Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Răzmerița comercianților din Slobozia

Răzmerița comercianților din Slobozia

La începutul lunii februarie 2018, peste 100 de comercianți din Bazar, Obor și Piața Agroalimnetară din Slobozia au semnat o petiție pe care au trimis-o primarului Adrian Mocioniu. Ei reclamă comportamentul abuziv al conducerii Servicii Publice SRL, poziția «dominantă» a acestei societăți în raporturile economice cu comercianții și majorarea taxelor încasate cu 30% fără nicio justificare legală! Luni, 12 februarie 2018, la orele 14,00, primarul Adrian Mocioniu s-a întâlnit cu petiționarii pentru a media acest litigiu care riscă să degenereze într-o răzmeriță publică...

Lui Mocioniu i s-a urât cu binele... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2018, 17:05 (7192 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Explozie investițională la Slobozia

Explozie investițională la Slobozia

bonus: 1,4 milioane de euro pentru sediul BCR

În ultimii ani, piața investițională din Slobozia a oferit surprize de proporții. Întâi, firma Cargo a cumpărat fosta clădire a Prorent, Dedeman a făcut demersuri pentru deschiderea unui magazin la ieșirea din oraș, înspre Brăila, în fosta clădire Credit Bank urmează să funcționeze un mall privat, în noiembrie anul trecut Oyl Company Holding AG a plătit ultima tranșă pentru ruinele supermarketului Cora, iar la începutul acestui an, aceeași firmă a plătit 1,4 milioane de euro pentru fostul sediu al BCR. Teoretic, piața investițională locală explodează, iar viitorul economic al orașului pare unul luminos. În spatele acestor investiții, susțin chiar investitorii, se ascund norii negri ai unei noi... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2018, 14:05 (15911 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

ipocrizia scufundă România

Suntem un neam de ipocriți. Ne place și ne complacem în fățărnicia noastră și a faptelor noastre. Uitați-vă în jurul vostru, uitați-vă la voi... Descoperiți perfidii minore sau, din contră, fariseism la nivel înalt. De la angajările din instituții până la banalitatea unei șpăgi acordate unui funcționar neînsemnat pentru rezolvarea unei probleme, de la înscrierea copilului propriu la o anumită grădiniță până la «atenția» din plic înmânată unui organ de control... Suntem atât de ipocriți încât nici nu recunoaștem atunci când suntem perfizi. La nivel declarativ luptăm împotriva ipocriziei și a formelor acesteia însă, practic, ne complacem în ea atunci când avem ceva de câștigat. Ne declarăm revolta... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2018, 12:35 (5708 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Spitalele ialomițene oferă facilități financiare medicilor

Spitalele ialomițene oferă facilități financiare medicilor

În plină criză de medici, spitalele din Ialomița fac eforturi considerabile pentru a-i atrage pe specialiști în orașele în care își au sediile. Cu sprijinul administrațiilor locale, unitățile medicale le oferă medicilor specialiști deconturi pentru navetă sau suportă o parte din cheltuielile de cazare. Chiar dacă și-ar dori să facă mai mult în sensul acesta, deocamdată atât le permite legea să acționeze.

Spitalele au nevoie de medici Ialomița are 4 spitale care au nevoie de peste 100 de medici specialiști. Cea mai gravă situație se prezintă pe secțiile de Pediatrie a tuturor celor patru... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2018, 17:10 (3696 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu e din nou președinte

Trăiască PES!

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu e din nou președinte

La începutul acestei luni, deputatul ialomițean Ștefan Mușoiu a fost ales președinte al Consiliului Național al PES Activists România. Evenimentul s-a desfășurat în perioada 2-4 februarie 2018, la Brașov, și a reunit reprezentanți ai celor 10000 de activiști ai acestei structuri. «Vreau să promovez acțiuni care permit implicarea cât mai activă a cetățenilor, atât în plan politic cât și social!» a declarat Ștefan Mușoiu pentru ziarul nostru.

Ialomița dă tonul la cântec Rămâne cum am stabilit. În Ialomița PES Activists rămâne o glumă proastă, structura fiind susținută artificial de către... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2018, 13:05 (8820 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Focare de infecție în subsolurile blocurilor din Slobozia

Focare de infecție în subsolurile blocurilor din Slobozia

De mai bine de 20 de ani, jumătate dintre blocurile din Slobozia stau cu mizeria la subsol. Deși veche, problema este pasată între locatarii nemulțumiți (dar dezinteresați!)și autoritățile locale. Singura certitudine care rămâne este mirosul greu de suportat la intrările în scările blocurilor și pericolul de îmbolnăvire tot mai accentuat...

Blocurile gri din Slobozia
În Slobozia există peste 700 de blocuri, jumătate dintre imobile având probleme din cauza mizeriei acumulată la subsol. Problema este cunoscută de mai bine de două decenii, însă a rămas nerezolvată până astăzi. Cele... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2018, 10:20 (9360 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PNL Ialomița citește după manualul electoral

Din Cartea Neagră a Guvernării PSD în 2017

PNL Ialomița citește după manualul electoral

Joi, 8 februarie 2018, în cadrul unei conferințe de presă, deputatul Gheorghe Tinel a prezentat cartea «2017-un an pierdut pentru România», editată de PNL România. Volumul analizează programul de guvernare al PSD în anul 2017 și evidențiază sutele de «promisiuni electorale încălcate» de către guvernanți în anul care a trecut. Interesant pentru Ialomița, lăsând la o parte miza electorală a publicației, se reflectă într-una dintre declarațiile făcute în cadrul întâlnirii. «Nu avem soluționată problema cadastrului funciar! Ce se va întâmpla cu agricultorii ialomițeni din 2020? Vă spun eu: riscă să nu mai poată accesa aceste subvenții!» a declarat Gheorghe Tinel.

Politica învinșilor... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 19:10 (5629 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Din nou aproape de surpriză

Handbal, Liga Națională, Dunărea Brăila-HCM Slobozia 23-21 (12-10)

Din nou aproape de surpriză

Meciul tur cu Dunărea Brăila jucat în toamnă a fost pierdut lamentabil de echipa noastră, deși avea avantajul terenului propriu. Meciul retur disputat sâmbătă, 10 februarie 2018, a avut la rându-i un deznodământ nefericit, însă desfășurarea acțiunii a fost cu totul alta. Se pare că Gheorghe Covaciu a găsit, în sfârșit, cheia de la depozitul de încredere al elevelor sale, iar acestea au înțeles că, cu o singură excepție, niciun meci din «liga florilor» nu este dinainte pierdut.

Neobosita Enescu Golghetera Brăilei Alina Vătu a marcat primul gol al jocului, iar, apoi, după o ratare a ... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 17:40 (4263 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parcurile Sloboziei vor fi reconstruite din temelii

DADP Slobozia, spaima ecologiștilor

Parcurile Sloboziei vor fi reconstruite din temelii

În urmă cu 50 de ani (povestesc veteranii PSD, la vremea aceea tineri uteciști), primarul Gheorghe Glodeanu construia în numai 2 ani de mandat o Slobozie nouă, cu parcuri... În 2018, noul director al DADP Slobozia defrișează legal parcurile orașului, promițând slobozenilor parcuri sistematizate și locuri de joacă la standarde europene. Mai e mult până departe, spun slobozenii. Și tare ne e teamă că au dreptate...

Moștenirea lui Glodeanu&comp
Una dintre monografiile Sloboziei de după anii 2000 precizează că lui Gheorghe Glodeanu, unul dintre despoții comuniști care au codus... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 17:25 (6907 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

SPORT

CSM Slobozia, campioana județului

Mini-handbal

CSM Slobozia, campioana județului

Sala de sport a Colegiului Național «Mihai Viteazul» a găzduit sâmbătă, 10 februarie 2018, faza județeană a Campionatului de mini-handbal. Competiția se adresează copiilor născuți în anii 2007 și 2008 și se desfășoară pe teren redus ca dimensiuni, în sistemul cu un portar și patru jucători de câmp. La masculin s-a jucat un singur meci, între Asociația «Astăzi pentru Viitor-Mihail Kogălniceanu» și feteștenii de AHC «Piticu’», victoria revenindu-i primei echipe, pregătită de antrenoarea Roxana Tudor. La feminin, s-au întrecut 3 echipe: CSM Slobozia, CSS Slobozia și Asociația «Astăzi pentru Viitor-Mihail Kogălniceanu». Competiția a fost câștigată de fetele de la CSM Slobozia, care s-au impus fără... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 16:15 (4531 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Părintele Stanciu și-a tras mașină la instituție!

Părintele Stanciu și-a tras mașină la instituție!

Ceea ce vedeți în imagine este prima decizie adoptată de noul șef al CJCPCT Ialomița (adică Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița). Preotul instalat în locul ejectatului director Obrejan a considerat oportună achiziționarea vehiculului pe motiv de sechele, deoarece și peseul are VW Phaeton. După noile competențe, popa Stanciu și-a permis VW Touran pentru uzul propriu și personal. Că mașina este folosită strict de domnia sa, instituția achizitoare zărind-o doar când părintele necesită alimentare cu bonuri de carburanți proaspete. Să fie primit!... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 15:55 (9249 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia

Amicale cu Brăila și Modelu

După ce au bifat o partidă spectaculoasă cu liderul seriei a III-a Petrolul Ploiești, încheiată cu scorul de 2-3, golurile ialomițenilor fiind marcate de Adrian Răduca și Constantin Toma, fotbaliștii de la Unirea Slobozia au revenit din cantonamentul de la Snagov și au avut parte de un week-end fără meciuri amicale. Drept urmare, în această săptămână, jucătorii pregătiți de Enache Costea vor evolua în două partide de pregătire. Miercuri, 14 februarie 2018, vor găzdui o confruntare amicală cu divizionara secundă Dacia Unirea Brăila. Partida este programată să înceapă la orele 15,00, iar dacă vremea o va permite, locul de desfășurare va fi terenul din Bucu. Sâmbătă, de la orele 11,00, Unirea va... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 13:20 (3501 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Criză de profesori în școlile din Ialomița

Tot mai multe școli din Ialomița duc lipsă de profesori calificați. Situația afectează în special unitățile de învățământ din mediul rural, acolo unde puținii dascăli care își desfășoară activitatea trebuie să predea câte două sau chiar trei materii. O analiză a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată faptul că la nivelul județului există o criză acută de profesori de Matematică, Fizică sau Chimie.

Ialomița are nevoie de profesori
În urmă cu o săptămână, reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au organizat o conferință de presă în cadrul căreia au expus... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 12:45 (12222 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adrian Mocioniu reînființează Direcția Economică

Mintea de pe urmă!

Adrian Mocioniu reînființează Direcția Economică

Ca să nu rămână și anul ăsta fără buget, primarul Adrian Mocioniu și-a călcat în picioare mândria edilitară și a reînființat Direcția Economică din cadrul Primăriei. Oficial, șefa departamentului se află în concediu postnatal. Neoficial, toată primăria știe că nu se va întoarce pentru că Adi Trifan a fost rugat să revină în funcție.

O, tempora! O, mores! La 4 luni după câștigarea alegerilor, sfătuit de pletora de consilieri personali din jur, primarul Adrian Mocioniu a declarat că va reforma departamentele din subordinea instituției. Unul dintre primele capete care a picat atunci «de... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 10:10 (4693 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița impun taxe ilegale

În speranța că vor aduna mai mulți bani la buget pentru a putea plăti salariile mărite anul trecut, unele primării din Ialomița împovărează cetățenii cu taxe uluitoare. De exemplu, la Platonești, administrația locală a impus ca fiecare gospodărie să plătească 20 de lei pentru locurile de veci din cimitir. Iar edilii din Urziceni percep taxe pentru cei care își fac reclamă pe stradă folosind megafoanele. Toate aceste taxe au fost descoperite în urma unui control al Serviciului Juridic al Prefecturii Ialomița și considerate ilegale!

Se întâmplă în Ialomița Previziunile de vara trecută... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2018, 17:55 (6041 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

IPJ Ialomița are datorii de 50 mii de lei către Serviciul de Medicină Legală

IPJ Ialomița are datorii de 50 mii de lei către Serviciul de Medicină Legală

Oficialii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița trebuie să plătească datorii de 50 mii de lei Serviciului de Medicină Legală. Banii sunt aferenți expertizelor judiciare pe care legiștii le-au efectuat în dosarele penale instrumentate de polițiști. Serviciul de Medicină Legală are nevoie de fonduri pentru continuarea lucrărilor de modernizare inițiate în 2017. Anul trecut, instituția și-a renovat sediul și și-a achiziționat echipamente medicale moderne, investiții care au costat aproximativ 200 mii de lei.

Restanțe de 50 mii de lei Oficialii Serviciului de Medicină Legală... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2018, 15:20 (5451 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Suspectă de rujeolă, a susținut prima probă a Bacalaureatului în cabinetul medical

S-a întâmplat la Liceul de Arte din Slobozia

Suspectă de rujeolă, a susținut prima probă a Bacalaureatului în cabinetul medical

Elevii de clasa a XII-a din Ialomița susțin  astăzi proba orală la Limba și Literatura Română a examenului de Bacalaureat. O elevă aflată în Centrul de Evaluare deschis la Liceul de Arte «Ionel Perlea» a fost testată în cabinetul medical al unității de învățământ, fiind suspectă de rujeolă. Tânăra va fi apoi transportată la un spital de boli infecțioase pentru a se vedea dacă boala se confirmă sau nu.

Măsuri suplimentare la Bacalaureat
Pentru ca eleva suspectă de rujeolă să nu piardă prima probă a Bacalaureatului, ea a fost examinată în cabinetul medical al Liceului de Arte... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2018, 12:25 (7224 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia investește 5 milioane de euro în transportul public

Mocioniu pleacă în Turcia

Primăria Slobozia investește 5 milioane de euro în transportul public

Autoritățile slobozene vor înființa o societate de transport public privat în valoare de 5 milioane de euro. Investiția va fi finanțată din fonduri europene și presupune achiziționarea a cel puțin 6 autobuze moderne, nepoluante. Decizia autorităților locale elimină de pe piață firma Nick Touring, firmă care asigură în acest moment transportul public de călători la Slobozia. Contractul cu firma Nick Tournig expiră în luna iunie a anului 2019.

Nick Touring e istorie! Exasperați de sesizările cetățenilor, edilii locali caută de câțiva ani soluții pentru îmbunătățirea condițiilor de transport... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2018, 12:20 (9222 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Comitetul Director al Spitalului Slobozia a încasat 387 mii de lei

În 2017

Comitetul Director al Spitalului Slobozia a încasat 387 mii de lei

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a publicat o situație a bugetului de venituri și cheltuieli aferentă anului 2017. La secțiunea «Fondul Salariilor», instituția a specificat în Raportul dat publicității și valoarea sumelor încasate de reprezentanții Comitetului Director, entitate care administrează spitalul și din care fac parte patru persoane. Per total, anul trecut, acestea au încasat venituri de 387 mii de lei.

Bani pentru șefele Spitalului Slobozia
Activitatea Comitetului Director din cadrul unui spital este reglementată prin Ordinul nr. 921/2006, emis de Ministerul Sănătății... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2018, 09:50 (5155 vizualizări - 9 comentarii)

REPORTAJ

Medici de țară la Munteni Buzău

Medici de țară la Munteni Buzău

România se află pe penultimul loc din Europa la numărul de medici raportați la mia de locuitori. În Ialomița, lucrurile stau chiar mai prost de-atât... Jumătate din cele 116 cabinete medicale deservite de către medicii de familie se află în mediul urban. În mediul rural, asistența medicală este asigurată în spații improprii, iar în unele localități, precum Buești, Colelia sau Borănești, nu există medici. În aceste condiții, eforturile administrației locale din Munteni Buzău de a asigura comunității un complex de servicii medicale depășesc granițele normalității.

Medic de țară din februarie ’91... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2018, 10:40 (10689 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
317 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Pistol cu gaze, procurat din Bulgaria și introdus ilegal în România

Polițiștii au depistat un bărbat de 33 de ani, domiciliat în Fetești, care deținea fără drept un pistol cu gaze, de calibru 9 mm și 3 cartușe cu gaze, procurate din Bulgaria și introduse ilegal în România ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2010, 19:51
(13698 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plata Naționala Directă Complementară pentru sectorul zootehnie

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură anunță că, în perioada 1-31 octombrie 2010, crescătorii de bovine, atît persoane fizice cît și juridice, pot solicita Plata Naționala Directă Complementară ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2010, 19:48
(15880 vizualizări - 0 comentarii)


«Săptămîna prevenirii criminalității», în desfășurare

Preț de o săptămînă, polițiștii ialomițeni desfășoară o serie de acțiuni preventive în cadrul «Săptămînii prevenirii criminalității». Activitățile au debutat luni, 27 septembrie, cînd polițiștii au organizat ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2010, 19:12
(16833 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiști în acțiune

Polițiștii ialomițeni au organizat marți, 28 septembrie, mai multe activități al căror scop principal l-a constituit prevenirea faptelor antisociale. Astfel, polițiștii de ordine publică, poliție rutieră ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2010, 19:11
(16153 vizualizări - 0 comentarii)


Contractele colective de muncă, la ITM

Potrivit noilor reglementări legale, începînd cu data de 26 iulie 2010, atribuțiile în domeniul contractelor colective de muncă sînt îndeplinite de inspectoratele teritoriale de muncă. Drept urmare, au ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2010, 11:56
(13843 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2010, 19:00
(8549 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2010, 18:46
(8757 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Proiectil în parc

Pompierii ialomițeni au descoperit un element de muniție în apropierea unui loc de joacă pentru copii din Slobozia. Proiectilul exploziv de antiaeriană de calibru 100 mm a fost găsit în urma unor săpături ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2010, 18:26
(19516 vizualizări - 0 comentarii)


«Salonul Anual de Carte», la a XIX-a ediție

În perioada 1-31 octombrie 2010, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» organizează «Salonul Anual de Carte», ediția a XIX-a. Acțiunea vizează organizarea de expoziții de carte, întîlniri cu scriitori ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2010, 18:25
(17924 vizualizări - 0 comentarii)


«Marea debarasare», la finalul săptămînii

În zilele de vineri, 1 octombrie și sîmbătă, 2 octombrie, se va desfășura cea de-a treia ediție a Campaniei Marea Debarasare. «Modificarea a survenit ca urmare a faptului că pe 25 septembrie 2010, data ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2010, 18:23
(13855 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Slobozia și Valea Ciorii

Trei adăposturi de animale și depozitul de furaje ale unui slobozean au fost mistuite de flăcări în noaptea de de sîmbătă spre duminică, 25/26 septembrie. Din primele cercetări, pompierii au concluzionat ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:22
(17046 vizualizări - 0 comentarii)


«Săptămîna prevenirii criminalității» la IPJ Ialomița

«Începînd de luni, 27 septembrie, sub titlul „Săptămîna prevenirii criminalității“ la nivel național se va desfășura un complex de activități preventive menite să contribuie la creșterea gradului de siguranță ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:20
(16427 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat la Gheorghe Doja

La sfîrșitul săptămînii trecute, sîmbătă, 25 septembrie, la Gheorghe Doja s-a produs un accident de circulație. Incidentul a fost produs de un tînăr de 35 de ani, conducător auto, care aflîndu-se la volanul ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:19
(15346 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Infractoare de 62 ani, încarcerată

Polițișii din Țăndărei au organizat, sîmbătă, 25 septembrie, o acțiune pentru depistarea persoanelor urmărite. În cadrul acțiunii a fost prinsă o femeie de 62 de ani care se sustrăgea executării unei pedepse ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:18
(16169 vizualizări - 1 comentariu)


Șoferi băuți la volan

Sîmbătă, 25 septembrie, polițiștii Serviciului Rutier au oprit pentru control un taxi. Pentru că șoferul mirosea a alcool, polițiștii l-au testat cu aparatul Drager. Iar bănuielile polițiștilor s-au confirmat ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2010, 15:17
(13655 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic de persoane în Ialomița

Patru persoane, dintre care două în stare de arest preventiv, au fost trimise în judecată de oamenii legii pentru trafic de persoane și trafic de minori. Suspecții, prin violențe și amenințări, au exploatat ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2010, 10:43
(17944 vizualizări - 1 comentariu)


Și-au bătut copilul de 8 ani pentru că era «neascultător»

Polițiștii Biroului de Investigații Criminale Slobozia efectuează cercetări pentru a stabili împrejurările în care a survenit vătămarea corporală a unui copil în vîrstă de 8 ani, din Slobozia. Minorul a ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2010, 10:42
(18517 vizualizări - 0 comentarii)


Inconștiență: Beți și fără permise, la volan!

Agenții Postului de Poliție Giurgeni, aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei, au oprit pentru control un autocamion înmatriculat în județul Argeș, la volanul căruia se afla un bărbat ce emana ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2010, 10:40
(17914 vizualizări - 0 comentarii)


Armă cu aer comprimat deținută ilegal

În cadrul unei acțiuni desfășurată de polițiștii Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, a fost depistat un tînăr, de 25 de ani, din Borănești care deținea fără drept o armă neletală, supusă ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2010, 10:35
(21204 vizualizări - 0 comentarii)


«Let’s Do It, România!» cu Jandarmeria

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița, în parteneriat cu Asociația «Eco Asist Romania», participă sîmbătă, 25 septembrie, la campania națională de ecologizare «Let’s Do It, România». Jandarmii se ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2010, 15:33
(18579 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Și-a dat foc grajdului din greșeală

Un bărbat din Vlădeni a dat foc grajdului de furaje din propria gospodărie aruncînd la întîmplare o țigare aprinsă. Incendiul a fost anunțat miercuri, 22 septembrie, iar pompierii militari din Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2010, 15:27
(16084 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni incendiu


Fetești: Jandarmii, de pază la cele sfinte

20 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, vor asigura, duminică 26 septembrie, între orele 7.00-12.00, măsurile de ordine publică impuse de sfințirea bisericii cu hramul ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2010, 15:25
(17133 vizualizări - 0 comentarii)


Prichindeii slobozeni au serbat «Săptămâna Mobilității Europene»

Prichindeii slobozeni au serbat «Săptămîna Mobilității Europene»

În perioada 16-22 septembrie 2010 se desfășoară cea de-a IX-a ediție a «Săptămînii Mobilității Europene», manifestare europeană anuală sprijinită de Comisia Europeană prin Direcția Generală de Mediu. În ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:30
(14097 vizualizări - 0 comentarii)


Autovehicule furate, găsite la Țăndărei și Fetești

Un autoturism și un scuter, ambele figurînd în bazele de date ca fiind furate, au fost depistate în ultimele 24 de ore de polițiștii ialomițeni. Astfel, în cadrul unei acțiuni desfășurată de polițiștii ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:26
(16816 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Centre de colectare fier vechi, controlate de polițiști

Trei firme cu punctele de lucru în Fetești, ce desfășoară activități în domeniul colectării deșeurilor industriale reciclabile, au fost verificate de polițiști. Urmare a controalelor, față de administratorul ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:22
(15962 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă a Poliției la Bărcănești și Bărbulești

Marți, 21 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza comunelor Bărcănești și Bărbulești, încercîndu-se astfel prevenirea și combaterea unor infracțiuni. În acest sens, polițiștii au legitimat ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:19
(19064 vizualizări - 0 comentarii)


Plăți APIA de peste 1,2 miliarde de euro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a plătit, la data de 17 septembrie2010, suma de aproape 113 milioane de euro pentru măsuri delegate din Programul Național de Dezvoltare ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2010, 14:13
(15856 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 18:48
(9971 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 18:21
(8621 vizualizări - 0 comentarii)


«Agroial Partener», trei zile la Slobozia

Tîrgul Internațional de Agricultură și Industrie Alimentară «Agroial Partener» și «Salonul Auto Slobozia» își deschid porțile. Deshiderea oficială se va organiza, joi, 23 septembrie, în fața Centrului ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2010, 16:47
(14718 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...