Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

APM Ialomița are nevoie de fonduri pentru acreditarea RENAR

Agenția pentru Protecția Mediului se confruntă cu probleme administrative. De peste 10 ani instituția nu poate acredita un laborator ce se ocupă cu analize de mediu privind apa, aerul și sonometria. În pofida proble­melor financiare, directorul Laurențiu Ghiauru speră să obțină fonduri pentru retehnologizarea laboratorului. «Costurile de întreținere sunt foarte mari. Urmează să obținem acreditarea RENAR pentru analizele sonometrice. Aceasta este acum prioritatea noastră...» a declarat el.

Vechea poveste De peste 10 ani, Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița se află în imposibilitatea... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2018, 17:50 (4930 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Secretul gogoșarilor cu zeamă de urzică

Povești din Piața Mare a Sloboziei

Secretul gogoșarilor cu zeamă de urzică

Piața e la fel de urâtă ca anul trecut... Aceleași tarabe, aceeași mizerie, aceiași comercianți deghizați în producători... Doar prețul gogo­șarilor a crescut. Anul acesta 7 lei/kg. Categorie clasa întâi, la orice tarabă. Dar la Mamaie sunt mai buni pentru că are un secret: sunt crescuți cu zeamă de urzică...

Zeama de urzică pentru gogoșari Taraba Rodicăi Pisău e în mijlocul pieței. N-o zărești întotdeauna din spatele grămezilor de roșii, cartofi, usturoi, țelină și dovleci, pătrunjel și fasole, castraveți și câte toate mai sunt într-o grădină... Dar ea n-are grija asta! După 20 de... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2018, 12:20 (5144 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cuplul M&M și minciunile lor electorale

Arc peste timp

Cuplul M&M și minciunile lor electorale

bonus: Exerciții de autoadmirație

În urmă cu aproape 3 ani, Adrian Mocioniu și Victor Moraru și-au strâns mâinile în fața Parlamentului European, promițând contribuabililor (care l-au votat pe primul și au permis ascensiunea în funcție a celui de-al doilea!) investiții din fonduri europene și o viață mai bună. În urmă cu două săptămâni, cei doi și-au strâns mâinile promițând potabilizarea apei la Slo­bozia. Între cele două momente au trecut aproape 3 ani și un Referendum... Iar în Ialomița nu s-a întâmplat nimic! Doar momente cu cei doi care își strâng mâinile...

Cariere administrative clădite pe minciuni electorale... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2018, 15:10 (10769 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia va avea un nou centru comercial

Până la finele anului 2018

Slobozia va avea un nou centru comercial

Din această toamnă, la Slobozia va fi inaugurat un nou centru co­mercial. Investiția este derulată de Prime Kapital, firmă care are în portofoliu numeroase mall-uri construite în orașe precum Iași, București, Ploiești, Pitești sau Baia Mare. Denumit «Value Centre», spațiul comercial va aduce în oraș mărci cunoscute precum New Yorker, LC Waikiki sau CCC.

Mini-mall la Slobozia Publicațiile cu profil economic au anun­țat încă din iarna trecută faptul că investitorul Prime Kapital va derula investiții se­rioase în mai multe orașe din țară, printre care și Slobozia. Centrul comercial din... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2018, 13:10 (60738 vizualizări - 37 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tomograf nou pentru spitalul fără medici

Se întâmplă la Slobozia

Tomograf nou pentru spitalul fără medici

bonus: Aparat reparat, dar nefuncțional

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a pus în funcție în urmă cu câteva zile tomograful pe care l-a primit din partea Ministerului Sănătății. Aparatul de ultimă generație era necesar în condițiile în care cel pe care spitalul îl utili­zează trebuia schimbat de foarte mult timp. Noul tomograf nu rezolvă însă nevoia de medici specialiști care să realizeze acest tip de in­vestigații. În continu­are, medicii sunt chemați de acasă pentru examinarea cu computerul tomograf, mai ales în caz de urgențe.

Tomograf performant la Spitalul Slobozia
În luna februarie a acestui an, Ministerul... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2018, 11:05 (7651 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Droguri vândute prin intermediul Facebook, la Slobozia

Droguri vândute prin intermediul Facebook, la Slobozia

Patru dealeri de droguri din Slobozia au fo­losit cea mai populară rețea de socializare din lume, Facebook, pentru a vinde substanțe cu efect psihoafectiv. Prin intermediul unor conturi false, aceștia contactau consumatorii pentru a le furniza «marfa». Deși aveau o calitate îndoielnică, fiind pre­pa­rate în laboratoare improvizate, drogurile le-au adus venituri consistente dealerilor. În mo­mentul de față, toți sunt trimiși în judecată de procurorii DIICOT Slobozia, unul dintre ei fiind arestat preventiv în această cauză. Lupta anchetatorilor cu traficanții de droguri de pe raza județului Ialomița nu se termină însă aici...

Droguri vândute pe internet... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2018, 22:15 (8176 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Succes contra unui atac știrb

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Sportul Chiscani 3-0

Succes contra unui atac știrb

bonus: Rezultate Liga a IV-a

Sportul Chiscani nu este tocmai o echipă comodă, în ciuda poziționării la coada clasamentului. Înaintea meciului cu Unirea Slobozia, brăilenii primiseră doar 8 goluri în 6 etape. Aceasta spune multe despre determinarea din faza defensivă. Spre exemplu, prea mediatizatului Rapid i-a fost tare greu cu Chiscaniul, învingându-l doar cu 1-0. Spre deosebire de fe­roviari, Unirea arată un joc mult mai omogen, iar acest aspect ne dă speranțe că în afacerea promovării putem fi parte activă până la finalul sezonului. Totul de­pinde de felul cum vor tranșa galben-al­baștrii cele mai importante meciuri ale sezonului cu Afumați și cu Rapid, ambele pe teren propriu. Revenind la jocul de sâmbătă, 6 octombrie... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2018, 20:10 (3829 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Se văd semifinalele

Handbal, Știința Bacău-HCM Slobozia 18-31 (7-13)

Se văd semifinalele

Handbal, CSS Slobozia: Succes pentru junioarele II, înfrângere pentru junioarele III

HCM Slobozia a obținut în orașul lui Bacovia încă o victorie confortabilă. Echipa lui Gheorghe Covaciu a întâlnit Știința, multiplă campioană a României în anii ’80, ajunsă acum la cel mai jos nivel din istorie. Handbalistele noastre n-au avut prea mult de furcă cu echipa moldavă, și-au impus rapid ritmul de joc și, per ansamblu, istoricul partidei a fost similar celorlalte 3 jucate până acum. E clar, HCM Slobozia se va califica în turneul semifinal și în proporție de 99% va câștiga seria. Abia atunci vor începe partidele cu adevărat dificile și este important ca echipa să rămână capacitată la maxim. Cu siguranță, cele 16 meciuri rămase din competiția zonală nu vor da mari bătăi de cap lui Toma... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2018, 18:15 (3875 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ionel pune embargo pe joaca copiilor

Ionel pune embargo pe joaca copiilor

Atins de boala primarului Mocioniu, directorul Ionel a decis să interzică joaca copiilor. După cum puteți vedea în imaginea alăturată, el a în­grădit milițienește rampa din fața Casei de Cul­tură Municipale din Slobozia, avertizând că zona «nu e loc de joacă». Gestul e incalificabil, indi­ferent de justificări. Dar nu de aceea am decis să mediatizăm situația. Ci pentru că metoda aleasă ne pare ineficientă. De aceea propu­nem public ca pe respectiva rampă să fie am­plasat un covor de sticlă pisată. Sau cordoane de cuie, din acelea folosite de polițiștii americani în filme, pentru oprirea mașinilor infractorilor. Sau, și mai bine, niște mine anti-personal... Să se învețe... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2018, 14:45 (11426 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Moraru îngroapă banii publici în aparatură medicală pentru Spital

Moraru îngroapă banii publici în aparatură medicală pentru Spital

Consilierii județeni au aprobat 23 de proiecte de hotărâri. Cele mai importante dintre ele, exceptând alocarea de 4 mili­oane de lei pentru extinderea stației de tratare, rămân cele privind «rectificarea bugetului de venituri și cheltuieli al Spitalului Județean» și «trecerea unor bunuri imobile proprietatea publică a statului (...) în admi­nistrarea Consiliului Județean».

Bani cu nemiluita pentru Spitalul Județean
Administrația Moraru continuă seria alocărilor bugetare pentru Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Consilierii PSD-ALDE au aprobat un proiect de hotărâre prin care... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2018, 11:05 (6149 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adrian Mocioniu pledează pentru desființarea Seminarului Teologic Slobozia

Preocupat brusc de Educație

Adrian Mocioniu pledează pentru desființarea Seminarului Teologic Slobozia

bonus: DREPT LA REPLICĂ al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

Convins că a rezolvat toate celelalte pro­bleme ale comunității, primarul Adrian Mocioniu s-a declarat preocupat de «calificarea elevilor din Slobozia» conform cerințelor care apar pe piața muncii. Declarația a fost făcută imediat după prezentarea unei solicitări a Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, prin care aceasta dorește ca Seminarul Teologic «Ioan Gură de Aur» să obțină personalitate juridică.

Păcătosul Adrian a fluierat în biserica Preasfințitului
La finalul ședinței Consi­liu­lui Local Slobozia, consilierii locali au fost informați cu pri­vire la o solicitare a Episcopiei... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2018, 14:40 (12287 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a alocat 4 milioane lei pentru potabilizarea apei la Slobozia

Administrația Moraru dublează nota de plată

Consiliul Județean Ialomița a alocat 4 milioane lei pentru potabilizarea apei la Slobozia

Consiliul Județean Ialomița a aprobat alocarea a 4 mili­oane de lei pentru «extinderea sta­ției de tratare la nivelul municipiului Slobozia, în vederea creșterii gradului de siguranță a tratării apei». Pro­iectul a fost adoptat cu o majoritate de voturi în cadrul ședinței de joi, 27 sep­tembrie 2018. «Noua tehnologie, prin osmoză inversă, va rezolva majoritatea pro­blemelor!» a declarat Victor Moraru, președintele Consiliului Jude­țean. Suma reprezintă doar jumătate din valoarea investiției care urmează să fie finalizată până la sfârșitul anului 2019.

Sprijin politic pentru potabilizarea apei... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2018, 10:55 (6519 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noul cimitir al Sloboziei, estimat la 3,5 milioane de euro

Proiect retras de pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local Slobozia

Noul cimitir al Sloboziei, estimat la 3,5 milioane de euro

Consiliul Local Slobozia s-a întrunit joi, 27 septembrie 2018, în cadrul unei noi ședințe ordinare. Proiectul de hotărâre privind «înființarea și amenajarea cimitirului uman» a fost retras de pe ordinea de zi a ședinței la cererea primarului Adrian Mocioniu! Acesta și-a justificat decizia susținând că «au apărut o serie de informații de ultim moment care nu au fost luate în calcul...». Conform unor surse administrative interne, valoarea in­vestiției a fost stabilită la 16,6 mili­oane de lei, de 8 ori mai mult decât a fost estimată inițial!

O investiție faraonică
Asemeni predecesorilor... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2018, 16:35 (6521 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița se acordă 5800 de pensii speciale

O analiză a Casei Județene de Pensii Ialomița arată că la nivelul județului există peste 5000 de beneficiari ai pensiilor speciale, acordate prin intermediul mai multor acte normative. Cea mai mare indemnizație care se încadrează în această categorie are valoarea de 25 mii de lei. La momentul de față, pensiile speciale se acordă în baza a peste 8 legi. Printre categoriile de persoane care be­neficiază de astfel de pensii se numără foștii magistrați, care, pe lângă indemnizațiile primite de la stat pentru contribuțiile realizate în timpul desfășurării activității, «recepționează» și un supliment din par­tea Minis­terului Justiției, sume de bani reglementate printr-o serie de legi speciale. Re­ve... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2018, 13:50 (5936 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Traficanți de droguri din Ialomița, anchetați de procurorii DIICOT Galați

Traficanți de droguri din Ialomița, anchetați de procurorii DIICOT Galați

Doi tineri din Ialomița, domiciliați în Slobozia și Amara, au fost trimiși în judecată într-un dosar de «trafic de droguri» instrumentat de procurorii DIICOT Galați. Potrivit probato­riului administrat de anchetatori, aceștia aveau legături cu alți traficanți din Spania, cu ajutorul cărora urmau să introducă în țară cannabis. În urma perchezițiilor domiciliare, la locuința acestora au fost descoperite droguri de risc și mare risc.

Au vrut să transporte drogurile pe autobuz Cei doi ialomițeni, pe numele lor Robert Nicolae Simion și Gheorghe Vlad Boroșescu, se aflau în atenția organelor... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2018, 11:10 (10244 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Robotul «CUZA» vrea să ajungă în America

Robotul «CUZA» vrea să ajungă în America

În primăvara acestui an, Ialomița ocupa pentru prima dată un loc în clasamentul concursurilor naționale de robotică. În prezent, elevii Liceului Tehnologic «Al. I. Cuza» din Slobozia vor mai mult. Se pregătesc activ pentru «First Tech Challenge România» și visează cu ochii deschiși la Campio­natul Mondial din America, de anul viitor. Dar pentru a ajunge acolo, înainte de orice, au nevoie de susținerea financiară a comunității pe care o reprezintă...

Fenomenul TEHROCUZ Atelierul care adăpostește Robotul «Cuza» e aproape neschimbat. Băieții șurubăresc imprimanta 3D care s-a defectat,... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2018, 12:20 (5885 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

La spitalele ialomițene

Costuri diferite pentru aceleași medicamente

Spitalele din Ialomița au făcut pu­blică o listă cu sumele pe care le-au plătit pentru medicamente în ultimul an și jumătate. Adunate, valorile depășesc 10 milioane de lei. În topul cheltuieilor se află Spitalul Județean de Urgență Slobozia, entitate medicală care, în perioada analizată, a plătit peste 8 mi­lioane de lei pentru produse farmaceutice. Porivit răspunsului oficial, 6,6 mi­lioane de lei au fost plătiți pentru achiziția medicamentelor din Programele Naționale de Sănătate. Prin intermediul Spitalului Slobozia se derulează Programul Național de Oncologie, cel pentru TBC, HIV/SIDA și Boala Pompee, afecțiune extrem de rară care implică un cost anual de achiziție a medicamentelor de aproximativ... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2018, 16:35 (4971 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Am cancer, dar lupt să trăiesc!»

«Am cancer, dar lupt să trăiesc!»

În fiecare zi, în România, cancerul mamar mai răpește o viață... În Ialomița este la fel! Femeile bolnave își pun spe­ranța în chinuitoarele ședințe de chimioterapie. Singura șansă de supraviețuire este însă diagnosticarea timpurie a tumorii. Violeta Ivanciu are 33 de ani și a descoperit întâmplător că are cancer la sân... Acum se pregătește de operație. Este convinsă că poate învinge boala, pentru că a depistat-o la timp și a soli­citat ajutorul medicilor...

Boală descoperită întâmplător Imaginea de pe rețele de socializare a Violetei Ivanciu este diferită de cea din realitate... ... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2018, 11:40 (5026 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Dezvoltarea economică a județului Ialomița bate pasul pe loc

Dezvoltarea economică a județului Ialomița bate pasul pe loc

bonus: Ialomița, județul fără investitori

Mult anunțata creștere economică a României este in­sesizabilă dacă raportăm indicatorii la nivelul județului Ialomița. O serie de date statistice publicate pe site-ul www.topfirme.com demonstrează faptul că, din punct de vedere economic, Ialomița continuă să se lupte cu sărăcia. Mare problemă o reprezintă lipsa unor măsuri eficiente prin care să fie atrași investitorii.

Cifre îngrijorătoare Potrivit datelor centralizate de site-ul amintit, în Ialomița au fost declarate funcționale 16 mii de societăți comerciale. Cifra nu este deloc una îm­bucurătoare, pentru că alte date statistice... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2018, 11:05 (7143 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Accident cu victime multiple, în zona localității Orboiești

A fost activat Planul Roșu de intervenție

Accident cu victime multiple, în zona localității Orboiești

Un bărbat a murit la locul tragediei

Un grav accident rutier s-a petrecut în seara zilei de joi, 4 octombrie 2018, în zona localității ialomițene Orboiești. Opt persoane au fost rănite în urma evenimentului rutier, iar una a murit pe loc. Paramedicii SMURD, dar și un echipaj de Descarcerare, se află la fața locului pentru a oferi sprijin victimelor.

Pompierii intervin la locul tragediei
Din primele informații, în accidentul petrecut pe raza localității Orboiești au fost implicate o platformă auto care transporta un vehicul și un alt autoturism. În urma tragediei, opt persoane au fost rănite, iar una a murit la locul... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2018, 02:11 (11279 vizualizări - 9 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
280 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Accident rutier cu polițist-șofer

O mașină de poliție aflată în misiune a fost implicată, sîmbătă, 10 iunie, într-un accident rutier în apropierea localității Bucu. Accidentul s-a petrecut în condiții de poaie abundentă și carosabil umed ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:39
(19887 vizualizări - 0 comentarii)


Beți și fără permise, la volan

Inconștiența continuă să ne surprindă zilnic. Numai în noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv, 10 spre 11 iulie, polițiștii au depistat în trafic șoferi care ba nu aveau permis de conducere, ba se ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:38
(12923 vizualizări - 0 comentarii)


Armășești: 150 litri de motorină, «evaporată» din rezervor

Alarmată, o femeie, de 45 de ani, din localitatea Armășești, a sesizat polițiștii din localitate, sîmbătă 10 iulie, că în noaptea anterioară îi dispăruseră 150 litri de motorină din rezervorul unui autocamion ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 17:37
(16484 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lectură pentru nevăzători la Biblioteca Județeană

Slobozia: Lectură pentru nevăzători la Biblioteca Județeană

Joi, 15 iulie 2010, ora 11.00, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița, în parteneriat cu Fundația «Cartea călătoare» Focșani, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 12:49
(18365 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Inundații și incendii

Ialomița: Inundații și incendii

Ploile abundente de la sfîrșitul acestei săptămâni au inundat mai multe gospodării din comuna Giurgeni și din cartierele Buliga, Fetești Gară și Fetești Sat ale municipiului Fetești. Vineri, 9 iulie și ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2010, 12:40
(23754 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni la Slobozia și Urziceni

Peste 130 de polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului Județean de Poliție Ialomița, au acționat vineri, 10 iulie a.c., sub directa coordonare a inspectorului șef Viorel Ștefu, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2010, 15:33
(11212 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Suspecții mai multor furturi, identificați

Polițiștii au identificat un grup format din patru suspecți acuzați că, împreună sau individual, au săvîrșit 11 furturi din dependințe, garaje sau adăposturi de animale și păsări, fapte săvîrșite în perioada ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2010, 15:32
(13450 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoți


Fierbinți Tîrg: Tîlhari arestați

În cursul zilei de vineri, 10 iulie a.c., polițiștii au acționat pe raza orașului Fierbinți Tîrg, identificînd trei tineri, pe numele cărora Tribunalul București-Secția I Penală a emis, la data de 8 iulie ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2010, 15:31
(14343 vizualizări - 0 comentarii)


În atenția angajatorilor (persoane juridice și fizice) care depun declarații la FNUASS: Raportarea electronică

Începînd cu raportările lunii iulie, efectuate în luna august, către CJAS Ialomița, listele de asigurați vor fi preluate în sistem electronic în baza aplicației furnizate de către CNAS-Siveco. Această aplicație ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2010, 10:14
(19132 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 arestări într-o singură săptămînă

În săptămîna 2-8 iulie a.c., pe parcursul instrumentării dosarelor penale, avînd în vedere probatoriul administrat pe numele unora dintre suspecți, polițiștii ialomițeni au dispus reținerea a 12 persoane ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 13:13
(20182 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Încă o persoană implicată în scandal, reținută de polițiști

În cadrul cercetărilor s-a stabilit că în scandalul iscat marți seară în orașul Căzănești a fost implicat și un tînăr, de 28 de ani, din localitate, ce a fost identificat deja de polițiști. Față de acesta ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 13:04
(17935 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Casiera unei asociații de locatari, arestată

Delapidare, fals intelectual și uz de fals sînt infracțiunile pentru care este învinuită o femeie, de 61 de ani, domiciliată în Urziceni, casier al unei asociații de locatari din municipiu. În baza probatoriului ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:41
(20793 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni arestare


Polițiștii ialomițeni, în zonele afectate de inundații

Polițiștii ialomițeni continuă să acționeze în mai multe zone afectate de inundații, din municipiul Fetești și comunele Stelnica și Vlădeni. Misiunea polițiștilor se concentrează îndeosebi pe asigurarea ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:38
(16264 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, sub Cod Galben

Ialomița, sub Cod Galben

Începînd de vineri, 9 iulie, orele 08,00 și pînă sîmbătă, 10 iulie, orele 10,00, Ialomița se află sub Cod Galben. Meteorologii au emis avertizări de vînt puternic și vijelii. «În intervalul menționat în ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:19
(21904 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Piața Agroalimentară și Bazarul de Mărfuri Industriale, controlate de polițiști

Joi, 8 iulie a.c., în intervalul orar 10.00-13.00, efective ale Birourilor de Ordine Publică pentru Mediul Urban și Rutier Slobozia, în colaborare cu polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:07
(23457 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Depistat la volan deși avea permisul suspendat pentru conducere în stare de ebrietate

Joi seara, 8 iulie a.c., în jurul orei 20.00, un echipaj de poliție aflat în serviciul de patrulare pe raza municipiului Urziceni, în zona sensului giratoriu de la intersecția DN1D cu DN2, a oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:06
(12963 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prevenirea criminalității în mediul rural

Polițiștii Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia, în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție Cocora, Munteni Buzău, Reviga și Colelia, au acționat pe raza comunelor anterior menționate ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2010, 12:03
(20420 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM: 11%, rata șomajului în luna iunie 2010

La sfîrșitul lunii iunie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 11530 de persoane, din care 5272 șomeri indemnizați, respectiv 6258 șomeri neidemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 18:11
(12861 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șomaj Ialomița


Sudiți: Proiectile neexplodate descoperite sub fundația unei case

Nu mai puțin de 7 proiectile de artilerie explozive, patru dintre acestea de calibru 100 mm, două de calibru 105 și unul de calibru 76 mm, au fost descoperite de cîțiva cetățeni care lucrau la scoaterea ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 14:33
(24019 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei, raiul contrabandiștilor de țigări

Numai într-o singură seară polițiștii au confiscat peste 15 mii de pachete de țigări, în orașul Țăndărei. Țigările erau transportate în mașini, iar deținătorii nu au putut prezenta documente de proveniență ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 13:23
(24398 vizualizări - 5 comentarii)


5,8 mii de lei, amenzi pentru nesiguranța alimentelor

Aproximativ 40 de unități de procesare sau comercializare a produselor alimentare au fost, în perioada recent încheiată, verificaTe de inspectorii Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2010, 13:22
(21918 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Patru autoturisme implicate într-un accident rutier

Miercuri, 7 iulie a.c., în jurul orei 14.35, echipajul de descarcerare și ambulanța SMURD de la Detașamentul Urziceni s-au deplasat de urgență pe DN2, la ieșirea din localitatea Lilieci, unde s-a produs ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 18:15
(13852 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Urziceni: Acțiune a Poliției

O acțiune de amploare s-a desfășurat marți, 6 iulie a.c., la Urziceni, în intervalul orar 18.00-21.00, polițiștii acționînd pe multiple planuri. În cadrul acțiunii, au fost legitimate 173 de persoane, iar ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 18:11
(10991 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții mai multor furturi, după gratii

Marți, 6 iulie a.c., polițiștii din Urziceni au reținut pentru 24 de ore un tînăr, de 20 de ani, din localitate, învinuit de săvârșirea a trei furturi din auto, fapte săvîrșite împreună cu un minor de ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 17:31
(14756 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La volan, cu permisul suspendat

Un bucureștean de 29 de ani este cercetat penal de polițiști după ce a fost depistat conducînd un autoturism pe drumurile publice, deși avea permisul suspendat din luna ianuarie 2010. Autoturismul condus ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 17:20
(15135 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Țiganii din Căzănești s-au încăierat din nou. 5 persoane, reținute de polițiști

Scandalul s-a produs seara trecută, marți, 6 iulie, cînd mai multe persoane de etnie rromă, bărbați, femei și copii se aflau în fața unei locuințe unde aruncau cu diverse obiecte. Pentru calmarea spiritelor ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 17:04
(13631 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Aproape 2000 de pachete cu țigări de contrabandă, expediate printr-o firmă de curierat

Polițiștii din Slobozia au interceptat în trafic, pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia, un autoturism asupra căruia aveau bănuieli că transportă țigări de contrabandă. La volan se afla un ialomițean ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 07:10
(20114 vizualizări - 3 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 05:19
(11053 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2010, 05:18
(13383 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La 14 ani, tîlhari cu acte-n regulă

Duminică, 4 iulie, la miezul nopții telefonul de urgență al polițiștilor din Țăndărei a sunat pentru a anunța o tîlhărie în strada mare. Victima a declarat polițiștilor că în timp ce se afla în zona pasarelei ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:55
(13385 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...