Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

contactul cu realitatea

Cei aflați la Putere pierd contactul cu realitatea. Cam așa se întâmplă de fiecare dată cu cei care acced mult prea facil în funcții de conducere. Dacă ascensiunea acestora s-ar produce potrivit unor reguli prestabilite și s-ar valoriza cu adevărat indivizi capabili, în funcții de conducere ar fi nominalizate doar persoane pregătite. Însă, după cum am mai spus, Puterea îmbată și la nivel decizional se instalează oameni care, în scurt timp, uită pentru ce au fost numiți. Complacerea în mediocritatea Puterii a devenit condiție de ocupare a unei funcții bine remunerate în sectorul public. Indiferent de coloratura politică, cei aleși sau instalați se remarcă prin ruperea de realitate. Un prim semn... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2018, 12:55 (4756 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Primarii din Ialomița amână completarea Registrului Agricol Electronic

Primarii din Ialomița amână completarea Registrului Agricol Electronic

Obligate de lege să țină evidența Registrului Agricol în format electronic, multe administrații locale din Ialomița sunt în urmă cu acest demers. Primarii dau vina pe softurile pe care le-au cumpărat sau pe nepriceperea funcționarilor din subordine. În realitate, edilii comunelor ialomițene refuză cu bună știință să respecte legea din acest punct de vedere, de teamă că ar putea să piardă controlul asupra terenurilor care există pe raza localităților pe care le administrează...

Unde-i lege, nu-i tocmeală
Potrivit unei Ordonanțe de Urgență emisă de Guvernul României, utilizarea... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2018, 19:20 (5451 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anul trecut

În Ialomița s-au cheltuit 4,7 milioane de lei pentru întreținerea asistaților social

Serviciile sociale din cadrul Primăriei Slobozia și Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița au cheltuit anul trecut peste 4,7 milioane de lei pentru întreținerea beneficiarilor pe care îi au în supraveghere. Cea mai mare parte din această sumă a fost cheltuită pentru alimentele distribuite nevoiașilor.

Bani pentru Cantina de Ajutor Social
Aflată în administrarea Serviciului de Public de Asistență Socială al Primăriei Slobozia, Cantina de Ajutor Social a beneficiat în 2017 de un buget de 1,1 milioane de lei. Potrivit informațiilor care se regăsesc... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2018, 17:05 (4865 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Grav accident rutier în zona Țăndărei. Șapte victime!

UPDATE S-a activat Planul Roșu de Intervenție

Joi, 28 iunie 2018, în jurul orelor 17,30, s-a produs un grav accident rutier în zona Țăndărei. Potrivit primelor informații, ar fi fost implicate 3 autovehicule, fiind înregistrate șapte victime. Să adăugăm că autoritățile au declanșat Planul Roșu de Intervenție în acest caz. Știre în curs de actualizare.

S-a activat Planul Roșu de Intervenție Accidentul rutier s-a petrecut la intrarea în localitatea Țăndărei. Din primele informații, se pare că 4 mașini s-au ciocnit, rezultând șapte persoane rănite. Printre răniți, se aflau și doi minori. La fața locului au intervenit pompierii... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2018, 21:05 (7849 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agenția Terra Tourism din Slobozia și-a țepuit clienții

Vacanțe cu ghinion

Agenția Terra Tourism din Slobozia și-a țepuit clienții

După ce au plătit mii de euro ca să plece în vacanță, clienții Agenției Terra Tourism din Slobozia reclamă faptul că au fost escrocați de reprezentanții firmei. La sfârșitul săptămânii precedente, unii dintre ei au fost notificați prin SMS și email că nu mai pot ajunge la destinațiile pe care și le-au ales întrucât Agenția și-a declarat insolvența. Alții au aflat despre acest aspect prin intermediul rețelelor de socializare. Luni, 25 iunie 2018, păgubiții au depus o plângere la Poliție, în care au descris cu lux de amănunte ceea ce li s-a întâmplat. Mai mult, oamenii au reclamat și faptul că au fost amenințați de către cei care i-au păgubit!

Au depus plângeri la Poliție... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2018, 19:55 (15715 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

WeAccelerate, programul prin care start-up-urile pot crește într-un ritm accelerat cu sprijinul Telekom Romania. Înscrie-te și tu!

WeAccelerate, programul prin care start-up-urile pot crește într-un ritm accelerat cu sprijinul Telekom Romania. Înscrie-te și tu!

Ai o pasiune pe care ai transformat-o în business? Ai un start-up și un produs care generează deja venituri și îți dorești să îți dezvolți afacerea rapid? Faci parte dintr-o echipă entuziastă, dar dificultățile legate de finanțare încetinesc evoluția proiectului?

Sprijin în valoare de câte 10.000 de euro pentru zece start-up-uri finaliste
Telekom Romania te ajută să îți îndeplinești toate aceste dorințe, prin programul WeAccelerate, menit să încurajeze digitalizarea antreprenoriatului românesc. Înscrie-ți start-up-ul în program și poti fi unul dintre cei 10 finaliști ai competiției, care vor beneficia de susținere a activității de antreprenoriat în valoare de... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2018, 18:40 (10102 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Rămânem ciuca bătăilor

Fotbal, Abatorul a pierdut barajul

Rămânem ciuca bătăilor

De 6 ani, județul Ialomița nu a mai trimis nicio echipă în eșalonul al III-lea. Ne-au tocat sistematic reprezentante ale Tulcei, Teleormanului sau Buzăului, iar acum a venit rândul Ilfovului să triumfe asupra alor noștri. Suntem printre județele cu cele mai multe echipe la nivelul Ligilor a IV-a, a V-a și a VI-a, dar continuăm, iată, să păstrăm doar o singură reprezentantă în Ligile Naționale, Unirea Slobozia. Campioana din acest sezon al Ligii a IV-a, Abatorul Slobozia, nu a putut ține pasul cu CSO Bragadiru. După un 1-1 pe teren propriu, în care ilfovenii nu au rupt gura târgului, a venit meciul de la Bragadiru, unde apele s-au limpezit în defavoarea ialomițenilor. Bragadiru a intrat decisă... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2018, 18:15 (4352 vizualizări - 11 comentarii)

SPORT

Vartic și Aron, ultimele noutăți

Handbal, HCM Slobozia

Vartic și Aron, ultimele noutăți

La HCM Slobozia continuă să se facă transferuri în vederea sezonului de Ligă Secundă care ne așteaptă din toamnă. Linia de 9 metri a fost întărită prin cooptarea Loredanei Vartic, coordonatoare de joc în vârstă de 22 de ani.  Născută în județul Neamț, Loredana a evoluat timp de 3 ani în Liga Națională, la CSM Roman, echipă pe care a părăsit-o în această vară. Din sezonul viitor o așteaptă, prin urmare, o nouă colaborare cu Gheorghe Covaciu, pe care l-a avut antrenor și la echipa nemțeană. Loredana a făcut parte din loturile de juniori și tineret ale României. O a doua achiziție a Sloboziei este portarul Bianca Aron, o tânără handbalistă aflată la început de carieră. Originară din Galați,... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2018, 17:40 (5225 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia

«Grupa 2005», câștigătoare a «Junior Summer Cup» Constanța

Săptămâna trecută a consemnat noi turnee rezervate fotbalului juvenil pe malul Mării Negre. Printre acestea s-a numărat și «Junior Summer Cup», competiție care s-a desfășurat în Complexul Sportiv «Farul» din Constanța. Unirea Slobozia s-a prezentat la turneul rezervat copiilor născuți în 2005-2006 cu cea mai promițătoare grupă pe care o deține în cadrul Centrului de Copii și Juniori. Elevii lui Ion Ionescu au făcut o figură excelentă, soldată la final cu trofeul competiției: Slobozia a câștigat faza grupelor după 3 meciuri, în care bilanțul a fost de două victorii și o înfrângere. În semifinală s-a duelat cu reprezentanții Liceului «Sfântul Pantelimon» din București, pe care i-a învins cu 2-1... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2018, 17:25 (4101 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Salbă de medalii pentru CS Amara

Lupte libere

Salbă de medalii pentru CS Amara

Fenomenul luptelor libere are continuitate la CS Amara. Noul val de luptători nu a ratat ocazia de a arăta că, pe viitor, se poate conta pe ei. Prilejul pentru cei mai tineri elevi ai antrenorului Marian Moraru s-a ivit la Pitești, unde în perioada 21-24 iunie 2018 s-a desfășurat Campionatul Național Individual de Lupte Libere pentru Copii, sub sloganul «Născuți pentru lupte». La finalul competiției, zestrea delegației amărene a fost de 4 titluri naționale, la care s-au adăugat alte 2 medalii de bronz. Astfel, la categoria 26 kg, Oana Dumitru a obținut titlul național. Aceeași performanță a fost la îndemâna lui Valentin Tache, care s-a impus la 25 kg. «Aurul» a strălucit și la gâtul lui Alexandru... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2018, 16:20 (2777 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

«Cupa Ialomiței», la a IX-a ediție

Șah

«Cupa Ialomiței», la a IX-a ediție

În perioada 23-24 iunie 2018, la Amara, s-a desfășurat a IX-a ediție a «Cupei Ialomiței», turneu de șah adresat jucătorilor  cu deficiențe de vedere totale sau parțiale. Competiția a fost organizată de Direcția Județeană pentru Tineret și Sport și de Asociația Nevăzătorilor, subfiliala Ialomița. Au participat jucători din București, Buzău, Constanța, Argeș și, bineînțeles, Ialomița. «Vin cu mare drag de 4 ani la această competiție unde, în primul rând, am câștigat mulți prieteni...» ne-a declarat Gigică Eftimie, jucător de șah din Constanța. Bucureșteanul Mihai Bursuc a fost câștigătorul competiției. Pe locul 2 s-a situat Cornel Iosif, din Buzău, iar pe 3 Alexandru Munteanu, din Balotești... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2018, 15:10 (3966 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

20 mii de ialomițeni trebuie să primească bani de la Fisc

20 mii de ialomițeni trebuie să primească bani de la Fisc

O statistică a Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița arată că 20 mii de ialomițeni trebuie să primească bani din partea instituției. În mare parte, este vorba despre sumele achitate în plus față de obligația legală de plată pe care aceștia o aveau. Chiar dacă vestea este îmbucurătoare, există însă și un «dar» în tot acest demers. În cele mai multe cazuri, valoarea banilor care trebuie restituiți este mai mult decât modică, iar procedura extrem de stufoasă și costisitoare.

Să nu ne bucurăm degeaba! În anul de grație 2015, Ministerul Finanțelor Publice a publicat un Ordin... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2018, 14:45 (6048 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Exodul funcționarilor publici de la Consiliul Județean Ialomița

Exodul funcționarilor publici de la Consiliul Județean Ialomița

bonus: Proiectele-avorton ale administrației județene

O  treime dintre angajații Consiliului Județean Ialomița au renunțat la locul lor de muncă în ultimii 2 ani. Situația este o consecință directă a măsurilor manageriale impuse de către președintele Victor Moraru. Potrivit declarațiilor acestuia, «instituția mai are nevoie de cel puțin 50 de salariați pentru a funcționa normal...». În pofida anunțului făcut de către președintele Consiliului Județean, funcționarii publici cu state vechi nu se înghesuie la concursurile organizate de către instituție.

Exodul manșetelor albe În urmă cu 2 ani, președintele Victor Moraru declara public... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2018, 10:55 (10924 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mariana Iancu a abandonat aparatul CT repartizat de Ministerul Sănătății

Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Mariana Iancu a abandonat aparatul CT repartizat de Ministerul Sănătății

Mult așteptatul Computer Tomograf pe care Ministerul Sănătății l-a repartizat Spitalului Județean de Urgență Slobozia stă abandonat pe holurile unității sanitare. Echipamentul nu poate fi pus în funcțiune din cauza lipsei de spațiu. Contactată telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la această situație, Mariana Iancu, managerul Spitalului Slobozia, a refuzat să răspundă apelurilor...

Investiție ratată la Slobozia
La începutul acestui an, Ministerul Sănătății anunța dotarea a 34 de spitale din țară cu aparate CT și RMN de ultimă generație. Printre beneficiarii «donațiilor... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2018, 13:40 (12426 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lucrările la intrarea în «Groapa lui Stoica» se amână la nesfârșit

Reabilitarea Pieței Revoluției din Slobozia

Lucrările la intrarea în «Groapa lui Stoica» se amână la nesfârșit

La un an distanță de la suspendarea lucrărilor, administrația locală din Slobozia încă nu știe data la care va finaliza intrarea în parcarea subterană din centrul orașului. Șantierul amenința siguranța clădirilor din jur și a fost închis până la identificarea unei noi soluții tehnice care să nu pună în pericol respectivele imobile. Reprezentanții municipalității susțin că au descoperit noua soluție tehnică, însă ea nu poate fi utilizată din cauza refuzului subcontractorului Octagon Contracting Engineering SA de a o pune în practică. Estimativ, cel mai devreme, se va putea intra în parcare abia peste 7 luni, susțin surse din cadrul administrației locale din Slobozia.

Scandalul palplanșelor... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2018, 11:05 (7538 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița administrativă așteaptă rectificarea bugetară

Ialomița administrativă așteaptă rectificarea bugetară

Administrațiile locale din Ialomița așteaptă luna iulie pentru a ști dacă vor finaliza investițiile anuale sau, mai grav, dacă vor supraviețui până la sfârșitul anului în curs. Majoritatea primarilor intervievați de noi susțin că la acest moment există «bani de funcționare», dar proiectele de dezvoltare a localităților depind aproape exclusiv de «rectificarea bugetară». Potrivit estimărilor, rectificarea bugetară va fi una pozitivă, însă edilii locali sunt rezervați în privința alocărilor pe care urmează să le primească...

Cine se frige cu ciorbă...
Administrația ialomițeană a... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2018, 16:40 (4310 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Singurul aparat de radiologie destinat bolnavilor de TBC e defect

După 4 decenii de funcționare

Singurul aparat de radiologie destinat bolnavilor de TBC e defect

De mai bine de o săptămână, Dispensarul TBC din Slobozia a rămas fără aparat de radiologie. Echipamentul medical folosit la diagnosticarea cazurilor de Tuberculoză s-a stricat după mai bine de 40 de ani de utilizare neîntreruptă.  Specialiștii care lucrează în cadrul Dispensarului susțin că au făcut numeroase sesizări către Ministerul Sănătății, dar și către Spitalul Județean de Urgență Slobozia, cu privire la înlocuirea aparatului însă, de fiecare dată, au fost tratați cu indiferență...

Aparatul vechi abandonat de autorități Dispensarul TBC din Slobozia este singura unitate medicală... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2018, 14:05 (7321 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

 «Deturnare de fonduri» la DSP Ialomița

Scandalul continuă

«Deturnare de fonduri» la DSP Ialomița

La sfârșitul lunii mai 2018, Corpul de Control al Ministerului Sănătății a verificat validitatea acuzațiilor făcute de către angajați împotriva directorului Gabriel Modrea. În așteptarea raportului (și a eventualelor sancțiuni!), instituția se confruntă cu un nou scandal. Directorul economic Denisa Ioniță este acuzată de «deturnare de fonduri», faptă semnalată deja reprezentanților Corpului de Control. Potrivit declarațiilor angajaților, aceasta și-ar fi însușit o parte din banii câștigați în urma unui proces de către 19 dintre salariații instituției. O parte dintre acești angajați au depus cereri pentru restituirea drepturilor salariale restante încă din anul 2013...

Inchizitorul Modrea nu renunță... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2018, 10:50 (5934 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

S-a întâmplat la Țăndărei

Elevi înscriși fără drept la Evaluarea Națională

Un nou scandal e pe cale să izbucnească la Școala «Spiru Haret» Țăndărei. Profesorul de Informatică al unității de învățământ este acuzat că ar fi transformat, fără drept, notele de «1» pe care le-a acordat unor elevi de clasa a VIII-a, în note de «10»! Rezultatele modificate ilegal le-au permis elevilor să susțină Evaluarea Națională. Deși conducerea școlii păstrează tăcerea, iar oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița infirmă întâmplarea, o serie de documente arată cum a fost comisă această ilegalitate cu puțin timp înainte de debutul examenului...

O situație ambiguă
... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2018, 17:55 (6383 vizualizări - 11 comentarii)

REPORTAJ

Plopul din apartamentul de la C3

Plopul din apartamentul de la C3

Vergilia  Arpășanu trăiește cu plopul în casă de prin anii ’70, când ea și vecinii erau tineri, iar răposatul Glodeanu, prim-secretarul PCR Ialomița, era obsedat de transformarea orașului într-o oază de verdeață. Acum, plopul i-a intrat în casă, într-unul dintre dormitoare... În ultimii 30 de ani a făcut zeci de solicitări la Primărie... Și tot de zeci de ori i s-a spus că «se rezolvă...». Acum așteaptă toamna. «Poate se rezolvă, că de data asta au venit ei la mine!»...

Cu plopul în casă de 30 de ani
Vergilia Arpășanu trăiește în centrul Sloboziei, la C-uri. Din stradă, locatarii... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2018, 11:10 (8177 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
291 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Incendiu la Moldoveni

Un cablu electric neizolat corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Moldoveni. Evenimentul a fost anunțat la ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2016, 16:15
(5135 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Trei bătăuși scandalagii, arestați

Potrivit unui comunicat de presă al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, «miercuri, 21.09.2016, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Slobozia a admis propunerea Parchetului ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2016, 15:10
(4486 vizualizări - 0 comentarii)


Sfințirea lucrărilor exterioare ale Catedralei din Slobozia

Printr-un comunicat de presă, Episcopia Sloboziei și Călărașilor anunță că duminică, 25 septembrie 2016, va avea loc sfințirea lucrărilor exterioare ale Catedralei Episcopale «Înălțarea Domnului» din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2016, 12:10
(6712 vizualizări - 1 comentariu)


Donație pentru Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Joi, 22 septembrie 2016, Organizația «Salvați Copiii» va dona Secției Neonatologie din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia 3 echipamente medicale performante, în valoare de aproape 29000 de euro ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2016, 21:10
(4310 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii în acțiune, pentru siguranța cetățenilor

Polițiștii din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au participat, în perioada 16-18 septembrie a.c., la executarea unei serii de acțiuni în sistem integrat și ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2016, 19:15
(2704 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, două victime

O tînără de 16 ani și un bărbat de 46 de ani au fost victimele a două accidente rutiere. În timp ce mergea pe marginea șoselei, în comuna Gura Ialomiței, tînăra de 16 ani a fost lovită de mașina condusă ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2016, 17:25
(2728 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permise de conducere

Patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 27 și 49 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați de polițiști conducînd fără a avea permise de conducere. Documentele le-au fost suspendate, ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2016, 16:05
(2989 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente într-o singură zi

Luni, 12 septembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2A, în apropiere de Slobozia, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din cercetări a reieșit ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 17:25
(5898 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Arestat pentru loviri și alte violențe

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 17:05
(5234 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni arestare


Protopopiatul Slobozia: Ghiozdane și rechizite pentru 30 de elevi

Protopopiatul Slobozia, sprijinit de 11 parohii din subordine, a organizat în perioada 9-12 septembrie 2016, ediția a II-a a proiectului social-filantropic «Vreau să merg la școală». Scopul proiectului ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 16:05
(7099 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarm ialomițean, campion la tenis de câmp

Jandarm ialomițean, campion la tenis de cîmp

Plutonierul major Jean Iliescu din cadrul Jandarmeriei Ialomița a cîștigat finala Campionatului de Tenis de Cîmp al Ministerului Afacerilor Interne, organizat în municipiul Oradea, în perioada 4-10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 15:05
(4822 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Șase bărbați, cu vîrste cuprinse între 22 și 46 de ani, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 14:20
(5100 vizualizări - 3 comentarii)


Accident la Sinești

Sîmbătă, 10 septembrie a.c., pe DN2, în localitatea Sinești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce un bărbat, de 47 de ani, din București, conducea o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 13:10
(6641 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Poliția Rutieră Ialomița: 27 de permise reținute, amenzi de peste 87000 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 9-11 septembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 12:25
(6051 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii august 2016, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7184 șomeri, din care 1020 șomeri indemnizați, respectiv 6164 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2016, 11:05
(4374 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură

Marți, 13 septembrie 2016, de la orele 14,00, Galeriile Arcadia ale Centrului Cutural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia îi așteaptă pe iubitorii de pictură la vernisajul artistului plastic Ștefan Șerban ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2016, 20:25
(4056 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Sărbătoare de Ziua Pompierilor

Între 10 și 12 septembrie 2016, pompierii ialomițeni vor fi la datorie pentru a sărbători 168 de ani de la bătălia din Dealu Spirii, eveniment desfășurat la data de 13 septembrie 1848. Momentul istoric ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2016, 18:25
(4902 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Transport de lemne, fără documente

Un tînăr, de 31 de ani, din județul Argeș, a fost sancționat contravențional de polițiști, după ce oamenii legii au descoperit faptul că el transporta cantitatea de 5,2 metri cubi de lemne, fără documente ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2016, 14:15
(5398 vizualizări - 2 comentarii)


Comerț ilicit la Tîrgul de Toamnă din Ciochina

Tîrgul de Toamnă din comuna Ciochina, organizat pe data de 8 septembrie 2016, i-a adus unei femei, de 33 de ani, din Ploiești, un dosar penal. Aceasta a fost surprinsă de jandarmii ialomițeni în timp ce ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2016, 13:10
(5263 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Proiectul EDWARD-21 septembrie, Ziua Europeană fără Decedați în Accidente Rutiere

Reprezentanții Comisiei pentru Siguranța Rutieră din cadrul Directoratului General pentru Mobilitate și Transport al Comisiei Europene, împreună cu cei ai Rețelei Europene a Poliției Rutiere TISPOL, au ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2016, 14:10
(3351 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Arestat pentru furt calificat

Polițiștii din cadrul Secției Rurale Coșereni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2016, 12:40
(5507 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A acroșat un pieton

Marți, 6 septembrie 2016, Poliția Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2016, 11:35
(4019 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Urziceni: Doi tineri, reținuți de polițiști după ce au furat un autoturism

Polițiștii cercetează doi tineri de 17, respectiv 19 ani, din Urziceni și comuna Alexeni, sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt calificat, tentativă la furt calificat și conducere a unui autovehicul ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 18:55
(4417 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă prin intermediul Rețelei EURES în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES România, oferă 800 locuri de muncă vacante în Spania pentru munca sezonieră în agricultură (sînt solicitate 5 ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 18:45
(4866 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Proceduri simplificate, în beneficiul cetățenilor

Pentru a nu mai apela la serviciile poștale sau pentru a nu vă mai deplasa la sediul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, puteți trimite dovada plății amenzii pe e-mailul IPJ Ialomița, precizînd ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 18:35
(4884 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, prins la Căzănești

Un bărbat urmărit internațional de autoritățile judiciare spaniole pentru infracțiuni contra ordinii și liniștii publice a fost prins de polițiștii din Ialomița. Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 11:35
(5602 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 23 și 59 de ani, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 10:45
(2918 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 20 de permise reținute, amenzi de peste 89000 de lei

La acest sfîrșit de săptămînă, 2-4 septembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2016, 10:20
(4545 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: Peste 17300 de cereri de finanțare depuse prin PNDR 2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) a primit, prin intermediul submăsurilor de finanțare din cadrul Programului Național de Dezvoltare Rurală 2014-2020 (PNDR 2020), 17339 de proiecte de ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2016, 20:25
(3460 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: AFIR PNDR 2020


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...