Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Firimituri» bugetare pentru administrațiile locale din Ialomița

«Firimituri» bugetare pentru administrațiile locale din Ialomița

Vineri, 10 martie 2017, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit în cadrul unei ședințe extraordinare pentru a aproba «repartizarea pe bugetele locale ale unităților administrativ-teritoriale din județ a unor sume defalcate din unele venituri ale bugetului de stat, pe anul 2017». Anunțat de oficialii județeni încă de la sfârșitul lunii februarie a.c., proiectul a fost aprobat cu lejeritate grație mașinii de vot PSD-ALDE. Sumele reprezintă, așa cum a explicat indirect și președintele Victor Moraru, «firimituri» bugetare care nu rezolvă problemele administrative și investiționale cu care se confruntă edilii din Ialomița.

Un buget de «firimituri»... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2017, 13:15 (2590 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

CSS Slobozia-Danubius Călărași 36-6 (15-2)

Handbal, Junioare III

CSS Slobozia-Danubius Călărași 36-6 (15-2)

Făcând o glumă oarecum amară, am putea spune că în momentul de față handbalul feminin juvenil este singurul sport de echipă unde Slobozia este deasupra Călărașiului. Au demonstrat-o din plin Junioarele III ale CSS Slobozia, în meciul disputat sâmbătă, 11 martie 2017, contra echipei similare a Danubiusului Călărași. Elocvent este însuși faptul că portarii Patricia Drăghici, Anne Bool și Maria Lungu au încasat pe toată durata partidei doar 6 goluri. În rest, tinerele handbaliste slobozence au dominat meciul de la un capăt la altul, antrenorul Marian Simion având posibilitatea să ruleze tot lotul și, de asemenea, să experimenteze un nou sistem de apărare. CSS Slobozia a învins cu 36-6 (15-2), pentru... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2017, 11:30 (5190 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Subvenții agricole de 307,8 milioane de lei în Ialomița

Subvenții agricole de 307,8 milioane de lei în Ialomița

Județ eminamente agricol, Ialomița are 3 firme în topul național beneficiarilor celor mai mari subvenții din campania agricolă 2015-2016. În anul următor, susține directorul APIA Ialomița, Florea Stoian, situația rămâne constantă, iar sumele se vor majora ca urmare a «sprijinului cuplat vegetal». Ziarul nostru a realizat un «Top 10» al firmelor care beneficiază de cele mai mari subvenții agricole din Ialomița în perioada menționată mai sus.

Statistici de miliarde
Estimată pentru anul agricol 2016-2017 la 130 de euro/hectar, subvenția agricolă reprezintă una dintre puținele forme... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2017, 09:40 (4669 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Deciziile de pensionare se dau după zile întregi de așteptare

La Slobozia

Deciziile de pensionare se dau după zile întregi de așteptare

Rămas fără medic specialist, Compartimentul de Expertiză Medicală și Recuperare a Capacității de Muncă, din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, are nevoie de un înlocuitor. Oficialii Casei Județene de Pensii Ialomița, în subordinea căreia se află acest cabinet, au scos de mai multe ori postul la concurs, însă pentru o perioadă determinată. Surse din cadrul instituției susțin însă că soluția vacantării temporare a fost adoptată în speranța revenirii medicului Adrian Ștefan, condamnat la 4 ani cu executare în primă instanță, pentru fapte de «corupție». Singura soluție pe care reprezentanții instituției au descoperit-o a fost delegarea la Slobozia, o dată pe lună, a medicului specialist... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2017, 19:20 (5108 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Bronz în Bulgaria pentru Răzvan Jeaca

Lupte

Bronz în Bulgaria pentru Răzvan Jeaca

În perioada 10-12 martie 2017, în localitatea Galabovo, din Bulgaria, s-a desfășurat Turneul «Zlati Dinev Roydev», competiție internațională de lupte adresată juniorilor mici. Au participat sportivi din țara gazdă din Macedonia, Ucraina, Moldova, Grecia, Turcia și România. Țara noastră a fost reprezentată de 5 sportivi, iar antrenorul coordonator a fost Marian Moraru. Antrenorul de la CS Amara a avut în lot și doi sportivi ai Clubului ialomițean: Răzvan Jeaca și Alexandru Stan. După mai multe lupte strânse, cu 2 victorii și 2 înfrângeri, Alexandru Stan a terminat pe locul 5, la 35 de kilograme. Răzvan Jeaca a adus bronzul delegației României la 38 de kilograme. Palmaresul său a fost compus de... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2017, 18:10 (3435 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Revolta codașelor

Înaintea etapei a 17-a disputată sâmbătă, 11 martie 2017, FC Traian era pe locul 14 în ierarhia Ligii a IV-a, având 10 puncte. Urma pe 15 Recolta Bărcănești, cu 8 puncte, iar pe ultimul loc Fulgerul Fierbinți, cu doar 6 puncte. 3 echipe rupte de restul competitoarelor, părând în imposibilitatea de a mai încurca pe cineva... Și, totuși, sâmbătă a fost ziua surprizelor. Bomba a detonat-o Fulgerul Fierbinți care, din postura de ultimă clasată, întâlnea liderul CS Amara. Deși pornea cu statutul de victimă sigură în orice situație, trupa din orașul cu nume de serial a reușit un egal la care nici cei mai optimiști microbiști ai locului nu se așteptau. O altă surpriză a fost reușită de FC Traian, care... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2017, 15:50 (4930 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicul chirurg Octavian Alexandrescu, subsecretar de stat în Ministerul Sănătății

De la Spitalul Urziceni la Ministerul Sănătății

Medicul chirurg Octavian Alexandrescu, subsecretar de stat în Ministerul Sănătății

Fostul vicepreședinte al Colegiului Medicilor Ialomița este noul subsecretar de stat al Ministerului Sănătății. Chirurgul Octavian Alexandrescu a fost numit în această funcție printr-o decizie a premierului Sorin Grindeanu, publicată în Monitorul Oficial luni, 13 martie 2017.

De la Urziceni, la București Medic al Spitalului Municipal Urziceni, chirurgul Octavian Alexandrescu a fost consilier local PSD al Consiliului Local Urziceni, iar din 2016 a fost ales vicepreședinte al Colegiului Medicilor Ialomița. În baza unei decizii a premierului Sorin Grindeanu, medicul Octavian Alexandrescu... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2017, 13:25 (5037 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Primul-ministru Sorin Grindeanu și ministrul Apelor și Pădurilor, Adriana Petcu, la Slobozia

Primul-ministru Sorin Grindeanu și ministrul Apelor și Pădurilor, Adriana Petcu, la Slobozia

Vizită de lucru la Slobozia a primului-ministru Sorin Grindeanu și a ministrului Apelor și Pădurilor, Adriana Petcu. Potrivit informațiilor, cei doi oficiali vor participa miercuri, 15 martie 2017, la o întâlnire desfășurată la sediul Direcției Silvice Ialomița. Ulterior, programul celor doi demnitari cuprinde plantarea de arbori pe un teren din apropierea pădurii de la ieșirea din Slobozia spre Țăndărei.

Slobozia, vizitată de premierul Grindeanu Seria vizitelor oficiale de miercuri, 15 martie 2017, va fi deschisă de Adriana Petcu, ministrul Apelor și Pădurilor, începând cu orele 1... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2017, 10:35 (4994 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Munca în folosul comunității, pedeapsă pentru 293 de inculpați din Ialomița

Munca în folosul comunității, pedeapsă pentru 293 de inculpați din Ialomița

Serviciul de Probațiune al Județului Ialomița a dat publicității cifra condamnaților pe care instanțele de judecată i-au obligat să presteze muncă în folosul comunității. În baza sentințelor penale definitive, 293 de inculpați ialomițeni au desfășurat astfel de activități. Majoritatea dintre aceștia s-au aflat în supravegherea administrațiilor locale sau instituțiilor subordonate din cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița.

Domeniul public, întreținut de inculpați
Potrivit legii, în cazul persoanelor condamnate la închisoare cu suspendare... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2017, 10:10 (4173 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rămas bun nea Mișa!

Fostul jucător și antrenor al Unirii, Nicu Mihai a decedat

Rămas bun nea Mișa!

Nicu Mihai, omul cu care se confundă istoria echipei de fotbal Unirea Slobozia, a încetat din viață în cursul dimineții de luni, 13 martie 2017, pierzând lupta cu o boală necruțătoare. În vârstă de doar 62 de ani, nea Mișa s-a dedicat întreaga viață fotbalului slobozean. A fost junior la Azotul Slobozia la începutul anilor ’70, iar apoi portar atît la Unirea, cât și la Olimpia Slobozia. După terminarea carierei de jucător a devenit antrenor la grupele de copii și juniori, fiind cel care l-a descoperit pe Adrian Mihalcea. În ultimele două decenii a fost maseur al echipei de fotbal, ajutând la recuperarea condiției fizice a sute de fotbaliști. Vestea cutremurat... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2017, 19:20 (9835 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investigații medicale de 2,6 milioane de lei în Ialomița

Ianuarie/februarie 2017

Investigații medicale de 2,6 milioane de lei în Ialomița

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a făcut o estimare a sumelor pe care le-a plătit pe primele două luni ale anului în curs, pentru efectuarea investigațiilor medicale. Potrivit informațiilor oficiale, ialomițenii au consumat 2,6 milioane de lei pentru realizarea de analize, ecografii, radiografii, investigații de tip RMN sau Computer Tomograf.

Buget pentru analizele medicale
Datele Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată faptul că, în perioada 1 ianuarie 2017-28 februarie 2017, peste 2400 de ialomițeni au beneficiat de investigații medicale. Cele... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2017, 17:35 (3248 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sportul ialomițean a intrat în legalitate

Sportul ialomițean a intrat în legalitate

Finanțate cu bani publici din bugetul local al Sloboziei, activitățile Clubului Sportiv Municipal «Unirea Slobozia» și ale Asociației Fotbal Club «Unirea ’04» Slobozia au iscat în ultimii ani numeroase scandaluri publice. Camera de Conturi Ialomița a demonstrat cum Primăria Slobozia a risipit fonduri considerabile pentru a susține fotbalul local, iar Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a descoperit faptul că jucătoarele echipei de handbal sunt plătite fără a avea contracte corespunzătoare. În prezent, situația s-a schimbat, reprezentanții Clubului Sportiv Municipal și cei ai Asociației Fotbal Club «Unirea ’04» reușind să găsească un temei legal prin care să beneficieze de fonduri publice... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2017, 13:25 (3774 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dezastru de 3 milioane de euro la Amara

Apa furnizată locuitorilor nu (mai) este potabilă

Dezastru de 3 milioane de euro la Amara

În urmă cu 8 ani, Primăria Amara a accesat fonduri europene de peste 900 mii de euro pentru potabilizarea apei și extinderea rețelei de canalizare a orașului. La această sumă s-au adăugat alte 2,3 milioane de euro pentru realizarea unei stații de epurare. La acest moment însă, apa furnizată locuitorilor nu mai este potabilă, iar stația de epurare deversează apele reziduale... în câmp!

Pomul lăudat al turismului ialomițean
Declarată drept perla turismului balnear românesc, localitatea Amara se confruntă la acest moment cu probleme administrative insurmontabile. Apa furnizată celor... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2017, 09:40 (11445 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Laboratorul de liniuțe»

«Laboratorul de liniuțe»

Pasionat de jocuri video, Bogdan a decis să investească aproximativ 50 mii de lei într-un simulator auto de top. L-a botezat «laboratorul de liniuțe» și l-a instalat într-un spațiu închiriat din Cartierul 500 din Slobozia. «Este un vis din copilărie pentru care acum plătesc rate la bancă...» spune Bogdan zâmbind.

În vizită la «laborator»
De-afară e doar o altă sală de jocuri video. Poate ceva mai stilată, căci pe geamuri tronează afișe impresionante menite să atragă atenția: «Virtual Tech-din pasiune pentru inovație». Dacă treci însă pragul, descoperi o lume la care mulți dintre... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2017, 18:05 (8325 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Megalomania Președintelui Moraru, faza pe Regulamente

La toaletă cu bilet de voie

Megalomania Președintelui Moraru, faza pe Regulamente

Consilierii județeni vor merge la toaletă cu bilet de voie de la Președintele Moraru. Decizia a fost adoptată în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița de vineri, 10 martie 2017. Președintele Moraru a invocat în sprijinul deciziei sale prevederile Regulamentului de organizare și funcționare, adoptat în cadrul ședinței din luna ianuarie 2017. Primul consilier admonestat public pentru că a mers la toaletă fără să ceară aprobare a fost Sorin Fuerea (PNL).

La toaletă cu bilet de voie
Obsesia Președintelui pentru control absolut a depășit cadrul instituțional și limitele... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2017, 19:15 (7419 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Victoraș «Vivi» Dinescu a ajuns la închisoare

Sentință definitivă a Curții de Apel București

EXCLUSIV: Victoraș «Vivi» Dinescu a ajuns la închisoare

Magistrații Curții de Apel București au stabilit ca interlopul Victoraș «Vivi» Dinescu să meargă la închisoare. În urma apelului, judecătorii au decis să nu schimbe sentința dată de Judecătoria Slobozia în privința modului de executare al pedepsei. Astfel, acesta va sta după gratii 3 ani și 6 luni, hotărârea fiind definitivă.

Judecat pentru «șantaj» Interlopul Victoraș «Vivi» Dinescu a fost urmărit penal într-o anchetă a Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia. Procurorii au stabilit că acesta se face vinovat de comiterea infracțiunii de «șantaj». Dosarul a fost... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2017, 18:10 (7857 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Droguri sintetice vândute la preț redus

10 lei gramul de etnobotanice la Fetești

Droguri sintetice vândute la preț redus

Procurorii DIICOT din Slobozia au deschis o amplă anchetă după ce au descoperit faptul că doi tineri, din Cernavodă, comercializau droguri sintetice pe străzile din municipiul Fetești. Cei doi au fost trimiși în judecată sub acuzația de «trafic de droguri». Cercetările continuă pentru a se stabili proveniența substanțelor psihotrope.

Droguri vândute la gram
Surse judiciare apreciază faptul că ancheta procurorilor DIICOT din Slobozia s-a constituit din oficiu, după ce anchetatorii au fost sesizați cu privire la faptul că persoane suspecte comercializează droguri sintetice pe străzile... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2017, 17:35 (5519 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Profi vrea Piața «500» din Slobozia

Profi vrea Piața «500» din Slobozia

Rețeaua de magazine Profi s-ar putea extinde în Slobozia. Potrivit informațiilor oficiale, SC Servicii Publice Slobozia SRL a primit o ofertă pentru închirierea a 350 mp din Piața «500» din Slobozia.

Propunere tentantă În anul 2011, administrația slobozeană a aprobat transformarea uneia dintre centralele termice părăsite din Cartierul «500» într-o piață agro-alimentară. Investiția a costat 460 mii de lei, iar noua piață a fost inaugurată un an mai târziu. De atunci, piața este mai mult pustie, însă în jurul ei au apărut o duzină de magazine cu profil alimentar care suplinesc oferta... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2017, 12:40 (6412 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Infractori recidiviști din Făcăeni, judecați pentru «trafic de persoane»

Infractori recidiviști din Făcăeni, judecați pentru «trafic de persoane»

La 3 ani distanță de la prima condamnare pe care au primit-o pentru «trafic de persoane», doi ialomițeni din comuna Făcăeni au intrat din nou în atenția organelor judiciare locale. Procurorii DIICOT din Slobozia îi acuză de faptul că au exploatat prin muncă, în Spania, 5 persoane, domiciliate în zona Fetești. Oamenilor le-au fost promise condiții de lucru decente și salarii mari, însă în realitate totul a fost o minciună. Cazul se judecă la Tribunalul Ialomița.

Ialomițeni exploatați prin muncă
În luna iulie 2014, Tribunalul Ialomița îi condamnă la 3 ani de închisoare cu suspendare... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2017, 10:40 (3629 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Polițiștii din Ialomița și Ilfov au mărșăluit pe străzi

Miting la Slobozia

Polițiștii din Ialomița și Ilfov au mărșăluit pe străzi

La o săptămână distanță de la protestul organizat de polițiștii din Ialomița, o acțiune similară s-a desfășurat la Slobozia și joi, 9 martie 2017. Alături de polițiștii ialomițeni au fost și cei din Ilfov, care au venit la Slobozia să susțină mitingul organizat pe străzile orașului.

Polițiștii cer sporuri salariale
Principala revendicare a polițiștilor vizează acordarea unor sporuri salariale speciale, ce intră în categoria sporurilor de periculozitate. Potrivit reprezentanților sindicali ai protestatarilor, atât în Ialomița, cât și în Ilfov acest tip de beneficii salariale nu... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2017, 21:05 (8194 vizualizări - 18 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
294 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Adam, la Slobozia

În perioada 5-11 noiembrie 2019, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi Hramului «Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil» al străvechiului așezământ ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2019, 18:15
(6911 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Învăț, știu să mă apăr!»

Miercuri, 30 octombrie a.c., Protopopiatul Slobozia, în colaborare cu Direcția Județeană de Telecomunicații Speciale Ialomiță a organizat acțiunea «Învăț, știu să mă apăr!». Evenimentul s-a desfășurat la ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2019, 18:10
(4320 vizualizări - 0 comentarii)


Ordin de protecție provizoriu pentru un bărbat din Rădulești

Luni, 28 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat, de 41 de ani, din Rădulești, și-ar fi agresat soția. În urma formularului de evaluare a riscului întocmit ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2019, 18:15
(5548 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Arestat pentru «efectuare fără drept de operațiuni cu articole pirotehnice»

Luni, 28 octombrie a.c., polițiștii au reușit identificarea unui bărbat, de 32 de ani, din Amara, pe numele căruia era emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat în Penitenciarul ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2019, 18:10
(4850 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara arestare


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge, salvează o viață!»

Luni, 28 octombrie 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia, Protopopiatul Slobozia a organizat ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2019, 17:20
(3301 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Avarie la conducta principală de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta principală de alimentare cu apă, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA  a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile luni, 28 octombrie ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2019, 16:25
(4755 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Accident rutier cu două victime

Un autoturism și două tiruri au fost implicate într-un accident de circulație, în dimineața zilei de 28 octombrie 2019, pe DN2, între localitățile Movilița și Sinești. În urma impactului dintre cele trei ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2019, 12:21
(3450 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii au depistat în trafic un bărbat, de 32 de ani, din Alexeni, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității Sinești, deși avea permisul suspendat. Totodată, un alt bărbat, de 45 de ani ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 20:40
(2456 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 28 octombrie-1 noiembrie2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 20:35
(7783 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Produse contrafăcute

Joi, 24 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au acționat pe linia respectării legislației în domeniul protecției mărcilor și indicațiilor geografice ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 20:30
(2835 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul copiilor»


Vineri, 25 octombrie a.c., la sediul Grădiniței cu Program Prelungit «Piticot» din Slobozia s-a desfășurat acțiunea «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul copiilor». Părintele Ioan Constantin ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 20:25
(5773 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Firmele de dezmembrări auto, controlate

Miercuri, 23 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, împreună cu polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, în colaborare cu reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 11:35
(3170 vizualizări - 0 comentarii)


Ilegalitățile cu lemne, în atenția polițiștilor ialomițeni

În perioada 22 septembrie-8 noiembrie a.c., polițiștii de Ordine Publică din cadrul IPJ Ialomița, împreună cu reprezentanți ai Direcției Silvice Ialomița desfășoară pe raza județului Ialomița o amplă campanie ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 11:20
(2604 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Europeană de Luptă Împotriva Traficului de Persoane»

Vineri, 18 octombrie a.c., Agenția Națională Împotriva Traficului de Persoane a organizat la București Conferința Națională pentru a marca «Ziua Europeană de Luptă Împotriva Traficului de Persoane». Scopul ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 11:05
(2301 vizualizări - 0 comentarii)


Un polițist ialomițean a devenit «Eroul de la Rădulești»

Agentul șef principal Dumitrache Gheorghiță a devenit «Eroul de la Rădulești», statut dobândit în urma salvării unei femei și a fiului acesteia din casa aflată în flăcări. În fapt, în seara când s-a petrecut ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2019, 11:25
(4584 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Campania «Bucuria de a fi împreună-2019»

Sectorul Social-Misionar al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, în colaborare cu Asociația Socio-Culturală «Matei Basarab» și Protopopiatele Călărași și Oltenița au organizat ultimele două acțiuni din ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2019, 11:20
(2661 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr de 19 ani din Gârbovi, arestat pentru «tâlhărie calificată»

Marți, 22 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui tânăr, de 19 ani, din Gârbovi, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei. Astfel, cel în ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2019, 11:15
(3526 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi arestare


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru siguranța elevilor

Marți, 22 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului Analiză și Prevenire a Criminalității au desfășurat la Colegiul Național «Mihai Viteazul» din Slobozia activități de prevenire a delincvenței ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2019, 11:10
(2785 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Eveniment caritabil «De la speciali la speciali»

Vineri, 25 octombrie 2019, începând cu orele 17,00, la Sala de spectacole a Centrului Cultural «Ionel Perlea» Slobozia se va desfășura spectacolul caritabil «De la speciali la speciali». Evenimentul va ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2019, 11:05
(3047 vizualizări - 0 comentarii)


Camionagiu sancționat de polițiștii ialomițeni

Luni, 21 octombrie a.c., un bărbat, de 42 de ani, din Slobozia, a fost sancționat contravențional de polițiști, fiindu-i reținute plăcuțele cu numerele de înmatriculare. În fapt, bărbatul a fost depistat ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2019, 19:25
(3405 vizualizări - 1 comentariu)


Moaștele Sfântului Nectarie, la Slobozia

Eveniment religios la Parohia «Sf. Dumitru» din Slobozia (Șoseaua Nordului). Cu ocazia Hramului Bisericii, în perioada 23-27 octombrie 2019, în incinta lăcașului de cult vor fi aduse Moaștele Sfântului ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2019, 19:20
(4150 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 22 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție nr. 4 Coșereni au oprit pentru control, pe raza comunei Bărcănești, un autoturism condus de un bărbat, de 33 de ani, din București. În ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2019, 19:15
(2993 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Fetești beat la volan, urmărit de polițiști

Sâmbătă, 19 octombrie a.c., în jurul orelor 20,30, polițiștii feteșteni au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr, de 24 de ani, din Fetești. În momentul în care s-au apropiat de conducătorul ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2019, 19:10
(2950 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea de apă în Țăndărei și Fetești

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, diametrul de 110 mm, de pe strada Primăverii din orașul Țăndărei, RAJA SA a fost nevoită să furnizeze apă cu presiuni scăzute, marți, 22 octombrie ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2019, 19:05
(4243 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic blocat între Slobozia și Drajna din cauza unui accident rutier

Cinci persoane au fost rănite, după ce mașina în care se aflau s-a lovit de un tir. Accidentul s-a petrecut în seara zilei de duminică, 20 octombrie 2019, pe șoseaua dintre Slobozia și Drajna. Victimele ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2019, 00:34
(7968 vizualizări - 0 comentarii)


Trei persoane, rănite într-un accident rutier între Slobozia Nouă și Iazu

Trei persoane au fost rănite după ce mașinile în care se aflau s-au ciocnit. Accidentul rutier s-a petrecut între Slobozia Nouă și Iazu, duminică, 20 octombrie 2019, în jurul orelor 11,00. Una dintre victime ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2019, 14:40
(4051 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți»

Vineri, 18 octombrie 2019, la nivel național s-a desfășurat «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți», acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Acest eveniment a fost ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2019, 19:55
(2713 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist izbit frontal de o mașină în apropiere de Săveni

Joi, 17 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident produs pe Drumul Județean 201, în afara localității Săveni, soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2019, 19:50
(4053 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziția «Bisericile din lemn din Bucovina istorică» la Muzeul Agriculturii

Marți, 22 octombrie 2019, începând cu orele 14,00, la Muzeul Național al Agriculturii se va inaugura Expoziția «Bisericile din lemn din Bucovina istorică». Cercetarea și conservarea acestei expoziții a ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2019, 19:45
(3020 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 21-25 octombrie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie elecrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2019, 19:40
(5627 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...