Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița a pierdut războiul cu Pesta Porcină Africană

Ialomița a pierdut războiul cu Pesta Porcină Africană

După Tulcea, Ialomița este cel de-al doilea județ din România unde Pesta Porcină Africană face ravagii. De la o zi la alta, numărul focarelor de boală crește, cu toate eforturile făcute de autorități pentru a opri răspândirea virusului. Ultimele date arată că un nou focar a izbucnit în zona localității Murgeanca, la o microfermă în care se aflau 86 de porci, iar o suspiciune de boală a fost semnalată la Țăndărei... Cel mai mare pericol pentru autorități este ca virusul să ajungă în marile crescătorii de porci de pe raza județului. În acest caz, impactul economic ar fi devastator. Riscul ca investiții de milioane de euro să dispară rapid este iminent...

Dezastru economic în Ialomița... [citește_tot_articolul]

13 August 2018, 11:15 (14303 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Coșmarul localnicilor din Bataluri, satul uitat de autorități

Coșmarul localnicilor din Bataluri, satul uitat de autorități

Cei câțiva localnici din satul Bataluri, comuna Albești, se luptă de ani buni cu indiferența autorităților. Pentru că nimeni nu a fost interesat să-i asculte, oamenii și-au mărturisit problemele reporterilor ziarului nostru, în speranța că poate administrația comunei de care aparțin se va mobiliza și le va crea condiții. Deși satul este mic, nevoie sunt însă imense...

Localnicii vor să fie sprijiniți Bataluri se află la 3 kilometri distanță de Albești, comuna de care aparține. În mare parte părăsit din cauza faptului că cei mai mulți locuitori au plecat fie în orașele mari, fie în străinătate... [citește_tot_articolul]

12 August 2018, 13:35 (7915 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

veneticii

Vecina de la etajul 3 e moldoveancă. A venit de la Neamț, pe vremea când s-a construit Combinatul Chimic și orașul era întins doar pe strada desfundată de-i spune acum Bulevardul Matei Basarab. Patronul cârciumii din cartier e machidon. El și alți 1000 de-ai lui... Trăiesc aici, dar nu e orașul lor! Învățătoarea e de la București, bugetarii vin din tot jurul, au fugit de colbul satelor... Primar get-beget n-am avut niciodată, începând cu Pinter, Dumnezeu să-l ierte... Nici măcar celebrul Glodeanu, pe care memoria colectivă îl consideră drept întemeietorul Sloboziei «moderne» nu e din Slobozia. Nici băieții vecinei nu sunt slobozeni. Trăiesc în Spania și îi trimit vecinei euro să le crească copiii... [citește_tot_articolul]

11 August 2018, 12:20 (5483 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

S-a înregistrat primul dosar penal din cauza Pestei Porcine Africană. Suspiciune de Pestă Porcină la Bucu!

S-a înregistrat primul dosar penal din cauza Pestei Porcine Africană. Suspiciune de Pestă Porcină la Bucu!

Cazurile de Pestă Porcină Africană din Ialomița au intrat și în atenția polițiștilor. Organele judiciare au fost sesizate, printr-o plângere penală, că o femeie din Giurgeni ar fi transportat porci bolnavi în comuna Bucu, animale care ulterior au decedat. Autoritățile au confirmat oficial că la momentul de față în localitatea Bucu există suspiciunea de Pestă Porcină Africană.

Verificări preliminarii Surse judiciare au precizat că polițiștii încearcă acum să afle cum a fost posibil ca femeia să transporte porcii din Giurgeni în comuna Bucu. Cel mai probabil animalele au fost aduse pe... [citește_tot_articolul]

10 August 2018, 15:05 (11580 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Primele victorii amicale

Fotbal, Unirea Slobozia

Primele victorii amicale

bonus: «Generația 2005» a câștigat Brașov Cup

Unirea Slobozia a avut până săptămâna trecută doar adversari din eșaloanele superioare. Un egal și două înfrângeri a fost bilanțul rezultat în urma duelurilor amicale cu Dunărea Călărași, CS Afumați și Academica Clinceni. Adversarii din jocurile de pregătire de săptămâna trecută au fost echipe din același eșalon cu galben-albaștrii, iar acest aspect, coroborat cu faptul că meciurile s-au disputat pe propriul teren, au dus la victorii lejere pentru elevii lui Enache Costea.

Potop de goluri cu Victoria Traian Primul joc amical s-a disputat la mijlocul săptămânii trecute. Adversarii slobozenilor... [citește_tot_articolul]

10 August 2018, 14:40 (4554 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

«Memorialul Ioan Pinter», la o nouă ediție

Tenis de câmp

«Memorialul Ioan Pinter», la o nouă ediție

Sâmbătă, 11 august 2018, va debuta pe arenele Tenis Parc o nouă ediție a Turneului Municipiului Slobozia «Memorial Ioan Pinter». Competiția organizată de Primăria Slobozia a intrat deja în tradiția orașului nostru și, deși nu mai are amploarea de altă dată, se va bucura și în acest an conform organizatorilor de prezența a peste 120 de sportivi. Turneul se adresează categoriilor de vârstă 10, 12, 14, 16, 18 ani, precum și seniorilor. Cea mai interesantă competiție se anunță la categoria 14 ani, atât la masculin, cât și la feminin. Aici vom avea un turneu cotat la Categoria A și, prin urmare, participarea va fi una generoasă.... [citește_tot_articolul]

10 August 2018, 12:15 (3597 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Start în sezonul jocurilor amicale

Handbal, HCM Slobozia

Start în sezonul jocurilor amicale

HCM Slobozia s-a deplasat la finele săptămânii precedente în orașul moldav Roman, acolo unde a susținut o dublă întâlnire cu CS din localitate. Potrivit președintelui Nicolae Goidea, echipa noastră a lăsat o bună impresie, luptând de la egal la egal cu prim divizionara nemțeană, până spre finalul celor două partide. În primul meci, CSM Roman s-a impus cu 27-23 (14-12), iar în cel de-al doilea cu 26-21 (12-10). O bună parte dintre elevele lui Gheorghe Covaciu au avut evoluții demne de apreciat. După accidentarea suferită în iarnă, Andreea Ivan a revenit pe teren, fiind folosită doar în faza de apărare, unde s-a achitat foarte bine de sarcini. Pe faza de atac, Loredana Vartic a dovedit că este o... [citește_tot_articolul]

10 August 2018, 11:10 (4139 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Nea Ilie a făcut atac de cord la Philos Slobozia

Fișele medicale auto realizate la Philos, parafate de asistente în numele medicilor (II)

Nea Ilie a făcut atac de cord la Philos Slobozia

Prin noiembrie 2017, ziarul nostru publica un articol în care semnala maniera scandaloasă în care, la Centrul Medical Philos Slobozia, asistentele parafează pe bandă rulantă fișe medicale auto sau pentru permisele port-armă. La 9 luni distanță, absolut nimic nu s-a schimbat. Ba, mințim! Miercuri, 8 august 2018, când am decis să repetăm experiența, nea Ilie a trecut pe lângă moarte pe holurile clinicii, imediat după ce a făcut EKG-ul, cu parafa «medicului» pe fișă...

La Philos, birjar! La Philos e ca pe bandă, la fabrică. O dată intrat, nu mai e cale de întors! Iar dacă apuci să plătești... [citește_tot_articolul]

9 August 2018, 12:05 (28379 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un nou termen pentru construcția Primăriei Fetești

Un nou termen pentru construcția Primăriei Fetești

De 4 ani, municipiul Fetești așteaptă o soluție pentru construcția unui nou sediu în care să funcționeze primăria. Demersurile inițiate de fosta administrație locală s-au blocat, iar municipalitatea a pierdut proiectul în valoare de peste 20 milioane de lei, necesari realizării investiției. Și în momentul de față Primăria Fetești este chiriașă într-unul dintre blocurile CFR. Actualii edili promit însă că vor reface proiectul și că acest obiectiv va fi construit.

«Feteștiul va avea primărie!» Clădirea în care a funcționat Primăria Fetești a fost declarată cel mai nesigur imobil din județul... [citește_tot_articolul]

8 August 2018, 14:35 (6320 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Inspectorul școlar general Manuela Zainea absentează nejustificat de la birou

Inspectorul școlar general Manuela Zainea absentează nejustificat de la birou

De când Manuela Zainea a devenit inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, instituția a intrat într-un con de umbră. Angajații instituției se plâng din cauza relației deficitare pe care o au cu aceasta. Marea problemă o reprezintă faptul că Manuela Zainea este de negăsit la birou, iar acest aspect creează haos în activitatea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Contactată telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la această situație, șefa Învățământului ialomițean nu a răspuns...

IȘJ Ialomița, în derivă După demiterea Luminiței Barcari,... [citește_tot_articolul]

8 August 2018, 11:05 (24110 vizualizări - 49 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

18 mii de ialomițeni au donat 2% din impozit pentru a susține activitatea ONG

18 mii de ialomițeni au donat 2% din impozit pentru a susține activitatea ONG

Peste 700 mii de lei este valoarea pe care Fiscul ialomițean a redirecționat-o către asociații și fundații, în urma donării celor 2% din impozitele aplicate veniturilor încasate de locuitorii județului. Cele mai multe dintre entitățile care au beneficiat de sumele redirecționate își au sediul în municipiul Slobozia.

Sprijin pentru Organizațiile Nonguvernamentale
Cu scopul de a susține activitatea asociațiilor și fundațiilor non-profit, statul a dat posibilitatea ca aceste entități să poată beneficia de fonduri provenite din contribuțiile persoanelor fizice către Fisc. Astfel,... [citește_tot_articolul]

7 August 2018, 15:20 (8345 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Controlul Agenției de Dezvoltare Regională Sud Muntenia confirmă ilegalitățile de la SAM Fierbinți

Controlul Agenției de Dezvoltare Regională Sud Muntenia confirmă ilegalitățile de la SAM Fierbinți

În luna aprilie 2018, directorul Școlii de Arte și Meserii Fierbinți închiria ilegal una dintre clasele campusului firmei ADDA Moda SRL. La momentul respectiv, Maftei Gică a declarat public că tranzacția este legală. Ulterior, un control al Agenției Sud Muntenia a confirmat oficial situația consemnată de către noi. La acest moment, susține Liviu Mușat, directorul Agenției, se așteaptă decizia Ministerului Dezvoltării cu privire la ilegalitățile constatate.

Un scandal de pomină La începutul lunii mai 2018, ziarul nostru consemna un scandal public izbucnit la Fierbinți-Târg, după ce directorul... [citește_tot_articolul]

7 August 2018, 11:10 (10863 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Angajații DADP Slobozia au ajuns spaima pisicilor

Angajații DADP Slobozia au ajuns spaima pisicilor

Iubitorii de pisici din oraș sunt oripilați de războiul declanșat de angajații DADP împotriva pisicilor maidaneze din Slobozia. Martori oculari susțin că hingherii instituției au puști cu lunetă și că trag fără somație. De cealaltă parte a baricadei, oficialii administrației confirmă faptul că numărul de pisici l-a depășit sensibil pe cel al șobolanilor din subsoluri, fapt considerat alarmant. Singura veste bună vine dinspre iubitorii de țânțari din parcurile orașului. Aceștia declară că, în ciuda sălbăticiei cu care au fost vânați de către către noul director al DADP, Valeriu Roșca, țânțarii sunt bine mersi. Ba, chiar ciupesc copiii de obrăjori, mai ales la vreme de seară, mai ceva decât pe vremea... [citește_tot_articolul]

6 August 2018, 16:40 (20295 vizualizări - 48 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Averile declarate ale funcționarilor publici din Ialomița (II)

Averile declarate ale funcționarilor publici din Ialomița (II)

Potrivit Legii nr. 176/2010, aleșii locali și funcționarii publici au obligația de a face publice declarațiile de avere și de interese. Termenul limită pentru depunerea acestor declarații a fost 15 iunie 2018, însă procesul de publicare a acestora a întârziat termenul limită cu încă o lună... Publicarea declarațiilor de avere la nivelul Ialomiței se dovedește însă o formalitate. Multe dintre declarații sunt identice cu cele din anii trecuți sau sunt incomplete. Luna trecută, am contabilizat averilor aleșilor locali, de la președintele Victor Moraru, la primarii latifundiari ai Ialomiței. Săptămâna aceasta, fără pretenția de a epuiza subiectul, trecem în revistă declarațiile de avere ale ialomițenilor... [citește_tot_articolul]

6 August 2018, 13:15 (5992 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doar 100 de inculpați din Ialomița și-au recunoscut oficial faptele

Doar 100 de inculpați din Ialomița și-au recunoscut oficial faptele

Acordul de recunoaștere a vinovăției reprezintă o alternativă pentru organele judiciare de a petrece mai puțin timp pentru a demonstra în instanță infracțiunile inculpaților. Totodată, inculpații beneficiază de pedepse mai blânde dacă recunosc faptele penale pe care le-au comis. Statistica arată că, în practica judiciară desfășurată în Ialomița, încheierea de acorduri de recunoaștere a vinovăției este scăzută. Estimativ, doar 100 de astfel de proceduri au fost realizate în ultimul an și jumătate la nivelul județului. Cei care au beneficiat de această prevedere legală au scăpat însă de închisoare...

Proceduri pentru recunoașterea vinovăției... [citește_tot_articolul]

6 August 2018, 10:50 (4921 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Trofeul Festivalului de la Amara a ajuns în Maramureș

Cea de-a 51-a ediție a Festivalului «Trofeul Tinereții» și-a desemnat duminică, 5 august 2018, câștigătorii. Trofeul celui mai longeviv concurs muzical a fost acordat interpretului Andrei Petruș, din localitatea Vălenii Șomcutei, județul Maramureș.

Gala laureaților
În aplauzele publicului, concurenții care au participat la cea de-a 51-a ediție a Festivalului «Trofeul Tinereții» au urcat încă o dată pe scenă, pentru a fi recompensați pentru prestația lor. Astfel, premiul 3 a fost obținut de Claudia Dumitriu. Premiul 2 i-a revenit Biancăi Luminița Mihai, iar premiul 1 a fost câștigat... [citește_tot_articolul]

6 August 2018, 00:30 (7719 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Liceele tehnologice din Ialomița, cele mai slabe unități de învățământ ale județului

Liceele tehnologice din Ialomița, cele mai slabe unități de învățământ ale județului

Învățământul tehnologic din Ialomița reprezintă piatra de moară a întregului sistem. Dovada în acest sens o fac rezultatele tot mai slabe pe care elevii le obțin la Examenele Naționale. Și anul acesta la Bacalaureat, în Ialomița, au existat licee unde rata de promovare a fost zero! Directorii acestor instituții de învățământ explică faptul că problema nu este doar a profesorilor sau elevilor, ci este una generală a întregului Învățământ ialomițean...

Rezultate slabe la Bacalaureat
Fără să mai surprindă pe nimeni, Ialomița s-a aflat sub media pe țară în ceea ce privește rata de... [citește_tot_articolul]

5 August 2018, 17:40 (10615 vizualizări - 5 comentarii)

REPORTAJ

Mihaela merge mai departe...

Mihaela merge mai departe...

Mihaela Petcu nu crede în blestemul orașelor mici, care nu te lasă să devii ceea ce ți-a fost scris. Crede că «dacă vrei să înveți, poți învăța oriunde!» și își dorește să aibă o viață extraordinară. Are nici 15 ani, o notă de 10 la Examenul Național și gânduri cât pentru încă un univers. Și va merge la liceu la Țăndărei, pentru că acolo s-a născut, acesta e orașul ei și aici vrea să se întoarcă cândva, după ce va da roată lumii...

O adolescentă dintr-un alt univers Mihaela Petcu e unul dintre elevii cu care orașul Țăndărei se mândrește. A luat nota 10 la Examenele Naționale de la sfârșitul... [citește_tot_articolul]

5 August 2018, 11:05 (6512 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Primul festival decent

TVR a «confiscat» Festivalul Amara

Sâmbătă, 4 august 2018, a debutat ediția cu numărul 51 a Festivalului «Trofeul Tinereții» Amara. Prima seară a fost una decentă, dominată de prezența TVR. Organizarea a fost supervizată de președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru. «Mă ocup de acest festival de 18 ani, sunt bucuros că pot să-mi aduc și eu modesta mea contribuție la organizarea lui...» a declarat acesta în deschiderea evenimentului.

Șlagăre în «heavy rotation»
Chiar dacă organizatorii au încercat să tranforme Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara într-unul de anvergură națională, ceea ce a lipsit... [citește_tot_articolul]

5 August 2018, 00:19 (8624 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Reabilitarea străzilor din Fetești se apropie de final

Reabilitarea străzilor din Fetești se apropie de final

Criticați atât pe internet, cât și în spațiul public din cauza străzilor proaste, edilii din Fetești au conceput un amplu proiect de modernizare a arterelor de circulație. Astfel, pe cele mai importante drumuri ale municipiului muncitorii desfășoară ample lucrări de reparații. Fondurile au fost asigurate de Guvernul României, prin intermediul Programului Național de Dezvoltare Locală (PNDL), iar lucrările s-au desfășurat în două etape. În momentul de față, mai trebuie intervenit pe un lot de aproximativ 20 de străzi.

Străzi mai bune și mai sigure Străzile din Fetești au fost de nenumărate... [citește_tot_articolul]

4 August 2018, 12:35 (9039 vizualizări - 8 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
347 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

2340 de pachete cu țigări în portbagajul unei mașini

Marți, 20 aprilie în jurul orei 20,50, polițiștii din Slobozia au blocat și oprit în trafic, pe Strada Nicolae Bălcescu, din localitate, un autoturism înmatriculat în județul Galați cu privire la care existau ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:10
(14206 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț prins de un țăndărean

Marți, 20 aprilie, în jurul orei 23,30, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată prin 112 de un localnic cu privire la faptul că a observat un individ care, după ce a spart geamul unui autoturism, a încercat ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:10
(16783 vizualizări - 1 comentariu)


În primele trei luni, 235 de intervenții ale pompierilor

Pompierii ialomițeni au dat publicității, miercuri, 21 aprilie, sinteza raportului de activitate al instituției pentru primul trimestru al anului în curs. Pe scurt, pompierii au fost chemați să sprijine ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:09
(22404 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța în unitățile de învățămînt, în atenția polițiștilor ialomițeni

La începutul săptămînii, marți 20 aprilie, în municipiile Fetești și Urziceni, au fost desfășurate acțiuni preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt, avînd ca obiectiv prioritar ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:07
(17494 vizualizări - 0 comentarii)


APIA atenționează

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură face apel către fermieri să respecte data la care au fost programați pentru depunerea cererii în cadrul Campaniei SAPS 2010, astfel încît să se evite ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 15:56
(32899 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:36
(15389 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:20
(15575 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Un nou început»: SOS pentru un suflet de copil

În cadrul campaniei «Un nou început», campanie inițiată de Protoieria Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială și în colaborare cu parohiile din Municipiul Urziceni, respectiv Catedrala Sfinții Împărați ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:01
(15606 vizualizări - 0 comentarii)


Pocora condamnă heirupismul guvernanților. Independent o învață CUM!

Într-unul dintre comunicatele de presă furibunde cu care ne-a obișnuit în ultimul an, deputatul PNL Cristina Ancuța Pocora tună și fulgeră împotriva guvernanților care, în opinia ei, se grăbesc să treacă ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:58
(10457 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat cu mopedul

Doi bărbați din comuna ialomițeană Platonești au fost transportați în cursul zilei de luni la Spitalul Orașului Țăndărei, după ce au fost implicați într-un accident rutier. Polițiștii au fost sesizați că ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:55
(23449 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț prins și prejudiciu recuperat

Luni, 19 aprilie, un cetățean din orașul Amara a sesizat Poliția despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute, prin forțarea ușii de acces, au intrat într-o magazie a unei ferme de unde au furat ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(17923 vizualizări - 0 comentarii)


47 mii de lei, amenzi aplicate de polițiștii rutieri în două zile

În perioada 16-18 aprilie, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile pe șoselele din județ pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(20854 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Șofer» la 13 ani

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 13.30, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 66 de ani, din localitate, despre faptul că pe strada Pelinului din municipiu se deplasează ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:12
(29858 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușelu: Pieton imprudent

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 20.30, pe Drumul Județean 201 B, pe raza localității Bordușelu, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unui pieton. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:11
(28634 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permise, cu carnetele suspendate sau beți, la volan

• Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 12.45, polițiștii din Axintele au depistat, pe raza localității, un «șofer» fără permis. Autoturismul, la volanul căruia se afla un tînăr, de 23 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:08
(24118 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furau din garaje

Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 3.30, o patrulă din cadrul Detașamentului de Jandarmi Fetești a sesizat faptul că ușile unui garaj din zona blocurilor de pe strada Garofiței sînt deschise, din interiorul ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 12:57
(30138 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un bătrîn de 80 de ani a fost lovit de mașina care dădea cu spatele

În dimineața zilei de joi, 15 aprilie a.c., în jurul orei 09.20, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că în Piața Agroalimentară din localitate s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:47
(28514 vizualizări - 0 comentarii)


Inconștiență: La volan, beat și fără pemis

În noaptea de joi spre vineri, 15/16 aprilie a.c., în jurul orei 01.15, agenții Postului de Poliție Săveni, aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei, au oprit pentru control un autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:44
(19306 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Efective sporite de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au organizat și efectuat mai multe acțiuni pe raza județului, continuînd astfel activitățile specifice pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:41
(23681 vizualizări - 0 comentarii)


Două cisterne transportau ILEGAL reziduuri petroliere

Joi, 15 aprilie 2010, în intervalul orar 16.00-21.00, în baza unui plan de acțiune, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor, împreună cu comisari din cadrul Gărzii Financiare Ialomița au acționat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:35
(29777 vizualizări - 1 comentariu)


Peste 174000 de fermieri au accesat IPA Online

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, pînă în prezent, peste 174000 de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația pentru o suprafață ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 11:40
(19803 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Fetești, mai verde, mai curat!»

La inițiativa primarului municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu, cu sprijinul Consiliului Local, în perioada 19-25 aprilie 2010, se va derula campania «Fetești, mai verde, mai curat!». Acțiunea va implica ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 09:32
(28471 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin financiar pentru producătorii de tomate destinate procesării și producătorii de lapte

Producătorii de tomate destinate procesării vor primi sprijin financiar de 1516,6 euro pe hectar, potrivit unei Hotărîri adoptate în ședința de Guvern, care stabilește cadrul general de acordare a plăților ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:39
(19623 vizualizări - 0 comentarii)


Gabi Ionașcu, la forumul economic de la Silistra

Primarul municipiului Slobozia, Gabi Ionașcu a participat miercuri, 14 aprilie a.c., la un forum economic româno-bulgar organizat la Silistra. Din delegația Primăriei Slobozia au făcut parte și 12 reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:32
(33935 vizualizări - 0 comentarii)


Victimă a traversării prin loc nepermis

Miercuri, 14 aprilie, în comuna Sălcioara s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 39 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea drumului prin loc nepermis ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:53
(16207 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiști din structurile de ordine publică și poliție rutieră ale Poliției Municipiului Slobozia, cu sprijinul unor echipe din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița și Serviciului Public ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(31515 vizualizări - 0 comentarii)


3 șoferi au rămas fără permise pentru că nu au acordat prioritate de trecere pietonilor

Miercuri, 14 aprilie, polițiștii Biroului Rutier Slobozia au desfășurat în municipiul reședință de județ o acțiune pentru reducerea numărului de accidente rutiere și a consecințelor acestora produse pe ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(28681 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și deșeuri feroase-neferoase

Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și respectarea prevederilor legale în domeniul achizițiilor deșeurilor feroase și neferoase au fost principalele obiective ale unei acțiuni desfășurate ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:51
(20740 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi pentru mașinile cu defecțiuni tehnice

Polițiști din cadrul Biroului Rutier Slobozia, în colaborare cu lucrătorii Registrului Auto Român Ialomița au organizat și desfășurat o acțiune comună, pe raza municipiului, în vederea verificării stării ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(32097 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiuni pentru ordine și liniște publică

15 sancțiuni contravenționale aplicate și bunuri în valoare de 1200 de lei ridicate în vederea confiscării, acestea sînt, succint, rezultatele unei acțiuni preventive desfășurate miercuri, 14 aprilie, în ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(31364 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...