Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Etapă fără istoric

O dată cu etapa a 20-a, derulată sâmbătă, 14 aprilie a.c., s-au scurs două treimi din actualul sezon al Ligii a IV-a ialomițene. Cea mai ușoară viață a avut-o chiar liderul Abatorul, căruia i-a venit rândul la masa verde deschisă prin retragerea celor de la Rapid Fetești. Încă 3 puncte pentru trupa antrenată de Ion Ionescu și tot 7 lungimi față de locul 2. Aici o găsim tot pe Recolta Gheorghe Doja, care a spulberat-o pe codașa Spicul Colelia, chiar pe terenul acesteia. Scorul etapei, 6-1, a fost realizat de Viitorul Axintele în dauna Victoriei Țăndărei, iar fosta reprezentantă a Ialomiței în Liga a III-a rămâne confortabil pe ultima treaptă a podiumului. Amara nu a reușit să treacă de Scânteia... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2018, 15:55 (3404 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Protest spontan la Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Protest spontan la Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Nemulțumiți de salariile pe care le-au primit, angajații Direcției de Sănătate Publică Ialomița au organizat marți, 17 aprilie 2018, un protest spontan în curtea instituției. De asemenea, oamenii au declarat că sunt revoltați și din cauza comportamentului nefiresc pe care  Gabriel Modrea, directorul instituției îl are față de subordonații săi. Totodată, acesta nu  a fost de găsit pentru a discuta cu protestatarii. 

Demisii în bloc la DSP
Susținuți de  reprezentanții sindicatului SANITAS, cei 30 de angajați pe care Direcția de Sănătate Publică Ialomița îi are... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2018, 13:05 (7871 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița colectează deficitar taxele și impozitele locale

Primăriile din Ialomița colectează deficitar taxele și impozitele locale

O analiză a Direcției de Trezorerie și Contabilitate Publică Ialomița arată faptul că administrațiile locale din județ  gestionează deficitar colectarea taxelor și impozitelor locale. Potrivit informațiilor oficiale, 2017 a fost anul în care un sfert din cele 66 de primării din județ nu au reușit să depășească procentul de 50% în ceea ce privește colectarea banilor de la populație. Gradul scăzut de încasare este generat, în opinia primarilor ialomițeni, de refuzul cetățenilor de a-și achita amenzile pe care le-au primit.

Un demers greu de realizat
Statisticile pe care Direcția... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2018, 15:45 (7453 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Contestațiile șefelor Învățământului ialomițean, respinse de Ministerul Educației

Contestațiile șefelor Învățământului ialomițean, respinse de Ministerul Educației

După ce a anunțat public faptul că va anula rezultatele evaluărilor șefelor Învățământului ialomițean, Ministerul Educației a făcut publice rezultatele contestațiilor pe care atât Luminița Barcari, cât și Steluța Mitrea le-au depus cu privire la scandaloasele rezultate ale evaluării activității depuse de acestea. Și de această dată, oficialii de la București s-au declarat nemulțumiți de activitatea depusă de șefele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița!

Haos în Educația ialomițeană La momentul de față, soarta șefelor Învățământului ialomițean este incertă și depinde foarte mult de... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2018, 11:10 (9785 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Război în instanță pentru recuperarea sporurilor salariale acordate necuvenit timp de 10 ani

Război în instanță pentru recuperarea sporurilor salariale acordate necuvenit timp de 10 ani

Proces colectiv la Tribunalul Ialomița, inițiat de angajații Bazei de Reparații a Tehnicii de Intervenție din comuna Dragalina, unitate militară prin care se asigură întreținerea autospecialelor de stingere a incendiilor și ambulanțelor SMURD din cadrul Inspectoratelor pentru Situații de Urgență ale Județelor Ialomița și Călărași. Oamenii sunt revoltați pentru că au fost obligați să returneze o serie de sporuri salariale pe care le-ar fi primit fără drept, dintr-o eroare a contabilului instituției. Întâmplarea a ieșit la iveală în luna decembrie a anului trecut, după ce angajații revoltați au beneficiat timp de 10 ani de respectivele sporuri, fără ca cineva să descopere eroarea...

... [citește_tot_articolul]

14 Aprilie 2018, 15:20 (8871 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bătaie cu pietre și sticle sparte între două familii de romi

Scandal în Cartierul Vlașca din Fetești

Bătaie cu pietre și sticle sparte între două familii de romi

Polițiștii și jandarmii au intervenit la Fetești, în Cartierul Vlașca, pentru a aplana un conflict izbucnit între două familii de romi. Motivul scandalului l-ar reprezenta un divorț, dar și o datorie mai veche rămasă neachitată. La momentul de față, 10 persoane au fost conduse la audieri la sediul Poliției Municipiului Fetești. Mai mult, polițiștii au fost nevoiți să tragă focuri de armă în plan vertical pentru a potoli spiritele încinse.

Cercetările sunt în curs
Din primele informații, se pare că scandalul a izbucnit spontan, după ce membrii uneia dintre familiile implicate a... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2018, 21:39 (10206 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean Slobozia a desființat garda a doua a Secției Chirurgie

Fanteziile administrative ale Marianei Iancu (III)

Spitalul Județean Slobozia a desființat garda a doua a Secției Chirurgie

bonus: Doctorul Minciună, director medical

Vineri, 30 martie 2018, directorul Spitalului Județean Slobozia a emis o dispoziție prin care anunța desființarea liniei a doua de gardă a Secției Chirurgie. Decizia este una fără precedent și, potrivit specialiștilor în domeniu, pune în pericol atât viețile pacienților, cât și activitatea instituției. Anterior acestei hotărâri, medicii chirurgi din cadrul Spitalului au trimis directorului Mariana Iancu un memoriu prin care cer să revină asupra deciziei. Până la închiderea ediției, Mariana Iancu nu a dorit să ofere o explicație publică privitoare la situația creată. Solicitat să exprime o opinie referitoare la acest scandal public, dr Tudor Panțuru, fost manager al Spitalului Județean, a declarat... [citește_tot_articolul]

13 Aprilie 2018, 12:40 (27422 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

Peste 300 de medii de 3 la simulările Examenelor Naționale

Peste 300 de medii de 3 la simulările Examenelor Naționale

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a făcut publice rezultate simulărilor Examenelor Naționale, testări care s-au desfășurat în această perioadă. Datele arată că atât elevii de clasa a VIII-a, cât și cei de clasa a XII-a, trebuie să se pună serios pe învățat dacă vor să aibă parte de note mari la Evaluarea Națională și Bacalaureat.

Procente îngrijorătoare
Elevii de clasa a VIII-a au fost cei care au susținut primii simulările pentru Examenul Național care îi așteaptă la vară. Potrivit rezultatelor centralizate de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, procentul celor care... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2018, 17:55 (7216 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

De la Dăncilă la Zoană...

De la Dăncilă la Zoană...

Duduia din imagine a înlocuit-o pe premiera Viorica Dăncilă în Parlamentul European. Se cheamă Maria Gabriela Zoană și a fost văzută săptămânile trecute în Ialomița susținând public în fața agricultorilor ialomițeni că orice albină rea de muscă poate schimba legile europene. Nu comentăm, că nu e treaba noastră. Dar cine se simte cu musca pe căciulă ar trebui să știe că în sala în care a vorbit Maria Gabriela Zoană se afla și Victor Moraru. Și e lucru știut că domnia sa nu iartă nici musca! Să nu ziceți că nu v-am avertizat...... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2018, 14:45 (9364 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Constantin Sava înjură consilierii locali

Scandal public la Urziceni

Primarul Constantin Sava înjură consilierii locali

Departe de ochii opiniei publice, la Urziceni, primarul Constantin Sava continuă să trateze instituția pe care o conduce ca pe moșia proprie. Recent, el a deranjat o ședință de Comisie din cadrul Consiliului Local, proferând injurii la adresa consilierilor și blocând activitatea acesteia.

Presiuni verbale și injurii Primarul orașului Urziceni se remarcă constant proferând injurii la adresa subordonaților, a colegilor din cadrul Consiliului Local sau chiar a șefilor. Pe 20 martie 2018 însă, el a depășit orice limită de bun simț, deranjând ședința Comisiei Economice din cadrul Consiliului... [citește_tot_articolul]

12 Aprilie 2018, 11:20 (7083 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Conflict deschis între părinți și profesorul de Informatică

Scandal la Școala Gimnazială «Spiru Haret» din Țăndărei

Conflict deschis între părinți și profesorul de Informatică

Conflictul generat de profesorul de Informatică al Școlii Gimnaziale Nr. 2 «Spiru Haret» din Țăndărei este departe de a se fi terminat. Miercuri, 11 aprilie 2018, câțiva părinți au protestat în fața unității de învățământ, precizând că elevii refuză să mai meargă la școală din cauza profesorului.

Supravegheați de polițiști La orele 8,00, câțiva părinți s-au adunat în fața Școlii Gimnaziale Nr. 2 «Spiru Haret» din Țăndărei, în  semn de protest. Oamenii au reclamat faptul că din cauza profesorului de Informatică, pe numele său Lucian Spânu, copiii lor refuză să mai meargă la școală... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2018, 19:20 (18496 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul comunei Manasia nu își poate exercita funcția

Timp de 1 an

Primarul comunei Manasia nu își poate exercita funcția

O sentință penală definitivă îl lasă fără funcție, pentru 1 an, pe Gelal Oprea, primarul comunei Manasia. Inițial, pedeapsa a fost stabilită de Judecătoria Urziceni, însă a fost atacată cu apel la Curtea de Apel București. În urmă cu o săptămână, magistrații din Capitală au decis să mențină condamnarea prevăzută în sentința de fond și să nu modifice hotărârea judecătorilor din Urziceni. De asemenea, edilul este obligat să presteze ore de muncă în folosul comunității la grădinița din localitate.

Cercetat penal de procurori Condamnarea penală a primarului comunei Manasia survine unei... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2018, 15:55 (9201 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

faraonii administrației

Sunt mulți și bine disimulați. Unii nu au «beneficiat» niciodată de atenția opiniei publice. Despre alții, nici nu vom afla vreodată. Sunt șefi de instituții, secretari de primării sau chiar de județ, responsabili prin diferite departamente ale administrației, consilieri locali, aleși ai poporului. E și președintele județului, dar a-l nominaliza ar însemna să limităm aria... Căci sunt și funcționari modești, oameni sub vremi sau sinecuriști de profesie. Sunt și șoferi, și șeptari politici, și oameni fără carte... Indiferent de treapta administrativă pe care se situează, au același numitor comun, același instinct. Sunt faraonii administrației! Căci, în dreptul lor, au puterea absolută și și-o exercită... [citește_tot_articolul]

11 Aprilie 2018, 11:05 (6275 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii sunt amatori de automobile de lux

Ialomițenii sunt amatori de automobile de lux

Într-un județ cu o economie aproape inexistentă precum este Ialomița există oameni care își permit să cheltuie sume amețitoare pe mașini. O statistică a Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCÎV) demonstrează că, anul trecut, ialomițenii au investit sume enorme pentru achiziția unor autoturisme al căror preț, chiar și la mâna a doua, se apropie vertiginos de cel al unui apartament situat în zonele rezidențiale din București!

Săraci, dar cu mașini de lux
Ialomița se integrează perfect în peisajul sumbru al județelor sărace din zona de Sud a României... [citește_tot_articolul]

10 Aprilie 2018, 11:50 (7755 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

TEHROCUZ

TEHROCUZ

Robotul se numește «Cuza» și este primul de felul lui din Ialomița. Echipajul 067 aparține Liceului Tehnologic «Al.I. Cuza» Slobozia și a reprezentat cu cinste Ialomița la a doua ediție a celei mai mari competiții de robotică din România, desfășurată la București, în perioada 23-25 martie 2018. Numele celor 12 pionieri ai roboticii ialomițene sunt: Dumitru Andrei Marius, Tălăusaru Cătălin Andrei, Mucenic Ion Viorel, Ionescu Andrei, Marin Cristian Nicolae, Luchian Mircea Alin, Șerban Alexandru, Barbu Marius Viorel, Vlăsceanu Georgian, Ion Claudiu Andrei, Stanciu Ovidiu și Iordache Bogdan Mihai. Iar dacă Ialomița va avea vreodată un viitor în acest domeniu, suntem convinși că ei merită să fie considerați... [citește_tot_articolul]

9 Aprilie 2018, 13:20 (7715 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Pastorală la Învierea Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Pastorală la Învierea Domnului

Martori și mărturisitori ai Domnului înviat

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor
Iubitului meu cler și popor,
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Hristos a Înviat!


Potrivit Sfintelor Evanghelii după Luca și Ioan, experiența recunoașterii Mântuitorului înviat are loc într-un context euharistic și este reprezentată prin invitația adresată de către Mântuitorul Hristos ucenicilor de a mânca împreună (cf. In 21, 5, 9, 12). În episodul despre ucenicii din Emaus, Mântuitorul este recunoscut în momentul în care repetă gestul instituirii Euharistiei, frângerea... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2018, 12:05 (9972 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consiliul Local a moșit SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA

Blat politic la Slobozia

Consiliul Local a moșit SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA

Consiliul Local Slobozia a aprobat joi, 29 martie 2018, asocierea administrației locale în cadrul SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA, controlată de către Consiliul Județean Ialomița. Asocierea a fost posibilă grație unei înțelegeri politice între o parte dintre consilierii locali ai Opoziției și cei ai PSD. Reamintim că proiectul de hotărâre privind asocierea a fost respins în luna noiembrie a anului trecut, consilierii Opoziției refuzând atunci categoric aprobarea lui. SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA a fost înființată la inițiativa președintelui Victor Moraru, în scopul declarat de «a profita de o oportunitate legislativă oferită de Legea 98/2016».

Un vot bâlbâit... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2018, 13:45 (9369 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

O nouă concediere colectivă la Combinatul Chimic

Se întâmplă la Slobozia

O nouă concediere colectivă la Combinatul Chimic

Aflat într-o permanentă stare de agonie, Combinatul Chimic administrat de Chemgas Holding a demarat o nouă procedură de concediere colectivă, a patra din ultimul an și jumătate... Lăsați pe drumuri și rechemați la lucru, aceiași 600 de angajați se pregătesc din nou să fie trimiși acasă. Mai grav este faptul că firma are de plătit salarii restante din ultimele luni... Față de toată această situație, reprezentanții sindicatului unității se simt neputincioși.

Fără salarii și trimiși acasă În mai puțin de o lună, Chemgas  Holding, firma care administrează Combinatul Chimic din Slobozia... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2018, 14:25 (10958 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Ștefan Țintă transformă Ialomița într-un reper politic

«Generația 2020» a făcut istorie la Amara

Ștefan Țintă transformă Ialomița într-un reper politic

bonus: «TSD Ialomița are 800 de membri activi!»

În perioada 30-31 martie 2018, la Amara, s-au desfășurat lucrările Comitetului Executiv Național al Tineretului Social-Democrat. Evenimentul a fost organizat de către Organizația locală a TSD, condusă de Ștefan Țintă, și l-a avut ca invitat pe secretarul general al PSD, Marian Neacșu. «Ne-am dorit foarte mult să demonstrăm că Ialomița are capacitatea logistică de a găzdui un astfel de eveniment... Dincolo de miza politică, întâlnirea a fost un prilej pentru a mediatiza orașul-stațiune Amara. Suntem bucuroși că am reușit și mândri că am putut reprezenta județul la acest nivel...» a declarat ulterior întâlnirii Ștefan Țintă, președintele TSD Ialomița.

După 9 ani de așteptare...... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2018, 11:10 (13354 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit nota 7 din partea ministrului Sorina Pintea

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit nota 7 din partea ministrului Sorina Pintea

Sorina Pintea, actualul ministru al Sănătății, a efectuat marți, 3 aprilie 2018, o vizită de lucru la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. În opinia sa, activitatea desfășurată în cadrul celui mai mare spital din Ialomița poate fi notată cu calificativul 7. De asemenea, Sorina Pintea a făcut și comentarii pe marginea celor mai noi investiții în infrastructura Spitalului Slobozia...

Vizită ministerială la Spitalul Slobozia
Sorina Pintea este al treilea ministru al Sănătății care vizitează Spitalul Județean de Urgență Slobozia în ultimii 5 ani. Cu toate acestea, unitatea medicală... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2018, 22:05 (23957 vizualizări - 29 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
295 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Descinderi ale mascaților în Slobozia, Amara și Babadag

Descinderi ale mascaților în Slobozia, Amara și Babadag

În dimineața zilei de marți, 7 iunie a.c., polițiștii IPJ Ialomița efectuează 10 percheziții domiciliare, în municipiul Slobozia și orașul Amara din județul Ialomița și orașul Babadag, din județul Tulcea ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2022, 10:50
(12476 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: O nouă emisiune «FIDELIS» de Titluri de Stat pentru populație

Persoanele fizice rezidente și nerezidente cu vârsta peste 18 ani pot subscrie, în perioada 6-21 iunie 2022, prin intermediul băncilor partenere BT Capital Partners&Banca Transilvania, Banca Comercială ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2022, 16:50
(14027 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Luni, 6 iunie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27186, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de duminică, 5 iunie ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2022, 16:35
(1816 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Urziceni și Slobozia

Accidente la Urziceni și Slobozia

Vineri, 3 iunie a.c., în jurul orelor 14,30, pompierii militari au fost solicitați să intervină pentru gestionarea unei situații de urgență generată de producerea unui accident rutier pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2022, 14:35
(12925 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: A luat foc un stâlp de electricitate

Sâmbătă, 4 iunie a.c., un echipaj de pompieri din Țăndărei a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă pentru lichidarea unui incendiu produs la un stâlp de electricitate în Țăndărei. Au ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2022, 14:20
(11167 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Trei minori și trei adulți, victime ale unui accident rutier

Andrășești: Trei minori și trei adulți, victime ale unui accident rutier

Duminică, 5 iunie a.c., pompierii din Slobozia au intervenit pentru acordarea primului ajutor victimelor unui accident rutier produs pe raza localității Andrășești. În evenimentul rutier au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2022, 19:00
(14751 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Duminică, 5 iunie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27186, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 4 iunie ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2022, 16:20
(2040 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Sâmbătă, 4 iunie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27186, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de vineri, 3 iunie ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2022, 16:50
(2049 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Vineri, 3 iunie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27186, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de joi, 2 iunie a ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2022, 16:15
(1828 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 1548 de candidați înscriși la Bacalaureat 2022

Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, în prima sesiune a examenului de Bacalaureat 2022, în județul nostru vor participa 1548 de candidați. 1361 dintre aceștia sunt din promoția curentă, iar ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2022, 15:30
(19452 vizualizări - 0 comentarii)


Protopiatul Slobozia: Concurs de artă religioasă dedicat preșcolarilor

Protopiatul Slobozia: Concurs de artă religioasă dedicat preșcolarilor

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, joi, 2 iunie 2022, la Centrul Cultural «Ionel Perlea», Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Grădinița cu Program ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2022, 15:00
(18841 vizualizări - 0 comentarii)


Asociația Producătorilor de Porumb din România: Târgul Național «FarmConect România», 9-11 iunie 2022, Slobozia

Au rămas mai puțin de 2 săptămâni până la deschiderea oficială a Târgului Național «FarmConect România», ce va avea loc în perioada 9-11 iunie 2022 în inima Bărăganului, la Slobozia. Asociația Producătorilor ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2022, 12:05
(2694 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna iunie 2022

Începând de azi, 2 iunie a.c., românii pot investi în Titlurile de Stat «TEZAUR», cu maturități de 1 și 3 ani și dobânzi anuale de 7,2% și 7,8%. Titlurile de Stat au valoare nominală de 1 leu și sunt în ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2022, 18:50
(37268 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: A fost prelungită perioada de acordare a indemnizației în cazul reducerii timpului de lucru

În Monitorul Oficial nr. 536/31.05.2022 a fost publicată Ordonanța de Urgență nr. 73 pentru completarea OUG nr. 132/2020, privind măsuri de sprijin destinate salariaților și angajatorilor în contextul situației ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2022, 18:00
(18489 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Joi, 2 iunie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27186, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de miercuri, 1 iunie ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2022, 16:15
(4913 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Miercuri, 1 iunie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27183, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de marți, 31 mai ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2022, 16:15
(2386 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Focare de leucoză enzootică bovină identificate pe raza județului

Potrivit unui comunicat de presă al Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, la data de 31.05.2022, pe raza județului Ialomița evoluează 4 focare de leucoză enzootică bovină ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2022, 19:20
(12314 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 cazuri noi de COVID-19

Marți, 31 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27183, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de luni, 30 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2022, 16:20
(2741 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 3,89%, rata șomajului înregistrat în luna aprilie 2022

La sfârșitul lunii aprilie 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3626 șomeri (din care 1660 femei), rata șomajului fiind de 3,89%, cu 0,71% sub ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2022, 14:30
(10859 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți de 17 milioane de lei pentru sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) efectuează prin Centrele Județene plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente serviciilor ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2022, 13:45
(10518 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 276 de dascăli înscriși la Examenul de Titularizare 2022

Potrivit unui comunicat de presă al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, «în data de 13 iulie 2022 se va desfășura proba scrisa a concursului național pentru ocuparea posturilor didactice/catedrelor ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2022, 20:20
(11986 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursare de TVA de peste 4,99 milioane de lei în aprilie 2022

Administrația Județeana Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în aprilie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de 4,99 milioane de lei. Totodată ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2022, 18:20
(12906 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Ordine de protecție provizorii, emise de polițiști pentru «violență în familie»

Polițiștii ialomițeni au emis în ultimele 48 de ore, două ordine de protecție provizorii, pe numele a doi bărbați de 34 și 42 de ani. În primul caz, sâmbătă, 28 mai a.c., în jurul orei 11,00, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2022, 18:10
(12563 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați pentru «conducere fără permis» și «furt calificat»

Vineri, 27 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției nr. 6 Poliție Rurală Ion Roată au depistat un bărbat, în vârstă de 37 de ani, din Alexeni, pe numele căreia instanța a emis un mandat de executare a pedepsei ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2022, 17:55
(4014 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

IPJ Ialomița: «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

Ultima zi din cadrul evenimentului național «Săptămâna Prevenirii Criminalității» a fost dedicată prevenirii infracțiunilor contra patrimoniului și, în mod special, siguranței rutiere. Astfel, vineri 2 ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2022, 17:50
(10648 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Luni, 30 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27180, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de duminică, 29 mai a ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2022, 16:35
(2431 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Peste 123000 de chestionare completate la nivelul județului Ialomița

În intervalul 14.03-27.05.2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru Recensământul Populației și Locuințelor la nivelul județului Ialomița au fost completate 123785 de chestionare ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2022, 16:05
(15987 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident cu două victime

Slobozia: Accident cu două victime

Sâmbătă, 28 mai a.c., în jurul orei 9,30, pompierii au fost solicitați să intervină la un accident rutier produs în Slobozia. În eveniment a fost implicat un autoturism care s-a răsturnat în afara părții ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2022, 14:10
(13481 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Programul casieriilor RAJA Constanța de 1 Iunie

Miercuri, 1 Iunie 2022, casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise. Abonații pot folosi serviciile on-line pentru efectuarea plăților, precum ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2022, 12:25
(11435 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Bărbat decedat într-un accident rutier

DN2A: Bărbat decedat într-un accident rutier

În seara zilei de duminică, 29 mai a.c., în jurul orelor 19,00, pe DN2A/E60, între localitățile Chiochina și Orboești s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2022, 23:15
(12962 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2A accident


Ultimele comentarii
Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...