Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Succes fără emoții

Handabl, HCM Slobozia-HCF Piatra Neamț 32-26 (15-12)

Succes fără emoții

bonus: Încă o înfrângere pentru Junioarele II

HCF Piatra Neamț a venit la Slobozia într-o distribuție economicoasă de doar 10 jucătoare, dovadă că vulcanicul antrenor Dan Valentin a pus în cui ambițiile de calificare. Cu galeria tăcută în prima repriză, HCM Slobozia a început sigur jocul, conducând după câteva minute cu 5-1. Cu toate acestea, evoluția fetelor antrenate de Gheorghe Covaciu a început din nou să scârțâie, iar oaspetele și-au revenit, izbutind chiar să egaleze. Cu Mădălina Toma și Alexandra Georgescu în mare formă, dar și cu slăbi­ciuni la nivelul porții, echipa noastră a reușit să o scoată favorabil la capăt după prima repriză, intrând la vestiare în avantaj de 3 goluri. În ciuda faptului că au primit o căruță de goluri, ialomițencele... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2019, 13:25 (4268 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Grivița schimbă liderul

Etapa a 17-a a Ligii a IV-a a lăsat prin rezultatele înregistrate urme serioase în clasament. Unirea Grivița este printre echipele care surprind plăcut o dată cu reluarea campionatului. După egalul de la Munteni Buzău, grivițenii au smuls un punct Bărăganului Ciulnița, reușind cu aceasta schimbarea liderului. Prin victoria la limită obținută la Bărcănești, Recolta Gherghe Doja a intrat în posesia fotoliului de lider. Astfel, Gheorghe Doja conduce în clasament cu 42 de puncte, urmată de Ciulnița, cu 41 puncte. Cel mai spectaculos meci a fost la Iazu, unde Victoria Munteni Buzău a condus cu 2-0, dar a sfârșit învinsă de Spartacus cu 5-3. În ciuda acestei înfrângeri, Munteni Buzău rămâne pe locul... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2019, 12:40 (3981 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Medalii în Ucraina pentru CS Amara

Lupte libere

Medalii în Ucraina pentru CS Amara

La finele săptămânii precedente, orașul Liov din Ucraina a găzduit un turneu internațional de lupte pentru juniori la care au luat parte, pe lângă țara gazdă, Polonia, Moldova, Italia, Belarus, Cehia, Armenia, Georgia, Slovacia și România. Din delegația țării noastre au făcut parte și trei sportive de la CS Amara: Steluța Subțirică, Nicoleta Băjan și Denisa Negoiță. Două dintre acestea au reușit clasarea pe podium. Astfel, Nicoleta Băjan a ocupat locul 2 la categoria 39 kg, iar Steluța Subțirică s-a clasat pe locul 3 la categoria 42 kg.... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2019, 12:05 (3455 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

Singuri acasă

Singuri acasă

Sunt sprijin pentru frații mai mici și chiar pentru bunicii în grija cărora au fost lăsați... S-au maturizat mai repede decât și-ar fi dorit și poartă pe umeri o responsabilitate mai mare decât vârsta pe care o au. Este situația celor peste 2000 de copii din Ialomița pe care părinții i-au lăsat «singuri» acasă, alegând să muncească în străinătate. Descurajați și fără niciun sprijin real, ei trăiesc în fiecare zi cu teama abandonului...

Își vor părinții înapoi Denisa D. are 18 ani și învață la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia. Îi este greu să vorbească despre părinții... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2019, 11:10 (5403 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Toți cei 600 de medici din Ialomița, verificați de autoritățile sanitare

Toți cei 600 de medici din Ialomița, verificați de autoritățile sanitare

Val de controale în spitale pentru depis­tarea medicilor care își exercită profesia ilegal. Direcția de Sănătate Publică Ialomița și Colegiul Medicilor Ialomița au început o serie de verificări pentru a vedea dacă și Ialomița se confruntă cu astfel de situații. Reprezen­tanții organelor judiciare au confirmat faptul că până acum nu au existat sesizări sau reclamații cu privire la astfel de fapte. În Ialomița există, potrivit estimărilor, aproximativ 600 de medici specialiști și medici de familie.

Controale în spitale Recentele scandaluri publice gene­rate de exercitarea fără drept a... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2019, 14:20 (10466 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Subprefectul Silica Tudor a fost «uitată» în funcție

Curat ilegal, pentru a doua oară!

Subprefectul Silica Tudor a fost «uitată» în funcție

Subprefectul Vasilica Tudor a fost detașată temporar în funcția de subprefect al județului Ialomița în luna martie 2018. La un an distanță, ea ocupă funcția prin «acord personal» fără ca Ministerul Afacerilor Interne să-i fi prelungit mandatul. Situația contravine princi­piilor de drept administrativ stipulate în Legea nr. 24/2000, privind normele de tehnică legislativă...

Legea nu e pentru toți
Numită în luna martie anul trecut, subprefectul Vasilica Tudor a fost «ui­tată» în funcție. Potrivit art. 89, alin. 1, din Legea nr 188/1999, detașarea într-o funcție de înalt funcționar... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2019, 10:05 (8262 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Lupii-și schimbă mărțișoarele, dar năravul ba!

Lupii-și schimbă mărțișoarele, dar năravul ba!

Ca în fiecare an, de 1 Martie, PSD și-a trimis aleșii pe străzile Sloboziei pentru a vesti o nouă primăvară proletară. Spre deosebire de legislatura trecută, primarul acestui mandat l-a cooptat în echipă și pe președintele tuturor femeilor din Ialomița. Cei doi s-au imortalizat pe străzile orașului dăruind flori tuturor necăjitelor care, susțin martorii oculari, nu s-au ferit la timp de efuziunile lor sentimentale. Consemnăm și noi regulamentar evenimentul și propunem ca, de 8 Martie, cuplul M&M să ofere în locul garoafelor arbagic. Da, da, ați citit bine! În felul acesta, credem noi, gospodinele nu și-ar mai face griji pentru viitorul social-democrat pe care îl propovă­duiesc aleșii, căci... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2019, 12:20 (7131 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

cetățeanul turmentat

Degeaba a desființat Burebista cramele de vin din Dacia, că aplecarea spre rubinia licoare a ieșit victorioasă. Fericirea ascunsă în dami­geană prea era la îndemâna fiecărui necăjit. De mii de ani vinul pompează vise în scăfârliile românilor ajutându-i să își suporte conducătorii. Dar nu toți românii traversează deșertul istoriei purtați de norișorii azurii ai molanului sânge de iepure sau puterea ursului. Sunt și abstinenții. Licoarea lui Bachus li se pare că nu are destulă tărie. Cineva le-a șoptit că sunt și alte produse care să te amețească de cap și să vezi mi­nuni numai bune să îți dea avânt să mergi mai departe, chit că o faci de-a bușilea. Nu e produs de vinificație. Nu, nici pomeneală... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2019, 11:05 (4063 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Exclusiv: Senatorul Marian Pavel, noul președinte al PSD Ialomița

Alegerile au fost tranșate

Exclusiv: Senatorul Marian Pavel, noul președinte al PSD Ialomița

Vineri, 8 martie 2019, în cadrul unei ședințe a Comitetului Executiv Județean al PSD, primarii social-democrați și președinții de organizații locale PSD au ales «anticipat» președintele PSD Ialomița. Scorul a fost de 47 la 15 în favoarea senatorului Marian Pavel.

Votul nu e pentru plebe Vineri, 8 martie a.c., cu o zi înaintea Conferinței oficiale de alegeri  pentru desemnarea viitorului președinte, PSD Ialomița a convocat o ședință a Comitetului Executiv Județean. La întâlnire au participat 62 de persoane, respectiv primarii PSD din Ialomița și președinții organizațiilor locale... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2019, 14:05 (18194 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Managerul de Milano vs Senatorul de Gheorghe Lazăr

Alegeri la PSD Ialomița

Managerul de Milano vs Senatorul de Gheorghe Lazăr

Managerul de Milano vs...
Pentru președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, alegerile pentru funcția de președinte al PSD Ialomița din 9 martie 2019 reprezintă o chestiune de viață și de moarte. Dacă le câștigă, drumul lui către nemurire administrativă este asigurat, iar în următorul mandat i se va face o statuie bust, în fața Centrului Cultural «Ionel Perlea»... Dacă pierde însă, zilele lui la președinția Consiliului sunt numărate, iar istoria îl va arunca la lada de gunoi, alături de alte cadavre politice.
16 ani de frustrări personale... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2019, 18:50 (8792 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Orășenesc Țăndărei se modernizează cu 11 milioane de lei

Spitalul Orășenesc Țăndărei se modernizează cu 11 milioane de lei

Autoritățile locale din Țăndărei au în plan să modernizeze spitalul din localitate. Aflat pe lista monumentelor istorice, Spitalul Orășenesc Țăndărei va beneficia în viitor de programe de finanțare de 11 milioane de lei. Fondurile vor fi utilizate pentru construcția unui ambulatoriu, dar și a unui imobil nou în care unitatea medicală va funcționa. «Vrem să oferim servicii medicale de calitate!» a declarat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Ambulatoriu cu bani europeni
Spitalul Orășenesc Țăndărei este cea mai veche unitate medicală din județ, funcționând de peste 120 de... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2019, 17:10 (10040 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia a devenit feuda primarului Mocioniu

Consiliul Local, simplu executant

Slobozia a devenit feuda primarului Mocioniu

bonus: Primarul Mocioniu a ales Franța

Consiliul Local Slobozia a devenit o extensie a deciziilor adoptate de către administrația Mocioniu. Joi, 28 februa­rie 2019, consilierii locali ai municipiului au adoptat o serie de proiecte de hotărâre controversate, care vor afecta direct viața slobozenilor. Printre ele se numără cele stabilirea de tarife pentru parcarea «în spații publice» sau vânzarea unor terenuri concesionate.

Curat murdar Joi, 28 februarie 2019, în cadrul ședinței ordinare, consilierii locali au aprobat o nouă serie de proiecte de hotărâre controversate. Lista exemplelor este lungă, de la modificarea organigra... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2019, 18:10 (7429 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are un patrimoniu evaluat la 734 milioane de lei

Ialomița are un patrimoniu evaluat la 734 milioane de lei

bonus: Institutul Național de Cercetări Aerospațiale, noul investitor pentru aeroportul din Alexeni

În perioada 12 octombrie-12 noiembrie 2018, Consiliul Județean Ialomița a inventariat bunurile care alcătuiesc domeniul public și privat al județului Ialomița. Documentul a fost făcut public la ședința Consi­liului Județean de joi, 28 februarie 2019. Majoritatea acestor bunuri reprezintă bunuri aflate în domeniul public, în dome­niul privat al județului fiind con­tabilizate bunuri în valoare de numai 113,7 milioane de lei. Gestionarea acestui patrimoniu se face de către Consiliul Județean Ialomița, reprezentat în majoritatea cazurilor de către președintele Victor Moraru.

Pe hârtie suntem bogați... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2019, 17:05 (4038 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Municipalitatea slobozeană «cosmetizează» zona Casa Armatei cu 8 milioane de lei

Administrația subțire cu cheltuială se ține

Municipalitatea slobozeană «cosmetizează» zona Casa Armatei cu 8 milioane de lei

Șirul investițiilor preconizate pentru anul 2019 la Slobozia devine tot mai lung. După «închiderea» șantierului de la «groapa lui Stoica», administrația Mocioniu vrea pistă de biciclete, transport în comun ecologic, un nou cimitir uman, iluminat public european, reducerea emisiei de carbon... Și șirul ar putea continua! Ne vom opri însă asupra unui obiectiv care așteaptă de peste 10 ani o intervenție din partea autorităților: zona Casa Armatei. Valoarea acestei investiții se ridică, potrivit estimărilor, la 8 milioane de lei.

Investiții românești cu bani europeni
Luată de valul... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2019, 14:05 (6731 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, executat silit de sindicaliști

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, executat silit de sindicaliști

Poliția ialomițeană este executată silit printr-o acțiune a Sindicatului Național Polițiștilor și Personalului Contractual-filiala Ialomița. Sindicaliștii susțin faptul că reprezentanții Inspectoratului Județean de Poliție al Județului Ialomița au refuzat să pună în aplicare o sentință definitivă în baza căreia au reușit să obțină acordarea unor sporuri salariale. Ca reacție a procesului înregistrat pe rolul Judecătoriei Slobozia, oficialii IPJ Ialomița au explicat că inițiatorii acțiunii s-au grăbit când au cerut instanței această măsură.

Război în instanță
Executarea silită... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2019, 10:05 (8344 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Constantin Sava vinde terenuri publice ilegal

Legea Turcului

Primarul Constantin Sava vinde terenuri publice ilegal

Primarul din Urziceni este celebru pentru modul în care admi­nistrează orașul în disprețul suveran al legii. Luni, 4 martie a.c., în cadrul ședinței Con­si­liului Local Urziceni a oferit o nouă dovadă în favoarea acestei afirmații. El a cerut Consiliului Local să aprobe ilegal vânzarea unui teren către firma Martplast.

Povestea unui contract de superficie
În anul 2016, prin luna octom­brie, Martplast SRL a încheiat cu Primăria Urziceni un contract de superficie pentru un teren de 4075 mp. Două luni mai târziu, suprafața crește ca din apă și ajunge la 4681 mp. Timp de 2 ani, Martplast... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 19:10 (5665 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Președintele Moraru vrea birou ADR la Bruxelles

Președintele Moraru vrea birou ADR la Bruxelles

Marți, 5 martie 2019, la Slobozia s-a des­fășurat ședința Comitetului pentru Dezvoltare Regională Sud-Mutenia. Evenimentul a avut un caracter festiv, datorită faptului că președinția Comitetului a fost preluată, pentru prima dată, de Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița. Pe ordinea de zi a dezbaterilor s-a aflat un proiect inedit, propus chiar de președintele Moraru. Este vorba despre înființarea unui birou al Agenției de Dezvoltare Sud-Muntenia la Bruxelles.

Un proiect controversat La ședința Comitetului pentru Dezvoltare Regională Sud-Mutenia, desfășurată la ... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 18:50 (4478 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Ne-au bătut alde Vasile

Fotbal, Liga a III-a, Înainte Modelu-Unirea Slobozia 3-2

Ne-au bătut alde Vasile

bonus: «Grupa 2005», locul 3 la Brașov

Dacă nu era echipa Progresu Spartac, jucătorii Unirii ar fi fost furnizorii surprizei etapei. Meciul cu Modelu, echipă mică, alcătuită din jucători tineri cu ambiții mari, a cam fost luat la preț de amical de experimentații fotbaliști slobozeni. Și s-au fript rău, de la un capăt la altul! În final, nervii și accidentările au făcut diferența, iar Modelu este singura echipă care poate privi înainte...

Semne rele de la început Temperatură de 15 grade la Modelu, oameni calzi, fete frumoase, adică toate ingredientele pentru a privi un meci de fotbal în vinerea Mărțișorului. Specta­colul... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 18:20 (10026 vizualizări - 19 comentarii)

SPORT

Etapa oaspeților

Fotbal, Liga a IV-a

Etapa oaspeților

4 victorii oaspeții, 2 egaluri și doar 2 meciuri în care s-au impus gazdele! Așa arată bilanțul primei etape a returului Ligii a IV-a ialomițene. După o iarnă agitată pe piața transferurilor, primele două clasate reușesc să se mențină pe poziții, cu toate că nu le-a fost deloc ușor. Liderul Bărăganul Ciulnița a trecut la limită de ultima clasată, Unirea Ion Roată, în vreme ce Recolta Gheorghe Doja a trecut cu 1-0 de un adversar ceva mai dificil, FC Urziceni. Prima surpriză o găsim la Munteni Buzău, unde ocupanta locului 3 nu izbutește decât un egal pe teren propriu în fața echipei de pe locul 14, Unirea Grivița. Amara a pornit returul cu dorință clară a situației din clasament. Din păcate, primul... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 18:05 (5172 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal, HCM Slobozia-CNOT Iași 33-18 (15-13)

Două reprize distincte

HCM Slobozia a trăit periculos prima repriză a meciului cu tinerele handbaliste de la CNOT Iași, dar s-a desprins categoric în partea secundă. Firește, nu s-a pus niciun moment problema învingătoarei, dar în startul partidei au existat semnale de alarmă. Andreea Sandu de la oaspeți a semănat ceva pa­nică în apărarea slobozeană, în vreme ce portarul Iustina Popa a oprit mai multe acțiuni ale HCM cu parade de efect. În minutul 17, tabela arăta un neverosimil 9-6 pentru oaspete și, chiar dacă meciurile precedente arătau clar că diferența de valoare este net în favoarea Sloboziei, în tribune au început să apară zumzete de neîncredere. Abia în finalul primei reprize s-a consemnat desprin­derea prin... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 17:40 (4652 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
303 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

anunț angajare

angajăm contabil
Relații la telefon 0729/167.927

30 August 2016, 19:15


AJFP Ialomița: Plăți electronice la Trezorerie

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii cu privire la fasptul că, din data de 29 august 2016, la nivelul județului a devenit operațional serviciul de electronic de ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 18:25
(5248 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

angajăm
-asistentă medicală generalistă
(normă întreagă, seriozitate,
experiență)
-femeie de serviciu
(pentru cabinet medical,
program 1 oră/zi)
Detalii la tel. 0726/714.716,
între orele 17,00-18,00

30 August 2016, 18:15


IPJ Ialomița: Documentele solicitate, la un click distanță

Pentru a scuti timpul și a reduce din stresul provocat de statul la cozi sau orele bune de așteptare în fața ghișeelor, reprezentanții Inspectoratului General al Poliției Române precizează faptul că cetățenii ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 17:40
(5815 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A lovit un pieton și a fugit de la locul accidentului

Un bărbat de 40 de ani din București a fost reținut pentru 24 de ore, pe bază de ordonanță, după ce, pe data de 26 august 2016, acesta a provocat un accident rutier. Șoferul a lovit cu mașina un pieton ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 16:50
(5148 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Șoferi cu dosare penale

Potrivit unui comunicat de presă al IPJ Ialomița, în urma acțiunilor întreprinse de polițiștii ialomițeni pentru prevenirea accidentelor rutiere, oamenii legii au sancționat 11 conducători auto. Cinci dintre ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 15:20
(4710 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: «Porți Deschise» la Jandarmerie

Joi, 1 septembrie 2016, cu ocazia împlinirii a 123 de ani de la înființarea Jandarmeriei Rurale, Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița organizează o serie de evenimente prin care să marcheze această ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 14:45
(5356 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlnire cu contribuabilii

Miercuri, 7 septembrie 2016, reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice organizează, la sediul instituției, o întîlnire cu contribuabilii din județ, cu scopul de la le explica acestora ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 13:25
(5194 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii iulie 2016, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7232 șomeri, din care 895 șomeri indemnizați, respectiv 6337 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

23 August 2016, 20:40
(3612 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiune preventivă, desfășurată de polițiști

Efective de polițiști din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au demarat, începînd cu data de vineri, 19 august a.c., o amplă campanie de prevenire a furturilor din autoturisme. Acțiunea oamenilor legii ...[citește_toată_știrea]

23 August 2016, 20:10
(4482 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Urmăriți internațional în Germania, prinși la Bărbulești

Doi tineri, de 25 și 26 de ani, din comuna Bărbulești, au fost prezentați Parchetului de pe lîngă Curtea de Apel București pentru a fi extrădați în Germania. Aceștia au fost descoperiți pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

23 August 2016, 16:25
(5386 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Adolescentă, dispărută de la domiciliu

Fetești: Adolescentă, dispărută de la domiciliu

Polițiștii din Ialomița caută o adolescentă de 14 ani, domiciliată în Fetești, care, la data de 18 august 2016, a dispărut fără urmă. Fata se numește Andreea Valentina Oaie, are ca semn particular o deformare ...[citește_toată_știrea]

23 August 2016, 13:10
(5127 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița informează faptul că, la data de 19 august 2016, la nivelul județului există disponibile 441 de locuri de muncă. Cele mai multe dintre acestea ...[citește_toată_știrea]

19 August 2016, 20:05
(6718 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se lansează «Ghidul bibliotecilor din Ialomița»

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia anunță lansarea «Ghidului bibliotecilor din Ialomița». Documentul a fost creat pentru a oferi o imagine de ansamblu cu privire la activitatea celor ...[citește_toată_știrea]

19 August 2016, 18:45
(4535 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Bătrînă, înșelată prin telefon

O bătrînă de 69 de ani, din Grivița, a rămas fără 1500 de lei după ce a fost înșelată la telefon. Femeia a declarat la Poliție faptul că o persoană necunoscută a contactat-o, precizîndu-i faptul că este ...[citește_toată_știrea]

18 August 2016, 20:20
(6074 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: S-a dat startul campaniei de finanțare a investițiilor în procesarea produselor agricole

Într-un comunicat de presă remis publicității, Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale anunță startul campaniei de finanțare a proiectelor privind investițiile în procesarea produselor agricole și ...[citește_toată_știrea]

18 August 2016, 19:25
(7982 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru furt calificat

Un tînăr de 19 ani, din Fetești, a fost reținut pentru 24 de ore după ce a spart mai multe mașini parcate pe raza municipiului. El a intrat în vizorul polițiștilor în urma reclamațiilor făcute de proprietarii ...[citește_toată_știrea]

18 August 2016, 19:10
(6019 vizualizări - 0 comentarii)


pierdere

Pierdut carnet de comercializare pe numele Grigore Ionel, str. Lalelei, nr. 15, com. Roșiori, jud. Ialomița, cu seriile de la IL8263041 la IL8263080. Se declară nul.

17 August 2016, 17:10


Poliția Rutieră Ialomița: 23 de permise reținute, amenzi de peste 77000 lei

La sfîrșit de săptămînă, în perioada 5-7 august a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

9 August 2016, 12:20
(5521 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan

Șase bărbați, cu vîrste cuprinse între 26 și 62 de ani, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși consumaseră anterior băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]

9 August 2016, 12:05
(4615 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor în cluburi și baruri

La sfîrșitul de săptămînă precedent, Poliția Română a organizat o acțiune, la nivel național, în cluburi  și baruri, pentru prevenirea și combaterea activităților infracționale. Polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

9 August 2016, 11:10
(6473 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Bătrînă, ucisă de virusul West Nile

O femeie de 79 de ani, din Urziceni, a murit la Spitalul «Matei Balș», după ce s-a descoperit că a fost infestată cu virusul West Nile. Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița susțin este ...[citește_toată_știrea]

4 August 2016, 21:35
(7363 vizualizări - 0 comentarii)


La un pas de moarte în Lacul Amara

Medicii Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, au intervenit duminică, 30 iulie 2016, pentru a acorda primul ajutor unui bărbat care era să își găsească sfîrșitul în apele Lacului Amara. Din primele ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2016, 20:40
(6914 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Amara înecat


Slobozia: Pacient cu viermi, transportat la spital

Întîmplare șocantă petrecută la Unitatea Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Un pacient, în vîrstă de 80 de ani, adus pentru consultații, în noaptea de 25/26 iulie 2016, a fost găsit ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2016, 14:50
(5549 vizualizări - 1 comentariu)


DN21A: S-a răsturnat cu mașina

Marți, 26 iulie 2016, în jurul orei 15,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN21A s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 18:45
(4365 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Băuți și fără permis, la volan

Un bărbat, de 64 de ani, din București, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice deși consumase anterior băuturi alcoolice. Șoferul a fost testat alcoolscop ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 17:35
(4348 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă prin intermediul Rețelei EURES în Germania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita dispune, prin intermediul Rețelei EURES, de 34 de posturi pentru lucrătorii calificați în domeniul hotelier-gastronomic (ospătar-22 de posturi ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 16:10
(4983 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Construcțiile și amenajările neautorizate privind securitatea la incendiu, termen limită pentru intrarea în legalitate-31.12.2016

Potrivit prevederilor art. 30 alin (4^1) din Legea nr. 307 privind apărarea împotriva incendiilor, cu modificările și completările ulterioare, pentru construcțiile și amenajările care se supun avizării ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 15:20
(6153 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «Să plantăm și să îngrijim o floare!»

Din anul 2005 și pînă în prezent, Protopopiatul Urziceni a desfășurat neîntrerupt diverse activități instructiv-educative și recreative pentru copiii din comunitate prin intermediul Biroului de Asistență ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 14:25
(5317 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR va primi cereri de finanțare a investiților neagricole din zona rurală

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) deschide o nouă sesiune anuală de depunere a proiectelor de investiții pentru submăsurile din cadrul Programului Național de Dezvoltare Rurală (PND ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 13:15
(7701 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...