Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Retrocedarea terenurilor inventariate bate pasul pe loc

În Ialomița

Retrocedarea terenurilor inventariate bate pasul pe loc

Oficial, Ialomița a finalizat procesul inventarierii terenurilor în vederea retrocedării de 3 ani. Dar pentru că demersul s-a realizat nesatisfăcător, mulți dintre oamenii care ar fi trebuit să primească respectivele suprafețe așteaptă și acum să intre în posesia lor. De la caz la caz, ceea ce împiedică punerile în posesie sunt situațiile generate de terenurile suprapuse. Reprezentanții Oficiului Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița susțin că «au fost unele probleme la momentul inventarierii, dar că situația nu este atât de gravă...».

O mare de legi, aceeași problemă... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2018, 12:20 (4787 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Distribuția pentru «Ialomița ta» ne costă 120 mii de lei anual

Ofensivă electorală pe bani publici

Distribuția pentru «Ialomița ta» ne costă 120 mii de lei anual

În urmă cu 3 luni, președintele Victor Moraru a comandat un oficios administrativ în 8 pagini, pe hârtie albă, al cărei scop declarat era «mediatizarea activității administrației județene». Publicația este tipărită în 20000 de exemplare, iar costurile de tipărire nu au fost făcute publice oficial până la acest moment. Ziarul nostru a aflat însă cât costă distribuția acestui vehicul politic și cum este el împărțit electoratului din Ialomița.

Mofturi prezidențiale pe bani publici Bolnav de «cultul personalității», Președintele Victor Moraru cheltuie de peste 16 ani fonduri publice... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2018, 17:45 (6207 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cotizații mai mari pentru asistenții medicali din Ialomița

Cotizații mai mari pentru asistenții medicali din Ialomița

Anul 2018 vine cu schimbări în privința cotizației de membru al Ordinului Asistenților Medicali Generaliști, Moașelor și Asistenților Medicali din România (OAMGMAMR). Astfel, potrivit unor modificări intrate în vigoare printr-o hotărâre adoptată de forul superior de la București al OAMGMAMR, în decembrie 2017, indiferent de timpul petrecut la lucru, orice asistent trebuie să achite o cotizație a cărei valoare este de 1% din cuantumul salariul mediu brut, nu din cel al salariului obținut, așa cum era până ca modificarea să intre în vigoare. Cei mai afectați de această prevedere sunt asistenții medicali care lucrează cu jumătate de normă.

Cresc dările pentru asistenți... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2018, 15:10 (7126 vizualizări - 6 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Veșnica pomenire în varianta administrativă

Feisbuc bisericesc

Veșnica pomenire în varianta administrativă

Cu o regretabilă întârziere vă notificăm cu privire la apariția în spațiul public a fotografiei alăturate. Ea a fost realizată pe 7 ianuarie 2018, când Preasfințitul Vincențiu a săvârșit Sfânta Liturghie la Biserica cu hramul «Sfântul Ioan Botezătorul» din Slobozia. Și vă jurăm că n-am fi fluierat lângă biserică dacă n-am fi remarcat cu îngrijorare atâta aglomerare de farisei pe centimetru pătrat de colivă arhierească.

Doamne, ai milă de păcătoșii tăi Primul care ne-a sărit în ochi este Dumitru Pop, patronul Orion, fără de care nu se face și nu se desface nicio slujbă din Ialomița și... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2018, 18:05 (11033 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Protest spontan la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Sindicaliștii SANITAS, obligați să închirieze propria sală de ședințe

Aproximativ 100 de angajați ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia au organizat un protest spontan pe holurile unității sanitare. Membri ai Sindicatului SANITAS-filiala Ialomița, aceștia și-au manifestat nemulțumirea față de interdicția impusă de Mariana Iancu, managerul Spitalului Slobozia, de a-și desfășura o ședință de lucru în sala de ședință a unității medicale.

Au câștigat drepturile în instanță 
Potrivit lui Valentin Spătărelu, președintele SANITAS-filiala Ialomița, conducerea Spitalului Județean de Urgență Slobozia a precizat că reprezentanților sindicatului pe... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2018, 17:14 (17304 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia percepe taxă pentru identificarea locurilor de veci

Cadou de sfârșit de an

Slobozia percepe taxă pentru identificarea locurilor de veci

La sfârșitul anului precedent, consilierii locali slobozeni au aprobat noile tarife ale Servicii Publice Slobozia SRL, societate care se ocupă și de administrarea cimitirului uman. Printre cele aproape 100 de taxe percepute de societate se numără și «taxa de identificare a locului de veci»... Dorina Milea, directorul Servicii Publice Slobozia SRL susține că această taxă nu este nouă, ea fiind moștenită. «Este normal să percepem o astfel de taxă, în condițiile în care unele locuri de veci sunt greu de identificat!» declară ea.

Sarabanda majorărilor de taxe În luna noiembrie a anului... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2018, 17:40 (12897 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul Andrei Pop are probleme cu dioptriile politice

Când parlamentarii se iau în serios

Deputatul Andrei Pop are probleme cu dioptriile politice

De mai bine de un an, de când ne-au promis luna de pe cer dacă-i trimitem în Parlament, deputații și senatorii ialomițeni nu deranjează pe nimeni. Mușoiu e în concediu permanent, Găină e invizibil, Pavel împarte praful de pe tobe, Ionașcu strânge bani albi pentru zile negre, iar Tinel visează la viață politică veșnică. Singurul care s-a luat în serios este deputatul Andrei Pop, care la 25 de ani încearcă să demonstreze electoratului că politica se poate face și altfel. Părerea noastră e că mai bine făcea ca ceilalți...

Țara lui Andrei. Deputatul Andrei!
Andrei Pop a finalizat... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2018, 16:15 (11061 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Săptămână dulce amară

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia-Universitatea Cluj 24-27 (17-17)

Săptămână dulce amară

La mijlocul săptămânii trecute a fost deplasarea de la Slatina, una de a cărei importanță jucătoarele de la HCM Slobozia au fost conștiente. Drept urmare, totul a mers perfect, au învins cu 24-19 și au obținut 3 puncte mari. Din păcate, finalul săptămânii n-a mai fost pe placul lui Gheorghe Covaciu și al suporterilor Sloboziei. Duelul de acasă cu Universitatea Cluj, contracandidată la locul 10, care asigură salvarea absolută de la retrogradare, a fost unul la fel de important. Cele 3 puncte din acest joc ar fi dus Slobozia pe locul 10. Meciul a început promițător, dar finalul n-a fost ceea ce ne doream...

Un meci care trebuia câștigat... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2018, 14:40 (5618 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Reunire cu două noutăți, dar fără Toma

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Reunire cu două noutăți, dar fără Toma

Unirea Slobozia a luat startul în returul actualei stagiuni. Optimismul continuă să fie parte dominantă a vestiarului, cu toate că lotul slobozean a pierdut în pauza de iarnă un om foarte important. Unul dintre oamenii de bază din istoria recentă a clubului, mijlocașul Constantin Toma, a ales să lase fotbalul pentru un loc de muncă mai sigur și, cu certitudine, mai bine plătit în Germania. Cel alintat sub pseudonimul «Țâcă» va împlini în martie 31 de ani, iar cariera sa se leagă încă din perioada junioratului de Unirea Slobozia. Purtătorul tricoului cu numărul 10 și, fără discuții, unul dintre idolii tribunei, Toma a făcut un tur de campionat excelent, fiind cel mai bun pasator și al doilea în... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2018, 12:55 (6748 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Amicale tari pentru Abatorul

Liderul Ligii a IV-a, Abatorul Slobozia, a perfectat deja o serie de amicale pe care le va disputa în perioada de pregătire a returului. Echipa antrenată de Ion Ionescu va susține jocuri de pregătire cu echipele de Liga a III-a Înainte Modelu, Farul Constanța și Unirea Slobozia, dar și cu echipa din Ciocănești, angrenată în campionatul Ligii a IV-a Călărași. În perioada 9-15 februarie 2018, Abatorul va urca la Bușteni pentru o săptămână de pregătire centralizată unde, pe lângă pregătirea fizică, va susține și două partide amicale, adversarii nefiind încă necunoscuți. La echipa slobozeană s-au perfectat și patru transferuri. Este vorba despre fundașii Marian Bucurică și Paul Sava, mijlocașul Eduard... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2018, 11:20 (4530 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

A născut acasă un copil prematur!

După ce a fugit din Spitalul Slobozia

A născut acasă un copil prematur!

Caz șocant la Slobozia. O tânără de 29 de ani a născut, prematur, o fetiță de 1700 de grame, după ce a fugit din Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Mai mult, mama a fost transferată la Spitalul de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București, fiind diagnosticată cu rujeolă.

Copila se află sub supraveghere medicală
Tânăra de 29 de ani, gravidă în luna a 8-a, s-a internat la sfârșitul săptămânii precedente la Spitalul Județean de  Urgență Slobozia, însă după câteva ore a fugit din salonul Secției Obstetrică-Ginecologie. În noaptea de luni spre marți, 15/16 ianuarie 2018... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2018, 14:53 (8699 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Probleme administrative în Consiliul Local Bărbulești

Probleme administrative în Consiliul Local Bărbulești

Șapte consilieri locali din Bărbulești ar putea rămâne fără mandate din cauza faptului că aceștia nu respectă legislația în vigoare. În urma unui control al Prefecturii Ialomița, reprezentanții instituției au constatat că respectivii aleși locali nu și-au depus declarațiile de avere și interese. Potrivit legii, neîndeplinirea acestei obligații are ca efect eliberarea din funcție. Cazul de la Bărbulești nu este însă singular la nivelul județului Ialomița, zeci de aleși fiind în situații similare. Deși reprezentanții Prefecturii Ialomița sesizează frecvent astfel de abateri, decizia cu privire la aplicarea prevederilor legale aparține doar consiliilor locale din care cei prinși în ilegalitate fac... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2018, 14:35 (5861 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vivani Salubritate vrea depozit de deșeuri periculoase la Slobozia

Vivani Salubritate vrea depozit de deșeuri periculoase la Slobozia

În timp ce România se află în procedură de infringement, fiind obligată să închidă peste 50 de depozite municipale de deșeuri industriale periculoase și nepericuloase, Vivani Salubritate SA face demersuri să deschidă unul nou! Depozitul de deșeuri periculoase al Vivani Salubritate SA ar uma să aibă o capacitate de 241500 tone și va costa 5 milioane de euro. Procedura de autorizare a acestei investiții este momentan blocată, însă firma a obținut vara trecută acordul de mediu din partea Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița.

La 10 ani de la inaugurare
În anul 200... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2018, 10:20 (11704 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primarul Mihăilă își pune singur mâna-n cap

Feisbuc administrativ

Primarul Mihăilă își pune singur mâna-n cap

Pentru că nu a reușit să schimbe nimic în comuna pe care o păstorește, primarul din Buești a decis să se schimbe pe sine. Și, după cum vedeți în imaginile alăturate, a reușit...

Primarul își poate schimba părul... Dar năravul? L-am lăsat pe primarul Nicolae Mihăilă în biroul său din singura comună cu bulevard din Ialomița, admirând păunul împăiat din dotarea instituției. De-atunci, nu am mai auzit nimic despre el. Nimic notabil, firește, căci gurile rele spun multe... Uite, de exemplu, cineva ne-a relatat că domnul primar ar fi declarat public că habar nu are ce cantități de deșeuri... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2018, 16:20 (8831 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Moartea misterioasă a paznicilor Bălții Ratca

Moartea misterioasă a paznicilor Bălții Ratca

Două dosare penale înregistrate la Parchetul de pe lângă Judecătoria Urziceni consemnează moartea în condiții suspecte a trei bărbați din Ialomița... Decesul victimelor a survenit prin înec în apele lacurilor Ratca și Jilavele. Cei trei oameni erau angajați ca agenți de pază la firma Ialpesco, patronată de Mirel Diaconu, stomatologul bucureștean care a orchestrat o reglare de conturi în stil mafiot la Slobozia, în anul 2016. Deși autoritățile merg pe varianta unor simple accidente cu rezultat nefast, tot mai multe voci din comunitatea de la Jilavele susțin faptul că moartea paznicilor nu a fost întâmplătoare...

Un cadavru neidentificat... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2018, 13:05 (12012 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Defuncta Ultex SA datorează 2,5 milioane de lei Primăriei Țăndărei

Defuncta Ultex SA datorează 2,5 milioane de lei Primăriei Țăndărei

Intrată oficial în faliment, societatea Ultex SA, în fapt fabrica de ulei a orașului Țăndărei, continuă să acumuleze datorii. Anul acesta se împlinesc 12 ani de când firma falimentară trebuie să achite bugetului local taxe și impozite neplătite în valoare de 2,5 milioane de lei. La aceste datorii se adaugă și cele pe care Ultex SA le are către ANAF. O situație a acestor debite arată că defuncta Ultex SA trebuie să plătească bugetului de stat 35 milioane de lei! La rândul său, actualul proprietar al fabricii de ulei din Țăndărei, societatea Floarea Internațional, membră a concernului Trans Oil, înregistrează debite.

În faliment, dar cu datorii... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2018, 09:55 (10191 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Maestrul de TAE CHUN DO

Ialomițeni cu care ne putem mândri

Maestrul de TAE CHUN DO

Are 25 de ani și bate cuie cu capul. Este maestru în 5 stiluri de arte marțiale și «singurul om din Europa care bate cuie cu capul». Se numește Iordache Lazăr, trăiește în Fetești și, la numai 25 de ani, a inventat un stil de arte marțiale practicat deja în 10 țări ale lumii.

«Inteligența învinge forța» Acesta este motto-ul lui Lazăr Iordache. S-a ghidat după el toată viața... Nu prea multă, căci este foarte tânăr. Are doar 25 de ani. Iar la sfârșitul anului trecut a devenit preț de o ediție vedeta tabloidelor naționale pentru o performanță unică în Europa. E singurul om care s-a încumetat... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2018, 11:05 (8032 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Asistații sociali din Slobozia refuză să-și găsească locuri de muncă

Scandal la Primăria Slobozia după ce 86 de asistați sociali al căror drept la plata indemnizațiilor a fost suspendat au fost trecuți pe lista celor care trebuie remunerați. Oamenii au rămas fără dreptul de a primi bani după ce au refuzat să-și caute un loc de muncă, deși reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița și cei ai Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița le-au prezentat mai multe oferte. Administrația locală a municipiului Slobozia susține că a fost vorba despre o interpretare eronată a legii...

Au refuzat să muncească Nu mai... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2018, 12:40 (5656 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Judecătoria Slobozia are o nouă conducere

Judecătoria Slobozia are o nouă conducere

Începând din ianuarie 2018, Judecătoria Slobozia are o nouă conducere. În funcția de președinte al instituției a fost desemnată judecătoarea Maria Izabela Costea, care va asigura interimatul acestei funcții pe o perioadă de 6 luni. Acesta l-a înlocuit pe judecătorul Nicolae Șerban, care a promovat examenul pentru a deveni magistrat în cadrul Tribunalului Ialomița. Pe de altă parte, la Judecătoria Urziceni își desfășoară activitatea doar doi judecători...

Examen de promovare la o instanță superioară Ca în fiecare toamnă, Consiliul Superior al Magistraturii a organizat un examen pentru... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2018, 17:05 (11317 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Victorie fără emoții

Handbal, Liga Națională, CSM Slatina-HCM Slobozia 19-24 (9-11)

Victorie fără emoții

După 17 minute, Slobozia avea deja 7-4, în ciuda faptului că trupa lui Gheorghe Covaciu fusese lovită de 3 eliminări de două minute. Slatina n-a condus niciodată, s-a agățat doar 10 minute de meci, iar apoi lucrurile au devenit clare. HCM Slobozia nu a lăsat nicio șansă elevelor Victorinei Bora. Apărarea a funcționat ireproșabil, cu portarul Mădălina Ion din nou în formă. În atac, Andreea Ivan a confirmat faptul că este printre cei mai în formă interi dreapta din campionat. Originară din Slatina, Andreea Pătuleanu a arătat determinare maximă, Burlachenko incisivitate, iar Dăscălete a fost ireproșabilă la 7 metri. Mădălina Toma a marcat ultimul gol al echipei noastre, iar Slobozia s-a impus la... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2018, 16:15 (3674 vizualizări - 0 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
234 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto în colaborare cu Biroul Rutier Urziceni au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:17
(9447 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Fetești: 30 cutii de petarde descoperite la un puști de 15 ani

O patrulă de siguranță publică formată, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza municipiului Fetești, au depistat un tînăr de 15 ani, elev la o școală din localitate, ce avea ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:15
(12823 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești petardă


IPJ Ialomița: Comisarul șef Anghel Papacioc a încetat din viață

IPJ Ialomița: Comisarul șef Anghel Papacioc a încetat din viață

«Conducerea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița își exprimă regretul pentru tragica dispariție a celui care a fost un șef profesionist și un om deosebit: comisar șef de poliție Anghel PAPACIOC ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:56
(31252 vizualizări - 18 comentarii)


Moș Crăciun a venit cu daruri de la PDL

Moș Crăciun a venit cu daruri de la PDL

«În fiecare iarnă, Moș Crăciun cutreieră prin case, cu sacul plin de daruri. Și anul acesta organizația județeană a PDL Ialomița i-a scris lui Moș Crăciun și l-a rugat să împlinească visele unor copii din ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:30
(10961 vizualizări - 4 comentarii)


Autoturism furat din Spania, identificat la Slobozia

Vineri, 17 decembrie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto au identificat pe raza municipiului Slobozia un autoturism ce figura ca sustras ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:25
(10958 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia furt


Fetești: «Șofer» de 63 de ani, la volan fără permis

Sîmbătă, 18 decembrie a.c. polițiștii din Fetești au identificat în trafic un bărbat, de 63 de ani, din județul Vaslui, ce se deplasa la volanul unui autoturism fără a poseda permis de conducere. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:24
(8808 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de Crăciun în Protopopiatul Urziceni

«Crăciunul este o sărbătoare foarte importantă pentru noi toți. Este ocazia cînd toți membrii familiei se reunesc, părinți, copii, nepoți își fac daruri, se bucură de clipele petrecute împreună în jurul ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:23
(11495 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

În perioada 17-19 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat patru șoferi beți la volan, trei dintre ei avînd o îmbibație alcoolică de peste 0,80 mg/l alcool pur în sînge.
Unul dintre conducători ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:22
(10911 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Sfințirea unei noi biserici

Urziceni: Sfințirea unei noi biserici

«Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, duminică, 19 decembrie 2010, s-a săvîrșit prima Sfîntă Liturghie în biserica nou-construită a parohiei Sf. Treime ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:20
(12119 vizualizări - 1 comentariu)


Gheorghe Lazăr: A furat un calculator din sediul școlii

Un tînăr din localitatea Gheorghe Lazăr a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii ialomițeni, fiind cercetat pentru furt calificat, fiind suspectat că în noaptea de 10/11 noiembrie a.c. a sustras un ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:18
(12350 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Copil de 13 ani, lovit de o mașină pe trecerea de pietoni!

Vineri, 17 decembrie a.c., în jurul orei 15.45, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unui pieton ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:08
(8934 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Furt de energie electrică la Slobozia și Urziceni

Poliția municipiului Slobozia-Biroul de Ordine Publică pentru Mediul Rural împreună cu efective din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi și lucrători ai societății furnizoare de energie electrică ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:05
(12639 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Revoluției Române, sărbătorită la Slobozia

Ziua Revoluției Române, sărbătorită la Slobozia

Cu prilejul Zilei Revoluției Române din Decembrie 1989, Instituția Prefectului Ialomița, împreună cu Garnizoana Slobozia și Consiliul Local Slobozia vor organiza miercuri, 22 decembrie 2010, o serie de ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 13:59
(9698 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Comunicat de presă

Beneficiarii plăților naționale directe complementare în sectorul zootehnic, la specia ovine/caprine, aferente anului 2010, care vor să acceseze credite de la băncile cu care Agenția de Plăți și Intervenție ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 13:55
(10533 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Finanțele raportează depășirea planului la încasări de impozite și taxe

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, în luna noiembrie 2010, a fost încasată la bugetul general consolidat aproximativ 46 milioane de lei, în procent de 100,24% față de plan, procentul ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 14:04
(18906 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei incendii în trei zile

Trei incendii la locuințe sînt evenimentele la care au intervenit pompierii ialomițeni în ultimele 3 zile.
Astfel, în urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, adăpostul de animale al unui ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:53
(10015 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Braconaj pe fondul de vânătoare Cegani

Ialomița: Braconaj pe fondul de vînătoare Cegani

Nouă bărbați au fost depistați de polițiști în timp ce transportau, cu mai multe autoturisme de teren, animale vînate fără autorizație de vînătoare. Patru arme de vînătoare, peste 400 de cartușe de vînătoare ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:44
(17448 vizualizări - 1 comentariu)


i40, noul etalon Hyundai la nivel european

i40, noul etalon Hyundai la nivel european

Hyundai a anunțat numele noului său model de clasă CD pentru Europa: i40. Dezvoltat sub numele de cod «VF», modelul marchează o nouă fază în evoluția Hyundai la nivel de marcă și produs ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:33
(11749 vizualizări - 0 comentarii)


Sportivii reprezentativi, premiați

Marți, 21 decembrie, de la orele 14.00, la sala de spectacole a Clubului Elevilor din Slobozia se desfășoară festivitatea de decernare a premiilor Direcției Județene pentru Sport și Tineret Ialomița pe ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:22
(12190 vizualizări - 1 comentariu)


Agronomul Ștefan Poienaru, erou de roman

Agronomul Ștefan Poienaru, erou de roman

Sîmbăta trecută, 11 decembrie, la Fetești a fost lansată cartea «Ștefan», roman scris de către Gheorghe Preda ce prezintă viața omului de afaceri Ștefan Poienaru, administratorul Agrofam Holding Fetești ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 09:22
(17260 vizualizări - 2 comentarii)


Locuri de muncă vacante în Danemarca

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță persoanele în căutarea unui loc de muncă că, la acest moment, sînt disponibile 50 de locuri de muncă în Danemarca. Cele 50 de posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:16
(11777 vizualizări - 1 comentariu)


Și-a incendiat casa din neatenție

Un bătrîn de 60 de ani din localitatea Luciu a fost la un pas de moarte după ce aproape că și-a incendiat locuința singur. Incidentul s-a petrecut joi, 16 decembrie, cînd, băut fiind, bărbatul a lăsat ușa ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:15
(13371 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Luciu incendiu


Fiscul cere birurile

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că 27 decembrie 2010, inclusiv, este ultima zi în care se mai pot depune declarațiile aferente lunii noiembrie, respectiv declarația ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:14
(11949 vizualizări - 0 comentarii)


Teculescu recomandă evitarea deplasărilor cu mașina

Prefectul județului, Mădălin Teculescu recomandă cetățenilor să evite deplasările cu autovehiculele pe drumurile publice. Evident, recomandarea vine ca urmare a valabilității avertizării de «Cod Galben ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:13
(10450 vizualizări - 2 comentarii)


Cod Galben în Ialomița

Cod Galben în Ialomița

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, pentru intervalul 16 decembrie, orele 20,00-17 decembrie, orele 18,00, s-a emis o avertizare Cod Galben pentru mai multe județe din sud-estul țării, printre ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:27
(12818 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Agricol în Ialomița

Recensămîntul Agricol în Ialomița

Din informațiile operative centralizate de Institutul Național de Statistică asupra ritmului de colectare a datelor statistice în teren la Recensămîntul General Agricol, în perioada 2-15 decembrie 2010 ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:18
(12685 vizualizări - 0 comentarii)


A dispărut de acasă!

A dispărut de acasă!

Miercuri, 15 decembrie, o femeie de 21 de ani a reclamat polițiștilor faptul că soțul său Vladimir Beleuță, de 27 de ani, a dispărut de la domiciliu. Tînăra a povestit polițiștilor că bărbatul ar fi plecat ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:06
(11593 vizualizări - 1 comentariu)


Sinești: Accident în lanț soldat cu decesul unei persoane

Sinești: Accident în lanț soldat cu decesul unei persoane

Un bătrîn de 63 de ani a sfîrșit tragic într-un accident rutier petrecut în apropiere de localitatea Sinești, miercuri, 15 decembrie. Accidentul, produs în condiții deocamdată necunoscute, s-a produs după ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:03
(11190 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Salariul minim, modificat începînd cu 1 ianuarie 2011

Începînd cu 1 ianuarie 2011, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată este de 670 lei lunar, reprezentînd 3,94 lei/oră pentru un program complet de lucru de 170 de ore în medie pe lună, se ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 17:58
(10034 vizualizări - 2 comentarii)


«Foc de artificii», acțiune anti-petarde

Înaintea Sărbătorilor de Iarnă, polițiștii ialomițeni avertizează amatorii «pirotehniști» cu privire la faptul că folosirea de artificii este strict interzisă. IPJ Ialomița se înscrie astfel în rîndul județelor ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 17:57
(11676 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
@ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...