Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Pesedozaurii vor reîntronarea președintelui Ciupercă

Senzațional! Țineți aproape de el!

Pesedozaurii vor reîntronarea președintelui Ciupercă

Lăsate nesupravegheate de onorabilul Neacșu (care zilele astea e ocupat să care gențile, pardon, mapele Vasilicăi Viorica Dăncilă...), laboratoarele PSD au fost luate cu asalt de latifundozaurul (clasa Pesedozaurus Rex) Viorel Nica. Acesta a fost auzit profețind pe holurile filialei, la ceas de seară: «Vom fi ce-am fost și mai mult decât atât!». Specialiștii în politica glaciară a social-democrației au încercat decodarea mesajul și, după nopți de nesomn, au ajuns la următoarea concluzie: Viorel Nica trage sforile prin primării pentru a-l readuce la conducerea filialei pe ex-președintele Silvian Ciupercă!

«Victorașe, nici nu știi...... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2018, 10:05 (7867 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

În anul 2017

Ialomițenii au primit jumătate de milion de lei pentru a participa la procese

În 2017, ialomițenii au profitat din plin de ajutorul public judiciar, facilitate acordată de Statul Român persoanelor care sunt implicate în procese dar care nu au bani suficienți să participe la ele. Datele statistice oferite publicității de Tribunalul Ialomița arată că Statul a cheltuit pentru reprezentarea juridică a părților din procesele deschise la instațele din județul nostru 500 mii de lei.

Statul subvenționează participarea la procese
Acordarea ajutorului public judiciar este reglementată în baza Ordonanței de Urgență 51/2008, privind dreptul justițiabililor de a beneficia... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2018, 11:05 (4319 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sediul Serviciului Județean al Arhivelor Naționale Ialomița, plin de documente

Sediul Serviciului Județean al Arhivelor Naționale Ialomița, plin de documente

Activitatea de preluare a documentelor de către Serviciul Județean al Arhivelor Naționale Ialomița este blocată de 5 ani din cauza lipsei de spațiu. La momentul de față, instituția funcționează la capacitate maximă în privința depozitării documentelor. Situația s-ar putea dezamorsa doar dacă Statul ar construi o clădire nouă și modernă unde să fie păstrate documentele provenite de la instituțiile publice sau societățile comerciale din Ialomița. Costurile unei astfel de investiții se ridică însă la milioane de lei...

Un demers blocat
Potrivit actelor normative, pe lângă păstrare... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2018, 11:50 (11854 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Fonduri de 10,7 milioane de lei pentru școlile din Ialomița

Fonduri de 10,7 milioane de lei pentru școlile din Ialomița

În baza unor proiecte cu finanțare europeană, inițiate de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, 12 școli din județ vor beneficia de 10,7 milioane de lei pentru realizarea unor activități ce au în vedere reducerea abandonului școlar, dar și realizarea de ore practice pentru elevii înscriși în cadrul școlilor profesionale. Durata de implementare a proiectelor este de 4 ani.

Bani europeni pentru elevii ialomițeni Potrivit informațiilor, la momentul de față, cele două proiecte ale Inspectoratului Școlar Județean au trecut de faza de evaluare, instituția fiind notificată cu privire la... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2018, 15:40 (9097 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cristi Stan e nevinovat până la noi ordine

Răspunsuri la mișto, marca Gigi Petre

Cristi Stan e nevinovat până la noi ordine

În luna noiembrie a anului 2017, directorul Drumuri și Poduri SA, Cristi Stan, a fost implicat într-un scandal public, fiind acuzat de «fals și uz de fals». O lună mai târziu, consilierul local PNL Dragoș Soare a solicitat prefectului Gigi Petre să reacționeze public, în calitate de «garant al respectării legalității la nivelul județului». Răspunsul oficial al Instituției Prefectului Ialomița, după o lună și jumătate de așteptare, e că «organele abilitate urmează să se pronunțe asupra vinovăției acestuia».

Un scandal cu miză mare
La ședința Consiliului Județean din luna noiembrie... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2018, 20:15 (12627 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Moraru angajează consilieri personali prin «selecție»

Paradoxurile administrației județene

Moraru angajează consilieri personali prin «selecție»

Consiliul Județean Ialomița a anunțat public că a demarat procedurile legale de angajare a doi consilieri personali pentru Președintele Victor Moraru. Anunțul este paradoxal, în condițiile în care toată lumea știe că Președintelui Moraru îi plac exclusiv consilierele, că doar nu-i concedia degeaba pe bufonii ăia doi de la parterul instituției...

Capcanele anunțurilor prezidențiale După ce i-a concediat fără drept de apel pe consilierii Edy Plăiașu și Alin Potinche, Președintele Moraru a decis să democratizeze procesul de selecție pentru viitoarele consiliere personale. Asexuat în aparență... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2018, 19:10 (7013 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia

Pivot tunisian, transferat la Slobozia

Conducerea HCM Slobozia a reușit pe ultima sută de metri a perioadei de transferuri să întărească cu încă două jucătoare lotul echipei de handbal. Astfel, tunisianca Mouna Jlezi a venit la HCM Slobozia pentru a acoperi postul de pivot, acolo unde antrenorul Gheorghe Covaciu avea până acum o singură variantă, Yarolsava Burlachenko. Mouna are 27 de ani, este înaltă de 1,73 metri și este componentă de bază a Naționalei de Handbal Feminin din Tunisia. A fost printre remarcatele echipei africane la Campionatul Mondial din Germania, desfășurat în decembrie 2017. Mouna Jlezi va fi jucătoarea HCM Slobozia până în vara anului 2019. A doua achiziție a HCM Slobozia este extrema dreaptă Cristina Elena Mitrache... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2018, 18:45 (4384 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Orașul lui Vlăduț

Orașul lui Vlăduț

Miercuri, 24 ianuarie 2018, peste 200 de părinți din Slobozia au participat la colecta organizată la Restaurantul «Oskar» din Slobozia pentru susținerea Danielei Toader, diagnosticată cu o formă rară de cancer la pancreas. Cazul acesteia, mediatizat până la acel moment doar pe rețelele de socializare, a impresionat și a mobilizat comunitatea locală. Donațiile celor prezenți, dar și cele anonime, ale sutelor de slobozeni care au vrut să lupte alături de familia Toader, au făcut posibil transportarea acesteia în Turcia, la o clinică specializată. Însă lupta familiei Toader cu cancerul este de-abia la început... Iar donațiile slobozenilor sunt vitale pentru ca Daniela să se întoarcă acasă!
... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2018, 12:20 (13655 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean legitimează abuzurile administrației Moraru

Consiliul Județean legitimează abuzurile administrației Moraru

bonus: Moraru scoate castanele din foc cu votul consilierilor județeni

Joi, 25 ianuarie 2018, s-a desfășurat prima ședință ordinară a Consiliului Județean Ialomița din acest an. Cu o ordine de zi de numai 8 puncte, ședința a reconfirmat statul de despot luminat al președintelui Victor Moraru. Conduși cu o mână de fier, consilierii județeni au validat prin vot toate deciziile acestuia, fără a solicita explicații și fără a înțelege implicațiile votului. Printre proiectele de hotărâre care ar putea suscita interesul opiniei publice se numără cel privind repartizarea unor resurse bugetare către administrațiile locale sau cel privind trecerea din domeniul public în domeniul privat a 889,9 ha de teren în zona Giurgeni-Vlădeni-Gura Ialomiței.

«Cum nu vii tu, Țepes doamne?»... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2018, 18:20 (10441 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Primul amical, primul succes

Fotbal, Unirea Slobozia

Primul amical, primul succes

Unirea Slobozia a jucat sâmbătă, 27 ianuarie a.c., la București, primul meci amical al iernii, contra celor de la Carmen, ocupanta locului 7 din Liga a IV-a din Capitală. Carmen București încearcă să aducă în actualitate un nume de tradiție al fotbalului românesc din perioada interbelică. La acest proiect s-a înhămat ca antrenor principal Adrian Matei, fostul fundaș central al Stelei. Din lotul bucureștenilor face parte și atacantul Liviu Ganea, fost jucător la Dinamo. Meciul a avut două părți distincte: o primă repriză echilibrată și una la discreția echipei lui Enache Costea. La pauză a fost 1-1, golul Sloboziei aparținându-i lui Nelu Bucă. În partea secundă, Unirea s-a dezlănțuit și a mai marcat... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2018, 17:05 (5401 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosar penal deschis în Elveția pe numele unui vitezoman din Țăndărei

Dosar penal deschis în Elveția pe numele unui vitezoman din Țăndărei

Autoritățile elvețiene au cerut instanțelor din Ialomița date despre un tânăr de 32 de ani, din Țăndărei, anchetat în Elveția pentru că nu a respectat limita de viteză. Acesta a fost surprins de aparatul radar al polițiștilor din Țara Cantoanelor conducând cu o viteză mai mare decât prevede legea, pe numele său fiind întocmit un dosar penal. Comparativ cu legislația rutieră din Elveția, în România cea mai aspră sancțiune aplicată vitezomanilor este suspendarea permisului de conducere.

Unde-i lege nu-i tocmeală Potrivit informațiilor oferite de organele judiciare din Ialomița, tânărul... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2018, 16:15 (9621 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Obligate să învingă

Handbal, HCM Slobozia-Danubius Galați, sâmbătă, 3 februarie 2018, orele 11,00

Obligate să învingă

HCM Slobozia revine în fața propriilor suporteri după o deplasare la Zalău care a decurs așa cum echipa noastră ne-a obișnuit în astfel de situații. Fetele antrenate de Gheorghe Covaciu nu au pus deloc probleme elevelor lui Gheorghe Tadici. Ardelencele s-au desprins rapid pe tabelă și nu au lăsat în niciun moment din mână frâiele jocului. La final tabela a indicat 27-17 pentru gazde. De data aceasta, sâmbătă, 3 februarie 2018, orele 11,00, HCM Slobozia va primi acasă vizita celor de la Danubius Galați. Va fi un meci extrem de important în lupta pentru evitarea retrogradării. Concret, dacă Slobozia își dorește să se mențină în lupta pentru locul 10, este obligată să câștige cele 3 puncte puse în... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2018, 15:35 (5314 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Rapid Fetești s-a retras din Campionat

Luni, 29 ianuarie a.c., conducerea AJF Ialomița a fost înștiințată oficial de Clubul Rapid Fetești că echipa feroviară nu mai poate continua să evolueze în Liga a IV-a din rațiuni de ordin financiar. «Chiar dacă se vorbea de o săptămână despre acest lucru, abia acum am primit înștiințarea oficială din partea echipei cu privire la retragerea din campionat... Ei își doresc să revină din toamnă în Liga a V-a, dacă va fi un loc disponibil și dacă își vor permite!» ne-a declarat președintele AJF Ialomița, Mihai Basarab. Feteștenii se confruntă de mai mulți ani cu probleme financiare, de vină fiind, se pare, totalul dezinteres al autorităților locale pentru fenomenul fotbalistic. «Au fost meciuri la... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2018, 15:05 (6759 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Scrimă, Campionatul Național de Scrimă Cadeți

Mihăiță Cruțu, locul 7

În perioada 29-30 ianuarie 2018, în sala «Ana Pascu» din București, s-au desfășurat probele masculine ale Campionatului Național de Sabie Cadeți. În concursul individual s-au duelat 54 de sabreri, cea mai bună clasare din delegația slobozeană având-o sportivul CSS Mihăiță Cruțu, locul 7. Calificat pe tabloul de 8, Cruțu a avut neșansa de a-l întâlni în Sferturi pe experimentatul Rareș Ailinca de la CSM Brașov, care l-a învins cu 15-4, având să devină apoi campion național. «Sunt mulțumit de ceea ce a realizat Mihăiță. Cu un culoar mai accesibil, ar fi putut obține mai mult. L-a înfruntat pe Rareș, sabrer cu un an mai mare, iar plusul de experiență s-a văzut! Atât Mihăiță, cât și Dan sau Liviu... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2018, 14:25 (3504 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cabinet medical școlar în cartierul fără școli și cu elevi puțini

Investiție inutilă a Primăriei Țăndărei

Cabinet medical școlar în cartierul fără școli și cu elevi puțini

Decizie uluitoare a autorităților locale din Țăndărei. Aleșii orașului au făcut demersurile pentru obținerea autorizațiilor necesare demarării unui proiect pe cât de ambițios, pe atât de inutil. Concret, Primăria Țăndărei vrea să amenajeze un cabinet medical școlar în inima Cartierului Strachina, zonă în care nu există școală! Deși în trecut aici existau două unități de învățământ, acestea au fost desființate de mai bine de 10 ani din cauza numărului scăzut de elevi...

Demersuri inutile
Ministerul Sănătății a reglementat activitatea cabinetelor medicale școlare printr-o serie... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2018, 13:25 (7998 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Direcția de Sănătate Publică are băi insalubre

Instituția ialomițeană trebuie să se amendeze singură!

Direcția de Sănătate Publică are băi insalubre

Probleme cu igiena în băile Direcției de Sănătate Publică Ialomița. După ce în luna septembrie a anului trecut, angajații instituției au lăsat fără autorizație sanitară de funcționare peste 20 de școli din județ din cauza toaletelor murdare, acum instituția se confruntă cu aceeași problemă. Dincolo de ridicolul situației, deficiențele par să nu intereseze pe nimeni! Toate acestea pentru că reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița se pregătesc să investească fonduri publice pentru achiziția de camere de supraveghere video și a unei bariere de trecere, care urmează să fie montată la poartă. Contactat telefonic pentru un punct de vedere, Gabriel Modrea, directorul Direcției de Sănătate... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2018, 10:20 (5092 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Operație în premieră la Spitalul Municipal Urziceni

Operație în premieră la Spitalul Municipal Urziceni

O echipă medicală condusă de cel mai tânăr chirurg al Spitalului Municipal Urziceni a realizat, în urmă cu o săptămână, o operație în premieră, care a impus intervenția asupra arterelor membrului inferior al unui pacient în vârstă de 80 de ani. În mod normal o astfel de operație se realizează doar în spitalele mari din București unde există secții de Chirurgie Vasculară, însă echipa de medici din Urziceni s-a descurcat exemplar. După două ore petrecute în blocul operator, bolnavul care a beneficiat de această operație a început să se simtă bine.

A fost salvat de medici
Echipa... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2018, 16:45 (14461 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

De la toamnă, liceele din Ialomița vor avea mai puține clase

De la toamnă, liceele din Ialomița vor avea mai puține clase

Situație alarmantă în Învățământul ialomițean. O analiză a reprezentanților Inspectoratului Școlar Județean Ialomița scoate la iveală faptul că tot mai multe unități de învățământ sunt pe cale să-și reducă numărul de clase, din cauza scăderii efectivelor de elevi. Cel mai grav afectate de această situație sunt liceele teoretice și tehnologice din județ. Pentru anul școlar viitor, 2018-2019, de exemplu, 6 licee din Ialomița au fost obligate să-și reducă numărul de clase!

Mai puțini elevi, mai puține clase Directori de școli și oficiali ai Inspectoratului Școlar Județean Ialomița s-au... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2018, 12:55 (12504 vizualizări - 24 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Marian Neacșu, omul și opera

Marian Neacșu, omul și opera

Marian Neacșu este președintele PSD Ialomița și secretarul general al PSD. Ar fi putut fi mai mult, dar soarta și pârdalnica de condamnare penală i-au fost potrivnice. Chiar și așa, el a reușit să își depășească condiția... Iar realizările lui merită atenția noastră, a tuturor!

Bine faci, bine găsești! În vreme ce țara se isterizează pentru că Liviu a făcut-o primă ministreasă pe Vasilica, Marian Neacșu populează discret ministerele cu secretari de stat și funcționari de rang înalt. Potrivit estimărilor noastre, o duzină de ialomițeni, în frunte cu Potor, Crunțeanu și Alexandrescu,... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2018, 09:55 (9358 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Administrația locală vrea o Policlinică modernă

Proiect ambițios la Fetești

Administrația locală vrea o Policlinică modernă

Autoritățile locale din Fetești fac demersuri pentru modernizarea Policlinicii din cadrul Spitalului Municipal «Anghel Saligny». Astfel, în cadrul unei dezbateri publice, reprezentanții Primăriei Fetești au discutat despre reabilitarea clădirii în care funcționează Policlinica și dotarea cabinetelor cu echipamente medicale de ultimă generație, prin intermediul accesării de fonduri europene. La întâlnirea organizată la Fetești au participat reprezentanți ai Ministerului Sănătății, dar și parlamentarii ialomițeni Ștefan Mușoiu și Marian Pavel.

Este nevoie de modernizare Policlinica Spitalului... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2018, 13:25 (7807 vizualizări - 2 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
286 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Razie de amploare la Țăndărei

Razie de amploare la Țăndărei

Marți, 27 august a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat o razie pe raza localității Țăndărei, în cadrul căreia au fost efectuate 6 percheziții domiciliare pe linia nerespectării regimului armelor și ...[citește_toată_știrea]

27 August 2019, 18:50
(4411 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Țăndărei razie


Bărcănești: Deținere ilegală de arme

Marți, 27 august a.c., polițiștii din cadrul Secției 4 Poliție Rurală Coșereni au depistat, în urma unei percheziții domiciliare, în casa unui bărbat de 50 de ani, din Bărcănești, o pușcă cu aer comprimat ...[citește_toată_știrea]

27 August 2019, 18:45
(2644 vizualizări - 0 comentarii)


Minor urmărit internațional, depistat în Țăndărei

Luni, 26 august a.c., polițiștii ialomițeni au depistat un tânăr de 16 ani, din Țăndărei, pe numele căruia autoritățile judiciare din Germania au emis un mandat european de arestare. Minorul este cercetat ...[citește_toată_știrea]

27 August 2019, 18:40
(4238 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Produse contrafăcute, confiscate

Luni, 26 august a.c., polițiștii slobozeni au depistat, în urma unui control, un tânăr de 26 de ani, din Bărbulești, în timp ce conducea pe raza municipiului Slobozia un autoturism ce avea inspecția tehnică ...[citește_toată_știrea]

27 August 2019, 18:35
(3757 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți sau fără permise, la volan

Ialomița: Beți sau fără permise, la volan

În perioada 24-25 august a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic șoferi care conduceau sub influența băuturilor alcoolice sau  fără permis de conducere. Este cazul a doi bărbați, de 21 și ...[citește_toată_știrea]

26 August 2019, 16:20
(2875 vizualizări - 0 comentarii)


Pietoni accidentați la Dridu și Sinești

La sfârșitul de săptămână precedent, doi pietoni au fost răniți ca urmare a unor accidente rutiere produse pe raza județului. Astfel, vineri, 23 august a.c., un bărbat de 34 de ani, din localitatea Jilavele ...[citește_toată_știrea]

26 August 2019, 16:10
(3850 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Focare de Pestă Porcină Africană la Gheorghe Doja și Mărculești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

26 August 2019, 15:15
(4113 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 26-30 august a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice în mai multe localități ...[citește_toată_știrea]

23 August 2019, 18:55
(5235 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Peste 60 de sancțiuni contravenționale au aplicat polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Fetești și Secției 3 Poliție Rurală Stelnica, în cadrul unei ample acțiuni pe linia pisciculturii, combaterii ...[citește_toată_știrea]

23 August 2019, 18:10
(4157 vizualizări - 0 comentarii)


Accident între Movila și Fetești, patru victime

Miercuri, 21 august a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Fetești au intervenit la un eveniment rutier produs pe DJ212, în afara municipiului Fetești, soldat cu rănirea a patru ...[citește_toată_știrea]

22 August 2019, 18:15
(3053 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Depistat la volanul unui autoturism radiat din circulație

Miercuri, 21 august a.c., polițiștii ialomițeni au întocmit dosare penale unor persoane bănuite de comiterea de infracțiuni contra siguranței circulației pe drumurile publice. Astfel, un bărbat, de 36 de ...[citește_toată_știrea]

22 August 2019, 18:10
(2628 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune împotriva «taximetriștilor-pirat»

Joi, 22 august a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au depistat în flagrant delict un bărbat, de 62 de ani, din localitatea Mărculești, în timp ce efectua transport neautorizat ...[citește_toată_știrea]

22 August 2019, 18:05
(2416 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 57 mii de lei, 6 permise reținute

Marți, 20 august a.c., polițiștii ialomițeni au organizat o acțiune pe raza județului pentru creșterea gradului de disciplină și combaterea cauzelor generatoare de accidente, săvârșite cu implicarea bicicliștilor ...[citește_toată_știrea]

21 August 2019, 16:40
(3402 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți sau fără permise, la volan

Marți, 20 august a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din cadrul Secției nr. 6 Poliție Rurală Ion Roată au depistat un bărbat, de 49 de ani, din Slobozia, în timp ce conducea un autoturism pe DN2A, în ...[citește_toată_știrea]

21 August 2019, 16:20
(2670 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Decizie de încetare a suspendării autorizației integrate de mediu pentru SC Clean Tech International SRL

Printr-un comunicat de presă, Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița anunță că a emis în data de 20.08.2019 Decizia nr. 2 de încetare a suspendării Autorizației Integrate de Mediu nr. 1/17.03.2014 emisă ...[citește_toată_știrea]

21 August 2019, 15:25
(6294 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 19-23 august a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 11:20
(5063 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Polițiștii Secției nr. 5 Poliție Rurală Jilavele au depistat în trafic un bărbat, de 56 de ani, din Rădulești, care conducea un autoturism pe drumul ce leagă Fierbinți-Târg de Rădulești în timp ce se afla ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 11:15
(2499 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Coșereni, prins cu cuțitul la brâu

Polițiștii din cadrul Secției nr. 4 Poliție Rurală Coșereni, cu ocazia desfășurării de activități specifice pe linia prevenirii și combaterii infracțiunilor cu violență în zona barurilor și a discotecilor ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 11:10
(2765 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Coșereni cuțit


Urmărit internațional, depistat de polițiștii ialomițeni

La data de 15 august a.c., polițiștii din cadrul Secției nr. 5 Poliție Rurală Jilavele au acționat pe raza județului pentru depistarea peroanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 11:05
(4905 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii din Ialomița caută un bărbat evadat din sediul Poliției Budești, județul Călărași

Polițiștii din Ialomița sunt în altertă, după ce un bărbat de 46 de ani, din județul Călărași, a evadat în cursul zilei de marți, 13 august 2019, din sediul Poliției Budești. Oamenii legii au instituit ...[citește_toată_știrea]

14 August 2019, 18:07
(3689 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cercetat pentru «violență în familie»

Luni, 12 august a.c., Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată de o femeie, de 39 de ani, din Slobozia, cu privire la faptul că ar fi fost agresată pe stradă de concubinul ei, un bărbat de 50 de ani ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 19:10
(3888 vizualizări - 0 comentarii)


A fost înființată oficial Filiala PLUS Ialomița

Sâmbătă, 10 august 2019, în urma Convenției Județene PLUS Ialomița, care s-a desfășurat la Slobozia, a fost constituită oficial filiala PLUS Ialomița, alegându-se echipa de conducere a acesteia pentru următorii ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 15:20
(4698 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 250000 de lei, 32 de permise reținute

În perioada 9-11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost angrenați în activități de menținere a ordinii și liniștii publice pe raza județului, precum și de prevenire și combatere a accidentelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 17:25
(5790 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cercetați pentru încălcarea ordinelor de protecție

Duminică, 11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la încălcarea a două ordine de protecție. În primul caz, un bărbat de 42 de ani, din Slobozia, a încălcat ordinul de protecție ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 17:20
(4327 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Malu, Perieți și Lăcusteni

Un accident rutier s-a produs în localitatea Malu, evenimentul fiind înregistrat sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 22,00, când un pieton a fost acroșat de un autoturism. Victima, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 16:15
(4454 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii de vegetație la Slobozia și Fetești

Un incendiu de vegetație uscată a izbucnit în data de sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 11,30, pe un teren viran din Slobozia, Cartier Bora. Pentru stingerea flăcărilor au acționat pompierii de la ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 16:10
(3220 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bătrână găsită moartă în propria locuință

Sprijinul pompierilor a fost solicitat în cursul nopții de duminică spre luni, 11/12 august 2019, puțin trecut de miezul nopții, pentru asigurarea accesului în apartamentul unei femei de 79 de ani, cunoscută ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 16:05
(3403 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Marți, 13! Ghinionul poate fi prevenit!»

Superstițiile din popor spun că, atunci când data de 13 (număr cu ghinion) coincide cu o zi de marți (ziua celor 3 ceasuri rele), aceasta se consideră a fi o zi cu adevărat  ghinionistă. Tocmai de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 15:50
(3299 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale pentru combaterea Pestei Porcine Africane

Pentru  prevenirea propagării Pestei Porcine Africane și în conformitate cu prevederi legale privind organizarea de acțiuni de control în trafic având ca obiectiv verificarea transporturilor de animale ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 15:20
(3696 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

AMPA Agri Slobozia angajează
REPREZENTANT VÂNZĂRI
UTILAJE AGRICOLE

pentru zona Ialomița-Călărași
Relații la telefon 0723/251.698

9 August 2019, 19:35


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...