Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Un nou director la Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița

Un nou director la Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița

Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița are un nou director. Este vorba despre comisarul Florina Manea. Aceasta a fost numită interimar la conducerea instituției, pentru o perioadă de 6 luni, după scandalul public în care a fost implicat fostul director, Cornel Ianuș.

Alcoolul l-a lăsat fără funcție Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița a rămas fără director, după ce Cornel Ianuș și-a dat demisia, fiind implicat într-un imens scandal public. În timpul unui control inopinat efectuat de reprezentanții Autorității Naționale pentru Protecția... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2019, 14:25 (6379 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Pierderi lunare de peste 60 mii de lei

Serviciul Public de Transport Local Slobozia

Pierderi lunare de peste 60 mii de lei

După aproape două luni de la înființare, problemele Serviciului Public de Transport Local Slobozia se țin lanț. Lipsa licențelor de transport, numere de Olanda și, mai nou, pierderi de peste 60 mii de lei pe lună! Primarul Adrian Mocioniu este optimist și crede că din ce în ce mai mulți cetățeni vor utiliza drept mijloc de locomoție transportul public.

Probleme peste probleme Începând cu 1 august 2019, pe străzile municipiului Slobozia au apărut mult așteptatele autobuze de transport public. Cu toate acestea, apariția acestora a cauzat administrației locale numeroase pro­bleme. Începând... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2019, 10:45 (6757 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Râul Ialomița, grad de poluare «moderat»

Oficial, stăm bine

Râul Ialomița, grad de poluare «moderat»

În Ialomița există oficial «10 surse potențial poluatoare», potrivit informațiilor furnizate de către Administrația Bazinală de Apă Ialomița-Buzău. Concret, este vorba despre 10 firme care desfășoară activități economice care presupun deversarea de ape uzate în emisarul Ialomița. În ultimii 10 ani, au fost înregistrate 41 de deversări accidentale în ba­zinul hidrografic Ialomița, dintre care doar 3 pe teritoriul județului. Oficialii Administrației Bazinale de Apă Ialomița-Buzău susțin că, în condițiile în care toate aceste entități au stații de epurare funcți­onale, râul Ialomița are un grad de poluare «moderat». În spatele sintagmei se ascund însă pericole ecologice reale, la care oficialii preferă... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2019, 16:55 (4695 vizualizări - 3 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Iarba arsă de acasă

Iarba arsă de acasă

Tocmai când ne lăudam că le-am văzut pe toate, am trăit să o vedem și pe-asta. Marți, 24 septembrie 2019, în prima zi ploioasă după două luni fără pic de apă, doi angajați ai DADP tundeau gazonul din «groapa lui Stoica» din Slobozia, în dreptul agorei. Tacticoși și murați până la piele, cei doi Dorei se plimbau precum coțofana din fabula lui Topârceanu «când în sus și când în jos», agățați de două agregate de tuns peluza. Și vă jurăm că n-am fi comentat nimic despre vrednicia care i-a pocnit în plină ploaie dacă nu ne-ar fi sărit în ochi iarba uscată de sub picioarele lor. Și dacă nu ne-am fi amintit că rulourile de gazon uscate ca iasca au fost instalate în noiembrie 2017, pe un frig... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2019, 15:20 (4556 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dan Anton, directorul Infrastructură Drumuri și Poduri SA, angajare ilegală

Președintele Moraru angajează pe bază de «recomandări»

Dan Anton, directorul Infrastructură Drumuri și Poduri SA, angajare ilegală

Dan Anton este noul director al Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Numirea sa, în 12 august 2019, este o premieră administrativă fără precedent. Potrivit declarațiilor oficiale ale pre­ședintelui Victor Moraru, «Dan Anton a fost angajat după ce am căutat în stânga și-n dreapta, la recomandarea unei colege...». Con­form OUG nr. 109/2011 privind guvernanța corporativă a întreprinderilor publice, numirea lui Dan Anton este ilegală. Evident, preșe­dintele Victor Moraru nu este de aceeași părere...

Unul este Dan Anton Ziarul nostru a publicat în urmă cu o săptămână un articol în care ... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2019, 11:05 (8912 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal public la Prefectura Ialomița: Ionel Ghiorghișor și-a dat demisia!

Scandal public la Prefectura Ialomița: Ionel Ghiorghișor și-a dat demisia!

Juristul Prefecturii Ialomița, Ionel Ghiorghișor, a demisionat în dimineața zilei de 1 octombrie 2019. Potrivit declarațiilor sale, demisia sa este justificată de modul absurd în care procedurile administrative impuse de la Centru îi afectează sănătatea. Ionel Ghiorghișor este interesat de o candidatură pentru Primăria Amara, oraș în care locuiește...

E ceva putred în Danemarca Juristul Prefecturii Ialomița, Ionel Ghiorghișor, a demisionat în dimineața de marți, 1 octombrie 2019. Conform declara­țiilor sale, motivul demisiei este justificat de absurdul procedurilor administrative. ... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 20:20 (7700 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Platonești: Minoră violată și obligată să-și pozeze părțile intime

Platonești: Minoră violată și obligată să-și pozeze părțile intime

Caz șocant în comuna Platonești. Un bărbat de 51 de ani este acuzat de «pornografie infantilă» și «viol» după ce ar fi batjocorit o minoră care locuiește în apropierea casei sale. Fata a fost filmată în timp ce întreținerea raporturi sexuale cu agresorul și, mai mult decât atât, a fost obligată să-și fotografieze părțile intime și să-i transmită bărbatului imaginile prin intermediul rețelelor de socializare.

Agresorul a fost arestat preventiv
Din informațiile organelor judiciare, faptele ar fi fost comise începând cu anul 2017, când victima avea doar 12 ani. Totul a ieșit la iveală... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 19:25 (11924 vizualizări - 14 comentarii)

SPORT

Invincibilii de pe locul 2

Fotbal, Liga a III-a, CS Tunari–Unirea Slobozia 3-3

Invincibilii de pe locul 2

bonus: Recolta, ghinionista seriei

Ca orice localitate ilfoveană care se respectă, Tunari are o arenă cochetă și o echipă de fotbal capabilă oricând de fapte mari. Contrar tradiției ilfovene, Tunari are un public entuziast care știe când să se transforme în galerie pentru favoriți. Înainte de meciul cu Unirea Slobozia de sâmbătă, 28 septembrie a.c., ilfovenii bifaseră un start foarte bun, cu 4 victorii în 5 meciuri. Poate și datorită rețetei de transferuri aplicată în această vară, când au adus printre alți trei jucători de la Unirea Slobozia: Adăscăliței, Bucă și Teodorescu. Apropo de această enumerare, ni s-a demonstrat încă o dată că cel din urmă poate fi cel dintâi. În rolul eroului, Gabriel Teodorescu din păcate, în tricoul... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 18:15 (6245 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

SPORT

Meci crucial cu Rapid

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia

Meci crucial cu Rapid

Liga Florilor se reia la finele acestei săptămâni cu meciu­rile etapei a VI-a. În pauza competițională, HCM Slobozia a bifat printre altele și un meci amical contra celor de la Știința București, câștigat de elevele lui Gheorghe Covaciu cu 35-23. După acest test, HCM Slobozia reintră în focurile competiției oficiale cum nu se poate mai complicat. Pe Mădălina Toma și compania le așteaptă o deplasare la București, pentru confruntarea cu Rapid, contracandidată în duelul pentru menținerea în primul eșalon al handbalului feminin românesc. La fero­viare s-au produs în această pauză competițională mișcări pe banca tehnică, antrenorul Robert Licu fiind înlocuit cu fosta mare jucătoare Carmen Amariei.... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 17:10 (5360 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Centrul «Ema» are nevoie de sprijinul comunității

Ultima speranță suntem noi

Centrul «Ema» are nevoie de sprijinul comunității

Ionuț, Rareș, Patrick, Mihăiță, Sara, Matei, Valentina... Și tot așa, până la 26. Sunt copii care fac terapie ABA în Centrul «Ema» din Slobozia. Însă numărul copiilor care au nevoie de terapie e mai mare. Mult mai mare... Numai la Centrul «Ema», pe lista de așteptare, sunt 12 copii...

Veteranii terapiei ABA «Ema» a fost primul Centru din oraș pentru copii cu tulburări din spectrul autist. Ideea a apărut în urmă cu 15 ani, când Ema avea 3 ani și orașul nu auzise de terapia ABA. Acum Ema are 18 ani, iar diagnosticele de genul «tulburări din spectrul autist» au devenit banale. Iar numărul... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 16:35 (9042 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apa de la robinetele școlilor, un pericol pentru sănătatea elevilor

În Ialomița

Apa de la robinetele școlilor, un pericol pentru sănătatea elevilor

O analiză a rețelelor de apă realizată de Direcția de Sănătate Publică Ialomița arată că la robinetele a 51 de școli și grădinițe din județ curge apă nepotabilă. Inspectorii instituției au scos la iveală faptul că, în aceste comunități, potabilizarea apei se face la voia întâmplării, fără personal specializat.

Apă nepotabilă în școli și grădinițe
Oficialii Direcției de Sănătate Publică Ialomița au făcut publice o serie de date cu privire la calitatea apei care curge în rețelele publice din cele 66 de localități ale jude­țului, distribuită și în unitățile de învă­țământ. Cele mai... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 13:25 (5885 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

ADI Ialomița a epuizat bugetul pentru investițiile finanțate de Consiliul Județean

Bani publici pentru Alegerile Locale din 2020

ADI Ialomița a epuizat bugetul pentru investițiile finanțate de Consiliul Județean

Pentru al doilea an consecutiv, administrația Moraru alocă 5 mili­oane de lei pentru finanțarea unor proiecte de investiții punctuale la nivelul administrațiilor locale. Anul acesta, fondurile au fost epuizate la 15 septembrie, conform declarațiilor președintelui Victor Moraru. Banii sunt utilizați pentru refacerea acoperișurilor unor instituții publice, terenuri sintetice de fotbal, amenajări de parcuri și, accidental, pentru asfaltarea unor tronsoane de drum în localitate.

Robinetul bugetar s-a închis
Miercuri, 19 septembrie a.c., președin­tele Consiliului Județean Ialomița... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 10:55 (6712 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Ăștia sunt oamenii... jegoși!»

Constantin Sava, primarul liberal al orașului Urziceni

«Ăștia sunt oamenii... jegoși!»

Urziceni, în pragul stării de alertă

Luni, 30 septembrie 2019, de la orele 17,00, plenul Consiliului Local Urziceni a aprobat decizia primarului Constantin Sava de a declara «stare de alertă». Reamintim că orașul Urziceni se confruntă de peste o lună de zile cu o criză a gunoiului. Oficial, criza este declanșată de decizia operatorului de salubritate, Rosal Grup SA, de a restructura activitatea în unitățile administrativ-teritoriale pe care le deservește.

Criza bate la ușă Administrația din Urziceni este incapabilă să gestioneze «criza gunoiului». Situația persistă de mai bine de o lună, perioadă în care gunoiul... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2019, 22:50 (4559 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Primarul trebuie să facă!»

Bilanț de mandat: Sorin Ciriblan, primar Mărculești

«Primarul trebuie să facă!»

O nouă săptămână, un nou edil local. Primarul de la Mărculești este la al doilea mandat și știe deja că, fără realizări palpabile, electoratul nu va avea niciun motiv să-l voteze din nou în 2020.

Prea multă responsabilitate Comuna Mărculești nu are mai mult de 1000 de locuitori, iar primarul Sorin Ciriblan este la al doilea mandat. Crede că în cei 7 ani și mai bine de când este primar a reușit să ofere consătenilor un plus de progres și bunăstare, însă e conștient că mai e mult până departe. Susține că a atras la nivelul comunei fonduri în valoare de 20 milioane de lei: «Sunt lucruri... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2019, 19:05 (5586 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii sunt datori la Fisc peste 300 milioane de lei

Ialomițenii sunt datori la Fisc peste 300 milioane de lei

O analiză a Administrației Județene a Finanțelor Publice arată că peste 40 mii de ialomițeni au datorii la Fisc. Valoarea debitelor este de peste 300 milioane de lei! Cele mai multe debite provin din neachitarea amenzilor sau din atragerea răspunderii solidare ca urmare a prejudiciilor stabilite de instanțele de judecată. În ceea ce privește gradul de încasare, acesta este scăzut.

Datorii cu multe zerouri Potrivit Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița la nivelul întregului județ există peste 40 mii de persoane fizice care au datorii la buget. Majoritatea restanțelor... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2019, 16:10 (3439 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița cheltuie 150 mii de lei pentru servicii de asistență juridică

Consiliul Județean Ialomița cheltuie 150 mii de lei pentru servicii de asistență juridică

Risipă de bani publici pentru servicii de asistență juridică la Consiliul Județean Ialomița. Instituția plătește peste 150 mii de lei firmei de avocatură «Ceparu și Irimia» din București pentru a fi reprezentată în cele 10 litigii pe care le are deschise pe rolul mai multor instanțe din țară. Toate acestea în condițiile în care la Consiliul Județean Ialomița sunt angajați 12 consilieri juridici. Președintele Victor Moraru a motivat aceste cheltuieli invocând «complexitatea proceselor».

Cheltuieli, cheltuieli... Sumele pe care Consiliul Județean Ialomița le cheltuie pentru serviciile... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2019, 13:35 (7646 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Peste 600 de tineri din Ialomița trăiesc din ajutoarele sociale

Preferă statul degeaba

Peste 600 de tineri din Ialomița trăiesc din ajutoarele sociale

Tinerii din Ialomița preferă sprijinul statului în locul obține­rii unui loc de muncă. O analiză a Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița arată faptul că peste 600 de tineri, cu vârste cuprinse între 20 și 35 de ani, au ca sursă de venit ajutoarele sociale acordate în baza Legii 416/2001 a venitului minim garantat. Plata lunară a sprijinului financiar pe care aceștia îl primesc depășește 200 mii de lei. Între timp, domenii precum agricultura, serviciile sau construcțiile caută în zadar forță de muncă.

Leneveală pe banii Statului Ialomița este printre cele mai sărace... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2019, 10:50 (4208 vizualizări - 7 comentarii)

POLITICĂ

Sitaru a fost cooptat la PLUS Ialomița

Sitaru a fost cooptat la PLUS Ialomița

PLUS Ialomița a anunțat săptămâna trecută cooptarea lui Nicolae Sitaru în echipa Organizației. Anunțul era așteptat de mai multă vreme, în condițiile în care PLUS Ialomița urmărește extinderea filialei la nivelul întregului județ, precum și identificarea unor resurse umane valoroase pentru susținerea activității politice. «L-am rugat pe Nicolae Sitaru să vină alături de noi pentru că îl consider un om onest!» a declarat Octavian Săvoiu, președintele PLUS Ialomița, pe marginea acestui subiect. Potrivit propriilor declarații, Nicolae Sitaru nu își dorește funcții politice și a acceptat să devină membru PLUS pentru a da un semnal «de implicare publică».

Un plus pentru PLUS Ialomița... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2019, 16:20 (5143 vizualizări - 5 comentarii)

REPORTAJ

Maria vrea să meargă la școală

Drama unei fetițe nevăzătoare

Maria vrea să meargă la școală

Maria are 7 ani și ochii larg deschiși înăuntrul ei. De când a început școala, se așază în fiecare dimineață în fața ferestrei și așteaptă să treacă către școală copiii de vârsta ei. Îi știe după pași, după porțile care se trântesc în urma lor, după glasurile lor de elevi fără griji... Maria nu-i poate urma însă. Într-o țară ca România, într-un județ precum Ialomița, șansele ei de a învăța carte sunt infime. Și totuși ele există...

«Mă numesc Maria și vreau să merg la școală!» Așa începe povestea Mariei Gheorghe, fetița nevăzătoare de pe strada Independenței din Slobozia. ... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2019, 12:05 (6173 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Proiecte de 3,87 milioane de lei pentru comunitate

Se întâmplă la Fierbinți-Târg

Proiecte de 3,87 milioane de lei pentru comunitate

Autoritățile locale din Fierbinți-Târg își doresc ce este mai bine pentru comunitate. Asfaltarea străzilor, înființarea rețelei de distribuție a gazelor na­turale și înființarea rețelei de canalizare apă menajeră sunt doar câteva dintre proiectele pe care oficialii localității Fier­binți-Târg doresc să le implemen­teze. Totodată, primarul Dobre Pîrvu nu a uitat nici de cei tineri. Drept urmare, în orașul Fierbinți-Târg se vor construi două terenuri sportive și un loc de joacă.

Proiecte pentru comunitate
Deși birocrația i-a dat mari bătăi de cap, primarul Dobre Pîrvu nu s-a lăsat... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2019, 18:05 (2995 vizualizări - 3 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
356 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Stelnica: Cercetat pentru «furt calificat» la 14 ani

Un adolescent de 14 ani din localitatea ialomițeană Stelnica este cercetat de polițiști după ce a intrat în locuința unui localnic plecat la muncă în străinătate și a sustras mai multe bunuri. Minorul de ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2013, 17:21
(9381 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Firmele cu venituri de pînă la 65000 euro, plătitoare de impozit pe venit de 3%

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, de la 1 februarie 2013, toate societățile comerciale cu capital social deținut de persoane, altele decît statul și ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2013, 17:17
(22422 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 74 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, joi, 31 ianuarie 2013, sînt disponibile 74 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2013, 17:16
(9675 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Un bărbat de 49 de ani din Urziceni și-a pierdut viața într-un accident rutier, pe raza localității Ion Roată. Șoferul în mașina căruia se afla, un bărbat de 48 ani, nu a adaptat viteza la condițiile de ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2013, 17:15
(8302 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Datorncii la buget, pe site-ul ANAF

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, la data de 31 ianuarie 2013, a fost publicată pe site-ul ANAF o listă de 1670 agenți economici care figurau cu obligații restante la bugetul ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2013, 17:07
(12905 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiuni ale polițiștilor în zona unităților de învățămînt

Efective din cadrul Poliției Fetești au desfășurat joi, 31 ianuarie a.c., activități pe linia prevenirii faptelor ce se pot comite cu violență, a furturilor, delicvenței juvenile și victimizării minorilor ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2013, 15:34
(6800 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident în zona Combinatului Chimic

Slobozia: Accident în zona Combinatului Chimic

În după-amiaza zilei de 30 ianuarie a.c., un autobuz al Combinatului Chimic din Slobozia a intrat în coliziune cu un alt autoturism. În urma impactului, o persoană a fost rănită...
Victima accidentului ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2013, 18:14
(9131 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

30 Ianuarie 2013, 09:36


Bărbulești: A intrat cu mașina în pom

În cursul zilei de 26 ianuarie 2013, în jurul orei 11,00, pe DN1D, în localitatea Bărbulești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din cercetările efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2013, 17:26
(6957 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Acțiune pe DN21

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița, în colaborare cu efective din cadrul Inspectoratelor Județene de Poliție Brăila și Călărași au organizat și desfășurat acțiuni pe DN21 pentru asigurarea respectării ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2013, 17:08
(9376 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arme neletale, deținute ilegal

Vineri, 25 ianuarie a.c., efective din cadrul Poliției Fetești au organizat și executat pe raza de competență o acțiune ce a vizat regimul deținerii, portului și folosirii armelor neletale supuse autorizării ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2013, 17:00
(8010 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: I-au furat haina

Vineri, 25 ianuarie a.c., în jurul orei 5,30, agenții din cadrul Postului de Poliție Mihail Kogălniceanu au fost sesizați de către un localnic de 25 ani cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2013, 16:33
(8618 vizualizări - 5 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 165000 lei în cadrul acțiunii «Riposta»

Pentru asigurarea unui climat de siguranță civică și crearea cadrului operațional necesar diminuării fenomenului infracțional, în perioada 25-27 ianuarie 2013, polițiștii ialomițeni au continuat seria activităților ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2013, 16:32
(7756 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Surprinși de jandarmi la furat de fier vechi

5 slobozeni au fost surprinși de jandarmi în timp ce sustrăgeau componente metalice, din incinta unei firme din Slobozia. Astfel, jandarmii grupei de intervenție Slobozia au fost sesizați în noaptea de ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2013, 13:06
(7171 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Modificare a valorii salariului minim brut

Potrivit ITM Ialomița, începînd cu 1 februarie 2013, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată este de 750 lei lunar, reprezentînd 4,44 lei/oră pentru un program complet de lucru de 168,667 ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2013, 13:06
(10263 vizualizări - 3 comentarii)


APIA: 297,28 milioane euro, subvenții plătite agricultorilor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că, în perioada 17-18 ianuarie 2013, s-au plătit către agricultori subvenții în cuantum de 297,28 milioane euro (1,28 miliarde lei). Numărul ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2013, 11:17
(13352 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 6,18 milioane lei, încasate prin măsuri de executare silită

Pe linia colectării veniturilor bugetare, în luna decembrie 2012, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița, a întreprins mai multe măsuri de executare silită. Astfel, s-au emis peste 1470 de somații ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2013, 11:14
(10933 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Hoț din locuințe, reținut de polițiști

Polițiștii Secției Rurale Jilavele au efectuat o percheziție domiciliară la locuința unui bărbat, de 57 ani, din Jilavele, care se sustrăgea cercetărilor în mai multe dosare penale. Din verificările efectuate ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2013, 10:53
(9700 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Copil de 4 ani, lovit de o mașină

Pe strada General Magheru din Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unui copil de 4 ani. Din cercetările efectuate de polițiști s-a stabilit că în timp ce un tînăr, de 21 ani, ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2013, 10:50
(7991 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Accident după ce două autoturisme s-au ciocnit frontal

Două persoane au suferit vătămări corporale în urma unui accident rutier produs pe strada Călărași, din Fetești. Din primele verificări efectuate la locul faptei s-a stabilit că în timp ce un bărbat, de ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2013, 10:44
(9885 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Infractor brăilean, arestat la Slobozia

Polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Slobozia au documentat activitatea infracțională a unui bărbat, de 35 ani, din comuna Chișcani, județul Brăila, cercetat în 4 dosare penale. Din ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2013, 10:20
(7572 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă la Bărbulești

Polițiști din cadrul Poliției Urziceni din structurile de ordine publică și rutier, în colaborare cu Secția de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele au organizat și executat pe raza comunei Bărbulești o acțiune ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2013, 09:21
(10129 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Suspecți de furt, identificați de polițiști

În urma activităților de cercetare-investigare desfășurate de către agenții Postului de Poliție Făcăeni, cu privire la comiterea infracțiunii de furt de către autori necunoscuți, au fost identificați suspecții ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2013, 08:43
(12427 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni furt


Fetești: Beat la volan

Un șofer de 41 ani, din Fetești, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism sub influența băuturilor alcoolice. Întrucît emana halenă alcoolică, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2013, 07:48
(8574 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ninsori și viscol

Ialomița: Cod Galben de ninsori și viscol

Pentru intervalul 24 ianuarie 2013, ora 18,00-25 ianuarie 2013, ora 20,00, Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod Galben de ninsori și viscol care este valabilă ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2013, 20:04
(8908 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: A murit după ce s-a izbit cu mașina de un copac!

Tînărul Cosmin Chirilă, de 26 ani, din Slobozia și-a pierdut viața în dimineața zilei de miercuri, 23 ianuarie 2013, după ce s-a izbit cu mașina pe care o conducea de un copac de pe marginea drumului.. ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2013, 17:59
(9432 vizualizări - 6 comentarii)

Taguri: Amara accident


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

23 Ianuarie 2013, 17:28


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Danemarca

AJOFM Ialomița informează că, prin intermediul rețelei EURES, sînt disponibile 35 de locuri de muncă în Danemarca. Acestea vizează culesul de căpșuni, doritorii urmînd să îndeplinească anumite criterii ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2013, 14:42
(9725 vizualizări - 4 comentarii)


Slobozia: I-a furat telefonul mobil unei colege de clasă

Un minor de 16 ani este cercetat de polițiști sub acuzația de «furt calificat», după ce i-a sustras unei colege de clasă, în vîrstă de 15 ani, telefonul mobil. Telefonul a fost recuperat și restituit părții ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2013, 14:20
(5825 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Angajat de la Domeniul Public, prins luînd mită

La data de 21 ianuarie 2013, ofițerii Direcției Generale Anticorupție-Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, l-au ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2013, 13:42
(7491 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...