Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ministerul Educației a repus-o în funcție pe Luminița Barcari

Ministerul Educației a repus-o în funcție pe Luminița Barcari

Ministerul Educației a emis ordinul de numire în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Județean Ialomița pentru Luminița Barcari. La fel ca își actele prin care i-a fost solicitată demisia, documentul a fost transmis prin fax. Luminița Barcari își va relua activitatea în fruntea Învățământului ialomițean începând de miercuri, 13 martie 2019.

Mandat prelungit cu încă un an
Luminița Barcari aștepta de aproximativ o lună ca Ministerul Educației să emită ordinul prin care putea reveni la conducerea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Ea a câștigat războiul în... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2019, 16:50 (15481 vizualizări - 21 comentarii)

SPORT

Lecție de eficență

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Axiopolis Cernavodă 3-0

Lecție de eficență

În tur a fost 1-1. Pentru Unirea a marcat Romeo Soare, iar Axiopolis a egalat în ultimele minute... Sâmbătă, 9 martie 2019, Soare nu a fost pe teren, iar genunchiul accidentat la Modelu îl va ține ceva timp pe margine. Meciul a debutat cu o luptă surdă la mijlocul terenului și mai mulți nervi decât prevede regulamentul. În capcană a căzut Alexandru Chebac, care a văzut cartonașul roșu încă din minutul 22, iar Unirea a fost nevoită să abordeze restul jocului în 10 oameni. În locul dezastrului pe care publicul îl mirosea, au apărut fazele de poartă și golurile spectaculoase în poarta lui Nanu. În minutul 28, tânărul Florin Bălan a deschis scorul după o acrobatică lovitură de cap și a sărbătorit... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2019, 14:45 (5992 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Succes fără emoții

Handabl, HCM Slobozia-HCF Piatra Neamț 32-26 (15-12)

Succes fără emoții

bonus: Încă o înfrângere pentru Junioarele II

HCF Piatra Neamț a venit la Slobozia într-o distribuție economicoasă de doar 10 jucătoare, dovadă că vulcanicul antrenor Dan Valentin a pus în cui ambițiile de calificare. Cu galeria tăcută în prima repriză, HCM Slobozia a început sigur jocul, conducând după câteva minute cu 5-1. Cu toate acestea, evoluția fetelor antrenate de Gheorghe Covaciu a început din nou să scârțâie, iar oaspetele și-au revenit, izbutind chiar să egaleze. Cu Mădălina Toma și Alexandra Georgescu în mare formă, dar și cu slăbi­ciuni la nivelul porții, echipa noastră a reușit să o scoată favorabil la capăt după prima repriză, intrând la vestiare în avantaj de 3 goluri. În ciuda faptului că au primit o căruță de goluri, ialomițencele... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2019, 13:25 (4268 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Grivița schimbă liderul

Etapa a 17-a a Ligii a IV-a a lăsat prin rezultatele înregistrate urme serioase în clasament. Unirea Grivița este printre echipele care surprind plăcut o dată cu reluarea campionatului. După egalul de la Munteni Buzău, grivițenii au smuls un punct Bărăganului Ciulnița, reușind cu aceasta schimbarea liderului. Prin victoria la limită obținută la Bărcănești, Recolta Gherghe Doja a intrat în posesia fotoliului de lider. Astfel, Gheorghe Doja conduce în clasament cu 42 de puncte, urmată de Ciulnița, cu 41 puncte. Cel mai spectaculos meci a fost la Iazu, unde Victoria Munteni Buzău a condus cu 2-0, dar a sfârșit învinsă de Spartacus cu 5-3. În ciuda acestei înfrângeri, Munteni Buzău rămâne pe locul... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2019, 12:40 (3981 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Medalii în Ucraina pentru CS Amara

Lupte libere

Medalii în Ucraina pentru CS Amara

La finele săptămânii precedente, orașul Liov din Ucraina a găzduit un turneu internațional de lupte pentru juniori la care au luat parte, pe lângă țara gazdă, Polonia, Moldova, Italia, Belarus, Cehia, Armenia, Georgia, Slovacia și România. Din delegația țării noastre au făcut parte și trei sportive de la CS Amara: Steluța Subțirică, Nicoleta Băjan și Denisa Negoiță. Două dintre acestea au reușit clasarea pe podium. Astfel, Nicoleta Băjan a ocupat locul 2 la categoria 39 kg, iar Steluța Subțirică s-a clasat pe locul 3 la categoria 42 kg.... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2019, 12:05 (3455 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Singuri acasă

Singuri acasă

Sunt sprijin pentru frații mai mici și chiar pentru bunicii în grija cărora au fost lăsați... S-au maturizat mai repede decât și-ar fi dorit și poartă pe umeri o responsabilitate mai mare decât vârsta pe care o au. Este situația celor peste 2000 de copii din Ialomița pe care părinții i-au lăsat «singuri» acasă, alegând să muncească în străinătate. Descurajați și fără niciun sprijin real, ei trăiesc în fiecare zi cu teama abandonului...

Își vor părinții înapoi Denisa D. are 18 ani și învață la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia. Îi este greu să vorbească despre părinții... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2019, 11:10 (5403 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Toți cei 600 de medici din Ialomița, verificați de autoritățile sanitare

Toți cei 600 de medici din Ialomița, verificați de autoritățile sanitare

Val de controale în spitale pentru depis­tarea medicilor care își exercită profesia ilegal. Direcția de Sănătate Publică Ialomița și Colegiul Medicilor Ialomița au început o serie de verificări pentru a vedea dacă și Ialomița se confruntă cu astfel de situații. Reprezen­tanții organelor judiciare au confirmat faptul că până acum nu au existat sesizări sau reclamații cu privire la astfel de fapte. În Ialomița există, potrivit estimărilor, aproximativ 600 de medici specialiști și medici de familie.

Controale în spitale Recentele scandaluri publice gene­rate de exercitarea fără drept a... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2019, 14:20 (10466 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Subprefectul Silica Tudor a fost «uitată» în funcție

Curat ilegal, pentru a doua oară!

Subprefectul Silica Tudor a fost «uitată» în funcție

Subprefectul Vasilica Tudor a fost detașată temporar în funcția de subprefect al județului Ialomița în luna martie 2018. La un an distanță, ea ocupă funcția prin «acord personal» fără ca Ministerul Afacerilor Interne să-i fi prelungit mandatul. Situația contravine princi­piilor de drept administrativ stipulate în Legea nr. 24/2000, privind normele de tehnică legislativă...

Legea nu e pentru toți
Numită în luna martie anul trecut, subprefectul Vasilica Tudor a fost «ui­tată» în funcție. Potrivit art. 89, alin. 1, din Legea nr 188/1999, detașarea într-o funcție de înalt funcționar... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2019, 10:05 (8262 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Lupii-și schimbă mărțișoarele, dar năravul ba!

Lupii-și schimbă mărțișoarele, dar năravul ba!

Ca în fiecare an, de 1 Martie, PSD și-a trimis aleșii pe străzile Sloboziei pentru a vesti o nouă primăvară proletară. Spre deosebire de legislatura trecută, primarul acestui mandat l-a cooptat în echipă și pe președintele tuturor femeilor din Ialomița. Cei doi s-au imortalizat pe străzile orașului dăruind flori tuturor necăjitelor care, susțin martorii oculari, nu s-au ferit la timp de efuziunile lor sentimentale. Consemnăm și noi regulamentar evenimentul și propunem ca, de 8 Martie, cuplul M&M să ofere în locul garoafelor arbagic. Da, da, ați citit bine! În felul acesta, credem noi, gospodinele nu și-ar mai face griji pentru viitorul social-democrat pe care îl propovă­duiesc aleșii, căci... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2019, 12:20 (7131 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

cetățeanul turmentat

Degeaba a desființat Burebista cramele de vin din Dacia, că aplecarea spre rubinia licoare a ieșit victorioasă. Fericirea ascunsă în dami­geană prea era la îndemâna fiecărui necăjit. De mii de ani vinul pompează vise în scăfârliile românilor ajutându-i să își suporte conducătorii. Dar nu toți românii traversează deșertul istoriei purtați de norișorii azurii ai molanului sânge de iepure sau puterea ursului. Sunt și abstinenții. Licoarea lui Bachus li se pare că nu are destulă tărie. Cineva le-a șoptit că sunt și alte produse care să te amețească de cap și să vezi mi­nuni numai bune să îți dea avânt să mergi mai departe, chit că o faci de-a bușilea. Nu e produs de vinificație. Nu, nici pomeneală... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2019, 11:05 (4063 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Exclusiv: Senatorul Marian Pavel, noul președinte al PSD Ialomița

Alegerile au fost tranșate

Exclusiv: Senatorul Marian Pavel, noul președinte al PSD Ialomița

Vineri, 8 martie 2019, în cadrul unei ședințe a Comitetului Executiv Județean al PSD, primarii social-democrați și președinții de organizații locale PSD au ales «anticipat» președintele PSD Ialomița. Scorul a fost de 47 la 15 în favoarea senatorului Marian Pavel.

Votul nu e pentru plebe Vineri, 8 martie a.c., cu o zi înaintea Conferinței oficiale de alegeri  pentru desemnarea viitorului președinte, PSD Ialomița a convocat o ședință a Comitetului Executiv Județean. La întâlnire au participat 62 de persoane, respectiv primarii PSD din Ialomița și președinții organizațiilor locale... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2019, 14:05 (18196 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Managerul de Milano vs Senatorul de Gheorghe Lazăr

Alegeri la PSD Ialomița

Managerul de Milano vs Senatorul de Gheorghe Lazăr

Managerul de Milano vs...
Pentru președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, alegerile pentru funcția de președinte al PSD Ialomița din 9 martie 2019 reprezintă o chestiune de viață și de moarte. Dacă le câștigă, drumul lui către nemurire administrativă este asigurat, iar în următorul mandat i se va face o statuie bust, în fața Centrului Cultural «Ionel Perlea»... Dacă pierde însă, zilele lui la președinția Consiliului sunt numărate, iar istoria îl va arunca la lada de gunoi, alături de alte cadavre politice.
16 ani de frustrări personale... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2019, 18:50 (8793 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Orășenesc Țăndărei se modernizează cu 11 milioane de lei

Spitalul Orășenesc Țăndărei se modernizează cu 11 milioane de lei

Autoritățile locale din Țăndărei au în plan să modernizeze spitalul din localitate. Aflat pe lista monumentelor istorice, Spitalul Orășenesc Țăndărei va beneficia în viitor de programe de finanțare de 11 milioane de lei. Fondurile vor fi utilizate pentru construcția unui ambulatoriu, dar și a unui imobil nou în care unitatea medicală va funcționa. «Vrem să oferim servicii medicale de calitate!» a declarat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Ambulatoriu cu bani europeni
Spitalul Orășenesc Țăndărei este cea mai veche unitate medicală din județ, funcționând de peste 120 de... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2019, 17:10 (10042 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia a devenit feuda primarului Mocioniu

Consiliul Local, simplu executant

Slobozia a devenit feuda primarului Mocioniu

bonus: Primarul Mocioniu a ales Franța

Consiliul Local Slobozia a devenit o extensie a deciziilor adoptate de către administrația Mocioniu. Joi, 28 februa­rie 2019, consilierii locali ai municipiului au adoptat o serie de proiecte de hotărâre controversate, care vor afecta direct viața slobozenilor. Printre ele se numără cele stabilirea de tarife pentru parcarea «în spații publice» sau vânzarea unor terenuri concesionate.

Curat murdar Joi, 28 februarie 2019, în cadrul ședinței ordinare, consilierii locali au aprobat o nouă serie de proiecte de hotărâre controversate. Lista exemplelor este lungă, de la modificarea organigra... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2019, 18:10 (7429 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are un patrimoniu evaluat la 734 milioane de lei

Ialomița are un patrimoniu evaluat la 734 milioane de lei

bonus: Institutul Național de Cercetări Aerospațiale, noul investitor pentru aeroportul din Alexeni

În perioada 12 octombrie-12 noiembrie 2018, Consiliul Județean Ialomița a inventariat bunurile care alcătuiesc domeniul public și privat al județului Ialomița. Documentul a fost făcut public la ședința Consi­liului Județean de joi, 28 februarie 2019. Majoritatea acestor bunuri reprezintă bunuri aflate în domeniul public, în dome­niul privat al județului fiind con­tabilizate bunuri în valoare de numai 113,7 milioane de lei. Gestionarea acestui patrimoniu se face de către Consiliul Județean Ialomița, reprezentat în majoritatea cazurilor de către președintele Victor Moraru.

Pe hârtie suntem bogați... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2019, 17:05 (4038 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Municipalitatea slobozeană «cosmetizează» zona Casa Armatei cu 8 milioane de lei

Administrația subțire cu cheltuială se ține

Municipalitatea slobozeană «cosmetizează» zona Casa Armatei cu 8 milioane de lei

Șirul investițiilor preconizate pentru anul 2019 la Slobozia devine tot mai lung. După «închiderea» șantierului de la «groapa lui Stoica», administrația Mocioniu vrea pistă de biciclete, transport în comun ecologic, un nou cimitir uman, iluminat public european, reducerea emisiei de carbon... Și șirul ar putea continua! Ne vom opri însă asupra unui obiectiv care așteaptă de peste 10 ani o intervenție din partea autorităților: zona Casa Armatei. Valoarea acestei investiții se ridică, potrivit estimărilor, la 8 milioane de lei.

Investiții românești cu bani europeni
Luată de valul... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2019, 14:05 (6732 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, executat silit de sindicaliști

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, executat silit de sindicaliști

Poliția ialomițeană este executată silit printr-o acțiune a Sindicatului Național Polițiștilor și Personalului Contractual-filiala Ialomița. Sindicaliștii susțin faptul că reprezentanții Inspectoratului Județean de Poliție al Județului Ialomița au refuzat să pună în aplicare o sentință definitivă în baza căreia au reușit să obțină acordarea unor sporuri salariale. Ca reacție a procesului înregistrat pe rolul Judecătoriei Slobozia, oficialii IPJ Ialomița au explicat că inițiatorii acțiunii s-au grăbit când au cerut instanței această măsură.

Război în instanță
Executarea silită... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2019, 10:05 (8345 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Primarul Constantin Sava vinde terenuri publice ilegal

Legea Turcului

Primarul Constantin Sava vinde terenuri publice ilegal

Primarul din Urziceni este celebru pentru modul în care admi­nistrează orașul în disprețul suveran al legii. Luni, 4 martie a.c., în cadrul ședinței Con­si­liului Local Urziceni a oferit o nouă dovadă în favoarea acestei afirmații. El a cerut Consiliului Local să aprobe ilegal vânzarea unui teren către firma Martplast.

Povestea unui contract de superficie
În anul 2016, prin luna octom­brie, Martplast SRL a încheiat cu Primăria Urziceni un contract de superficie pentru un teren de 4075 mp. Două luni mai târziu, suprafața crește ca din apă și ajunge la 4681 mp. Timp de 2 ani, Martplast... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 19:10 (5665 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Președintele Moraru vrea birou ADR la Bruxelles

Președintele Moraru vrea birou ADR la Bruxelles

Marți, 5 martie 2019, la Slobozia s-a des­fășurat ședința Comitetului pentru Dezvoltare Regională Sud-Mutenia. Evenimentul a avut un caracter festiv, datorită faptului că președinția Comitetului a fost preluată, pentru prima dată, de Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița. Pe ordinea de zi a dezbaterilor s-a aflat un proiect inedit, propus chiar de președintele Moraru. Este vorba despre înființarea unui birou al Agenției de Dezvoltare Sud-Muntenia la Bruxelles.

Un proiect controversat La ședința Comitetului pentru Dezvoltare Regională Sud-Mutenia, desfășurată la ... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 18:50 (4478 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Ne-au bătut alde Vasile

Fotbal, Liga a III-a, Înainte Modelu-Unirea Slobozia 3-2

Ne-au bătut alde Vasile

bonus: «Grupa 2005», locul 3 la Brașov

Dacă nu era echipa Progresu Spartac, jucătorii Unirii ar fi fost furnizorii surprizei etapei. Meciul cu Modelu, echipă mică, alcătuită din jucători tineri cu ambiții mari, a cam fost luat la preț de amical de experimentații fotbaliști slobozeni. Și s-au fript rău, de la un capăt la altul! În final, nervii și accidentările au făcut diferența, iar Modelu este singura echipă care poate privi înainte...

Semne rele de la început Temperatură de 15 grade la Modelu, oameni calzi, fete frumoase, adică toate ingredientele pentru a privi un meci de fotbal în vinerea Mărțișorului. Specta­colul... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 18:20 (10028 vizualizări - 19 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
316 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Anunț angajare

SC TRACON SRL Slobozia angajează
inginer constructor
cu experiență în ofertare
Relații la telefon 0722/210.926

10 Iulie 2012, 14:07


Rîul Ialomița a mai luat o viață. Tînăr de 18 ani din Bărcănești, înecat!

Un tînăr de 18 ani, din localitatea Bărcănești, care a plecat la scăldat în rîul Ialomița în după-amiaza zilei de duminică, 8 iulie a.c., a sfîrșit înecat. Un echipaj de pompieri de la Secția Urziceni a ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 16:14
(14344 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o casă din Bărbulești

Duminică, 8 iulie a.c., în jurul orei 22,15, locuința unui cetățean din localitatea Bărbulești a fost cuprinsă de flăcări. Pompierii de la Secția Urziceni s-au deplasat la fața locului cu trei autospeciale ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 16:13
(8394 vizualizări - 1 comentariu)


Vlădeni: I-a luat foc Dacia

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, un autoturism Dacia a fost cuprins de flăcări pe raza localității Vlădeni. Evenimentul a fost sesizat prin 112 sîmbătă, 7 iulie a.c., în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 16:11
(10894 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Atenție! Din nou înșelăciuni la telefon!

În cursul zilei de vineri, 6 iulie a.c., o femeie de 42 ani, din Fetești, a sesizat Poliția despre faptul că a fost prejudiciată cu sume de bani după ce a dat curs solicitărilor unor persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 16:06
(10544 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: 129 de minori, cercetați de polițiști

În primele șase luni ale anului 2012, 129 de minori au fost cercetați de polițiștii ialomițeni pentru comiterea de infracțiuni. Îmbucurător este faptul că numărul acestora este în scădere față de aceeași ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 15:58
(7536 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Capacele de canalizare, căutate de hoți

Sîmbătă, 7 iulie a.c., în jurul orei 23,45, Poliția Fetești a fost sesizată prin 112 de către un localnic despre faptul că, pe strada Cimitirului, persoane necunoscute încercau să sustragă două capace de ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 15:46
(8970 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A făcut accident după ce fiica sa s-a speriat de o albină!

În dimineața zilei de vineri, 6 iulie a.c., în jurul orei 10,20, Poliția a fost sesizată prin 112 despre faptul că pe strada Călărași din municipiu s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 15:35
(11362 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Scînteia: A acroșat un biciclist beat

Un accident rutier s-a produs vineri, 6 iulie a.c., în jurul orei 22,00, în comuna Scînteia și s-a soldat cu rănirea unui biciclist. Din cercetări, polițiștii au stabilit că în timp ce un tînăr, de 23 ani ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 15:32
(15865 vizualizări - 11 comentarii)


Sinești: Beat la volan, s-a «înfipt» cu mașina în pom

Duminică, 8 iulie a.c., în jurul orei 7,00, pe DN 2, în afara localității Sinești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ușoară a unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat de 46 ani, ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 15:29
(10790 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Poliția Rutieră Ialomița: 24 de șoferi au rămas «pietoni»

În perioada 6-9 iulie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 15:26
(8284 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Contribuții sociale de sănătate la veniturile din arendă

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele fizice care obțin venituri în regim de reținere la sursă a impozitului pe venit din activitățile agricole că datorează contribuții sociale ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 15:25
(18796 vizualizări - 1 comentariu)


ANUNȚ

Președintele Tribunalului Ialomița aduce la cunoștință publică că, în data de 08.07.2012, ora 2100, la sediul Tribunalului Ialomița, va avea loc tragerea la sorți în vederea stabilirii președintelui Biroului Electoral de Circumscripție Județeană nr. 23 Ialomița, ce va fi constituit pentru Referendumul Național din data de 29 iulie 2012 pentru demiterea Președintelui României. (Președintele Tribunalului Ialomița, judecător Traian Ionescu)

8 Iulie 2012, 14:18


Ialomița: 3 elevi, eliminați de la ultima probă scrisă a Bacalaureatului

Examenul de Bacalaureat s-a încheiat vineri, 6 iulie 2012, cu proba scrisă la alegere, dintre disciplinele Geografie, Biologie, Psihologie sau Filosofie. Pentru că au copiat, 3 elevi au fost dați afară ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 17:02
(12655 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Matematica-probă de foc. Elevii au încercat să copieze!

Elevii de clasa a XII-a au susținut miercuri, 4 iulie a.c., cea de-a doua probă scrisă a examenului de Bacalaureat, pentru disciplinele Matematică și Istorie. Nici această probă nu a fost ocolită de incidente ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 11:35
(10823 vizualizări - 3 comentarii)


Platonești: Luat la pumni după ce vacile au intrat în porumbul vecinului

Un tînăr de 23 ani, din Platonești, a ajuns în seara zilei de joi, 5 iulie a.c., la spitalul din Slobozia după ce a fost bătut de un vecin, în vîrstă de 37 ani. Scandalul s-a stins cînd la fața locului ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 11:28
(18634 vizualizări - 7 comentarii)


Ialomița: Suspect de furt dintr-o biserică, reținut

În cursul zilei de joi, 5 iulie a.c., polițiștii au reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un tînăr de 17 ani, din comuna Dridu, suspectat de comiterea infracțiunii de furt calificat ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 11:01
(9345 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Autoturism fără drept de circulație, depistat în trafic

În dimineața zilei de joi, 5 iulie a.c., polițiștii rutieri au depistat pe strada Călărași din Fetești un autoturism condus de un călărășean, de 31 ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 10:58
(7895 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 accidente, 6 victime

În cursul zilei de joi, 5 iulie a.c., pe raza județului s-au produs două accidente de circulație în urma cărora șase persoane au fost rănite.
Primul eveniment rutier a fost sesizat Poliției în jurul ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 10:54
(12567 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: 13 intervenții SMURD în ultimele 24 de ore

Ehipajele SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență au fost solicitate să intervină în ultimele 24 de ore în cazul a 13 urgențe medicale. Dintre acestea, mai grave au fost cazurile a trei pacienți ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 10:51
(9880 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Fără virusul anemiei infecțioase ecvine

În conformitate cu prevederile legale, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița aduce la cunoștință faptul că a fost finalizată campania de recoltare probe de sînge în direcția ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 10:48
(7540 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Transferurile de proprietate de la persoane fizice, impozitate

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice care realizează venituri din transferul dreptului de proprietate și al dezmembrămintelor acestuia asupra construcțiilor ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 10:48
(14066 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Doi paznici, prinși la furat de orz

Polițiștii efectuează cercetări față de doi bărbați de 39, respectiv 43 ani, din comuna Movila, suspectați de comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, cei doi, paznici la o societate comercială ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 10:00
(10359 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila furt orz


AJOFM Ialomița: 124 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, miercuri, 4 iulie 2012, sînt disponibile 124 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2012, 17:52
(9065 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița a schimbat calculatoarele la medicii veterinari concesionari

Firma SC IQ MANAGEMENT SRL a înlocuit săptămîna trecută 22 de computere și echipamente de calcul de la circumscripțiile sanitar-veterinare din județul Ialomița, în baza contractului nr. 722/2004, încheiat ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2012, 17:47
(11483 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Amara și Fetești, vită salvată din rîul Ialomița

Magazia unui cetățean din Amara a fost cuprinsă de flăcări în după-amiaza zilei de marți, 3 iulie a.c. Cel mai probabil, incendiul a fost generat de un foc deschis executat în apropierea anexei gospodărești ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2012, 17:41
(10657 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură

Slobozia: Expoziție de pictură

Consiliul Județean Ialomița, alături de Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», invită slobozenii și nu numai la vernisajul unei expoziții personale a artistului Victor Grigore. Evenimentul se va petrece ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2012, 17:40
(9442 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Accident cu un adolescent de 16 ani la volanul unui tractor și un căruțaș băut de 15 ani!

Luni, 2 iulie a.c., doi tineri de 15, respectiv 16 ani, din comuna Traian, au fost implicați într-un eveniment rutier. Din cercetări, polițiștii au stabilit că în timp ce un tînăr, de 16 ani, se deplasa ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2012, 17:23
(9114 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Traian accident


Mihail Kogălniceanu: Suspect de furt, reținut de polițiști

În cursul zilei de luni, 2 iulie a.c., polițiștii au reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore un tînăr, de 22 ani, din Mihail Kogălniceanu, suspect de comiterea infracțiunii de furt calificat ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2012, 17:19
(7617 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: A intrat cu scuterul într-o mașină

În cursul zilei de luni, 2 iulie a.c., în jurul orei 15,30, Poliția Țăndărei a fost sesizată de către o femeie de 54 ani despre producerea unui accident rutier. Din cercetările efectuate de polițiști, s ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2012, 17:16
(7536 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...