Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Asociația Handbal Club Municipal a primit 1,1 milioane de lei pentru funcționare

Activități sportive pe bani publici

Asociația Handbal Club Municipal a primit 1,1 milioane de lei pentru funcționare

Pentru a fenta controalele Camerei de Conturi Ialomița sau a altor instituții ale statului, oficialii Clubului Sportiv Municipal Unirea Slobozia au găsit o modalitate legală prin care să beneficieze de fondurile bugetului local al Sloboziei. Astfel, aceștia au înființat o nouă asociație sportivă, a cărei activitate vizează susținerea financiară a echipei de handbal a orașului. Entitatea nou creată se numește Handbal Club Municipal, are în prezent doar 3 membri și beneficiază de un contract încheiat cu municipalitatea în valoare de 1,1 milioane de lei pe an. Următoarea țintă este însă bugetul Consiliului Județean Ialomița, pentru că «legea ne permite să solicităm fonduri și de la dânșii» după cum... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2017, 16:40 (4111 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia are terase estivale care funcționează ILEGAL

Slobozia are terase estivale care funcționează ILEGAL

În sezonul estival, terasele din Slobozia apar ca ciupercile după ploaie, fără a respecta norme elementare de de funcționare. Autoritățile locale susțin că situația este ținută sub control de către Poliția Locală, care «întreprinde măsurile legale necesare pentru intrarea în legalitate a teraselor». În realitate, multe dintre ele funcționează ilegal de ani buni, fără a fi deranjate de către autorități...

Mintea de pe urmă
În perioada estivală, la nivelul Sloboziei funcționează aproximativ 40 de terase de alimentație publică. Funcționarea lor este reglementată de o hotărâre... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2017, 12:20 (7036 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dan Noel a rămas fără funcție refuzând să emită două autorizații sanitare ilegale!

S-a schimbat directorul la DSP Ialomița

Dan Noel a rămas fără funcție refuzând să emită două autorizații sanitare ilegale!

De câteva săptămâni, Direcția de Sănătate Publică Ialomița este condusă de un director delegat. Este vorba despre Gabriel Modrea, angajat al Compartimentului Juridic din cadrul aceleiași instituții. Schimbarea din funcție a lui Dan Noel a făcut înconjurul presei locale ialomițene, fără a se explica și motivele care l-au determinat pe ministrul Sănătății Florian Bodog să adopte această decizie. Se pare că Dan Noel a fost destituit pentru că a refuzat să emită ilegal două autorizații sanitare de funcționare pentru rețelele de apă construite de Primăria Amara și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară «Lunca Dunării». Miza obținerii hârtiilor este mare, având în vedere că în joc ar fi vorba de peste... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2017, 18:10 (14032 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Doar 5 localități rurale din Ialomița au rețele de canalizare funcționale

Doar 5 localități rurale din Ialomița au rețele de canalizare funcționale

Deși au investit sume de bani enorme pentru construcția rețelelor de canalizare, localitățile din Ialomița sunt în continuare restante la capitolul utilități publice. Un raport prezentat de reprezentanții Prefecturii Ialomița pune pe tapet dezastrul în care se află cele mai multe dintre administrațiile locale din județ în ceea ce privește serviciile publice pe care le oferă comunităților. Problema persistă la nivelul localităților rurale, acolo unde doar 5 dintre acestea au reușit să facă funcționale rețelele de canalizare în care au investit bani.

Unde-i lege, nu-i tocmeală
... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2017, 14:40 (9842 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bărbat spitalizat după o bătaie cu interlopi

Reglare de conturi în centrul Sloboziei

Bărbat spitalizat după o bătaie cu interlopi

Deși polițiștii susțin că au anihilat toate găștile violente din Slobozia, realitatea îi contrazice flagrant. De pe patul unui spital din București, un bărbat acuză că a fost victima a doi dintre foștii locotenenți ai lui Cătălin Mihaiu, cunoscut și sub numele de «Calu». Victima susține că a fost agresată cu pumnii și cu picioarele, din cauza unei neînțelegeri mai vechi. Oficialii din cadrul Poliției ialomițene confirmă cele prezentate de bărbatul internat în spital și precizează că la momentul de față fac cercetări într-un dosar penal în care, deocamdată, nu au pus pe nimeni sub acuzare.

Antrenament cu scandal... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2017, 10:55 (12106 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Baliverne administrative de 21 milioane de euro

Administrație slobozeană a la Adrian Mocioniu

Baliverne administrative de 21 milioane de euro

Un proiect de hotărâre din precedenta ședință a Consiliului Local Slobozia, aprobat cu unanimitate de voturi, a fost cel privind aprobarea «Strategiei Integrate de Dezvoltare Urbană 2014-2023». Documentația aprobată corectează valoarea investițiilor incluse în această Strategie, precum și numărul acestora.

Ambiții mai mici, după buget Inițial, investițiile din «Strategia Integrată de Dezvoltare Urbană 2014-2023» se ridicau la 60 milioane de euro, bani pe care primarul Adrian Mocioniu i-a garantat încă din campania electorală de anul trecut. În cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2017, 18:35 (4767 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procent de promovare de 73,72% pentru elevii din județul Ialomița

Rezultate parțiale la Bacalaureat 2017

Procent de promovare de 73,72% pentru elevii din județul Ialomița

Ministerul Educației a făcut publice primele rezultate la Bacalaureat 2017, înainte de rezolvarea contestațiilor. Procentul de promovare înregistrat la nivelul județului Ialomița este de 73,72%. Oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița estimează că este cel mai bun procent obținut de absolvenții de liceu din județul nostru din ultimii 10 ani.

Rezultate foarte bune la Bacalaureat
Rezultatele parțiale la Bacalaureat 2017, înainte de contestații, arată că în Ialomița procentul de promovare este de 73,72%. Indicele este mai mare decât cel înregistrat anul trecut... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2017, 15:54 (9046 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Prefectul Gigi Petre a lipsit de la învestirea în funcție a primarului PNL

La Fierbinți-Târg

Prefectul Gigi Petre a lipsit de la învestirea în funcție a primarului PNL

Joi, 29 iunie 2017, primarul orașului Fierbinți-Târg a depus jurământul în fața membrilor Consiliului Local și a celor aproximativ 100 de invitați prezenți. Prefectul Gigi Petre a lipsit de la acest eveniment. Anterior, acesta a participat la învestirea în funcție a primarilor orașelor Amara și Țăndărei. «Nu există nicio reglementare legală care să mă oblige să particip la învestirea în funcție a unui primar!» a declarat acesta pentru ziarul nostru.

Boicot politic la învestire
Ultimul primar care a depus jurământul după alegerile parțiale din 11 iunie 2017 a fost primarul Dobre... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2017, 14:40 (7288 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Pregătire sub comanda lui Enache Costea

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Pregătire sub comanda lui Enache Costea

Miercuri, 5 iulie 2017, Unirea Slobozia demarează pregătirea pentru noul sezon competițional al Ligii a III-a care va debuta pe 26 august sau 2 septembrie. Enache Costea, secondat de Adrian Cristea, este la prima sa experiență ca principal la acest nivel și nu-i va fi deloc ușor. Unirea s-a despărțit în această vară de 5 jucători, dintre care 3 titulari incontestabili: Cristic, Lazăr, Bucurică, Pâslaru și Călin. În locul lor au venit, deocamdată, tânărul portar Dragoș Dumitrescu, mijlocașul Valentin Apostol și atacantul Nelu Bucu,  toți având șanse de a fi titulari. În formarea primului 11, Enache Costea va trebui să țină cont și de regula celor 3 jucători sub 19 ani, unde Gherasim și Khalil... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2017, 13:15 (6496 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Puci politic ratat la Amara

PSD vrea controlul absolut

Puci politic ratat la Amara

Alegerile parțiale din 11 iunie 2017 de la Amara relansează lupta politică pentru controlul Consiliului Local. Dominat de o alianță PNL-ALDE, acest for legislativ refuză să se supună controlului politic al PSD și este un factor de presiune constant pentru noua conducere a Primăriei Amara. Joi, 29 iunie a.c., consilierii PSD au încercat încă o dată să-l «elimine» din Consiliul Local pe Robert-Corneliu Brudariu, consilier ALDE și lider de grup în cadrul alianței. Deși blocat, puciul PSD reprezintă debutul unui război politic care ar putea duce la dizolvarea Consiliului Local Amara.

Politica nu ține cont de electorat... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2017, 10:50 (5537 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție de 8,5 milioane de lei în potabilizarea apei la Slobozia

Încă o dată pe banii contribuabililor

Investiție de 8,5 milioane de lei în potabilizarea apei la Slobozia

Administrațiile Ionașcu și Stoica au îngropat circa 9 milioane de lei în stația de tratare a apei potabile de la Slobozia. Administrația Mocioniu se pregătește să majoreze aceste costuri cu alte 8,5 milioane de lei! Banii vor fi utilizați pentru o stație de osmoză inversă și achiziționarea de filtre cu cărbune activ necesare pentru «creșterea gradului de siguranță a tratării apei în condițiile variației concentrațiilor de poluanți din apa brută» furnizată locuitorilor orașului. Decizia a fost adoptată în ședința Consiliului Local Slobozia din 29 iunie și reprezintă, indirect, o recunoaștere oficială a faptului că apa furnizată slobozenilor nu este potabilă!

Oficial, apa nu e «stabilă»... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2017, 18:40 (8148 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

«Până la reunire vom avea lotul complet!»

Transferuri în ritm de melc la Handbal Club Municipal Slobozia

«Până la reunire vom avea lotul complet!»

HCM Slobozia a preluat de la 1 iulie echipa de handbal a CSM Unirea Slobozia, banii destinați acesteia, dar și vechile metehne. Noua conducere se va apuca serios de transferuri abia la spartul târgului, când pe piață nu prea au mai rămas jucătoare libere. Rând pe rând s-au pierdut oportunități. Râmnicu Vâlcea a luat-o pe Alexandra Badea, Brăila a înregimentat-o pe Oana Cârstea și, lucrul cel mai rău de digerat, Galațiul, adversară directă în a doua jumătate a clasamentului, ne-a luat fața în ceea ce le privește pe Syko și Bokaric. Sunt doar câteva exemple dintr-o serie de eșecuri în campania de achiziții întâmplate, credem noi, și din cauza unor lacune de comunicare dintre banca tehnică și cea... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2017, 16:05 (6261 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apa din Ștrandul Municipal Urziceni este curată!

Apa din Ștrandul Municipal Urziceni este curată!

La o săptămână după scandalul public iscat pe tema apei infestate a Ștrandului Municipal Urziceni, Direcția de Sănătate Publică Ialomița face lumină în acest caz. Analizele probelor prelevate anul acesta din bazine arată că apa este curată, nefiind descoperite reziduuri sau bacterii în probele prelevate. Singura problemă pe care a generat-o deschiderea spațiului de agrement a fost faptul că unitatea nu deținea autorizația sanitară de funcționare, documentul fiind suspendat anul trecut în urma unui control al DSP. Măsura a fost impusă ca urmare a unor nereguli descoperite privind calitatea apei. În momentul de față, Primăria Urziceni face demersuri pentru a obține o nouă autorizație din partea... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2017, 13:45 (5542 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Doar 1500 de șomeri și-au găsit un loc de muncă

În primele 5 luni ale anului

Doar 1500 de șomeri și-au găsit un loc de muncă

Statistică sumbră a Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița în privința gradului de integrare pe piața muncii a șomerilor din județ. Datele instituției arată faptul că, de la începutul anului și până la finele lunii trecute, doar 1500 de persoane au reușit să-și găsească un serviciu. Toate acestea în condițiile în care, în prezent, numărul persoanelor aflate în șomaj este de 6200. O problemă majoră o reprezintă faptul că mulți dintre șomerii ialomițeni sunt persoane fără studii, care nu pot fi înscrise la cursurile de formare profesională astfel încât să învețe o meserie. Pentru anul în curs, AJOFM Ialomița a beneficiat de un buget pentru plata indemnizațiilor de 6,4 milioane... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2017, 11:15 (6103 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

7600 de ialomițeni au datorii la Fisc

7600 de ialomițeni au datorii la Fisc

Ialomițenii îngroașă rândurile datornicilor la Fisc. Potrivit Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița, de la începutul anului și până în prezent, 7600 de persoane fizice au fost înregistrate în bazele de date ale instituției cu restanțe la plata contribuțiilor către Stat. Suma pe care Fiscul trebuie să o recupereze de la debitori este de 12,7 milioane de lei.

Mii de datornici pe listele Fiscului ialomițean O statistică a Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița arată faptul că numărul debitorilor persoane fizice l-a întrecut pe cel al debitorilor persoane... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2017, 14:20 (7124 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poligon de tragere de 1,3 milioane de lei pentru Poliția Locală

Se întâmplă la Slobozia

Poligon de tragere de 1,3 milioane de lei pentru Poliția Locală

În vreme ce în «groapa lui Stoica» se infiltrează apa, administrația Mocioniu lansează noi investiții absurde. Una dintre aceasta este noul poligon de tragere pentru Poliția Locală Slobozia. Valoarea acestei investiții este de aproximativ 1,3 milioane lei și urmează a fi finalizată, conform contractului, la sfârșitul anului 2019.

O investiție marca Mocioniu
Concomitent cu extinderea sediului Poliției Locale, a cărui valoare fără TVA se ridică la 613 mii de lei, administrația Mocioniu a aprobat una nou-nouță. Este vorba despre construirea și amenajarea unui poligon acoperit în... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2017, 10:45 (40339 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Adrian Gherasim, un jucător de viitor

Fotbal, Liga III, Unirea Slobozia

Adrian Gherasim, un jucător de viitor

«Joc fotbal de la 7 ani. Bunicul meu, care nu mai este printre noi, m-a îndrumat să practic acest sport... Am început fotbalul la CSS Slobozia, apoi am jucat la juniorii Abatorului, după care domnul Prepeliță m-a adus la juniorii republicani ai Unirii Slobozia... Din păcate, din cauza unor probleme de familie, am renunțat la fotbal. Datorită domnului Lemnaru am revenit, iar acum joc în acceași echipă cu Romeo Soare, un fotbalist de excepție!». Aceasta este povestea lui Adrian Gherasim, un jucător care, de două sezoane, este în lotul primei echipe. În sezonul recent încheiat, Adrian a dat un randament excelent pe postul de mijlocaș stânga. Acesta a fost unul dintre jucătorii de bază ai echipei... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2017, 17:45 (7395 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Pepeni pe araci și zmeură pe spalieri la Ograda

Revoluția legumicolă a lui Dobrică David

Pepeni pe araci și zmeură pe spalieri la Ograda

Dobrică David cultivă pământul la Ograda. În marginea dinspre Slobozia, peste drum de moară, dincolo de primul rând de case... N-a făcut asta dintotdeauna, că întâi i-au plăcut camioanele... Dar, de vreo 2 ani încoace, nu se mai poate opri. Tot ce câștigă, bagă în pământ! Așa a ajuns de cultivă pepeni pe araci și zmeură pe spalieri...

Pepenii pe araci
E trecut de prima tinerețe și ars de soare pân’ la albul ochilor... Dar n-a fost dintotdeauna așa. Înainte să se apuce de legumicultură, își amintește că era un om ca toți oamenii, care trăgea de o afacere cu camioane și trăia din... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2017, 11:50 (13538 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Doctorandul de la Școala Specială

Destin excepțional

Doctorandul de la Școala Specială

În tulburii ani ’90, perfect sănătos, Marian Raicu a fost integrat fără voia lui în Școala Specială din Movila. În unitatea de învățământ din mica localitate ialomițeană, tânărul a aflat ce înseamnă iadul. A fost bătut de personalul plătit să aibă grijă de copii suferinzi, legat de pat sau batjocorit de colegii mai mari... La 30 de ani distanță de la această poveste tulburătoare, Marian trăiește o nouă viață. Este doctorand în cadrul Universității Politehnice București și militează pentru integrarea socială a romilor din întreaga țară!

Purgatoriul școlii din Movila
La fel ca alte... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2017, 17:05 (5929 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Tragedie la Munteni Buzău

Tată și fiu, morți într-un grav accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut sâmbătă, 1 iulie 2017, în zona localității Munteni Buzău. O mașina s-a lovit violent de o cisternă care transporta azot lichid. În urma impactului, două persoane, tată și fiu, au murit pe loc. De asemenea, rănit a fost și un alt conducător auto, implicat la rândul său în evenimentul rutier. Din fericire acesta s-a ales cu câteva zgârieturi. La fața locului, militarii ISU au instituit măsuri de siguranță pentru a evita riscul ca cisterna să explodeze.

Și-au găsit sfârșitul pe șosea
Martorii teribilului accident vorbesc despre faptul că mașina... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2017, 11:46 (11389 vizualizări - 0 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
263 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: 124 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 1 septembrie 2014, sînt disponibile 124 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 11:20
(5799 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Femeie salvată de pompieri dintr-o fîntînă

O femeie în vîrstă de 63 de ani, din orașul Amara, s-a aruncat în această dimineață într-o fîntînă aflată pe cîmp, la aproximativ 1 km distanță de oraș. Strigătul după ajutor al acesteia a fost auzit de ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 10:15
(5773 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un tînăr de 23 de ani, din orașul Fierbinți Tîrg, a fost depistat de către polițiștii rutieri pe raza localității de domiciliu în timp ce conducea un scuter, deși anterior consumase băuturi alcoolice. ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 09:40
(4031 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Blocada», în derulare

Polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenați, în perioada 29-31 august a.c., în executarea unei serii de acțiuni în sistem integrat și ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 09:05
(6798 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița controlează exploatațiile de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita informează că, în această perioadă, se desfășoară controlul/supracontrolul la fața locului, în exploatațiile de bovine, ovine ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 15:25
(6986 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A furat capra vecinului

Polițiștii feteșteni cercetează un tînăr, în vîrstă de 29 de ani, din Fetești, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de «furt calificat». Cel în cauză este bănuit că a sustras din curtea unui consătean caprine ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 14:20
(5517 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Căzănești

Polițiștii Serviciului Investigarea Fraudelor, Serviciului Rutier și Poliției Orașului Căzănești au acționat pe raza localității, pe linia prevenirii și combaterii faptelor antisociale. Polițiștii au acționat ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 12:25
(6348 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconierii, în vizorul Poliției

Efective din cadrul Poliției Municipiului Fetești au desfășurat în cursul zilei de marți, 26 august a.c., o acțiune pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol, a transportului și comercializării ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 11:10
(7138 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Județul la control

Marți, 26 august 2014, polițiștii Rutieri și de Ordine Publică au acționat pe arterele rutiere județene, în scopul prevenirii și combaterii infracțiunilor pe linie de circulație rutieră. Astfel, au fost ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 10:05
(5779 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Pieton acroșat pe trecere de autoturismul unui șofer de 81 de ani

Aflat la volanul unui autoturism, un bătrîn de 81 de ani, din București, a provocat un accident de circulație pe raza comunei Coșereni. Șoferul octogenar a lovit cu mașina un pieton. Respectivul pieton ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 15:25
(8081 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Șofer prins băut la volan

Un șofer de 34 de ani, din Căzănești, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost prins conducînd sub influența băuturilor alcoolice. Valoarea alcoolemiei respectivului conducător auto era destul de mare ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 12:40
(6843 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Rezultatele acțiunii «Blocada»

Acțiunea polițiștilor ialomițeni denumită «Blocada», demarată în perioada 22-24 august a.c., a avut rezultate surprinzătoare. În toată această perioadă de timp, oamenii legii au aplicat peste 400 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 11:20
(7306 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Prins la furat de cereale

În prag de recoltare, culturile sînt amenințate de hoți. Un tînăr din Bordușani a fost prins de polițiști în timp ce transporta cu o căruță peste 400 kilograme de porumb furat, firește, de pe terenurile ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 10:25
(5699 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Începe «Festivalul Clătitelor»

Stațiunea Amara este din nou în sărbătoare. Primăria orașului și Consiliul Local organizează o nouă ediție a «Festivalului Clătitelor». La ediția din acest an participanții sînt îndemnați la mișcare și ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 16:35
(9485 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: Înșelat prin metoda «Accidentul»

Escrocii care înșeală oamenii prin metoda «Accidentul» au reușit să scoată din buzunarul unui bătrîn din comuna ialomițeană Mărculești 8000 lei. Polițiștii au deschis o anchetă în acest caz. O voce necunoscută ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 14:10
(7292 vizualizări - 5 comentarii)


Fetești: Arestată după 5 ani

O femeie, de 38 de ani, din Fetești a ajuns în sfîrșit în spatele gratiilor după ce s-a sustras pedepsei cu închisoarea la care a fost condamnată de judecători. Inculpata s-a ascuns de organele judiciare ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 12:55
(7163 vizualizări - 0 comentarii)


Mesaj important de la APIA pentru rentierii ialomițeni

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița reamintește că, pentru a intra în posesia rentei viagere cuvenite pentru anul 2013, rentierii trebuie să se prezinte pînă la ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 11:45
(7815 vizualizări - 1 comentariu)


Sudiți: Agricultor pe un teren «minat»

Un localnic din comuna Sudiți a făcut o descoperire mai puțin obișnuită. În timp ce executa lucrări agricole, omul a descoperit două proiectile de artilerie, ce datează din timpul celor două mari conflagrații ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 10:20
(6667 vizualizări - 0 comentarii)


«Jandarmeria pe înțelesul tuturor», la Tabăra «Pavilioane» Amara

În această săptămînă, jandarmii ialomițeni s-au aflat în misiune în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara. Oamenii legii le-au explicat copiilor cazați aici rolul și importanța misiunilor Jandarmeriei ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 09:50
(6729 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenții ale pompierilor ialomițeni

Fumul dens ce se observa vineri, 15 august a.c., în jurul orei 20,30, din interiorul unei librării din orașul Țăndărei, i-a determinat pe cetățenii din zonă să alerteze pompierii, cu precădere că spațiul ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 16:05
(5638 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Ziua informării dedicate șomerilor cu privire la serviciile EURES»

La sfîrșitul lunii iulie 2014, AJOFM Ialomița a organizat «Ziua informării dedicate șomerilor cu privire la serviciile EURES», eveniment al cărui scop a fost acela de a informa persoanele aflate în căutarea ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 14:30
(6763 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a tamponat un alt autoturism

Poliția Fetești a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. În timp ce un bărbat, de 43 de ani, din Fetești, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 13:00
(4792 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Slobozia: Bătrînă de 74 de ani, acroșată pe trecerea de pietoni

Un accident rutier s-a petrecut duminică, 17 august a.c., în jurul orei 16,45, pe raza municipiului Slobozia. În timp ce un tînăr, în vîrstă de 23 de ani, din județul Brăila, conducea un autoturism pe strada ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 12:40
(5487 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Andrășești: Accident din cauza neatenției

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că vineri, 15 august 2014, în afara localității Andrășești, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. Astfel, în jurul orei 4,45, în timp ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 10:10
(6180 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Alege Viața!», acțiune pentru prevenirea accidentelor rutiere

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară, în perioada 18-24 august a.c., o acțiune preventivă pentru reducerea numărului de accidente rutiere produse pe fondul nerespectării vitezei, circumscrisă ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 08:50
(4683 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: Tînăr de 19 ani, reținut după ce a furat un autoturism

Polițiștii au identificat și reținut un tînăr, de 19 ani, după ce a sustras un autoturism din fața unei locuințe din comuna Sfîntu Gheorghe. Poliția a fost sesizată miercuri, 13 august a.c., de către un ...[citește_toată_știrea]

14 August 2014, 16:20
(7058 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: 200 de polițiști în stradă de «Sfînta Maria»

Aproximativ 200 de polițiști vor fi la datorie, pe timpul manifestărilor prilejuite de Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului (Sfînta Maria), pentru asigurarea climatului de ordine și siguranță publică. ...[citește_toată_știrea]

14 August 2014, 15:15
(4487 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Cereri de plată privind bunăstarea porcinelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita reamintește că, pînă la data de 18 august 2014, inclusiv, se depun Cererile de plată pentru Măsura 215-pachet a)-plăți privind ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 17:40
(5693 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Biciclist băut, acroșat de un autoturism al cărui șofer a părăsit locul accidentului

Poliția a fost sesizată marți, 12 august a.c., cu privire la faptul că pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce un bărbat, de 45 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 15:35
(8789 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Bărcănești: Prins la volan cu un permis de conducere fals

Polițiștii Secției Rurale Coșereni au oprit pentru control în trafic, pe raza comunei Bărcănești, un autoturism condus de un localnic, de 25 de ani. Cu ocazia controlului documentelor, tînărul a prezentat ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 10:55
(7785 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...