Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

ipocrizie pură

Pe zi ce trece conștientizăm fenomenul ipocriziei și, din nefericire, nu facem absolut nimic. Pur și simplu constatăm încremeniți cum mecanismele unui stat inept demolează ceea ce s-a construit în timp. Privim și comentăm de pe margine cum, spre exemplu, unul ca Viorel Cataramă își depune dosarul cu liste de semnături pentru a candida la Președinție și Biroul Electoral Central îi respinge acțiunea, sesizând falsificarea evidentă a unor liste. Același Cataramă contestă decizia BEC la Curtea Constituțională care, surprinzător, îi admite contestația, Curtea motivând că nu Biroul Electoral Central este în măsură să se pronunțe asupra falselor liste de semnături. Suntem cuprinși de silă ascultând cum... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2019, 14:50 (3508 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

«Statutul de principală forță politică a județului ne obligă să avem candidat!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel candidează la șefia Consiliului Județean Ialomița

«Statutul de principală forță politică a județului ne obligă să avem candidat!»

Alegerea președinților de Consiliu Județean prin vot direct modifică radical peisajul politic local și lupta pentru prima funcție în județ. Primul care se înscrie în lupta împotriva președintelui Moraru este deputatul PNL Gheorghe Tinel. Acesta susține însă că nu e singurul. «PNL are mai mulți candidați pentru această funcție... Oricare dintre ei reprezintă o opțiune validă pentru electoratul ialomițean!» a declarat el.

Președintele Moraru a furat startul La începutul lunii iunie 2019, la cererea președinților de consilii județene, Guvernul a aprobat o Ordonanță de Urgență care prevede... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2019, 11:15 (7076 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Am 16 ani în administrație și niciodată nu am văzut în oraș asemenea mizerie ca de când ați preluat dumneavoastră mandatul!»

Războiul consilierului local Luminița Croitoru cu primarul Sloboziei

«Am 16 ani în administrație și niciodată nu am văzut în oraș asemenea mizerie ca de când ați preluat dumneavoastră mandatul!»

După 3 ani de tăcere, consilierul local Luminița Croitoru acuză Primăria Slobozia de incompetență și rea-voință. În replică, primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, lansează acuzații... politice! Luminița Croitoru este singurul consilier al Partidului Ialomițenilor din cadrul Consiliului Local Slobozia. Ea este reprezentantul unei asociații de proprietari cu 1700 de apartamente...

Scântei pe final de ședință Joi, 26 septembrie 2019, la finalul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia, consilierul Luminița Croitoru l-a interpelat dur pe primarul Adrian Mocioniu, lansând acuzații grave... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2019, 20:05 (14540 vizualizări - 21 comentarii)

POLITICĂ

Deputatul Mihăiță Găină a demisionat din PSD și a semnat moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă

Deputatul Mihăiță Găină a demisionat din PSD și a semnat moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă

Mihăiță Găină: «E vina mea, nu m-am adaptat la noul stil de management politic!»

Deputatul PSD Mihăiță Găină a confirmat, în exclusivitate pentru ziarul nostru: «Confirm că mi-am dat demisia din PSD și am semnat moțiunea!». La acest moment, deputatul Găină declară că este neafiliat politic, însă surse politice vorbesc despre înregimentarea acestuia la PRO România...

Pică Guvernul
Printre semnatarii moțiunii de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă se numără și deputatul ex-PSD Mihăiță Găină. Acesta și-a dat demisia din PSD și semnat moțiunea. Iată declarația sa, în exclusivitate pentru ziarul nostru: «Confirm că mi-am dat demisia din PSD și am semnat moțiunea! E vina mea, nu m-am adaptat la noul stil de management politic! Atât pe plan local, cât și la Centru. Ca simplu membru, consider că după 26 mai ar fi trebuit să facem un pas în spate, să întărim partidul și să îi redăm anvergura politică pe care o merită... Ceea ce se întâmplă acum e doar un interes conjunctural, de moment!»... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 20:10 (9603 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șeful DIICOT Ialomița, desemnat adjunctul membrului național român la Eurojust

Șeful DIICOT Ialomița, desemnat adjunctul membrului național român la Eurojust

Procurorul-șef al DIICOT Ialomița, Dan Alexandru Popa a fost desemnat de Ministerul Justiției să ocupe funcția de adjunct al membrului național român la Eurojust. Eurojust este o entitate juridică creată cu scopul de a asigura cooperarea judiciară între statele membre ale Uniunii Europene pentru a combate criminalitatea organizată și transfrontalieră.

Susține lupta împotriva criminalității organizate la nivel european
Procurorul Dan Alexandru Popa are o carieră în magistratură de 12 ani. Și-a început activitatea la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia,... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 18:20 (8463 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Editorialele prezidențiale

Editorialele prezidențiale

Așa cum ne-a obișnuit deja, președintele Victor Moraru continuă aventura sa editorială în paginile oficiosului «Ialomița ta». În luna august el a publicat pentru a doua oară în calitate de editorialist un expozeu cu titlul «Muzică bună și drumuri modernizate în Ialomița»...

Muzichie și... asfalt! La sfârșitul lunii precedente a apărut numărul 8 al oficiosului administrației ialomițene, «Ialomița ta». Așa cum ne-a obișnuit vreme de 2 ani, buletinul pu­blică pe prima pagină o fotografie cu președintele Moraru, alături de vicepremierul Daniel Suciu, la semnarea... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 17:55 (5474 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

USR Ialomița solicită Primăriei Urziceni să scoată orașul de sub gunoaie! USR Ialomița solicită Primăriei Urziceni să scoată orașul de sub gunoaie!

USR Ialomița solicită Primăriei Urziceni să scoată orașul de sub gunoaie!

Pericolul care vine o dată cu necolectarea gunoaielor este real, iar situația se agravează de la o zi la alta. La intersecția dintre Strada Ialomiței și Strada Tineretului din Urziceni munții de gunoaie încep să crească în înalțime. Vor aduce cu ei șobolani, dar și riscuri la sănătatea oamenilor. Este obligația contractuală a operatorului de salubritate să facă curățenie și este obligația Primăriei și a autorităților să se asigure că acest lucru se întâmplă. Am sesizat autoritățile competente de această situație și dorim să încurajăm orice cetățean să facă acest lucru. Este primul pas spre rezolvarea problemei. Ne dorim să trăim civilizat, în orașe demne de secolul XXI și nu în Evul Mediu în care... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 15:10 (4288 vizualizări - 1 comentariu)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Prefectul Gigi Petre își parchează mașina în... șantier!

Prefectul Gigi Petre își parchează mașina în... șantier!

În urmă cu o săptămână, Lorenzo Radu, cetățean român și slobozean get-beget s-a făcut vinovat de... uz de simț civic. Surprins că pe esplanada «gropii lui Stoica» singura mașina parcată este SUV-ul personal al prefectului Gigi Petre, el l-a interpelat pe acesta în scris, întrebând dacă, la rându-i, are dreptul legal de a-și parca mașina alături. Prefectul Gigi Petre a replicat superior și responsabil: «Eu îmi parchez mașina în... șantier!».

Simțul civic la Slobozia Obișnuiți să înghițim orice din partea autorităților, nu ne mai miră nimic. Lorenzo Radu, cetățean român și slobozean get... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 14:40 (4906 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fotovoltaicele de la Giurgeni așteaptă concesionarea

La 6 ani de la finalizarea investiției

Fotovoltaicele de la Giurgeni așteaptă concesionarea

Parcul fotovoltaic de 0,5 megawați de la Giurgeni se află în conservare de 6 ani. Oficialii Consiliului Județean Ialomița susțin că în luna septembrie 2019 vor cere plenului Consiliului Județean să aprobe concesionarea acestui obiectiv. «A fost o piatră de moară atârnată de gâtul nostru!» susține Ionel Gae, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița.

2,8 milioane de lei blocați 6 ani
În anul 2011, când a fost inițiată investiția, parcul fotovoltaic de la Giurgeni ar fi trebuit să producă 2 MW anual, să furnizeze «energie verde» în rețeaua națională și să aducă venituri în... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 10:55 (4672 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

MAME pentru 47 de suflete

Centrul Multifuncțional Cartier Bora

MAME pentru 47 de suflete

Serviciul social «Centrul Multifuncțional Cartier Bora-Slobozia» repre­zintă a doua casă pentru 47 de suflete. Copiii care beneficiază de serviciile oferite aici provin din familii aflate în situații de risc sau dificultate, abandonul școlar fiind inevitabil. Astfel, cele 8 persoane implicate în acest proiect doresc să le ofere o alternativă mai bună la viață, prin Educație.

A doua casă În mijlocul comunității Cartierului Bora este mare zarvă. În rând, doi câte doi, copiii, însoțiți de profesoarele de la Centrul Multifuncțional, intră pe poarta instituției. «A fost frumos la școală... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2019, 15:10 (7678 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concurs cu scandal la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Concurs cu scandal la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Examenul organizat pentru ocuparea funcției de manager al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești a fost suspendat printr-o decizie executorie a Tribunalului Ialomița. Hotărârea instanței a dovedit faptul că reprezentanții Consiliului de Admi­nistrație al entității sanitare au încălcat procedura privind organizarea testării. Surse medicale susțin faptul că cei cinci membri ai Consiliului de Administrație ar fi omis să respecte prevederile legii în încercarea de a-l susține în această funcție pe Liviu Patrichi, membru al PSD Ialomița. Cunoscut al mediului de afaceri ialomițean, Liviu Patrichi este fost consilier local al Consi­liului Local Slobozia. Un nou concurs ar urma să aibă loc... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2019, 10:55 (7636 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

În sfârșit, victorie!

Fotbal, Liga a III-a, Axiopolis Cernavodă-Unirea Slobozia 0-1

În sfârșit, victorie!

Terenul de la Cernavodă, despre care se spune că este făcut în ciuda fotbalului, ne-a jucat multe renghiuri în ultimii ani. Axiopolis nu ne-a lăsat niciodată să plecăm cu toate cele 3 puncte, încurcând multe socoteli ale galben-albaștrilor. Așa că sâmbătă, 21 septembrie a.c., fotbaliștii Unirii au pornit meciul cu gândul doar la victorie. Nu erau auspicii tocmai favo­rabile. Cu două zile înaintea jocului, cel mai în formă om al Unirii, Constantin Toma, a suferit o ruptură musculară care l-a scos din calcule cel puțin pentru acest meci. Avându-l și pe Moldovan suspendat, Enache Costea a jucat în următoarea for­mulă: Poiană-Ibian, Lazăr, Dumbrăvean, Comșa-Danciu, Lemnaru (Milotin ’86), Chebac-Năstase... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2019, 15:10 (5098 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Educație de calitate pe banii părinților

Educație de calitate pe banii părinților

Învățământul românesc este gratuit doar pe hârtie. În realitate, părinții sunt nevoiți să scoată bani din buzunar pentru ca elevii să învețe în condiții decente. O astfel de situație a fost reclamată pe rețelele de socializare de tatăl unor elevi din Urziceni. Bărbatul a prezentat pe internet o adresă oficială prin care cere unității de învățământ detalii cu privire la necesitatea instalării unui aer condiționat în clasă sau a achiziției de coli pentru imprimantă, cerneală, pixuri sau a altor consumabile. Și la Slobozia părinții recunosc faptul că le sunt cerute fonduri sub pretextul ca elevilor să li se asi­gure un act educativ de calitate. Oficialii instituțiilor de învățământ susțin însă că... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2019, 14:20 (4271 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Înghesuială pe podium

S-au scurs deja 5 etape din Campionatul Ligii a IV-a ialomițene și putem spune că avem parte de unul dintre cele mai echilibrate sezoane. Trebuie să scotocim mult în istorie pentru a mai găsi situația de acum: 3 echipe cu punctaj maxim după 5 runde. Înfrățirea Jilavele, Bărăganul Ciulnița și Victoria Țăndărei au câte 15 puncte și sunt ușor despărțite de golaveraj. Pe 4 se află Viitorul Axintele, care a strâns 13 puncte după succesul în fața celor de la Munteni Buzău. În rest, etapa a 5-a a Ligii a IV-a disputată sâmbătă, 21 septembrie a.c., a marcat al doilea succes consecutiv al Feteștiului, dar și prima victorie a Urziceniului, obținută în dauna Amarei. Ultimele 3 locuri sunt ocupate de Abatorul... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2019, 13:20 (3051 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Au visat doar un sfert de oră

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia-SCM Craiova 23-30 (13-14)

Au visat doar un sfert de oră

O săptămână întreagă s-a vorbit doar de victorie. Jucătoare, conducere, spectatori au fost cu toții impulsionați de forma slabă pe care o traversa Craiova. Și cum în meciul anterior elevele lui Gheorghe Covaciu fuseseră la o secundă de succes, se spera acum la un meci cel puțin la fel de bun al Sloboziei. Așa că sâmbătă, 21 septembrie 2019, a fost mobilizare generală, având ca obiectiv păstrarea celor 3 puncte la Slobozia...

15 minute de grație HCM Slobozia a intrat în teren mai motivată ca niciodată. «Gurile de foc» Țicu, Trifumovic sau Vizitiu au fost anihilate de o apărare agresivă... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2019, 12:45 (5828 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prostituatele din Țăndărei goleau buzunarele clienților englezi

100 de lire pentru o oră de sex

Prostituatele din Țăndărei goleau buzunarele clienților englezi

12 tinere din Țăndărei și câteva comune apropiate orașului au fost exploatate sexual vreme de 4 ani în Anglia. Actele judiciare întocmite în această cauză arată faptul că prestația fetelor era recompensată cu până la 100 de lire pe oră de către clienții britanici. O anchetă transfrontalieră a fost deschisă în acest caz, iar șase proxeneți din Țăndărei au fost trimiși în judecată în Marea Britanie și România.

«Cuibușor de nebunii» în inima Londrei
Cele 12 tinere, unele dintre ele minore la data comiterii faptelor, au fost racolate de proxeneți din Țăndărei și câteva comune apropiate... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2019, 11:05 (6756 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Învățământul ialomițean se bazează pe profesorii suplinitori

Învățământul ialomițean se bazează pe profesorii suplinitori

Școlile din Ialomița au nevoie de profesori calificați. În multe unități de învă­țământ, în special din mediul rural, cursurile sunt susținute de dascăli fără experiență. Mai mult, profesorii suplinitori sunt obligați să predea câte două sau chiar trei discipline. Situația este generată și de faptul că tot mai mulți tineri absolvenți de studii superioare refuză să lucreze în Învățământ.

Val de pensionări în școli
Statisticile Inspectoratului Școlar Județean, care se regăsesc în documentele oficiale publicate pe site-ul instituției, arată că la nivelul județului există aproximativ... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2019, 18:05 (7378 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Fetești: Alocare bugetară de 500 mii de lei pentru reabilitarea pieței anchetată de DNA

Fetești: Alocare bugetară de 500 mii de lei pentru reabilitarea pieței anchetată de DNA

Piața Agroalimentară din Fetești a intrat oficial în reabi­litare. Lucrările sunt finanțate de Consiliul Județean Ialomița, în baza unui proiect depus de municipalitate la Agenția de Dezvoltare Intercomunitară-Ialomița. Valoarea investiției se ridică la 500 mii de lei, fondurile fiind necesare pentru reparația acoperișului. O serie de lucrări similare executate la același obiectiv au atras, în trecut, atenția procurorilor Direcției Naționale Anticorupție.

Acoperiș de 500 mii de lei
În urma unei conferințe de presă organizată cu scopul de a mediatiza proiectele derulate prin intermediul... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2019, 15:40 (3527 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Juma’ de creier» conduce Infrastructură Drumuri și Poduri

Oamenii președintelui Moraru

«Juma’ de creier» conduce Infrastructură Drumuri și Poduri

bonus: Lupii, paznici la banii publici

În luna august 2019, după un an și jumătate de directorat, Remus Daniel Stoian a fost înlocuit de la conducerea firmei Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Noul director a fost recomandat președintelui, potrivit propriilor declarații, «de niște prieteni» și este alintat de către aceiași prieteni «juma’ de creier». În luna care tocmai a trecut, Dobre Daniel Anton a revitalizat activitatea instituției cumpărând autoturisme de pe OLX, o nacelă de toaletat pomii cu volanul pe dreapta și... rezervând contracte pentru toaletat nucii de pe marginea drumului județean Miloșești-Reviga.

Habemus director!... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2019, 10:50 (7568 vizualizări - 11 comentarii)

REPORTAJ

Elevii au primit «Corn și Lapte» din prima zi de școală

În Ialomița

Elevii au primit «Corn și Lapte» din prima zi de școală

Obișnuți să consume «Corn și lapte» abia din semestrul al II-lea al anului școlar, elevii din Ialomița au avut parte de o surpriză anul acesta. Produsele alimentare, distribuite de Guvernul României prin tradiționalul Program, au ajuns în clase o dată cu elevii. Buna desfășurare a acestui Program i-a uimit chiar și pe reprezentanții Consiliului Județean Ialomița, considerând-o o realizare administrativă. «Este prima dată în istoria Consiliului Județean Ialomița când se întâmplă așa ceva!» a declarat public Victor Moraru, șeful instituției.

Succes realizat după 17 ani
«Cornul și... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2019, 17:10 (7156 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
310 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DSVSA Ialomița: 95000 mii de lei amenzi pentru încălcarea normelor de siguranță alimentară

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor continuă acțiunile de îndrumare și control efectuate la operatorii economici ce desfășoară activități în domeniul alimentar. În decursul lunii ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2024, 16:15
(13651 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Ședință a Colegiului Prefectural

Instituția Prefectului Ialomița: Ședință a Colegiului Prefectural

Miercuri, 31 ianuarie 2024, prefectul județului Ialomița a prezidat Ședința Colegiului Prefectural Ialomița. În cadrul întâlnirii a fost aprobat, printre altele, programul acțiunilor de control pentru anul ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2024, 14:55
(11593 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomia: «Ziua Internațională a Nonviolenței în Școli»

IJJ Ialomia: «Ziua Internațională a Nonviolenței în Școli»

Marți, 30 ianuarie 2024, jandarmii ialomițeni au sărbătorit «Ziua Internațională a Nonviolenței în Școli» împreună cu elevii claselor V-VIII de la Școala din Bora. În cadrul acestor întâlniri interactive ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2024, 18:10
(19112 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Material lemnos indisponibilizat în Oborul Slobozia

Polițiștii din cadrul Serviciului de Ordine Publică acționează permanent, în mod activ și implicat, în misiuni preventive de depistare și prevenire a faptelor comise cu violență, combaterea migrației ilegale ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2024, 16:10
(18009 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 31 ianuarie 2024, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că miercuri, 31 ianuarie 2024, este termenul-limită de depunere a Formularului 398-«Declarație ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2024, 12:45
(29683 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiunea «BLOCADA»

Astfel, în cursul nopții de sâmbătă spre duminică, 27/28 ianuarie a.c., în cadrul acțiunii «BLOCADA», desfășurată în sistem integrat, polițiștii din Fetești, împreună cu efectivele din cadrul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2024, 18:20
(9938 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Fără permise de conducere, la volan

La sfârșit de săptămână, polițiștii rutieri au depistat în trafic doi bărbați, de 25 și 38 de ani, din localitățile Perieți, respectiv Țăndărei, care conduceau autoturisme  pe drumurile publice fără ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2024, 18:10
(11025 vizualizări - 1 comentariu)


Accidente la Jilavele, pe DN2A și la Platonești

Accidente la Jilavele, pe DN2A și la Platonești

Sâmbătă, 27 ianuarie 2024, în jurul orei 7,00, Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD la un accident ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2024, 14:15
(15732 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Incendiu din cauza unui coș necurățat

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2024, 14:05
(14109 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara incendiu


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: «Întâmpinarea Domnului» la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: «Întâmpinarea Domnului» la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia

Vineri, 2 februarie 2024, cu binecuvântarea PS Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor va sărbători «Întâmpinarea Domnului» la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia, moment aniversar ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2024, 11:50
(17526 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Lemne confiscate de polițiști

Miercuri, 24 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat la Miloșești un tânăr, de 23 de ani, ce transporta cu două căruțe material lemnos din specia salcâm. În urma verificărilor efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2024, 16:50
(10498 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Posibil drogat la volan

În timpul activităților desfășurate, polițiștii din Urziceni au oprit în trafic vineri, 26 ianuarie 2024, un tânăr de 18 ani din orașul Bragadiru. În urma testării antidrog, au reieșit indicii cu privire ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2024, 15:40
(10191 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: La volan, fără permis de conducere

Doi șoferi, în vârstă de 37 și, respectiv, 55 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost opriți în trafic, iar polițiștii au constatat că circulau fără a respecta legislația rutieră. Astfel, șoferul ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2024, 15:30
(3945 vizualizări - 0 comentarii)


Bilanțul activității Jandarmeriei ialomițene în 2023

Bilanțul activității Jandarmeriei ialomițene în 2023

Vineri, 26 ianuarie a.c., jandarmii ialomițeni și-au prezentat bilanțul activității pe care au desfășurat-o anul trecut. Astfel, în 2023, jandarmii au participat la 8800 de misiuni de menținere a ordinii ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2024, 15:20
(9895 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: TVA rambursată de peste 16,67 milioane de lei, în decembrie 2023

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna decembrie 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de 16,67 milioane de lei, cu ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2024, 13:30
(11102 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Granturi directe pentru fermierii din sectorul vegetal

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează potențialii beneficiari că, în perioada 29 ianuarie-08 martie 2024 inclusiv, pot depune cereri de acordare a grantului direct producătorilor ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2024, 13:00
(11345 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: «24 Ianuarie-Mica Unire», la Maia

Muzeul Județean Ialomița, în parteneriat cu Primăria Maia, Școala Gimnazială «Barbu Catargiu» Maia și biblioteca din localitate au organizat miercuri, 24 ianuarie a.c., un eveniment interactiv dedicat împlinirii ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2024, 15:15
(18097 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 150000 de lei, 18 permise de conducere reținute

Polițiștii ialomițeni au intervenit la 129 de evenimente, din care 118 au fost sesizate prin intermediului apelului de urgență 112. În urma activităților din teren, în ultimele 48 de ore au fost aplicate ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2024, 16:45
(21564 vizualizări - 1 comentariu)


Protopopiatul Slobozia: «Românași în sărbătoare», activitate dedicată Unirii Principatelor Române

Protopopiatul Slobozia: «Românași în sărbătoare», activitate dedicată Unirii Principatelor Române

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot» Slobozia, a organizat marți, 23 ianuarie 2024, o activitate dedicată Unirii Principatelor Române (Mica Unire)-24 Ianuarie ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2024, 16:35
(26614 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 ianuarie 2024, termenul-limită de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că joi, 25 ianuarie 2024 este termenul de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare încheiată: ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2024, 13:30
(35047 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța în data de 24 ianuarie 2024, Ziua Unirii Principatelor Române!

Miercuri, 24 ianuarie 2024, casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise. Abonații pot folosi soluțiile alternative pentru efectuarea plăților ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2024, 11:30
(18161 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 108,01 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna decembrie 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna decembrie 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 108,01 milioane de lei, cu 17,77 milioane ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2024, 15:20
(12895 vizualizări - 0 comentarii)


Cosâmbești: Incendiu la o casă din cauza jarului căzut din sobă

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit duminică, 21 ianuarie a.c., în jurul orelor 15,20, cu două autospeciale de stingere cu apă și o ambulanță SMURD, pentru ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2024, 14:20
(17612 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Andrășești, Coșereni și Slobozia

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit la un accident rutier produs în localitatea Andrășești, în care au fost implicate un autoturism și un autobuz în care ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2024, 14:10
(10921 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție la Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia

Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia vernisează joi, 25 ianuarie 2024, de la orele 11,00, expoziția «Carte veche. Istorie tipărită». Expoziția prezintă cărți vechi de peste 200 de ani ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2024, 12:05
(17021 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: În atenția crescătorilor de animale care beneficiază de subvenții

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de animale despre faptul că, începând cu anul 2023, a fost reglementat Registrul Unic Electronic ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2024, 11:35
(11133 vizualizări - 0 comentarii)


USR: «Ministrul Agriculturii minte ca să acopere combinațiile PSD pentru familia lui Paul Stănescu!»

Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, încearcă să acopere o hoție cu minciuni și spune public că PSD a transformat stuful din Deltă, prin lege, în pajiște care aduce bani din subvenții de la UE pentru că ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2024, 15:10
(37875 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Subvenții de 127,5 milioane de euro pentru fermieri

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în perioada 15-19 ianuarie 2024, a efectuat plăți pentru anul de cerere 2023 în suma totală de 127,5 milioane de euro. Astfel, 2 ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2024, 15:00
(11015 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița a înregistrat 19 cereri de subvenționare a locurilor de muncă, pentru anul 2024

Având în vedere faptul că în luna ianuarie a fost aprobat bugetul aferent anului 2024, AJOFM Ialomița a demarat procedura de încheiere a convențiilor în baza art.80 și art. 85 din Legea 76/2002, pentru ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2024, 13:00
(18409 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 22 ianuarie 2024, termen-limită pentru depunerea unor declarații

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 22 ianuarie 2024, este termenul-limită de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării organului ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2024, 12:50
(15950 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...