Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Secție nouă de Psihiatrie la Spitalul Orășenesc Țăndărei

Secție nouă de Psihiatrie la Spitalul Orășenesc Țăndărei

Singura Secție de Psi­hia­trie din județul Ialomița se construiește în curtea Spi­talului Orășenesc Țăndărei. Viitoarea Secție va avea 30 de paturi și va fi dotată conform standar­delor impuse de Ministerul Sănătății. Nevoia unei astfel de Secții este ne­cesară în condițiile în care la nivelul județului există peste 3000 de persoane cu afec­țiuni psihice aflate în evidențele medicilor specialiști.

Proiect în lucru O dată cu redeschiderea din 2012 a Spitalului Orășenesc Țăndărei, în cadrul unității me­dicale a fost înființată și o Secție de Psihiatrie, unică la nivelul județului. Pentru... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2019, 18:10 (5983 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ajutoare de urgență în valoare de 122 mii de lei pentru victimele accidentului de la Sfântu Gheorghe

Ajutoare de urgență în valoare de 122 mii de lei pentru victimele accidentului de la Sfântu Gheorghe

Vineri, 11 octombrie 2019, Guvernul României a adoptat o Hotărâre prin care s-a aprobat acordarea de ajutoare de urgență în va­loare de 122 mii de lei pentru sprijinirea familiilor victimelor accidentului din data de 5 octombrie 2019 din Munteni Buzău. Conform Hotărârii Guvernului nr. 731, se va acorda suma de 5 mii de lei pentru fiecare familie în care s-a înregistrat un membru decedat sau rănit la care se adaugă suma de 3 mii de lei pentru fiecare minor care s-a aflat în întreținerea persoanei decedate sau rănite. Astfel, 16 familii și 8 copii minori vor beneficia de preve­derile acestei hotărâri. Reamintim faptul că în dimineața zilei de sâmbătă, 5 octombrie 2019, între locali­tățile Balaciu... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2019, 17:05 (6576 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clarinetul care s-a îndrăgostit de Narcis Simion

Clarinetul care s-a îndrăgostit de Narcis Simion

A  început să studieze clarinetul în urmă cu mai bine de 8 ani, iar de mai bine de un an face parte din Trupa «Balada». Acum este elev în clasa a XII-a la Liceul de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia, însă de mic a hotărât ce drum dorește să urmeze. Se prezintă simplu: «Numele meu este Narcis Marian Simion și iubesc să cânt la clarinet...».

Capitolul I: Un nou început Pe holurile Liceului de Arte «Ionel Perlea» răsună muzica. Ici Chopin, colo Mozzart.. Însă, dintr-o cușetă mică se aude ceva diferit... Muzică folclorică! Pe Narcis Simion îl găsim într-o zi de toamnă caldă împreună... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2019, 11:55 (4394 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Fetiță de 5 ani, agresată de medicul care a consultat-o

S-a întâmplat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Fetiță de 5 ani, agresată de medicul care a consultat-o

Este o nouă anchetă penală la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Vizat este unul dintre medicii Secției Pediatrie. Acesta, susțin surse judiciare, s-ar face vinovat de «purtare abuzivă», după ce ar fi agresat o fetiță de 5 ani, în timp ce o consulta. Organele judiciare au fost sesizate de părinții copilei, printr-o plângere depusă la Poliția Municipiului Slobozia.

Verificările sunt în curs Incidentul s-ar fi petrecut în seara zilei de vineri, 18 octombrie 2019. Fetița de 5 ani a fost adusă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru a fi consultată, prezentând simptomele unei... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2019, 19:05 (22439 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Steagul Verde» și «Placheta Aniversară» în Ialomița

Programul Mondial Eco-Școala

«Steagul Verde» și «Placheta Aniversară» în Ialomița

Începând cu anul 1996, organizația nonguvernamentală «Centrul Carpato-Danubian de Geoecologie» încurajează școlile din România să participe la programe educaționale cu scopul de a conștientiza importanța unei naturi curate. Astfel, unul dintre cele mai răspândite programe la nivelul județului Ialomița este «Eco-Școala», Programul fiind implementat în 8 unități de învățământ din Slobozia și Urziceni. Anul acesta, în urma acti­vităților desfășurate, Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia a primit Placheta Aniversară, iar Grădinița cu Program Prelungit «Dumbrava Minunată» Steagul Verde.

Placheta Aniversară pentru Liceul de Arte «Ionel Perlea»... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2019, 16:50 (3949 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

Opoziția de la Putere

În timp ce lătrăii de serviciu declamă la Centru intrarea în Opoziție a marelui partid, în teritoriu Puterea aceluiași mare partid se lăfăie în bani publici. Instituții descentralizate cu nenumărate funcții în care au fost proțăpiți politic supușii, autorități publice locale derulatoare de proiecte megalomanice, impresionanta cohortă a unei Puteri care ipocrit a intrat în Opoziție. La nivel decla­rativ, Opoziția de la Putere se opintește în a demonstra ceea ce nimeni nu crede: Guvernul a căzut, suntem în Opoziție! În regulă, dar ce faceți cu zecile de șefi din deconcentrate, cu sutele de specimene implantate în eșaloanele secundare de conducere sau cu nenumărații ipochimeni mufați la sânul unui... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2019, 12:15 (5519 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Mocioniu extinde Sala «Andreea Nica» la 700 de locuri

Vin alegerile!

Primarul Mocioniu extinde Sala «Andreea Nica» la 700 de locuri

Administrația locală din Slobozia vrea să extindă sala de handbal a orașului la 700 de locuri. Docu­mentația de avizare a acestei lucrări de investiții (DALI) va fi supusă atenției Consiliului Local Slobozia la sfârșitul acestei luni.

Extindere în loc de Sală Polivalentă În locul Sălii Polivalente cu 3 etaje, primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, dorește să extindă actuala Sală «Andreea Nica». Conform DALI, investiția va fi supusă aprobării Consiliului Local Slobozia la sfârșitul lunii octombrie. «În momentul în care am venit la conducerea Primăriei, unul dintre proiectele mele era reprezentat... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2019, 20:05 (3845 vizualizări - 11 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Radu Paros se visează freelancer

Radu Paros se visează freelancer

Din lipsa spațiului tipografic, am amânat până acum publicarea unei informații absolut halucinante care a trecută nebăgată în seamă de două săptămâni încoace. După cum puteți vedea în această captură de ecran, Radu Paros, consilierul primarului Sloboziei se declară în emisiunile postului de radio pe care îl deține drept freelancer. Adică liber profesionist. Și minciuna nu ne-ar deranja, zău că da, că știm și noi cum e să visezi să fii liber în timp ce ești obligat să pupi ba poala lui Marian Neacșu, ba bombeul din piele de crocodil al primarului Adrian Mocioniu... Numai că Radu Paros se declară liber profesionist pe bani publici. Și, din două una! Ori ia de prost un oraș întreg, pozând... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2019, 17:15 (5059 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CFR SA cere demolarea clădirilor din jurul Gării Slobozia Veche

CFR SA cere demolarea clădirilor din jurul Gării Slobozia Veche

Reabilitată cu fonduri europene, Gara Slobozia Veche continuă să funcționeze fără autorizație la incendiu. Demersurile în vederea auto­rizării sunt blocate din cauza construcțiilor aflate în imediatra apropiere a gării. Anul acesta se împlinesc 4 ani de când oficialii CFR SA și cei ai Primăriei Slobozia încearcă să clarifice situația cu privire la aceste imobile. Singura certitudine care există la momentul de față este faptul că spațiile au fost construite fără a avea avizul din partea Sucursalei Regionale CF Constanța, aflată în subordinea CFR SA.

Inițiativă blocată Reabilitarea Gării... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2019, 20:10 (7223 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a primit 16,99 milioane de lei

Rectificare bugetară

Ialomița a primit 16,99 milioane de lei

Luni, 14 octombrie 2019, Guvernul Dăncilă a aprobat prin Hotărâre de Guvern o ultimă rectificare bugetară de 1,4 miliarde de lei. Pentru Ialomița au fost repartizate 16,99 milioane de lei. Fondurile au fost alocate, cu precădere, către ad­ministrațiile controlate de PSD. Pe listă figurează un număr de 29 de localități. Cele mai mari sume le-au primit ora­șele Slobozia (2,56 mili­oane lei), Fetești (2,29 milioane de lei), Amara (2,13 milioane de lei), Țăndărei (1,36 mi­lioane de lei) ­și Urziceni (1,3 milioane de lei). Sume considerabil mai mari față de rectificarea bugetară anterioară au primit și localitățile din mediul rural. Astfel, în fruntea listei figurează Bărcănești (893 mii de lei), ... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2019, 17:40 (4086 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vânzătorii de iluzii administrative de la Consiliul Județean

După 4 ani de guvernare

Vânzătorii de iluzii administrative de la Consiliul Județean

bonus: Dan Anton, persona non grata

Consiliul Județean Ialomița continuă să legifereze iluziile administrative ale adminis­tra­ției Moraru. Vineri, 11 octom­brie 2019, pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Județean Ialomița au figurat o serie de proiecte de hotărâri care repre­zintă decizii de interes major pentru opinia publică ialomi­țeană. Cea mai importantă dintre acestea rămâne cea privind intenția de preluare a taberelor de la Amara. De asemenea, plenul Consiliului Județean a aprobat rectificări bugetare pentru 5 dintre localitățile județului și a declanșat «procedura de selecție pentru numirea unui membru în Consiliul de Administrație al SC Infras­tructură Drumuri și Poduri SA», societate de-acum celebră grație deciziei... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2019, 20:55 (6272 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Apel către cetățenii județului Ialomița

PLUS Ialomița

Apel către cetățenii județului Ialomița

PLUS Ialomița consideră că moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă a adus primul semn de normalitate după ce timp de 3 ani de zile am trăit într-o zonă crepusculară a democrației românești. Ea a apărut începând cu OUG 13 și atacul concertat al lui Liviu Dragnea și acoliților lui asupra Justiției, mo­țiunea de cenzură prin care PSD-ul și-a dărâmat propriul guvern, intervenția brutală a jandarmilor din 10 August... Și când credeam că mai rău nu se poate, PSD-ul a scos-o la rampă pe Viorica Dăncilă, cel mai slab și incompetent prim-ministru și guvern post-decembrist.
Moțiunea de cenzură va aduce și primele rezultate imediate prin faptul că Justiția a scăpat, cel puțin pentru moment... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2019, 19:20 (5243 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Primarii PSD boicotează campania prezidențială a Vioricăi Dăncilă

În Ialomița

Primarii PSD boicotează campania prezidențială a Vioricăi Dăncilă

Căderea Guvernului Dăncilă accelerează disoluția PSD Ialomița. Deși, în aparență, nimic nu s-a schimbat, apele politice locale au devenit tulburi și mâloase. Oficial, susține senatorul Marian Pavel, PSD este în Opoziție, iar suflarea social-democrată din Ialomița se pregătește de Alegeri Prezidențiale. În realitate, primarii PSD caută alternative de supraviețuire și se pregătesc să boicoteze campania electorală.

Vorbe de clacă La o zi după Moțiune, pre­ședintele PSD Ialomița, senatorul Marian Pavel, declara că a intrat în Opoziție și pregătește Ialomița de Alegerile Prezidențiale din... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2019, 19:05 (7889 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Maria va merge la școală

Maria va merge la școală

Maria Gheorghe are 7 ani și ne privește dinăuntrul ei, așteptând să meargă la școală... Acum, grație unei intervenții la nivelul Ministerului Educației, a devenit posibil! Iar aceasta este povestea ei... Povestea unui copil care, cu ajutorul comunității și al autorităților, a învins sistemul.

La școală, prin derogare ministerială
Maria Gheorghe a fost identificată de învățătoarea Eugenia Udrea, specia­list în terapie ABA. Inițial, Eugenia Udrea a crezut că este un copil cu tulburări din spectrul autist. A descoperit un copil perfect normal, capabil să asi­mileze informații și... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2019, 14:20 (2550 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Condamnat la închisoare pentru o datorie neachitată de 1,4 milioane de lei

După ce a «țepuit» Primăria Bărbulești

Condamnat la închisoare pentru o datorie neachitată de 1,4 milioane de lei

Lăsat inițial în libertate, sub supravegherea consilierilor Serviciului de Probațiune Ialomița, un om de afaceri din comuna Jilavele a ajuns în cele din urmă la închisoare. Cercetat penal într-un dosar pri­vind fapte de «evaziune fiscală», bărbatul a fost condamnat, printre altele, și la plata unui prejudiciu de 1,4 milioane de lei. Pentru că nu a achitat suma de bani, acestuia i s-a revocat măsura suspendării pedepsei privative de libertate și a fost închis. El își va petrece după gratii următorii 2 ani.

Un caz controversat În anul 2012, afaceristul din Jilavele a încheiat cu Primăria... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2019, 11:05 (6249 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița luptă zadarnic împotriva cancerului de col uterin

Ialomița luptă zadarnic împotriva cancerului de col uterin

Prevenția cancerului de col uterin este un eșec la nivelul județului Ialomița. Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia, unitate medicală care coordonează Programul Național de Screening pentru Cancerul de Col Uterin, atrag atenția că adresabilitatea pacientelor către cabinetele în care se realizează testările este scăzută. Principala problemă o reprezintă neimplicarea medicilor de familie care evită să recomande astfel de investigații medicale. În același timp, numărul femeilor care suferă de afecțiuni oncologice depistate în zona genitală este într-o continuă creștere.

Un program ratat... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2019, 20:05 (7310 vizualizări - 17 comentarii)

SPORT

Sprint pe ultima turnantă

Fotbal, Liga a III-a, Agricola Borcea-Unirea Slobozia 0-3

Sprint pe ultima turnantă

Meciul dintre Unirea Slobozia și Agricola Borcea a păstrat întrucâtva normele de dificultate stabilite în sezonul trecut. Gazdele au reușit să-i reziste liderului timp de 73 minute, iar în prima repriză au avut două ocazii mari de a marca. Tabela a rămas imaculată grație intervențiilor inspirate ale lui Ionuț Poiană. În partea secundă, Unirea și-a pus mai apăsat amprenta pe joc, iar schimbările în ofensivă au dat randamentul scontat. După ce Răduca și Moldovan au trecut pe lângă deschiderea scorului, golul a picat grație altui fotbalist din avanposturi. În minutul 73, centrarea lui Ibrian este reluată necruțător cu capul de Nicolae Hertu, intrat doar de 8 minute. Hertu este la primul gol în campionat... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2019, 19:05 (3177 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Au pierdut pe mâna lor

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia-CS Gloria Bistrița 24-26 (15-14)

Au pierdut pe mâna lor

Un adversar ca Bistrița nu poate fi niciodată minimalizat. Gloria a început jocul având pe bancă jucătoare ca Zoqbi de Paula și Mariana Costa care, o dată introduse în teren, au reușit să încline balanța în favoarea echipei lor. Și totuși punctele au fost la îndemâna noastră, Polocoșer ne-a ținut în meci cu paradele sale dar, la fel ca în partida cu Rapid, atacul a ratat nepermis de mult. Am mai irosit o șansă de a acumula puncte, iar aceste eșecuri ar putea la un moment dat să atârne greu.

O primă repriză foarte bună
Primele minute ale jocului dintre Slobozia și Bistrița aparțin... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2019, 18:35 (3000 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

250 copii la Cupa Municipiului Slobozia

Atletism

250 copii la Cupa Municipiului Slobozia

Sâmbătă, 12 octombrie a.c., Stadionul «1 Mai» a găzduit Cupa Municipiului Slobozia la atletism, concurs aflat la a XIII-a ediție. Organizat de Primăria Slobozia și Direcția Județeană pentru Sport, competiția s-a adresat copiilor și juniorilor și a adunat la start peste 250 de mici atleți. Au fost prezenți sportivi din Călărași, Amara, Ograda, Malu, Munteni Buzău, Ciochina, precum și de la școlile, liceele și cele două cluburi sportive din Slobozia. S-au desfășurat probe de alergare, săritură în lungime și aruncarea greutății, fiind premiați primii 3 clasați. La final, s-a stabilit clasamentul pe echipe conform rezultatelor obținute. CSS Călărași s-a clasat pe locul I, fiind urmat de CSM Slobozia... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2019, 17:55 (3579 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Meci caritabil pe Stadionul «1 Mai» din Slobozia

Fotbal

Meci caritabil pe Stadionul «1 Mai» din Slobozia

Vineri, 11 octombrie a.c., Stadionul «1 Mai» din Slobozia a găzduit un meci în scop caritabil având ca obiectiv strângerea de fonduri pentru gemenele Ingrid și Maya. Diagnosticate încă de la naștere cu tetrapareză spastică, cele două copile au nevoie urgentă de 100 mii de euro pentru o operație ce se va efectua în SUA și care le-ar putea oferi șansa la o copilărie normală. Pe teren s-a aflat o selecționată a legendelor fotbalului românesc, care l-a avut drept cap de afiș pe Miodrag Belodedici și a mai inclus pe Mircea Bornescu, Marian Aliuță, Daniel Iftodi sau Valentin Bădoi. De cealaltă parte, a stat echipa Unirii Urziceni care a câștigat titlul de Campioană a României în 2009, avându-i în componență... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2019, 17:10 (2939 vizualizări - 1 comentariu)

Joi 25 Iun 2026
280 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Venituri de 837,91 milioane de lei, colectate în perioada ianuarie-septembrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în perioada ianuarie-septembrie 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 837,91 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2022, 17:50
(6570 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Hramul Mânăstirii «Sfinții Voievozi» din Slobozia

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Hramul Mânăstirii «Sfinții Voievozi» din Slobozia

În perioada 3-9 noiembrie 2022, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil» al străvechiului așezământ ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2022, 16:55
(10919 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Luni, 31 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29737, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de duminică, 30 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2022, 15:20
(2386 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Munteni Buzău, Bucu, Malu Roșu și Slobozia

Incendii la Munteni Buzău, Bucu, Malu Roșu și Slobozia

Pompieri din Slobozia și Urziceni au intervenit pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință și anexele acesteia în comuna Munteni Buzău. Din cauza suprafeței mari afectate de incendiu a fost necesară ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2022, 13:05
(4677 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în orașul Țăndărei!

Pentru realizarea lucrărilor de racordare a unui rezervor colector la sistemul de alimentare cu apă de la nivelul Stației de Pompare Țăndărei, județul Ialomița, echipele RAJA Constanța sunt nevoite să întrerupă ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2022, 17:25
(4032 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Duminică, 30 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29735, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 29 octombrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2022, 15:35
(1964 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Sâmbătă, 29 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29735, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de vineri, 28 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2022, 16:55
(2101 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Vineri, 28 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29734, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de joi, 27 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2022, 16:20
(1989 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna noiembrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publicde Ialomița informează contribuabilii că începând de marți, 1 noiembrie 2022, pot investi în Titlurile de Stat «Tezaur», cu maturități de 1 și 2 ani și dobânzi ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2022, 16:30
(9473 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 31 octombrie 2022, termen limită pentru depunerea Formularului 398

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor, persoane impozabile care sunt înregistrate în România pentru utilizarea regimului special pentru vânzarea la distanță ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2022, 14:15
(8538 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 cazuri noi de COVID-19

Joi, 27 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29731, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de miercuri, 26 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2022, 16:15
(2789 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier la Coșereni

Accident rutier la Coșereni

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD au intervenit la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2022, 15:10
(11769 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Ședința Colegiului Prefectural a lunii octombrie 2022

Instituția Prefectului Ialomița: Ședința Colegiului Prefectural a lunii octombrie 2022

Joi, 27 octombrie 2022, prefectul județului Ialomița a convocat Ședința Colegiului Prefectural, în care s-au discutat aspecte din activitatea Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2022, 15:00
(20217 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Citirea consumurilor de apă la gospodării se va face trimestrial

Din luna octombrie 2022, angajații societății RAJA Constanța vor efectua citirea indexului de pe apometrele de branșament la gospodării o dată la trei luni. Ca și la ceilalți furnizori de utilități, facturarea ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2022, 14:40
(10593 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni au participat la cursuri de prim ajutor

Jandarmii ialomițeni au participat la cursuri de prim ajutor

Jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița au participat la activitățile de instruire susținute de paramedici din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2022, 14:00
(4389 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 cazuri noi de COVID-19

Miercuri, 25 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29726, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de marți, 25 octombrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2022, 16:35
(2334 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două ordine de protecție provizorii emise de polițiști

Polițiștii ialomițeni au emis în ultimele 48 de ore două ordine de protecție provizorii, pe numele a doi bărbați de 40, respectiv 43 de ani. În primul caz, polițiștii din cadrul Secției nr. 2 Poliție Rurală ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2022, 14:55
(7844 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 35 de mame cu posibilități financiare reduse au beneficiat de tichete sociale

Potrivit datelor statistice, centralizate la nivelul Instituției Prefectului Județul Ialomița, 35 de mame cu posibilități financiare reduse au beneficiat de tichete sociale în valoare de 2000 de lei în ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2022, 14:50
(6750 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar în valoare de peste 1,39 milioane lei pentru crescătorii de animale

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2022, 12:40
(5008 vizualizări - 0 comentarii)


1640 de locuri scoase la concurs în școlile postliceale ale IGPR

Școlile de agenți de poliție «Vasile Lascăr» Câmpina și «Septimiu Mureșan» Cluj-Napoca organizează, în perioada octombrie-decembrie 2022, concurs de admitere pentru o nouă promoție de elevi. Ultima zi de ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2022, 19:20
(4162 vizualizări - 1 comentariu)


Ziua Armatei Române, sărbătorită și la Slobozia

Ziua Armatei Române, sărbătorită și la Slobozia

Marți, 25 octombrie a.c., în Parcul Tineretului din Slobozia a fost organizată o manifestare publică dedicată Zilei Armatei Române. În cadrul evenimentului, prefectul județului Ialomița, Constantin Marin ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2022, 17:30
(9642 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Marți, 25 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29721, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de luni, 24 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2022, 16:15
(1989 vizualizări - 0 comentarii)


APIA participă la Târgul Internațional «INDAGRA» 2022

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că va participa, în perioada 26-30 octombrie 2022, la «INDAGRA», cel mai mare târg din domeniul agriculturii, viticulturii, horticulturii ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2022, 16:00
(4907 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmeria Ialomița recrutează tineri care vor să devină jandarmi

Jandarmeria Ialomița recrutează tineri care vor să devină jandarmi

În perioada 20 octombrie-4 noiembrie a.c., Jandarmeria Ialomița desfășoară o nouă campanie de recrutare pentru cei care doresc o carieră militară în Jandarmeria Română. Astfel, la Școala Militară de Subofițeri ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 18:10
(4798 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: «Salonul de Toamnă 2022»

Uniunea Artiștilor Plastici din România-filiala Slobozia/Ialomița organizează joi, 3 noiembrie 2022, orele 14,00, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrulului Cultural «Ionel Perlea» Slobozia, vernisajul ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 16:40
(2931 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Luni, 24 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29718, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de duminică, 23 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 16:10
(2950 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Bărbulești și Gura Ialomiței

Accidente la Bărbulești și Gura Ialomiței

Sâmbătă, 22 octombrie a.c., un echipaj de pompieri din Urziceni cu o autospecială de descarcerare a intervenit la un accident rutier produs pe raza localității Bărbulești, în care au fost implicate trei ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 14:20
(3418 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Opt persoane, implicate într-un accident rutier

Ialomița: Opt persoane, implicate într-un accident rutier

Cinci echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni, respectiv Detașamentul de Pompieri Slobozia, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare, o autospecială ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2022, 11:50
(2657 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Duminică, 23 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29715, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de sâmbătă, 22 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2022, 16:25
(2635 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 7 cazuri noi de COVID-19

Sâmbătă, 22 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29714, fiind înregistrate 7 cazuri noi față de ziua de vineri, 21 octombrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2022, 16:40
(2392 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...