Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Focar de infecție pe scara unui bloc din Slobozia

Focar de infecție pe scara unui bloc din Slobozia

De mai bine de 10 ani, autoritățile sunt indife­rente la drama a zeci de familii din Blocul 1, situat în zona Magazinului Ialomița... Potrivit declarațiilor proprietarilor, Mariana Ghiță, suferind de schizofrenie, umple apartamentul în care locuiește cu munți de gunoaie. În apartamentul femeii, din balcon și până în baie colcăie viermii...

Drama unui întreg bloc La Blocul 1 situat pe Strada Avram Iancu din Slobozia, proprietarii celor 20 de apartamente de pe scară trăiesc o dramă. De mai bine de 10 ani, unul dintre vecini, Mariana Ghiță cară pungi pline cu gunoi în apartamentul său... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2019, 16:40 (8683 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Internet în două instituții școlare

Se întâmplă la Perieți

Internet în două instituții școlare

La începutul lunii octombrie 2019, Primăria comunei Perieți, alături de Școala Gimnazială din localitate implementau proiectul «Împreună pentru Educație!». Beneficiarii acestuia au fost, desi­gur, elevii școlilor din această comună... Ultima acțiune pe care conducerea Primăriei comunei Perieți a realizat-o a fost introdu­cerea internetului în două școli.

Proiectul «Împreună pentru Educație!» Începând cu luna octombrie 2019, Primăria Perieți, alături de Școala Gimnazială Perieți și Consiliul Local Perieți au demarat cel mai mare proiect realizat la nivelul localității. Proiectul «Împreună... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2019, 13:40 (4327 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

martorii unei administrații sinucigașe

În fiecare seară, cât a fost vara de lungă, bulevardul Chimiei din Slobozia a fost plin ochi de tineri. Coborau din mașini, invariabil cu o sticlă de Cola în mână, își aprindeau o țigară și își omorau timpul până târziu în noapte. Poate unii erau fumați, poate alții erau băuți... Dar toți, fără excepție, erau acolo pentru că orașul nu le oferă nicio alternativă. La fel, dar la altă scară, se petrec lucrurile și în mediul rural. Sunt mulți și prea tineri pentru a se resemna. Nu au nevoie de noi pentru că au internetul. Nu au nevoie de administrație pentru că știu că nu le va oferi nimic. Nu cer, nu așteaptă, nu mai speră la nimic bun. Vor fi profesori, doctori poate... Vor fi liber profesioniști... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2019, 10:45 (2982 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

«Cărțile Vii» de la Penitenciarul Slobozia

«Salonul Anual de Carte 2019»

«Cărțile Vii» de la Penitenciarul Slobozia

Joi, 24 octombrie 2019, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia s-a desfășurat acțiunea «Biblioteca vie. Astăzi am ales să fiu o carte pentru tine. Citește-mă!». Patru deținuți, preoți, asistenți sociali, ofițeri de penitenciar, ofițeri-educatori și mulți oameni curioși au trecut pragul Galeriilor «Arcadia». «Biblioteca vie» funcționează ca o bibliotecă obișnuită la care oamenii vin, împrumută «cărți», iar apoi le re­turnează... Însă aceste «cărți» nu sunt la fel de obiș­nuite, ci oameni cu care cititorii intră în contact. Sunt oameni din spatele gratiilor, privați de libertate și marginalizați de unii cititori...

Cărțile care vorbesc... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2019, 17:55 (2586 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Un consilier local PSD a obținut interzicerea filmării ședințelor de Consiliu Local de către slobozeni!

Un consilier local PSD a obținut interzicerea filmării ședințelor de Consiliu Local de către slobozeni!

Vasile Caragioiu, consilier local PSD la Slobozia, a propus ca transmiterea în mediul on-line a ședințelor de Consiliu Local să fie permisă doar cu aprobarea plenului. Proiectul de hotărâre a fost aprobat de către toți consilierii PSD prezenți. Decizia este una fără precedent și reprezintă un abuz flagrant împotriva locuitorilor orașului, direct vizați de această decizie. Potrivit Legii 215, a administrației publice locale, ședințele de consiliu local sunt publice.

Abuz și lipsă de responsabilitate publică Propunerea consilierului local PSD Vasile Caragioiu a fost adoptată... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2019, 18:10 (15196 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal public în Consiliul Județean Ialomița: Mariana Iancu, trimisă din nou la școală!

Scandal public în Consiliul Județean Ialomița: Mariana Iancu, trimisă din nou la școală!

Miercuri, 30 octombrie 2019, în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița, a avut loc un incident jenant. Consilierul județean PNL Dragoș Soare i-a oferit directorului Spitalului Județean, Mariana Iancu, două manuale de Management. Gestul s-a dorit a fi o reacție publică la politica managerială deficitară de care este acuzată Mariana Iancu. Aceasta a refuzat cărțile și a cerut permisiunea să părăsească sala de ședințe.

Acuzații fără precedent Ședința de miercuri, 30 octombrie 2019, a Consiliului Județean Ialomița a fost marcată de conflictul deschis dintre consilierul județean ... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2019, 16:20 (10932 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tratament preferențial pentru directorul adjunct al AFIR, Liviu Patrichi

Consilierii PSD din Slobozia nu au rușine

Tratament preferențial pentru directorul adjunct al AFIR, Liviu Patrichi

Directorul adjunct al Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale, Liviu Patrichi, a fost tratat preferențial în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia desfășurată miercuri, 30 octombrie 2019. El a fost scutit de majorarea impozitului pe clădire cu 500% sub pretextul că va construi un complex de locuințe în valoare de 3 milioane de euro. Artizanii acestui abuz grosolan sunt consilierii PSD și PMP, care și-au protejat fostul coleg de Consiliu...

Legea e doar pentru căței Miercuri, 30 octombrie a.c., în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia au fost supuse aprobării plenului... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2019, 15:15 (4904 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Consilieri personali pentru vicepreședinții Consiliului Județean Ialomița

Consilieri personali pentru vicepreședinții Consiliului Județean Ialomița

Schema de personal a Consiliului Județean Ialomița s-ar putea încărca cu alți patru consilieri personali. În cadrul ședinței de miercuri, 30 octombrie 2019, consilierii județeni au aprobat majorarea schemei de personal cu două astfel de funcții, pentru fiecare dintre cei doi vicepreședinți.

În dulcele stil clasic
După un model patentat în ultimii ani, Consiliul Județean Ialomița a supus aprobării plenului majorarea schemei de personal cu patru funcții de consilieri. Aceștia vor fi alocați în mod egal fiecăruia dintre cei doi vicepreședinți ai instituției, respectiv Cătălin Grigore... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2019, 14:20 (4577 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Diabetul îmbolnăvește în fiecare an 300 de ialomițeni

Diabetul îmbolnăvește în fiecare an 300 de ialomițeni

Numărul ialomi­țenilor care se îmbolnăvesc de diabet este într-o continuă creștere. Estimările arată că anual sunt diagnosticate  300 de noi cazuri. Toate acestea în condițiile în care, la nivelul județului, există doar trei medici specialiști care să trateze această afecțiune și un singur spital în care pacienții pot fi internați. Anual, statul cheltuie din bugetul destinat Sănătății 7 milioane de lei pentru medicamentele prescrise bolnavilor.

Statistici îngrijorătoare În ultimii 3 ani, cazurile de diabet diagnosticate la nivelul județului Ialomița au cu­noscut o creștere semnificativă... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2019, 13:40 (4150 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Izvorul termal de la Giurgeni așteaptă să fie exploatat

De 50 de ani

Izvorul termal de la Giurgeni așteaptă să fie exploatat

Un izvor termal descoperit la Giurgeni, în apropierea sitului arheologic Orașul de Floci, cu aproape 50 de ani în urmă este tratat cu indiferență de autorități. Deși au promis în re­petate rânduri valorificarea apei cu puteri vindecătoare, reprezen­tanții administrației județene au abandonat fiecare proiect. Apa termală a respectivului izvor ar putea asigura șansa poziționării județului Ialomița pe harta turistică a României, dorință pe care oficialii Consiliului Județean Ialomița și-au exprimat-o în public de nenumărate ori.

Apă purificatoare la Giurgeni O serie de cercetări privind... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2019, 09:55 (6735 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Romani Orchestra» de Bărbulești

«Romani Orchestra» de Bărbulești

Proiectul «Romani Orchestra» este unul dintre cele mai cunoscute proiecte pentru copiii din Bărbulești. Coordonați de Florin Nasture, președintele Asociației «O Del Amenca», cei mici învață tainele muzicii. Scopul? Formarea uneia dintre cele mai renumite orchestre de copii de etnie romă din țară. Până la 20 de copii din Bărbulești (Ialomița), Cărpenișu (Giurgiu) și Ludești (Dâmbovița) vor să înființeze cea mai unită și cunoscută orchestră din România. Această acțiune se desfășoară în cadrul proiectului «Romani Orchestra», proiect derulat de Centrul Cultural al Romilor «O Del Amenca» finanțat prin programul «În stare de bine» susținut de Kaufland România și implementat de «Fundația pentru Dezvoltarea... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2019, 16:35 (2792 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Amenzi de 20 milioane de lei aplicate de polițiștii ialomițeni

În cele 9 luni ale anului 2019

Amenzi de 20 milioane de lei aplicate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii ialomițeni s-au arătat neiertărori cu șoferii care au încălcat regulile de circulație. De la începutul anului și până la sfârșitul lunii septembrie 2019, oa­menii legii au aplicat peste 51 mii de sancțiuni contravenționale șoferilor care au încălcat Codul Rutier. Estimativ, va­loarea sancțiunilor este de 20 milioane de lei. Din păcate, gradul de colectare al sancțiunilor este scăzut, de cele mai multe ori conducătorii auto amendați reușind să scape de plată prin prescri­erea sancțiunilor.

Val de amenzi pe șoselele din Ialomița Potrivit informațiilor oferite de Biroul de ... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2019, 12:55 (3768 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița se consumă droguri «accidental»

În Ialomița se consumă droguri «accidental»

Fenomenul consumului și traficului de dro­guri este tot mai prezent în județul Ialomița. Cu toate acestea, instituțiile care ar trebui să-l stopeze au o cu totul altă părere. Reprezen­tanții Agenției Naționale Antidrog susțin faptul că Ialomița nu prezintă un risc din acest punct de vedere și că toate cazurile de consum au fost «accidentale». Între timp, zeci de tineri se află în vizorul polițiștilor din cauza consumului de substanțe interzise. În momentul de față, la Centrul de Prevenire Evaluare și Consiliere Antidrog Ialomița, doar un singur consumator se află sub monitorizare.

Eforturi zadarnice... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2019, 09:55 (5091 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Propunere de majorare a tarifelor pentru măturatul stradal

Ședință a Consiliului Local Slobozia

Propunere de majorare a tarifelor pentru măturatul stradal

Miercuri, 30, octombrie 2019, se va desfășura o nouă ședință ordinară a Consiliului Local Slobozia. Printre proiectele de hotărâre care vor fi supuse aprobării plenului se numără și cel privind majorarea tarifelor practicate de Polaris M Holding. Astfel, tariful pentru măturatul manual crește de la 15 lei pentru 1000 de mp la 19,53 lei, tariful pentru măturatul mecanizat de la 7,87 lei la 9,14 lei, iar colectarea deșeurilor stradale de la 124,54 lei la 150,08 lei. Pe lista tarifelor majorate fi­gurează și răzuitul manual al rigolelor stradale, stropitul manual și mecanizat sau întreținerea diurnă a curățeniei. Conform fișei de fundamentare prezentate de către Polaris M Holding creșterile de tarife... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 20:20 (5974 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

110000 de dolari pentru a doua șansă la viață

110000 de dolari pentru a doua șansă la viață

În urmă cu 6 luni de zile, slobozenii își uneau eforturile pentru salvarea lui Carmen, diagnosticată cu «Limfom Hodgkin». Împreună, ei au reușit să doneze 38000 de dolari. Pentru Carmen însă, dreptul la a doua șansă de a trăi costă acum 110000 de dolari... Acum Carmen imploră din nou!

Orașul care a salvat-o pe Carmen Carmen Elena Enache este o tânără de doar 22 de ani, din Slobozia, tânără a cărei viață s-a schimbat din februarie 2018. Aceasta a fost depistată cu «Limfom Hodgkin», un cancer al sistemului limfatic care, pe măsură ce boala progresează, afectează capacitatea corpului de... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 13:40 (7301 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Două goluri, succes garantat!

Fotbal, Liga a III-a, Dacia Unirea Brăila–Unirea Slobozia 0-2

Două goluri, succes garantat!

bonus: Primul punct pentru Gheorghe Doja

Cu victoria de la Însurăței, Unirea Slobozia a ajuns la 7 succese stagionale. Inte­resant este că, de câte ori a dat două goluri (și au fost 4 astfel de situații!), echipa noastră a câștigat. Iar pentru că fotbalul este un rege capricios, în două jocuri galben-albaștrii au marcat 3, respectiv 4 goluri, și s-au ales doar cu un rezultat de egalitate.

Ofensivi până la capăt Deși venită din eșalonul secund, Dacia Unirea Brăila este una dintre echipele care suferă în subsolul clasamentului. Prin urmare, suporterii Unirii așteptau din deplasarea de la Însurăței victoria și multe goluri marcate... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 12:55 (2653 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Jucăm cu revelația campionatului

HCM Slobozia-SCM Gloria Buzău, vineri, 1 noiembrie 2019, orele 18,00

Jucăm cu revelația campionatului

După o pauză de două săptămâni, Competiția Ligii Florilor se reia în acest week-end cu meciurile etapei a IX-a. HCM Slobozia, ocupanta locului 11, primește vizita handbalistelor de la SCM Gloria Buzău. Promovată sezonul trecut în Liga Florilor, echipa buzoiană a reușit în această vară o campanie spectaculoasă de transferuri care, coroborată cu înscăunarea lui Ovidiu Mihăilă în postul de antrenor principal, o plasează în acest moment pe locul 3 în clasament. Putem spune astfel că adversara Sloboziei este, de departe, re­velația primului eșalon. La Gloria Buzău evoluează 4 foste componente ale echipei noastre: Alina Ilie, Alexandra Iovănescu, Andreea Mărginean și Maria Gavrilă. De la HCM Slobozia... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 12:10 (2471 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ultima pomană bugetară a Guvernului Dăncilă

Bani pentru 29 de localități din Ialomița

Ultima pomană bugetară a Guvernului Dăncilă

bonus: Studiu de caz la Sfântu Gheorghe

În urmă cu mai bine de o săptămână, pe 14 octom­brie a.c., Guvernul Dăncilă a aprobat prin Hotărâre de Guvern alocarea a 16,99 milioane de lei pentru 29 de localități din Ialomița. Majoritatea acestor localități au primit sume consistente comparativ cu rectificarea bugetară anterioară, însă «fondurile rămân unele de supraviețuire administrativă». Primarii ialomițeni care au primit bani susțin la unison că fondurile nu permit realizarea de investiții, acestea fiind amânate «sine die» pentru anul următor.

Ultima dată e la noroc La 4 zile de la moțiunea de cenzură, Guvernul Dăncilă... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 10:10 (3332 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Alberto Nădrag a câștigat Cupa «Riposta»

Scrimă

Alberto Nădrag a câștigat Cupa «Riposta»

Sâmbătă și duminică, 26/27 octombrie 2019, la Buftea s-a desfășurat Cupa «Riposta», competiție internațională de sabie adresată copiilor. În concursul destinat sabrerilor sub 10 ani, școala de scrimă slobozeană a demonstrat din nou că dispune de potențial. Elevii lui Daniel Nădrag de la CSM Unirea Slobozia au izbutit 3 clasări pe podium și alte rezultate meritorii. Cel mai strălucitor rezultat a fost al lui Alberto Nădrag, care a cucerit «aurul» în competiția masculină după ce a trecut de 11 adversari din România, Bulgaria și Grecia. Pe locul 3 a încheiat colegul său de echipă, Rareș Negoiță. Tot cu «bronzul» s-a întors acasă după competiția feminină sportiva CSM Unirea, Diana Dragomir. De menționat... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 10:05 (7329 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Moraru-omul și opera (I)

A început numărătoarea inversă

Moraru-omul și opera (I)

Primul mandat al președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, a intrat în ultima linie dreaptă. De dragul acestor aproape 4 ani, dar și al celor 16 petrecuți în calitate de primar la Amara, reiterăm de-a lungul urmă­toarelor săptămâni principalele repere ale vieții sale publice, așa cum le-am surprins de-a lungul anilor în paginile ziarului nostru.

Omul care sfințește administrați Istoria modernă a existenței lui Victor Moraru a început cu prima sa dispoziție administrativă în calitate de președinte. Ea a constat în stabilirea corpului de literă (n. red.... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2019, 16:50 (5118 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
264 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IPJ Ialomița: Educație Rutieră pentru prevenirea accidentelor de circulație

IPJ Ialomița: Educație Rutieră pentru prevenirea accidentelor de circulație

Elevii Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia au aflat marți, 15 noiembrie a.c., într-un dispozitiv care simulează un accident rutier, ce înseamnă un impact frontal. Acțiunea, desfășurată ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2022, 17:50
(5532 vizualizări - 0 comentarii)


Continuă proiectul ANAF în universitățile din România

În această săptămână, Academia de Studii Economice, Școala Națională de Studii Politice și Administrative și Universitatea «Transilvania» Brașov vor fi gazdele proiectului ANAF de creștere a gradului de ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2022, 15:30
(11808 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 9 cazuri noi de COVID-19

Marți, 15 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29777, fiind înregistrate 9 cazuri noi față de ziua de luni, 14 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2022, 15:20
(3121 vizualizări - 0 comentarii)


Transportul de persoane, în atenția polițiștilor ialomițeni

În dimineața zilei de luni, 14 noiembrie a.c., în întervalul orar 6,00-9,00, polițiștii rutieri din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat, pe drumurile publice din județ, acțiuni pentru verificarea modului ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 18:10
(5590 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Luni, 14 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29768, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de duminică, 13 noiembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 15:20
(3578 vizualizări - 0 comentarii)


Explozie a unei butelii la Smirna, casă în flăcări la Fetești

Explozie a unei butelii la Smirna, casă în flăcări la Fetești

Duminică, 13 noiembrie a.c., în jurul orelor 18,45, un echipaj operativ din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia a intervenit în urma exploziei unei butelii de aragaz în locuința unui cetățean din ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 15:10
(9242 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Gura Ialomiței, Movilița și Țăndărei

Două echipaje de pompieri din Țăndărei, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit la un accident rutier produs pe raza localității Gura Ialomiței. În nefericitul eveniment ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 14:50
(6328 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Conferința de premiere a Festivalului Național de Mentorat «Ion Ghelu Destelnica»

În organizarea Consiliului Județean Ialomița și a Centrului Cultural «Ionel Perlea» Slobozia, marți, 15 noiembrie 2022, de la orele 11,00, se va desfășura conferința de premiere a Festivalului Național ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 12:40
(5332 vizualizări - 0 comentarii)


Educație Rutieră la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia cu instructori de la Academia «Titi Aur»

Fundația «Malama Cristiana-Cosmina», cu sprijinul echipei de profesioniști ai Academiei «Titi Aur» și cu sprijinul Poliției Rutiere din cadrul IPJ Ialomita, desfășoară în perioada 15-16 noiembrie 2022, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 11:20
(12131 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Duminică, 13 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29766, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 12 noiembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2022, 15:25
(2520 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Sâmbătă, 12 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29766, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de vineri, 11 noiembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2022, 15:10
(2678 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 cazuri noi de COVID-19

Vineri, 11 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29766, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de joi, 10 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2022, 15:15
(3845 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni sprijină Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia

Activitatea jandarmilor ialomițeni nu se rezumă doar la a veghea siguranța publică, ci și de a ajuta semenii aflați în nevoie. Astfel, în ultimele luni, reprezentanții Inspectoratului de Jandarmi Județean ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2022, 13:45
(5736 vizualizări - 0 comentarii)


Caravana SMURD «Fii pregătit!» ajunge la Fetești

În perioada 15-17 noiembrie a.c., Caravana SMURD «Fii pregătit!» și Centrul mobil de instruire a populației pentru răspuns la situații de urgență vor fi prezente în Fetești, în incinta Liceului Teoretic ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2022, 13:00
(2745 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri de 101,34 milioane de lei, colectate în luna octombrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna octombrie a anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 101,34 milioane de lei. ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 18:05
(9827 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Stimulente financiare pentru rezultatele excepționale obținute de elevi la Examenele Naționale

În acord cu Hotărârea Guvernului nr. 1282/2022, privind aprobarea acordării de stimulente financiare absolvenților care au obținut media 10 la Evaluarea Națională pentru absolvenții clasei a VIII-a, sesiunea ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 17:10
(7226 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident rutier provocat de un șofer băut

Miercuri, 9 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier, pe DC15A Răsimnicea-Maia. Oamenii legii ajunși la fața locului au stabilit că un bărbat ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 16:30
(3203 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan, sub influența băuturilor alcoolice

Polițiștii din cadrul Biroului Rutier Fetești au depistat în trafic, miercuri, 9 noiembrie a.c., un bărbat în vârstă de 63 de ani în timp ce conducea un autoturism aflându-se sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 16:15
(3718 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor pe străzile din Fetești

Acțiune a polițiștilor pe străzile din Fetești

Efective mărite din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județuli Ialomița au acționat miercuri, 9 noiembrie a.c., sprijiniți de luptătorii Serviciului pentru Acțiuni Speciale, pentru prevenirea faptelor ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 16:10
(3894 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Joi, 9 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29762, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de miercuri, 9 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 15:15
(2635 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: Obiecte din pietre și metale prețioase, scoase la licitație

ANAF organizează, în perioada imediat următoare, licitații publice pentru vânzarea de obiecte din metale și/sau pietre prețioase care au un preț cumulat de pornire a licitațiilor de aproape 2 milioane de ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 12:15
(8363 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciile de mentenanță ale portalului ANAF se amână pentru luna decembrie 2022

Serviciile de mentenanță ale portalului ANAF, anunțate anterior, se amână pentru luna decembrie 2022. Unul dintre obiectivele principale ale ANAF este de a asigura pentru contribuabili cadrul optim de îndeplinire ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 12:00
(17250 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 3 kg de aur au fost confiscate de către inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală

Pentru prevenirea și combaterea fraudei fiscale și vamale, inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală din cadrul ANAF au verificat în ultima perioadă activitatea a 86 firme specializate în creditare ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 11:44
(13077 vizualizări - 0 comentarii)


Iazu: Convoi militar, implicat într-un accident rutier

Potrivit unui comunicat de presă al Ministerului Apărării Naționale, miercuri, 9 noiembrie a.c.,  un convoi format din opt camioane militare a fost implicat într-un accident rutier în zona localității ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2022, 19:15
(3298 vizualizări - 0 comentarii)


Portalul ANAF, în mentenanță vineri, 11 noiembrie 2022

Unul dintre obiectivele principale ale ANAF este de a asigura pentru contribuabili cadrul optim de îndeplinire a obligațiilor fiscale, prin adaptarea la mediul în permanentă schimbare și la tehnologiile ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2022, 15:35
(9861 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Miercuri, 9 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29762, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de marți, 8 noiembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2022, 15:20
(2909 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lucrare programată la Țăndărei

Pentru realizarea lucrărilor de conectare a instalațiilor hidraulice la sistemul de alimentare cu apă de la nivelul Stației de Pompare Țăndărei, RAJA Constanța va întrerupe furnizarea apei potabile de joi ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2022, 12:15
(2939 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în mai multe zone din Fetești!

În vederea executării lucrărilor de conectare a noilor rețele de alimentare cu apă potabilă la sistemul centralizat din Fetești, se va întrerupe furnizarea apei de miercuri, 9 noiembrie 2022, orele 23, ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2022, 11:20
(4082 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 cazuri noi de COVID-19

Marți, 8 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29760, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de luni, 7 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2022, 15:15
(2740 vizualizări - 0 comentarii)


S-a încheiat campania arheologică desfășurată la Piscul Crăsani

S-a încheiat campania arheologică desfășurată la Piscul Crăsani

Muzeul Județean Ialomița anunță încheierea campaniei arheologice anuale desfășurată în cadrul sitului arheologic de la Piscul Crăsani. În cadrul activităților de anul acesta, arheologii au descoperit vase ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2022, 13:20
(7628 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...