Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

O pungă cu gaz a creat panică în orașul Amara!

Atinsă în timpul forării unui puț

O pungă cu gaz a creat panică în orașul Amara!

La sfârșitul săptămânii precedente a fost stare de alertă în orașul Amara din cauza unei pungi de gaz care a răbufnit în timpul unor lucrări de amenajare a unui puț de apă finanțate de administrația locală. Investiția a fost realizată cu scopul de a crește cantitatea de apă distribuită în rețeaua publică din Amara. Pentru gestionarea situației de urgență a fost nevoie de eva­cuarea a 270 de oameni și prezența a zeci de pompieri, polițiști, jandarmi, autorități...

 

Oameni evacuați și mesaje RO-ALERT După ce terminaseră de forat unul dintre puțurile... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2025, 14:05 (5773 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, în pericol de a renunța la contractele pentru efectuarea gărzilor

Din cauza noilor politici bugetar-fiscale

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, în pericol de a renunța la contractele pentru efectuarea gărzilor

Spitalul Județean de Urgență Slobozia ar putea rămâne fără fondurile necesare plății gărzilor către medicii care asigură liniile de gardă pe cele mai importante secții ale unității medicale. Totul din cauza măsurilor bugetar-fiscale ce vizează reducerea cheltuielilor. Sumele respective reprezintă ajutorul financiar pe care Spitalul Județean de Urgență Slobozia îl oferă specialiștilor, în fiecare lună, astfel încât aceștia să ofere servicii medicale pacienților în timpul gărzilor. «Este o situație dificilă prin care trecem din cauza acestor modificări legislative. Să sperăm că nu se va ajunge în situația în care să nu mai putem oferi acest... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2025, 09:50 (3704 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Guvernul României vrea să reducă peste 250 de posturi din administrația locală a județului Ialomița

Guvernul României vrea să reducă peste 250 de posturi din administrația locală a județului Ialomița

Guvernul României a dat publicității o analiză privind numărul de posturi din ad­ministrația locală ce ar trebui reduse. În Ialomița, conform documentelor oficiale publicate de Guvern, ar trebui reduse peste 250 de posturi, din peste 2000 ocupate în prezent. Dintr-un total de 66 de administrații locale, Guvernul României arată că afectate de măsurile de reducere a personalului vor fi doar 38 de primării ialomițene.

 

Numărul de angajați care pot fi concediați Datele Guvernului României arată faptul că numărul maxim de posturi aprobate pentru administrația... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2025, 15:50 (25857 vizualizări - 43 comentarii)

SPORT

Puncte pierdute

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia-Universitatea Cluj 0-1

Puncte pierdute

Sâmbătă, 30 august a.c., în etapa 8 a SuperLigii, «acasă» la Clinceni, Unirea Slobozia a fost învinsă de Universitatea Cluj, scor 0-1. Singurul gol al partidei a fost marcat de veteranul mijlocaș de 37 de ani, Dan Nistor, în minutul 54, «Șepcile Roșii» reușind să conserve rezultatul până la finalul partidei.

 

Unirea a pierdut puncte importante Antrenorii în «tandem» ai Unirii Slobo­zia, Vlădoiu-Prepeliță, cu consacrata formulă 4-3-3, au mizat pe ur­mătorii jucători încă din debutul partidei:... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2025, 14:45 (7028 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Liviuța nu mai o frige cu Andreiuța, dar o arde la Protecția Consumatorilor

Liviuța nu mai o frige cu Andreiuța, dar o arde la Protecția Consumatorilor

Așa cum ne-a anunțat chiar domnia sa printr-o postare pe Facebook pe care a șters-o ulterior, Livia Julia Gomes a fost detașată 4 luni la Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița. Postarea cu printscreen aferent era datată 14 iulie 2025, cam în același timp cu meteorica acostare la șefia CJPC Ialomița a celui care a fost Horia Constantinescu. În comun, cele două numiri au doar ordine ale ex-președintelui Autorității Naționale Pentru Protecția Consumatorilor, Cristian Popescu Piedone fiind între timp interceptat, deconectat și făcut pachețel de procurorii DNA. Dar să revenim la Liviuța, țărăncuța noastră... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2025, 14:10 (10221 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Start în noul sezon

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia

Start în noul sezon

Handbalistele CSM Unirea Slobozia și-au aflat adversarele și programul pentru noua ediție a campionatului Diviziei A, sezonul 2025-2026. Divizia A a fost structurată pe 3 serii, a câte 8 echipe, iar CSM Unirea Slobozia va face parte din Seria A. Astfel, din Seria A a Diviziei Naționale de handbal feminin fac parte, alături de Clubul Sportiv Municipal Unirea Slobozia, HC Dunărea Brăila, ACS Spartac București, CSU Neptun Constanța, CS Star Mioveni, CNE Râmnicu Vâlcea, CS Rapid București și CSU Știința București. Prima parte a campionatului, cea în care echipele sunt repartizate în serii zonale, se desfășoară în sistem «tur-retur» și se... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2025, 11:20 (1590 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Dojenii, victorie în deplasare

Fotbal, Liga 3, SC FC Voluntari 2 SA-ACS Recolta Gheorghe Doja 1-2

Dojenii, victorie în deplasare

Campionatul Ligii 3, ediția 2025-2026, a debutat vineri, 29 august 2025, având un nou format. După 5 ediții în care cel de-al treilea eșalon fotba­listic din România a avut 100 de echipa participante la start, repartizate în mod egal în 10 serii, pentru acest sezon sunt 96 de formații aliniate la start, împărțite în 8 serii, cu câte 12 echipe în componență. Așadar, ACS Recolta Gheorghe Doja se află în Seria 3, vineri, 29 august a.c., în prima etapă, dojenii întâlnind în deplasare SC FC Voluntari 2 SA. A fost o partidă dură, centralul Andrei Oancea având de furcă cu jucătorii. S-a terminat cu victoria... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2025, 09:55 (1977 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Siguranța elevilor, în vizorul polițiștilor ialomițeni

Siguranța elevilor, în vizorul polițiștilor ialomițeni

În cadrul ședinței Colegiului Prefectural, des­fă­șurată în cadrul Instituției Prefectului Județul Ialomița, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au prezentat planul de acțiuni preventive pentru siguranța elevilor în noul an școlar 2025-2026. Potrivit documentelor oficiale, oamenii legii vor acționa pentru a verifica starea tehnică a microbuzelor școlare și se vor asigura că toate unitățile de învățământ din județ pot asigura paza elevilor.

 

Verificări în desfășurare În documentul pe care l-au î... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2025, 12:20 (1314 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O nouă licitație pentru Autobaza de Transport a Sloboziei

O nouă licitație pentru Autobaza de Transport a Sloboziei

Ritmul lent de lucru și întârzierile gene­rate de constructorul de­semnat câștigător de administrația locală din Slobozia pentru edificarea Autobazei de Transport a orașului au determinat Primăria Slobozia să sisteze lucrările. În prezent, oficialii Primăriei Slobozia încearcă să organizeze o nouă licitație pentru finali­zarea proiectului. Valoarea investiției se ridică la peste 36,2 milioane de lei.

 

O investiție cu probleme Primăria Slobozia a semnat ordinul de începere a lucrărilor pentru Autobaza de Transport a orașului î... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2025, 07:50 (8358 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte în pericol de a rămâne fără finanțare în comuna Săveni

Proiecte în pericol de a rămâne fără finanțare în comuna Săveni

Administrația locală are 12 proiecte ce vizează dezvoltarea comunității locale, cu surse de finanțare diferite, ce sunt în pericol de a nu mai fi bugetate după ce Guvernul României a decis să taie fondurile investițiilor aflate într-un stadiu incipient de implementare. Oficialii Primăriei Săveni susțin că fac numeroase demersuri instituționale pentru a primi banii astfel încât proiectele să fie duse la bun sfârșit.

 

Administrația locală caută soluții Primăria Săveni a obținut finanțări pentru 12 proiecte de utilitate publică ce vizează construcția... [citește_tot_articolul]

31 August 2025, 10:20 (1861 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara: Situația revine la normal. Locuitorii pot reveni la domicilii în zona afectată!

Amara: Situația revine la normal. Locuitorii pot reveni la domicilii în zona afectată!

În cadrul ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița, desfășurată sâmbătă, 30 august 2025, s-a stabilit că «începând cu orele 10,00, locuitorii evacuați din zonele afectate se pot întoarce la domiciliile lor». «De asemenea, operatorii economici care furnizează energie electrică, apă și gaz vor relua treptat serviciile, în funcție de posibilitățile tehnice!» se mai arată într-un comunicat al Instituției Prefectului Județeului Ialomița. Mai mult, o altă măsură a CJSU Ialomița prevede ca «Garda Națională de Mediu-Comisariatul Județean Ialomița și Agenția Națională pentru Resurse Minerale vor constitui... [citește_tot_articolul]

30 August 2025, 10:15 (5956 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

12 străzi reabilitate prin Programul Național «Anghel Saligny» intră în conservare

La Fetești

12 străzi reabilitate prin Programul Național «Anghel Saligny» intră în conservare

Decizia Guvernului României de a opri fondurile proiectelor finanțate prin Programul Național «Anghel Saligny», al căror stadiu de implementare este scăzut, creează haos la Fetești. Administrația locală derula un proiect de investiții ce viza reabi­litarea a 12 străzi din municipiu, aflat în opinia autorităților într-un ritm accelerat de implementare, dar a fost notificată să introducă toate aceste străzi în conservare: «Nu înțelegem de ce Guvernul României a luat această decizie în ceea ce ne privește...».

 

Reacția administrației locale din Fetești... [citește_tot_articolul]

30 August 2025, 09:25 (1766 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pericol de explozie în orașul Amara! Pungă de gaz descoperită în urma unor lucrări!

Pericol de explozie în orașul Amara! Pungă de gaz descoperită în urma unor lucrări!

UPDATE Situația de la Amara s-a stabilizat. ISU Ialomița susține că populația nu este în pericol!

Autoritățile locale din Amara, alături de reprezentanții ISU Ialomița, sunt în alertă după ce, în urma unor lucrări la rețeaua de apă a orașului, a fost descoperită o pungă de gaz. În zonă există un pericol de explozie, de aceea s-a dispus evacuarea a sute de oameni. Pompierii intervin pentru a elimina acest risc.

 

Puț forat, risc de explozie Din cauza problemelor generate de presiunea scăzută a apei din orașul Amara, autoritățile locale au decis să foreze noi puțuri de apă. Vineri, 29 august 2025, în timpul acestor lucrări de forare, a fost descoperită... [citește_tot_articolul]

29 August 2025, 16:15 (35363 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Investițiile în Ialomița, prioritatea liderilor social-democrați

Investițiile în Ialomița, prioritatea liderilor social-democrați

Biroul Permanent Național al Partidului Social Democrat s-a reunit luni, 25 august 2025, la sediul central al PSD. La finalul ședinței, s-a anunțat că PSD va reveni la ședințele Coaliției pentru a se discuta despre măsurile bugetare restrictive impuse de Guvern. În acest context, pre­ședintele PSD Ialomița, Marian Pavel, a ținut să declare că «normal, s-a votat în unanimitate ca PSD să revină la ședințele Coaliției...». «Este foarte corect ca partenerii noștri de guvernare să înțeleagă că investițiile, la nivelul comunităților pe care le reprezentăm, sunt deosebit de importante. La întâlnirile la care am participat, alături și de alți reprezentanți ai administrației locale, s-au avansat diverse propuneri... În calitate de președinte al Organizației PSD Ialomița, o organizație care a câștigat încrederea ialomițenilor în 54 de localități, este firesc să militez pentru continuarea investițiilor!»... [citește_tot_articolul]

29 August 2025, 13:10 (2282 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Ialomița a propus o nouă reorganizare a rețelei școlare din Țăndărei

Liceul Teoretic «Paul Georgescu» păstrează clasele primare și de gimnaziu

Inspectoratul Școlar Ialomița a propus o nouă reorganizare a rețelei școlare din Țăndărei

bonus: Siguranța catedrelor, posibila miză a scandalului

În urma demersurilor administrației locale și a Aso­ciației de Părinți a Liceului Teoretic «Paul Georgescu», Inspec­toratul Școlar Ialomița a revenit asupra deciziei privind reorganizarea rețelei școlare a orașului. Aceasta pre­vedea mutarea claselor primare și gimna­ziale ale instituției de învățământ și preluarea lor de către Școala Gimnazială «Spiru Haret» din localitate. Reamintim că decizia a creat un val de nemulțumire în rândul comunității locale, părinții organizând un protest în urmă cu o săptămână în curtea Liceului Teoretic «Paul Georgescu». În momentul de față, se așteaptă... [citește_tot_articolul]

29 August 2025, 07:55 (11363 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mirosurile pestilențiale din Slobozia, provenite de la marii poluatori

Avicola deversează la greu ape neepurate

Mirosurile pestilențiale din Slobozia, provenite de la marii poluatori

Problema mirosurilor neplăcute provenite de la stația de epurare a Sloboziei, ad­ministrată de operatorul regional Urban SA, a intrat din nou în atenția autorită­ților județene. În timp ce Instituția Prefectului Județul Ialomița a convocat o nouă comisie pentru a găsi soluții la problema mirosurilor greu de suportat, operatorul Urban SA susține că sancțiunea recentă primită din partea Gărzii de Mediu Ialomița nu schimbă cu nimic situația de fapt. Mai mult, oficialii societății susțin că măsurile care le-au fost trasate nu pot fi puse în practică în timpul impus. Singura soluție o reprezintă mutarea stației de epurare a orașului, aspect care a fost luat î... [citește_tot_articolul]

28 August 2025, 09:50 (24147 vizualizări - 22 comentarii)

SPORT

Singura echipă din prima Ligă eliminată!

Fotbal, Cupa României, Sănătatea Cluj-Unirea Slobozia 1-1 (6-5)

Singura echipă din prima Ligă eliminată!

Pe scurt, acesta ar fi rezumatul partidei de miercuri, 27 august 2025, din play-off-ul Cupei României. Unirea Slobozia, echipă de Liga I, a fost eliminată de o echipă din Liga III, Sănătatea Cluj. Deja nu mai are relevanță că «tandemul» de antrenori Vlădoiu-Prepeliță a folosit la Unirea garnitura de rezerve, de-altfel firesc în condițiile în care se juca cu o echipă net inferioară. Meciul, cu tot cu prelungirile celor 90 de minute, s-a terminat 1-1, după ce Sănătatea Cluj a deschis scorul chiar din minutul 6, prin tânărul de 18 ani Mihai Bonț. În minutul 63, într-un puseu de orgoliu, Unirea Slobozia egalează, prin Andrei Dragu. Meciul... [citește_tot_articolul]

28 August 2025, 08:20 (3448 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

800 mii de lei de la Ministerul Agriculturii pentru liceul fără elevi din comuna Armășești

800 mii de lei de la Ministerul Agriculturii pentru liceul fără elevi din comuna Armășești

Numărul tot mai scăzut de elevi pe care îl înregis­trează județul Ialomița creează multe probleme în ceea ce privește rețeaua școlară din județ. La Armășești, de exemplu, tradiționalul liceu din localitate își păstrează această titulatură deși, de mai bine de 3 ani, nu a mai înființat nicio clasă de liceu. Astfel, unitatea de învățământ ar trebui să devină școală profesio­nală. Modificarea statutului presupune însă multe demersuri birocratice pe care instituțiile implicate par neinteresate să și le asume. În tot acest timp, chiar dacă este liceu doar pe hârtie, Liceul Tehnologic «Iordache Zossima» Armășești a beneficiat... [citește_tot_articolul]

27 August 2025, 10:25 (4907 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Adunarea Generală a Judecătorilor Tribunalului Ialomița a decis suspendarea soluționării cauzelor care nu au caracter urgent

În semn de protest față de legea privind pensiile magistraților

Adunarea Generală a Judecătorilor Tribunalului Ialomița a decis suspendarea soluționării cauzelor care nu au caracter urgent

Soluționarea cauzelor care nu au caracter urgent va fi suspendată la Tribunalul Ialomița în urma unei decizii a Adunării Generale a Judecătorilor Tribunalului Ialomița. Întrunit marți, 26 august 2025, forul magistraților Tribunalului Ialomița a decis să adopte această măsură ca urmare a modificărilor propuse de legea privind reforma pensiilor de serviciu ale magistraților.

 

Se cere retragerea proiectului de lege Într-un comunicat de presă, Adunarea Generală a Judecătorilor Tribunalului Ialomița a decis să suspende soluționarea cauzelor care nu au caracter urgent... [citește_tot_articolul]

26 August 2025, 18:05 (25636 vizualizări - 33 comentarii)

EVENIMENT

Comisarii ialomițeni se instruiesc în pilotarea dronelor

Garda de Mediu Ialomița în era digitalizării

Comisarii ialomițeni se instruiesc în pilotarea dronelor

Garda Națională de Mediu a decis să aducă digitalizarea mai aproape de angajați, în special cei din structurile subordonate. Astfel, fiecare Comisariat Județean din țară va primi drone cu ajutorul cărora să poată fi efectuate controalele în teren. Pentru a folosi aparatele este necesar ca persoanele care le utilizează să dețină licențe de zbor. Gărzii de Mediu Ialomița i-au fost până acum repartizate două drone, iar patru dintre comisari participă în prezent la cursuri pentru obținerea licențelor de zbor.

 

Controale efectuate cu drona Pentru a crește gradul... [citește_tot_articolul]

26 August 2025, 17:20 (8158 vizualizări - 8 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
281 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Cotorca: Doi răniți, în urma unui accident rutier

Cotorca: Doi răniți, în urma unui accident rutier

Pompierii și polițiștii ialomițeni au intervenit miercuri, 3 martie a.c., pentru acordarea primului ajutor victimelor unui accident rutier petrecut în zona localității Cotorca. Din evenimentul rutier au ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2021, 09:30
(3369 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


APIA: A demarat Campania de primire a Cererilor Unice de Plată 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând cu data de luni, 1 martie 2021, a demarat Campania de primire a Cererilor Unice de Plată 2021.Fermierii interesați vor putea ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 18:35
(3145 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean Ialomița: Modernizarea DJ201, în linie dreaptă

Consiliul Județean Ialomița: Modernizarea DJ201, în linie dreaptă

Marți, 2 martie 2021, în prezența oficialităților locale și județene, președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel a semnat contractele de execuție de lucrări la DJ201, tronsonul Coșereni-Axintele ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 18:30
(3162 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 5 martie 2021-termen limită pentru depunerea Formularului 092

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 18:25
(2024 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 20000 de lei

78 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate, în ultimele 24 de ore, de forțele de ordine angrenate în acțiunile pentru verificarea respectării măsurilor de prevenire și limitare a  infectării ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 16:55
(3083 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bunuri de peste 55000 de lei, confiscate

Polițiștii ialomițeni au intervenit luni, 1 martie, la 38 de evenimente, 31 dintre acestea fiind semnalate pe numărul unic de urgență 112. Totodată, au fost constatate 16 infracțiuni, din care 2 contra ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 16:50
(2166 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 localități din județ în Scenariul Roșu, din cauza creșterii ratei de incidență

Rata de incidență a cazurilor de COVID-19 crește de la o zi la alta la nivelul județului Ialomița. Marți, 2 martie a.c., la nivelul județului valoarea acesteia este 1,02/1000 de locuitori.  Într-o ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 15:50
(4524 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 33 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 2 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8277, cu 33 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 15:25
(2769 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bebelușă în stare gravă, transferată la București

O fetiță născută la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, cu grave malformații cardiace, a fost transferată la Spitalul «Marie Curie» din București.

Intervenție a elicopterului SMURD ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 11:50
(3276 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Fetești Oraș

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii la vana de legătură de la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 125 mm, de pe strada Călărași din municipiul Fetești, RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 11:40
(2573 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Startul Campaniei de vizare a carnetelor de rentă viageră

În contextul actual privind epidemia de Coronavirus pe teritoriul României, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în perioada 01.03-31.08.2021, pentru obținerea sumei ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 17:35
(6592 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 14 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 1 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8244, cu 14 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 16:10
(2068 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Amenzi» multicolore pentru șoferițe

IPJ Ialomița: «Amenzi» multicolore pentru șoferițe

Luni, 1 Martie 2021, polițiștii rutieri au înlocuit punctele de penalizare cu lalele, punctele de amendă cu zambile iar avertismentele cu frezii, devenind dis de dimineață vestitorii primăverii. Aceștia ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 15:45
(2425 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 55500 de lei

Verificarea respectării măsurilor de izolare/carantină la adresa aleasă, precum și respectarea restricțiilor privind deplasarea pe timpul nopții și a cerințelor impuse comercianților, se mențin în atenția ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 15:40
(3212 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă

Ialomițenii pot subscrie și în luna martie 2021 pentru noi emisiuni de titluri de stat destinate exclusiv populației în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1, 3 și 5 ani, începând cu data de ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 11:20
(1959 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția Județeană de Statistică Ialomița anunță Recensământul populației și locuințelor de probă

Recensământul de probă este un sondaj care se desfășoară anterior Recensământului, în scopul verificării practice și îmbunătățirii aspectelor organizatorice și tehnice. Este un exercițiu cu scopul de a ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 11:05
(8196 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Trafic blocat din cauza unui grav accident rutier

Urziceni: Trafic blocat din cauza unui grav accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut duminică, 28 februarie a.c., în jurul orelor 20,00, la ieșire din Urziceni către Buzău. Din primele informații, în accident au fost implicate două autoturisme. În urma ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2021, 23:00
(4375 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


1/2 martie 2021: «Solidaritatea Sanitară» împresoară porțile Parlamentului

Luni, 1 martie 2021, și marți, 2 martie a.c., zilele în care în care va fi dezbătut în plen și aprobat Bugetul, Federația «Solidaritatea Sanitară» protestează la porțile Parlamentului, «asediind» parlamentarii ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2021, 17:25
(2200 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 14 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 28 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8230, cu 14 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2021, 15:55
(1863 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 25 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 27 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8216, cu 25 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2021, 15:35
(2308 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Bărbat rătăcit în pădure, salvat de pompieri

Pompierii din Slobozia au intervenit joi, 25 februarie a.c., pentru acordarea primului ajutor în cazul unui bărbat de 49 de ani. Acesta a apelat numărul de urgență 112, precizând faptul că s-a rătăcit într ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 18:55
(2047 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Țăndărei

În cursul zilei de joi, 25 februarie a.c., polițiștii au acționat pe raza orașului Țăndărei, pentru prevenirea și combaterea violenței stradale, precum și pentru reducerea riscului rutier de producere a ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 18:40
(2409 vizualizări - 2 comentarii)


ISU Ialomița: 28 februarie-Ziua Protecției Civile din România

La 28 februarie sărbătorim Ziua Protecției Civile din România, dată la care, în anul 1933, Regele Carol al II-lea, prin «Înalt Decret Regal nr. 468», a aprobat Regulamentul apărării contra atacurilor aeriene ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 18:25
(1665 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Respectarea măsurilor de protecție sanitară, verificată de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au verificat modul în care sunt respectate măsurile de protecție sanitară, la nivelul întregului județ. Astfel, în urma verificărilor au fost aplicate 173 de ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 18:20
(1155 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 31 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 26 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8191, cu 31 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 15:45
(2160 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Cercetat penal pentru pescuit în perioada de prohibiție

Stelnica: Cercetat penal pentru pescuit în perioada de prohibiție

Miercuri, 24 februarie a.c., în timpul unei acțiuni de combatere a braconajului piscicol, polițiștii din Stelnica au identificat pe malul stâng al Brațului Borcea un bărbat, de 52 de ani, care descărca ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2021, 17:50
(2474 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 9000 de lei pentru nerespectarea măsurilor de siguranță sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat ample acțiuni privind modul în care populația respectă măsurile de protecție sanitară. Pentru abaterile constatate au fost aplicate 173 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2021, 17:45
(3423 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Muzeul Agriculturii

Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia vernisează luni, 1 martie 2020, expoziția «Ștergarul-Icoana Sufletului». Evenimentul se organizează în sala mare a instituției, de la orele 14,00. ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2021, 17:40
(2273 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 22 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 25 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8160, cu 22 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2021, 15:20
(2258 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Cartușe de vânătoare confiscate după ce un bărbat și-ar fi amenințat mama că «o va împușca»

Un bărbat în vârstă de 52 de ani, din Manasia, este cercetat penal de polițiștii ialomițeni pentru săvârșirea infracțiunilor de «amenințare» și «nerespectarea regimului armelor și munițiilor». Marți, 2 ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2021, 16:15
(6387 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...