Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Proiectul de oraș al lui Adrian Mocioniu a împlinit un an

Minciunile electorale au picioare scurte

Slobozia: Proiectul de oraș al lui Adrian Mocioniu a împlinit un an

În urmă cu un an, după un concept furat de pe internet, Adrian Mocioniu citea sârguincios în fața unei table de școlar despre viitoarele sale realizări, în cazul în care va fi ales primar al orașului Slobozia. De la data lansării proiectului a trecut un an, iar în mai puțin de o săptămână și primarul Adrian  Mocioniu împlinește un an de mandat. Prin urmare, considerăm că este oportună o trecere în revistă a promisiunilor făcute atunci și, de ce nu, a realizărilor administrației locale din acest an.

Câte promisiuni, atâtea minciuni
«Trăiesc de o viață în Slobozia și vreau... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2017, 11:20 (8776 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Sărbătorile Noroiului

«Vai de noi», ediția 2017

Sărbătorile Noroiului

Ajunse la ediția a XVII-a, «Sărbătorile Sloboziei» de anul acesta au stat sub semnul noroiului. În pofida acestui neajuns, la evenimentele organizate de autoritățile locale în cele 3 zile de sărbătoare au participat peste 10000 de slobozeni. Conform unei prime estimări, valoarea cheltuielilor generate de manifestări se ridică la 200 mii de lei. Cea mai mare sumă plătită de autorități a fost pentru onorariul Deliei, vedetă care a concertat sâmbătă, 27 mai 2017, circa o jumătate de oră.

O ediție cenușie După o lungă serie de bâlbe publice legate de organizarea manifestărilor, «Sărbătorile... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2017, 19:55 (8521 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

SPORT

Junioarele III, la turneul final

Handbal, CSS Slobozia

Junioarele III, la turneul final

În perioada 31 mai-4 iunie 2017, la Comănești, județul Bacău, se desfășoară turneul final al campionatului național de handbal feminin adresat junioarelor III. CSS Slobozia a deplasat un lot de 14 jucătoare, singura cu probleme medicale fiind portărița Patricia Drăghici, handbalistă ce a demonstrat în turneul semifinal că și în aceste condiții poate fi utilă echipei. Conform antrenorului Marian Simion, obiectivul a fost deja atins, tot ce se va întâmpla pozitiv la această competiție reprezentând un bonus. Primele 3 zile sunt rezervate jocurilor din grupă. Miercuri, de la 15,30, CSS Slobozia va întâlni Art Galați, urmând ca joi, de la orele 14,00, să joace cu LPS Iași, iar vineri, de la 15,30,... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2017, 18:35 (5437 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

«SUPERLICEENII»

«SUPERLICEENII»

Statisticile arată că la nivelul județului Ialomița rata abandonului școlar este într-o permanentă creștere. Cu mai bine de 5 ani în urmă, Educația ialomițeană făcea eforturi pentru reintegrarea în Învățământul public a persoanelor care au renunțat să mai frecventeze cursurile. Astăzi, doar o singură școală din județ se preocupă să implementeze astfel de programe educative. Este vorba despre Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia, care a înființat clase de liceu cu frecvență redusă. Dincolo de hibele sistemului, programul are un real succes în rândul celor care vor să revină la școală. Iar cei care au reușit să se înscrie, deși acum sunt adulți cu familii și responsabilități, recunosc... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2017, 17:20 (5806 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Oferte pentru jucătoarele Sloboziei

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia

Oferte pentru jucătoarele Sloboziei

După ce vineri, 26 mai 2017, CSM Unirea Slobozia a spulberat Universitatea Reșița, cu 41-16, avem în continuare echipă de Ligă Națională. Rămâne de văzut când vom avea și sală...

Oferte pentru jucătoarele Sloboziei Indiferent de numele și structura pe care echipa de handbal a Sloboziei la va îmbrăca din această vară, este clar că lotul va suferi ceva modificări. O parte dintre jucătoare sunt cotate la bursa de zvonuri cu șanse de a schimba echipa, iar unele dintre ele sunt tentate să dea curs noilor oferte. Portarul Lăcrămioara Stan se va întoarce la Dunărea Brăila, club de care aparține... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2017, 16:35 (5942 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Zile Medicale Ialomițene», eveniment ajuns la a VI-a ediție

«Zile Medicale Ialomițene», eveniment ajuns la a VI-a ediție

În urmă cu o săptămână, în stațiunea Amara, s-a desfășurat a VI-a ediție a Conferinței Regionale «Zile Medicale Ialomițene». Evenimentul a fost organizat de reprezentanții Colegiilor Medicilor din județele Ialomița și Călărași și a constat într-o serie de prezentări științifice pe teme medicale, susținute de medicii specialiști ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia, ai Spitalului Județean de Urgență Călărași precum și ai Spitalului Municipal Urziceni. De asemenea, în cadrul manifestării s-au desfășurat și schimburi de experiență între medicii de familie și specialiștii care și-au prezentat studiile realizate.

Dezbateri pe teme medicale în stațiunea Amara... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2017, 15:10 (3256 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița: 165 de dosare pentru gradațiile de merit

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița: 165 de dosare pentru gradațiile de merit

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița informează faptul că la nivelul județului 165 de profesori și-au depus dosarele pentru a beneficia de gradațiile de merit. În următoarea perioadă urmează evaluarea tuturor propunerilor, urmând ca în prima jumătate a lunii august 2017 să fie făcută publică lista finală a cadrelor didactice care vor beneficia de acest stimulent financiar acordat de Ministerul Educației.

Beneficii pentru profesori Gradațiile de merit reprezintă un spor salarial pe care Ministerul Educației îl acordă profesorilor care s-au remarcat pe parcursul unui an școlar. Acest... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2017, 14:05 (24045 vizualizări - 71 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița rurală trăiește din ajutorul de șomaj

Ialomița rurală trăiește din ajutorul de șomaj

O analiză a Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița arată faptul că cei mai mulți dintre șomerii județului locuiesc la sate. Statistica arată că din cei 6500 de șomeri ialomițeni, 4825 își au domiciliul în mediul rural. Fruntașe la numărul de persoane aflate în căutarea unui loc de muncă sunt comunele Traian, Valea Ciorii, Miloșești sau Borănești. Reprezentanții autorităților locale susțin faptul că situația este generată de gradul scăzut de calificare profesională a comunităților pe care le reprezintă și lipsa de interes afișată de investitori.

Șomerii din Ialomița trăiesc la țară... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2017, 10:55 (4590 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un singur medic de Boli Infecțioase acordă consultații în Ialomița

De 30 de ani

Un singur medic de Boli Infecțioase acordă consultații în Ialomița

Criza de medici specialiști din Ialomița pare să se adâncească. De 30 de ani, în județ, există un singur medic de Boli Infecțioase care acordă consultații pacienților. Specialistul s-a pensionat de 4 ani, însă prestează activitate cu jumătate de normă la Ambulatoriul de Specialitate al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești. Până în 2013, în cadrul aceleiași unități medicale a funcționat și singura secție pentru tratarea bolilor infecțioase din Ialomița, însă ea a fost desființată. Deși autoritățile au promis că vor face eforturi în sensul redeschiderii, situația a rămas neschimbată.

O specialitate unică... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2017, 14:40 (5848 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

COMUNICAT DE PRESĂ

(P) Campania «Deșeurile reciclabile te inspiră!» s-a încheiat cu vizita elevilor la stația de sortare și reciclare din Constanța

Vineri, 26 mai a.c., campania «Deșeurile reciclabile te inspiră!», desfășurată de Polaris M Holding alături de elevii clasei a III-a de la Școala Gimnazială «Sf. Andrei» din Slobozia, a continuat cu o vizită la stația de sortare și reciclare din Constanța.
Campania «Deșeurile reciclabile te inspiră» a fost inițiată în cadrul programului național «Școala Altfel» și a atins două componente: una teoretică și cealaltă practică. În cadrul primei etape, elevii au participat la un concurs de compuneri pe teme ecologice, unde și-au pus la lucru creativitatea și au demonstrat că au înțeles tematica concursului, și anume protejarea mediului înconjurător. În urma acestui concurs, toți elevii au fost... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2017, 13:20 (5044 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Victor Moraru s-a îndrăgostit de-o șenilată!

Adio, Sara!

Victor Moraru s-a îndrăgostit de-o șenilată!

Vineri, 19 mai 2017, la sediul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» a fost inaugurată în prezența autorităților județene o investiție așteptată de mai bine de 5 ani. Investiția are o valoare de inventar de 133 mii de lei și a fost testată de către însuși Președintele Victor Moraru. Gurile rele spun că a fost dragoste la prima vedere. Și cine suntem noi să le contrazicem?!

În pielea Președintelui
Evenimentul a fost anunțat pentru orele 11,00, dar Președintele a întârziat puțin. Nu mult... Cât să simtă nea Gigi, prefectul, cine e jupânul. Dar n-a fost intenționat... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2017, 11:05 (7491 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Creatorul de personaje digitale

Creatorul de personaje digitale

Un elev de liceu visează să devină creator de personaje animate pentru jocurile video. «Există o facultate în Olanda, de „games design“... Facultatea are 50 de ani, dar de 3 ani are și specializarea asta pe care mi-o doresc eu...». În așteptarea studenției, lumea lui Cezar este populată de personaje și povești uimitoare. Unele dintre ele ni le-a împărtășit... Despre celelalte vom afla, probabil, peste câțiva ani, când va deveni celebru. Pentru că Cezar știe că e scris să se întâmple asta!

Visul lui Cezar
Cezar împlinește 18 ani luna viitoare și va deveni... creator de personaje... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2017, 13:05 (29405 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga 3, Unirea Slobozia-Viitorul Domnești 2-3

Alexandru Văduva ne-a «văduvit» de un punct

Plecarea antrenorului Ion Ionescu nu a produs șocul pozitiv, Unirea Slobozia pierzând și meciul  cu Viitorul Domnești. Partida de vineri, 26 mai 20017, de pe «1 Mai», a încheiat un sezon modest, în care subțirimea lotului și inconstanța în evoluții și-au spus cuvântul.

Pragmatism italian  în primul act Conduși de pe margine de Enache Costea, fotbaliștii Unirii au mutat jocul în jumătatea oaspeților încă din start. Astfel apar și primele ocazii la poarta lui Vâlceanu. În minutul 7, Răduca îi pasează lui Drăguț, care șutează peste poartă, urmată de lovitura de cap a lui... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2017, 23:15 (6779 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Furnizorii de telefonie mobilă, verificați de comisarii de la Protecția Consumatorilor

Ialomița: Furnizorii de telefonie mobilă, verificați de comisarii de la Protecția Consumatorilor

Deși promit servicii de calitate, ofertele companiilor de telefonie mobilă sau de televiziune prin cablu pot fi înșelătoare. În primele 4 luni ale anului în curs, comisarii din cadrul Comisariatului pentru Protecția Consumatorilor Ialomița au primit 60 de sesizări din partea beneficiarilor cu privire la faptul că au fost păcăliți de furnizorii de servicii cu care au semnat contracte, nemulțumiți de produsele pentru care au plătit.

Au reclamat că au fost înșelați În primele 4 luni ale anului 2017, comisarii din cadrul Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița au... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2017, 17:35 (7921 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Silvian Ciupercă, fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița, a fost achitat de Tribunalul București

Silvian Ciupercă, fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița, a fost achitat de Tribunalul București

Tribunalul București s-a pronunțat vineri, 26 mai 2017, în dosarul fostului președinte al Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă. Magistrații din Capitală au decis să dea o sentință de achitare pentru Silvian Ciupercă. Surse judiciare apreciază faptul că doar 3 persoane din cele 14 pe care Direcția Națională Anticorupție le-a trimis în judecată în această anchetă au primit condamnări la închisoare, cu suspendare. Sentința nu este definitivă, putând să fie atacată cu apel.

Silvian Ciupercă, achitat de Tribunalul București
Ancheta în cazul lui Silvian Ciupercă, fostul președinte... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2017, 16:38 (26395 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

SPORT

Ionescu a renunțat. Enache Costea, antrenor principal!

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Ionescu a renunțat. Enache Costea, antrenor principal!

În cursul zilei de joi, 25 mai 2017, antrenorul Ion Ionescu a anunțat conducerea Unirii Slobozia că dorește să renunțe la postul de «principal» al echipei. El va rămâne în continuare în cadrul Clubului, urmând să fie șef al Centrului de Copii si Juniori. În locul lui Ion Ionescu a fost promovat drept antrenor principal Enache Costea, cel care a fost secundul Unirii încă din iarna lui 2005. «Sincer să fiu m-a surprins puțin decizia pe care a luat-o domnul Ionescu. Pentru mine este o mare oportunitate și sunt pregătit să fac față acestei provocări din toate punctele de vedere. Așa cum se spune însă, în această meserie trebuie să existe și un dram de noroc!» ne-a declarat Enache Costea. Acesta va... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2017, 14:10 (8504 vizualizări - 6 comentarii)

POLITICĂ

Campanie publică împotriva achiziționării sediului BCR

PNL face apel la ialomițeni

Campanie publică împotriva achiziționării sediului BCR

Decizia președintelui Victor Moraru de a achiziționa cu orice preț fostul sediu al BCR Ialomița a declanșat o primă reacție politică. Deputatul Gheorghe Tinel a anunțat printr-un comunicat de presă că filiala ialomițeană a PNL demarează o campanie de strângere de semnături împotriva acestei decizii.

Ialomițenii trebuie să decidă!
Hotărârea Consiliului Județean Ialomița privind achiziționarea fostului sediu al BCR cu 7,8 milioane de lei a fost adoptată în ședința ordinară din luna aprilie, exclusiv prin votul celor 21 de consilieri PSD-ALDE din cadrul acestui for legislativ local... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2017, 12:35 (10607 vizualizări - 21 comentarii)

SPORT

Rămânem în Ligă!

Handbal, baraj pentru Liga Națională, CSM Unirea Slobozia-Dinamo București 19-17 (10-9)

Rămânem în Ligă!

În urmă cu doar câteva momente s-a încheiat la Sfântu Gheorghe cel mai mediatizat joc din barajul pentru menținere/promovare în Liga Națională, cel dintre CSM Unirea Slobozia și Dinamo București. Chiar dacă 80% din suflarea handbalistică românească se aștepta la victoria divizionarei secunde care, în prealabil, anunța încă din vară o revoluție pe piața transferurilor, CSM Unirea Slobozia a făcut un meci aproape perfect, iar după primele minute de tatonare s-a instalat la cârma jocului și a condus în permanență pe tabela de marcaj. Fetele lui Dumitru Muși au ignorat faptul că până și scaunele din sală erau alb-roșii și s-au agățat cu agresivitate sportivă de fiecare fază de joc. La pauză a fost... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2017, 21:05 (10362 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Instanțele ialomițene au aprobat efectuarea a 1857 de interceptări

Instanțele ialomițene au aprobat efectuarea a 1857 de interceptări

Scandalul interceptărilor telefonice aprobate de magistrații din România a ajuns și în județul Ialomița. Potrivit controversatei statistici care a făcut înconjurul țării, în perioada 2010-2015, instanțele din Slobozia, Fetești și Urziceni au dat undă verde pentru efectuarea a 1857 de interceptări! Surse judiciare susțin că solicitările au venit din partea Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, Direcția Națională Anticorupție și Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Crimă Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Slobozia.

Ialomița, cu urechile ciulite
În ultimul an... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2017, 16:45 (5879 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Marius Ștef este noul șef de la Cadastru!

Tănase Mihalcea s-a suspendat din funcție

Marius Ștef este noul șef de la Cadastru!

Oficiul Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița are un nou șef. Numele acestuia este Marius Ștef și a fost numit interimar pentru o perioadă de 6 luni.

Nu aduce anul ce aduce PSD Joi, 18 mai 2017, după a doua «descălecare» de aproape un an a lui Tănase Mihalcea, șeful de la Oficiul Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița a fost înlocuit. În locul lui a fost numit pentru o perioadă de 6 luni un cadastrist de meserie, cu firmă în spate și susținere de Stânga. Adică cu sprijin de la PSD, că numirea în funcție a venit în plic de la Agenția Națională de Cadastru... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2017, 14:05 (10168 vizualizări - 3 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
348 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ialomița: Bărbat dispărut de la domiciliu

Ialomița: Bărbat dispărut de la domiciliu

Joi, 21 ianuarie 2021, militarii din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia-Garda de Intervenție Slobozia au intervenit pentru căutarea unui bărbat despre care există informații că, în data de 10 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2021, 19:05
(2794 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Surprins la volanul unei mașini cu numere provizorii expirate

Polițiștii din Țăndărei au depistat în trafic miercuri, 20 ianuarie 2021, pe DN2A,  în orașul Țăndărei, un bărbat în vârstă de 41 ani din localitatea Platonești, în timp ce conducea un autoturism cu ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2021, 18:55
(5685 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 14 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 21 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7420, cu 14 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2021, 15:20
(1713 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 21 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 20 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7406, cu 21 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2021, 15:40
(2426 vizualizări - 0 comentarii)


Lăcusteni: Incendiu din cauza coșului de fum

Lăcusteni: Incendiu din cauza coșului de fum

În dimineața zilei de miercuri, 20 ianuarie a.c., în jurul orei 3,20, la o casă din Lăcusteni a izbucnit un incendiu. La fața locului s-au deplasat de urgență salvatorii din cadrul Detașamentului de Pompieri ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2021, 11:15
(5092 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 31 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 19 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7385, cu 31 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2021, 15:35
(5019 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Fetești

Luni, 18 ianuarie 2021, în jurul orelor 23,20, la o casă din Fetești a izbucnit un incendiu. La fața locului s-au deplasat de urgență salvatorii din cadrul Stației de Pompieri Fetești, cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2021, 12:30
(2624 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Ialomița: Infracțiuni rutiere

Pe parcursul acestui sfârșit de săptămână, polițiștii de la Rutieră au acționat, pe raza întregului județ, pentru combaterea și sancționarea nerespectării normelor privind circulația pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2021, 17:45
(1507 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 28000 de lei

La sfârșit de săptămână, forțele de ordine au continuat acțiunile pentru verificarea respectării normelor impuse pentru prevenirea și combaterea răspândirii virusului Sars-CoV-2, precum și pentru menținerea ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2021, 17:40
(3010 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 11 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 18 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7354, cu 11 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2021, 15:30
(2129 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 13 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 17 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7343, cu 13 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2021, 16:05
(2191 vizualizări - 0 comentarii)


Stejaru: Locuință cuprinsă de flăcări

Stejaru: Locuință cuprinsă de flăcări

Pompierii din Slobozia au intervenit sâmbătă, 16 ianuarie a.c., pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o locuință din Stejaru. La sosirea echipajelor, incendiul se manifesta la bunurile din două camere ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2021, 12:00
(3259 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stejaru incendiu


Grupul de Comunicare Strategică: 16 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7330, cu 16 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 15:40
(1318 vizualizări - 0 comentarii)


Cosmbâmbești: 5 persoane au fost rănite într-un accident rutier

Cosmbâmbești: 5 persoane au fost rănite într-un accident rutier

Pompierii din Slobozia au intervenit în ziua de sâmbătă, 16 ianuarie a.c., în localitatea Cosâmbești, pentru acordarea primului ajutor victimelor unui accident rutier, produs în urma impactului dintre două ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 15:15
(3054 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: 26 de persoane au fost amendate pentru că au participat la un priveghi, fără a respecta măsurile de protecție sanitară

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele s-au sesizat din oficiu, cu privire la apariția în spațiul public a unor imagini de la un priveghi ce a avut loc în seara de 13 ianuarie a ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 14:48
(3854 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Întreruperi programate ale furnizării energiei electrice

E-Distribuție Dobrogea informează faptul că, în perioada 18-22 ianuarie a.c., pe raza județului Ialomița vor avea loc întreruperi programate ale furnizării energiei electrice. Întreruperea curentului electric ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 17:40
(5734 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: 3 mașini, implicate într-un accident rutier

Urziceni: 3 mașini, implicate într-un accident rutier

În ziua de vineri, 15 ianuarie a.c., pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident de circulație, în eveniment fiind implicate 3 autoturisme. În urma impactului dintre cele 3 mașini a rezultat rănirea ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 16:15
(2086 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


ISU Ialomița: Recomandări privind utilizarea surselor de încălzire în zilele geroase

Potrivit unei informări a Administrației Naționale de Meteorologie, și în județul Ialomița se vor înregistra temperaturi foarte scăzute. Astfel, în intervalul 16-20 ianuarie 20201, pe parcursul nopților ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 16:10
(5281 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 44 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 15 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7314, cu 44 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 15:50
(2463 vizualizări - 0 comentarii)


Luceafărul poeziei românești, cinstit la Catedrala Urziceni

Luceafărul poeziei românești, cinstit la Catedrala Urziceni

Poetul național Mihai Eminescu spunea: «Biserica lui Mateiu Basarab și Varlaam, Maica spirituală a neamului românesc, care a născut unitatea limbei și unitatea etnică a poporului, ea care domnește puternică dincolo de granițele noastre și e azilul de mântuire națională în țări unde românul nu are stat, ce va deveni ea în mâna tagmei patriotice? Peste tot credințele vechi mor, un materialism brutal le ia locul, cultura secolului, mână în mână cu sărăcia claselor lucrătoare, amenință toată clădirea măreață a civilizației creștine» ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 15:05
(3750 vizualizări - 0 comentarii)


ENGIE Romania, o nouă ofertă de energie electrică

ENGIE România lansează o nouă ofertă de energie electrică, care se poate contracta simplu, on-line-ENGIE Star. În contextul eliminării, de la 1 ianuarie 2021, a prețurilor reglementate la energie ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 13:50
(4326 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Salariul de bază minim brut-2300 de lei

Conform HG nr. 4 din 13 ianuarie 2021, publicată în Monitorul Oficial nr. 40/13.01.2021 începând cu data de 13 ianuarie 2021, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, prevăzut la art. 164 ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 21:25
(4263 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Țăndărei, surprins de radar cu 153 km/h. Nu avea permis de conducere!

În cursul zilei de miercuri, 13 ianuarie 2021, în jurul orelor 17,00,  polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au depistat pe DN2A-E60, un șofer ce se deplasa din direcția Slobozia către Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 17:40
(4235 vizualizări - 1 comentariu)


Căzănești: Petrecere de logodnă, întreruptă de polițiști

82 de efective de poliție și poliție locală au fost la datorie în ultimele 24 de ore, împreună cu jandarmi și reprezentanți ai altor instituții cu atribuții de control, pentru verificarea respectării măsurilor ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 17:25
(2076 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 28 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 14 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7270, cu 28 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 16:10
(2834 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Noua Declarație unică 212

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabili interesați că Declarația unică (D112) a fost modificată prin Ordinul președintelui ANAF nr. 14 din 7 ianuarie 2021 pentru aprobarea ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 14:35
(2005 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC GREENFIBER INTERNATIONAL SA
PL URZICENI angajează personal
Vrei stabilitate? Seriozitate?
Atunci APLICĂ la compania noastră!
Suntem unul dintre cei mai mari
angajatori din Urziceni și angajăm următoarele categorii de personal:
• Electrician
• Stivuitorist
• Controlor calitate
• Mecanic întreținere
și reparații utilaje
• Operator chimist
• Muncitor necalificat

Oferim:
Contract individual de muncă,
salariu fix, tichete de masă, transport.

Ne puteți contacta
la telefon 0751/151.156
sau puteți depune CV-ul personal la
poarta societății din localitatea Urziceni,
DN2, Km 57,5
(fosta fabrică de ferite din Urziceni)

14 Ianuarie 2021, 14:10


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 33000 de lei

Acțiunile preventive ale polițiștilor ialomițeni pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, desfășurate în ultimele 24 de ore, au condus la aplicarea a peste 130 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 17:05
(3297 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Stadiul plăților în Campania 2020

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) continuă autorizarea plății regulare pentru Campania 2020, până la acest moment fiind autorizați la plată un număr de 760465 fermieri, reprezentând ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 16:05
(2413 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 22 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 13 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7242, cu 22 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 15:55
(2387 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...