Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

CJAS Ialomița a decontat 2,4 milioane de lei pentru ialomițenii care au nevoie de dializă

În primele două luni ale anului 2020

CJAS Ialomița a decontat 2,4 milioane de lei pentru ialomițenii care au nevoie de dializă

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a făcut o estimare a sumelor decontate pentru procedurile de dializă, efectuate în primele două luni ale anului în curs. În lipsa unui Contract Cadru, finanțarea s-a realizat în baza unor acte adiționale și s-a ridicat la va­loarea de 2,4 mi­lioane de lei. În Ialomița există 156 de persoane care supraviețuiesc datorită acestei proceduri medicale.

Fonduri pentru efectuarea dializei
Dializa este o procedură medicală la care sunt supuși pacienții cu insuficiență renală. Practic, aparatele prin interme­diul căreia se realizează înlo... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2020, 11:20 (4110 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Partidele ialomițene și-au stabilit candidații pentru Consiliul Județean

Faceți pariurile!

Partidele ialomițene și-au stabilit candidații pentru Consiliul Județean

Menajeria politică din Ialomița se pregătește de alegeri. Deocam­dată, ies la rampă candidații la președinția Consiliului Județean. Ca de fiecare dată sunt clienți politici vechi și oportuniști noi, politicieni fără șanse și politicieni pe care nu-i mai vrea nimeni. Până când vom alege unul, să-i trecem în revistă pe cei care ni se oferă pe tavă.

«Toate-s vechi și nouă toate»
Alegerile Locale din vară obligă fili­alele locale ale partidelor să-și lanseze candidații. După nominalizările pentru Slobozia, a venit rândul candidaților pentru Consiliul Județean. La linia de start s... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2020, 10:20 (16589 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Încep pregătirile pentru Recensământul Agricol în Ialomița

Încep pregătirile pentru Recensământul Agricol în Ialomița

Ialomița se pregătește pentru noul Recensământ Agricol. În luna mai 2020 se va desfășura o anchetă-pilot, urmând ca de anul viitor să se desfășoare Recensământul efectiv. Peste 400 de recenzori vor fi angajați la nivelul județului nostru.

6 instituții publice implicate
Coordonatorul noului Recensământ Agricol va fi Direcția Județeană de Statistică Ialomița. Pe lângă această entitate, vor mai fi implicate în culegerea și analizarea datelor culese de recenzori din teren alte 5 instituții publice. Chiar dacă Recensământul Agricol se va desfășura în perioada februarie-aprilie 202... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2020, 14:25 (3829 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Nota de plată a sensului giratoriu din Slobozia crește la 3,2 milioane de lei

Încă 580 mii de lei pentru mutarea stâlpilor de iluminat

Nota de plată a sensului giratoriu din Slobozia crește la 3,2 milioane de lei

Consiliul Local Slobozia se va reuni joi, 5 martie 2020, pentru a aproba o investiție de 580 mii de lei pentru «iluminat sensuri giratorii intersecții DN2A-DN21 Slobozia». Suma ridică nota de plată a investiției finale la 3,2 milioane de lei!

Crește nota de plată Inițiată în toamna anului 2019, investiția care viza construirea unui sens giratoriu la intersecția DN2A cu DN21 Slobozia se apropie de final. Valoarea lucrărilor, executate de Oyl Company Holding, a fost estimată la 2,6 milioane de lei. La această sumă se adaugă alte 580 mii de lei pentru construirea unui nou sistem de iluminat... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2020, 10:05 (9435 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Potor, candidat la Primăria Sloboziei

PSD pariază pe «Tata la GAL-uri»

Potor, candidat la Primăria Sloboziei

După ce și-a canibalizat președintele și a fost adusă în pragul dispariției, Organizația PSD Slobozia se vede obligată să accepte un lider de mic litraj pe post de candidat la Slobozia. Oficial, decizia a fost adoptată în urma rezultatelor sondajelor comandate de către liderii județeni. În realitate, știu până și pesedeii din burta mamelor că ordinul nu se discută. Că doar așa era și pe vremea lui Ionașcu, și pe vremea lui Stoica, și așa o să fie la PSD în veci vecilor. Amin!

Democrație social-democrată La începutul acestei săptămâni, Organizația PSD Slobozia a fost convocată prin reprezentanții... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2020, 13:20 (15497 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noul Regulament de Urbanism închide vulcanizările, spălătoriile și service-urile auto din oraș

Oamenii de afaceri din Slobozia reclamă

Noul Regulament de Urbanism închide vulcanizările, spălătoriile și service-urile auto din oraș

Un nou Regulament de Urbanism promovat de primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, pune în pericol siguranța a zeci de afaceri din oraș. Potrivit acestui demers administrativ, patronii spălătoriilor auto, service-urilor auto și vulcanizărilor vor fi obligați să-și relocheze investițiile în afara orașului. Situația a fost reclamată public de Dragoș Soare, candidatul PNL pentru Primăria Slobozia, în cadrul unei conferințe de presă: «Este o reacție fermă, serioasă pentru a bloca un posibil abuz la care acești oameni sunt supuși!». Noul Regulament de Urbanism al Sloboziei urmează a fi propus spre aprobare în ședința ordinară Consiliului Local, desfășurată luna aceasta.

O reacție firească... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2020, 16:35 (32538 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

SPORT

Să vină promovarea

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Să vină promovarea

Unirea Slobozia a disputat pe deja celebrul teren de la Mihail Kogălniceanu ultimul meci amical al iernii. Adversară i-a fost a doua echipă a FCSB, colegă de serie a galben-albaștrilor. Ialomițenii s-au impus cu 2-0, ambele goluri fiind marcate în repriza secundă de Alexandru Muscă. Atacantul de 23 de ani, venit de la Baia Mare, pare să se fi adaptat perfect la Slobozia. El a mai rea­lizat o triplă în meciul cu CS Balotești. De altfel, toți cei aduși în această pauză competițională s-au integrat bine, tineri ca Victor Enache sau Darius Drăghici urmând a fi rodați la a doua echipă. Structura liniei ofensive a suferit cele mai multe modificări, cel puțin doi dintre cei trei atacanți veniți de curând... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2020, 14:20 (5822 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Obligate să câștige

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia-Rapid București, sâmbătă, 7 martie 2020, orele 15,30

Obligate să câștige

Handbalistele de la HCM Slobozia și-au primit și salariile pe luna ianuarie, motive pentru care gândul lor ar trebui îndreptat exclusiv către performanța sportivă. Ultima perioadă nu a fost tocmai bună pentru echipa ialomițeană, dar lucrurile trebuie corijate urgent. Sâmbătă, 7 martie 2020, orele 15,30, HCM Slobozia își joacă supraviețuirea în primul eșalon și poate chiar existența echipei. Exagerăm un pic, dar suntem îndreptățiți să o facem, decizia Consiliului Local fiind de a nu mai aloca niciun ban echipei din iunie 2020. Sigur, nu-i un capăt de țară, se pot face rectificări bugetare, dar a fost de ajuns pentru a fi alimentate diverse zvonuri... Aceasta, ca și respingerea finanțării pentru... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2020, 13:35 (4868 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Surpriză la Rovine

Fotbal, Liga a IV-a

Surpriză la Rovine

Prima etapă a returului Ligii a IV-a a adus și prima surpriză, aceasta doar pentru faptul că locul 9 a trecut de una dintre forțele toamnei. Avântul Rovine a învins Înfrățirea Jilavele cu 3-2, într-un meci care a născut multe comentarii, arbitrii revenind asupra deciziei după ce dictaseră un pe­nalty pentru oaspeți. Echipa din Rovine și-a văzut confirmată campania de transferuri din această iarnă, unul dintre nou veniți, Ionuț Bordei, marcând toate cele 3 goluri. Liderul Victoria Țăndărei nu a avut emoții cu Recolta Gheorghe Lazăr, la baza golurilor fiind și cei doi nou veniți, Duncă și Ivan. Victorii logice și pentru Ciulnița sau Amara, astfel că lupta la vârful clasamentului va continua în ... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2020, 12:10 (6041 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Adrian Mocioniu transformă bulevardele Sloboziei în șantiere

Un proiect care paralizează orașul

Primarul Adrian Mocioniu transformă bulevardele Sloboziei în șantiere

bonus: Urban Scope SRL nu are scrupule

Marți, 18 februarie 2020, primarul Adrian Mocioniu a semnat contractul de finanțare pentru «reabilitarea căilor de rulare ale transportului public» din Slobozia. Joi, 20 februarie a.c., edilul Sloboziei a organizat o conferință de presă în care a explicat rațiunile acestei investiții care va afecta întreg orașul. Pro­iectul are o valoare de 28 milioane de lei și ar urma sa fie finalizat până în anul 2023. Acesta se va desfășura în paralel cu cel care vizează modernizarea transportului public, în valoare de 36 milioane de lei, care urmează să fie semnat în perioada următoare.

Trei ani pentru două contracte... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2020, 09:50 (12497 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

AGA(pă) la Predeal cu ADI Ialomița

AGA(pă) la Predeal cu ADI Ialomița

bonus: «Mi-au cerut mai multe hârtii decât banii pe care i-au dat!»

Cu o regretabilă întârziere (spațiul editorial nu ne-a permis să detaliem informația!) înștiin­țăm comunitățile județului că banii din cotizațiile colectate de Asociația de Dezvoltare Inter­comunitară Ialomița au fost utilizați judicios pentru o AGA(pă) la Predeal. Conform decla­rațiilor directorului ADI Ialomița, Daniel Ganea, convocarea Adunării Generale a Acționarilor într-un hotel de 4 stele din Predeal a avut un scop dublu: «În cadrul întâlnirii a fost susținut un minicurs de management pentru invitați... De asemenea, am vrut ca primarii să înțeleagă că această AGA este a lor și că ei sunt cei care trebuie să ia deciziile pentru că fac parte din ea!». Prețul acestei deplasări s-a ridicat... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2020, 14:35 (4862 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Produse neconforme distribuite de Delta Lact Tulcea în centrele DGASPC Ialomița

Produse neconforme distribuite de Delta Lact Tulcea în centrele DGASPC Ialomița

În octombrie 2019, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița reziliază contractul privind furnizarea de produse lactate pe care l-a în­cheiat cu societatea Delta Lact Tulcea privind furnizarea de produse lactate. Con­form documentelor oficiale, firma a furnizat produse neconforme. La nivelul județului Ialomița, firma Delta Lact Tulcea distribuie laptele oferit de Guvernul României tuturor elevilor prin programul «Cornul și Laptele». Societatea primește bani în cadrul acestui pro­gram prin asociere cu Meridian Buzău, valoarea contractului fiind de 2,1 milioane de lei.

Calitate îndoielnică... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2020, 10:10 (8671 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are nevoie de medici de familie

Ialomița are nevoie de medici de familie

Un raport al Federației Naționale a Patronatelor Medicilor de Familie (FNPMF) atrage atenția cu privire la lipsa medicilor de familie. În Ialomița, potrivit specialiștilor FNPMF, există 12 localități în care este nevoie de astfel specialiști. Reprezentanții Asociației Medicilor de Familie Ialomița susțin că acolo unde nu există cabinete au fost înființate puncte de lucru, doar că în aceste zone medicii ajung de cel mult două ori pe săptămână. La toată această situație se adaugă și lipsa dotărilor din cabinete, pe care reprezentanții administrațiilor locale le tratează cu indiferență...

Medicii preferă Occidentul... [citește_tot_articolul]

29 Februarie 2020, 17:20 (4170 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Oamenii sunt cea mai prețioasă resursă a bugetului Sloboziei în 2020!»

Octavian Săvoiu, președintele PLUS Ialomița

«Oamenii sunt cea mai prețioasă resursă a bugetului Sloboziei în 2020!»

În urmă cu câteva zile (luni, 17 februarie 2020) a fost votat bugetul Sloboziei pentru anul în curs. Și același buget va fi rectificat joi, 27 februarie 2020, pentru a majora bugetul de dezvoltare de la 5 la 20,7 milioane de lei. Cifrele confirmă însă o realitate dure­roasă, cu bani puțini la buget. Avem la dispoziție o sumă care depășește cu puțin 100 mili­oane de lei. Și dacă acest buget sărac nu era de ajuns, aflăm că din el aproximativ 83 milioane de lei re­pre­zintă cheltuieli de funcționare. Jumătate din aceste cheltuieli, adică apro­ximativ 40 milioane de lei sunt cheltuieli cu salariile din primărie și din instituțiile subordonate. Ce rămâne pentru investiții și dezvoltare reprezintă,... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2020, 18:05 (6786 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lucrări întârziate pe șantierele deschise în cadrul școlilor din Ialomița

Lucrări întârziate pe șantierele deschise în cadrul școlilor din Ialomița

Primăriile din Ialomița au accesat peste 11 milioane de lei, prin Programele Naționale de Dezvoltare Locală 1 și 2, pentru reabilitarea școlilor și grădinițelor. În jumătate din cele 16 proiecte finanțate de Guvernul României lucrările sunt în plină desfășurare, deși șantierele ar fi trebuit închise la finalul anului trecut. Deși cea mai mare problemă care a ge­nerat întârzierile a fost reprezentată de faptul că banii au fost alocați cu dificultate, au existat însă și situații punctuale care au dat peste cap activitatea pe șantiere.

Lucrări în curs de execuție Programele Naționale de... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2020, 10:10 (3614 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Stoica e arma secretă PI

Politica de centură a Sloboziei

Stoica e arma secretă PI

A  început licitația pentru can­didați eligibili. PNL are, PSD caută, restul partidelor licitează. Printre licitatori se numără și Partidul Ialomițenilor, care la Alegerile Locale din 2016 a obținut un fotoliu de primar și consilieri cât numeri pe degetele mâinilor. Arma secretă a PI este ex-primarul Sloboziei, Alexandru Stoica, lăsat fără obiectul muncii de către PSD. Oficial, Alexandru Stoica, neagă, iar președintele PI, Ion Drăgușin, habar nu are. În spatele ușilor închise însă...

PI are același rețetar
Partidul Ialomițenilor este o structură moșită de fostul prefect ... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2020, 11:40 (13921 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

În Ialomița vor exista 4 puncte de carantină

Măsuri preventive împotriva Coronavirusului

În Ialomița vor exista 4 puncte de carantină

Răspândirea Coro­navirului alertează și autoritățile din Ialomița. La începutul acestei săptămâni, la niveul Prefecturii Ialomița s-a întrunit Comitetul Județean pentru Situații de Urgență ai cărui reprezentanți au stabilit amplasarea punctelor de carantinare de pe raza județului. Mai mult, oficialii autorităților au decis să țină secretă amplasarea punctelor pentru a nu panica po­pulația. În ultimele săptămâni, la nivel național au fost organizate proteste în legătură cu modul în care s-a decis înființarea punctelor de carantinare în diferite localități din țară.

Suspecții, supravegheați permanent... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2020, 11:50 (5156 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

«Aș fi onorată să mi se propună să candidez pentru președinția Consiliului Județean!»

Luminița Barcari, secretar de stat în Ministerul Educației

«Aș fi onorată să mi se propună să candidez pentru președinția Consiliului Județean!»

Luminița Barcari, fost inspector general școlar în Ialomița, a participat la o conferință de presă organizată de deputatul PNL Gheorghe Tinel. În cadrul acesteia, Luminița Barcari a rezumat activitatea din cadrul Minis­terului Educației în decursul lunii trecute de la numirea în funcție și a con­firmat că reprezintă un potențial candidat al filialei PNL Ialomița pentru Consi­liul Județean. Ca de fiecare dată, deputatul liberal Gheorghe Tinel a refuzat să-și asume responsabilitatea unei candidaturi pe plan local.

Un secretar de stat ocupat
«Suntem o echipă și funcțio­năm ca atare... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2020, 20:15 (9370 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Mariana Iancu a pus poalele Spitalului în capul Consiliului Județean

Circ ieftin pe bani publici

Mariana Iancu a pus poalele Spitalului în capul Consiliului Județean

Consiliul Județean Ialomița s-a reunit vineri, 21 februarie 2020, în cadrul unei ședințe ordinare. Principalul proiect pe ordinea de zi a ședinței a fost bugetul județului Ialomița pentru anul în curs. Ședința a fost deturnată de către managerul Spitalului Județean, Mariana Iancu. Susținută la scenă des­chisă de către o duzină dintre medicii instituției, managerul a afirmat că este supusă unei campanii concentrate de presă care are drept scop discreditarea unității medicale pe care o conduce. În opinia domniei sale, «autorul moral al acestei campanii» este consilierul județean PNL Dragoș Soare. Acesta a fost acuzat pu­blic că își face campanie electorală prin atacuri denigratoare îndreptate împotriva... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2020, 19:05 (10556 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

Egal cu Brăila

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Egal cu Brăila

După setul de goluri administrat Baloteștiului, Unirea Slobozia nu a mai strălucit în următoarele amicale. La mijlocul săptămânii trecute, echipa antrenată de Enache Costea a pierdut meciul contra celor de la CSM Focșani cu 0-2. Sâmbătă, 22 februarie a.c., a urmat confruntarea cu Dacia Unirea Brăila, colega de serie antrenată de Florentin Petre. Brăilenii au făcut în această iarnă 15 transferuri, aducând și un grup consistent de jucători de la divizionara secundă Sportul Snagov, care s-a desființat. Este de așteptat ca Dacia Unirea să fie o cu totul altă echipă în retur. Amicalele dintre Slobozia și Brăila au devenit deja tradiție în pauza de iarnă și, în general, echipa noastră a ieșit victorioasă... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2020, 18:20 (2468 vizualizări - 0 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
249 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Un mort și un rănit într-un grav accident rutier

Marți, 24 noiembrie, la intrare în localitatea Albești, s-a petrecut un grav accident rutier. În timp ce se deplasa cu o autoutilitată, în condiții de vizibilitate redusă, conducătorul auto a pierdut controlul ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2009, 16:38
(13136 vizualizări - 0 comentarii)


FenomenalUrziceni-Sevilla 1-0

Fenomenal
Urziceni-Sevilla 1-0

Într-un meci absolut FENOMENAL, Unirea Urziceni a învins în această seară o forță a fotbalului european, FC Sevilla. Potrivit statisticilor, Unirea Urziceni a obținut în acest sezon de Champions League ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2009, 01:01
(16045 vizualizări - 0 comentarii)


Gripa nouă face noi victime printre ialomițeni

Gripa nouă face noi victime printre ialomițeni

România a înregistrat cel de-al doilea deces prin gripă nouă. În doar ultimele 24 de ore, Ministerul Sănătății a confirmat infestarea cu virusul A/H1N1 a încă 190 de persoane. Ialomița se înscrie în rîndul ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:17
(10369 vizualizări - 0 comentarii)


Fetiță de 10 ani, lovită de o mașină

O minoră, de doar 10 ani, din localitatea Movilița, a fost victima unui accident rutier. Copila a vrut să traverseze strada în fugă dar nu s-a asigurat, fiind lovită de o mașină condusă de un cetățean portughez ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:12
(10792 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, identificat la Fetești

Polițiștii feteșteni au depistat sîmbătă, 21 noiembrie, în jurul prînzului, un bărbat ce era urmărit general din luna octombrie 2009. Cătălin B., de 40 ani a fost găsit de polițiști în zona unui centru ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:12
(11548 vizualizări - 0 comentarii)


Scandalagiu beat, cu cuțitul în centrul satului

Sîmbătă, 21 noiembrie, agenții Postului de Poliție Scînteia au fost alarmați de o tînără din Slobozia despre faptul că un bărbat înarmat cu un cuțit provoacă scandal în centrul satului Iazu. Intervenind ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:11
(12200 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși de polițiști

La finele săptămînii precedente, vineri, 20 noiembrie, polițiștii au fost sesizați cu privire la comiterea unui furt dintr-un magazint situat pe raza localității Ion Roată. Valoarea bunurilor sustrase, ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:10
(10913 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 20 spre 21 noiembrie, în jurul oreler 1,00, un bărbat din localitatea Munteni Buzău s-a ales cu dosar penal după ce polițiștii l-au prins la volanul unei mașini ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:09
(10589 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la un utilaj răspânditor de asfalt

Incendiu la un utilaj răspînditor de asfalt

Un incendiu la un utilaj răspînditor de asfalt s-a petrecut vineri, 20 noiembrie 2009, în jurul orelor 18,00, în apropierea gropii de gunoi ecologice a municipiului Slobozia, unde se executau lucrări de ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2009, 14:40
(12296 vizualizări - 0 comentarii)


PSD Ialomița, «sugar» prefectural

PSD Ialomița, «sugar» prefectural

În urmă cu o săptămînă, inflamați de entuziasmul electoral, pesediștii ialomițeni i-au remis prefectului Mădălin Teculescu o scrisoare publică în care îl acuză de grave încălcări ale legii și acțiuni de ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2009, 01:13
(16459 vizualizări - 0 comentarii)


A încercat să mituiască un polițist

Un polițist din Țăndărei a sesizat Direcția Generală Anticorupție Ialomița asupra încercării unei persoane de a-l mitui. Bărbatul, din Vrancea, a încercat să-l mituiască pe polițist pentru ca acesta să ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2009, 16:47
(11463 vizualizări - 0 comentarii)


Minori accidentați

Minori accidentați

Miercuri, 18 noiembrie, la Slobozia, o fetiță de 8 ani a fost ușor rănită într-un accident rutier. Copilul a traversat strada prin loc nepermis și fără să se asigure, fiind accidentat de o mașină ce circula ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2009, 18:41
(10096 vizualizări - 0 comentarii)


Arme confiscate de polițiști

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au desfășurat în perioada 20 octombrie-15 noiembrie o serie de activități vizînd legalitatea deținerii și folosirii armelor neletale. În urma ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2009, 18:38
(10586 vizualizări - 0 comentarii)


Training pentru angajații Penitenciarului Slobozia

Training pentru angajații Penitenciarului Slobozia

Joi și vineri, respectiv, 19 și 20 noimebrie, reprezentanții Penitenciarului Slobozia participă la o sesiune de training pentru implementarea proiectului «Creșterea șanselor de incluziune socială a persoanelor ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2009, 12:51
(11243 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

Marți, 17 noiembrie, în urma unui filtru rutier, polițiștii din Fetești au depistat un bărbat, de 22 ani, din Bordușani, în timp ce conducea o mașină fiind în stare de ebrietate. Actual, tînărul este cercetat ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:12
(11283 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție la înșelăciuni!

Polițiștii ialomițeni avertizează populația cu privire la înșelăciunile ce se petrec în fiecare zi. Ultima produsă a constat în furtul dintr-un magazin a genții personale a vînzătoarei. Astfel, trei persoane ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:11
(11271 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu o căruță

Un accident rutier s-a produs marți dimineață, 17 noiembrie, în localitatea ialomițeană Bărbulești. Urmare a incidentului rutier, un bătrîn de 83 ani a fost ușor rănit. Pe scurt, victima se afla într-o ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:11
(13603 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Deși nu deținea permis de conducere, un tînăr de 20 ani, din Urziceni, a decis să-și conducă mașina neînmatriculată în România, fiind identificat de polițiști. Pe numele tînărului a fost întocmit dosar ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:10
(13361 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste 2100 lei aplicate de polițiștii feteșteni

Polițiștii feteșteni au acționat, marți, 17 noiembrie, în zona piețelor, barurilor și a locurilor de cazare, pentru prevenirea comiterii unor fapte ilegale. În timpul celor 43 de controale efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:10
(11092 vizualizări - 0 comentarii)


Sorin Iordache, câștigător al Cupei de Toamnă Galați la tenis de câmp

Sorin Iordache, cîștigător al Cupei de Toamnă Galați la tenis de cîmp

Sorin Iordache, un băiețel de 11 ani, este legitimat la Tenis Con Slobozia. Campion național în acest an, a reușit zilele acestea o spectaculoasă performanță, cîștigînd unul din cele mai puternice turnee ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 12:46
(11901 vizualizări - 0 comentarii)


«Munca la negru», sancționată mai aspru

Potrivit unui comunicat de presă, reprezentanții Inspectoratului teritorial de Muncă Ialomița au sancționat de la începutul anului 33 de angajatori pentru practicarea formelor de muncă ilegale. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 12:40
(11978 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie anti-fumat, la Slobozia

Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică, în parteneriat cu alte instituții, marchează joi, 19 noiembrie, la Slobozia, «Ziua Națională fără tutun». «Campania „Renunță la fumat în fiecare zi!“ organizată ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 12:38
(13250 vizualizări - 0 comentarii)


A murit căzînd într-o fîntînă

Tragedie în comuna Maltezi. Un bărbat cu probleme de vedere a murit luni, 16 noiembrie, la primele ore ale dimineții, după ce a căzut într-o fîntînă secată de apă. Pompierii ialomițeni au intervenit de ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 19:33
(10784 vizualizări - 0 comentarii)


CEC-uri de 1,5 milioane, false

Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor din cadrul IPJ Ialomița au demarat începerea urmăririi penale pe numele unui cetățean din Țăndărei. În sarcina bărbatului, de 34 ani, anchetatorii au reținut ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 19:21
(11740 vizualizări - 0 comentarii)


Campania electorală «dă de furcă» polițiștilor

Incidentele electorale nu se opresc în județul nostru. Polițiștii ialomițeni au cercetat și soluționat în perioada 6-17 noiembrie nu mai puțin de 6 reclamații electorale, în localitățile Mihail Kogălniceanu ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 19:03
(10438 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, prins la Fierbinți

Polițiștii din orașul Fierbinți-Tîrg au prins pe raza localității un tînăr în vîrstă de 23 ani ce era urmărit general încă din luna februarie 2009. Pe numele bărbatului exista un mandat de arestare, instnața ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 18:52
(10523 vizualizări - 0 comentarii)


A furat de la Primărie

Luni, 16 noiembrie, polițiștii din Amara au prins un hoț din localitate la scurt timp după ce acesta furase mai multe materiale de construcții dintr-un șantier al Primăriei. Bărbatul, Silviu T., de 31 ani ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 18:40
(12034 vizualizări - 1 comentariu)


Traficul rutier și școlile, în vizorul Poliției

Luni, 16 noiembrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o amplă acțiune de verificare în trafic a autoturismelor înmatriculate în străinătate. În cadrul acțiunii au fost constatate 23 de abateri, fiind ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 18:20
(11189 vizualizări - 0 comentarii)


Conflict la Bărbulești

Conflict la Bărbulești

Sîmbătă, 14 noiembrie, prin 112, în jurul orelor 17.15, Poliția a fost sesizată asupra unui scandal iscat între localnicii din Bărbulești. Imediat după primirea sesizării, s-a dispus deplasarea în zonă ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 18:18
(10751 vizualizări - 0 comentarii)


Prins după ce a furat un autoturism

Un bărbat în vîrstă de 39 ani, din orașul Amara, cunoscut cu antecedente penale, este cercetat de polițiștii ialomițeni pentru furt calificat. Acesta este suspectat că în ziua de 5 noiembrie a.c. a sustras ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 17:28
(12433 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...