Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Francofonia salvează Slobozia

Francofonia salvează Slobozia

Când nu o face pe analistul politic explicând pedant deriva partidului din care, tehnic vorbind, încă face parte, primarul Adrian are veleități de gazdă. El a fost surprins tăcând lângă un grup de studenți francezi aflați în vizită la Slobozia. Evenimentul este parte a unui program inițiat în urmă cu 16 ani în Bulgaria și se desfășoară în 3 locații partenere: București, Slobozia și Silistra. Municipiul nostru este gazdă datorită înfrățirii cu orașul Silistra. Asta nu l-a împiedicat pe primarul Adrian Mocioniu să se pozeze curajos cu grupul de studenți și să le ofere un pișcot, o apă plată și o caramelă din rezerva strategică a Ginei Palantin, șefa de Protocol a instituției. Po­trivit informațiilor... [citește_tot_articolul]

6 August 2019, 14:50 (4071 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Au împărțit victoriile cu Rapid

Handbal, HCM Slobozia

Au împărțit victoriile cu Rapid

Una rece, alta caldă în dubla confruntare amicală dintre HCM Slobozia și Rapid. Primul meci s-a jucat la București, acolo unde fe­roviarele și-au folosit la maxim atuul numit Paula Ungureanu și s-au impus cu 24-20. Al doilea meci pe care elevele lui Gheorghe Covaciu l-au susținut sâmbătă, 3 august 2019, în fața propriilor spectatori a fost de o cu totul altă factură...

S-au dezlănțuit în partea secundă
Meciul al doilea dintre HCM și Rapid a început din nou în nota echilibrului, un mare merit având iarăși aceeași Paula Ungureanu ale cărei parade au făcut ca scorul să rămână strâns... [citește_tot_articolul]

6 August 2019, 14:25 (5175 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

«Grupa 2005», triumf la Memorialul «George Isac»

Fotbal, Unirea Slobozia

«Grupa 2005», triumf la Memorialul «George Isac»

Deși este vacanță, copiii Unirii Slobozia nu au părăsit terenul de fotbal, fiind implicați în nume­roase competiții. «Grupa 2005» a fost angrenată în ultima perioadă în două turnee desfășurate la poalele Tâmpei: Memorialul «George Isac» și «Brașov Coup». În primul turneu, galben-albaștrii au avut o evoluție foarte bună. După o suită de victorii au disputat finala contra Coronei Brașov. A fost un meci aprig, terminat 0-0 și decis de loviturile de departajare, unde Unirea s-a impus cu 5-3. Portarul turneului a fost desemnat slobozeanul Cristian Ciupercă. Tot o finală, însă cea mică, au jucat elevii lui Ion Ionescu la «Brașov Coup». În acest act al competiției au trecut cu 4-1 de Sepsi Sfântu Gheorghe... [citește_tot_articolul]

6 August 2019, 13:50 (4822 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

«Sunt la Slobozia datorită staff-ului tehnic și coeziunii echipei!»

Handbal, HCM Slobozia, Florența Ilie

«Sunt la Slobozia datorită staff-ului tehnic și coeziunii echipei!»

La 23 ani, are în palmares un titlu mondial la junioare și un bronz la Tineret cu Naționala României, fiind în aceeași generație cu Alina Ilie, Mădălina Ion și Lorena Ostase, foste jucătoare ale Sloboziei. Mereu cu zâmbetul pe buze, așa cum îi stă bine oricărui sportiv de performanță, Florența Ilie, noua extremă dreapta a Sloboziei ne vorbește despre cea mai mare dorință a ei: «Îmi doresc să promovez în Lotul Național de Senioare! Am mai primit două convocări în mandatul fostului selecționer Martin Ambros, la Oradea într-un meci de calificare cu Austria și într-un cantonament la Barcelona unde am jucat un amical cu Spania. Am luat așadar contact cu lotul mare, iar toate vor veni la timpul lor... [citește_tot_articolul]

6 August 2019, 13:40 (4464 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Memorialul «Ioan Pinter», la a 19-a ediție

Tenis de câmp

Memorialul «Ioan Pinter», la a 19-a ediție

Tenisul de câmp a fost cel puțin în ultimii 20 ani unul dintre sporturile care au promovat din plin Slobozia pe plan național, atât prin cochetele arene pe care se desfășoară competițiile, cât și prin sportivii care ne-au reprezentat în turnee. La începutul anilor 2000, debuta Turneul Municipiului Slobozia, devenit ulterior Memorialul «Ioan Pinter». În primele ediții a fost com­petiția care strângea la Slobozia crema tenisului românesc la nivel juvenil, orașul nostru fiind popas obligatoriu în traseul campionilor națio­nali. Cu timpul, nivelul valoric s-a mai diluat din motive asupra cărora nu ne vom opri aici... Sunt însă și la ediția a 19-a, care a debutat sâmbătă, 3 august 2019, multe meciuri... [citește_tot_articolul]

6 August 2019, 13:10 (2846 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Perlele Sloboziei, pe scena Festivalului

Festivalul-concurs «Trofeul Tinereții» Amara 2019

Perlele Sloboziei, pe scena Festivalului

Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara 2019 a adunat la cea de a 52-a ediție cei mai buni 12 cântăreți din țară. Printre aceștia s-au numărat și două slobozence: Eleo­nora Fili­poiu și Alina Nădrag. Este pentru prima dată când cele două tinere participă la acest festival, fiind și cele mai tinere concurente. Emoțiile au fost mari, prestația concurentelor pe măsură, iar premiile au răsplătit eforturile tinerelor...

Eleonora Filipoiu: «Pe scenă mă simt în largul meu!»
Eleonora Filipoiu... [citește_tot_articolul]

6 August 2019, 11:40 (3101 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Slobozia încearcă înființarea Secției de Îngrijiri Paliative

De 7 ani

Spitalul Slobozia încearcă înființarea Secției de Îngrijiri Paliative

De 7 ani, Spitalul Județean de Urgență Slobozia face demersuri pentru înființarea unei Secții pentru Îngrijiri Paliative. Între timp, medicii atrag atenția că numărul bolnavilor care au nevoie de acest tip de servicii medicale crește semnificativ de la un an la altul. Statisticile făcute de specialiștii din cadrul unității medicale arată că, în 2018, 2800 de ialomițeni puteau beneficia de îngrijiri paliative. Cel mai mare spital din județ are specialiști pregătiți să-i ajute pe bolnavi și chiar un proiect pentru realizarea secției, dar care nu poate fi pus în practică din lipsă de spațiu. Deși Consiliul Județean Ialomița și-a luat angajamentul să rezolve situația, reprezentanții instituției încă... [citește_tot_articolul]

6 August 2019, 11:05 (10411 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Pedagogul care sfințește locul

Slobozia: Pedagogul care sfințește locul

În haosul care domină sistemul de Educație, există și profesori care încearcă să facă față sincopelor. Ordonați și disciplinați, acești dascăli vin la catedră cu dăruire și le sunt alături elevilor în fiecare moment. Un astfel de exemplu este Claudia Stoica, profesor de engleză și director al Școlii Gimnaziale Nr. 3 din Slobozia. «Școala românească este o școală foarte bună!» este concluzia la care a ajuns după două decenii petrecute în Învățământ.

O profesie nobilă Profesorul Claudia Stoica afișează o doză de modestie care te copleșește. Zâmbește și vorbește linișitit ca și când s... [citește_tot_articolul]

5 August 2019, 17:05 (9337 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apa din Slobozia, o problemă fără sfârșit

Apa din Slobozia, o problemă fără sfârșit

Problema apei din oraș este din nou în centrul atenției. Locuitorii din toate cartie­rele se plâng de culoarea ori de mirosul apei furni­zate de Urban SA. Se pare că, de vină, ar fi... cetățenii! Călin Albu, directorul tehnic Urban SA nu are explicații plauzibile și învinovățește rețelele de distribuție învechite. Între timp, oamenii cară bidoane cu apă...

Apa cea de toate zilele Problema potabilității apei în Slobozia este una care îi afectează pe toți locui­torii. În toate zonele municipiului, oamenii se plâng de aceleași probleme: culoarea și mirosul apei. Apa are depășiri la trihalometani... [citește_tot_articolul]

5 August 2019, 13:40 (8021 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru promite asfalt de 160 milioane de euro

Drumurile noastre toate...

Președintele Moraru promite asfalt de 160 milioane de euro

Administrația județeană susține că a semnat contracte de finanțare pentru reabilitarea drumurilor județene în va­loare de 160 milioane de euro! În realitate, singurul tronson de drum finalizat este Drumul Județean 213A Mărculești-Bucu. Alte două șantiere, inaugurate de Oyl Company Holding AG, au fost deschise la Dridu și Movilița. În rest, liniște și pace...

Ialomița domnului Președinte În februarie 2018, după 2 ani de accesat fonduri europene, președintele Consiliului Județean, Victor Moraru, anunța că administrația locală gestionează 19 proiecte de infrastructură rutieră ce urmează... [citește_tot_articolul]

5 August 2019, 10:50 (4233 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Trofeului Tinereții» a ajuns în Orăștie

Gabriel Ionuț Cîndea este marele câștigător al evenimentului muzical organizat la Amara

Duminică, 4 august 2019, s-a încheiat cea de a 52-a ediție a Festivalului «Trofeului Tinereții», desfășurat în stațiunea Amara. Anul acesta, marele premiu a fost câștigat de Gabriel Ionuț Cîndea, din Orăștie. Cele două tinere din județul Ialomița, Eleonora Filipoiu și Alina Nădrag, s-au aflat de asemenea printre laureații ediției.

Două seri de muzică ușoară românească
Festivalul «Trofeului Tinereții» Amara, ajuns anul acesta la ediția cu numărul 52, a debutat sâmbătă, 3 august 2019, cu recitalurile celor 12 concurenți care s-au calificat în întrecerea muzicală. Printre aceștia... [citește_tot_articolul]

5 August 2019, 01:55 (10349 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte pentru reabilitarea infrastructurii rutiere

La Fetești

Proiecte pentru reabilitarea infrastructurii rutiere

Administrația locală din Fetești a inițiat în ultimele luni mai multe proiecte prin care se dorește reabilitarea infrastructurii rutiere. Fondurile provin atât de la Compania Națională de Investiții, Fondul Național de Investiții, cât și din bugetul propriu. Estimativ, valoarea tuturor proiectelor depășește 30 milioane de euro.

Investiție în piatră Problemele gropilor din asfalt, a drumurilor denivelate sau chiar de pământ sunt des întâlnite în Fetești. Pentru 2019, primarul municipiului Fetești s-a hotărât ca până la sfârșitul anului să nu mai existe străzi de pământ în oraș. «Încă... [citește_tot_articolul]

4 August 2019, 16:20 (3650 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Administratorii asociațiilor de proprietari au nevoie de atestate

Și la Slobozia

Administratorii asociațiilor de proprietari au nevoie de atestate

O nouă lege pune pe jar administratorii asociațiilor de proprietari din Slobozia. Potrivit inițiativei legislative, administratorii asociațiilor de proprietari au nevoie de un atestat și un certificat pentru a-și putea exercita funcția. Reprezentanții Primăriei Slobozia susțin că, la momentul de față, șefii asociațiilor de proprietari au fost numiți fără documente justificative...

Un nou act normativ Potrivit vechii legislații, numirea în funcție a unui administrator se făcea în două situații posibile: în cazul în care erau mai mulți candidați, președinte devenea acela care strângea... [citește_tot_articolul]

4 August 2019, 11:15 (8396 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

colapsul incompetenței

Până să moară Alexandra Măceșanu ne era bine. Aproape că reușisem. Sigur, nu ca afară... Dar aveam un stat bazat pe incompetență crasă în care trăiam cu toții liniștiți. Aveam și noi pile, relații, cunoștințe... Exploatam cu toții minciuna, corupția, prostia. Bugetarii aveau salariile pentru care se angaja­seră la stat, corporatiștii făceau afaceri cu statul, pensiile speciale rămăseseră neatinse. Numai cine nu voia nu se descurca. Cine avea principii... Acum însă totul s-a terminat! S-a întâmplat pe tura noastră, aici, acum... Suntem singurii vinovați! Alexandra Măceșanu ne-a dat peste cap iremedia­bil. Bugetarii au des­coperit că alți bugetari in­com­petenți pot permite să li se măcelărească... [citește_tot_articolul]

3 August 2019, 17:15 (7495 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ciobanii de la Sudiți

Ciobanii de la Sudiți

Ialomița e plină de stâne. De la un capăt la altul, aproape pe fiecare islaz comunal. Numai ciobani nu mai sunt nicăieri... Au rămas în urma lor doar poveștile. Spre Călărași, se aude că un proprietar de oi și-a adus ciobani de Italia, că de-ai noștri nu mai găsești. Altul se plânge că ciobanii lui îi vând oile pe un pet de bere. Când îi zărești din goana mașinii, la marginea drumului, nu seamănă cu ima­ginile bucolice din pliantele despre România.

Stâna lui Vasile Șerban Stâna e cum treci de Sudiți, înspre Săveni. O vezi din șosea, în mijlocul arșiței. E una din multe, că satul are... [citește_tot_articolul]

3 August 2019, 12:10 (8101 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bani europeni pentru stimularea forței de muncă în județul Ialomița

Bani europeni pentru stimularea forței de muncă în județul Ialomița

Lipsa fondurilor pentru plata subvențiilor către angajatorii care înca­drează în muncă persoane vulne­rabile a determinat autoritățile să aleagă o soluție de compromis. Astfel, stimulentele financiare, care până acum erau acordate de la bugetul de stat, vor fi plătite din fonduri europene. Reprezentanții Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă de­marează la nivel național un proiect european creat în acest scop. Vestea proastă este că bugetul acestui proiect este limitat, iar din această cauză fondurile nu vor fi suficiente pentru plata tuturor solicitărilor făcute de angajatori.

Notificări pentru angajatori... [citește_tot_articolul]

2 August 2019, 18:05 (3955 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Disoluția PSD Ialomița

Disoluția PSD Ialomița

Aparent, PSD Ialomița are o rezistență de monolit. Președinte nou, primari nutriți cu PNDL 2, pe Viorica Dăncilă candidat la Prezidențiale... Și totuși se întâmplă ceva! Noi vă prezentăm doar un posibil scenariu...

Toți pentru unul, fiecare pentru el Politica de provincie are o singură miză: alegerile locale! De dragul lor, primarii PSD sunt dispuși să facă orice. Adică l-au acceptat pe Marian Pavel, l-au linșat pe Victor Moraru și au votat-o pe Veorica, deși mirosea de la o poștă a eșec politic... Vorba unuia care a ieșit în sâmbăta aia din 13 iulie de la sediul PSD:
«Pe-asta... [citește_tot_articolul]

2 August 2019, 14:25 (7544 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Bugetul Sloboziei, suplimentat cu 530 mii de lei

Ședință de Consiliu Local în luna lui Cuptor

Bugetul Sloboziei, suplimentat cu 530 mii de lei

bonus: Consiliul Local revocă proiectul de hotărâre anti-Vivani Salubritate

În plină vară, Slobozia a înghețat. Investițiile se derulează cu încetinitorul, proiectele finanțate din fonduri europene sunt încă pe hârtie, iar edilii locali se rezumă la declarații patriotarde. În aceste condiții, marți, 30 iulie a.c., în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia, consilierii locali au aprobat o suplimentare de buget pentru investiții cu impact minim asupra comunității.

Bani din economii Conform proiectului de hotărâre, cei 530348 de lei au fost alocați prin redis­tribuirea veniturilor proprii ale muni­cipiului Slobozia. Principalele capitole bugetare... [citește_tot_articolul]

2 August 2019, 10:50 (4331 vizualizări - 6 comentarii)

REPORTAJ

Liftul nostru cel de toate zilele

Liftul nostru cel de toate zilele

Slobozia are aproximativ 100 de lifturi. Jumătate dintre acestea au fost moder­nizate... Celelalte au rămas așa de aproape 50 de ani! Unde sunt lifturi noi, oamenii sunt mulțumiți. Unde nu, Dumnezeu cu mila...

Monopolul Nico Carosimex Ca să repari un lift, suni la Nico Carosimex. Este, practic, singura firmă «de lifturi» care operează la Slobozia. În urmă cu 7-8 ani, dacă sunai la numărul de telefon din lift, îți răspundea Ion Tronaru, singurul meșter de lifturi din oraș... Acum, dacă suni, răspunde administratorul firmei, Nicolae Neațu. Un lift nou costă 65000 de lei. Doar motoarele... [citește_tot_articolul]

1 August 2019, 17:50 (6253 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Probleme de funcționare la Tabăra «Pavilioane» Amara

Probleme de funcționare la Tabăra «Pavilioane» Amara

Rămasă fără angajați, Tabăra «Pavilioane» de la Amara face eforturi pentru a supraviețui. Rolul îngrijitoarelor a fost luat de funcționarii Direcției Județene pentru Sport și Tineret Ialomița, iar bucătăresele au fost înlocuite cu o firmă de catering. Situația creează nemulțumire în rândurile copiilor cazați la Amara, aceștia reclamând că porțiile de mâncare sunt insuficiente și, mai mult decât atât, sunt obligați să-și facă singuri curățenie în camere. În ciuda problemelor, directorul DJST Ialomița neagă situația. «La tabără nu avem nicio problemă!» susține Marin Cruțu, directorul DJST Ialomița.

Eforturi imense... [citește_tot_articolul]

1 August 2019, 14:10 (5113 vizualizări - 3 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
346 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Cotorca: Doi răniți, în urma unui accident rutier

Cotorca: Doi răniți, în urma unui accident rutier

Pompierii și polițiștii ialomițeni au intervenit miercuri, 3 martie a.c., pentru acordarea primului ajutor victimelor unui accident rutier petrecut în zona localității Cotorca. Din evenimentul rutier au ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2021, 09:30
(3351 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


APIA: A demarat Campania de primire a Cererilor Unice de Plată 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând cu data de luni, 1 martie 2021, a demarat Campania de primire a Cererilor Unice de Plată 2021.Fermierii interesați vor putea ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 18:35
(3133 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean Ialomița: Modernizarea DJ201, în linie dreaptă

Consiliul Județean Ialomița: Modernizarea DJ201, în linie dreaptă

Marți, 2 martie 2021, în prezența oficialităților locale și județene, președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel a semnat contractele de execuție de lucrări la DJ201, tronsonul Coșereni-Axintele ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 18:30
(3161 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 5 martie 2021-termen limită pentru depunerea Formularului 092

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 18:25
(2017 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 20000 de lei

78 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate, în ultimele 24 de ore, de forțele de ordine angrenate în acțiunile pentru verificarea respectării măsurilor de prevenire și limitare a  infectării ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 16:55
(3079 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bunuri de peste 55000 de lei, confiscate

Polițiștii ialomițeni au intervenit luni, 1 martie, la 38 de evenimente, 31 dintre acestea fiind semnalate pe numărul unic de urgență 112. Totodată, au fost constatate 16 infracțiuni, din care 2 contra ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 16:50
(2158 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 localități din județ în Scenariul Roșu, din cauza creșterii ratei de incidență

Rata de incidență a cazurilor de COVID-19 crește de la o zi la alta la nivelul județului Ialomița. Marți, 2 martie a.c., la nivelul județului valoarea acesteia este 1,02/1000 de locuitori.  Într-o ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 15:50
(4513 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 33 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 2 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8277, cu 33 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 15:25
(2751 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bebelușă în stare gravă, transferată la București

O fetiță născută la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, cu grave malformații cardiace, a fost transferată la Spitalul «Marie Curie» din București.

Intervenție a elicopterului SMURD ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 11:50
(3275 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Fetești Oraș

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii la vana de legătură de la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 125 mm, de pe strada Călărași din municipiul Fetești, RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 11:40
(2571 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Startul Campaniei de vizare a carnetelor de rentă viageră

În contextul actual privind epidemia de Coronavirus pe teritoriul României, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în perioada 01.03-31.08.2021, pentru obținerea sumei ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 17:35
(6592 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 14 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 1 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8244, cu 14 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 16:10
(2059 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Amenzi» multicolore pentru șoferițe

IPJ Ialomița: «Amenzi» multicolore pentru șoferițe

Luni, 1 Martie 2021, polițiștii rutieri au înlocuit punctele de penalizare cu lalele, punctele de amendă cu zambile iar avertismentele cu frezii, devenind dis de dimineață vestitorii primăverii. Aceștia ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 15:45
(2425 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 55500 de lei

Verificarea respectării măsurilor de izolare/carantină la adresa aleasă, precum și respectarea restricțiilor privind deplasarea pe timpul nopții și a cerințelor impuse comercianților, se mențin în atenția ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 15:40
(3211 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă

Ialomițenii pot subscrie și în luna martie 2021 pentru noi emisiuni de titluri de stat destinate exclusiv populației în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1, 3 și 5 ani, începând cu data de ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 11:20
(1955 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția Județeană de Statistică Ialomița anunță Recensământul populației și locuințelor de probă

Recensământul de probă este un sondaj care se desfășoară anterior Recensământului, în scopul verificării practice și îmbunătățirii aspectelor organizatorice și tehnice. Este un exercițiu cu scopul de a ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 11:05
(8181 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Trafic blocat din cauza unui grav accident rutier

Urziceni: Trafic blocat din cauza unui grav accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut duminică, 28 februarie a.c., în jurul orelor 20,00, la ieșire din Urziceni către Buzău. Din primele informații, în accident au fost implicate două autoturisme. În urma ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2021, 23:00
(4363 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


1/2 martie 2021: «Solidaritatea Sanitară» împresoară porțile Parlamentului

Luni, 1 martie 2021, și marți, 2 martie a.c., zilele în care în care va fi dezbătut în plen și aprobat Bugetul, Federația «Solidaritatea Sanitară» protestează la porțile Parlamentului, «asediind» parlamentarii ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2021, 17:25
(2191 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 14 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 28 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8230, cu 14 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2021, 15:55
(1860 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 25 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 27 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8216, cu 25 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2021, 15:35
(2307 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Bărbat rătăcit în pădure, salvat de pompieri

Pompierii din Slobozia au intervenit joi, 25 februarie a.c., pentru acordarea primului ajutor în cazul unui bărbat de 49 de ani. Acesta a apelat numărul de urgență 112, precizând faptul că s-a rătăcit într ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 18:55
(2047 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Țăndărei

În cursul zilei de joi, 25 februarie a.c., polițiștii au acționat pe raza orașului Țăndărei, pentru prevenirea și combaterea violenței stradale, precum și pentru reducerea riscului rutier de producere a ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 18:40
(2409 vizualizări - 2 comentarii)


ISU Ialomița: 28 februarie-Ziua Protecției Civile din România

La 28 februarie sărbătorim Ziua Protecției Civile din România, dată la care, în anul 1933, Regele Carol al II-lea, prin «Înalt Decret Regal nr. 468», a aprobat Regulamentul apărării contra atacurilor aeriene ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 18:25
(1665 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Respectarea măsurilor de protecție sanitară, verificată de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au verificat modul în care sunt respectate măsurile de protecție sanitară, la nivelul întregului județ. Astfel, în urma verificărilor au fost aplicate 173 de ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 18:20
(1155 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 31 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 26 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8191, cu 31 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 15:45
(2149 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Cercetat penal pentru pescuit în perioada de prohibiție

Stelnica: Cercetat penal pentru pescuit în perioada de prohibiție

Miercuri, 24 februarie a.c., în timpul unei acțiuni de combatere a braconajului piscicol, polițiștii din Stelnica au identificat pe malul stâng al Brațului Borcea un bărbat, de 52 de ani, care descărca ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2021, 17:50
(2470 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 9000 de lei pentru nerespectarea măsurilor de siguranță sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat ample acțiuni privind modul în care populația respectă măsurile de protecție sanitară. Pentru abaterile constatate au fost aplicate 173 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2021, 17:45
(3422 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Muzeul Agriculturii

Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia vernisează luni, 1 martie 2020, expoziția «Ștergarul-Icoana Sufletului». Evenimentul se organizează în sala mare a instituției, de la orele 14,00. ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2021, 17:40
(2273 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 22 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 25 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8160, cu 22 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2021, 15:20
(2254 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Cartușe de vânătoare confiscate după ce un bărbat și-ar fi amenințat mama că «o va împușca»

Un bărbat în vârstă de 52 de ani, din Manasia, este cercetat penal de polițiștii ialomițeni pentru săvârșirea infracțiunilor de «amenințare» și «nerespectarea regimului armelor și munițiilor». Marți, 2 ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2021, 16:15
(6377 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...