Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Catalogul electronic, al doilea an de implementare

Anul școlar 2019-2020, la Slobozia

Catalogul electronic, al doilea an de implementare

Pentru al doilea an consecutiv, Primăria Slobozia va finanța implementarea catalogului electronic în școli. Prin intermediul acestei platforme, părinții pot vedea notele copilului, cât și numărul de absențe pe care elevul le-a acumulat. La acest moment, încă două unități de învățământ doresc să adere la această plat­formă.

O idee europeană la Slobozia
În noiembrie 2018, Primăria Slobozia achiziționa de la firma Software Tehnologies Solution SRL cataloage electronice. În urma semnării unui contract de 1,3 milioane de lei încheiat cu Primăria Slobozia, 7 unități de învățământ din... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2019, 16:05 (3874 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Parcul Industrial IMM Slobozia nu și-a îndeplinit indicatorii de performanță

Parcul Industrial IMM Slobozia nu și-a îndeplinit indicatorii de performanță

La 5 ani de la inaugurare, în Parcul Industrial IMM Slobozia se lucrează. Numă­rul firmelor care construiesc a ajuns la 8, iar autoritățile susțin că și-au îndeplinit toți indicatorii de performanță asumați. În realitate însă, problemele economice cu care se confruntă acest obiectiv de 5 ani încoace rămân.

Din trei indicatori, unul realizat
Autoritățile locale susțin că au reușit să îndeplinească indicatorii de performanță care aveau termen scadent la sfârșitul lunii august 2019. Reamintim că, potrivit acestora, Parcul Industrial IMM trebuie să aibă un grad de ocupare de 100%... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2019, 12:40 (6970 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pasajul de la Drajna va costa 100 milioane de lei

Soluții marca Ștefan Mușoiu

Pasajul de la Drajna va costa 100 milioane de lei

Vineri, 25 octombrie 2019, în cadrul unei conferințe de presă prezidată de vicepreședintele Senatului, Robert Cazanciuc, deputatul PSD Ștefan Mușoiu a făcut publică valoarea investiției în pasajul de la Drajna, obiectiv edilitar pentru care face un lobby intens. Potrivit primelor estimări, valoarea acestui obiectiv este de 100 milioane de lei, iar termenul de finalizare a lucrărilor ar fi anul 2022...

Aceleași promisiuni într-o altă prezentare
Primele declarații în spațiul public privind realizarea unui pasaj rutier la Drajna datează din anul 2011. De-a lungul acestei perioade... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2019, 09:50 (4268 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Acțiunea «Faci sport, plantezi un copac!»

Se întâmplă în Ialomița

Acțiunea «Faci sport, plantezi un copac!»

În perioada octombrie-noiembrie 2019, sub organizarea directă a Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, copiii din Slobozia și Fetești, însoțiți de cadre didactice și părinți participă la acțiunea «Faci sport, plantezi un copac!». Acțiunea desfășurată vineri, 25 octombrie a.c., a adunat în Parcul de la Catedrală nu mai puțin de 300 de copii... În urma acestei acțiuni, participanții sunt premiați cu arbuști, trandafiri sau copăcei pe care, cu ajutorul părinților, îi vor planta.

Sport pentru copii Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, în parteneriat cu Asociația Județeană ... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2019, 17:05 (5321 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Angajatorii ialomițeni caută forță de muncă în străinătate

Angajatorii ialomițeni caută forță de muncă în străinătate

Peste 100 de cetățeni străini își desfășoară activitatea pe raza județului Ialomița. Potrivit Biroului pentru Imigrări al Județului Ialomița, selectarea angajaților de peste hotare a devenit un fenomen în continuă amploare la nivelul județului nostru. Angajatorii preferă forța de muncă din afara granițelor țării pentru că este mult mai ieftină.

Străinii muncesc în Ialomița Cei mai mulți dintre cetățenii străini care muncesc pe raza județului Ialomița provin din țări asiatice precum China, Vietnam, Nepal, Siria, sau Sri Lanka. Aceștia își desfășoară activitatea în domenii precum agricultura... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2019, 12:50 (3253 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Focar de infecție pe scara unui bloc din Slobozia

Focar de infecție pe scara unui bloc din Slobozia

De mai bine de 10 ani, autoritățile sunt indife­rente la drama a zeci de familii din Blocul 1, situat în zona Magazinului Ialomița... Potrivit declarațiilor proprietarilor, Mariana Ghiță, suferind de schizofrenie, umple apartamentul în care locuiește cu munți de gunoaie. În apartamentul femeii, din balcon și până în baie colcăie viermii...

Drama unui întreg bloc La Blocul 1 situat pe Strada Avram Iancu din Slobozia, proprietarii celor 20 de apartamente de pe scară trăiesc o dramă. De mai bine de 10 ani, unul dintre vecini, Mariana Ghiță cară pungi pline cu gunoi în apartamentul său... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2019, 16:40 (8688 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Internet în două instituții școlare

Se întâmplă la Perieți

Internet în două instituții școlare

La începutul lunii octombrie 2019, Primăria comunei Perieți, alături de Școala Gimnazială din localitate implementau proiectul «Împreună pentru Educație!». Beneficiarii acestuia au fost, desi­gur, elevii școlilor din această comună... Ultima acțiune pe care conducerea Primăriei comunei Perieți a realizat-o a fost introdu­cerea internetului în două școli.

Proiectul «Împreună pentru Educație!» Începând cu luna octombrie 2019, Primăria Perieți, alături de Școala Gimnazială Perieți și Consiliul Local Perieți au demarat cel mai mare proiect realizat la nivelul localității. Proiectul «Împreună... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2019, 13:40 (4336 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

martorii unei administrații sinucigașe

În fiecare seară, cât a fost vara de lungă, bulevardul Chimiei din Slobozia a fost plin ochi de tineri. Coborau din mașini, invariabil cu o sticlă de Cola în mână, își aprindeau o țigară și își omorau timpul până târziu în noapte. Poate unii erau fumați, poate alții erau băuți... Dar toți, fără excepție, erau acolo pentru că orașul nu le oferă nicio alternativă. La fel, dar la altă scară, se petrec lucrurile și în mediul rural. Sunt mulți și prea tineri pentru a se resemna. Nu au nevoie de noi pentru că au internetul. Nu au nevoie de administrație pentru că știu că nu le va oferi nimic. Nu cer, nu așteaptă, nu mai speră la nimic bun. Vor fi profesori, doctori poate... Vor fi liber profesioniști... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2019, 10:45 (2982 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Cărțile Vii» de la Penitenciarul Slobozia

«Salonul Anual de Carte 2019»

«Cărțile Vii» de la Penitenciarul Slobozia

Joi, 24 octombrie 2019, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia s-a desfășurat acțiunea «Biblioteca vie. Astăzi am ales să fiu o carte pentru tine. Citește-mă!». Patru deținuți, preoți, asistenți sociali, ofițeri de penitenciar, ofițeri-educatori și mulți oameni curioși au trecut pragul Galeriilor «Arcadia». «Biblioteca vie» funcționează ca o bibliotecă obișnuită la care oamenii vin, împrumută «cărți», iar apoi le re­turnează... Însă aceste «cărți» nu sunt la fel de obiș­nuite, ci oameni cu care cititorii intră în contact. Sunt oameni din spatele gratiilor, privați de libertate și marginalizați de unii cititori...

Cărțile care vorbesc... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2019, 17:55 (2586 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Un consilier local PSD a obținut interzicerea filmării ședințelor de Consiliu Local de către slobozeni!

Un consilier local PSD a obținut interzicerea filmării ședințelor de Consiliu Local de către slobozeni!

Vasile Caragioiu, consilier local PSD la Slobozia, a propus ca transmiterea în mediul on-line a ședințelor de Consiliu Local să fie permisă doar cu aprobarea plenului. Proiectul de hotărâre a fost aprobat de către toți consilierii PSD prezenți. Decizia este una fără precedent și reprezintă un abuz flagrant împotriva locuitorilor orașului, direct vizați de această decizie. Potrivit Legii 215, a administrației publice locale, ședințele de consiliu local sunt publice.

Abuz și lipsă de responsabilitate publică Propunerea consilierului local PSD Vasile Caragioiu a fost adoptată... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2019, 18:10 (15214 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal public în Consiliul Județean Ialomița: Mariana Iancu, trimisă din nou la școală!

Scandal public în Consiliul Județean Ialomița: Mariana Iancu, trimisă din nou la școală!

Miercuri, 30 octombrie 2019, în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița, a avut loc un incident jenant. Consilierul județean PNL Dragoș Soare i-a oferit directorului Spitalului Județean, Mariana Iancu, două manuale de Management. Gestul s-a dorit a fi o reacție publică la politica managerială deficitară de care este acuzată Mariana Iancu. Aceasta a refuzat cărțile și a cerut permisiunea să părăsească sala de ședințe.

Acuzații fără precedent Ședința de miercuri, 30 octombrie 2019, a Consiliului Județean Ialomița a fost marcată de conflictul deschis dintre consilierul județean ... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2019, 16:20 (10942 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tratament preferențial pentru directorul adjunct al AFIR, Liviu Patrichi

Consilierii PSD din Slobozia nu au rușine

Tratament preferențial pentru directorul adjunct al AFIR, Liviu Patrichi

Directorul adjunct al Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale, Liviu Patrichi, a fost tratat preferențial în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia desfășurată miercuri, 30 octombrie 2019. El a fost scutit de majorarea impozitului pe clădire cu 500% sub pretextul că va construi un complex de locuințe în valoare de 3 milioane de euro. Artizanii acestui abuz grosolan sunt consilierii PSD și PMP, care și-au protejat fostul coleg de Consiliu...

Legea e doar pentru căței Miercuri, 30 octombrie a.c., în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia au fost supuse aprobării plenului... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2019, 15:15 (4906 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consilieri personali pentru vicepreședinții Consiliului Județean Ialomița

Consilieri personali pentru vicepreședinții Consiliului Județean Ialomița

Schema de personal a Consiliului Județean Ialomița s-ar putea încărca cu alți patru consilieri personali. În cadrul ședinței de miercuri, 30 octombrie 2019, consilierii județeni au aprobat majorarea schemei de personal cu două astfel de funcții, pentru fiecare dintre cei doi vicepreședinți.

În dulcele stil clasic
După un model patentat în ultimii ani, Consiliul Județean Ialomița a supus aprobării plenului majorarea schemei de personal cu patru funcții de consilieri. Aceștia vor fi alocați în mod egal fiecăruia dintre cei doi vicepreședinți ai instituției, respectiv Cătălin Grigore... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2019, 14:20 (4577 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Diabetul îmbolnăvește în fiecare an 300 de ialomițeni

Diabetul îmbolnăvește în fiecare an 300 de ialomițeni

Numărul ialomi­țenilor care se îmbolnăvesc de diabet este într-o continuă creștere. Estimările arată că anual sunt diagnosticate  300 de noi cazuri. Toate acestea în condițiile în care, la nivelul județului, există doar trei medici specialiști care să trateze această afecțiune și un singur spital în care pacienții pot fi internați. Anual, statul cheltuie din bugetul destinat Sănătății 7 milioane de lei pentru medicamentele prescrise bolnavilor.

Statistici îngrijorătoare În ultimii 3 ani, cazurile de diabet diagnosticate la nivelul județului Ialomița au cu­noscut o creștere semnificativă... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2019, 13:40 (4150 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Izvorul termal de la Giurgeni așteaptă să fie exploatat

De 50 de ani

Izvorul termal de la Giurgeni așteaptă să fie exploatat

Un izvor termal descoperit la Giurgeni, în apropierea sitului arheologic Orașul de Floci, cu aproape 50 de ani în urmă este tratat cu indiferență de autorități. Deși au promis în re­petate rânduri valorificarea apei cu puteri vindecătoare, reprezen­tanții administrației județene au abandonat fiecare proiect. Apa termală a respectivului izvor ar putea asigura șansa poziționării județului Ialomița pe harta turistică a României, dorință pe care oficialii Consiliului Județean Ialomița și-au exprimat-o în public de nenumărate ori.

Apă purificatoare la Giurgeni O serie de cercetări privind... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2019, 09:55 (6737 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Romani Orchestra» de Bărbulești

«Romani Orchestra» de Bărbulești

Proiectul «Romani Orchestra» este unul dintre cele mai cunoscute proiecte pentru copiii din Bărbulești. Coordonați de Florin Nasture, președintele Asociației «O Del Amenca», cei mici învață tainele muzicii. Scopul? Formarea uneia dintre cele mai renumite orchestre de copii de etnie romă din țară. Până la 20 de copii din Bărbulești (Ialomița), Cărpenișu (Giurgiu) și Ludești (Dâmbovița) vor să înființeze cea mai unită și cunoscută orchestră din România. Această acțiune se desfășoară în cadrul proiectului «Romani Orchestra», proiect derulat de Centrul Cultural al Romilor «O Del Amenca» finanțat prin programul «În stare de bine» susținut de Kaufland România și implementat de «Fundația pentru Dezvoltarea... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2019, 16:35 (2793 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Amenzi de 20 milioane de lei aplicate de polițiștii ialomițeni

În cele 9 luni ale anului 2019

Amenzi de 20 milioane de lei aplicate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii ialomițeni s-au arătat neiertărori cu șoferii care au încălcat regulile de circulație. De la începutul anului și până la sfârșitul lunii septembrie 2019, oa­menii legii au aplicat peste 51 mii de sancțiuni contravenționale șoferilor care au încălcat Codul Rutier. Estimativ, va­loarea sancțiunilor este de 20 milioane de lei. Din păcate, gradul de colectare al sancțiunilor este scăzut, de cele mai multe ori conducătorii auto amendați reușind să scape de plată prin prescri­erea sancțiunilor.

Val de amenzi pe șoselele din Ialomița Potrivit informațiilor oferite de Biroul de ... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2019, 12:55 (3768 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

În Ialomița se consumă droguri «accidental»

În Ialomița se consumă droguri «accidental»

Fenomenul consumului și traficului de dro­guri este tot mai prezent în județul Ialomița. Cu toate acestea, instituțiile care ar trebui să-l stopeze au o cu totul altă părere. Reprezen­tanții Agenției Naționale Antidrog susțin faptul că Ialomița nu prezintă un risc din acest punct de vedere și că toate cazurile de consum au fost «accidentale». Între timp, zeci de tineri se află în vizorul polițiștilor din cauza consumului de substanțe interzise. În momentul de față, la Centrul de Prevenire Evaluare și Consiliere Antidrog Ialomița, doar un singur consumator se află sub monitorizare.

Eforturi zadarnice... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2019, 09:55 (5091 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Propunere de majorare a tarifelor pentru măturatul stradal

Ședință a Consiliului Local Slobozia

Propunere de majorare a tarifelor pentru măturatul stradal

Miercuri, 30, octombrie 2019, se va desfășura o nouă ședință ordinară a Consiliului Local Slobozia. Printre proiectele de hotărâre care vor fi supuse aprobării plenului se numără și cel privind majorarea tarifelor practicate de Polaris M Holding. Astfel, tariful pentru măturatul manual crește de la 15 lei pentru 1000 de mp la 19,53 lei, tariful pentru măturatul mecanizat de la 7,87 lei la 9,14 lei, iar colectarea deșeurilor stradale de la 124,54 lei la 150,08 lei. Pe lista tarifelor majorate fi­gurează și răzuitul manual al rigolelor stradale, stropitul manual și mecanizat sau întreținerea diurnă a curățeniei. Conform fișei de fundamentare prezentate de către Polaris M Holding creșterile de tarife... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 20:20 (5977 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

110000 de dolari pentru a doua șansă la viață

110000 de dolari pentru a doua șansă la viață

În urmă cu 6 luni de zile, slobozenii își uneau eforturile pentru salvarea lui Carmen, diagnosticată cu «Limfom Hodgkin». Împreună, ei au reușit să doneze 38000 de dolari. Pentru Carmen însă, dreptul la a doua șansă de a trăi costă acum 110000 de dolari... Acum Carmen imploră din nou!

Orașul care a salvat-o pe Carmen Carmen Elena Enache este o tânără de doar 22 de ani, din Slobozia, tânără a cărei viață s-a schimbat din februarie 2018. Aceasta a fost depistată cu «Limfom Hodgkin», un cancer al sistemului limfatic care, pe măsură ce boala progresează, afectează capacitatea corpului de... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 13:40 (7302 vizualizări - 0 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 67500 lei

În perioada 14-16 octombrie, polițiștii Serviciului Rutier au desfășurate o serie de acțiuni pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Pentru neregulile constatate în trafic polițiștii rutieri au aplicat ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 15:45
(11221 vizualizări - 0 comentarii)


Roșiori: Fără permis și băut, la volan

Deși nu avea permis de conducere, un bărbat de 38 ani, din Roșiori, a fost prins de polițiști conducînd o mașină pe raza comunei Movilița. Mai mult, individul se afla sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 15:41
(9950 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii la Ciocîrlia și Adîncata

Sîmbătă, 15 octombrie, pompierii militari au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din localitatea Ciocîrlia. Focul s-a produs cel mai probabil ca ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 15:40
(12792 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A pătruns pe contrasens și s-a izbit frontal de un autoturism

Un bărbat de 64 ani, pasager într-un autoturism implicat într-un accident rutier, a fost rănit și transportat la Spitalul din Fetești pentru îngrijiri medicale. S-a întîmplat vineri, 14 octombrie, pe D ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 15:37
(12059 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Urziceni: Acțiune a Poliției

Efective sporite de polițiști din Urziceni au desfășurat în zilele de 14 și 15 octombrie, o serie de acțiuni în sistem integrat dar și controale în locurile și zonele de interes operativ din mediul urban ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 15:35
(9788 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Produse contrafăcute la «Sărbătorilor Toamnei»

În zilele de 14 și 15 octombrie, polițiștii feteșteni au vegheat la buna desfășurare a «Sărbătorilor Toamnei», ediția a II-a 2011. În cadrul activităților desfășurate, polițiștii au legitimat peste 110 ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2011, 15:31
(8834 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 800 de locuri de muncă în Spania

Șomerii ialomițeni au din nou o șansă. Spania a publicat 800 de posturi vacante pentru cules de căpșuni. Durata contractului va fi de 3 luni, cu un program de lucru de 6,5 ore/zi, 39 de ore pe săptămînă ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2011, 17:08
(15614 vizualizări - 4 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie gratuită de vaccinare antirabică

Potrivit unui comunicat de presă al Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, «vaccinarea antirabică se realizează după efectuarea catagrafiei, o dată pe an, în perioada octombrie ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2011, 17:06
(12572 vizualizări - 2 comentarii)


Coșereni: Copil de 10 ani, lovit pe trecerea de pietoni

Un copil de doar 10 ani a fost lovit pe trecerea de pietoni de o mașină. S-a întîmplat joi, 13 octombrie, la Coșereni. Astfel, un tînăr de 25 ani, din Sinaia, în timp conducea un autoturism din direcția ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2011, 17:03
(9997 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: «Cuțitarul» din Gîrbovi

Joi, 13 octombrie, polițiști din Urziceni, în colaborare cu jandarmi au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii faptelor de natură a tulbura ordinea și liniștea publică. În cadrul activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2011, 17:03
(9527 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni cuțitar


Urziceni: La volan cu permisul suspendat

Joi, 13 octombrie a.c., o patrulă de siguranță publică a oprit pentru un control de rutină, la Urziceni, un autoturism condus de un bărbat de 40 ani, din Bărbulești. În urma verificării suplimentare, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2011, 17:02
(8493 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Copii de 15 și 16 ani, hoți din locuințe

Doi minori de 15, respectiv 16 ani, au fost prinși de polițiști, miercuri, 12 octombrie, în comuna Maia, în timp ce săreau gardul din curtea unei locuințe. Din verificările efectuate, polițiștii au stabilit ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2011, 14:59
(10705 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia hoț furt


Gheorghe Doja: Bulgari, vînzători ambulanți de drujbe

Un bulgar de 39 ani a fost oprit în trafic miercuri, 12 octombrie, de către polițiștii din Gheorghe Doja. În urma verificărilor, în habitaclul autoturismului polițiștii au depistat cinci drujbe, pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2011, 14:58
(10042 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Furt de fier vechi de la o stație de pompare a apei

Un apel de urgență la 112 alerta miercuri, 12 octombrie, polițiștii Secției Rurale Coșereni despre faptul că un grup de persoane necunoscute furau componentele metalice de la stația dezafectată de pompare ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2011, 14:53
(11644 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Modificări în eliberarea certificatului de atestare fiscală

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că a fost modificată procedura de eliberare a certificatului de atestare fiscală, stabilindu-se și un nou model pentru acest document ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2011, 14:47
(14646 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Absenteismul școlar, în atenția polițiștilor

Polițiștii Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban Urziceni au acționat miercuri, 12 octombrie, pentru prevenirea delicvenței juvenile și combaterii absenteismului școlar. Acțiunea s-a derulat, între ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2011, 14:40
(11438 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șomajul, în creștere

La sfîrșitul lunii septembrie 2011, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 7215 persoane, din care 2049 șomeri indemnizați, respectiv 5166 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2011, 18:32
(10762 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Examen detectivi particulari

În ziua de 2 decembrie 2011, ora 09.00, la sediul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița va avea loc examenul pentru obținerea atestatului de detectiv particular. Astfel, în perioada 1-24 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2011, 18:27
(14076 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 1450 cartușe de vânătoare, confiscate

Fetești: 1450 cartușe de vînătoare, confiscate

Polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat marți, 11 octombrie a.c., pe linia prevenirii și combaterii braconajului. Astfel, polițiștii au depistat pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2011, 18:22
(10905 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: A furat gardul de la platforma de gunoi!

Polițiștii Secției Rurale Ion Roată au fost sesizați în ziua de 10 octombrie a.c. despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute au sustras gardul împrejmuitor de la platforma de gunoi a comunei ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2011, 18:21
(11490 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sărățeni furt


Slobozia: Acțiune a Poliției Rutiere

Efective sporite din cadrul Serviciului Rutier au organizat și desfășurat marți, 11 octombrie a.c., o acțiune pe linia disciplinizării traficului rutier pe raza municipiului Slobozia. Încălcările normelor ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2011, 17:18
(11844 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Evaziune fiscală și 10 sesizări la Parchet!

În luna septembrie 2011, organele de control din cadrul DGFP Ialomița au stabilit venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste 11,15 milioane lei, din care peste 2,67 milioane lei ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2011, 20:11
(12939 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2011, 19:41
(5082 vizualizări - 0 comentarii)


Traianu: Arestat după ce a violat o bătrînă de 82 ani!

Poliția Slobozia a fost sesizată de către un bărbat din comuna Traianu despre faptul că vecina sa, în vîrstă de 82 ani, a fost agresată și violată de o persoană necunoscută, în noaptea de 8/9 octombrie ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2011, 19:13
(8293 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Accident produs de neacordarea de prioritate

Luni, 10 octombrie a.c., în jurul orei 14.00, la intersecția bulevardului Matei Basarab cu strada Ialomița, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări, ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2011, 19:11
(8489 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Produse contrafăcute la «Sărbătoarea Toamnei»

Efective din cadrul Poliției Fetești au acționat luni, 10 octombrie a.c., în incinta unde se desfășoară «Sărbătoarea Toamnei», eveniment aflat la ediția a II-a. Astfel, polițiștii de investigare a fraudelor ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2011, 19:09
(11228 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: 12 octombrie 2011, Ziua Internațională pentru Reducerea Riscului Dezastrelor Naturale

Prin rezoluțiile nr. 44/236 din 22.12.1989 și nr. 56/195 din 21.01.2002, adoptate de către Adunarea Generală a ONU, s-a stabilit ca, în fiecare an, a doua zi de miercuri a lunii octombrie să fie desemnată ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2011, 19:03
(11108 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Bărbat bătut de 5 tineri pentru un telefon mobil!

La sfîrșitul săptămînii precedente, duminică, 9 octombrie, polițiștii Secției 1 de Poliție Rurală Slobozia au fost sesizați de un bărbat de 38 ani, din Gheorghe Lazăr, despre faptul că a fost agresat de ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 16:09
(10094 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Hoț din mașini, prins în flagrant

Un cetățean a sesizat polițiștii pe numărul de urgență 112 despre faptul că un individ fura bunuri dintr-o mașină parcată în incinta unei societăți comerciale. Deplasîndu-se imediat la fața locului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 16:08
(12781 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciulnița furt


Slobozia: A comandat 10 centrale termice și le-a «achitat» cu un ordin de plată fals!

Sîmbătă, 8 octombrie, polițiștii au fost sesizați de administratorul unei firme din Slobozia cu privire la faptul că un individ din București, care s-a recomandat ca fiind angajat al unei societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:39
(9632 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...