Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Risipă de fonduri publice pentru servicii de asistență juridică

Președintele Victor Moraru poate orice

Risipă de fonduri publice pentru servicii de asistență juridică

Consiliul Județean Ialomița cheltuie bani publici pentru servicii de asistență juridică, deși are angajați 8 consilieri juridici! În 2018, instituția a încheiat 4 contracte cu Societatea Civilă de Avocați «Ceparu și Irimia» din București pentru a-i re­pre­zenta interesele în procesele pe care le are pe rolul mai multor instanțe. Respectivele contracte însumează 54 mii de lei și sunt valabile până la obținerea unor hotărâri judecătorești definitive.

Risipă de bani publici Faptul că președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, cheltuie inutil banii instituției pe care o... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2018, 09:55 (4415 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Fiscul are de recuperat 6,5 milioane de lei de la un deținut

Infractor cu datorii la Stat

Fiscul are de recuperat 6,5 milioane de lei de la un deținut

bonus: Executat silit pentru 1 leu

De 3 ani, angajații Fiscului încearcă să recupereze de la un afacerist controversat din Ialomița 6,5 milioane de lei! Datoria a fost stabilită printr-o sentință penală definitivă, în baza căreia acesta a fost și condamnat la închisoare cu executare pentru «evaziune fiscală». Suma pe care bărbatul trebuie să o dea Statului repre­zintă cea mai mare datorie pe care o persoană fizică din Ialomița o are către bu­get. Nimeni nu știe însă de ce banii nu au fost recuperați până acum...

Datorii de ordinul milioanelor O analiză statistică a Fiscului ialomi­țean arată că 32 mii de persoane fizice... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2018, 14:10 (7024 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Schimbări la conducerea instanțelor ialomițene

Schimbări la conducerea instanțelor ialomițene

În această perioadă, Consiliul Superior al Magistraturii organizează concursuri pentru ocuparea funcțiilor de conducere vacante în cadrul instanțelor și parchetelor de pe lângă acestea. La nivelul județului Ialo­mița, numărul candidaților este mai mic decât cel al posturilor scoase la concurs. Rezultatele finale se vor afișa pe data de 18 decembrie a.c., urmând ca cei care au promovat testările să-și exercite funcțiile începând cu 1 ianuarie 2019.

Concurs pentru magistrați Din punct de vedere ierahic, Tribunalul Ialomița este cea mai înaltă instanță din județul Ialomița. Potrivit oficialilor... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2018, 10:05 (8294 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița «clătește» banii publici prin firme de consultanță

Prestările de servicii nu au miros

Consiliul Județean Ialomița «clătește» banii publici prin firme de consultanță

Administrația județeană cheltuie sume impresionante pentru supervizarea achizițiilor publice din cadrul instituției. Președintele Victor Moraru justifică această risipă bugetară susținând că «județul e prea sărac pentru a cumpăra ieftin...». Principalii abonați ai contractelor de prestări servicii pentru achizițiile publice sunt Intergoup Engineering SRL și Harisson Consulting&Management SRL.

Fără număr de la Președinte Intergroup Engineering SRL și Harisson Consulting&Management SRL sunt firmele-fanion prin intermediul cărora administrația județeană garantează legalitatea... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2018, 12:10 (11303 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Turnee pentru micii fotbaliști

Fotbal, Unirea Slobozia

Turnee pentru micii fotbaliști

Jucătorii echipelor de seniori se pre­gătesc să intre în vacanță, lăsând te­renul liber pentru joaca pe care micii visători o iau atât de în serios. Iar la Unirea Slobozia, sectorul de copii și juniori e luat foarte în serios. De aici au urcat către echipa mare mulți jucători, 12 dintre aceștia aflându-se și în actualul lot al echipei de Liga a III-a. În curând vor apărea și alții, pentru că sportul-rege atrage la fel de mult generațiile năcute după 2000. Grupele de copii și juniori ale Unirii Slobozia totalizează 170 de aspiranți la statutul de fotbalist. De grupa 2003-2004 se ocupă Cristian Apostol, cele două grupe ale generației 2005-2006 sunt coordonate de Ion Ionescu și Valentin Toma. Dumitru... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2018, 11:45 (4899 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Handbal, HCM Slobozia

Semne bune după turneul de la Plopeni

În perioada 7-9 decembrie 2018, orașul prahovean Plopeni a găzduit un turneu amical care a adunat laolaltă 4 dintre cele mai puternice echipe ale eșalonului secund de handbal feminin. Un prilej excelent pentru elevele lui Gheorghe Covaciu de a-și măsura forțele în această pauză competițio­nală cu echipe pe care nu le întâlnesc în campionat, fiind în serii diferite. Pe lângă HCM Slobozia, au mai fost prezente echipa organizatoare Activ Plopeni, Dacia Mioveni și Știința București, ultimele două aspirante la Liga Națio­nală. Prin urmare, un test util care a adus satisfacție taberei ialomițene, echipa comportându-se foarte bine și arătând că, în ciuda numeroaselor absențe, rămâne printre pute­rile... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2018, 11:35 (4057 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Memorialul «Nicolae Mihăilescu», la a VIII-a ediție

Scrimă

Memorialul «Nicolae Mihăilescu», la a VIII-a ediție

Sala «Andreea Nica» a găzduit, pe 8 și 9 decembrie 2018, Memorialul «Nicolae Mihăilescu», eveniment dedicat celui care a pus în anii ’70 bazele Secției Scrimă în cadrul CSS Slobozia. Competiția, ajunsă la a VIII-a ediție, este adresată sabrerilor din ca­tegoriile de vârstă 12 și 14 ani. A fost o întâlnire internațională între sportivi din România, Moldova și Bulgaria, la start înscriindu-se 130 de copii proveniți de la 16 cluburi. În concursul feminin al categoriei 12 ani s-a impus Adeline Butum, de la Corona Brașov. Proba masculină a fost câștigată de ieșeanul Casian Câdu. La 14 ani, cea mai înaltă poziție a podiumului a fost adjudecată de bulgăroaica Victoria Fenyan. La masculin, cea mai iscusită... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2018, 11:20 (4318 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Despăgubiri de 5,6 milioane de lei pentru fermele de porci din Căzănești

Despăgubiri de 5,6 milioane de lei pentru fermele de porci din Căzănești

Fermele de porci din Căzănești cer Statului despăgubiri de 5,6 milioane de lei pentru pagubele produse de Pesta Porcină Africană. Chiar dacă virusul nu a afectat în mod direct cele două complexe de pe raza orașului, societățile au înregistrat pierderi economice însemnate din cauza restricțiilor sanitar-vete­rinare impuse de autorități. O comisie de specialitate întrunită la nivelul Prefecturii Ialomița a analizat solicitările agenților economici, iar documentele au fost transmise către Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale pentru verificare și validare.

Pagube însemnate Din... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2018, 10:10 (7805 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița cere 1000 de lei/ha pentru terenurile agricole neproductive

Un nou sezon de licitații la orizont

Consiliul Județean Ialomița cere 1000 de lei/ha pentru terenurile agricole neproductive

Consiliul Județean Ialomița a aprobat săptămâna trecută scoaterea la licitație a unei suprafețe de 307 ha de teren agricol neproductiv în zona Giurgeni. Prețul de por­nire aprobat de către consi­lierii județeni este de 1000 de lei/ha. Cele 307 ha reprezintă o parte a celor 1356 ha de teren exploatate de Green Harvest prin contracte adițio­nale începând cu anul 2014.

Prețul corect Consiliul Județean Ialomița a aprobat săptămâna trecută, în cadrul unei ședințe ordinare, organizarea unei licitații publice deschise pentru arendarea unei suprafețe de 307,6 ha de teren agricol neproductiv... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2018, 16:05 (10178 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Dezastrul administrativ de la Miloșești

Investiții în proiecte tehnice și studii de fezabilitate

Dezastrul administrativ de la Miloșești

Edilii comunei Miloșești investesc banii publici în proiecte tehnice și studii de fe­zabilitate. În ultimii 2 ani, la nivelul comunei au fost inițiate o serie întreagă de investiții rămase fără finalitate: reabilita­rea rețelei de canalizare, puțuri forate pentru potabilizarea apei, asfaltarea DC51, modernizarea cabinetului medical, reabilitarea grădiniței, etc. Primarul Nelu Chițoiu recunoaște senin situația, dar susține că fiecare decizie a fost aprobată în cadrul Consiliului Local. «Practic, nu a fost demarată nicio investiție! (...) Consiliul Local a aprobat toate procedurile legale pentru derularea lor...».

De la 300 mii la 2,2 milioane de lei... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2018, 11:55 (4944 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Senatorul Pavel, noul șef al PSD Ialomița

Pleacă Marian, vine Marian

Senatorul Pavel, noul șef al PSD Ialomița

Senatorul PSD Marian Pavel este succesorul lui Marian Neacșu la președinția PSD Ialomița. El a fost numit în această funcție luni, 10 decembrie 2018, în cadrul ședinței Comitetului Executiv al PSD. Numirea senatorului PSD Marian Pavel pune capăt tentativelor lui Victor Moraru de a prelua controlul asupra Organizației PSD Ialomița și deschide noi perspective politice la nivelul filialei. Reamintim că șefia PSD Ialomița, potrivit unor surse social-democrate, era disputată de deputatul Mihăiță Găină, președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru și senatorul Marian Pavel. Contactat telefonic, Marian Pavel a confirmat numirea sa în funcție, dar a refuzat să facă orice fel de declarații... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2018, 18:45 (15142 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Protest al polițiștilor, în fața sediului Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița

Protest al polițiștilor, în fața sediului Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița

Mai mulți polițiști ialomițeni, membri ai Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contractual, au pichetat luni, 10 decembrie 2018, sediul IPJ Ialomița. Oamenii legii sunt nemulțumiți de modul în care Curtea de Apel București a decis să judece o serie de acțiuni prin care au solicitat acordarea unor drepturi salariale.

Procese judecate diferențiat
În ultimul an și jumătate, peste 100 de polițiști din Ialomița aparținând Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contractual au efectuat acțiuni în instanță prin care au solicitat respectarea prevederilor... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2018, 18:05 (12041 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adolescent de la Centrul de Plasament Slobozia, arestat preventiv pentru «furt calificat»

Adolescent de la Centrul de Plasament Slobozia, arestat preventiv pentru «furt calificat»

bonus: Peste 200 de minori din Ialomița au comis fapte penale

Un adolescent de 16 ani aflat în sistemul de protecție al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița a fost arestat în urmă cu o săptămână, sub acuzația de «furt calificat». Repre­zen­tanții DGASPC Ialomița au declarat faptul că nu este prima dată când acesta creează probleme și se afla în vizorul organelor de urmărire penală de mult timp.

Un adolescent-problemă Lăsat în grija statului de la o vârstă fragedă, adolescentul C.L. a fost integrat în cadrul Centrului de Plasament pentru Copii nr. 3 din Slobozia, aflat în incinta Direcției Generale de Asistență... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2018, 17:20 (6677 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Povestea Porcului

Povestea Porcului

Țiganul, de foame, cântă. Chelul își pune singur mâna în cap. Iar primarul Adrian Mocioniu luptă din răsputeri pentru respectarea liniștii și ordinii publice în urbea pe care o păstorește. Așa se face că săptămâna trecută, lupta domniei sale a atins paroxismul. El a aflat că Radu Paros (cândva viceprimar, cândva con­si­lier local, cândva președinte de filială de partid, acum patron de post de radio...) crește porci pe terenul concesionat lângă Cimitirul de la Bora. Și, în calitate de comandant suprem al Poliției Locale, el a dat ordin agenților din dotare să prindă porcii în flagrant și să amendeze proprietarul pentru că nu i-a predat la DSV când a venit Pesta Porcină la Slobozia. Contactat telefonic... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2018, 13:40 (5100 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Grațiere» prezidențială de 350 mii de lei pentru comuna Albești

Banii publici, banii lui Victor Moraru

«Grațiere» prezidențială de 350 mii de lei pentru comuna Albești

Săptămâna trecută, în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița de miercuri, 28 noiembrie 2018, consilierii județeni au aprobat alocarea a 350 mii de lei comunei Albești, pentru plata unor debite restante către firma Cargo SRL. Decizia, girată de către președintele Victor Moraru, amână fa­limentul administrativ al comunei până în vara anului 2019. «Noi sperăm să nu se întâmple acest lucru. (...) Vom face economii și vom plăti acești bani până vara viitoare!» a declarat primarul comunei Albești, Emil Jugănaru.

Un președinte, două unități de măsură
Consiliul Județean Ialomița... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2018, 09:50 (3589 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a aprobat majorarea tarifelor pentru deșeurile menajere

Începând cu 1 ianuarie 2019

Consiliul Local Slobozia a aprobat majorarea tarifelor pentru deșeurile menajere

Printre proiectele de hotărâre supuse dezbaterii în cadrul ședinței Consiliu­lui Local Sobozia s-a numărat și cel privind «implemen­ta­rea unor obligații și angajamente referitoare la gestionarea deșeurilor și atingerea țintelor de reciclare prin serviciul de salubri­zare al Munici­piului Slo­bozia». Aprobarea acestui proiect de hotărâre a presupus majorarea tarifelor pentru populație, dar și stabilirea unor obligații clare pentru autoritățile locale.

Autoritățile, obligate să colecteze selectiv Intrarea în vigoare a OUG 74 din 2018 obligă autoritățile locale să stabilească indicatori... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2018, 12:10 (5651 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

demnitari fara demnitate

O dată în plus, sărbătorirea Centenarului Marii Uniri ne-a demonstrat ceea ce începem să înțelegem de o bună perioadă de timp: avem demnitari fără demnitate. Demnitatea, potrivit dicționarului Limbii Române, este o calitate, presupunând vrednicie, capabilitate și, mai mult, ceva care impune respect. Cei mai mulți dintre actualii demnitari nu recunosc demnitatea, rostind deșănțat cuvântul fără a-i înțelege sensul. Sunt mici, prea mici pentru a pricepe că demn înseamnă distincție, care impune respect. Câți dintre demnitari cunoașteți și, în prezența lor, să simțiți destoinicie și măreție? Cum să te gândești la demnitate când impasibili demnitarii noștri servesc porții de fasole cu ciolan sau sarmale... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2018, 11:50 (4499 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Numărul elevilor din școlile ialomițene scade

Numărul elevilor din școlile ialomițene scade

O situație statistică a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată o scădere dramatică a efectivelor de elevi la nivelul județului. În ultimii 10 ani, peste 11 mii de elevi au dispărut din evidențele unităților de învățământ. Factorii care determină acest fenomen sunt diverși.

Statistică îngrijorătoare Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, în anul 2008, la ni­velul județului erau înmatriculați apro­ximativ 48 mii de elevi. La 10 ani distanță, numărul acestora a scăzut cu 11 mii. Astfel, în acest an școlar au intrat în clase doar puțin peste 37 mii de elevi! Cauzele... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2018, 12:50 (10005 vizualizări - 40 comentarii)

EVENIMENT

Contracte de închiriere pentru locurile de parcare

Reglementări noi la Slobozia

Contracte de închiriere pentru locurile de parcare

Abonamentele destinate lo­curilor de parcare se transformă în contracte de închiriere pe 3 ani. Această decizie a fost adoptată în urma modificărilor Regula­mentului de atribuire a locurilor de parcare de reședință în muni­cipiul Slobozia, aprobat prin Hotărârea Consiliului Local Slobozia nr. 61/29.03.2018, pri­vind modificarea și înlocuirea Anexei la Hotărârea Consiliului Local Slobozia nr. 255/19.12.2017. Astfel, în parcările de reședință, pentru locu­rile de parcare închi­riate, persoanele fizice și juridice beneficiare datorează o chirie anuală de 120 de lei. Această sumă se constituie venit la bugetul local. Atribuirea locurilor de parcare se va face în regim electronic, prin serviciul pus... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2018, 12:10 (8651 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

«Pot ce poți și tu, angajează-mă!»

Bursa locurilor de muncă pentru persoanele cu dizabilități

«Pot ce poți și tu, angajează-mă!»

Sub sloganul «Pot ce poți și tu, angajează-mă!», Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat Bursa locurilor de muncă pentru persoanele cu dizabilități. Eve­nimentul s-a desfășurat în incinta «Centrului de Îngrijire și Asistență Socială» din Slobozia. La acțiune au participat 15 persoane cu dizabilități și 3-4 angajatori...

O rază de speranță
«Ziua internațională a persoanelor cu dizabilități» a fost marcată luni, 3 decembrie 2018, printr-o Bursă a locurilor de muncă pentru persoanele cu dizabilități. Printre cei 15 solicitanți prezenți s-a numărat și... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2018, 10:05 (2979 vizualizări - 1 comentariu)

Vineri 26 Iun 2026
288 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Pistol cu gaze, procurat din Bulgaria și introdus ilegal în România

Polițiștii au depistat un bărbat de 33 de ani, domiciliat în Fetești, care deținea fără drept un pistol cu gaze, de calibru 9 mm și 3 cartușe cu gaze, procurate din Bulgaria și introduse ilegal în România ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2010, 19:51
(13698 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plata Naționala Directă Complementară pentru sectorul zootehnie

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură anunță că, în perioada 1-31 octombrie 2010, crescătorii de bovine, atît persoane fizice cît și juridice, pot solicita Plata Naționala Directă Complementară ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2010, 19:48
(15880 vizualizări - 0 comentarii)


«Săptămîna prevenirii criminalității», în desfășurare

Preț de o săptămînă, polițiștii ialomițeni desfășoară o serie de acțiuni preventive în cadrul «Săptămînii prevenirii criminalității». Activitățile au debutat luni, 27 septembrie, cînd polițiștii au organizat ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2010, 19:12
(16833 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiști în acțiune

Polițiștii ialomițeni au organizat marți, 28 septembrie, mai multe activități al căror scop principal l-a constituit prevenirea faptelor antisociale. Astfel, polițiștii de ordine publică, poliție rutieră ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2010, 19:11
(16153 vizualizări - 0 comentarii)


Contractele colective de muncă, la ITM

Potrivit noilor reglementări legale, începînd cu data de 26 iulie 2010, atribuțiile în domeniul contractelor colective de muncă sînt îndeplinite de inspectoratele teritoriale de muncă. Drept urmare, au ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2010, 11:56
(13843 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2010, 19:00
(8550 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2010, 18:46
(8758 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Proiectil în parc

Pompierii ialomițeni au descoperit un element de muniție în apropierea unui loc de joacă pentru copii din Slobozia. Proiectilul exploziv de antiaeriană de calibru 100 mm a fost găsit în urma unor săpături ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2010, 18:26
(19517 vizualizări - 0 comentarii)


«Salonul Anual de Carte», la a XIX-a ediție

În perioada 1-31 octombrie 2010, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» organizează «Salonul Anual de Carte», ediția a XIX-a. Acțiunea vizează organizarea de expoziții de carte, întîlniri cu scriitori ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2010, 18:25
(17926 vizualizări - 0 comentarii)


«Marea debarasare», la finalul săptămînii

În zilele de vineri, 1 octombrie și sîmbătă, 2 octombrie, se va desfășura cea de-a treia ediție a Campaniei Marea Debarasare. «Modificarea a survenit ca urmare a faptului că pe 25 septembrie 2010, data ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2010, 18:23
(13857 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Slobozia și Valea Ciorii

Trei adăposturi de animale și depozitul de furaje ale unui slobozean au fost mistuite de flăcări în noaptea de de sîmbătă spre duminică, 25/26 septembrie. Din primele cercetări, pompierii au concluzionat ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:22
(17046 vizualizări - 0 comentarii)


«Săptămîna prevenirii criminalității» la IPJ Ialomița

«Începînd de luni, 27 septembrie, sub titlul „Săptămîna prevenirii criminalității“ la nivel național se va desfășura un complex de activități preventive menite să contribuie la creșterea gradului de siguranță ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:20
(16429 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat la Gheorghe Doja

La sfîrșitul săptămînii trecute, sîmbătă, 25 septembrie, la Gheorghe Doja s-a produs un accident de circulație. Incidentul a fost produs de un tînăr de 35 de ani, conducător auto, care aflîndu-se la volanul ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:19
(15346 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Infractoare de 62 ani, încarcerată

Polițișii din Țăndărei au organizat, sîmbătă, 25 septembrie, o acțiune pentru depistarea persoanelor urmărite. În cadrul acțiunii a fost prinsă o femeie de 62 de ani care se sustrăgea executării unei pedepse ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:18
(16170 vizualizări - 1 comentariu)


Șoferi băuți la volan

Sîmbătă, 25 septembrie, polițiștii Serviciului Rutier au oprit pentru control un taxi. Pentru că șoferul mirosea a alcool, polițiștii l-au testat cu aparatul Drager. Iar bănuielile polițiștilor s-au confirmat ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:17
(13660 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic de persoane în Ialomița

Patru persoane, dintre care două în stare de arest preventiv, au fost trimise în judecată de oamenii legii pentru trafic de persoane și trafic de minori. Suspecții, prin violențe și amenințări, au exploatat ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2010, 10:43
(17948 vizualizări - 1 comentariu)


Și-au bătut copilul de 8 ani pentru că era «neascultător»

Polițiștii Biroului de Investigații Criminale Slobozia efectuează cercetări pentru a stabili împrejurările în care a survenit vătămarea corporală a unui copil în vîrstă de 8 ani, din Slobozia. Minorul a ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2010, 10:42
(18518 vizualizări - 0 comentarii)


Inconștiență: Beți și fără permise, la volan!

Agenții Postului de Poliție Giurgeni, aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei, au oprit pentru control un autocamion înmatriculat în județul Argeș, la volanul căruia se afla un bărbat ce emana ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2010, 10:40
(17914 vizualizări - 0 comentarii)


Armă cu aer comprimat deținută ilegal

În cadrul unei acțiuni desfășurată de polițiștii Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, a fost depistat un tînăr, de 25 de ani, din Borănești care deținea fără drept o armă neletală, supusă ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2010, 10:35
(21204 vizualizări - 0 comentarii)


«Let’s Do It, România!» cu Jandarmeria

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița, în parteneriat cu Asociația «Eco Asist Romania», participă sîmbătă, 25 septembrie, la campania națională de ecologizare «Let’s Do It, România». Jandarmii se ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2010, 15:33
(18579 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Și-a dat foc grajdului din greșeală

Un bărbat din Vlădeni a dat foc grajdului de furaje din propria gospodărie aruncînd la întîmplare o țigare aprinsă. Incendiul a fost anunțat miercuri, 22 septembrie, iar pompierii militari din Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2010, 15:27
(16084 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni incendiu


Fetești: Jandarmii, de pază la cele sfinte

20 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, vor asigura, duminică 26 septembrie, între orele 7.00-12.00, măsurile de ordine publică impuse de sfințirea bisericii cu hramul ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2010, 15:25
(17136 vizualizări - 0 comentarii)


Prichindeii slobozeni au serbat «Săptămâna Mobilității Europene»

Prichindeii slobozeni au serbat «Săptămîna Mobilității Europene»

În perioada 16-22 septembrie 2010 se desfășoară cea de-a IX-a ediție a «Săptămînii Mobilității Europene», manifestare europeană anuală sprijinită de Comisia Europeană prin Direcția Generală de Mediu. În ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:30
(14098 vizualizări - 0 comentarii)


Autovehicule furate, găsite la Țăndărei și Fetești

Un autoturism și un scuter, ambele figurînd în bazele de date ca fiind furate, au fost depistate în ultimele 24 de ore de polițiștii ialomițeni. Astfel, în cadrul unei acțiuni desfășurată de polițiștii ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:26
(16819 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Centre de colectare fier vechi, controlate de polițiști

Trei firme cu punctele de lucru în Fetești, ce desfășoară activități în domeniul colectării deșeurilor industriale reciclabile, au fost verificate de polițiști. Urmare a controalelor, față de administratorul ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:22
(15962 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă a Poliției la Bărcănești și Bărbulești

Marți, 21 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza comunelor Bărcănești și Bărbulești, încercîndu-se astfel prevenirea și combaterea unor infracțiuni. În acest sens, polițiștii au legitimat ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:19
(19064 vizualizări - 0 comentarii)


Plăți APIA de peste 1,2 miliarde de euro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a plătit, la data de 17 septembrie2010, suma de aproape 113 milioane de euro pentru măsuri delegate din Programul Național de Dezvoltare ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:13
(15857 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 18:48
(9971 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 18:21
(8622 vizualizări - 0 comentarii)


«Agroial Partener», trei zile la Slobozia

Tîrgul Internațional de Agricultură și Industrie Alimentară «Agroial Partener» și «Salonul Auto Slobozia» își deschid porțile. Deshiderea oficială se va organiza, joi, 23 septembrie, în fața Centrului ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 16:47
(14718 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...