Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Inspectorii ITM Ialomița au amendat constructorii «gropii lui Stoica»

Inspectorii ITM Ialomița au amendat constructorii «gropii lui Stoica»

Proiectul privind reabilitarea Pieței Revoluției din Slobozia a intrat din nou în atenția organelor de control. Concret, inspectorii din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au efectuat un control tematic pe șantierul din centrul orașului. La final, aceștia au amendat cu 15 mii de lei societatea Unisat Energy București, firmă care a preluat lucrările în baza unui contract de subantrepriză de la beneficiarul de drept al proiectului inițiat de municipalitatea slobozeană, ACM 4 București, pentru nerespectarea programului de repaus al muncitorilor. În urma unei acțiuni similare întreprinsă de ITM Ialomița, pe același șantier a fost deschis un dosar penal, înregistrat pe rolul Parchetului... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2017, 13:20 (19130 vizualizări - 19 comentarii)

ANCHETĂ

Primarul Cristinel Lambru blochează o investiție de 6,2 milioane de euro

Acuzații de incompetență administrativă la Gura Ialomiței

Primarul Cristinel Lambru blochează o investiție de 6,2 milioane de euro

3 comune din Ialomița, respectiv Mihail Kogălniceanu, Giurgeni și Gura Ialomiței, riscă să returneze o invesțiție de 6,2 milioane de euro realizată cu fonduri europene! Investiția a avut drept scop reabilitarea sistemului de alimentare cu apă al localităților, însă nu a obținut din partea Direcției de Sănătate Publică autorizația sanitară de funcționare. Principalul vinovat pentru blocajul creat este considerat Cristinel Lambru, primarul comunei Gura Ialomiței. Următorul termen scadent pentru investiție este luna septembrie a acestui an...

Istoria unui proiect european
Investiția... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2017, 19:40 (14172 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Proiectul de oraș al lui Adrian Mocioniu a împlinit un an

Minciunile electorale au picioare scurte

Slobozia: Proiectul de oraș al lui Adrian Mocioniu a împlinit un an

În urmă cu un an, după un concept furat de pe internet, Adrian Mocioniu citea sârguincios în fața unei table de școlar despre viitoarele sale realizări, în cazul în care va fi ales primar al orașului Slobozia. De la data lansării proiectului a trecut un an, iar în mai puțin de o săptămână și primarul Adrian  Mocioniu împlinește un an de mandat. Prin urmare, considerăm că este oportună o trecere în revistă a promisiunilor făcute atunci și, de ce nu, a realizărilor administrației locale din acest an.

Câte promisiuni, atâtea minciuni
«Trăiesc de o viață în Slobozia și vreau... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2017, 11:20 (8776 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Sărbătorile Noroiului

«Vai de noi», ediția 2017

Sărbătorile Noroiului

Ajunse la ediția a XVII-a, «Sărbătorile Sloboziei» de anul acesta au stat sub semnul noroiului. În pofida acestui neajuns, la evenimentele organizate de autoritățile locale în cele 3 zile de sărbătoare au participat peste 10000 de slobozeni. Conform unei prime estimări, valoarea cheltuielilor generate de manifestări se ridică la 200 mii de lei. Cea mai mare sumă plătită de autorități a fost pentru onorariul Deliei, vedetă care a concertat sâmbătă, 27 mai 2017, circa o jumătate de oră.

O ediție cenușie După o lungă serie de bâlbe publice legate de organizarea manifestărilor, «Sărbătorile... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2017, 19:55 (8521 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

SPORT

Junioarele III, la turneul final

Handbal, CSS Slobozia

Junioarele III, la turneul final

În perioada 31 mai-4 iunie 2017, la Comănești, județul Bacău, se desfășoară turneul final al campionatului național de handbal feminin adresat junioarelor III. CSS Slobozia a deplasat un lot de 14 jucătoare, singura cu probleme medicale fiind portărița Patricia Drăghici, handbalistă ce a demonstrat în turneul semifinal că și în aceste condiții poate fi utilă echipei. Conform antrenorului Marian Simion, obiectivul a fost deja atins, tot ce se va întâmpla pozitiv la această competiție reprezentând un bonus. Primele 3 zile sunt rezervate jocurilor din grupă. Miercuri, de la 15,30, CSS Slobozia va întâlni Art Galați, urmând ca joi, de la orele 14,00, să joace cu LPS Iași, iar vineri, de la 15,30,... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2017, 18:35 (5437 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

«SUPERLICEENII»

«SUPERLICEENII»

Statisticile arată că la nivelul județului Ialomița rata abandonului școlar este într-o permanentă creștere. Cu mai bine de 5 ani în urmă, Educația ialomițeană făcea eforturi pentru reintegrarea în Învățământul public a persoanelor care au renunțat să mai frecventeze cursurile. Astăzi, doar o singură școală din județ se preocupă să implementeze astfel de programe educative. Este vorba despre Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia, care a înființat clase de liceu cu frecvență redusă. Dincolo de hibele sistemului, programul are un real succes în rândul celor care vor să revină la școală. Iar cei care au reușit să se înscrie, deși acum sunt adulți cu familii și responsabilități, recunosc... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2017, 17:20 (5812 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Oferte pentru jucătoarele Sloboziei

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia

Oferte pentru jucătoarele Sloboziei

După ce vineri, 26 mai 2017, CSM Unirea Slobozia a spulberat Universitatea Reșița, cu 41-16, avem în continuare echipă de Ligă Națională. Rămâne de văzut când vom avea și sală...

Oferte pentru jucătoarele Sloboziei Indiferent de numele și structura pe care echipa de handbal a Sloboziei la va îmbrăca din această vară, este clar că lotul va suferi ceva modificări. O parte dintre jucătoare sunt cotate la bursa de zvonuri cu șanse de a schimba echipa, iar unele dintre ele sunt tentate să dea curs noilor oferte. Portarul Lăcrămioara Stan se va întoarce la Dunărea Brăila, club de care aparține... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2017, 16:35 (5942 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Zile Medicale Ialomițene», eveniment ajuns la a VI-a ediție

«Zile Medicale Ialomițene», eveniment ajuns la a VI-a ediție

În urmă cu o săptămână, în stațiunea Amara, s-a desfășurat a VI-a ediție a Conferinței Regionale «Zile Medicale Ialomițene». Evenimentul a fost organizat de reprezentanții Colegiilor Medicilor din județele Ialomița și Călărași și a constat într-o serie de prezentări științifice pe teme medicale, susținute de medicii specialiști ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia, ai Spitalului Județean de Urgență Călărași precum și ai Spitalului Municipal Urziceni. De asemenea, în cadrul manifestării s-au desfășurat și schimburi de experiență între medicii de familie și specialiștii care și-au prezentat studiile realizate.

Dezbateri pe teme medicale în stațiunea Amara... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2017, 15:10 (3256 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița: 165 de dosare pentru gradațiile de merit

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița: 165 de dosare pentru gradațiile de merit

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița informează faptul că la nivelul județului 165 de profesori și-au depus dosarele pentru a beneficia de gradațiile de merit. În următoarea perioadă urmează evaluarea tuturor propunerilor, urmând ca în prima jumătate a lunii august 2017 să fie făcută publică lista finală a cadrelor didactice care vor beneficia de acest stimulent financiar acordat de Ministerul Educației.

Beneficii pentru profesori Gradațiile de merit reprezintă un spor salarial pe care Ministerul Educației îl acordă profesorilor care s-au remarcat pe parcursul unui an școlar. Acest... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2017, 14:05 (24060 vizualizări - 71 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița rurală trăiește din ajutorul de șomaj

Ialomița rurală trăiește din ajutorul de șomaj

O analiză a Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița arată faptul că cei mai mulți dintre șomerii județului locuiesc la sate. Statistica arată că din cei 6500 de șomeri ialomițeni, 4825 își au domiciliul în mediul rural. Fruntașe la numărul de persoane aflate în căutarea unui loc de muncă sunt comunele Traian, Valea Ciorii, Miloșești sau Borănești. Reprezentanții autorităților locale susțin faptul că situația este generată de gradul scăzut de calificare profesională a comunităților pe care le reprezintă și lipsa de interes afișată de investitori.

Șomerii din Ialomița trăiesc la țară... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2017, 10:55 (4590 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un singur medic de Boli Infecțioase acordă consultații în Ialomița

De 30 de ani

Un singur medic de Boli Infecțioase acordă consultații în Ialomița

Criza de medici specialiști din Ialomița pare să se adâncească. De 30 de ani, în județ, există un singur medic de Boli Infecțioase care acordă consultații pacienților. Specialistul s-a pensionat de 4 ani, însă prestează activitate cu jumătate de normă la Ambulatoriul de Specialitate al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești. Până în 2013, în cadrul aceleiași unități medicale a funcționat și singura secție pentru tratarea bolilor infecțioase din Ialomița, însă ea a fost desființată. Deși autoritățile au promis că vor face eforturi în sensul redeschiderii, situația a rămas neschimbată.

O specialitate unică... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2017, 14:40 (5854 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

COMUNICAT DE PRESĂ

(P) Campania «Deșeurile reciclabile te inspiră!» s-a încheiat cu vizita elevilor la stația de sortare și reciclare din Constanța

Vineri, 26 mai a.c., campania «Deșeurile reciclabile te inspiră!», desfășurată de Polaris M Holding alături de elevii clasei a III-a de la Școala Gimnazială «Sf. Andrei» din Slobozia, a continuat cu o vizită la stația de sortare și reciclare din Constanța.
Campania «Deșeurile reciclabile te inspiră» a fost inițiată în cadrul programului național «Școala Altfel» și a atins două componente: una teoretică și cealaltă practică. În cadrul primei etape, elevii au participat la un concurs de compuneri pe teme ecologice, unde și-au pus la lucru creativitatea și au demonstrat că au înțeles tematica concursului, și anume protejarea mediului înconjurător. În urma acestui concurs, toți elevii au fost... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2017, 13:20 (5044 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Victor Moraru s-a îndrăgostit de-o șenilată!

Adio, Sara!

Victor Moraru s-a îndrăgostit de-o șenilată!

Vineri, 19 mai 2017, la sediul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» a fost inaugurată în prezența autorităților județene o investiție așteptată de mai bine de 5 ani. Investiția are o valoare de inventar de 133 mii de lei și a fost testată de către însuși Președintele Victor Moraru. Gurile rele spun că a fost dragoste la prima vedere. Și cine suntem noi să le contrazicem?!

În pielea Președintelui
Evenimentul a fost anunțat pentru orele 11,00, dar Președintele a întârziat puțin. Nu mult... Cât să simtă nea Gigi, prefectul, cine e jupânul. Dar n-a fost intenționat... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2017, 11:05 (7491 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Creatorul de personaje digitale

Creatorul de personaje digitale

Un elev de liceu visează să devină creator de personaje animate pentru jocurile video. «Există o facultate în Olanda, de „games design“... Facultatea are 50 de ani, dar de 3 ani are și specializarea asta pe care mi-o doresc eu...». În așteptarea studenției, lumea lui Cezar este populată de personaje și povești uimitoare. Unele dintre ele ni le-a împărtășit... Despre celelalte vom afla, probabil, peste câțiva ani, când va deveni celebru. Pentru că Cezar știe că e scris să se întâmple asta!

Visul lui Cezar
Cezar împlinește 18 ani luna viitoare și va deveni... creator de personaje... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2017, 13:05 (29405 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga 3, Unirea Slobozia-Viitorul Domnești 2-3

Alexandru Văduva ne-a «văduvit» de un punct

Plecarea antrenorului Ion Ionescu nu a produs șocul pozitiv, Unirea Slobozia pierzând și meciul  cu Viitorul Domnești. Partida de vineri, 26 mai 20017, de pe «1 Mai», a încheiat un sezon modest, în care subțirimea lotului și inconstanța în evoluții și-au spus cuvântul.

Pragmatism italian  în primul act Conduși de pe margine de Enache Costea, fotbaliștii Unirii au mutat jocul în jumătatea oaspeților încă din start. Astfel apar și primele ocazii la poarta lui Vâlceanu. În minutul 7, Răduca îi pasează lui Drăguț, care șutează peste poartă, urmată de lovitura de cap a lui... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2017, 23:15 (6779 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Furnizorii de telefonie mobilă, verificați de comisarii de la Protecția Consumatorilor

Ialomița: Furnizorii de telefonie mobilă, verificați de comisarii de la Protecția Consumatorilor

Deși promit servicii de calitate, ofertele companiilor de telefonie mobilă sau de televiziune prin cablu pot fi înșelătoare. În primele 4 luni ale anului în curs, comisarii din cadrul Comisariatului pentru Protecția Consumatorilor Ialomița au primit 60 de sesizări din partea beneficiarilor cu privire la faptul că au fost păcăliți de furnizorii de servicii cu care au semnat contracte, nemulțumiți de produsele pentru care au plătit.

Au reclamat că au fost înșelați În primele 4 luni ale anului 2017, comisarii din cadrul Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița au... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2017, 17:35 (7923 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Silvian Ciupercă, fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița, a fost achitat de Tribunalul București

Silvian Ciupercă, fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița, a fost achitat de Tribunalul București

Tribunalul București s-a pronunțat vineri, 26 mai 2017, în dosarul fostului președinte al Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă. Magistrații din Capitală au decis să dea o sentință de achitare pentru Silvian Ciupercă. Surse judiciare apreciază faptul că doar 3 persoane din cele 14 pe care Direcția Națională Anticorupție le-a trimis în judecată în această anchetă au primit condamnări la închisoare, cu suspendare. Sentința nu este definitivă, putând să fie atacată cu apel.

Silvian Ciupercă, achitat de Tribunalul București
Ancheta în cazul lui Silvian Ciupercă, fostul președinte... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2017, 16:38 (26404 vizualizări - 28 comentarii)

SPORT

Ionescu a renunțat. Enache Costea, antrenor principal!

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Ionescu a renunțat. Enache Costea, antrenor principal!

În cursul zilei de joi, 25 mai 2017, antrenorul Ion Ionescu a anunțat conducerea Unirii Slobozia că dorește să renunțe la postul de «principal» al echipei. El va rămâne în continuare în cadrul Clubului, urmând să fie șef al Centrului de Copii si Juniori. În locul lui Ion Ionescu a fost promovat drept antrenor principal Enache Costea, cel care a fost secundul Unirii încă din iarna lui 2005. «Sincer să fiu m-a surprins puțin decizia pe care a luat-o domnul Ionescu. Pentru mine este o mare oportunitate și sunt pregătit să fac față acestei provocări din toate punctele de vedere. Așa cum se spune însă, în această meserie trebuie să existe și un dram de noroc!» ne-a declarat Enache Costea. Acesta va... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2017, 14:10 (8504 vizualizări - 6 comentarii)

POLITICĂ

Campanie publică împotriva achiziționării sediului BCR

PNL face apel la ialomițeni

Campanie publică împotriva achiziționării sediului BCR

Decizia președintelui Victor Moraru de a achiziționa cu orice preț fostul sediu al BCR Ialomița a declanșat o primă reacție politică. Deputatul Gheorghe Tinel a anunțat printr-un comunicat de presă că filiala ialomițeană a PNL demarează o campanie de strângere de semnături împotriva acestei decizii.

Ialomițenii trebuie să decidă!
Hotărârea Consiliului Județean Ialomița privind achiziționarea fostului sediu al BCR cu 7,8 milioane de lei a fost adoptată în ședința ordinară din luna aprilie, exclusiv prin votul celor 21 de consilieri PSD-ALDE din cadrul acestui for legislativ local... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2017, 12:35 (10610 vizualizări - 21 comentarii)

SPORT

Rămânem în Ligă!

Handbal, baraj pentru Liga Națională, CSM Unirea Slobozia-Dinamo București 19-17 (10-9)

Rămânem în Ligă!

În urmă cu doar câteva momente s-a încheiat la Sfântu Gheorghe cel mai mediatizat joc din barajul pentru menținere/promovare în Liga Națională, cel dintre CSM Unirea Slobozia și Dinamo București. Chiar dacă 80% din suflarea handbalistică românească se aștepta la victoria divizionarei secunde care, în prealabil, anunța încă din vară o revoluție pe piața transferurilor, CSM Unirea Slobozia a făcut un meci aproape perfect, iar după primele minute de tatonare s-a instalat la cârma jocului și a condus în permanență pe tabela de marcaj. Fetele lui Dumitru Muși au ignorat faptul că până și scaunele din sală erau alb-roșii și s-au agățat cu agresivitate sportivă de fiecare fază de joc. La pauză a fost... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2017, 21:05 (10367 vizualizări - 17 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
302 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: 124 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 1 septembrie 2014, sînt disponibile 124 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 11:20
(5799 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Femeie salvată de pompieri dintr-o fîntînă

O femeie în vîrstă de 63 de ani, din orașul Amara, s-a aruncat în această dimineață într-o fîntînă aflată pe cîmp, la aproximativ 1 km distanță de oraș. Strigătul după ajutor al acesteia a fost auzit de ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 10:15
(5773 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un tînăr de 23 de ani, din orașul Fierbinți Tîrg, a fost depistat de către polițiștii rutieri pe raza localității de domiciliu în timp ce conducea un scuter, deși anterior consumase băuturi alcoolice. ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 09:40
(4031 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Blocada», în derulare

Polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenați, în perioada 29-31 august a.c., în executarea unei serii de acțiuni în sistem integrat și ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2014, 09:05
(6798 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița controlează exploatațiile de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita informează că, în această perioadă, se desfășoară controlul/supracontrolul la fața locului, în exploatațiile de bovine, ovine ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 15:25
(6986 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A furat capra vecinului

Polițiștii feteșteni cercetează un tînăr, în vîrstă de 29 de ani, din Fetești, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de «furt calificat». Cel în cauză este bănuit că a sustras din curtea unui consătean caprine ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 14:20
(5517 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Căzănești

Polițiștii Serviciului Investigarea Fraudelor, Serviciului Rutier și Poliției Orașului Căzănești au acționat pe raza localității, pe linia prevenirii și combaterii faptelor antisociale. Polițiștii au acționat ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 12:25
(6347 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconierii, în vizorul Poliției

Efective din cadrul Poliției Municipiului Fetești au desfășurat în cursul zilei de marți, 26 august a.c., o acțiune pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol, a transportului și comercializării ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 11:10
(7137 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Județul la control

Marți, 26 august 2014, polițiștii Rutieri și de Ordine Publică au acționat pe arterele rutiere județene, în scopul prevenirii și combaterii infracțiunilor pe linie de circulație rutieră. Astfel, au fost ...[citește_toată_știrea]

27 August 2014, 10:05
(5779 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Pieton acroșat pe trecere de autoturismul unui șofer de 81 de ani

Aflat la volanul unui autoturism, un bătrîn de 81 de ani, din București, a provocat un accident de circulație pe raza comunei Coșereni. Șoferul octogenar a lovit cu mașina un pieton. Respectivul pieton ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 15:25
(8080 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Șofer prins băut la volan

Un șofer de 34 de ani, din Căzănești, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost prins conducînd sub influența băuturilor alcoolice. Valoarea alcoolemiei respectivului conducător auto era destul de mare ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 12:40
(6842 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Rezultatele acțiunii «Blocada»

Acțiunea polițiștilor ialomițeni denumită «Blocada», demarată în perioada 22-24 august a.c., a avut rezultate surprinzătoare. În toată această perioadă de timp, oamenii legii au aplicat peste 400 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 11:20
(7306 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Prins la furat de cereale

În prag de recoltare, culturile sînt amenințate de hoți. Un tînăr din Bordușani a fost prins de polițiști în timp ce transporta cu o căruță peste 400 kilograme de porumb furat, firește, de pe terenurile ...[citește_toată_știrea]

26 August 2014, 10:25
(5699 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Începe «Festivalul Clătitelor»

Stațiunea Amara este din nou în sărbătoare. Primăria orașului și Consiliul Local organizează o nouă ediție a «Festivalului Clătitelor». La ediția din acest an participanții sînt îndemnați la mișcare și ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 16:35
(9485 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: Înșelat prin metoda «Accidentul»

Escrocii care înșeală oamenii prin metoda «Accidentul» au reușit să scoată din buzunarul unui bătrîn din comuna ialomițeană Mărculești 8000 lei. Polițiștii au deschis o anchetă în acest caz. O voce necunoscută ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 14:10
(7292 vizualizări - 5 comentarii)


Fetești: Arestată după 5 ani

O femeie, de 38 de ani, din Fetești a ajuns în sfîrșit în spatele gratiilor după ce s-a sustras pedepsei cu închisoarea la care a fost condamnată de judecători. Inculpata s-a ascuns de organele judiciare ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 12:55
(7163 vizualizări - 0 comentarii)


Mesaj important de la APIA pentru rentierii ialomițeni

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița reamintește că, pentru a intra în posesia rentei viagere cuvenite pentru anul 2013, rentierii trebuie să se prezinte pînă la ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 11:45
(7814 vizualizări - 1 comentariu)


Sudiți: Agricultor pe un teren «minat»

Un localnic din comuna Sudiți a făcut o descoperire mai puțin obișnuită. În timp ce executa lucrări agricole, omul a descoperit două proiectile de artilerie, ce datează din timpul celor două mari conflagrații ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 10:20
(6667 vizualizări - 0 comentarii)


«Jandarmeria pe înțelesul tuturor», la Tabăra «Pavilioane» Amara

În această săptămînă, jandarmii ialomițeni s-au aflat în misiune în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara. Oamenii legii le-au explicat copiilor cazați aici rolul și importanța misiunilor Jandarmeriei ...[citește_toată_știrea]

22 August 2014, 09:50
(6729 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenții ale pompierilor ialomițeni

Fumul dens ce se observa vineri, 15 august a.c., în jurul orei 20,30, din interiorul unei librării din orașul Țăndărei, i-a determinat pe cetățenii din zonă să alerteze pompierii, cu precădere că spațiul ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 16:05
(5637 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Ziua informării dedicate șomerilor cu privire la serviciile EURES»

La sfîrșitul lunii iulie 2014, AJOFM Ialomița a organizat «Ziua informării dedicate șomerilor cu privire la serviciile EURES», eveniment al cărui scop a fost acela de a informa persoanele aflate în căutarea ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 14:30
(6763 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a tamponat un alt autoturism

Poliția Fetești a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. În timp ce un bărbat, de 43 de ani, din Fetești, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 13:00
(4791 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Slobozia: Bătrînă de 74 de ani, acroșată pe trecerea de pietoni

Un accident rutier s-a petrecut duminică, 17 august a.c., în jurul orei 16,45, pe raza municipiului Slobozia. În timp ce un tînăr, în vîrstă de 23 de ani, din județul Brăila, conducea un autoturism pe strada ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 12:40
(5487 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Andrășești: Accident din cauza neatenției

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că vineri, 15 august 2014, în afara localității Andrășești, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. Astfel, în jurul orei 4,45, în timp ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 10:10
(6180 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Alege Viața!», acțiune pentru prevenirea accidentelor rutiere

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară, în perioada 18-24 august a.c., o acțiune preventivă pentru reducerea numărului de accidente rutiere produse pe fondul nerespectării vitezei, circumscrisă ...[citește_toată_știrea]

18 August 2014, 08:50
(4683 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: Tînăr de 19 ani, reținut după ce a furat un autoturism

Polițiștii au identificat și reținut un tînăr, de 19 ani, după ce a sustras un autoturism din fața unei locuințe din comuna Sfîntu Gheorghe. Poliția a fost sesizată miercuri, 13 august a.c., de către un ...[citește_toată_știrea]

14 August 2014, 16:20
(7058 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: 200 de polițiști în stradă de «Sfînta Maria»

Aproximativ 200 de polițiști vor fi la datorie, pe timpul manifestărilor prilejuite de Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului (Sfînta Maria), pentru asigurarea climatului de ordine și siguranță publică. ...[citește_toată_știrea]

14 August 2014, 15:15
(4487 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Cereri de plată privind bunăstarea porcinelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita reamintește că, pînă la data de 18 august 2014, inclusiv, se depun Cererile de plată pentru Măsura 215-pachet a)-plăți privind ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 17:40
(5693 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Biciclist băut, acroșat de un autoturism al cărui șofer a părăsit locul accidentului

Poliția a fost sesizată marți, 12 august a.c., cu privire la faptul că pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce un bărbat, de 45 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 15:35
(8789 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Bărcănești: Prins la volan cu un permis de conducere fals

Polițiștii Secției Rurale Coșereni au oprit pentru control în trafic, pe raza comunei Bărcănești, un autoturism condus de un localnic, de 25 de ani. Cu ocazia controlului documentelor, tînărul a prezentat ...[citește_toată_știrea]

13 August 2014, 10:55
(7785 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
@ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...