Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Concurs cu scandal la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Concurs cu scandal la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Examenul organizat pentru ocuparea funcției de manager al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești a fost suspendat printr-o decizie executorie a Tribunalului Ialomița. Hotărârea instanței a dovedit faptul că reprezentanții Consiliului de Admi­nistrație al entității sanitare au încălcat procedura privind organizarea testării. Surse medicale susțin faptul că cei cinci membri ai Consiliului de Administrație ar fi omis să respecte prevederile legii în încercarea de a-l susține în această funcție pe Liviu Patrichi, membru al PSD Ialomița. Cunoscut al mediului de afaceri ialomițean, Liviu Patrichi este fost consilier local al Consi­liului Local Slobozia. Un nou concurs ar urma să aibă loc... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2019, 10:55 (7635 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

În sfârșit, victorie!

Fotbal, Liga a III-a, Axiopolis Cernavodă-Unirea Slobozia 0-1

În sfârșit, victorie!

Terenul de la Cernavodă, despre care se spune că este făcut în ciuda fotbalului, ne-a jucat multe renghiuri în ultimii ani. Axiopolis nu ne-a lăsat niciodată să plecăm cu toate cele 3 puncte, încurcând multe socoteli ale galben-albaștrilor. Așa că sâmbătă, 21 septembrie a.c., fotbaliștii Unirii au pornit meciul cu gândul doar la victorie. Nu erau auspicii tocmai favo­rabile. Cu două zile înaintea jocului, cel mai în formă om al Unirii, Constantin Toma, a suferit o ruptură musculară care l-a scos din calcule cel puțin pentru acest meci. Avându-l și pe Moldovan suspendat, Enache Costea a jucat în următoarea for­mulă: Poiană-Ibian, Lazăr, Dumbrăvean, Comșa-Danciu, Lemnaru (Milotin ’86), Chebac-Năstase... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2019, 15:10 (5095 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Educație de calitate pe banii părinților

Educație de calitate pe banii părinților

Învățământul românesc este gratuit doar pe hârtie. În realitate, părinții sunt nevoiți să scoată bani din buzunar pentru ca elevii să învețe în condiții decente. O astfel de situație a fost reclamată pe rețelele de socializare de tatăl unor elevi din Urziceni. Bărbatul a prezentat pe internet o adresă oficială prin care cere unității de învățământ detalii cu privire la necesitatea instalării unui aer condiționat în clasă sau a achiziției de coli pentru imprimantă, cerneală, pixuri sau a altor consumabile. Și la Slobozia părinții recunosc faptul că le sunt cerute fonduri sub pretextul ca elevilor să li se asi­gure un act educativ de calitate. Oficialii instituțiilor de învățământ susțin însă că... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2019, 14:20 (4271 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Înghesuială pe podium

S-au scurs deja 5 etape din Campionatul Ligii a IV-a ialomițene și putem spune că avem parte de unul dintre cele mai echilibrate sezoane. Trebuie să scotocim mult în istorie pentru a mai găsi situația de acum: 3 echipe cu punctaj maxim după 5 runde. Înfrățirea Jilavele, Bărăganul Ciulnița și Victoria Țăndărei au câte 15 puncte și sunt ușor despărțite de golaveraj. Pe 4 se află Viitorul Axintele, care a strâns 13 puncte după succesul în fața celor de la Munteni Buzău. În rest, etapa a 5-a a Ligii a IV-a disputată sâmbătă, 21 septembrie a.c., a marcat al doilea succes consecutiv al Feteștiului, dar și prima victorie a Urziceniului, obținută în dauna Amarei. Ultimele 3 locuri sunt ocupate de Abatorul... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2019, 13:20 (3050 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Au visat doar un sfert de oră

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia-SCM Craiova 23-30 (13-14)

Au visat doar un sfert de oră

O săptămână întreagă s-a vorbit doar de victorie. Jucătoare, conducere, spectatori au fost cu toții impulsionați de forma slabă pe care o traversa Craiova. Și cum în meciul anterior elevele lui Gheorghe Covaciu fuseseră la o secundă de succes, se spera acum la un meci cel puțin la fel de bun al Sloboziei. Așa că sâmbătă, 21 septembrie 2019, a fost mobilizare generală, având ca obiectiv păstrarea celor 3 puncte la Slobozia...

15 minute de grație HCM Slobozia a intrat în teren mai motivată ca niciodată. «Gurile de foc» Țicu, Trifumovic sau Vizitiu au fost anihilate de o apărare agresivă... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2019, 12:45 (5828 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prostituatele din Țăndărei goleau buzunarele clienților englezi

100 de lire pentru o oră de sex

Prostituatele din Țăndărei goleau buzunarele clienților englezi

12 tinere din Țăndărei și câteva comune apropiate orașului au fost exploatate sexual vreme de 4 ani în Anglia. Actele judiciare întocmite în această cauză arată faptul că prestația fetelor era recompensată cu până la 100 de lire pe oră de către clienții britanici. O anchetă transfrontalieră a fost deschisă în acest caz, iar șase proxeneți din Țăndărei au fost trimiși în judecată în Marea Britanie și România.

«Cuibușor de nebunii» în inima Londrei
Cele 12 tinere, unele dintre ele minore la data comiterii faptelor, au fost racolate de proxeneți din Țăndărei și câteva comune apropiate... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2019, 11:05 (6754 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Învățământul ialomițean se bazează pe profesorii suplinitori

Învățământul ialomițean se bazează pe profesorii suplinitori

Școlile din Ialomița au nevoie de profesori calificați. În multe unități de învă­țământ, în special din mediul rural, cursurile sunt susținute de dascăli fără experiență. Mai mult, profesorii suplinitori sunt obligați să predea câte două sau chiar trei discipline. Situația este generată și de faptul că tot mai mulți tineri absolvenți de studii superioare refuză să lucreze în Învățământ.

Val de pensionări în școli
Statisticile Inspectoratului Școlar Județean, care se regăsesc în documentele oficiale publicate pe site-ul instituției, arată că la nivelul județului există aproximativ... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2019, 18:05 (7376 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Fetești: Alocare bugetară de 500 mii de lei pentru reabilitarea pieței anchetată de DNA

Fetești: Alocare bugetară de 500 mii de lei pentru reabilitarea pieței anchetată de DNA

Piața Agroalimentară din Fetești a intrat oficial în reabi­litare. Lucrările sunt finanțate de Consiliul Județean Ialomița, în baza unui proiect depus de municipalitate la Agenția de Dezvoltare Intercomunitară-Ialomița. Valoarea investiției se ridică la 500 mii de lei, fondurile fiind necesare pentru reparația acoperișului. O serie de lucrări similare executate la același obiectiv au atras, în trecut, atenția procurorilor Direcției Naționale Anticorupție.

Acoperiș de 500 mii de lei
În urma unei conferințe de presă organizată cu scopul de a mediatiza proiectele derulate prin intermediul... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2019, 15:40 (3527 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Juma’ de creier» conduce Infrastructură Drumuri și Poduri

Oamenii președintelui Moraru

«Juma’ de creier» conduce Infrastructură Drumuri și Poduri

bonus: Lupii, paznici la banii publici

În luna august 2019, după un an și jumătate de directorat, Remus Daniel Stoian a fost înlocuit de la conducerea firmei Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Noul director a fost recomandat președintelui, potrivit propriilor declarații, «de niște prieteni» și este alintat de către aceiași prieteni «juma’ de creier». În luna care tocmai a trecut, Dobre Daniel Anton a revitalizat activitatea instituției cumpărând autoturisme de pe OLX, o nacelă de toaletat pomii cu volanul pe dreapta și... rezervând contracte pentru toaletat nucii de pe marginea drumului județean Miloșești-Reviga.

Habemus director!... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2019, 10:50 (7567 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Elevii au primit «Corn și Lapte» din prima zi de școală

În Ialomița

Elevii au primit «Corn și Lapte» din prima zi de școală

Obișnuți să consume «Corn și lapte» abia din semestrul al II-lea al anului școlar, elevii din Ialomița au avut parte de o surpriză anul acesta. Produsele alimentare, distribuite de Guvernul României prin tradiționalul Program, au ajuns în clase o dată cu elevii. Buna desfășurare a acestui Program i-a uimit chiar și pe reprezentanții Consiliului Județean Ialomița, considerând-o o realizare administrativă. «Este prima dată în istoria Consiliului Județean Ialomița când se întâmplă așa ceva!» a declarat public Victor Moraru, șeful instituției.

Succes realizat după 17 ani
«Cornul și... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2019, 17:10 (7147 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Grădinița de 5 stele

Se întâmplă la Bucu

Grădinița de 5 stele

Începând cu acest an școlar, grădinița din comuna Bucu oferă preșcolarilor alternativa unui program prelungit. Astfel, 17 copii beneficiază de pătuțuri noi, cu mobilier modern, și... o masă caldă. «Suntem mândri că am reușit să rea­lizăm acest lucru! Părinții celor mici au fost receptivi la mesaj și foarte încântați... Mă bucur că în această comunitate suntem uniți cu toții, iar domnul primar ne-a ajutat să aducem acest vis la îndeplinire!» susține Anda Soare, directorul Grădiniței Bucu.

Un nou început Anul școlar 2019-2020 a început cu dreptul în localitatea Bucu. Grădinița din comună... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2019, 11:25 (6789 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Răbdarea e numele meu!»

Bilanț de mandat

«Răbdarea e numele meu!»

Alegerile locale bat la ușă, iar rubrica noastră devine pe zi ce trece tot mai interesantă. Încercăm să aducem în fața dumneavoastră, în următoarele 6 luni, toți primarii ialomițeni pentru a răspunde la întrebarea: «De ce credeți că meritați încă un mandat?». Azi, primarul comunei Mihail Kogălniceanu, Alexandru Dinu.

Un matematician convertit la administrație Alexandru Dinu este matematician de formație. Și primar la al patrulea mandat! Se bucură sincer că alegătorii nu l-au scos la pensie, când a împlinit anii pentru ea. «N-am avut concediu niciodată... Fug un week-end la... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2019, 17:55 (3124 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

fonduri europene

Slobozia, Ialomița, România se îngroapă în hârtiile proiectelor megalomanice născute din ideile mai mult sau mai puțin crețe ale gândirii aleșilor locali. Pe lângă normalele construcții/reparații de clădiri/drumuri sau alimentări cu apă/gaze, apar din neantul puțului gândirii administrative construcții și dotări ale acestora cu costuri exorbitante. În timp ce, spre exemplu, un spital privat de peste 10000 mp se ridică cu puțin peste 15 milioane de euro, ceva anexe și alte utilări costă în sistemul public dublu și, uneori, chiar triplu! Avem experiența proiectelor ratate, gen campu­suri școlare, parcări subterane sau parcuri industriale, și, cu toate acestea, ne îngropăm în alte și alte proiecte... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2019, 12:40 (4492 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

În sfârșit, doamna Mariana are diplomă!

În sfârșit, doamna Mariana are diplomă!

La sfârșitul săptămânii precedente, Spitalul Județean a împlinit 50 de ani. Momentul a fost marcat printr-o petrecere office la Evergreen, în cadrul căreia directorul acestei instituții, Mariana Iancu, a primit o diplomă de excelență. Altfel spus, în timp ce bolnavii Spitalului se dedulceau la mâncarea de cazan, ca să aibă puteri să coboare până la farmacie să cumpere medicamentele prescrise de medici după internare, doamna manager primea flori de la domnul președinte Moraru în numele tuturor ialomițenilor. Ăia vii, evident, pentru că morții Spitalului nu mai au grija parangheliilor pu­blice festiviste. Și am fi trecut totul cu vederea, că viața e făcută și din minciuni. Numai că ne sâcâie... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2019, 20:10 (7512 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

30 mii de manuale de clasa a VII-a lipsesc din școlile ialomițene

30 mii de manuale de clasa a VII-a lipsesc din școlile ialomițene

La o săptămână de la debutul noului an școlar apar și pri­mele probleme. Elevii de clasa a VII-a au intrat în clase fără manuale pe bănci. Si­tuația este generată chiar de Ministerul Educației și Centrul Național de Evaluare și Examinare, instituții care au amânat pentru a treia oară licitația privind achiziția de manuale școlare pentru clasa a VII-a. În cel mai fericit caz, situația ar putea fi rezolvată abia de luna viitoare au explicat reprezentanții Depozitului de Manuale din Ialomița. În lipsa noilor manuale, profesorii trebuie să predea după cele vechi, care cuprind o altă curiculă față de cea stabilită recent de Ministerul Educației.

Nevoie de manuale... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2019, 14:05 (5160 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Oficialii județului au inaugurat toalete de 200 mii de lei la Mărculești

Oficialii județului au inaugurat toalete de 200 mii de lei la Mărculești

Toaletele renovate la Școala Gimnazială Mărculești au fost inaugurate cu mult fast de către primarul localității, împreună cu președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru. Investiția a costat 200 mii de lei, cea mai mare parte a fondurilor fiind alocată din bugetul administrației județene. În cinstea noilor grupuri sanitare de la școală, în curtea Primăriei Mărculești a fost organizată o masă festivă...

Mândri de toaleta școlii Noile grupuri sani­tare ale Școlii Gimna­ziale Mărculești, 10 la număr, au fost realizate în urma unui proiect pe care administrația lo­cală l-a... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2019, 11:10 (6223 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Primarul din Urziceni vrea serviciu de salubritate propriu

Povești edilitare

Primarul din Urziceni vrea serviciu de salubritate propriu

După ce timp de 8 ani în care a permis firmei Rosal și propriilor subordonați să polueze orașul și ariile protejate din jur, primarul Constantin Sava face primul pas către înființarea unui serviciu de salubritate la nivelul Primăriei. Anunțul a fost făcut în luna iulie 2019, dar abia săptămâna trecută a fost prezentat public un act de constituire al firmei. Prima măsură anunțată de primarul din Urziceni este creșterea tarifului de la 8 la 10 lei. Reamintim că orașul Urziceni se confruntă de luni bune cu sincope legate de ridicarea gunoiului menajer de pe străzile orașului. La acest moment, serviciul se face săptămânal și există riscul ca deșeurile să nu mai fie preluate de către operatorul Rosal... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2019, 13:40 (4451 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Amara cheltuie 414 mii de lei pentru potabilizarea apei

Amara cheltuie 414 mii de lei pentru potabilizarea apei

Autoritățile din Amara promit din nou apă potabilă pentru cetățenii orașului-stațiune. Investiția într-o instalație de osmoză inversă pentru tratarea apei a fost demarată în urmă cu câteva luni, dar încă nu este funcțională. Primarul Ion Măiță declară public că «mo­mentan, suntem în probe tehnologice și lu­crăm la reglarea debitelor pentru a atinge capacitatea maximă dorită...». Valoarea investi­ției este de 414 mii de lei, din care 300 mii de lei au fost asigurați de către Consiliul Județean Ialomița prin intermediul ADI Ialomița.

3 milioane de euro cheltuiți și 10 ani de așteptare... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2019, 11:40 (2475 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Medicii din Ialomița negociază «ca la piață» transferurile bolnavilor către spitalele din alte orașe

Medicii din Ialomița negociază «ca la piață» transferurile bolnavilor către spitalele din alte orașe

În fiecare lună, aproximativ 200 de pacienți sunt transferați de la spitalele din Ialomița către unitățile medicale mari din Constanța sau București. Deși există protocoale prin care acest demers trebuie realizat, de cele mai multe ori aceste prevederi sunt ignorate, transferurile realizându-se «la mica înțelegere» între unitățile medicale. Singurii care au de suferit sunt pacienții, a căror stare de sănătate se poate agrava în timp ce medicii din Ialomița încearcă să-i convingă pe cei din alte orașe să-i consulte...

Transferuri realizate la intervenția Ministerului Sănătății
... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2019, 14:05 (11942 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Seceta pedologică afectează terenurile agricole din Ialomița

Seceta pedologică afectează terenurile agricole din Ialomița

Lipsa precipitațiilor din ultimele două luni a avut ca efect diminuarea semnificativă a cantității de apă din sol. Specialiștii Administrației Naționale de Meteorologie denumesc fenomenul «secetă pedologică». În unele zone din Ialomița, arată estimările oficiale, deficitul de apă din sol este de aproximativ 200 de litri/mp! Prognozele nu sunt însă îmbucurătoare, vremea caldă urmând să se mențină și în săptă­mânile următoare...

Câmpurile au nevoie de apă! La începutul lunii septembrie 2019, media normală a precipitațiilor specifică zonei Câmpiei Bărăganului, în care se află si­tuat și... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2019, 10:55 (9154 vizualizări - 7 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
299 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grindu: Au încercat să fure porumbul unui consătean

Trei bărbați din localitatea Grindu au fost prinși de polițiștii din localitate în timp ce încercau să fure mai mulți saci de cereale din gospodăria unui consătean în vîrstă de 76 ani. Pe scurt, cei trei ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2011, 18:23
(10442 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grind furt


Produsele accizabile, în atenția polițiștilor

Luni, 10 ianuarie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare al cărei scop principal l-a constituit prevenirea faptelor de natură penală, dar și verificarea legalităților în domeniul transporturilor ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2011, 18:22
(11856 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Franța, într-o curte din Bărbulești

Mașină furată din Franța, într-o curte din Bărbulești

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 7 ianuarie a.c., polițiști din Urziceni în colaborare cu agenții Postului de Poliție Bărbulești au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 20:04
(12626 vizualizări - 5 comentarii)


Ialomița: Incendii și oameni căzuți în stradă

Echipajul SMURD de la Fetești a fost alertat vineri, 7 ianuarie 2011, pentru a acorda ajutor unui cetățean, de 49 de ani, care, după ce a consumat băuturi alcoolice, căzuse în stradă. După ce i-a fost acordat ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 20:01
(9852 vizualizări - 0 comentarii)


Oferte de muncă în Germania pentru studenți

Agenția Municipală pentru Ocuparea Forței de Muncă București anunță organizarea selecției pentru studenții care doresc să muncească în vacanța de vară în Germania. Selecția se va desfășura în perioada ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:59
(10984 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Hoți prinși și arestați

După ce vineri, 7 ianuarie, la Amara au fost furate mai multe bunuri de peste 30000 lei, polițiștii au reușit să prindă hoții, doi bărbați, de 32 de ani și 22 de ani, ambii din comuna Grivița. Mai mult ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:58
(12711 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara hoți


Ialomița: Rata șomajului, în creștere

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru ocuparea Forței de Muncă, în ultima lună a anului precedent rata șomajului a fost în creștere. «La sfîrșitul lunii decembrie 2010, în evidențele ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:56
(10885 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Băuți și fără permis la volan

Un bărbat de 39 de ani a fost prins de polițiști în timp ce se deplasa cu mașina deși băuse. Individul a fost identificat pe raza localității Jilavele, vineri, 7 ianuarie a.c., și pentru faptul că a condus ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:50
(11586 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Noi reglementări fiscale

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele juridice române plătitoare de impozit pe profit că au posibilitatea de a opta pentru plata impozitului pe veniturile microîntreprinderilor ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:48
(9114 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Subvenții pentru crescătorii de animale

Potrivit unui comunicat de presă, «Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița informează că a fost demarată a treia etapă de depunere a cererilor de plată, cu termen limită 21 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2011, 17:05
(13038 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cursuri gratuite pentru electricieni la Camera de Comerț

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița anunță implementarea proiectului european «Formare profesională în vederea obținerii calificărilor de electrician în construcții și electrician de întreținere ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2011, 17:04
(10801 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pompierii, prezenți la Bobotează

Pentru a preveni eventualele incendii, pompierii ialomițeni au supravegheat buna desfășurare a slujbelor bisericești în ziua de Bobotează. Potrivit reprezentanților Inspectoratului pentru Situații de Urgență ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2011, 17:03
(10675 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Șoferi» fără permise, depistați în trafic

Miercuri, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 16.00, polițiștii slobozeni, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu, au oprit pentru control pe strada Viitor, un autoturism condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:19
(12523 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Siguranța în școli, în atenția Poliției

În cursul zilei de miercuri, 5 ianuarie a.c., polițiști din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban au desfășurat activități preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:18
(13882 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prinși la scurt timp după ce au furat mai multe bunuri

În după-amiaza zilei de miercuri, 5 ianuarie a.c., în timp ce se afla în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza municipiului Fetești, o echipă mixtă de patrulare a depistat doi localnici, în vîrstă ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:17
(11056 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoț


DGFP Ialomița: Se poate reveni la statutul de neplătitor de TVA!

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că prin modificarea și completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal și reglementarea unor măsuri financiar-fiscale, va fi ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:08
(16637 vizualizări - 0 comentarii)


Piețele din Fetești, la control

Polițiștii feteșteni, împreună cu trei elevi ai Școlii de Agenți de Poliție «Vasile Lascăr»-Cîmpina, aflați în practică, au organizat și executat, începînd cu orele 10.00, timp de două ore, acțiuni punctuale ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:01
(10662 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Fetiță de 9 ani, lovită în plin de o mașină

O fetiță de 9 de ani, din Coșereni, a fost transportată de urgență la spitalul din Urziceni după ce a fost rănită în urma unui accident rutier produs joi, 6 ianuarie a.c., în jurul orei 11.45, în centrul ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 14:08
(10963 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai ix20 prezintă cea mai mare valoare reziduală a segmentului

Hyundai ix20 prezintă cea mai mare valoare reziduală a segmentului

Noul Hyundai ix20 este liderul segmentului său în ceea ce privește eficiența, siguranța... și acum, valoarea reziduală. Conform analizei desfășurate pe principalele piețe europene, cel ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2011, 17:23
(11177 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: 4 infracțiuni la doar 18 ani

Un tînăr de numai 18 ani din comuna Traian este cercetat pentru comiterea infracțiunilor de violare de domiciliu, amenințare, viol și furt. Potrivit declarațiilor victimelor, în noaptea de 2 spre 3 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2011, 17:09
(10790 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: 1 la mie alcool pur în aerul expirat

Țăndărei: 1 la mie alcool pur în aerul expirat

Marți, 4 ianuarie, un bărbat din orașul Țăndărei a fost surprins de polițiști conducînd sub influența alcoolului. Bărbatul a fost oprit de în urma unui control de rutină la intersecția străzilor Avalanșei ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2011, 17:08
(11350 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: I-a furat lemnele din curte

Duminică, 2 ianuarie, un țăndărean a rămas fără lemnele aflate într-o anexă a gospodăriei. Cele 300 kilograme de lemne de fag au fost recuperate de polițiști de la un localnic, suspectat de comiterea furtului ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2011, 16:47
(9152 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea «Foc de Artificii»: 137 kg de petarde, confiscate

În cadrul acțiunii «Foc de artificii», polițiștii ialomițeni au constatat 30 de infracțiuni, pentru săvîrșirea cărora sînt cercetate tot atîtea persoane, au confiscat 27417 articole pirotehnice și au aplicat ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2011, 16:43
(12545 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Impozitele, doar prin Formularul 112

Direcția Genarală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoanele juridice și fizice care au calitatea de angajatori sau entități asimilate angajatorului că vor plăti contribuțiile și ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2011, 16:32
(7116 vizualizări - 0 comentarii)


La volan, fără permis

În prima zi a anului 2011, polițiștii Postului de Poliție Gheorghe-Doja, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza localității, au oprit pentru control un autoturism condus de un ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2011, 15:47
(13902 vizualizări - 0 comentarii)


Aproape 30000 de lei, amenzi aplicate de Poliția Rutieră

În perioada 31 decembrie 2010-2 ianuarie 2011, efective din cadrul Serviciului Rutier au intensificat activitățile pe arterele județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere ce se pot produce, precum ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2011, 15:43
(8839 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Evitați traseele lungi!

IPJ Ialomița: Evitați traseele lungi!

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că la această oră pe raza județului traficul rutier se desfășoară în condiții de iarnă, nefiind înregistrate evenimente rutiere.
Polițiștii recomandă ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2011, 15:38
(12357 vizualizări - 0 comentarii)


La Mulți Ani 2011!

La Mulți Ani 2011!

Redacția Independent vă dorește un An Nou mai bun, plin de realizări. ...[citește_toată_știrea]

1 Ianuarie 2011, 00:01
(12092 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Te Deum» la Catedrală

În noaptea dintre ani, la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia, Preasfințitul Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor va oficia o slujbă de priveghere în cadrul
căreia ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2010, 13:43
(10661 vizualizări - 0 comentarii)


S-a găsit o agendă!

S-a găsit o agendă de culoare verde, în zona Spitalului Slobozia, pe strada Lacului. Agenda conține mai multe numere de telefon și adrese de mail. Cel ce a pierdut-o ne poate contacta la adresa de mail ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2010, 13:30
(8293 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...