Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Elev bolnav de TBC, la Școala Gimnazială Gheorghe Doja

Elev bolnav de TBC, la Școala Gimnazială Gheorghe Doja

Anchetă epidemiologică la Școala Gimnazială din localitatea Gheorghe Doja, după ce un elev, în  vârstă de 14 ani, a fost diagnosticat cu TBC. În prezent, băiatul se află internat într-un sanatoriu din județul Argeș.

Examen medical la școală
Din primele informații, se pare că elevul a contactat boala de la tatăl său, internat în momentul de față într-un spital de specialitate. Inițial, copilul a fost pus sub supraveghere medicală la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, iar după ce analizele de laborator au confirmat că are TBC, el a fost transferat către sanatoriul din localitatea... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2018, 11:27 (5738 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are un buget de investiții de 84,6 milioane de lei

Ialomița are un buget de investiții de 84,6 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița a organizat luni, 12 februarie 2018, prima dezbatere publică privitoare la bugetul județului Ialomița pentru anul 2018. Potrivit unei prime estimări, în anul 2018 instituția dispune de 206,4 milioane de lei, din care doar 84,6 milioane de lei sunt sunt alocați secțiunii de dezvoltare. Printre investițiile pe care președintele Victor Moraru le-a promovat în cadrul întâlnirii se numără 19 investiții în infrastructura rutieră și 2 investiții majore în sistemul sanitar. Restul investițiilor sunt modeste și reprezintă, de fapt, o reflecție a capacității reale de gestionare a resurselor bugetare județene.

Viitor de 120 milioane de euro... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2018, 09:50 (5807 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița luptă zadarnic împotriva «violenței în familie»

Ialomița luptă zadarnic împotriva «violenței în familie»

«Violența în familie» este o realitate dură, chiar și într-un județ pașnic precum Ialomița. Statistic, de la un an la altul, numărul cazurilor crește semnificativ. La nivelul județului, toate victimele primesc îngrijire și suport psihologic în cadrul serviciilor specializate ale Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița. În tot acest timp, agresorii umblă liber și își pot molesta victimele fără niciun fel de probleme, pentru că de foarte puține ori aceștia ajung să răspundă penal pentru faptele lor.

Statistici îngrijorătoare Rapoartele de activitate ale... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2018, 10:40 (5457 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Stația de Pompieri Fetești are nevoie de un sediu nou

Stația de Pompieri Fetești are nevoie de un sediu nou

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița fac demersuri pentru a beneficia de un sediu nou pentru Stația de Pompieri Fetești. Reprezentanții acestei subunități își desfășoară activitatea în spații provizorii, în care în trecut au funcționat birourile inginerilor care au lucrat la Autostrada Soarelui.

Se caută soluții pentru relocare În urma procesului de reorganizare al Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița, Garda nr. 3 Fetești, subunitate aflată în trecut în subordinea Detașamentului... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2018, 12:25 (5307 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Răzmerița comercianților din Slobozia

Răzmerița comercianților din Slobozia

La începutul lunii februarie 2018, peste 100 de comercianți din Bazar, Obor și Piața Agroalimnetară din Slobozia au semnat o petiție pe care au trimis-o primarului Adrian Mocioniu. Ei reclamă comportamentul abuziv al conducerii Servicii Publice SRL, poziția «dominantă» a acestei societăți în raporturile economice cu comercianții și majorarea taxelor încasate cu 30% fără nicio justificare legală! Luni, 12 februarie 2018, la orele 14,00, primarul Adrian Mocioniu s-a întâlnit cu petiționarii pentru a media acest litigiu care riscă să degenereze într-o răzmeriță publică...

Lui Mocioniu i s-a urât cu binele... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2018, 17:05 (7198 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Explozie investițională la Slobozia

Explozie investițională la Slobozia

bonus: 1,4 milioane de euro pentru sediul BCR

În ultimii ani, piața investițională din Slobozia a oferit surprize de proporții. Întâi, firma Cargo a cumpărat fosta clădire a Prorent, Dedeman a făcut demersuri pentru deschiderea unui magazin la ieșirea din oraș, înspre Brăila, în fosta clădire Credit Bank urmează să funcționeze un mall privat, în noiembrie anul trecut Oyl Company Holding AG a plătit ultima tranșă pentru ruinele supermarketului Cora, iar la începutul acestui an, aceeași firmă a plătit 1,4 milioane de euro pentru fostul sediu al BCR. Teoretic, piața investițională locală explodează, iar viitorul economic al orașului pare unul luminos. În spatele acestor investiții, susțin chiar investitorii, se ascund norii negri ai unei noi... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2018, 14:05 (15914 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

ipocrizia scufundă România

Suntem un neam de ipocriți. Ne place și ne complacem în fățărnicia noastră și a faptelor noastre. Uitați-vă în jurul vostru, uitați-vă la voi... Descoperiți perfidii minore sau, din contră, fariseism la nivel înalt. De la angajările din instituții până la banalitatea unei șpăgi acordate unui funcționar neînsemnat pentru rezolvarea unei probleme, de la înscrierea copilului propriu la o anumită grădiniță până la «atenția» din plic înmânată unui organ de control... Suntem atât de ipocriți încât nici nu recunoaștem atunci când suntem perfizi. La nivel declarativ luptăm împotriva ipocriziei și a formelor acesteia însă, practic, ne complacem în ea atunci când avem ceva de câștigat. Ne declarăm revolta... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2018, 12:35 (5708 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Spitalele ialomițene oferă facilități financiare medicilor

Spitalele ialomițene oferă facilități financiare medicilor

În plină criză de medici, spitalele din Ialomița fac eforturi considerabile pentru a-i atrage pe specialiști în orașele în care își au sediile. Cu sprijinul administrațiilor locale, unitățile medicale le oferă medicilor specialiști deconturi pentru navetă sau suportă o parte din cheltuielile de cazare. Chiar dacă și-ar dori să facă mai mult în sensul acesta, deocamdată atât le permite legea să acționeze.

Spitalele au nevoie de medici Ialomița are 4 spitale care au nevoie de peste 100 de medici specialiști. Cea mai gravă situație se prezintă pe secțiile de Pediatrie a tuturor celor patru... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2018, 17:10 (3697 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu e din nou președinte

Trăiască PES!

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu e din nou președinte

La începutul acestei luni, deputatul ialomițean Ștefan Mușoiu a fost ales președinte al Consiliului Național al PES Activists România. Evenimentul s-a desfășurat în perioada 2-4 februarie 2018, la Brașov, și a reunit reprezentanți ai celor 10000 de activiști ai acestei structuri. «Vreau să promovez acțiuni care permit implicarea cât mai activă a cetățenilor, atât în plan politic cât și social!» a declarat Ștefan Mușoiu pentru ziarul nostru.

Ialomița dă tonul la cântec Rămâne cum am stabilit. În Ialomița PES Activists rămâne o glumă proastă, structura fiind susținută artificial de către... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2018, 13:05 (8824 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Focare de infecție în subsolurile blocurilor din Slobozia

Focare de infecție în subsolurile blocurilor din Slobozia

De mai bine de 20 de ani, jumătate dintre blocurile din Slobozia stau cu mizeria la subsol. Deși veche, problema este pasată între locatarii nemulțumiți (dar dezinteresați!)și autoritățile locale. Singura certitudine care rămâne este mirosul greu de suportat la intrările în scările blocurilor și pericolul de îmbolnăvire tot mai accentuat...

Blocurile gri din Slobozia
În Slobozia există peste 700 de blocuri, jumătate dintre imobile având probleme din cauza mizeriei acumulată la subsol. Problema este cunoscută de mai bine de două decenii, însă a rămas nerezolvată până astăzi. Cele... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2018, 10:20 (9362 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PNL Ialomița citește după manualul electoral

Din Cartea Neagră a Guvernării PSD în 2017

PNL Ialomița citește după manualul electoral

Joi, 8 februarie 2018, în cadrul unei conferințe de presă, deputatul Gheorghe Tinel a prezentat cartea «2017-un an pierdut pentru România», editată de PNL România. Volumul analizează programul de guvernare al PSD în anul 2017 și evidențiază sutele de «promisiuni electorale încălcate» de către guvernanți în anul care a trecut. Interesant pentru Ialomița, lăsând la o parte miza electorală a publicației, se reflectă într-una dintre declarațiile făcute în cadrul întâlnirii. «Nu avem soluționată problema cadastrului funciar! Ce se va întâmpla cu agricultorii ialomițeni din 2020? Vă spun eu: riscă să nu mai poată accesa aceste subvenții!» a declarat Gheorghe Tinel.

Politica învinșilor... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 19:10 (5630 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Din nou aproape de surpriză

Handbal, Liga Națională, Dunărea Brăila-HCM Slobozia 23-21 (12-10)

Din nou aproape de surpriză

Meciul tur cu Dunărea Brăila jucat în toamnă a fost pierdut lamentabil de echipa noastră, deși avea avantajul terenului propriu. Meciul retur disputat sâmbătă, 10 februarie 2018, a avut la rându-i un deznodământ nefericit, însă desfășurarea acțiunii a fost cu totul alta. Se pare că Gheorghe Covaciu a găsit, în sfârșit, cheia de la depozitul de încredere al elevelor sale, iar acestea au înțeles că, cu o singură excepție, niciun meci din «liga florilor» nu este dinainte pierdut.

Neobosita Enescu Golghetera Brăilei Alina Vătu a marcat primul gol al jocului, iar, apoi, după o ratare a ... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 17:40 (4263 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parcurile Sloboziei vor fi reconstruite din temelii

DADP Slobozia, spaima ecologiștilor

Parcurile Sloboziei vor fi reconstruite din temelii

În urmă cu 50 de ani (povestesc veteranii PSD, la vremea aceea tineri uteciști), primarul Gheorghe Glodeanu construia în numai 2 ani de mandat o Slobozie nouă, cu parcuri... În 2018, noul director al DADP Slobozia defrișează legal parcurile orașului, promițând slobozenilor parcuri sistematizate și locuri de joacă la standarde europene. Mai e mult până departe, spun slobozenii. Și tare ne e teamă că au dreptate...

Moștenirea lui Glodeanu&comp
Una dintre monografiile Sloboziei de după anii 2000 precizează că lui Gheorghe Glodeanu, unul dintre despoții comuniști care au codus... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 17:25 (6907 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

SPORT

CSM Slobozia, campioana județului

Mini-handbal

CSM Slobozia, campioana județului

Sala de sport a Colegiului Național «Mihai Viteazul» a găzduit sâmbătă, 10 februarie 2018, faza județeană a Campionatului de mini-handbal. Competiția se adresează copiilor născuți în anii 2007 și 2008 și se desfășoară pe teren redus ca dimensiuni, în sistemul cu un portar și patru jucători de câmp. La masculin s-a jucat un singur meci, între Asociația «Astăzi pentru Viitor-Mihail Kogălniceanu» și feteștenii de AHC «Piticu’», victoria revenindu-i primei echipe, pregătită de antrenoarea Roxana Tudor. La feminin, s-au întrecut 3 echipe: CSM Slobozia, CSS Slobozia și Asociația «Astăzi pentru Viitor-Mihail Kogălniceanu». Competiția a fost câștigată de fetele de la CSM Slobozia, care s-au impus fără... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 16:15 (4532 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Părintele Stanciu și-a tras mașină la instituție!

Părintele Stanciu și-a tras mașină la instituție!

Ceea ce vedeți în imagine este prima decizie adoptată de noul șef al CJCPCT Ialomița (adică Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița). Preotul instalat în locul ejectatului director Obrejan a considerat oportună achiziționarea vehiculului pe motiv de sechele, deoarece și peseul are VW Phaeton. După noile competențe, popa Stanciu și-a permis VW Touran pentru uzul propriu și personal. Că mașina este folosită strict de domnia sa, instituția achizitoare zărind-o doar când părintele necesită alimentare cu bonuri de carburanți proaspete. Să fie primit!... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 15:55 (9251 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia

Amicale cu Brăila și Modelu

După ce au bifat o partidă spectaculoasă cu liderul seriei a III-a Petrolul Ploiești, încheiată cu scorul de 2-3, golurile ialomițenilor fiind marcate de Adrian Răduca și Constantin Toma, fotbaliștii de la Unirea Slobozia au revenit din cantonamentul de la Snagov și au avut parte de un week-end fără meciuri amicale. Drept urmare, în această săptămână, jucătorii pregătiți de Enache Costea vor evolua în două partide de pregătire. Miercuri, 14 februarie 2018, vor găzdui o confruntare amicală cu divizionara secundă Dacia Unirea Brăila. Partida este programată să înceapă la orele 15,00, iar dacă vremea o va permite, locul de desfășurare va fi terenul din Bucu. Sâmbătă, de la orele 11,00, Unirea va... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 13:20 (3562 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Criză de profesori în școlile din Ialomița

Tot mai multe școli din Ialomița duc lipsă de profesori calificați. Situația afectează în special unitățile de învățământ din mediul rural, acolo unde puținii dascăli care își desfășoară activitatea trebuie să predea câte două sau chiar trei materii. O analiză a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată faptul că la nivelul județului există o criză acută de profesori de Matematică, Fizică sau Chimie.

Ialomița are nevoie de profesori
În urmă cu o săptămână, reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au organizat o conferință de presă în cadrul căreia au expus... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 12:45 (12228 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Adrian Mocioniu reînființează Direcția Economică

Mintea de pe urmă!

Adrian Mocioniu reînființează Direcția Economică

Ca să nu rămână și anul ăsta fără buget, primarul Adrian Mocioniu și-a călcat în picioare mândria edilitară și a reînființat Direcția Economică din cadrul Primăriei. Oficial, șefa departamentului se află în concediu postnatal. Neoficial, toată primăria știe că nu se va întoarce pentru că Adi Trifan a fost rugat să revină în funcție.

O, tempora! O, mores! La 4 luni după câștigarea alegerilor, sfătuit de pletora de consilieri personali din jur, primarul Adrian Mocioniu a declarat că va reforma departamentele din subordinea instituției. Unul dintre primele capete care a picat atunci «de... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 10:10 (4693 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița impun taxe ilegale

În speranța că vor aduna mai mulți bani la buget pentru a putea plăti salariile mărite anul trecut, unele primării din Ialomița împovărează cetățenii cu taxe uluitoare. De exemplu, la Platonești, administrația locală a impus ca fiecare gospodărie să plătească 20 de lei pentru locurile de veci din cimitir. Iar edilii din Urziceni percep taxe pentru cei care își fac reclamă pe stradă folosind megafoanele. Toate aceste taxe au fost descoperite în urma unui control al Serviciului Juridic al Prefecturii Ialomița și considerate ilegale!

Se întâmplă în Ialomița Previziunile de vara trecută... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2018, 17:55 (6042 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

IPJ Ialomița are datorii de 50 mii de lei către Serviciul de Medicină Legală

IPJ Ialomița are datorii de 50 mii de lei către Serviciul de Medicină Legală

Oficialii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița trebuie să plătească datorii de 50 mii de lei Serviciului de Medicină Legală. Banii sunt aferenți expertizelor judiciare pe care legiștii le-au efectuat în dosarele penale instrumentate de polițiști. Serviciul de Medicină Legală are nevoie de fonduri pentru continuarea lucrărilor de modernizare inițiate în 2017. Anul trecut, instituția și-a renovat sediul și și-a achiziționat echipamente medicale moderne, investiții care au costat aproximativ 200 mii de lei.

Restanțe de 50 mii de lei Oficialii Serviciului de Medicină Legală... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2018, 15:20 (5453 vizualizări - 0 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
274 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Țigări de contrabandă prin curierat rapid

Polițiștii ialomițeni au prins un bărbat de 45 ani din Slobozia în timp ce ridica de la o societate cu profil curierat rapid trei colete în care se aflau 20000 de țigarete. Potrivit polițiștilor, țigările ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:54
(12074 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi moldoveni cu ședere ilegală

De asemenea, în cadrul unei acțiuni, polițiștii ialomițeni au depistat doi cetățeni moldoveni cu ședere ilegală în Slobozia. Cei doi ai fost preluați de inpectorii Oficiului Român de Imigrări Ialomița care ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:53
(9118 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pistol cu bile de cauciuc, folosit fără drept de un tînăr

La sfîrșitul săptămînii precedente, în Slobozia a fost prins un tînăr de 26 ani ce purta și folosea fără drept un pistol cu bile de cauciuc. Polițiștii au întocmit pe numele bărbatului dosar penal pentru ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:52
(9871 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune de amploare a Poliției Române în sudul țării

Inspectoratul General al Poliției Române a coordonat timp de două zile, respectiv 1 și 2 aprilie, o amplă acțiune desfășurată în Călărași, Dîmbovița, Giurgiu, Olt, Teleorman și Ialomița. Peste 200 de polițiști ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:51
(9480 vizualizări - 0 comentarii)


2 aprilie-Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului

2 aprilie-Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului

Națiunile Unite au declarat în decembrie 2007 ziua de 2 aprilie drept Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului, fiind sărbatorită anual la nivel mondial, cu scopul de a dinamiza și coagula eforturile ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2011, 10:49
(10102 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: autism Ialomița


Autoturism furat din Spania, identificat la un centru de dezmembrări din Ialomița

Autoturism furat din Spania, identificat la un centru de dezmembrări din Ialomița

Lucrători din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au organizat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii traficului internațional cu autovehicule furate. Astfel, au fost verificați 13 operatori ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 15:27
(8748 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Viziuni», expoziție semnată Tudor Meiloiu

Miercuri, 6 aprilie, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», artistul plastic Tudor Meiloiu vernisează expoziția grafică «Viziuni». Evenimentul va debuta după amiază, la orele 14.00, iar după vernisaj ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 15:23
(12830 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Minor dispărut

Un adolescent de 14 ani din Urziceni a dispărut de acasă. Părinții au reclamat dipariția copilului, joi, 31 martie și au declarat polițiștilor că băiatul a plecat, miercuri, 30 martie, la școală de unde ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:25
(7695 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Spărgător de locuințe, prins de polițiști

La jumătatea lunii februarie 2011, locuința unui bărbat de 58 ani, din Urziceni, a fost spartă. Potrivit polițiștilor, din casă au fost furate mai multe bunuri și aparatură electronică. Bunurile furate ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:25
(9329 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Adolescent de 16 ani, arestat pentru tîlhărie

Judecătorii slobozeni au dispus arestarea preventivă pentru 19 zile a unui adolescent de 16 ani din localitatea Amara, pentru tîlhărie. Infractorul a acționat la jumătatea lunii precedente, pe data de ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:24
(9325 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: I-au furat porțile

Joi, 31 martie, un bărbat de 39 ani din Munteni Buzău a reclamat polițiștilor din localitate faptul că i-au fost furate două porți metalice în valoare de 500 lei. În urma verificărilor, hoții au fost identificați ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:24
(9002 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Accident cu două victime

O șoferită grăbită ce a efectuat o depășire neregulamentară au fost cauzele principale ale producerii unui accident de circulație produs joi, 31 martie, pe DN2A. Pe scurt, tînăra, de 34 ani, din Tulcea ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:23
(6881 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Confiscare de pesticide expirate

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au confiscat ieri, 31 martie, aproximativ 145 litri de produse pentru protecția plantelor ce erau expirate. Confiscarea s-a produs în cadrul ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:22
(8858 vizualizări - 0 comentarii)


Din 8 aprilie 2011, se închide Combinatul Chimic Slobozia

Grupul InterAgro, controlat de omul de afaceri Ioan Niculae, a anuntat marți, 29 martie a.c., că «de la 1 aprilie 2011, va opri de la funcționare și combinatul chimic din Turnu Măgurele (aparținînd societății ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 17:15
(11323 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Au dispărut doi minori

Ialomița: Au dispărut doi minori

Miercuri, 30 martie a.c., polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minorii Nedelcu Adriana, de 15 ani, din comuna Perieți și Radu Marius, de 15 ani, din comuna Ograda au plecat de la domiciliile ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:48
(11196 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: A distrus un gard cu tractorul

Un bărbat de 36 ani, administratorul unei firme de pe raza comunei Bordușani, a sesizat Poliția despre faptul în perioada 26-30 martie, persoane necunoscute au distrus gardul împrejmuitor al atelierului ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:27
(11805 vizualizări - 2 comentarii)


Andrășești: Lemne confiscate de polițiști

Miercuri, 30 martie a.c., polițiștii au identificat în trafic un tînăr, de 22 ani, din comuna Mera, județul Vrancea, care transporta material lemnos. La solicitarea polițiștilor de a prezenta documentele ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:26
(12536 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției în Țăndărei și Slobozia: Două permise reținute și aproape 5500 lei amenzi

Pe raza municipiului Slobozia și a orașului Țăndărei au fost derulate acțiuni privind creșterea gradului de siguranță rutieră și legalitatea transporturilor de animale. Polițiștii au acționat pe linia prevenirii ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:26
(10947 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Hoți de fier vechi, identificați

Pe numele a doi bărbați din comuna Bordușani s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. În fapt, în ziua de 30 martie a.c., cei în cauză au dezgropat și secționat o ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:25
(9032 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Francofolies 2011»

În organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», a Asociației Profesorilor de Limba Franceză «Les Franthousiastes», a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița precum ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 12:09
(4881 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 130 locuri de muncă vacante

Din totalul celor 130 locuri de muncă vacante anunțate de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, 10 posturi sînt pentru absolvenții de studii superioare. De asemenea, 39 locuri de muncă ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 11:58
(8216 vizualizări - 0 comentarii)


Antreprenori noi pentru Ialomița

Timp de o săptămînă, 32 de tineri ialomițeni au fost cursați pentru a deveni antreprenorii de mîine. Programul s-a desfășurat în cadrul unui proiect european, ce a urmărit promovarea culturii antreprenoriale ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:09
(10769 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tineri cercetați pentru furt calificat

În dimineața zilei de miercuri, 30 martie, polițiștii feteșteni au prins în flagrant un grup de tineri ce încercau să fure mai mulți conductori electrici destinați alimentării unor semnalizări luminoase ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:08
(9306 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Slobozia: Scenariu cu explozie la Combinatul Chimic

Joi, 30 martie 2011, la sediul Chemgas Holding s-a produs o explozie la o instalație tehnologică, urmată de un incendiu de proporții ce degaja fum dens și gaze toxice. Ca urmare a incidentului, planșeul ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:07
(10382 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Patru tone de fier vechi, confiscate

Slobozia: Patru tone de fier vechi, confiscate

Polițiștii slobozeni au confiscat, marți, 2 martie, patru tone de fier vechi. Deșeurile feroase erau transportate pe șoseaua Amara de un bărbat de 40 ani, ce conducea un tractor cu semiremorcă. Oprit de ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:04
(8875 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, zonă de sărăcie europeană

Recent, organismul internațional de statistică aparținînd Comisiei Europene, instituție ce analizează toate țările aparținătoare, a publicat un studiu al sărăciei. Potrivit documentului, Eurostat a plasat ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 09:32
(10182 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 18:29
(6752 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Mișcarea Națională de Împădurire», peste 10000 puieți de salcâm plantați

Ialomița: «Mișcarea Națională de Împădurire», peste 10000 puieți de salcîm plantați

Sîmbătă, 26 martie, la nivelul județului Ialomița s-a desfășurat etapa-pilot a Mișcării Naționale de Împădurire, inițiată de Asociația EcoAssist. La această acțiune au participat aproximativ 228 de voluntari ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 17:37
(9737 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat preventiv pentru tîlhărie

Un tînăr de 19 ani, reținut în urmă cu două zile pentru tîlhărie, a fost prezentat de polițiști instanței de judecată și a primit mandat de arestare preventivă pe o perioadă de 29 zile. Din cercetările ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 17:26
(10900 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Elevi transportați la «bou-vagon»

Poliția Țăndărei a desfășurat luni, 28 martie a.c., o acțiune privind legalitatea transportului rutier de persoane. Cu această ocazie a fost depistată în trafic o autoutilitară care transporta elevi în ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 17:23
(10336 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...