Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Elevii care se reîntorc la școală

Viitorul începe azi

Elevii care se reîntorc la școală

bonus: opinii de dascăl

Se spune despre liceenii de azi că sunt dezinteresați, fără o țintă în viață și fără modele de urmat. Nimic mai fals! O demonstrează doi dintre elevii Liceului Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia care au acceptat să se lase intervievați de reporterii ziarului nostru... Ion Cristian Ionel continuă liceul după profesională, iar Geanin Marian Pantilie s-a întors la școală renunțând la anturajul său de adolescent rebel. Au fost de acord să vorbească în numele generației pe care o reprezintă și susțin că «școala este un rău necesar...».

Elevi care simt responsabilitatea vieții Ion ... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2019, 09:50 (6452 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

«De la 1 ianuarie 2020 va crește valoarea netă a salariului minim!»

Tinel Gheorghe, deputat PNL

«De la 1 ianuarie 2020 va crește valoarea netă a salariului minim!»

O parte dintre măsurile pe care Guvernul PNL le va adopta începând de anul viitor au fost prezentate public de deputatul Tinel Gheor­ghe, în cadrul unei conferințe de presă. În cadrul întâlnirii cu reprezentanții presei locale din Ialomița, desfășurată în urmă cu o săptămână, Tinel Gheorghe a vorbit despre modul în care Guvernul condus de Ludovic Orban va majora salariul minim pe economie, începând cu data de 1 ianuarie 2020. «Co­misia Europeană ne cere din 2015 să fundamentăm salariul minim, dar Guvernele anterioare au omis să ducă la îndeplinire acest demers!» a precizat deputatul PNL.

Măsuri ferme pentru majorarea salariului minim... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2019, 19:10 (6420 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

LIDERII TURULUI

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Mostiștea Ulmu 0-0

LIDERII TURULUI

Unirea Slobozia a realizat jumătate din obiectivul propus, prin urmare șampaniile trebuie să mai aștepte până ce vor fi deschise. Conducerea s-a felicitat, antrenorul s-a declarat mândru de băieții lui, iar noi cei din tribună ne bucurăm că, cel puțin până la primăvară, suntem în postura liderului. Mai sunt încă 15 etape de disputat, iar băieții trebuie să rămână, conectați la miza sezonului și să ne facă mândri de ei la finele campiona­tului. Până la reluarea competiției mai trebuie lucrat la relațiile de joc și la atitudine. Pornim de pe primul loc, avem prima șansă la promovare, dar pentru a o concretiza trebuie evitate sincope gen Tunari și Medgidia. Avem nevoie de concentrare maximă pentru... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2019, 16:35 (3940 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Victoria Țăndărei, campioană de toamnă

Fotbal, Liga a IV-a

Victoria Țăndărei, campioană de toamnă

După un început excelent de sezon, Înfrățirea Jilavele a bifat un final dezamăgitor, cu 3 înfrângeri în 5 meciuri. Ultimul eșec l-au suferit la Amara, sâmbătă, 30 noiembrie a.c., în ultima etapă din turul Ligii a IV-a ialomițene. CS Amara recuperează încet dar sigur punctele pierdute, dovedindu-se o echipă solidă, care va avea un cuvânt greu de spus în retur. Băieții din stațiunea balneară au trecut tinerește cu 3-2 de Jilavele și, chiar dacă nu și-au propus neapărat asta, au schimbat liderul. De înfrângerea Înfrățirii au profitat cei de la Victoria Țăndărei. Aceștia au avut la rândul lor un meci special contra celor de la CSM Fetești și nu le-a fost deloc ușor, feteștenii fiind cei care au deschis... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2019, 15:40 (3102 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cămătar din Borănești, arestat preventiv pentru 30 de zile

Cămătar din Borănești, arestat preventiv pentru 30 de zile

Un tânăr de 30 de ani, domiciliat în comuna Borănești, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile. Solicitarea a fost făcută de procurorii Parchetului de pe lângă Ju­de­cătoria Urziceni, inculpatul fiind acuzat de «cămătărie» și «șantaj». Victimele care au stat de vorbă cu anchetatorii au preci­zat faptul că au fost amenințate și chiar bătute pentru a înapoia dobânzile cerute de cel de la care au împrumutat sume de bani.

11 luni de verificări Potrivit actelor de urmărire penală ale procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, în perioada ianuarie-noiembrie 2019, inculpatul... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2019, 14:05 (6306 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Patronul fostului Club «Beirut» din Constanța, consultat la Spitalul Județean Slobozia înainte de a fugi din țară

Patronul fostului Club «Beirut» din Constanța, consultat la Spitalul Județean Slobozia înainte de a fugi din țară

Ancheta privind fuga din țară a controversatului afacerist din Constanța, George Karam, i-a adus pe polițiștii care investighează cazul la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Potrivit unor acte medicale, patronul fostului club «Beirut» din Constanța, care a luat foc în aprilie 2014, a fost consultat în Policlinica unității medicale din Slobozia înainte de dispariție. Surse judiciare susțin faptul că omul de afaceri a încălcat prevederile controlului judiciar emis de instanță pe numele său, refuzând să anunțe polițiștii de la malul mării că va ajunge la Spitalul Slobozia. George Karam a fost condamnat la 8 ani și o lună de închisoare cu executare în dosarul privind incendiul produs la clubul... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2019, 10:10 (11051 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Moraru-omul și opera (VI)

-intermezzo-

Moraru-omul și opera (VI)

Preocuparea președintelui pentru imaginea sa pu­blică este una obsesivă. Primele pusee s-au ma­nifestat cu mult înainte de 2016, când își comanda din banii Primăriei ba pliante, ba ziare de campanie, ba apariții discrete în presa locală... Însă manifestarea plenară a acestei obsesii a fost posibilă abia după accederea sa în funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița. Și a atins apogeul recent, când domnia sa și-a comandat un interviu într-o revistă națională de administrație, la contrapartidă cu achiziția a 200 de exemplare în care apare pe prima pagină. Însă nu asupra acestui interviu presărat cu platitudini monumentale vrem să atragem atenția azi... Nu! Azi dedicăm rubrica de fapt... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2019, 16:50 (4669 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Compania Națională de Investiții are de finalizat obiective în valoare de 34,7 milioane de lei

În Ialomița

Compania Națională de Investiții are de finalizat obiective în valoare de 34,7 milioane de lei

Aflată în subordinea Ministerului Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației, Compania Națională de Investiții pare că a uitat de obiectivele pe care le finanțează în județul Ialomița. Cu o valoare de 34,7 milioane de lei, investițiile așteaptă de mai bine de 2 ani să primească fonduri din partea CNI pentru a fi încheiate. Primarii localităților pe raza cărora se află aceste obiective susțin că nu au primit înștiințări cu privire la modul în care vor fi gestionate aceste șantiere.

Proiecte abandonate Pe o listă făcută publică de Compania Națională de Investiții, în Ialomița există... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2019, 12:05 (4780 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozenii au primit sarmale de 1 Decembrie

Autoritățile locale din Slobozia au serbat Ziua Națională împărțind slobozenilor cel puțin 5000 de porții de sarmale, iar primarul Adrian Mocioniu i-a asigurat pe cei prezenți că «autoritățile locale se gândesc în fiecare zi cum să le facă viața mai frumoasă...»

Pomana electorală de 1 Decembrie La Slobozia, Ziua Națională a României a fost sărbătorită cu 5000 de porții de sarmale. Autoritățile locale au organizat evenimentul în Piața Revoluției, imediat după manifestările oficiale. La acestea au participat oficialii locali și județeni, dar și reprezentanții principalelor... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2019, 10:55 (8620 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii din Ialomița renunță la școală din cauza părinților

Elevii din Ialomița renunță la școală din cauza părinților

Tot mai prezent în școlile din Ialomița, fenomenul abandonului școlar este generat și de refuzul părinților de a-și lăsa copiii să meargă la școală. Situația este prezentă atât în unitățile din mediul rural, cât și în cele din mediul urban. Directorii școlilor și liceelor din Ialomița susțin că au făcut demersuri către autoritățile competente, însă sesizările lor au rămas și astăzi ne­soluționate.

Situație îngrijorătoare Fenomenul abandonului școlar are numeroase cauze, una dintre ele, despre care puțini profesori sau oficiali județeni refuză să vorbească, vizează refuzul părinților... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2019, 09:55 (4112 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Procese pentru stabilirea gradului de handicap

Ialomița: Procese pentru stabilirea gradului de handicap

De la începutul anului și până în prezent, pe rolul Tribunalului Ialomița au fost înregistrate peste 30 de acțiuni privind încadrarea corespunzătoare într-un grad de handicap. Persoanele nemulțumite cu privire la modul în care Comisia Județeană de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap Ialomița a stabilit încadrarea într-un grad de handicap a solicitanților au deschis astfel de procese. Procedura privind atacarea deciziilor emise de Comisia Județeană de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap direct în instanță a fost modificată în urmă cu 2 ani. Până în 2017, raportul de expertiză putea fi contestat la Comisia Națională de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap, iar dacă gradul de handicap... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2019, 15:50 (4737 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia are un buget de 236 mii de lei pentru Sărbătorile de Iarnă

Slobozia are un buget de 236 mii de lei pentru Sărbătorile de Iarnă

Primăria Slobozia se pre­gătește intens pentru Săr­bătorile de Iarnă. Bugetul pentru evenimentele dedicate Cră­ciunului și Anului Nou este estimat la 236 mii de lei. Banii vor fi cheltuiți pentru achiziția de ghirlande luminoase, dar și pentru artiștii care vor concerta la Slobozia în cadrul tradiționalului eveniment denumit «Serbările Iernii».

Sărbătorile vin și la Slobozia
Febra pregătirilor pentru Sărbătorile de Iarnă i-a atins și pe aleșii locali ai municipiului Slobozia. Astfel, încă din prima jumătate a acestei luni, aceștia au luat decizia de a pregăti orașul pentru Crăciun... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2019, 10:55 (5782 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alexandru Păduraru, arhitectul care proiectează case cu stil

Alexandru Păduraru, arhitectul care proiectează case cu stil

Dacă îți dorești să locuiești într-o casă cu stil, îi poți cere cu încredere sfatul lui Alexandru Păduraru. Are 29 de ani și este cel mai tânăr arhitect al orașului. Deși și-a conturat un alt traseu profesional, a renunțat la toate planurile și a decis că este mai bine să-i ajute pe oameni să descopere casele care li se potrivesc.Văzută prin ochii unui arhitect, Slobozia ar putea deveni, la rândul său, un oraș mult mai bine sistematizat.

Din pasiune pentru construit
În ultimul an de liceu, Alexandru Păduraru era convins că vrea să devină farmacist. S-a pregătit intens pentru admiterea... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2019, 16:55 (5855 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

20000 mii de sarmale de Ziua Națională pentru slobozeni

20000 mii de sarmale de Ziua Națională pentru slobozeni

Primarul Mocioniu se leapădă de înaintașii săi! Sătul de fasolea cu ciolan promovată obsesiv încă de pe vremea lui Gabi Ionașcu, el a hotărât să ofere slobozenilor altceva. Așa se face că zilele astea angajații Primăriei se pregătesc de zor să sa­tisfacă porunca edilitară și să ofere slobozenilor de Ziua Națională a României sarmale. Câte 4, maxim 5, să ajungă măcar pentru 5000 de potențiali alegători. Potrivit unor informații din interiorul sistemului, pentru a nu perturba activitatea instituției, sarmalele nu vor fi reali­zate artizanal, ci vor fi rulate de dispozitive speciale care vor reduce timpul de lucru. Dar nu asta voiam să spunem. Date fiind aceste informații senzaționale, ne facem ... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2019, 12:10 (4835 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Viceprimar PSD schimbat cu viceprimar PNL!

Președintele Moraru, învins de Consiliul Local Amara

Viceprimar PSD schimbat cu viceprimar PNL!

Joi, 28 noiembrie 2019, viceprimarul Primăriei Amara a fost înlocuit din funcție. Potrivit votării, 10 din cei 14 consilieri locali prezenți au votat pentru înlocuirea lui Daniel-Ionuț Mihai (PSD) cu Nicolae Țintă (PNL). Reamintim că alegerea în funcție a lui Daniel-Ionuț Mihai s-a făcut la sfîrșitul lunii iulie 2019, după «presiunile» politice ale președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru.

Decizie fără precedent la Amara Consiliul Local Amara s-a întrunit joi, 28 noiembrie a.c., pentru a vota înlocuirea din funcție a viceprimarului Daniel-Ionuț Mihai (PSD). Conform... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2019, 18:10 (8503 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Directorul Școlii Gimnaziale Andrășești, acuzat de «abuz de putere»

Directorul Școlii Gimnaziale Andrășești, acuzat de «abuz de putere»

Mai mulți părinți și profesori ai Școlii Gimnaziale «Ștefan Copoiu» din Andrășești reclamă, printr-un Memoriu, atitudinea iresponsabilă a directorului instituției de învățământ, Manole Diancof. În replică la acuzațiile aduse, atât reprezentanții autorităților locale, cât și cei ai Inspectoratului Școlar Județean Ialomița precizează faptul că faptele sesizate nu se confirmă. «Avem o relație bună cu domnul director al școlii din localitatea noastră!» susține Adrian Vasile, edilul din Andrășești.

«Pentru el educația copiilor nu contează!» După aproximativ 8 ani în care Școala... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2019, 15:50 (5406 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Peste 140 de ialomițeni, diagnosticați cu Tuberculoză

Doar în 2019

Peste 140 de ialomițeni, diagnosticați cu Tuberculoză

Ialomița continuă să se situeze pe primele locuri la nivel național în ceea ce privește incidența cazurilor de Tuberculoză. În primele 9 luni ale anului în curs, în Ialomița au fost diagnosticate 144 de noi cazuri de TBC. Conform informațiilor furnizate de medicii specialiști, numărul bolnavilor este mai mare decât cel înregistrat în aceeași perioadă a anului trecut. Mulți dintre pacienți au contactat boala în străinătate, fiind trimiși în România pentru a beneficia de tratament, susțin medicii. Răs­pândirea Tuberculozei este generată și de indiferența cu care se tratează această afecțiune. Ialomița nu dispune de medici sau aparatură medicală necesară investigării în timp optim a cazurilor de... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2019, 10:05 (2590 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Prima de relocare», un beneficiu pentru șomeri

La Slobozia

«Prima de relocare», un beneficiu pentru șomeri

Persoanele aflate în șomaj își pot găsi mai ușor de muncă nu doar în localitatea de domiciliu, ci și în alte loca­lități prin intermediul primei de relocare. Con­form Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului numai anul acesta 10 persoane au utilizat această mo­dalitate de a-și găsi un loc de muncă, departe de casă. Una dintre acestea este Roxana Bîcîin.

Un nou loc de muncă Șomerii aflați în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița benefi­ciază de un nou stimulent. Pentru a-și găsi mai ușor un loc de muncă, șomerii... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2019, 17:15 (4727 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Prefectul Gigi Petre rămâne pe poziții

Deputatul PNL Gheorghe Tinel: «Nu poți guverna la Centru cu PNL și în Ialomița cu PSD!»

Prefectul Gigi Petre rămâne pe poziții

Schimbarea prefectului și subprefectului de Ialomița rămâne principala preocuparea a PNL Ialomița. Declarația îi aparține deputatului PNL Gheorghe Tinel. «Nu poți guverna la Centru cu PNL și în Ialomița cu PSD!» a mai declarat acesta.

Protocol cu ALDE Protocoalele încheiate de PNL cu PMP și ALDE sabotează decizia deputatului PNL Gheorghe Tinel de a schimba din funcții prefectul și subprefectul județului Ialomița. Potrivit acestor protocoale, PMP și-a adjudecat funcția de subprefect, propunându-l pe Emil Barbu, jurist în cadrul Primăriei Slobozia, iar ALDE pe cea de prefect, partidul... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2019, 13:40 (12508 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Sistem de supraveghere video în orașul Țăndărei

Sistem de supraveghere video în orașul Țăndărei

Locuitorii orașului Țăndărei vor beneficia de un sistem modern de suprave­ghere video. Autoritățile lo­cale au beneficiat de finan­țare în cadrul unui proiect depus către Agenția de Dez­voltare Intercomunitară Ialomița. Valoarea proiectului se ridică la peste 300 mii de lei, termenul final de implementare fiind vara anului viitor.

Măsuri pentru siguranța cetățenilor Pricipalul scop al proiectului privind implementarea unui sistem de supraveghere video în orașul Țăndărei vizează asigurarea unui climat de ordine pe străzile orașului. Oficialii autorităților locale speră ca prin montarea... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2019, 13:25 (2504 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
288 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

«Înșelăciune» în plină stradă, la Ion Roată

Un bătrân din Ion Roată a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de «înșelăciune». Victima a fost abordată de un bărbat, care a spus că a fost trimis de fiul său pentru a-i împrumuta o sumă ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2017, 19:35
(4544 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, polițiști din toate structurile operative ale IPJ Ialomița au fost angrenați vineri, 17 noiembrie a.c., în executarea unei serii de acțiuni ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2017, 13:50
(3303 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în furnizarea energiei electrice

Enel Dobrogea continuă lucrările de modernizare și reabilitare a rețelelor de distribuție a energiei electrice desfășurate pe raza județului Ialomița. Din această cauză, în perioada 20-24 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 20:05
(4066 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, amenzi pentru șoferii indisciplinați

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au aplicat, în doar 3 ore, 11 sancțiuni contravenționale, în  cuantum de 3000 de lei. Demersul s-a desfășurat în cadrul unei acțiuni ce a vizat tragerea ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 19:50
(5142 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tentativă la omor»

Polițiștii ialomițeni au reușit să identifice un bărbat, de 45 de ani, din București, care se sustrăgea executării unei pedepse cu închisoarea ca urmare a unei condamnări de 3 ani și 10 luni, emisă pe numele ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 19:40
(3694 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie împotriva furturilor din autoturisme

Polițiștii ialomițeni desfășoară până la finalul lunii decembrie 2017 o campanie de informare cu privire la prevenirea furturilor din autoturisme. Acțiunea se numește «Auto în siguranță!», iar în cadrul ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 19:25
(6314 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe gazul

Distrigaz Sud Rețele anunță faptul că luni, 20 noiembrie 2017, furnizarea cu gaz metan va fi întreruptă în localitățile Fetești și Țăndărei, pe străzile Căminului și București, din cauza lucrărilor de întreținere ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 19:10
(3480 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pietoni amendați de polițiști

103 pietoni au fost sancționați de polițiștii Serviciului Poliției Rutiere Ialomița ca urmare a faptului că aceștia au traversat strada necorespunzător. ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2017, 19:20
(3482 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Vindeau ilegal lemne de foc

Polițiștii au amendat doi bărbați din Vrancea, în vârstă de 28 și 41 de ani, după ce au constatat faptul că aceștia încercau să vândă ilegal lemne de foc. Potrivit informațiilor, cei doi comercianți transportau ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2017, 18:55
(5524 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă în școli

350 de elevi din cadrul unor unități de învățământ de pe raza localităților Traian și Fetești au participat la o acțiune preventivă a polițiștilor ialomițeni. Oamenii legii i-au învățat pe aceștia ce trebuie ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2017, 18:25
(5404 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru furt de arbori

Doi constănțeni, de 32 și 44 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost surprinși comercializând arbori tăiați ilegali și sustrași dintr-o pădure de pe raza localității Bordușani. Cercetările continuă ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2017, 18:10
(3947 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Munca «la negru», sancționată

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat,  în luna octombrie 2017, în domeniul relațiilor de muncă, acțiuni de control la un număr de 125 angajatori. În urma acțiunilor de control au ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2017, 20:20
(4650 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța rutieră

Marți, 14 noiembrie 2017, polițiștii de la Rutieră au acționat pe raza întregului județ pentru prevenirea și combaterea accidentelor de circulație. Obiectivul principal al polițiștilor este salvarea de ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2017, 18:50
(3392 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Puncte Gastronomice Locale, campanie la final

În perioada 1-10 noiembrie 2017, în județul Ialomița s-a desfășurat în 6 centre teritoriale programate, campania de informare privind inființarea și funcționarea Punctelor Gastronomice Locale pe teritoriul ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 13:45
(4048 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A luat foc mașina!

Un autoturism s-a aprins în timp ce se afla luni, 13 noiembrie a.c., în jurul orelor 18,30, pe o stradă din Urziceni. În aproximativ 30 de minute, pompierii sosiți la fața locului au lichidat consecințele ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 13:35
(4402 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Miloșești

Flăcările au izbucnit luni, 13 noiembrie 2017, în jurul orelor 16,30, la o anexă gospodărească formată din mai multe încăperi. Pentru stingerea focului au intervenit pompierii de la Garda Slobozia, cu două ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 13:30
(4606 vizualizări - 0 comentarii)


Accident grav la Mărculești. O femeie a murit, un bărbat este rănit grav!

Accident grav la Mărculești. O femeie a murit, un bărbat este rănit grav!

Luni seara, 13 noiembrie 2017, în jurul orelor 19,30, s-a produs un accident rutier pe DJ201, la ieșire din comuna Mărculești. Un subofițer, care activează la Garda Slobozia ca pompier, dar și ca paramedic ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 13:25
(6150 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiștii ialomițeni au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 10-12 noiembrie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 11:05
(3247 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: S-au plătit peste 902 milioane de euro fermierilor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că suma totală autorizată la plată, reprezentând avans aferent Campaniei 2017, este de 902,17 milioane de euro pentru un număr ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 10:20
(5131 vizualizări - 1 comentariu)


Intervenție SMURD la Coșereni

Paramedicii SMURD din Urziceni au intervenit pentru acordarea primului ajutor unei femei din localitatea Coșereni, lovită de o mașină. Victima se afla în stare gravă și a fost transportată de urgență la ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2017, 21:36
(4620 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie preventivă

Polițiștii din Ialomița derulează în perioada noiembrie-decembrie 2017 o campanie locală de conștientizare a administratorilor de societăți comerciale cu privire la prevenirea furturilor din incinta firmelor ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2017, 20:30
(3939 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița informează faptul că angajatorii din Spania, prin rețeaua Eures, pun la dispoziție 800 de locuri de muncă, în agricultură, la cules de căpșuni ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2017, 20:10
(4861 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se oprește gazul!

Distrigaz Sud Rețele informează faptul că sâmbătă, 11 noiembrie 2017, în intervalul orar 8,00-15.00, se va opri furnizarea cu gaz în Slobozia, strada Lujerului și bulevardul Matei Basarab, și Urziceni, ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2017, 19:25
(4043 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă în școli

Elevii unităților de învățământ din Amara și Fetești au participat la o acțiune a polițiștilor ialomițeni, care a avut ca scop combaterea și prevenirea faptelor de delincvență juvenilă și reducerea riscului ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2017, 19:05
(3202 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiști condamnați pentru «luare de mită» și «trafic de influență»

La data de 03.11.2017, Curtea de Apel București a mențiunut sentința penală pronunțată de Tribunalul Ialomița, dispunând condamnarea definitivă a inculpaților:
-CATRINESCU NICOLAE ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2017, 14:20
(7303 vizualizări - 1 comentariu)


Peste 3 tone de legume, confiscate de polițiștii ialomițeni

Un bărbat din județul Constanța a fost depistat de polițiștii ialomițeni duminică, 5 noiembrie a.c., în timp ce încerca să comercializeze peste 3 tone de legume. Astfel, pe timpul desfășurării activităților ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2017, 12:35
(3986 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție, discuții cu autoritățile locale

Companiile E-Distribuție din România participă la întâlniri cu autoritățile locale din zonele de responsabilitate, pentru a discuta activitățile de pregătire pentru situațiile de condiții meteo severe și ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2017, 11:30
(3739 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A căzut în gol și a murit

Slobozia: A căzut în gol și a murit

Un bărbat de 57 de ani din Slobozia a murit luni, 6 noiembrie 2017, după ce a căzut în gol de la balconul apartamentului în care locuia. La fața locului s-au deplasat paramedicii SMURD care au încercat ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2017, 16:27
(5753 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal la Coșereni

Accident mortal la Coșereni

Accident rutier la Coșereni în dimineața zilei de duminică, 5 noiembrie 2017. Un tânăr de 31 de ani a murit după ce a intrat cu mașina într-unul dintre capetele podului peste râul Ialomița, din zona localității ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2017, 12:20
(7778 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Autospecială pentru stingerea incendiilor, donată comunității din Munteni Buzău

Comunitatea din localitatea elvețiană Basse-Nendaz donează comunei Munteni Buzău, din județul Ialomița, o autospecială pentru stingerea incendiilor. Mașina de intervenție este dotată și cu o motopompă, ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2017, 18:48
(5570 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...