Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

VESTITORII PRIMĂVERII

VESTITORII PRIMĂVERII

1 martie este săptămâna viitoare, iar «Atelierul Fanteziei» deschis la Palatul Copiilor este încărcat de mărțișoare. Copiii țes, decupează, colorează și lipesc fire de ață colorată în alb și roșu, hârtie creponată și cartoane. Oricât ar părea de migălos, elevii se pregătesc de zor să-i ureze bun venit primăverii și anul acesta.

Primăvara de la Palatul Copiilor De peste 30 de ani, la Slobozia, primăvara vine mai întâi la Palatul Copiilor, chemată de mărțișoarele realizate de copii în cadrul «Atelierului Fanteziei». Împrăștiate pe o masă mare, mărțișoarele din hârtie și materiale ecologice... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2018, 10:40 (6321 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

«generații de sacrificiu»

O generație durează cam 25 de ani, perioada fiind calculată de la nașterea unei persoane până când aceasta are copii. După momentul Revoluției din 1989 s-a scurs mai bine de o generație și, firesc, a apărut o alta. Pentru cei născuți până în 1989, așteptările s-au stins, conștientizând fiecare că a reprezentat «generație de sacrificiu». Ulterior momentului ’89, s-a redescoperit o nouă «generație de sacrificiu»... Întrucât, în ultimii 25 de ani s-au repetat experimente, s-au perindat la Putere diverși, s-au implantat reforme aiurea, au fost reluate proceduri parcă de exterminare a noastră, s-a furat pe rupte, a înflorit mica/medie/marea corupție, șamd. Firesc, unii nu au rezistat și au plecat.... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2018, 12:15 (4251 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

«Am realizat 16,5% din programul de guvernare!»

Senatorul PSD Marian Pavel, anul 1, mandatul 2

«Am realizat 16,5% din programul de guvernare!»

Marian Pavel e mulțumit. Are și de ce! În urmă cu 20 de ani era doar cel mai tânăr primar PRM din istoria partidului lui Vadim Tudor... Acum e senator PSD la al doilea mandat, respiră aerul fetid al tranșeelor politice din Parlamentul României și declară că, alături de PSD, a reușit să implementeze 16,5% din programul de guvernare cu care a câștigat alegerile din 2016! Suficient ca să ne atragă atenția...

Ialomița roz-bonbon
A mai slăbit, că ține cură, și merge mult pe jos. Discursul lui e mai bine articulat, semn că în câțiva ani s-a prins câte ceva și de el. Nu-l interesează politica locală, gândește «big». Acceptă totuși, din respect pentru electorat, câteva întrebări.... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2018, 17:10 (7312 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Bătrână de 71 din Axintele, moartă din cauza gripei

Bătrână de 71 din Axintele, moartă din cauza gripei

Gripa face victime și în județul Ialomița. O bătrână de 71 de ani a murit după ce a fost diagnosticată cu gripă. Direcția de Sănătate Publică Ialomița susține faptul că bătrâna a fost diagnosticată la începutul lunii februarie 2018, când a fost transferată la Spitalul de Urgență Floreasca din București, unitate medicală în care și-a găsit și sfârșitul. Este primul caz de deces din cauza gripei înregistrat la nivelul județului Ialomița în sezonul rece 2017-2018.... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2018, 17:10 (4956 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Valentina Soreanu, debut în Naționala României

Handbal, CSS Slobozia

Valentina Soreanu, debut în Naționala României

«Valentina este o sportivă ale cărei calități au atras deja atenția multor oameni din handbalul românesc!» ne spunea cu 2 ani în urmă profesorul Marian Simion, referindu-se la interul dreapta al CSS Slobozia. «Mi-am dorit să fac handbal, este singura mea pasiune și cu siguranță peste 10-15 ani acest sport va rămâne pe primul loc în topul priorităților mele!» ne spunea handbalista în acea perioadă. Au trecut 2 ani, Vali a crescut, iar atenția oamenilor de handbal a rămas aceeași. Prin urmare, săptămâna trecută, la Turneul Internațional pentru Cadete organizat la Râmnicu Vâlcea de Federația Română de Handbal, în Lotul României convocat de Carmen Buceschi s-a regăsit și Valentina Soreanu. Cu siguranță... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2018, 17:05 (6454 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă în Austria deschisă pe numele unui ialomițean

Un bărbat din Urziceni este căutat de autoritățile judiciare din Austria după ce a înșelat zeci de locuitori ai orașului Kroneuburg, situat la 12 kilometri distanță de capitala Viena. Procurorii și polițiștii austrieci fac demersuri pentru ca suspectul să fie audiat prin intermediul videocamerei, la sediul Judecătoriei Urziceni.

La un pas de a fi arestat Din primele informații, procurorii din Kroneuburg, Austria, au făcut demersuri pe lângă autoritățile judiciare din Ialomița pentru a le oferi detalii cu privire la numitul Robert Chelu, un bărbat din municipiul Urziceni, cercetat de... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2018, 14:05 (6815 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

CSM Slobozia, locul 4 la Cupa României

Scrimă

CSM Slobozia, locul 4 la Cupa României

În perioada 15-18 februarie 2018, Sala «Ana Pascu» din București a găzduit Cupa României la Sabie, concurs adresat seniorilor. Marin Cruțu, antrenorul celor de la CSM Slobozia, spera în obținerea unei medalii la concursul pe echipe, iar elevii săi au fost foarte aproape de această performanță. În formula George Dragomir, Răzvan Stănescu și Pavel Melnic, Slobozia s-a calificat în Semifinale după ce a trecut de Dinamo 2 București, cu 45-22. În penultimul act al competiției, sabrerii noștri i-au înfruntat pe proaspeții vicecampioni ai Europei, cei de la Steaua București. A ieșit un duel pe muchie de cuțit, câștigat de militari cu 45-42. În finala mică, Slobozia s-a înclinat în fața Iașiului, scor... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2018, 12:40 (3935 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia va cheltui 39 milioane de lei pentru salarii

În 2018

Slobozia va cheltui 39 milioane de lei pentru salarii

Marți, 20 februarie a.c., Consiliul Local Slobozia a aprobat proiectul de buget al orașului pentru anul 2018. Conform datelor oficiale, valoarea totală a cheltuielilor de funcționare a Primăriei Slobozia se ridică la aproximativ 86 milioane de lei. Din această sumă, salariile din cadrul instituției și direcțiilor subordonate acesteia se cifrează la 39 milioane de lei. Suma este cu 3 milioane de lei mai mare decât cea destinată bugetului de investiții pentru anul 2018.

Cine-mparte, parte-și face Bugetul Sloboziei pentru anul 2018 a fost aprobat. Potrivit datelor oficiale, valoarea totală... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2018, 10:05 (6688 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Legile administrației Moraru pentru Ialomița

Legile administrației Moraru pentru Ialomița

bonus: directorul Drumuri și Poduri SA a cerut dublarea salariului

Consiliul Județean Ialomița s-a reunit luni, 19 februarie 2018, în cadrul unei ședințe ordinare pentru a vota bugetul pentru anul în curs. Proiectul de hotărâre a fost votat cu 19 voturi «pentru» (PSD+ALDE) și 9 «abțineri» (PNL). Pe ordinea de zi a ședinței au mai figurat o serie de proiecte de hotărâre de interes pentru opinia publică ialomițeană. Cel care a suscitat cele mai vii polemici a fost cel privind aprobarea bugetului de venituri și cheltuieli al Drumuri și Poduri SA Ialomița pentru anul 2018.

Administrația Moraru e suverană
Bugetul general al județului Ialomița se ridică... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2018, 12:10 (9975 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrângere «sintetică»

Fotbal, Unirea Slobozia

Înfrângere «sintetică»

bonus: «Grupa 2005», turneu la Brașov

Așa cum se întâmplă deseori în pauza de iarnă, pregătirea echipelor mici este îngreunată de vremea capricioasă. S-a întâmplat și săptămâna trecută, când Unirea Slobozia s-a văzut în imposibilitatea de a disputa jocul amical contra Daciei Unirea Brăila, din cauza lipsei unui teren adecvat. Astfel, singura partidă de verificare jucată de elevii lui Enache Costea a fost cea de la Modelu, derulată sâmbătă, 17 februarie  2018. Dacă în campionat Unirea trecea de călărășeni cu 7-0, pe sinteticul de la Modelu băieții de la Înainte au reușit să-și adjudece victoria. Golgheterul Sloboziei Nelu Bucă a deschis scorul în minutul 15 și tot el a irosit două ocazii de a-l majora. Rând pe rând, Soare, Răduca... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2018, 10:15 (4061 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Abatorul Slobozia, rezultate pozitive în cantonament

În perioada 9-16 februarie a.c., liderul Ligii a IV-a, Abatorul Slobozia a bifat un cantonament la Bușteni. În cadrul acestui stagiu au disputat 4 meciuri amicale, necunoscând înfrângerea. Prima partidă a fost contra echipei ACS Hărman, care joacă în Liga a III-a. S-a terminat 1-1, golul Abatorului fiind reușit de Eduard Iftinca. A urmat un alt egal la scor similar cu liderul din Liga a IV-a Brașov, AS SR, reușita slobozenilor aparținându-i lui Baltă. Abatorul a câștigat cu 3-1 meciul cu Steagul Roșu, goluri Alexandru, Matei, Baltă, și cu 4-3 disputa cu Precizia Săcele. Vizuroiu a marcat două goluri, celelalte reușite aparținându-le lui Baltă și lui Gheorghe. «A fost un stagiu de pregătire benefic... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2018, 09:50 (4026 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Educației urmărește decapitarea conducerii Învățământului ialomițean!

Ministerul Educației urmărește decapitarea conducerii Învățământului ialomițean!

Ministerul Educației se pregătește să le lase fără funcții pe Luminița Barcari și Steluța Mitrea, inspectorul școlar general și inspectorul școlar general adjunct din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. În urma unei evaluări, șefele Învățământului ialomițean au primit calificativul «Nesatisfăcător», aspect ce ar conduce la desfacerea contractelor de muncă ale celor două. Atât Luminița Barcari, cât și Steluța Mitrea vor contesta raportul de evaluare al Ministerului Educației.

O nouă încercare de demitere În baza unui raport de evaluare a activității... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2018, 14:10 (24781 vizualizări - 52 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Mocioniu gestionează un buget de criză

Bani mai puțini pentru Slobozia în 2018

Administrația Mocioniu gestionează un buget de criză

Consiliul Local Slobozia s-a reunit luni, 12 februarie 2018, în cadrul comisiilor componente, pentru a dezbate bugetul orașului pentru anul 2018. Potrivit estimărilor, valoarea acestuia se ridică la 113,79 milioane de lei, cu 34 milioane de lei mai puțin decât în anul 2017. Administrația locală beneficiază însă de un excedent bugetar de 8,12 milioane de lei, fapt care permite continuarea unora dintre investițiile demarate anul trecut.

Un buget diminuat După un an considerat «bogat din punct de vedere administrativ» de către primarul Adrian Mocioniu, Slobozia intră în 2018 cu un buget... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2018, 13:20 (5459 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marii agricultori din Ialomița, somați să returneze subvenții în valoare de 1,1 milioane de lei

Marii agricultori din Ialomița, somați să returneze subvenții în valoare de 1,1 milioane de lei

Reprezentanții a 15 societăți cu profil agricol din Ialomița au fost somați de Agenția pentru Plăți și Inspecție în Agricultură-Centrul Județean Ialomița să returneze subvenții în valoare de 1,1 milioane de lei. Suma reprezintă sprijinul financiar acordat de stat pentru culturile calamitate de secetă și pe care unii fermieri l-au încasat necuvenit, neputând să îl justifice. Scandalul returnării ajutoarelor financiare acordate pentru a combate efectele secetei care a lovit culturile agricole din Ialomița este vechi de 3 ani și a fost generat de neîndeplinirea obligațiilor legale de către reprezentanții Prefecturii Ialomița.

Un prefect iresponsabil... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2018, 10:15 (5017 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

la pavele...

la pavele...

De vreo două săptămâni se lucrează iar la agora din Piața Revoluției. La început, cei doi muncitori alocați lucrărilor restante, au așezat cum s-au priceput ei mai bine plăcile de andezit furate în perioada Sărbătorilor. Joi și vineri însă, pe 8 și 9 februarie 2018, salahorii angajați de ACM4 București au primit ordin să înlocuiască pavelele aleii din imagine cu altele noi. Procesul a durat două zile și, dacă ne întrebați pe noi, poate fi reluat lejer. Iar anul e abia la început!... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2018, 14:35 (6795 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița cresc artificial numărul elevilor

Pentru mai mulți bani

Școlile din Ialomița cresc artificial numărul elevilor

O statistică a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că 20 din cele peste 90 de școli și grădinițe ale județului au înregistrat depășiri ale bugetului pe care l-au prognozat în ceea ce privește plata salariilor profesorilor. Reprezentanții sindicatelor din Învățământul ialomițean explică faptul că fenomenul este cauzat de majorarea artificială a numărului de elevi, astfel ca fiecare unitate să beneficieze de mai multe fonduri prin plata costului mediu standard per elev...

Învățământul ialomițean în cifre
O mare parte din fondurile care vin de la bugetul de stat pentru... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2018, 12:20 (5359 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Elev bolnav de TBC, la Școala Gimnazială Gheorghe Doja

Elev bolnav de TBC, la Școala Gimnazială Gheorghe Doja

Anchetă epidemiologică la Școala Gimnazială din localitatea Gheorghe Doja, după ce un elev, în  vârstă de 14 ani, a fost diagnosticat cu TBC. În prezent, băiatul se află internat într-un sanatoriu din județul Argeș.

Examen medical la școală
Din primele informații, se pare că elevul a contactat boala de la tatăl său, internat în momentul de față într-un spital de specialitate. Inițial, copilul a fost pus sub supraveghere medicală la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, iar după ce analizele de laborator au confirmat că are TBC, el a fost transferat către sanatoriul din localitatea... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2018, 11:27 (5736 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are un buget de investiții de 84,6 milioane de lei

Ialomița are un buget de investiții de 84,6 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița a organizat luni, 12 februarie 2018, prima dezbatere publică privitoare la bugetul județului Ialomița pentru anul 2018. Potrivit unei prime estimări, în anul 2018 instituția dispune de 206,4 milioane de lei, din care doar 84,6 milioane de lei sunt sunt alocați secțiunii de dezvoltare. Printre investițiile pe care președintele Victor Moraru le-a promovat în cadrul întâlnirii se numără 19 investiții în infrastructura rutieră și 2 investiții majore în sistemul sanitar. Restul investițiilor sunt modeste și reprezintă, de fapt, o reflecție a capacității reale de gestionare a resurselor bugetare județene.

Viitor de 120 milioane de euro... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2018, 09:50 (5807 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița luptă zadarnic împotriva «violenței în familie»

Ialomița luptă zadarnic împotriva «violenței în familie»

«Violența în familie» este o realitate dură, chiar și într-un județ pașnic precum Ialomița. Statistic, de la un an la altul, numărul cazurilor crește semnificativ. La nivelul județului, toate victimele primesc îngrijire și suport psihologic în cadrul serviciilor specializate ale Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița. În tot acest timp, agresorii umblă liber și își pot molesta victimele fără niciun fel de probleme, pentru că de foarte puține ori aceștia ajung să răspundă penal pentru faptele lor.

Statistici îngrijorătoare Rapoartele de activitate ale... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2018, 10:40 (5457 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Stația de Pompieri Fetești are nevoie de un sediu nou

Stația de Pompieri Fetești are nevoie de un sediu nou

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița fac demersuri pentru a beneficia de un sediu nou pentru Stația de Pompieri Fetești. Reprezentanții acestei subunități își desfășoară activitatea în spații provizorii, în care în trecut au funcționat birourile inginerilor care au lucrat la Autostrada Soarelui.

Se caută soluții pentru relocare În urma procesului de reorganizare al Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița, Garda nr. 3 Fetești, subunitate aflată în trecut în subordinea Detașamentului... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2018, 12:25 (5306 vizualizări - 0 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ion Roată: Neatenția era să-i coste viața

Trei bărbați au fost răniți într-un accident de circulație, petrecut pe raza localității Ion Roată. Vina îi aparține șoferului mașinii, care, din neatenție, s-a ciocnit cu mașina de un bloc de beton. Din ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 13:35
(4090 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Joaca «de-a șoferia» i-a adus un dosar penal

Un tînăr de 18 ani, din localitatea Traian, a fost depistat conducînd pe drumurile publice fără a avea permis și sub influența băuturilor alcoolice. Pentru fapta s-a el s-a ales cu dosar penal... Testat ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 12:20
(5048 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Amenzi record aplicate de polițiști

Polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun și ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 11:15
(5112 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Internațională a Cărții pentru Copii și Tineret», sărbătorită la Slobozia

Secția de Împrumut pentru Copii a Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu» a marcat «Ziua Internațională a Cărții pentru Copii și Tineret» printr-o expoziție inedită. Special pentru cei mici au fost scoase ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 10:05
(5102 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Casă cuprinsă de flăcări

Pompierii din cadrul Gărzii Slobozia și reprezentanții Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Miloșești au intervenit pentru stingerea incendiului care a cuprins o locuință de pe raza comunei. ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2014, 09:10
(6184 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni ale Poliției

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, efective din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenate în ziua de miercuri, 26 martie ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2014, 16:30
(3462 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Anunț pentru absolvenții 2014

Pentru a beneficia de măsurile de stimulare a ocupării forței de muncă, respectiv de indemnizația de șomaj, absolvenții promoției 2014 trebuie să se prezinte la AJOFM Ialomița/Agenția Locală Slobozia/Punctele ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2014, 13:30
(4913 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Prins cu sturionii în portbagaj

În cursul unei acțiuni ample de combatere a braconajuli piscicol, polițiștii au oprit pentru control, în trafic, pe raza comunei Giurgeni, un autoturism condus de un bărbat de 38 de ani, din județul Constanța ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2014, 12:25
(5685 vizualizări - 1 comentariu)


Tovărășia: Incendiu de la o clocitoare

Un incendiu a izbucnit noaptea trecută, miercuri spre joi, 26/27 martie 2014, în jurul orei 1,50, la locuința unui cetățean din localitatea Tovărășia. Cel mai probabil, flăcările au fost generate de un ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2014, 10:30
(4294 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 105 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, joi, 27 martie 2014, sînt disponibile 105 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt rezervate ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2014, 09:20
(5080 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Patron cercetat pentru evaziune fiscală

Efectivele Serviciului de Investigare a Fraudelor cercetează administratorul unei societăți comerciale cu obiect de activitate construcții, un bărbat, de 42 de ani, din Căzănești, care este bănuit de comiterea ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 15:15
(7794 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Dispărută de la domiciliu

Ialomița: Dispărută de la domiciliu

Polițiștii de Investigații Criminale au fost sesizați cu privire la faptul că o tînără de 20 de ani a dispărut de la domiciliu. Din cercetările efectuate de polițiști s-a stabilit că persoana dispărută ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 13:50
(7157 vizualizări - 3 comentarii)


Campania «Hai pe net! 2014»

Campania națională de incluziune digitală «HAI PE NET! 2014», organizată de Fundația EOS Romania (www.eos.ro.) în parteneriat cu telecentre, biblioteci publice, școli, Puncte de Acces Public la Informație ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 12:45
(7071 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 98 de infracțiuni într-o singură zi

Marți, 25 martie 2014, polițiștii rutieri și de ordine publică au acționat pe arterele rutiere județene pentru constatarea de contravenții și prevenirea, respectiv combaterea infracțiunilor rutiere. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 12:20
(7611 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Braconieri prinși cu peștele în sac

Marți, 25 martie 2014, efectivele Secției Rurale Stelnica au organizat și desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii infracțiunilor ce se pot comite în domeniul pisciculturii. Cu această ocazie ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 11:20
(8459 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Hoți de cablu telefonic

Polițiștii cercetează patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 19 și 43 de ani, toți domiciliați pe raza comunei Mihail Kogălniceanu, bănuiți de comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, în cursul ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 10:15
(16055 vizualizări - 20 comentarii)


Incendiu la Gheorghe Lazăr

Incendiu la Gheorghe Lazăr

Un incendiu a izbucnit în dimineața zilei de joi, 20 martie 2014, în jurul orei 9,30, la locuința unui cetățean din localitatea Gheorghe Lazăr. Alertați, pompierii de la Garda Slobozia s-au deplasat la ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2014, 11:25
(6590 vizualizări - 0 comentarii)


«Artă populară și tradiție folclorică» la Săveni

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Consiliul Local Săveni organizează marți, 25 martie 2014, ora 12,30, la Căminul Cultural din satul Frățilești ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2014, 10:20
(8960 vizualizări - 0 comentarii)


50 locuri de muncă pentru lucrători în agricultură, la recoltarea de mazăre în Danemarca și Portugalia

În luna aprilie 2014, la Slatina, un angajator danez va organiza o preselecție pentru sectorul agricol din Danemarca și Portugalia, pentru o perioadă de 3 luni. În ceea ce privește Danemarca, cazarea se ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2014, 09:15
(7755 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferul beat a intrat cu mașina în pom!

Marți, 18 martie a.c., Poliția Fetești a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN3B s-a produs un accident de circulație, în urma căruia o persoană a fost vătămată corporal. Din primele verificări, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 14:50
(5301 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Program de activități prilejuite de «25 Martie-Ziua Poliției Române»

Sărbătorită în fiecare an la data de 25 martie, Ziua Poliției Române va fi marcată la nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița printr-un program de activități de apropiere a cetățeanului ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 11:15
(8362 vizualizări - 1 comentariu)


Moaștele Sfântului Gheorghe, la Catedrala din Urziceni

Moaștele Sfîntului Gheorghe, la Catedrala din Urziceni

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în perioada 27-30 martie 2014, vor fi aduse spre închinare Moaștele Sfîntului Mare Mucenic Gheorghe, la Catedrala ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 09:50
(6255 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Prins la furat în flagrant

Un slobozean a fost prins de jandarmi în timp ce sustrăgea componente metalice. Duminică, 16 martie a.c., în jurul orei 11,00, jandarmii din cadrul grupei de intervenție Slobozia au fost sesizați de un ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 09:20
(7930 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


AJOFM Ialomița: Peste 9000 de șomeri înregistrați

La sfîrșitul lunii februarie 2014, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 9015 șomeri, din care 3354 șomeri indemnizați, respectiv 5671 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 08:40
(4915 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Întrunire a Comitetului pentru Situații de Urgență

Săveni: Întrunire a Comitetului pentru Situații de Urgență

La solicitarea prefectului Gigi Petre, în dimineața zilei de marți, 18 martie 2014, membrii Grupului de Suport Tehnic nr. 1-Inundații, fenomene meteorologice periculoase și accidente la construcțiile hidrotehnice ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 08:15
(5426 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trupurile neînsuflețite a doi bărbați înecați, recuperate de pompieri

În dimineața zilei de sîmbătă, 15 martie 2014, pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru recuperarea trupului unui bărbat din apele rîului Ialomița, de pe raza comunei Balaciu, sat Crăsanii ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 08:05
(9970 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Interlopi arestați preventiv la solicitarea procurorilor

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni au reușit să probeze activitatea infracțională a numiților RUPIȚĂ VIOREL, zis Viscal, RUPIȚĂ CONSTANTIN ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2014, 14:20
(8586 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

Consiliul Local al comunei Ograda, județul Ialomița, organizează la data de joi, 17 aprilie 2014, orele 10,00, concurs pentru ocuparea unui post de șofer pentru microbuzul transport elevi .
Condițiile de participare:
-candidatul să fie cetățean român;
-candidatul să nu fi suferit vreo condamnare pentru fapte care l-ar face incompatibil cu exercitarea atribuțiilor scoase la concurs;
-candidatul să dețină permis de conducere categoriile B, C, D, E;
-candidatul  să dețină atestat de transport persoane;
-vechimea în specialitate de minim 10 ani.
Dosarul se va depune la sediul Consiliului Local al comunei Ograda pîna la data de 15 aprilie 2014, orele 16,00, și va cuprinde:
-cerere de participare la concurs;
-copii de pe actele de studii și carnetul de muncă;
-copie de pe actul de identitate și permisul de conducere;
-cazier judiciar ;
-adeverință medicală de la medicul de familie (apt medical);
-curriculum vitae.

14 Martie 2014, 13:10


Alege o carieră în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor

În perioada 17-28 martie 2014, Administrația Națională a Penitenciarelor va demara campania de informare și recrutare privind înscrierea la instituțiile de învățămînt pentru formarea angajaților din sistemul ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2014, 11:15
(5796 vizualizări - 2 comentarii)


Munca la negru, amendată de inspectorii ITM Ialomița

În perioada ianuarie-februarie 2014, inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au demarat ample acțiuni de control pe linia prevenirii muncii la negru și securității și sănătății în muncă ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2014, 10:10
(7930 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...