Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Legătura dintre sănătatea orală și bolile cardiovasculare

Legătura dintre sănătatea orală și bolile cardiovasculare

De-a lungul timpului, sănătatea orală a fost privită mai ales prin prisma esteticii și a confortului personal. Un zâmbet sănătos și dinți îngrijiți au fost considerate semne de frumusețe și igienă, însă cercetările recente arată că legătura dintre sănătatea cavității bucale și sănătatea generală este mult mai profundă.
Una dintre cele mai discutate conexiuni este cea dintre bolile parodontale și afecțiunile cardiovasculare, un subiect care capătă din ce în ce mai multă atenție în... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2025, 09:20 (7072 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Cea mai lungă probă a Turului României 2025: 212 km între Buzău și Slobozia, cu traversarea spectaculoasă a Dunării

Cea mai lungă probă a Turului României 2025: 212 km între Buzău și Slobozia, cu traversarea spectaculoasă a Dunării

Auchan România, partener principal și co-organizator al Turului României 2025, alături de Federația Română de Ciclism, continuă să prezinte orașele și regiunile prin care trece caravana „Micii Bucle“-locuri care îmbină sportul, comunitatea și patrimoniul local. Pe 13 septembrie, etapa a patra, cea mai lungă a ediției 2025, se desfășoară pe o distanță de 212 km, pornind din Buzău și având ca destinație finală Slobozia, după un traseu ce trece prin municipiul Brăila și zone emblematice din Câmpia Bărăganului.

Un moment de referință pe traseul acestei etape este trecerea peste noul pod peste Dunăre de la Brăila, inaugurat... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2025, 09:10 (7389 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O pungă cu gaz a creat panică în orașul Amara!

Atinsă în timpul forării unui puț

O pungă cu gaz a creat panică în orașul Amara!

La sfârșitul săptămânii precedente a fost stare de alertă în orașul Amara din cauza unei pungi de gaz care a răbufnit în timpul unor lucrări de amenajare a unui puț de apă finanțate de administrația locală. Investiția a fost realizată cu scopul de a crește cantitatea de apă distribuită în rețeaua publică din Amara. Pentru gestionarea situației de urgență a fost nevoie de eva­cuarea a 270 de oameni și prezența a zeci de pompieri, polițiști, jandarmi, autorități...

 

Oameni evacuați și mesaje RO-ALERT După ce terminaseră de forat unul dintre puțurile... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2025, 14:05 (5778 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, în pericol de a renunța la contractele pentru efectuarea gărzilor

Din cauza noilor politici bugetar-fiscale

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, în pericol de a renunța la contractele pentru efectuarea gărzilor

Spitalul Județean de Urgență Slobozia ar putea rămâne fără fondurile necesare plății gărzilor către medicii care asigură liniile de gardă pe cele mai importante secții ale unității medicale. Totul din cauza măsurilor bugetar-fiscale ce vizează reducerea cheltuielilor. Sumele respective reprezintă ajutorul financiar pe care Spitalul Județean de Urgență Slobozia îl oferă specialiștilor, în fiecare lună, astfel încât aceștia să ofere servicii medicale pacienților în timpul gărzilor. «Este o situație dificilă prin care trecem din cauza acestor modificări legislative. Să sperăm că nu se va ajunge în situația în care să nu mai putem oferi acest... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2025, 09:50 (3705 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Guvernul României vrea să reducă peste 250 de posturi din administrația locală a județului Ialomița

Guvernul României vrea să reducă peste 250 de posturi din administrația locală a județului Ialomița

Guvernul României a dat publicității o analiză privind numărul de posturi din ad­ministrația locală ce ar trebui reduse. În Ialomița, conform documentelor oficiale publicate de Guvern, ar trebui reduse peste 250 de posturi, din peste 2000 ocupate în prezent. Dintr-un total de 66 de administrații locale, Guvernul României arată că afectate de măsurile de reducere a personalului vor fi doar 38 de primării ialomițene.

 

Numărul de angajați care pot fi concediați Datele Guvernului României arată faptul că numărul maxim de posturi aprobate pentru administrația... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2025, 15:50 (25888 vizualizări - 43 comentarii)

Click aici

SPORT

Puncte pierdute

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia-Universitatea Cluj 0-1

Puncte pierdute

Sâmbătă, 30 august a.c., în etapa 8 a SuperLigii, «acasă» la Clinceni, Unirea Slobozia a fost învinsă de Universitatea Cluj, scor 0-1. Singurul gol al partidei a fost marcat de veteranul mijlocaș de 37 de ani, Dan Nistor, în minutul 54, «Șepcile Roșii» reușind să conserve rezultatul până la finalul partidei.

 

Unirea a pierdut puncte importante Antrenorii în «tandem» ai Unirii Slobo­zia, Vlădoiu-Prepeliță, cu consacrata formulă 4-3-3, au mizat pe ur­mătorii jucători încă din debutul partidei:... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2025, 14:45 (7053 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Liviuța nu mai o frige cu Andreiuța, dar o arde la Protecția Consumatorilor

Liviuța nu mai o frige cu Andreiuța, dar o arde la Protecția Consumatorilor

Așa cum ne-a anunțat chiar domnia sa printr-o postare pe Facebook pe care a șters-o ulterior, Livia Julia Gomes a fost detașată 4 luni la Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița. Postarea cu printscreen aferent era datată 14 iulie 2025, cam în același timp cu meteorica acostare la șefia CJPC Ialomița a celui care a fost Horia Constantinescu. În comun, cele două numiri au doar ordine ale ex-președintelui Autorității Naționale Pentru Protecția Consumatorilor, Cristian Popescu Piedone fiind între timp interceptat, deconectat și făcut pachețel de procurorii DNA. Dar să revenim la Liviuța, țărăncuța noastră... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2025, 14:10 (10225 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Start în noul sezon

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia

Start în noul sezon

Handbalistele CSM Unirea Slobozia și-au aflat adversarele și programul pentru noua ediție a campionatului Diviziei A, sezonul 2025-2026. Divizia A a fost structurată pe 3 serii, a câte 8 echipe, iar CSM Unirea Slobozia va face parte din Seria A. Astfel, din Seria A a Diviziei Naționale de handbal feminin fac parte, alături de Clubul Sportiv Municipal Unirea Slobozia, HC Dunărea Brăila, ACS Spartac București, CSU Neptun Constanța, CS Star Mioveni, CNE Râmnicu Vâlcea, CS Rapid București și CSU Știința București. Prima parte a campionatului, cea în care echipele sunt repartizate în serii zonale, se desfășoară în sistem «tur-retur» și se... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2025, 11:20 (1590 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Dojenii, victorie în deplasare

Fotbal, Liga 3, SC FC Voluntari 2 SA-ACS Recolta Gheorghe Doja 1-2

Dojenii, victorie în deplasare

Campionatul Ligii 3, ediția 2025-2026, a debutat vineri, 29 august 2025, având un nou format. După 5 ediții în care cel de-al treilea eșalon fotba­listic din România a avut 100 de echipa participante la start, repartizate în mod egal în 10 serii, pentru acest sezon sunt 96 de formații aliniate la start, împărțite în 8 serii, cu câte 12 echipe în componență. Așadar, ACS Recolta Gheorghe Doja se află în Seria 3, vineri, 29 august a.c., în prima etapă, dojenii întâlnind în deplasare SC FC Voluntari 2 SA. A fost o partidă dură, centralul Andrei Oancea având de furcă cu jucătorii. S-a terminat cu victoria... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2025, 09:55 (1977 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Siguranța elevilor, în vizorul polițiștilor ialomițeni

Siguranța elevilor, în vizorul polițiștilor ialomițeni

În cadrul ședinței Colegiului Prefectural, des­fă­șurată în cadrul Instituției Prefectului Județul Ialomița, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au prezentat planul de acțiuni preventive pentru siguranța elevilor în noul an școlar 2025-2026. Potrivit documentelor oficiale, oamenii legii vor acționa pentru a verifica starea tehnică a microbuzelor școlare și se vor asigura că toate unitățile de învățământ din județ pot asigura paza elevilor.

 

Verificări în desfășurare În documentul pe care l-au î... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2025, 12:20 (1314 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O nouă licitație pentru Autobaza de Transport a Sloboziei

O nouă licitație pentru Autobaza de Transport a Sloboziei

Ritmul lent de lucru și întârzierile gene­rate de constructorul de­semnat câștigător de administrația locală din Slobozia pentru edificarea Autobazei de Transport a orașului au determinat Primăria Slobozia să sisteze lucrările. În prezent, oficialii Primăriei Slobozia încearcă să organizeze o nouă licitație pentru finali­zarea proiectului. Valoarea investiției se ridică la peste 36,2 milioane de lei.

 

O investiție cu probleme Primăria Slobozia a semnat ordinul de începere a lucrărilor pentru Autobaza de Transport a orașului î... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2025, 07:50 (8359 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte în pericol de a rămâne fără finanțare în comuna Săveni

Proiecte în pericol de a rămâne fără finanțare în comuna Săveni

Administrația locală are 12 proiecte ce vizează dezvoltarea comunității locale, cu surse de finanțare diferite, ce sunt în pericol de a nu mai fi bugetate după ce Guvernul României a decis să taie fondurile investițiilor aflate într-un stadiu incipient de implementare. Oficialii Primăriei Săveni susțin că fac numeroase demersuri instituționale pentru a primi banii astfel încât proiectele să fie duse la bun sfârșit.

 

Administrația locală caută soluții Primăria Săveni a obținut finanțări pentru 12 proiecte de utilitate publică ce vizează construcția... [citește_tot_articolul]

31 August 2025, 10:20 (1874 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara: Situația revine la normal. Locuitorii pot reveni la domicilii în zona afectată!

Amara: Situația revine la normal. Locuitorii pot reveni la domicilii în zona afectată!

În cadrul ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița, desfășurată sâmbătă, 30 august 2025, s-a stabilit că «începând cu orele 10,00, locuitorii evacuați din zonele afectate se pot întoarce la domiciliile lor». «De asemenea, operatorii economici care furnizează energie electrică, apă și gaz vor relua treptat serviciile, în funcție de posibilitățile tehnice!» se mai arată într-un comunicat al Instituției Prefectului Județeului Ialomița. Mai mult, o altă măsură a CJSU Ialomița prevede ca «Garda Națională de Mediu-Comisariatul Județean Ialomița și Agenția Națională pentru Resurse Minerale vor constitui... [citește_tot_articolul]

30 August 2025, 10:15 (5958 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

12 străzi reabilitate prin Programul Național «Anghel Saligny» intră în conservare

La Fetești

12 străzi reabilitate prin Programul Național «Anghel Saligny» intră în conservare

Decizia Guvernului României de a opri fondurile proiectelor finanțate prin Programul Național «Anghel Saligny», al căror stadiu de implementare este scăzut, creează haos la Fetești. Administrația locală derula un proiect de investiții ce viza reabi­litarea a 12 străzi din municipiu, aflat în opinia autorităților într-un ritm accelerat de implementare, dar a fost notificată să introducă toate aceste străzi în conservare: «Nu înțelegem de ce Guvernul României a luat această decizie în ceea ce ne privește...».

 

Reacția administrației locale din Fetești... [citește_tot_articolul]

30 August 2025, 09:25 (1766 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pericol de explozie în orașul Amara! Pungă de gaz descoperită în urma unor lucrări!

Pericol de explozie în orașul Amara! Pungă de gaz descoperită în urma unor lucrări!

UPDATE Situația de la Amara s-a stabilizat. ISU Ialomița susține că populația nu este în pericol!

Autoritățile locale din Amara, alături de reprezentanții ISU Ialomița, sunt în alertă după ce, în urma unor lucrări la rețeaua de apă a orașului, a fost descoperită o pungă de gaz. În zonă există un pericol de explozie, de aceea s-a dispus evacuarea a sute de oameni. Pompierii intervin pentru a elimina acest risc.

 

Puț forat, risc de explozie Din cauza problemelor generate de presiunea scăzută a apei din orașul Amara, autoritățile locale au decis să foreze noi puțuri de apă. Vineri, 29 august 2025, în timpul acestor lucrări de forare, a fost descoperită... [citește_tot_articolul]

29 August 2025, 16:15 (35384 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Investițiile în Ialomița, prioritatea liderilor social-democrați

Investițiile în Ialomița, prioritatea liderilor social-democrați

Biroul Permanent Național al Partidului Social Democrat s-a reunit luni, 25 august 2025, la sediul central al PSD. La finalul ședinței, s-a anunțat că PSD va reveni la ședințele Coaliției pentru a se discuta despre măsurile bugetare restrictive impuse de Guvern. În acest context, pre­ședintele PSD Ialomița, Marian Pavel, a ținut să declare că «normal, s-a votat în unanimitate ca PSD să revină la ședințele Coaliției...». «Este foarte corect ca partenerii noștri de guvernare să înțeleagă că investițiile, la nivelul comunităților pe care le reprezentăm, sunt deosebit de importante. La întâlnirile la care am participat, alături și de alți reprezentanți ai administrației locale, s-au avansat diverse propuneri... În calitate de președinte al Organizației PSD Ialomița, o organizație care a câștigat încrederea ialomițenilor în 54 de localități, este firesc să militez pentru continuarea investițiilor!»... [citește_tot_articolul]

29 August 2025, 13:10 (2285 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Ialomița a propus o nouă reorganizare a rețelei școlare din Țăndărei

Liceul Teoretic «Paul Georgescu» păstrează clasele primare și de gimnaziu

Inspectoratul Școlar Ialomița a propus o nouă reorganizare a rețelei școlare din Țăndărei

bonus: Siguranța catedrelor, posibila miză a scandalului

În urma demersurilor administrației locale și a Aso­ciației de Părinți a Liceului Teoretic «Paul Georgescu», Inspec­toratul Școlar Ialomița a revenit asupra deciziei privind reorganizarea rețelei școlare a orașului. Aceasta pre­vedea mutarea claselor primare și gimna­ziale ale instituției de învățământ și preluarea lor de către Școala Gimnazială «Spiru Haret» din localitate. Reamintim că decizia a creat un val de nemulțumire în rândul comunității locale, părinții organizând un protest în urmă cu o săptămână în curtea Liceului Teoretic «Paul Georgescu». În momentul de față, se așteaptă... [citește_tot_articolul]

29 August 2025, 07:55 (11363 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Mirosurile pestilențiale din Slobozia, provenite de la marii poluatori

Avicola deversează la greu ape neepurate

Mirosurile pestilențiale din Slobozia, provenite de la marii poluatori

Problema mirosurilor neplăcute provenite de la stația de epurare a Sloboziei, ad­ministrată de operatorul regional Urban SA, a intrat din nou în atenția autorită­ților județene. În timp ce Instituția Prefectului Județul Ialomița a convocat o nouă comisie pentru a găsi soluții la problema mirosurilor greu de suportat, operatorul Urban SA susține că sancțiunea recentă primită din partea Gărzii de Mediu Ialomița nu schimbă cu nimic situația de fapt. Mai mult, oficialii societății susțin că măsurile care le-au fost trasate nu pot fi puse în practică în timpul impus. Singura soluție o reprezintă mutarea stației de epurare a orașului, aspect care a fost luat î... [citește_tot_articolul]

28 August 2025, 09:50 (24161 vizualizări - 22 comentarii)

SPORT

Singura echipă din prima Ligă eliminată!

Fotbal, Cupa României, Sănătatea Cluj-Unirea Slobozia 1-1 (6-5)

Singura echipă din prima Ligă eliminată!

Pe scurt, acesta ar fi rezumatul partidei de miercuri, 27 august 2025, din play-off-ul Cupei României. Unirea Slobozia, echipă de Liga I, a fost eliminată de o echipă din Liga III, Sănătatea Cluj. Deja nu mai are relevanță că «tandemul» de antrenori Vlădoiu-Prepeliță a folosit la Unirea garnitura de rezerve, de-altfel firesc în condițiile în care se juca cu o echipă net inferioară. Meciul, cu tot cu prelungirile celor 90 de minute, s-a terminat 1-1, după ce Sănătatea Cluj a deschis scorul chiar din minutul 6, prin tânărul de 18 ani Mihai Bonț. În minutul 63, într-un puseu de orgoliu, Unirea Slobozia egalează, prin Andrei Dragu. Meciul... [citește_tot_articolul]

28 August 2025, 08:20 (3449 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

800 mii de lei de la Ministerul Agriculturii pentru liceul fără elevi din comuna Armășești

800 mii de lei de la Ministerul Agriculturii pentru liceul fără elevi din comuna Armășești

Numărul tot mai scăzut de elevi pe care îl înregis­trează județul Ialomița creează multe probleme în ceea ce privește rețeaua școlară din județ. La Armășești, de exemplu, tradiționalul liceu din localitate își păstrează această titulatură deși, de mai bine de 3 ani, nu a mai înființat nicio clasă de liceu. Astfel, unitatea de învățământ ar trebui să devină școală profesio­nală. Modificarea statutului presupune însă multe demersuri birocratice pe care instituțiile implicate par neinteresate să și le asume. În tot acest timp, chiar dacă este liceu doar pe hârtie, Liceul Tehnologic «Iordache Zossima» Armășești a beneficiat... [citește_tot_articolul]

27 August 2025, 10:25 (4907 vizualizări - 1 comentariu)

Sâmbătă 27 Iun 2026
279 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Grindu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Grindu: Doi răniți în urma unui accident rutier

Duminică, 29 mai a.c., la ieșire din localitatea Grindu către Buzău s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate la fața locului a reieșit că în evenimentul ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2022, 22:00
(5596 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grindu accident


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Duminică, 29 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27180, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de sâmbătă, 28 mai a ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2022, 16:40
(1868 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Sâmbătă, 28 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27179, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de vineri, 27 mai ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2022, 16:40
(3797 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Vineri, 27 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27179, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de joi, 26 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2022, 16:20
(8249 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Evaluarea standardizată la finalul anului școlar 2021-2022

În conformitate cu Ordinul nr. 3835/2022, în anul școlar 2021-2022, în perioada cuprinsă intre 30 mai-10 iunie 2022, se va organiza pilotarea evaluării standardizate pentru elevii claselor I-VII, respectiv ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2022, 15:50
(12010 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Noutăți în sistemul RO-eFactura

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începând cu data de 1 iulie 2022, operatorii economici stabiliți în România au obligația, în relația B2G (relația dintre ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2022, 13:45
(16086 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Începe depunerea cererilor de finanțare aferente Măsurii «Microgranturi în domeniul agroalimentar»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că de vineri, 27.05.2022, încep înscrierile pentru Măsura «Microgranturi în domeniul agroalimentar». Astfel, în perioada 27 mai 2022 ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2022, 11:10
(12374 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri de peste 98 milioane de lei, colectate în luna aprilie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a realizat, în luna aprilie a anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 98,18 milioane de lei, cu 15,2 ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2022, 19:00
(21585 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive desfășurate de polițiștii ialomițeni

Acțiuni preventive desfășurate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii ialomițeni au desfășurat în cursul zilei de miercuri, 25 mai a.c., activități de informare în rândul elevilor din cadrul școlilor din mediul rural și urban din județul Ialomița, pentru conștientizarea ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2022, 16:50
(13234 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Braconieri prinși în flagrant de polițiști pe Brațul Borcea

Ialomița: Braconieri prinși în flagrant de polițiști pe Brațul Borcea

Miercuri, 25 mai a.c., polițiștii au depistat pe Brațul Borcea doi bărbați, de 37 de ani, din comuna Stelnica, și de 47 de ani, din comuna Bordușani, în timp pescuiau într-o ambarcațiune din lemn, cu o ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2022, 16:30
(3867 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Joi, 26 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27177, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de miercuri, 25 mai a.c., ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2022, 16:15
(7443 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectul județului Ialomița a convocat Ședința Colegiului Prefectural

Prefectul județului Ialomița a convocat Ședința Colegiului Prefectural

Joi, 26 mai 2022, prefectul județului Ialomița a convocat Ședința Colegiului Prefectural, având pe ordinea de zi dezbateri cu privire la activitatea de contractare a serviciilor medicale, medicamentelor ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2022, 15:30
(3325 vizualizări - 0 comentarii)


«Zilele Culturii Slobozene», în perioada 30 mai-3 iunie 2022

Primăria Municipiului Slobozia, prin Direcția Educație, Cultură și Tineret Slobozia, organizează în perioada 30 mai-3 iunie 2022 un amplu program de manifestări, sub genericul «Zilele Culturii Slobozene ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2022, 14:45
(21137 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu aplicativ la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Joi, 26 mai a.c., începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița a organizat un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care a fost ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2022, 11:30
(11183 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Moldoveni și Sudiți!

Joi, 26 mai 2022, echipele RAJA Constanța execută lucrări periodice de întreținere a rezervoarelor destinate înmagazinării apei potabile din localitățile Moldoveni și Sudiți. Astfel, în intervalul orar ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2022, 17:40
(5563 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Miercuri, 25 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27176, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de marți, 24 mai ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2022, 16:35
(9489 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

IPJ Ialomița: «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

A doua zi a evenimentului național «Săptămâna Prevenirii Criminalității» a fost dedicată prevenirii violenței în familie-fenomen complex, având consecințe atât în plan individual și familial, cât și la ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2022, 16:20
(3657 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Scutiri fiscale pentru angajații din sectorul agricol și industrie alimentară

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii despre faptul că a fost introdusă o nouă scutire de la plata impozitului pentru veniturile din salarii și asimilate salariilor ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2022, 13:50
(10947 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților promoției 2022

Având în vedere că anul școlar 2021-2022 este aproape de final, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița amintește absolvenților promoției 2022 că pot beneficia de prevederile Legii nr ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2022, 12:20
(10713 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul Școlar Județean Ialomița: «Târgul ofertelor educaționale»

lnspectoratul Școlar Județean lalomița își dovedește interesul pentru traseul educațional și profesional al elevilor de clasa a VIII-a prin organizarea unui Târg care să faciliteze accesul acestora la ofertele ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2022, 20:40
(9905 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Liber la pașapoarte pentru copii de 1 iunie

De 1 iunie-«Ziua Internațională a Copilului», Serviciul Public Comunitar de Pașapoarte va avea program normal de lucru. Funcționarii instituției vor onora însă solicitările pentru emiterea de pașapoarte ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2022, 19:40
(10003 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Marți, 24 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27174, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de luni, 23 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2022, 16:15
(1859 vizualizări - 0 comentarii)


Descindere la Slobozia organizată de Poliția Capitalei

Polițiștii din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București au efectuat marți, 24 mai a.c., 7 percheziții domiciliare, pe raza Capitalei și a județelor Ilfov și Ialomița. În Ialomița, descinderea ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2022, 15:00
(2430 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Întâlnire cu profesor doctor Marius Stan

Profesor doctor Marius Stan, celebrul savant român născut la Urziceni, ajunge vineri, 27 mai 2022, la Slobozia. Omul de știință va susține o conferință în cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea». Denumit ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2022, 14:15
(3871 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Peste 844 mii de lei, sume stabilite suplimentar în luna aprilie 2022

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au efectuat, în luna aprilie a.c., 19 inspecții fiscale și 21 de controale inopinate. În urma acțiunilor de verificare au fost stabilite obligații ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2022, 14:00
(13821 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Dridu!

Echipele RAJA Constanța execută lucrări periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile din localitatea Dridu. Astfel, marți, 24 mai 2022, în intervalul orar 08,00-17,00, se ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2022, 18:05
(19789 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Luni, 23 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27174, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de duminică, 22 mai a ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2022, 17:10
(5381 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Peste 110000 de chestionare completate la nivelul județului Ialomița

În intervalul 14.03-22.05.2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 au fost completate 110609 de chestionare la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2022, 16:55
(14325 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Redirecționare a 3,5% din impozitul anual datorat la entități nonprofit/unități de cult (Formularul 230)

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că pot dispune asupra destinației unei sume reprezentând până la 3,5% din impozitul stabilit pentru susținerea ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2022, 16:20
(13259 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Sudiți

Incendiu la o casă din Sudiți

Duminică, 22 mai a.c., în jurul orelor 16,40, pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din comuna Sudiți. Trei ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2022, 13:10
(10633 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți incendiu


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...