Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

110000 de dolari pentru a doua șansă la viață

110000 de dolari pentru a doua șansă la viață

În urmă cu 6 luni de zile, slobozenii își uneau eforturile pentru salvarea lui Carmen, diagnosticată cu «Limfom Hodgkin». Împreună, ei au reușit să doneze 38000 de dolari. Pentru Carmen însă, dreptul la a doua șansă de a trăi costă acum 110000 de dolari... Acum Carmen imploră din nou!

Orașul care a salvat-o pe Carmen Carmen Elena Enache este o tânără de doar 22 de ani, din Slobozia, tânără a cărei viață s-a schimbat din februarie 2018. Aceasta a fost depistată cu «Limfom Hodgkin», un cancer al sistemului limfatic care, pe măsură ce boala progresează, afectează capacitatea corpului de... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 13:40 (7302 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Două goluri, succes garantat!

Fotbal, Liga a III-a, Dacia Unirea Brăila–Unirea Slobozia 0-2

Două goluri, succes garantat!

bonus: Primul punct pentru Gheorghe Doja

Cu victoria de la Însurăței, Unirea Slobozia a ajuns la 7 succese stagionale. Inte­resant este că, de câte ori a dat două goluri (și au fost 4 astfel de situații!), echipa noastră a câștigat. Iar pentru că fotbalul este un rege capricios, în două jocuri galben-albaștrii au marcat 3, respectiv 4 goluri, și s-au ales doar cu un rezultat de egalitate.

Ofensivi până la capăt Deși venită din eșalonul secund, Dacia Unirea Brăila este una dintre echipele care suferă în subsolul clasamentului. Prin urmare, suporterii Unirii așteptau din deplasarea de la Însurăței victoria și multe goluri marcate... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 12:55 (2663 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Jucăm cu revelația campionatului

HCM Slobozia-SCM Gloria Buzău, vineri, 1 noiembrie 2019, orele 18,00

Jucăm cu revelația campionatului

După o pauză de două săptămâni, Competiția Ligii Florilor se reia în acest week-end cu meciurile etapei a IX-a. HCM Slobozia, ocupanta locului 11, primește vizita handbalistelor de la SCM Gloria Buzău. Promovată sezonul trecut în Liga Florilor, echipa buzoiană a reușit în această vară o campanie spectaculoasă de transferuri care, coroborată cu înscăunarea lui Ovidiu Mihăilă în postul de antrenor principal, o plasează în acest moment pe locul 3 în clasament. Putem spune astfel că adversara Sloboziei este, de departe, re­velația primului eșalon. La Gloria Buzău evoluează 4 foste componente ale echipei noastre: Alina Ilie, Alexandra Iovănescu, Andreea Mărginean și Maria Gavrilă. De la HCM Slobozia... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 12:10 (2474 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ultima pomană bugetară a Guvernului Dăncilă

Bani pentru 29 de localități din Ialomița

Ultima pomană bugetară a Guvernului Dăncilă

bonus: Studiu de caz la Sfântu Gheorghe

În urmă cu mai bine de o săptămână, pe 14 octom­brie a.c., Guvernul Dăncilă a aprobat prin Hotărâre de Guvern alocarea a 16,99 milioane de lei pentru 29 de localități din Ialomița. Majoritatea acestor localități au primit sume consistente comparativ cu rectificarea bugetară anterioară, însă «fondurile rămân unele de supraviețuire administrativă». Primarii ialomițeni care au primit bani susțin la unison că fondurile nu permit realizarea de investiții, acestea fiind amânate «sine die» pentru anul următor.

Ultima dată e la noroc La 4 zile de la moțiunea de cenzură, Guvernul Dăncilă... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 10:10 (3333 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Alberto Nădrag a câștigat Cupa «Riposta»

Scrimă

Alberto Nădrag a câștigat Cupa «Riposta»

Sâmbătă și duminică, 26/27 octombrie 2019, la Buftea s-a desfășurat Cupa «Riposta», competiție internațională de sabie adresată copiilor. În concursul destinat sabrerilor sub 10 ani, școala de scrimă slobozeană a demonstrat din nou că dispune de potențial. Elevii lui Daniel Nădrag de la CSM Unirea Slobozia au izbutit 3 clasări pe podium și alte rezultate meritorii. Cel mai strălucitor rezultat a fost al lui Alberto Nădrag, care a cucerit «aurul» în competiția masculină după ce a trecut de 11 adversari din România, Bulgaria și Grecia. Pe locul 3 a încheiat colegul său de echipă, Rareș Negoiță. Tot cu «bronzul» s-a întors acasă după competiția feminină sportiva CSM Unirea, Diana Dragomir. De menționat... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 10:05 (7330 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Moraru-omul și opera (I)

A început numărătoarea inversă

Moraru-omul și opera (I)

Primul mandat al președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, a intrat în ultima linie dreaptă. De dragul acestor aproape 4 ani, dar și al celor 16 petrecuți în calitate de primar la Amara, reiterăm de-a lungul urmă­toarelor săptămâni principalele repere ale vieții sale publice, așa cum le-am surprins de-a lungul anilor în paginile ziarului nostru.

Omul care sfințește administrați Istoria modernă a existenței lui Victor Moraru a început cu prima sa dispoziție administrativă în calitate de președinte. Ea a constat în stabilirea corpului de literă (n. red.... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2019, 16:50 (5119 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un asistent personal la zece ialomițeni cu dizabilități

Un asistent personal la zece ialomițeni cu dizabilități

La nivelul județului Ialomița există aproximativ 10 mii de persoane cu dizabilități. Dintre acestea, puțin peste 4 mii suferă de un handicap grav. Deși Legea 448/2006 susține că fiecare persoană încadrată în grad grav de handicap trebuie să aibă câte un asistent personal, în Ialomița numărul total al acestora este de doar 964.

Statistici îngrijorătoare La sfârșitul lunii septembrie a acestui an, potrivit datelor statistice oferite de către Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Co­pilului Ialomița, în județ erau înregistate 9751 persoane cu dizabilități. Dintre aceștia... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2019, 13:40 (4095 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Sancțiuni aplicate Primăriei Slobozia din cauza unui supermarket deschis ilegal

Sancțiuni aplicate Primăriei Slobozia din cauza unui supermarket deschis ilegal

bonus: Construcțiile ilegale au rămas neclintite

Locatarii unui bloc situat în zona Stadionului «1 Mai» din municipiul Slobozia cer în instanță anularea autorizației de construire pe care primăria orașului a emis-o pentru amenajarea unui supermarket la parterul imobilului. Situația scoate la iveală o serie de abateri cu privire la legalitatea procedurii de eliberare a documentului. Principala respon­sabilitate o poartă Primăria Slobozia, instituție care a fost sancționată cu 25000 de lei de către reprezentanții Inspectoratului Județean în Construcții Ialomița. Nu este prima dată când funcționarii Primăriei Slobozia încalcă legea în ceea ce privește autorizarea ilegală a imobilelor care se construiesc sau se amenajează în oraș. Unele cazuri au... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2019, 09:50 (20462 vizualizări - 59 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«30 ani de educație și formare»

Simpozionul Național «Școala și Viața»

«30 ani de educație și formare»

Vineri, 18 octombrie 2019, la sediul Inspectoratului Școlar Ju­dețean Ialomița s-a desfășurat cea de-a XXX-a ediție a Simpo­zionului Național «Școala și Viața». Ediția din acest an a cuprins prezentarea celor mai semnificative proiecte pe care cadrele didactice împreună cu elevii le-au desfășurat. Printre unită­țile de învățământ participante s-a numărat și Școala Profesională Specială «Ion Teodorescu» Slobozia...

Proiecte cu și pentru copii Directorul Casei Corpului Didactic, Gabriela Borodea, a deschis și în acest an Simpozionul Național «Școala și Viața». Ediția de anul acesta i... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2019, 16:05 (3371 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Și eu vreau să muncesc!»

Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți

«Și eu vreau să muncesc!»

Vineri, 18 octombrie 2019, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia s-a desfășurat Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți. Anul acesta, nu doar tinerii și-au căutat un loc de muncă... Printre ei am găsit-o pe Mioara Stanciu, de 41 de ani, care își dorește să găsească un loc de muncă mai bun. Dar și pe Smaranda Ionescu, de 58 de ani, care, deși se apropie de pensie, se gândește să înceapă o carieră în domeniul sanitar...

Un nou început
Holurile Centrului Cultural «Ionel Perlea» Slobozia au fost pline. Vineri, 18 octombrie 2019, s-a desfășurat o nouă Bursă a Locurilor de... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2019, 10:35 (3907 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Minor de 12 ani, vizat de 5 dosare penale

Ialomița: Minor de 12 ani, vizat de 5 dosare penale

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni cer instanței de judecată internarea în regim de urgență a unui băiat de 12 ani. Acesta este inculpat în 5 dosare penale, având ca obiect fapte de «furt», «distrugere» sau «lovire».

Un copil-problemă Potrivit informațiilor, băiatul, cu domiciliul într-o comună de lângă Urziceni, a fost diagnosticat în trecut cu schizofrenie. Din cauza afecțiunii de care suferă, el a comis mai multe fapte penale. Astfel, numele său se regăsește în 5 anchete pe care procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni le-au deschis pe numele său... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2019, 17:25 (3256 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Atelierul campionilor

Atelierul campionilor

Cercul de Karturi de la Palatul Copiilor a ajuns la vârsta senectuții. Copiii duc însă mai departe tradiții de campioni. Se antrenează neștiuți, pe vechea pistă din spa­te­le Stadionului «1 Mai», se bucură de fiecare antrenament și se întorc din competiții cu locuri pe po­dium. Secretul acestor reușite, susține profesorul inginer Dumitru Costel, este antrenamentul...

La karturi Pe pista Cercului de Karturi din spatele Stadionului a venit toamna. Aceleași garduri scorojite, aceleași cauciucuri răscoapte sub soarele verilor din urmă... Doar pista e proaspăt asfaltată. Uite că a făcut... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2019, 12:50 (6646 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gravidele minore din Ialomița sunt consiliate medical

Caravana Kaufland pentru controlul gravidelor

Gravidele minore din Ialomița sunt consiliate medical

La începutul lunii septembrie 2019, două localități din Ialomița, respectiv Bărbulești și Țăndărei, au fost implicate într-un proiect social finanțat de Kaufland România prin intermediul «Asociației Prematu­rilor». Concluziile demersului sunt alarmante. Ialomița are mame de 14 ani, tinere de 16 ani aflate la a doua sarcină și bunici la 31 de ani! Conform informațiilor furnizate de organizatori, «70% dintre gravidele consultate se aflau la prima ecografie, chiar dacă nu erau la prima sarcină...».

Un demers salutar Caravana pentru controlul gravidelor și mamelor aflate în risc a pornit... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2019, 18:15 (5353 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Abuz în serviciu» pentru o țigară

Poliția Locală lovește din nou la Slobozia

«Abuz în serviciu» pentru o țigară

Poliția Locală Slobozia se remarcă din nou. Un polițist local din municipiu și-a amendat vecinul că a fumat în mașina de serviciu. Bărbatul amendat spune că este o răzbunare...

O nouă acțiune marca PLS
Ziua de luni, 14 octombrie 2019, va rămâne memorabilă pentru un slobozean. Adrian Silviu Trifan, din Slobozia, în vârstă de 26 de ani, a fost amendat pentru simplul fapt că fuma în mașina de serviciu. De menționat faptul că tânărul lucrează la o firmă de colectare a deșeurilor selective, în momentul când a fost sancționat de polițiștii locali el având mașina încărcată cu... cartoane... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2019, 11:50 (11927 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Românii îl vor vota pe președintele Iohannis în procent de 70%!»

Gheorghe Tinel, deputat PNL

«Românii îl vor vota pe președintele Iohannis în procent de 70%!»

În plină campanie electo­rală, deputatul liberal Gheorghe Tinel face primele estimări privind rezultatul ale­gerilor. Gheorghe Tinel consideră că victoria președintelui Klaus Iohannis este pre­vizi­bilă, că ialomițenii vor schimba culoarea politică a județului în vara anului 2020 și că binomul Moraru&Mocioniu este deja istorie.

De două ori județul la pas Echipa PNL Ialomița condusă de Gheorghe Tinel este în plină campanie pentru Alegerile Prezidențiale. Deputatul ialomițean susține că agenda fiecărei zile de lucru este plină și că reacțiile alegătorilor l-au convins că președintele... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2019, 10:50 (6795 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Locuințe sociale pentru 48 de familii

Se poate întâmpla în Cartierul Bora al Sloboziei

Locuințe sociale pentru 48 de familii

În vreme ce la Slobozia există peste 100 locuințe sociale, Primăria municipiului reședință de județ dorește să construiască încă 3 blocuri. Locația lor va fi în Cartierul Bora, beneficiindu-se astfel de alte 48 apartamente și garsoniere. Nu vor lipsi nici parcările sau locurile de joacă, locuitorii beneficiind totodată și de boxe amplasate la subsolul blocurilor.

Slobozia, orașul locuințelor sociale La nivelul municipiului Slobozia, potrivit estimărilor oficiale, există peste 100 locuințe sociale administrate atât de Primăria municipiului Slobozia, cât și de Direcția de Asistență Socială... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2019, 13:10 (5544 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: A început campania de vaccinare împotriva gripei

Ialomița: A început campania de vaccinare împotriva gripei

În scopul prevenirii apariției unei epidemii de gripă, Ministerul Sănătății asigură vaccinarea antigripală gratuită prin cele 34200 doze de vaccin. La nivelul județului, prima tranșă de vaccin antigripal tetravalent a fost primită și repartizată în a doua parte a lunii septembrie, respectiv 1140 doze. Cea de-a doua tranșă de vaccin, 11400 doze, a fost distribuită până duminică, 20 octombrie a.c., iar următoarele tranșe vor fi livrate până la sfârșitul lunii noiembrie 2019. «Suntem pregătiți pentru a suplimenta numărul de doze de vaccin în cazul în care medicii de familie vor solicita acest lucru. De asemenea, ne concentrăm atenția asupra copiilor și pensionarilor pentru a evita potențialele epidemii... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2019, 20:05 (4112 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Frustrantul minut 90+2

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CS Medgidia 4-4

Frustrantul minut 90+2

Una dintre ironiile prefe­rate ale regretatului Florin Halagian când era întrebat despre obiectivele echipei în meciul următor era: «Îmi doresc să marchez un gol mai mult decât adversarul și astfel, în mod sigur, vom câștiga!». Din păcate, Unirea Slobozia nu a fost capabilă de în­deplinirea acestui obiectiv în meciul de sâmbătă, 19 octombrie a.c., contra celor de CS Medgidia, repetând isprava din deplasarea de la Tunari. În ambele confruntări, golul egalizator a venit în minutul 90+2 și, astfel, 4 puncte s-au evaporat. A fost spectacol cu dobrogenii dar, din păcate, suporterii Unirii nu s-au putut bucura până la capăt de acesta. Sin­gu­rul aspect pozitiv este faptul că Unirea rămâne liderul seriei... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2019, 18:15 (3135 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Doi campioni naționali pentru CS Amara

Lupte libere

Doi campioni naționali pentru CS Amara

În perioada 17-20 octombrie 2019, orașul Medgidia a găzduit Campionatul Național de Lupte adresat juniorilor mici (categorii de vârstă 9-11 și 12-13 ani). Școala de luptători creată la Amara de neobositul Marian Moraru și-a pus serios amprenta și asupra acestei competiții. Oana Dumitru este noua campioană națională a categoriei 32 kg (9-11 ani). Titlul național a ajuns și în palmaresul lui Alexandru Minea (12-13 ani) care s-a impus în competiția categoriei 29 kg. Gabriel Neagu a devenit vicecampion național al categoriei 38 kg. În primii 5 la diverse categorii de greutate s-au mai clasat Valentin Tache, Georgian Teodorescu și Ștefan Stancu.... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2019, 17:35 (2884 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Eșec pe feuda lui Tadici

Handbal, Liga Națională, HC Zalău-HCM Slobozia 30-21 (16-12)

Eșec pe feuda lui Tadici

Zalăul este o echipă greu de învins pe propriul teren, aspect de care s-a convins și valoroasa CSM București. La finalul meciului cu HCM Slobozia, antrenorul ardelencelor Gheorghe Tadici afirma că «echipa Sloboziei și-a vândut scump pielea...». A fost o simplă declarație de complezență pentru că, practic, la cârma jocului s-a aflat, de la un capăt la altul, echipa gazdă. Zalăul și-a impus extrem de repede autoritatea, profitând se pare de tracul resimțit de fetele noastre în startul jocului. Cea mai experimentată jucătoare a gazdelor, Cristiana Nica a deschis scorul, iar golgetera Sloboziei, Alexandra Georgescu, a egalat la 1 în minutul 3. A fost ultima dată în acest meci când tabela a înregistrat... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2019, 16:40 (4405 vizualizări - 0 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
221 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Minori de 8 și 10 ani, suspecți de furt dintr-o locuință

În după-amiaza zilei de vineri, 13 noiembrie 2009, în jurul orelor 16,00, un bărbat de 79 ani, din Miloșești, a sesizat Poliția asupra faptului că, în cursul zilei, persoane necunoscute au pătruns în casa ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 17:12
(9412 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Un tînăr în vîrstă de 20 ani, din Căzănești, este cercetat de polițiști pentru săvîrșirea infracțiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul fără a deține permis. Iar socrul său, de 40 ani ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 16:38
(10749 vizualizări - 0 comentarii)


Scandal la Urziceni

Sîmbătă, 14 noiembrie 2009, în jurul orelor 15.20, prin 112, Poliția a fost sesizată asupra unui scandal la Urziceni. Astfel, Ionel C., pe de o parte și frații Eugen și Daniel B., pe de altă parte, s-au ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 16:01
(10768 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii

Incendii

• Unei persoane din comuna Gura Ialomiței, sat Luciu, vineri, 13.11.2009, i-au ars cca 2000 de baloți de paie de grîu din rezerva proprie. Incendiul a fost anunțat la dispeceratul Inspectoratului pentru ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 15:02
(10741 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu o autospecială SPIR

Echipajul de descarcerare de la Detașamentul Slobozia a intervenit sîmbătă dimineață, în jurul orelor 4.45, la intersecția DN2C cu DJ203F, în localitatea Grivița, la un accident rutier produs cu implicarea ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 14:59
(12038 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din Țăndărei, prinși de polițiști

Recent, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Țăndărei au reușit să soluționeze trei dosare penale de furt calificat, aflate în evidențele instituției cu autori necunoscuți. Pe scurt ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2009, 18:32
(11118 vizualizări - 0 comentarii)


Bunuri de uz casnic vîndute ilegal, confiscate

Polițiștii slobozeni au confiscat joi, 12 noiembrie, bunuri de uz casnic în valoare de aproximativ 1500 lei. Asta după ce în zona Spitalului Județean Slobozia au fost depistate 3 persoane din județul Mureș ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2009, 17:18
(11877 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune amplă a polițiștilor la Urziceni

Joi, 12 noiembrie, polițiștii din Urziceni au desfășurat o amplă acțiune în localitate. În timpul activităților derulate, polițiștii au verificat 171 de autovehicule, au legitimat 218 persoane, 31 dintre ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2009, 16:21
(11983 vizualizări - 0 comentarii)


După ce a furat mai multe animale, un tînăr din Reviga a fost arestat

După ce joi, 12 noiembrie, a fost considerat suspectul principal în comiterea mai multor furturi, un tînăr de 18 ani din comuna Reviga a fost arestat preventiv pentru 29 de zile. În sarcina acestuia s-a ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2009, 15:41
(11423 vizualizări - 0 comentarii)


A vrut să-l lovească pe polițist cu toporul

Un bărbat din Smirna a reușit aseară «să pună pe jar» întreaga comunitate după ce a amenințat persoanele care mergeau pe stradă cu un topor. Deși a intervenit imediat ce a fost sesizat, polițistul din localitate ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:29
(12755 vizualizări - 0 comentarii)


Minore, racolate pentru prostituție

Miercuri, 11 noiembrie, dimineața, a fost desfășurată o acțiune în două blocuri de garsoniere din Slobozia, unde existau suspiciuni că ar locui diverse persoane suspecte. În cadrul activităților desfășurate ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:28
(11895 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț de animale, arestat

Un tînăr de 18 ani, din comuna Reviga, a fost arestat pentru săvîrșirea infracțiunii de furt, trei infracțiuni de violare de domiciliu și o infracțiune de maltratare și schingiuire a animalelor. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:27
(9459 vizualizări - 0 comentarii)


Suspect de furturi, prins de polițiști

Un tînăr în vîrstă de 31 ani, din Slobozia, «client» mai vechi al polițiștilor, a «picat» din nou în mîna anchetatorilor fiind suspectul principal în comiterea unei infracțiuni. Potrivit unui comunicat ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:26
(10612 vizualizări - 0 comentarii)


Accident al Urziceni

Alertă în după-amiaza zilei de miercuri, 11 noiembrie, la Urziceni. Polițiștii din localitate au fost anunțați asupra producerii unui accident de circulație în urma căruia s-ar fi distrus o conductă de ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:25
(12699 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor reținut

Miercuri, 11 noiembrie, polițiștii din Urziceni au prins și încarcerat un bărbat în vîrstă de 42 ani, din Galați. Pe numele bărbatului exista un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 1 an, Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:25
(13620 vizualizări - 0 comentarii)


«Votul ilegal înseamnă închisoare», la Ciulnița, Mărculești și Cosâmbești

«Votul ilegal înseamnă închisoare», la Ciulnița, Mărculești și Cosîmbești

În cadrul campaniei de informare și conștientizare a cetățenilor, intitulată «Votul ilegal înseamnă închisoare», acțiune inițiată de Ministerul Administrașiei și Internelor, la nivelul județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 10:12
(12449 vizualizări - 0 comentarii)


Razii la Fetești și Făcăeni

Razii la Fetești și Făcăeni

În ultimele 24 de ore, la nivelul județului Ialomița au fost desfășurate multiple acțiuni, razii și controale menite să crească gradul de siguranță publică al cetățenilor. Peste 100 de polițiști și jandarmi ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 17:26
(10685 vizualizări - 0 comentarii)


Doar 2500 kg deșeuri electrice și electronice

Potrivit unui comunicat de presă al Agenției Regionale pentru Protecția Mediului Pitești, după reluarea campaniei naționale Marea Debarasare din 7 noiembrie 2009, la nivelul Regiunii Sud Muntenia s-a colectat ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 17:21
(11899 vizualizări - 0 comentarii)


Alarmare publică la Țăndărei

Miercuri, 11 noiembrie, începînd cu orele 10,00, în orașul Țăndărei, se desfășoară un exercițiu de alarmare publică. Coordonată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița, acțiunea se derulează ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:32
(11067 vizualizări - 0 comentarii)


«Minte sănătoasă în corp sănătos»

Duminică, 8 noiembrie 2009, s-a desfășurat, la Centrul de Agrement «Pavilioane» din Amara, faza finală a Concursului Interliceal «Minte sănătoasă în corp sănătos». În organizarea Asociației Județene «Sportul ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:24
(12822 vizualizări - 0 comentarii)


Elevi cercetați pentru furtul unui telefon mobil

Vineri, în jurul orelor 13,30, o femeie în vîrstă de 37 de ani, din Slobozia, a sesizat Poliția despre faptul că, în urmă cu aproximativ 3 ore, fiicei sale, în vîrstă de 14 ani, elevă în clasa a IX-a la ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:13
(11421 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea accidentelor rutiere

Prevenirea accidentelor rutiere și combaterea cauzelor generatoare de evenimente rutiere rămîne și în această perioadă o prioritate pentru polițiștii ialomițeni. Astfel, în perioada 6-8 noiembrie 2009, ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:13
(11346 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, identificați la scurt timp de la sesizarea faptei

Doi ialomițeni, în vîrstă de 24, respectiv 40 de ani, sînt cercetați de polițiști sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. Asta după ce au sustras din incinta Căminului Cultural din localitatea ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:13
(13958 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii, accidente și sinucideri de weekend

Echipajul de prim-ajutor al Inspectoratului pentru Situații de Urgență a fost solicitat în municipiul Fetești la două tentative de suicid, una dintre acestea fiind anunțată vineri, 6 noiembrie, iar celalaltă ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2009, 13:21
(9228 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale inspectorilor DSV

Inspectorii din cadrul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au desfășurat, în luna octombrie 2009, 78 de controale în cantinele unităților școlare. În mare, verificările ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2009, 13:13
(10625 vizualizări - 0 comentarii)


Liber la credite în zootehnie

Începînd de vineri, 6 noiembrie 2009, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură eliberează adeverințe pentru beneficiarii Plăților Naționale Directe Complementare în sectorul zootehnic care intenționează ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2009, 13:10
(9883 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrîn dispărut din Centrul de la Balaciu

Miercuri, în jurul orelor 10,30, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Balaciu au fost sesizați de un reprezentant al Căminului de Persoane Vîrstnice din localitate despre faptul că Neagu Andrei, de ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2009, 18:14
(10745 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrînă accidentată pe trecerea de pietoni

O femeie în vîrstă de 73 ani a fost victima unui accident rutier petrecut, miercuri, 4 noiembrie, în Slobozia. Bătrîna se angajase în traversarea străzii pe trecerea de pietoni, pe culoarea verde a semaforului ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2009, 18:14
(11701 vizualizări - 0 comentarii)


Cu sabia în mașină

În continuare, un tînăr de 30 ani din Țăndărei este cercetat penal de polițiștii ialomițeni după ce în autoturismul pe care acesta îl conducea a fost găsită o sabie. Mașina a fost oprită pentru control ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2009, 18:13
(11644 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 4 tone fier vechi confiscate de polițiști

Miercuri, 4 noiembrie, polițiștii din Țăndărei au executat o acțiune pe linia respectării prevederilor legale privind colectarea deșeurilor reciclabile. Urmare a acțiunii la un punct de lucru din localitate ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2009, 18:12
(10789 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...