Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Containere pentru colectarea separată a deșeurilor la Fetești

Containere pentru colectarea separată a deșeurilor la Fetești

Vineri, 3 octombrie a.c., municipalitatea din Fetești a recepționat containere pentru colectarea separată a deșeurilor, parte a unui proiect implementat de Consiliul Județean Ialomița, în parteneriat cu Primăria Municipiului Fetești și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECOO 2009. «Municipiul Fetești a primit astăzi 100 de containere noi pentru colectarea separată a deșeurilor, care vor fi amplasate pe platformele dintre blocuri, înlocuindu-le pe cele vechi și deteriorate. Acțiunea face parte din programul „Extindere colectare separată a deșeurilor municipale-etapa a II-a”, derulat de Consiliul Județean Ialomița, în parteneriat cu Primăria Municipiului Fetești și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECOO 2009»... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2025, 16:10 (1556 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Halitoza (respirația urât mirositoare) și calitatea vieții sociale: de la stânjeneală la soluții reale

Halitoza (respirația urât mirositoare) și calitatea vieții sociale: de la stânjeneală la soluții reale

Halitoza nu e doar o problemă medicală; e un „filtru“ invizibil prin care trec întâlnirile, interviurile, discuțiile cu prietenii și inclusiv momentele de intimitate. Vestea bună: majoritatea cazurilor pot fi controlate cu pași simpli, iar efectul asupra vieții sociale poate fi schimbat radical.

Cum îți poate schimba halitoza viața de zi cu zi

1) Relațiile apropiate

În cuplu, respirația neplăcută poate reduce dorința de apropiere, aduce evitări subtile (întoarcerea capului, de exemplu) și tensiuni... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2025, 15:30 (2067 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acostări la Pontonul Stelnica

Acostări la Pontonul Stelnica

Stelnica se transformă într-un mini-port turistic, administrația locală, cu o finanțare asigurată de Consiliul Județean Ialomița, achiziționând un pon­ton de acostare a navelor de croazieră pe Dunăre. Valoarea investiției a fost de 1,4 milioane de lei, pontonul fiind inaugurat anul precedent. «Ne dorim ca investiția să transforme zona într-o poartă tu­ristică pentru turiștii navelor de croazieră de pe Dunăre!» justifica investiția primarul comunei, Costel Brateș, la momentul inaugurării. Revenind la prezent, pontonul Stelnica a înregistrat deja 8 acostări, numărul fiind în creștere. «Pentru anul viitor sunt deja programate 32 de acostări, fiind evident că pontonul Stelnica devine tot mai im­portant pe harta turismului fluvial din România!»... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2025, 11:20 (4273 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Continuă modernizarea infrastructurii rutiere la Țăndărei

Continuă modernizarea infrastructurii rutiere la Țăndărei

Amplul program de investiții privind moder­nizarea infrastructurii rutiere la Țăndărei este urmărit de administrația locală. «Am inspectat lu­crările de asfaltare pe Aleea Podului, un obiectiv de investiții care face parte din proiectul mai amplu de modernizare și asfaltare a străzilor din orașul nostru. De asemenea, au fost inspectate lucrările de asfaltare de pe străzile Nucilor, Trandafirilor și Crizantemelor, aflate în zona recent dezvoltată prin amenajarea centrului comercial!» precizează primarului orașului Țăndărei, Cristian Roman. «Prin aceste investiții, ne propunem nu doar să îmbună­tățim confortul și siguranța traficului rutier, ci și să susținem dezvoltarea economică și urbanistică a Țăndăreiului. Vom continua lucrările până când toate străzile orașului vor fi modernizate și aduse la standarde europene!»... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2025, 08:05 (1899 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitarea sediului Primăriei Sărățeni, finalizată 99%

Reabilitarea sediului Primăriei Sărățeni, finalizată 99%

«Creșterea eficienței energetice a clădirii Primăriei Sărățeni» a fost proiectul depus de administrația locală în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență. «Proiectul, în valoare de aproximativ 3 milioane de lei, este aproape finalizat... De fapt, 99% este gata! A presupus reabilitarea termică a sediului Primăriei Sărățeni, chiar și instalarea de panouri fotovoltaice, construcția beneficiind acum de „energie verde“!» declară primarul comunei Sărățeni, Eugen Tocileanu. De asemenea, după cum adaugă același edil, localitatea beneficiază de asfaltare integrală: «Am reușit finalizarea asfaltării pe toate străzile comunei, fiind realizată chiar și o variantă ocolitoare a localității...»... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2025, 13:40 (3110 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Țintă, interpelare adresată ministrului Educației pe tema consilierilor școlari

Deputatul PSD Ștefan Țintă, interpelare adresată ministrului Educației pe tema consilierilor școlari

Deputatul PSD Ștefan Țintă l-a interpelat pe ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, pe tema consilierilor școlari. «Ministerul Educației și Cercetării își propune să ajungă la un total de 10.000 de consilieri până în anul 2027, pornind de la baza actuală. Deși este un obiectiv ambițios și necesar, acesta trebuie însoțit de un plan concret, sustenabil și echitabil, pentru a răspunde nevoilor reale din teritoriu» precizează, pentru început, deputatul social-democrat Ștefan Țintă. «Pentru atingerea acestei finalități, este de apreciat faptul că Proiectul Practici transformaționale în consilierea și orientarea carierei (ConsEDU), susținut din fonduri europene, a beneficiat de semnarea contractului de finanțare la începutul verii acestui an. Obiectivul general al proiectului vizează consolidarea calității serviciilor de consiliere și orientare în carieră prin formarea a 2500 de consilieri școlari, 2000 de diriginți și 500 de învățători pentru nivelul educației primare, gimnaziale și liceale. Pe lângă furnizarea de servicii de informare, consiliere, coaching individual, evaluare vocațională și orientare pentru elevi și familiile acestora, proiectul va susține și dezvoltarea de instrumente de evaluare psihoaptitudinală, module de consiliere on-line, baze de date și rapoarte personalizate, pilotarea modelului integrat whole school approach prin activități de mentorat desfășurate cu elevi din clasele a VIII-a și a XII-a, cât și dotarea a 2500 de unități de învățământ cu kituri de testare și instrumente de consiliere. Însă, în ciuda unei nevoi tot mai acute, clamată de diminuarea accesului tot mai deficitar al elevilor la consilierea psihologică în școli, suma totală destinată acestui Proiect a scăzut de la 28 de milioane de euro, la 25,5 de milioane de euro»... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2025, 08:40 (2402 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, printre județele cu cele mai multe divorțuri înregistrate anul trecut

Ialomița, printre județele cu cele mai multe divorțuri înregistrate anul trecut

Aproape 200 de cupluri au renunțat la căsătorie în județul Ialomița, în anul 2024, potrivit celor mai recente date ale Institutului Național de Statistică. Astfel, instituția plasează Ialomița pe primele locuri la nivel național în ceea ce privește rata divorțurilor. Principala cauză, spun specialiștii, ar fi numărul mare de fapte de violență domestică sesizate. Nici nu-i de mirare având în vedere că fenomenul a luat amploare și pe raza județului Ialomița.

 

Divorțurile, în creștere În 2024, potrivit Institutului Național de Statistică... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2025, 12:20 (4126 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile ialomițene rămân fără fondurile alocate prin Programul Național «Anghel Saligny»

Decizie a Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației

Primăriile ialomițene rămân fără fondurile alocate prin Programul Național «Anghel Saligny»

Printr-o adresă oficială înaintată primăriilor ialomițene, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației a anunțat stoparea finanțărilor pentru proiectele finanțate prin intermediul Programului Național «Anghel Saligny». Instituția susține faptul că principalul motiv care a generat această situație este legat de lipsa fondurilor necesare susținerii investițiilor inițiate de administrațiile locale din Ialomița. Majoritatea proiectelor care au beneficiat de banii MDLAP prin Programul Național «Anghel Saligny» au vizat moder­nizarea sau reabilitarea rețelelor de apă și canalizare sau reparații ale drumurilor publice.

 

MDLPA stopează finanțările... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2025, 07:50 (21311 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Interpretări radiologice prin telemedicină, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Interpretări radiologice prin telemedicină, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

În lipsa medicilor radiologi, Spitalul Județean de Urgență Slobozia plătește pentru interpretarea investigațiilor radiolo­gice. În baza unui contract încheiat cu o firmă care oferă astfel de servicii me­dicale, examenele radiologice, CT și RMN sunt in­terpretate, prin telemedicină, de medicii respectivei companii. Rezultatul este rapid și ajută medicii din spital care au nevoie de astfel de investigații într-un timp optim. Cel mai mare spital din Ialomița nu poate acoperi linia de gardă pentru Radiologie și a fost obligat să apeleze la această metodă de lucru aplicată, de altfel, și în alte spitale mari din București.

 

Un serviciu externalizat... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2025, 12:25 (5568 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ancheta «CAR Învățământ Slobozia», blocată de «obiecțiuni»

Ancheta «CAR Învățământ Slobozia», blocată de «obiecțiuni»

Mult așteptata expertiză contabilă în dosarul «CAR Învățământ Slobozia» a fost finalizată, după aproape 2 ani de așteptare. Întins pe aproape 600 de pagini, documentul prezintă în detaliu cele două decenii de activitate frauduloasă a entității financiar-nebancară, confirmând practic imensul prejudiciu de peste 49 mi­lioane de lei descoperit în fazele incipiente ale investigațiilor penale. Legea permite părților implicate în ancheta penală să emită «obiecțiuni» cu privire la acest raport de expertiză, iar singurele care s-au opus concluziilor descoperite de experți au fost cele trei suspecte ale cauzei. Demersul juridic... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2025, 07:55 (10594 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inundații la Slobozia din cauza Codului Roșu de ploi abundente. 6 străzi sunt sub apă!

Inundații la Slobozia din cauza Codului Roșu de ploi abundente. 6 străzi sunt sub apă!

UPDATE Pompierii intervin la Slobozia și Fetești. Subsolul Palatului Copiilor, inundat!

Precipitațiile abundente înregistrate în ultimele ore au creat probleme semnificative la Slobozia, în special în zonele de case ale orașului. Potrivit unei informări a ISU Ialomița, 6 străzi sunt inundate în acest moment, iar autoritățile intervin pentru evacuarea apei. De asemenea, tot la Slobozia, a fost inundat și subsolul Administrației Județene a Finanțelor Publice.  

 

Intervenție în forță a pompierilor Codul Roșu de ploi abundente și-a intrat în drepturi în dimineața zilei de miercuri, 8 octombrie 2025. Precipitațiile... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2025, 11:00 (11890 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cursuri suspendate în TOATE școlile din Ialomița, miercuri, 8 octombrie 2025, din cauza vremii!

Cursuri suspendate în TOATE școlile din Ialomița, miercuri, 8 octombrie 2025, din cauza vremii!

Întrunit marți, 7 octombrie 2025, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița a luat decizia suspendării cursurilor în toate școlile din județ ca urmare a fenomenelor meteo extreme. Administrația Națională de Meteorologie a emis și pentru județul nostru o avertizare meteo Cod Roșu de ploi abundente, cantitățile de apă ce se vor acumula depășind 110 litri/mp.

 

Se suspendă cursurile în toate școlile! Din noaptea de marți, 7 octombrie 2025, de la orele 21,00, și până miercuri, 8 octombrie 2025, la orele 23,00, Ialomița va... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2025, 15:15 (5736 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

În sfârșit, victorie!

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-CNE Râmnicu Vâlcea 31-24 (16-13)

În sfârșit, victorie!

Duminică, 5 octombrie 2025, în cea de a treia etapă a Diviziei A/Seria A handbal feminin, Clubul Sportiv Municipal Unirea Slobozia a primit vizita Centrului Național de Excelență Râmnicu Vâlcea. Partida, desfășurată la Sala «Andreea Nica» din Slobozia, a fost deosebit de animată, elevele antrenorilor Ion Ivan și Adina Cârligeanu reușind câștigarea pri­mului meci din actuala stagiune. Până spre finalul primei reprize, a fost o partidă echilibrată, handba­listele CSM Unirea Slobozia reușind desprinderea pe tabelă în partea secundă (31-24). Cu această victorie, CSM Unirea Slobozia ocupă locul 5 în clasamentul Seriei A din Divizia... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2025, 13:05 (2846 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Polo-fotbal

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia-Dinamo București 0-1

Polo-fotbal

Vineri, 3 octombrie a.c., în runda 12 a sezonului regulat SuperLiga 2025-2026, Unirea Slobozia a înfruntat «acasă» la Clinceni pe Dinamo București. În fapt, după ce întreg stadionul a fost inundat de o ploaie abundentă, gazonul arenei din Clinceni s-a transformat în mocirlă, partida de fotbal devenind un meci de polo, balonul forțând traiectorii cel puțin ciudate. Așadar, chiar dacă inițial se discuta despre o reprogramare a meciului, s-a decis într-un final jucarea partidei, tabela înregistrând la sfârșit un 1-0 chinuit în favoarea «câinilor» lui Kopic.

 

Meci dificil... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2025, 11:45 (2055 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

CSM Unirea Slobozia, locul III la Cupa României la sabie masculin

Scrimă

CSM Unirea Slobozia, locul III la Cupa României la sabie masculin

Echipa CSM Unirea Slobozia, în componența Mihai Cruțu, Eduard Dragomir, George Dragomir și Răzvan Stănescu, s-a poziționat pe locul III la Cupa României la sabie masculin. Eve­nimentul s-a desfășurat duminică, 5 octombrie a.c., în Sala «Ana Pascu» din București. 8 echipe s-au aliniat la startul probei, CS Dinamo, CSA Steaua, CSM Unirea Slobozia și CSTA București fiind cluburile participante. Echipa CSM Unirea Slobozia 1, formată din Mihai Cruțu, Eduard Dragomir, George Dragomir și Răzvan Stănescu, coordonați de profesorul Marin Cruțu, a trecut în Sferturile de Finală de CSTA București, fiind învinsă de CSA Steaua București 1. În Finala mică... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2025, 09:50 (4199 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Partidul Social Democrat vrea reduceri de personal (și) în administrația centrală

Partidul Social Democrat vrea reduceri de personal (și) în administrația centrală

Partidul Social Democrat își dorește o reformă a administrației, însă consideră că redu­cerile de personal ar fi necesare și în administrația publică centrală, nu doar în Primăriile și instituțiile din provincie. «Redu­cerile să se facă și în administrația publică centrală, nu doar în administrația publică locală... Practic, în pachetul pentru „reforma administrației“, Partidul Social Democrat vrea să se discute și de un procent de măcar 10% reduceri de personal din administrația publică centrală!» a declarat vicepreșe­dintele PSD Lia Olguța Vasilescu, primar al municipiului Craiova și președinte al Asociației... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2025, 08:10 (7731 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Rectificare bugetară de toamnă la Consiliul Județean Ialomița

Președintele Marian Pavel supune aprobării

Rectificare bugetară de toamnă la Consiliul Județean Ialomița

Ședința-maraton a Consiliului Județean Ialomița, desfășurată joi, 25 septembrie a.c., a cuprins nu mai puțin de 27 de proiecte de hotărâri, lista fiind suplimentată cu încă 3. Au fost votate favorabil în ritm amețitor, președintele aflat la cel de-al doilea mandat, Marian Pavel, exersându-și din nou capacitatea de a rezolva «pe repede-înainte» problemele județului. Cu toate acestea, vom îndrăzni să ne aplecăm un picuț asupra unor proiecte despre care, probabil, unii dintre consilieri județeni prezenți au auzit fix în momentul în care au ridicat mânuțele în semn de aprobare...

 

Rectificări bugetare și alte cele... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2025, 12:20 (9626 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

O nouă amendă pentru Urban SA din cauza mirosurilor neplăcute

DNA, invocată pentru «elucidarea» situației de la Stația de Epurare a Sloboziei

O nouă amendă pentru Urban SA din cauza mirosurilor neplăcute

Nesfârșita problemă a mirosurilor neplăcute reclamate la Slobozia i-a adus operatorului Urban SA o nouă sancțiune din partea Gărzii de Mediu Ialomița. Societatea a fost amendată cu 100 mii de lei pentru nerespectarea mă­surilor impuse de instituție la controlul anterior. Oficialii Urban SA au explicat pentru ziarul nostru că res­pectivele măsuri nu pot fi realizate pentru că impun un timp îndelungat de implementare și un buget conside­rabil. Așa cum s-a întâmplat cu sancțiunea anterioară, Urban SA va contesta în instanță și această amendă.

 

Sancțiunile nu rezolvă problema mirosurilor... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2025, 07:55 (9518 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Călătorie în lumea cărților, la Slobozia

Salonul de Carte, la a XXXIV-a ediție

Călătorie în lumea cărților, la Slobozia

Statisticile arată că cititul nu este una dintre activitățile pe placul românilor. Citim din ce în ce mai puțin și cu același ritm cheltuim bani pe cărți. În ciuda indiferenței pe care o afișăm față de ele, cărțile sunt însă singura noastră evadare din realitatea haotică pe care o trăim. O poveste despre simbolul cărților și importanța pe care o au pentru noi se scrie de 34 de ani la Slobozia, sub patronajul Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu». Este vorba despre cel mai important eveniment cultural al județului Ialomița, «Salonul de Carte». În fiecare an, manifestarea încearcă să se reinventeze și să ne arate tuturor faptul că... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2025, 15:15 (8887 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Asfaltarea străzilor din Slobozia Nouă intră în linie dreaptă

Asfaltarea străzilor din Slobozia Nouă intră în linie dreaptă

Administrația locală a Sloboziei anunță faptul că, în cel mult o săptămână, proiectul de asfaltare a străzilor din Slobozia Nouă va începe. Ordinul de începere a lucrărilor a fost dat încă din a doua jumătate a lunii august 2025 dar, din cauza unor probleme tehnice, proiectantul a fost obligat să remedieze deficiențele constatate. Investiția este suportată integral din bugetul local și are o va­loare de 18 milioane de lei.

 

Primăria Slobozia a cerut clarificări În iunie 2025, în cadrul unei conferințe de presă, Alexandru Potor, primarul... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2025, 09:20 (10294 vizualizări - 6 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
250 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: 124 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 1 septembrie 2014, sînt disponibile 124 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 11:20
(5799 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Femeie salvată de pompieri dintr-o fîntînă

O femeie în vîrstă de 63 de ani, din orașul Amara, s-a aruncat în această dimineață într-o fîntînă aflată pe cîmp, la aproximativ 1 km distanță de oraș. Strigătul după ajutor al acesteia a fost auzit de ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 10:15
(5773 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un tînăr de 23 de ani, din orașul Fierbinți Tîrg, a fost depistat de către polițiștii rutieri pe raza localității de domiciliu în timp ce conducea un scuter, deși anterior consumase băuturi alcoolice. ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 09:40
(4031 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Blocada», în derulare

Polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenați, în perioada 29-31 august a.c., în executarea unei serii de acțiuni în sistem integrat și ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 09:05
(6798 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița controlează exploatațiile de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita informează că, în această perioadă, se desfășoară controlul/supracontrolul la fața locului, în exploatațiile de bovine, ovine ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 15:25
(6986 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A furat capra vecinului

Polițiștii feteșteni cercetează un tînăr, în vîrstă de 29 de ani, din Fetești, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de «furt calificat». Cel în cauză este bănuit că a sustras din curtea unui consătean caprine ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 14:20
(5517 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Căzănești

Polițiștii Serviciului Investigarea Fraudelor, Serviciului Rutier și Poliției Orașului Căzănești au acționat pe raza localității, pe linia prevenirii și combaterii faptelor antisociale. Polițiștii au acționat ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 12:25
(6348 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconierii, în vizorul Poliției

Efective din cadrul Poliției Municipiului Fetești au desfășurat în cursul zilei de marți, 26 august a.c., o acțiune pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol, a transportului și comercializării ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 11:10
(7138 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Județul la control

Marți, 26 august 2014, polițiștii Rutieri și de Ordine Publică au acționat pe arterele rutiere județene, în scopul prevenirii și combaterii infracțiunilor pe linie de circulație rutieră. Astfel, au fost ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 10:05
(5780 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Pieton acroșat pe trecere de autoturismul unui șofer de 81 de ani

Aflat la volanul unui autoturism, un bătrîn de 81 de ani, din București, a provocat un accident de circulație pe raza comunei Coșereni. Șoferul octogenar a lovit cu mașina un pieton. Respectivul pieton ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 15:25
(8081 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Șofer prins băut la volan

Un șofer de 34 de ani, din Căzănești, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost prins conducînd sub influența băuturilor alcoolice. Valoarea alcoolemiei respectivului conducător auto era destul de mare ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 12:40
(6843 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Rezultatele acțiunii «Blocada»

Acțiunea polițiștilor ialomițeni denumită «Blocada», demarată în perioada 22-24 august a.c., a avut rezultate surprinzătoare. În toată această perioadă de timp, oamenii legii au aplicat peste 400 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 11:20
(7306 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Prins la furat de cereale

În prag de recoltare, culturile sînt amenințate de hoți. Un tînăr din Bordușani a fost prins de polițiști în timp ce transporta cu o căruță peste 400 kilograme de porumb furat, firește, de pe terenurile ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 10:25
(5699 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Începe «Festivalul Clătitelor»

Stațiunea Amara este din nou în sărbătoare. Primăria orașului și Consiliul Local organizează o nouă ediție a «Festivalului Clătitelor». La ediția din acest an participanții sînt îndemnați la mișcare și ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 16:35
(9485 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: Înșelat prin metoda «Accidentul»

Escrocii care înșeală oamenii prin metoda «Accidentul» au reușit să scoată din buzunarul unui bătrîn din comuna ialomițeană Mărculești 8000 lei. Polițiștii au deschis o anchetă în acest caz. O voce necunoscută ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 14:10
(7292 vizualizări - 5 comentarii)


Fetești: Arestată după 5 ani

O femeie, de 38 de ani, din Fetești a ajuns în sfîrșit în spatele gratiilor după ce s-a sustras pedepsei cu închisoarea la care a fost condamnată de judecători. Inculpata s-a ascuns de organele judiciare ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 12:55
(7163 vizualizări - 0 comentarii)


Mesaj important de la APIA pentru rentierii ialomițeni

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița reamintește că, pentru a intra în posesia rentei viagere cuvenite pentru anul 2013, rentierii trebuie să se prezinte pînă la ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 11:45
(7815 vizualizări - 1 comentariu)


Sudiți: Agricultor pe un teren «minat»

Un localnic din comuna Sudiți a făcut o descoperire mai puțin obișnuită. În timp ce executa lucrări agricole, omul a descoperit două proiectile de artilerie, ce datează din timpul celor două mari conflagrații ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 10:20
(6667 vizualizări - 0 comentarii)


«Jandarmeria pe înțelesul tuturor», la Tabăra «Pavilioane» Amara

În această săptămînă, jandarmii ialomițeni s-au aflat în misiune în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara. Oamenii legii le-au explicat copiilor cazați aici rolul și importanța misiunilor Jandarmeriei ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 09:50
(6729 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenții ale pompierilor ialomițeni

Fumul dens ce se observa vineri, 15 august a.c., în jurul orei 20,30, din interiorul unei librării din orașul Țăndărei, i-a determinat pe cetățenii din zonă să alerteze pompierii, cu precădere că spațiul ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 16:05
(5638 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Ziua informării dedicate șomerilor cu privire la serviciile EURES»

La sfîrșitul lunii iulie 2014, AJOFM Ialomița a organizat «Ziua informării dedicate șomerilor cu privire la serviciile EURES», eveniment al cărui scop a fost acela de a informa persoanele aflate în căutarea ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 14:30
(6763 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a tamponat un alt autoturism

Poliția Fetești a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. În timp ce un bărbat, de 43 de ani, din Fetești, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 13:00
(4792 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Slobozia: Bătrînă de 74 de ani, acroșată pe trecerea de pietoni

Un accident rutier s-a petrecut duminică, 17 august a.c., în jurul orei 16,45, pe raza municipiului Slobozia. În timp ce un tînăr, în vîrstă de 23 de ani, din județul Brăila, conducea un autoturism pe strada ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 12:40
(5487 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Andrășești: Accident din cauza neatenției

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că vineri, 15 august 2014, în afara localității Andrășești, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. Astfel, în jurul orei 4,45, în timp ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 10:10
(6180 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Alege Viața!», acțiune pentru prevenirea accidentelor rutiere

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară, în perioada 18-24 august a.c., o acțiune preventivă pentru reducerea numărului de accidente rutiere produse pe fondul nerespectării vitezei, circumscrisă ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 08:50
(4683 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: Tînăr de 19 ani, reținut după ce a furat un autoturism

Polițiștii au identificat și reținut un tînăr, de 19 ani, după ce a sustras un autoturism din fața unei locuințe din comuna Sfîntu Gheorghe. Poliția a fost sesizată miercuri, 13 august a.c., de către un ...[citește_toată_știrea]

14 August 2014, 16:20
(7058 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: 200 de polițiști în stradă de «Sfînta Maria»

Aproximativ 200 de polițiști vor fi la datorie, pe timpul manifestărilor prilejuite de Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului (Sfînta Maria), pentru asigurarea climatului de ordine și siguranță publică. ...[citește_toată_știrea]

14 August 2014, 15:15
(4487 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Cereri de plată privind bunăstarea porcinelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita reamintește că, pînă la data de 18 august 2014, inclusiv, se depun Cererile de plată pentru Măsura 215-pachet a)-plăți privind ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 17:40
(5694 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Biciclist băut, acroșat de un autoturism al cărui șofer a părăsit locul accidentului

Poliția a fost sesizată marți, 12 august a.c., cu privire la faptul că pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce un bărbat, de 45 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 15:35
(8790 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Bărcănești: Prins la volan cu un permis de conducere fals

Polițiștii Secției Rurale Coșereni au oprit pentru control în trafic, pe raza comunei Bărcănești, un autoturism condus de un localnic, de 25 de ani. Cu ocazia controlului documentelor, tînărul a prezentat ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 10:55
(7786 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...