Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

ipocrizie pură

Pe zi ce trece conștientizăm fenomenul ipocriziei și, din nefericire, nu facem absolut nimic. Pur și simplu constatăm încremeniți cum mecanismele unui stat inept demolează ceea ce s-a construit în timp. Privim și comentăm de pe margine cum, spre exemplu, unul ca Viorel Cataramă își depune dosarul cu liste de semnături pentru a candida la Președinție și Biroul Electoral Central îi respinge acțiunea, sesizând falsificarea evidentă a unor liste. Același Cataramă contestă decizia BEC la Curtea Constituțională care, surprinzător, îi admite contestația, Curtea motivând că nu Biroul Electoral Central este în măsură să se pronunțe asupra falselor liste de semnături. Suntem cuprinși de silă ascultând cum... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2019, 14:50 (3508 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

«Statutul de principală forță politică a județului ne obligă să avem candidat!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel candidează la șefia Consiliului Județean Ialomița

«Statutul de principală forță politică a județului ne obligă să avem candidat!»

Alegerea președinților de Consiliu Județean prin vot direct modifică radical peisajul politic local și lupta pentru prima funcție în județ. Primul care se înscrie în lupta împotriva președintelui Moraru este deputatul PNL Gheorghe Tinel. Acesta susține însă că nu e singurul. «PNL are mai mulți candidați pentru această funcție... Oricare dintre ei reprezintă o opțiune validă pentru electoratul ialomițean!» a declarat el.

Președintele Moraru a furat startul La începutul lunii iunie 2019, la cererea președinților de consilii județene, Guvernul a aprobat o Ordonanță de Urgență care prevede... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2019, 11:15 (7076 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Am 16 ani în administrație și niciodată nu am văzut în oraș asemenea mizerie ca de când ați preluat dumneavoastră mandatul!»

Războiul consilierului local Luminița Croitoru cu primarul Sloboziei

«Am 16 ani în administrație și niciodată nu am văzut în oraș asemenea mizerie ca de când ați preluat dumneavoastră mandatul!»

După 3 ani de tăcere, consilierul local Luminița Croitoru acuză Primăria Slobozia de incompetență și rea-voință. În replică, primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, lansează acuzații... politice! Luminița Croitoru este singurul consilier al Partidului Ialomițenilor din cadrul Consiliului Local Slobozia. Ea este reprezentantul unei asociații de proprietari cu 1700 de apartamente...

Scântei pe final de ședință Joi, 26 septembrie 2019, la finalul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia, consilierul Luminița Croitoru l-a interpelat dur pe primarul Adrian Mocioniu, lansând acuzații grave... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2019, 20:05 (14541 vizualizări - 21 comentarii)

POLITICĂ

Deputatul Mihăiță Găină a demisionat din PSD și a semnat moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă

Deputatul Mihăiță Găină a demisionat din PSD și a semnat moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă

Mihăiță Găină: «E vina mea, nu m-am adaptat la noul stil de management politic!»

Deputatul PSD Mihăiță Găină a confirmat, în exclusivitate pentru ziarul nostru: «Confirm că mi-am dat demisia din PSD și am semnat moțiunea!». La acest moment, deputatul Găină declară că este neafiliat politic, însă surse politice vorbesc despre înregimentarea acestuia la PRO România...

Pică Guvernul
Printre semnatarii moțiunii de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă se numără și deputatul ex-PSD Mihăiță Găină. Acesta și-a dat demisia din PSD și semnat moțiunea. Iată declarația sa, în exclusivitate pentru ziarul nostru: «Confirm că mi-am dat demisia din PSD și am semnat moțiunea! E vina mea, nu m-am adaptat la noul stil de management politic! Atât pe plan local, cât și la Centru. Ca simplu membru, consider că după 26 mai ar fi trebuit să facem un pas în spate, să întărim partidul și să îi redăm anvergura politică pe care o merită... Ceea ce se întâmplă acum e doar un interes conjunctural, de moment!»... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 20:10 (9604 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șeful DIICOT Ialomița, desemnat adjunctul membrului național român la Eurojust

Șeful DIICOT Ialomița, desemnat adjunctul membrului național român la Eurojust

Procurorul-șef al DIICOT Ialomița, Dan Alexandru Popa a fost desemnat de Ministerul Justiției să ocupe funcția de adjunct al membrului național român la Eurojust. Eurojust este o entitate juridică creată cu scopul de a asigura cooperarea judiciară între statele membre ale Uniunii Europene pentru a combate criminalitatea organizată și transfrontalieră.

Susține lupta împotriva criminalității organizate la nivel european
Procurorul Dan Alexandru Popa are o carieră în magistratură de 12 ani. Și-a început activitatea la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia,... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 18:20 (8464 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Editorialele prezidențiale

Editorialele prezidențiale

Așa cum ne-a obișnuit deja, președintele Victor Moraru continuă aventura sa editorială în paginile oficiosului «Ialomița ta». În luna august el a publicat pentru a doua oară în calitate de editorialist un expozeu cu titlul «Muzică bună și drumuri modernizate în Ialomița»...

Muzichie și... asfalt! La sfârșitul lunii precedente a apărut numărul 8 al oficiosului administrației ialomițene, «Ialomița ta». Așa cum ne-a obișnuit vreme de 2 ani, buletinul pu­blică pe prima pagină o fotografie cu președintele Moraru, alături de vicepremierul Daniel Suciu, la semnarea... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 17:55 (5474 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

USR Ialomița solicită Primăriei Urziceni să scoată orașul de sub gunoaie! USR Ialomița solicită Primăriei Urziceni să scoată orașul de sub gunoaie!

USR Ialomița solicită Primăriei Urziceni să scoată orașul de sub gunoaie!

Pericolul care vine o dată cu necolectarea gunoaielor este real, iar situația se agravează de la o zi la alta. La intersecția dintre Strada Ialomiței și Strada Tineretului din Urziceni munții de gunoaie încep să crească în înalțime. Vor aduce cu ei șobolani, dar și riscuri la sănătatea oamenilor. Este obligația contractuală a operatorului de salubritate să facă curățenie și este obligația Primăriei și a autorităților să se asigure că acest lucru se întâmplă. Am sesizat autoritățile competente de această situație și dorim să încurajăm orice cetățean să facă acest lucru. Este primul pas spre rezolvarea problemei. Ne dorim să trăim civilizat, în orașe demne de secolul XXI și nu în Evul Mediu în care... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 15:10 (4288 vizualizări - 1 comentariu)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Prefectul Gigi Petre își parchează mașina în... șantier!

Prefectul Gigi Petre își parchează mașina în... șantier!

În urmă cu o săptămână, Lorenzo Radu, cetățean român și slobozean get-beget s-a făcut vinovat de... uz de simț civic. Surprins că pe esplanada «gropii lui Stoica» singura mașina parcată este SUV-ul personal al prefectului Gigi Petre, el l-a interpelat pe acesta în scris, întrebând dacă, la rându-i, are dreptul legal de a-și parca mașina alături. Prefectul Gigi Petre a replicat superior și responsabil: «Eu îmi parchez mașina în... șantier!».

Simțul civic la Slobozia Obișnuiți să înghițim orice din partea autorităților, nu ne mai miră nimic. Lorenzo Radu, cetățean român și slobozean get... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 14:40 (4906 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fotovoltaicele de la Giurgeni așteaptă concesionarea

La 6 ani de la finalizarea investiției

Fotovoltaicele de la Giurgeni așteaptă concesionarea

Parcul fotovoltaic de 0,5 megawați de la Giurgeni se află în conservare de 6 ani. Oficialii Consiliului Județean Ialomița susțin că în luna septembrie 2019 vor cere plenului Consiliului Județean să aprobe concesionarea acestui obiectiv. «A fost o piatră de moară atârnată de gâtul nostru!» susține Ionel Gae, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița.

2,8 milioane de lei blocați 6 ani
În anul 2011, când a fost inițiată investiția, parcul fotovoltaic de la Giurgeni ar fi trebuit să producă 2 MW anual, să furnizeze «energie verde» în rețeaua națională și să aducă venituri în... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 10:55 (4672 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

MAME pentru 47 de suflete

Centrul Multifuncțional Cartier Bora

MAME pentru 47 de suflete

Serviciul social «Centrul Multifuncțional Cartier Bora-Slobozia» repre­zintă a doua casă pentru 47 de suflete. Copiii care beneficiază de serviciile oferite aici provin din familii aflate în situații de risc sau dificultate, abandonul școlar fiind inevitabil. Astfel, cele 8 persoane implicate în acest proiect doresc să le ofere o alternativă mai bună la viață, prin Educație.

A doua casă În mijlocul comunității Cartierului Bora este mare zarvă. În rând, doi câte doi, copiii, însoțiți de profesoarele de la Centrul Multifuncțional, intră pe poarta instituției. «A fost frumos la școală... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2019, 15:10 (7678 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concurs cu scandal la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Concurs cu scandal la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Examenul organizat pentru ocuparea funcției de manager al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești a fost suspendat printr-o decizie executorie a Tribunalului Ialomița. Hotărârea instanței a dovedit faptul că reprezentanții Consiliului de Admi­nistrație al entității sanitare au încălcat procedura privind organizarea testării. Surse medicale susțin faptul că cei cinci membri ai Consiliului de Administrație ar fi omis să respecte prevederile legii în încercarea de a-l susține în această funcție pe Liviu Patrichi, membru al PSD Ialomița. Cunoscut al mediului de afaceri ialomițean, Liviu Patrichi este fost consilier local al Consi­liului Local Slobozia. Un nou concurs ar urma să aibă loc... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2019, 10:55 (7636 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

În sfârșit, victorie!

Fotbal, Liga a III-a, Axiopolis Cernavodă-Unirea Slobozia 0-1

În sfârșit, victorie!

Terenul de la Cernavodă, despre care se spune că este făcut în ciuda fotbalului, ne-a jucat multe renghiuri în ultimii ani. Axiopolis nu ne-a lăsat niciodată să plecăm cu toate cele 3 puncte, încurcând multe socoteli ale galben-albaștrilor. Așa că sâmbătă, 21 septembrie a.c., fotbaliștii Unirii au pornit meciul cu gândul doar la victorie. Nu erau auspicii tocmai favo­rabile. Cu două zile înaintea jocului, cel mai în formă om al Unirii, Constantin Toma, a suferit o ruptură musculară care l-a scos din calcule cel puțin pentru acest meci. Avându-l și pe Moldovan suspendat, Enache Costea a jucat în următoarea for­mulă: Poiană-Ibian, Lazăr, Dumbrăvean, Comșa-Danciu, Lemnaru (Milotin ’86), Chebac-Năstase... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2019, 15:10 (5098 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Educație de calitate pe banii părinților

Educație de calitate pe banii părinților

Învățământul românesc este gratuit doar pe hârtie. În realitate, părinții sunt nevoiți să scoată bani din buzunar pentru ca elevii să învețe în condiții decente. O astfel de situație a fost reclamată pe rețelele de socializare de tatăl unor elevi din Urziceni. Bărbatul a prezentat pe internet o adresă oficială prin care cere unității de învățământ detalii cu privire la necesitatea instalării unui aer condiționat în clasă sau a achiziției de coli pentru imprimantă, cerneală, pixuri sau a altor consumabile. Și la Slobozia părinții recunosc faptul că le sunt cerute fonduri sub pretextul ca elevilor să li se asi­gure un act educativ de calitate. Oficialii instituțiilor de învățământ susțin însă că... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2019, 14:20 (4271 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Înghesuială pe podium

S-au scurs deja 5 etape din Campionatul Ligii a IV-a ialomițene și putem spune că avem parte de unul dintre cele mai echilibrate sezoane. Trebuie să scotocim mult în istorie pentru a mai găsi situația de acum: 3 echipe cu punctaj maxim după 5 runde. Înfrățirea Jilavele, Bărăganul Ciulnița și Victoria Țăndărei au câte 15 puncte și sunt ușor despărțite de golaveraj. Pe 4 se află Viitorul Axintele, care a strâns 13 puncte după succesul în fața celor de la Munteni Buzău. În rest, etapa a 5-a a Ligii a IV-a disputată sâmbătă, 21 septembrie a.c., a marcat al doilea succes consecutiv al Feteștiului, dar și prima victorie a Urziceniului, obținută în dauna Amarei. Ultimele 3 locuri sunt ocupate de Abatorul... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2019, 13:20 (3051 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Au visat doar un sfert de oră

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia-SCM Craiova 23-30 (13-14)

Au visat doar un sfert de oră

O săptămână întreagă s-a vorbit doar de victorie. Jucătoare, conducere, spectatori au fost cu toții impulsionați de forma slabă pe care o traversa Craiova. Și cum în meciul anterior elevele lui Gheorghe Covaciu fuseseră la o secundă de succes, se spera acum la un meci cel puțin la fel de bun al Sloboziei. Așa că sâmbătă, 21 septembrie 2019, a fost mobilizare generală, având ca obiectiv păstrarea celor 3 puncte la Slobozia...

15 minute de grație HCM Slobozia a intrat în teren mai motivată ca niciodată. «Gurile de foc» Țicu, Trifumovic sau Vizitiu au fost anihilate de o apărare agresivă... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2019, 12:45 (5828 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prostituatele din Țăndărei goleau buzunarele clienților englezi

100 de lire pentru o oră de sex

Prostituatele din Țăndărei goleau buzunarele clienților englezi

12 tinere din Țăndărei și câteva comune apropiate orașului au fost exploatate sexual vreme de 4 ani în Anglia. Actele judiciare întocmite în această cauză arată faptul că prestația fetelor era recompensată cu până la 100 de lire pe oră de către clienții britanici. O anchetă transfrontalieră a fost deschisă în acest caz, iar șase proxeneți din Țăndărei au fost trimiși în judecată în Marea Britanie și România.

«Cuibușor de nebunii» în inima Londrei
Cele 12 tinere, unele dintre ele minore la data comiterii faptelor, au fost racolate de proxeneți din Țăndărei și câteva comune apropiate... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2019, 11:05 (6756 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Învățământul ialomițean se bazează pe profesorii suplinitori

Învățământul ialomițean se bazează pe profesorii suplinitori

Școlile din Ialomița au nevoie de profesori calificați. În multe unități de învă­țământ, în special din mediul rural, cursurile sunt susținute de dascăli fără experiență. Mai mult, profesorii suplinitori sunt obligați să predea câte două sau chiar trei discipline. Situația este generată și de faptul că tot mai mulți tineri absolvenți de studii superioare refuză să lucreze în Învățământ.

Val de pensionări în școli
Statisticile Inspectoratului Școlar Județean, care se regăsesc în documentele oficiale publicate pe site-ul instituției, arată că la nivelul județului există aproximativ... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2019, 18:05 (7378 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Fetești: Alocare bugetară de 500 mii de lei pentru reabilitarea pieței anchetată de DNA

Fetești: Alocare bugetară de 500 mii de lei pentru reabilitarea pieței anchetată de DNA

Piața Agroalimentară din Fetești a intrat oficial în reabi­litare. Lucrările sunt finanțate de Consiliul Județean Ialomița, în baza unui proiect depus de municipalitate la Agenția de Dezvoltare Intercomunitară-Ialomița. Valoarea investiției se ridică la 500 mii de lei, fondurile fiind necesare pentru reparația acoperișului. O serie de lucrări similare executate la același obiectiv au atras, în trecut, atenția procurorilor Direcției Naționale Anticorupție.

Acoperiș de 500 mii de lei
În urma unei conferințe de presă organizată cu scopul de a mediatiza proiectele derulate prin intermediul... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2019, 15:40 (3527 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Juma’ de creier» conduce Infrastructură Drumuri și Poduri

Oamenii președintelui Moraru

«Juma’ de creier» conduce Infrastructură Drumuri și Poduri

bonus: Lupii, paznici la banii publici

În luna august 2019, după un an și jumătate de directorat, Remus Daniel Stoian a fost înlocuit de la conducerea firmei Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Noul director a fost recomandat președintelui, potrivit propriilor declarații, «de niște prieteni» și este alintat de către aceiași prieteni «juma’ de creier». În luna care tocmai a trecut, Dobre Daniel Anton a revitalizat activitatea instituției cumpărând autoturisme de pe OLX, o nacelă de toaletat pomii cu volanul pe dreapta și... rezervând contracte pentru toaletat nucii de pe marginea drumului județean Miloșești-Reviga.

Habemus director!... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2019, 10:50 (7568 vizualizări - 11 comentarii)

REPORTAJ

Elevii au primit «Corn și Lapte» din prima zi de școală

În Ialomița

Elevii au primit «Corn și Lapte» din prima zi de școală

Obișnuți să consume «Corn și lapte» abia din semestrul al II-lea al anului școlar, elevii din Ialomița au avut parte de o surpriză anul acesta. Produsele alimentare, distribuite de Guvernul României prin tradiționalul Program, au ajuns în clase o dată cu elevii. Buna desfășurare a acestui Program i-a uimit chiar și pe reprezentanții Consiliului Județean Ialomița, considerând-o o realizare administrativă. «Este prima dată în istoria Consiliului Județean Ialomița când se întâmplă așa ceva!» a declarat public Victor Moraru, șeful instituției.

Succes realizat după 17 ani
«Cornul și... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2019, 17:10 (7156 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
325 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Protopopiatul Slobozia: Pâinea vieții, împletită de tinerele generații

Protopopiatul Slobozia: Pâinea vieții, împletită de tinerele generații

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în ziua de 16 octombrie 2019, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Muzeul Național al Agriculturii, a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 19:30
(3203 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni în zona trecerilor la nivel cu cale ferată

Acțiune a polițiștilor ialomițeni în zona trecerilor la nivel cu cale ferată

În cursul zilei de joi, 17 octombrie a.c., polițiștii rutieri, cei de Ordine Publică și Transporturi au desfășurat, timp de mai multe ore, activități atât în zona trecerilor la nivel cu calea ferată semnalizate ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 19:25
(3351 vizualizări - 0 comentarii)


Albești: Arestat pentru «furt calificat»

MIercuri, 16 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 19:20
(2877 vizualizări - 1 comentariu)


Șoferi băuți la volan, depistați de polițiștii ialomițeni

Miercuri, 16 octombrie a.c, doi șoferi au fost depistați de polițiști conducând autoturisme pe drumurile publice sub influența băuturilor alcoolice. Astfel, pe raza localității Dridu, un conducător auto ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 19:15
(2884 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

Pe parcursul acestei săptămâni, polițiștii ialomițeni, sub coordonarea Direcției Rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, acționează pentru prevenirea accidentelor de circulație produse ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 19:10
(3703 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Și tu poți deveni polițist!»

Activitatea de selecționare a candidaților pentru concursurile de admitere în instituțiile de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne continuă. Până la data de 15 noiembrie 2019 candidații pot depune ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2019, 20:10
(5111 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire a delincvenței juvenile și consumului de droguri în școlile din Fetești

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară permanent acțiuni informativ-preventive dedicate siguranței tinerilor. Luni, 14 octombrie a.c,  peste 300 de elevi din Fetești au participat ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 18:15
(6052 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Târgul de toamnă», în atenția polițiștilor

Fetești: «Târgul de toamnă», în atenția polițiștilor

În perioada desfășurării Târgului tradițional de toamnă din Fetești, polițiștii au acționat cu efective sporite pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, precum și pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 18:10
(2091 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Urmărit de polițiștii care au tras și focuri de avertisment, un tânăr s-a răsturnat cu mașina

Un tânăr de 20 de ani, din Hârșova, a fost reținut de polițiștii ialomițeni pentru cumul de infracțiuni la regimul circulației rutier. Va fi prezentat în fața magistraților, pentru dispunerea măsurilor ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 18:05
(4630 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

Autovehiculele pentru transportul persoanelor sau mărfurilor vor fi oprite pentru control, în această săptămână, de polițiștii rutieri. Activitățile sunt desfășurate simultan în toate statele membre ale ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 11:20
(3671 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Persoană dispărută!

Fetești: Persoană dispărută!

Polițiștii din Ialomița caută o femeie, de 21 de ani, care a plecat voluntar de la domiciliu și nu a mai revenit. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să sune la numărul unic de urgență 112 ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 11:15
(2553 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați pentru «conducere pe drumurile publice a unui vehicul sub influența alcoolului» și «furt calificat»

La acest sfârșit de săptămână, polițiștii ialomițeni, în baza unor activități pe linia depistării persoanelor urmărite, au identificat, pe raza județului, mai multe persoane pe numele cărora instanțe de ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 11:10
(7512 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Surzii-creatori de frumos»

Asociația Națională a Surzilor din România aniversează 100 de ani de activitate pentru persoanele surde. Pentru promovarea și celebrarea istoriei și culturii comunității de surzi din România,  Asociația ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 11:05
(2130 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni donează sânge

Jandarmii ialomițeni vor participa, în perioada 21-25 octombrie 2019, la o campanie de donare de sânge. Acțiunea este inițiată de Centrul de Transfuzii Sanguine Ialomița, cu scopul de a crește numărul donatorilor ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 19:45
(2549 vizualizări - 0 comentarii)


Misleanu: Locuință cuprinsă de flăcări

O locuință din localitatea Misleanu a fost cuprinsă de flăcări în după amiaza zilei de miercuri, 9 octombrie 2019. Focul a distrus o parte din acoperișul imobilului, dar și bunuri din incinta locuinței ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 19:40
(3057 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Misleanu incendiu


Fetești: «Târgul de toamnă», supravegheat de jandarmi

Efective de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura ordinea și liniștea publică în cadrul «Târgului de toamnă», eveniment desfășurat la Fetești. Manifestarea a debutat ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 19:35
(4549 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire a delincvenței juvenile și consumului de droguri în școlile din Fetești

Marți, 8 octombrie 2019, polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune informativ-preventivă pe linia prevenirii faptelor cu violență, a delincvenței juvenile, victimizării minorilor în zona unităților de ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2019, 21:15
(7118 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,60%-rata șomajului în luna august 2019

La sfârșitul lunii august 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrați 4348 șomeri (dintre care 2024 femei), rata șomajului fiind de 4,60%. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 18:35
(3006 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Urziceni, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Vineri, 4 octombrie a.c., polițiștii de la Biroul de Investigații Criminale Urziceni au identificat pe raza municipiului Urziceni un bărbat, de 24 de ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Urziceni ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 18:25
(3132 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Verificarea stării tehnice a autovehiculului


Luni, 7 octombrie a.c., polițiștii Rutieri împreună cu reprezentanții Registrului Auto Român au desfășurat pe raza municipiului Slobozia o acțiune de control în trafic. Scopul acesteia a fost reducerea ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 18:20
(3424 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune pentru prevenirea și combaterea cerșetoriei la Fetești

Duminică, 6 octombrie a.c., polițiștii feteșteni au acționat pentru depistarea cerșetorilor și minorilor lăsați fără supraveghere, predispuși la comiterea unor acte de vagabondaj. În urma activităților ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 18:10
(3548 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 7-11 octombrie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 18:55
(5471 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 17 permise reținute, amenzi de peste 65 mii de lei

Joi, 3 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat la 52 evenimente sesizate prin numărul unic pentru apeluri de urgență 112 și au constatat 6 infracțiuni. Astfel, polițiștii au reținut 17 permise ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 18:50
(2530 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Andrășești, beat la volan

Joi, 3 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au depistat în trafic un bărbat, de 45 de ani, din Andrășești, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 18:45
(2495 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Tovărășia

Miercuri, 2 octombrie a.c., în jurul orelor 13,00, un incendiu a izbucnit la o anexă gospodărească din Tovărășia. La fața locului s-au deplasat 3 echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 19:25
(2514 vizualizări - 0 comentarii)


Filmul «Între Chin și Amin», premieră la Slobozia

Vineri, 4 octombrie a.c., începând cu orele 18,00, la Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița va avea loc premiera filmului «Între Chin și Amin» . Filmul independent al lui Toma Enache este un omagiu ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 19:20
(3764 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice»

Cu ocazia «Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice», Protopopiatul Slobozia în colaborare cu Asociația «Samarineni în comunitate» au organizat miercuri, 2 octombrie a.c., o activitate dedicată seniorilor ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 19:15
(5888 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor feteșteni

Miercuri, 2 octombrie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în domeniul silviculturii și pisciculturii. Astfel, în cadrul ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 19:10
(1925 vizualizări - 0 comentarii)


ACS Viitorul Urziceni este în primele 10 cluburi din țară la șah

ACS Viitorul Urziceni este în primele 10 cluburi din țară la șah

În perioada 20-30 Septembrie 2019, Hotelul Aurora din localitatea Mamaia a găzduit Divizia A de șah clasic pe echipe. Divizia A este eșalonul secund al Campionatului Național de șah clasic pe echipe, o ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 18:35
(5926 vizualizări - 3 comentarii)


Armășești: Arestat pentru «furt calificat» și «violare de domiciliu»

Marți, 1 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit depistarea unui bărbat, de 25 de ani, din Armășești, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2019, 18:30
(3431 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...