Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

«Întotdeauna îmi propun să mă autodepășesc!»

Handbal, HCM Slobozia, Gabriela Moldoveanu

«Întotdeauna îmi propun să mă autodepășesc!»

Gabriela Moldoveanu este extremă în adevăratul sens al cuvântului, iar aruncările sale cu mâna stângă duc spectacolul handbalistic la cele mai frumoase cote. A arătat-o la Constanța, când i-a făcut zile fripte Sloboziei, a demonstrat-o și în angrenajul HCM, în partidele amicale desfășurate în Sala «Andreea Nica». Publicul slobozean, tot mai bun cunoscător al handbalului, a admirat-o pe Gabi chiar și atunci când era adversara echipei noastre. Un impuls semnificativ pentru un sezon bun al Gabrielei Moldoveanu în Liga Națională...

Primul an în Ligă Gabriela a început handbalul la Brăila... [citește_tot_articolul]

15 August 2019, 15:10 (4758 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

«Incompetența primarului Sloboziei ne costă 8 milioane de euro!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel contabilizează

«Incompetența primarului Sloboziei ne costă 8 milioane de euro!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel a susținut marți, 13 august a.c., în cadrul unei confe­rințe de presă că «incompetența lui Adrian Mocioniu costă Slobozia 8 milioane de euro!». Parlamentarul ialomi­țean susține că cei vinovați de acest eșec administrativ trebuie să plă­tească cu funcțiile și din buzunarele proprii...

Bilanțul e dezastruos
Deputatul liberal Gheorghe Tinel continuă să monitorizeze activitatea administrativă a edililor locali. El susține că nota de plată a guvernării Mocioniu se ridică la 8 milioane de euro! «La cele 2 mili­oane pe care trebuie să le returnăm pentru... [citește_tot_articolul]

15 August 2019, 11:20 (8160 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Manasia: Și-a omorât concubinul și i-a dat foc

Manasia: Și-a omorât concubinul și i-a dat foc

UPDATE: Procurorii au o altă pistă în acest caz

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița și polițiștii criminaliști au deschis o anchetă într-un posibil caz de omor, petrecut în comuna Manasia. Din primele informații, se pare că o femeie din localitate și-ar fi ucis concubinul, iar apoi i-a incendiat trupul. Oamenii legii se află la fața locului și fac cercetări.

Verificările sunt în curs
Surse judiciare au explicat faptul că femeia este cunoscută cu afecțiuni psihice. După ce și-ar fi înjunghiat concubinul, un bătrân de aproximativ 73 de ani, aceasta i-ar fi acoperit trupul cu o pătură și i-ar fi dat foc. La... [citește_tot_articolul]

14 August 2019, 22:09 (13577 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia vrea să concesioneze iluminatul public

Până la 1 milion de lei anual din banii contribuabililor

Primăria Slobozia vrea să concesioneze iluminatul public

bonus: Din greșeală în greșeală spre victoria finală

La sfârșitul lunii precedente, Con­siliul Local Slo­bozia a aprobat un proiect de hotărâre privind «delegarea prin concesionare a gestiunii serviciului de iluminat public». Decizia vine după 4 ani de funcționare în condiții ilegale a sistemului de iluminat public la ni­velul municipiului Slo­bozia. Concesionarea iluminatului public pune în pericol un proiect similar în valoare de 3,38 milioane de lei pentru modernizarea sistemului de iluminat pu­blic, finanțat din fonduri europene...

Un proiect controversat Consiliul Local Slobozia a votat marți, 30 iulie a.c., un proiect de... [citește_tot_articolul]

14 August 2019, 15:40 (6776 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Constructorii refuză reabilitarea podului rutier peste râul Ialomița

Constructorii refuză reabilitarea podului rutier peste râul Ialomița

bonus: Deputatul Mușoiu și pasajul de la Drajna

Autoritățile sunt fără soluții în ceea ce privește reparația po­dului rutier peste râul Ialomița din zona Cartie­rului Bora al Sloboziei. Anul acesta au fost organizate două licitații pentru realizarea in­vestiției, însă niciun constructor nu a fost in­teresat de acest proiect. Între timp, construc­ția se degra­dează de la o zi la alta, chiar dacă administratorii podului dau asigu­rări că nu reprezintă un pericol pentru mașinile care îl traversează.

Un proiect ratat Aflat în administrarea Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere, prin Direcția Regională de Drumuri... [citește_tot_articolul]

14 August 2019, 11:10 (8899 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

USR Ialomița își școlește pepiniera de cadre

Lecții politice la Amara

USR Ialomița își școlește pepiniera de cadre

bonus: blitz-interviu cu Liviu Mălureanu, director financiar al USR și consilier local la Sectorul 3 București

Sâmbătă, 10 august a.c., la Amara, s-a desfășurat primul eveniment public al USR Ialomița. Membrii filialelor din Ialomița și Călărași ale USR s-au reunit pentru a participa la un curs despre politică și administrație, susținut de membrii marcanți ai USR. Printre ei s-a numărat și senatorul Silvia-Monica Dinică. «Lupta noastră din Parlament trebuie susținută de activitatea filialelor locale!» a declarat aceasta celor prezenți.

Un curs de vară Sâmbătă, 10 august a.c., la Sala «Viena» a Complexului Hotelier «Ialomița», s-a desfășurat primul curs de politică și administrație organizat... [citește_tot_articolul]

13 August 2019, 20:15 (6124 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea și Recolta și-au aflat adversarele

Fotbal, Liga a III-a

Unirea și Recolta și-au aflat adversarele

La finele săptămânii trecute, Federația Română de Fotbal a stabilit componența celor 5 serii care alcătuiesc Liga a III-a. Repre­zentantele Ialomiței, Unirea Slobozia și Recolta Gheorghe Doja, vor face parte din seria a doua, alături de Metalul Buzău, CSM Medgidia, Poseidon Limanu, Axiopolis Cernavodă, Înainte Modelu, Agricola Borcea, Mostiștea Ulmu, Dacia Unirea Brăila, CS Făurei, Viitorul Ianca, FCSB II, CS Afumați, SC Popești Leordeni, CS Tunari. După cum se vede, Unirea a scăpat în lupta pentru locurile fruntașe de Progresul Spartac București, dar rămâne în serie cu CS Afumați, CS Tunari și chiar Metalul Buzău... FRF a stabilit luni, 12 august 2019, țintarul Ligii a III-a. Iată programul echipelor... [citește_tot_articolul]

13 August 2019, 16:50 (4752 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Handbal, HCM Slobozia

Dublă victorie cu Știința București

HCM Slobozia a continuat seria jocurilor de verificare cu o dublă confruntare pe teren propriu contra celor de la Știința București. Lipsa emoțiilor, intervențiile lui Polocoșer, dar și contribuția achizițiilor din această vară au făcut ca echipa noastră să controleze cele două jocuri, aceasta în compa­rație cu disputa de la turneul semifinal, unde Știința ne-a dat serioase bătăi de cap mai bine de 50 de minute... Slo­bozia a învins cu 27-21 în meciul de vineri, 9 august a.c., și cu 28-24, în cel de sâmbătă, 10 august 2019. Au fost momente bune, alternate de slăbiciuni așa cum se întâmplă în partidele de pregătire. Spre exemplu, nou venita Ștefania Bălăceanu, a greșit mai toate acțiunile de atac... [citește_tot_articolul]

13 August 2019, 15:55 (4704 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bisericile din Ialomița au nevoie de preoți

Bisericile din Ialomița au nevoie de preoți

Valul de pensionări din sistemul de stat afectează și activitatea bise­ricească, nu doar pe cea din admi­nistrația publică. Zeci de biserici din Ialomița și Călărași au rămas fără personal, după ce foștii preoți s-au pensionat. Reprezentanții Episcopiei Sloboziei și Călărașilor au făcut publică o listă a tuturor lăcașurilor de cult unde este nevoie de personal clerical. Posturile sunt destinate absolvenților Facultății de Teologie care, pentru a le ocupa, trebuie să susțină examenul de «capacitate preoțească».

Posturi scoase la concurs
Potrivit declarațiilor reprezen­tanților... [citește_tot_articolul]

13 August 2019, 15:05 (9726 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Criză de personal calificat pe piața muncii din Ialomița

Criză de personal calificat pe piața muncii din Ialomița

Ialomița este un județ care nu poate să ofere angajați competitivi pe piața muncii. O arată o analiză a forței de muncă, realizată chiar de reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă. Datele oficiale au fost pre­zentate într-un Raport înaintat Prefecturii Ialomița...

Angajați dezinteresați și fără experiență
Estimativ, în Ialomița, există peste 6000 de persoane care se află în căutarea unui loc de muncă. Șansele pentru a-l obține sunt infime, în condițiile în care profilul angajatului din județul nostru este necorespunzător față de cerințele pieței de muncă... [citește_tot_articolul]

13 August 2019, 10:55 (7288 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Eminescu să vă judece!

Eminescu să vă judece!

«Se născu deci foarte curând un raport juridic nou (...) dau votul dacă îmi dai cutare lucru. Acest cutare lucru e foarte deosebit. Unii cereau câte trei-patru funcții, pe lângă postul de deputat, alții întreprinderi, alții moșii de ale statului, cu supoziția păsuielii, până ce în fine guvernul central scăpă cu totul frânele din mână, încât toate numirile în funcțiuni se fac nu după titlu ori merit, ci după cum ordonă deputații, cari la rândul lor atârnă de comitete de politiciani de profesie, formate în fiece centru de județ. Aceste comitete își împart toate în familie. Ele creează din banii județelor burse pentru copiii patrioților trimiși în străinătate să numere pietrele de pe bulevarde, ele decid a se face drumuri județene pe unde patrioții au câte un petec de moșie, încât toată munca publică, fie sub formă de contribuție, fie sub cea de prestațiune, se scurge direct ori indirect în buzunarul unui patriot. Partidul roșu a devenit o companie de exploatare, care se 'nțelege că nu suferă ca altcineva să se mai bage în ea. Chiar dacă cineva ar da concursul său politic guvernului, el nu devine prin asta părtaș la foloasele materiale ale companiei.(...)».... [citește_tot_articolul]

12 August 2019, 16:50 (4901 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia trebuie să returneze Uniunii Europene 2 milioane de euro

«Groapa lui Stoica», un eșec administrativ

Primăria Slobozia trebuie să returneze Uniunii Europene 2 milioane de euro

bonus: Efectul de bumerang al minciunilor administrative

Eșecul proiectului privind reabilitarea Pieței Revoluției din Slobozia va fi resimțit din plin de locuitorii orașului. Administrația locală a fost somată de Ministerul Dezvoltării, instituția prin intermediul căreia s-a derulat proiectul, să returneze Uniunii Europene cele 2 milioane de euro pe care le-a primit pentru realizarea investiției. În momentul de față, aleșii caută soluții pentru a putea achita debitul. «Sunt mai multe scenarii pe care trebuie să le luăm în calcul...» a explicat situația Adrian Mocioniu, primarul orașului Slobozia. Calculele estimative arată că în viitorii 9 ani Slobozia va plăti aproximativ 1 milion de lei anual pentru a acoperi această datorie. Neachitarea debitului... [citește_tot_articolul]

12 August 2019, 10:50 (13783 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

pensionarul care stă la Stat

Vecinul meu e militar și a ieșit la pensie anul trecut. Aproape 10000 de lei și e mulțumit, că a lucrat unde a lucrat. Dar e încă tânăr, așa că s-a angajat consilier la stat. N-a vrut el, l-a recomandat cineva... Ia și de-acolo vreo 5000, că acum salariile la stat sunt mari. În plus, a ajuns și membru în AGA, mai ciupește și de-acolo 500. Printre picături, e administrator la o Asociație de Proprietari. De-acolo ia 3000. Îmi spune că nu e singurul... Ca el sunt sute, se recunosc pe unde se întâlnesc. Spun că nu e vina lor. Nu sunt oameni pregătiți în sistem. Mă asigură că așa e și cu angajații de la Primărie. Primarul e și primar și manager de proiect european și șef la Serviciul de Transport.... [citește_tot_articolul]

11 August 2019, 13:50 (6329 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Adrian Merlea asfaltează comuna Perieți

Primarul Adrian Merlea asfaltează comuna Perieți

bonus: Busturi marca Gabriel Manole

Primarul comunei Perieți, Adrian Merlea este pus pe treabă! În plină vară, acesta supervizează lucrătorii pentru finalizarea proiectului «Modernizare drumuri de interes local în comuna Perieți, sat Perieți și Păltinișu». Și îi ține la curent pe toți prietenii virtuali de pe pagina sa de socializare. Bonus, acesta a achiziționat și 5 busturi ale celor mai importante personalități ale țării...

Atenție, se toarnă asfalt!
În vreme ce paginile de Facebook ale edililor locali și județeni sunt pline de poze din vacanță, primarul comunei Perieți, Adrian Merlea, le pre­zintă prietenilor... [citește_tot_articolul]

10 August 2019, 20:40 (6830 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte edilitare de 5 milioane de euro la Săveni

Proiecte edilitare de 5 milioane de euro la Săveni

Pentru administrația locală din comuna Săveni investițiile reprezintă o necesitate, menite să vină în sprijinul comunității. Astfel, proiecte precum modernizare de străzi, canalizare ori iluminat public reprezintă priorități pentru condu­cere. Aproximativ 5 milioane de euro vor fi investiți pentru ca Săveni să atingă statutul de comună europeană.

Fonduri pentru străzi La începutul acestei luni, finalizarea proiectului «Moder­nizare străzi locale în Comuna Săveni» a fost marcat de un eveniment mult așteptat de în­treaga comunitate din comuna Săveni. În cadrul acestuia au participat atât... [citește_tot_articolul]

10 August 2019, 15:05 (5620 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Expur Slobozia, profit de 20 milioane de lei

Expur Slobozia, profit de 20 milioane de lei

Expur Slobozia, unul dintre cei mai mari producători de uleiuri vegetale și biodiesel din țara noastră, a înregistrat anul trecut cel mai mare profit din ultimii 7 ani. Potrivit economica.net, conducerea societății cu sediul în Slobozia a reușit să obțină un profit de peste 20 milioane de lei. Mai mult, Expur Slobozia se numără și printre cei mai mari angajatori din mediul privat din Ialomița, în cadrul societății desfășurându-și activitatea peste 400 de persoane.

Bilanț profitabil... [citește_tot_articolul]

10 August 2019, 12:20 (5086 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, lovită de o nouă epidemie de Pestă Porcină Africană

Ialomița, lovită de o nouă epidemie de Pestă Porcină Africană

Este stare de alertă în județul Ialomița din cauza unei noi epidemii de Pestă Porcină Africană. Autoritățile sunt în alertă după ce au confirmat alte 10 noi focare în 3 localități din județ. Expuse pericolului sunt complexele de porci din orașul Căzănești, cele mai mari unități de acest tip din județul Ialomița. Acestea au fost incluse în zona de supraveghere, iar în momentul de față și-au suspendat activitatea.

10 focare confirmate Potrivit reprezentanților Prefecturii Ialomița, în momentul de față au fost confirmate 10 focare de Pestă Porcină Africană pe raza localităților Gimbășani... [citește_tot_articolul]

9 August 2019, 17:45 (5989 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Mocioniu circulă într-un singur autobuz!

Serviciul Public de Transport Slobozia a fost tras pe dreapta

Administrația Mocioniu circulă într-un singur autobuz!

bonus: «tâmpiții» și «incompetenții»

Decizia ilegală a primarului Adrian Mocioniu de a pune in circulație autobuze fără licență de transport blochează Serviciul Public de Transport. 3 dintre cele 4 autobuze aflate până joi, 8 august a.c., în circulație, au fost oprite de Poliție și le-au fost ridicate plăcuțele de înmatriculare pentru o lună. Potrivit declarațiilor oficialilor Primăriei, soluția o reprezintă închirierea unor autobuze similare din Buzău și Giurgiu. Primarul Adrian Mocioniu susține că a procedat ilegal pentru a evita blocarea serviciului de transport...

O ilegalitate mare cât Slobozia În urmă cu o săptămână... [citește_tot_articolul]

9 August 2019, 12:05 (7810 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Poliția Rutieră a tras pe dreapta autobuzele Primăriei Slobozia

Din cauza lipsei licenței de transport

Poliția Rutieră a tras pe dreapta autobuzele Primăriei Slobozia

comunicat oficial: «Activitatea Serviciului Public de Transport Local Slobozia a fost suspendată!»

Din cauza lipsei licenței de transport, Serviciul Poliției Rutiere Ialomița a decis să retragă din circulație toate cele 5 autobuze cu care Primăria Slobozia asigură transportul public la nivelul orașului. Mai mult, oamenii legii au aplicat sancțiuni contravenționale nou înființatului Serviciu Public de Transport al Primăriei Slobozia.

Verificările sunt în curs Potrivit informațiilor, reprezentanții Poliției Rutiere Ialomița au notificat Serviciul Public de Transport al Primăriei Slobozia cu privire la necesitatea obținerii licenței de transport. Demersul însă nu a fost realizat, iar... [citește_tot_articolul]

8 August 2019, 18:05 (17872 vizualizări - 19 comentarii)

POLITICĂ

ALDE Gae

ALDE Gae

Blocajul guvernării PSD-ALDE pare să nu afecteze politica de provincie. Iar anularea Congresului PSD din 3 august a.c. amână pe termen nedeterminat reglările de conturi din provincie. Scenariile însă rămân... Iar ALDE Gae caută soluții pentru a supraviețui politic în Ialomița.

Președintele e înfrânt, dar nu învins
Avertismentul primit de președintele Moraru de la PSD Ialomița a slăbit autoritatea politică a acestuia în teritoriu. Pierderea statutului de «mascul Alfa» al politicii social-democrate de provincie i-a permis lui Ionel Gae, președintele ALDE Ialomița, să încerce o campanie... [citește_tot_articolul]

8 August 2019, 14:20 (6994 vizualizări - 14 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
274 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Acțiune la Penitenciarul Slobozia

Reprezentanții Penitenciarului Slobozia au organizat joi, 22 iunie 2017, o acțiune ce a avut ca scop facilitarea asistenței post-detenție a persoanelor private de libertate, aflate în executarea unei pedepse ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2017, 20:15
(6167 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr căutat de pompieri în râul Ialomița

Tânăr căutat de pompieri în râul Ialomița

Un apel primit miercuri, 21 iunie a.c., la dispeceratul ISU Ialomița, a anunțat faptul că un tânăr, în vârstă de 22 de ani, a intrat la scăldat în zona orașului Fierbinți Târg și a dispărut de la suprafața ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 21:05
(5974 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Subvenție pentru angajarea elevilor/studenților pe perioada vacanței de vară

Angajatorii care încadrează elevi sau studenți pe perioada vacanței de vară beneficiază pentru fiecare elev sau student de un stimulent lunar în cuantum de 250 lei/lună. Perioada maximă de acordare a stimulentului ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 20:25
(7651 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Voluntarii, în concurs

Data de 23 iunie este dedicată anul acesta fazei județene a Concursurilor Profesionale ale Serviciilor Voluntare și Private pentru Situații de Urgență. Probele de concurs se vor desfășura pe Stadionul ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 20:05
(5597 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În atenția contribuabililor

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele fizice organizate ca întreprinderi individuale, întreprinderi familiale, persoane fizice autorizate, care realizează venituri ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 19:10
(5167 vizualizări - 0 comentarii)


Procurorii din Călărași au descins în Ialomița. Suspecți într-un dosar de «evaziune fiscală» și «spălare de bani», ridicați de la Slobozia

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Călărași au desfășurat miercuri, 21 iunie 2017, 43 de percheziții domiciliare pe raza mai multor județe, printre care și Ialomița. În județul nostru ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 13:53
(9854 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Evaluarea Națională, în siguranță

Pentru desfășurarea în condiții de liniște și siguranță a examenelor de Evaluare Națională 2017, la nivelul județului Ialomița, polițiști de Ordine Publică, de la Rutieră și alte structuri, vor acționa ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2017, 18:40
(4275 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o  viață!»

Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Luni, 19 iunie 2017, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Centrul Județean de Transfuzie Ialomița continuă Campania «Donează sânge! Salvează o viață!». Campania are ca scop salvarea de vieți prin donarea ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 19:40
(5873 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

La acest sfârșit de săptămână, 16-18 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale, pentru ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 18:35
(4488 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor în Franța, prins în Ialomița

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de «infracțiuni contra proprietății», fapte comise în Franța. Schimbul de date și ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 18:05
(5045 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Urziceni

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, vineri, 16 iunie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 17:55
(4842 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Conlucrare între biserică și școală la Urziceni

Conlucrare între biserică și școală la Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Catedrala din Urziceni desfășoară un amplu program în vederea formării și dezvoltării intelectuale, morale și spirituale ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 15:55
(5781 vizualizări - 0 comentarii)


2232 de elevi din Ialomița susțin Evaluarea Națională

Luni, 19 iunie 2017, elevii susțin prima probă a Evaluării Naționale, la Limba și Literatura Română. Datele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că la acest examen s-au înscris 2232 de elevi de ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 12:25
(4080 vizualizări - 0 comentarii)


Albești: A descoperit o bombă în curte

Un cetățean din comuna Albești a descoperit în propria gospodărie un element de muniție neexplodat. Omul a găsit bomba în timp ce săpa o groapă în curte. Speriat, a sunat la 112, iar la fața locului s-au ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 22:05
(5520 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Braconaj piscicol

Doi bărbați, de 37 și 64 de ani, din comuna Bordușani, au intrat în vizorul polițiștilor fiind identificați pescuind ilegal în apele lacului Bentu Mare. Asupra acestora au fost descoperite mai multe unelte ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 21:35
(5210 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tineri infractori, trimiși la închisoare

Polițiștii ialomițeni au reușit identificare a doi tineri, de 18 și 19 ani, domiciliați în Fetești, care se sustrăgeau executării pedepselor de 3 ani și 4 luni închisoare. Sentințele au fost emise de Tribunalul ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 21:10
(5868 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Se redeschide «Clubul de vacanță»

Reprezentanții Protopopiatului Urziceni organizează și în această vară «Clubul de vacanță». Este vorba despre o serie de întâlniri cu scop educativ, de tipul «școală de vară», organizate în cadrul instituției ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:55
(5493 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi de 31 mii de lei pentru «munca la negru»

29 de angajatori din Ialomița, care desfășoară activități în industria alimentară, au fost verificați în vederea identificării angajaților care lucrau «la negru», de către inspectorii Inspectoratului Teritorial ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:25
(6501 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Transporturi ilegale de lemne

Un tânăr de 27 de ani, din județul Vrancea, a fost sancționat contravențional cu 3000 de lei pentru transport ilegal de material lemnos. În urma unui control al polițiștilor ialomițeni, oamenii legii au ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:05
(5359 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beat la volan

Un șofer în vârstă de 39 de ani, din Căzănești, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat în trafic sub influența băuturilor alcoolice. Cel în cauză avea o alcoolemie de 1,16 miligrame alcool pur ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 19:10
(5765 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Cadouri pentru elevii merituoși

În ultima zi a anului școlar, reprezentanții Protopopiatului Urziceni au împărțit cadouri elevilor cu rezultate bune la învățătură din cadrul Colegiului Național «Grigore Mosil» din municipiu. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 18:30
(5422 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă în domeniul confecțiilor

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza joi, 22 iunie 2017, Bursa locurilor de muncă în domeniul confecțiilor, acțiune ce va avea loc la sediul punctului de lucru Urziceni ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 20:05
(6321 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: S-au confiscat 575 mc de lemne!

IPJ Ialomița: S-au confiscat 575 mc de lemne!

Marți, 13 iunie a.c., polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea activităților ilegale din silvicultură. Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 19:20
(18219 vizualizări - 19 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 3 permise reținute, amenzi de peste 37000 de lei

Polițiștii ialomițeni au desfășurat pe raza județului acțiuni pe linie de circulație rutieră, pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun și îi expun pe ceilalți ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 19:05
(8113 vizualizări - 0 comentarii)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Slobozia

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Distrigaz Sud Rețele ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 19:45
(8340 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Funcționarea grădinițelor pe perioada vacanței de vară

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, pentru a veni în sprijinul familiilor care au solicitat funcționarea grădinițelor pe perioada vacanței de vară, în perioada 19.06.2017-31.08.2017, vă informează că ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 18:15
(7009 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă în turism și alimentație publică

Marți, 13 iunie 2017, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Bursa locurilor de muncă în turism și alimentație publică. La nivelul ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 17:10
(7787 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Marți, 13 iunie-«Ziua Informării Preventive»

ISU Ialomița: Marți, 13 iunie-«Ziua Informării Preventive»

Credința populară acordă alăturării datei de 13 cu ziua de marți, o conotație nefastă, marcată de ghinion. De aceea, sub sloganul «Preveniți ghinionul», această zi este dedicată în fiecare an, la nivelul ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2017, 16:15
(5727 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea de apă în Fetești

Pentru remedierea unei avarii survenite luni, 12 iunie 2017, în municipiul Fetești, la conducta cu diametrul de 250 mm de pe strada Călărași, RAJA Constanța este nevoită să întrerupă furnizarea de apă în ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2017, 12:10
(8905 vizualizări - 0 comentarii)


Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică la Slobozia, Munteni Buzău, Roșiori și Bărcănești

Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în perioada 12- ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2017, 17:45
(7636 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...