Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Senatorul lui Dumnezeu», exclus ilegal din Consiliul Local Slobozia

«Senatorul lui Dumnezeu», exclus ilegal din Consiliul Local Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița consideră ilegală excluderea lui Gabi Ionașcu din Consiliul Local Slobozia. Proiectul de hotărâre care a stat la baza acestei decizii a fost semnat de către primarul Adrian Mocioniu, la inițiativa consilierilor locali ai PSD. Potrivit recomandării Instituției Prefectului, «actul administrativ trebuie reanalizat în vederea revocării».

Încurcate sunt căile... domnilor Deși peste acest proiect de hotărâre s-a așternut praful, iar Gabi Ionașcu a ajuns, între timp, «senatorul lui Dumnezeu», Instituția Prefectului Ialomița consideră că proiectul de hotărâre... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2017, 10:05 (6042 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Centrul de Toxicologie, secția-fantomă a Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Investiție inutilă în Sănătate

Centrul de Toxicologie, secția-fantomă a Spitalului Județean de Urgență Slobozia

În urmă cu 12 ani, Guvernul României a cheltuit peste 300 mii de lei pentru a inaugura, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, Centrul de Ocrotire pentru Persoanele Dependente de Alcool, Droguri sau alte Incidente Toxicologice. În fapt, este vorba despre amenajarea unui salon pentru tratarea cazurilor grave de intoxicație cu substanțe halucinogene și psihotrope. În prezent, Centrul nu este folosit în scopul pentru care a fost creat. Medicii recunosc că nu puține au fost dățile când spațiul, dotat cu paturi și aparatură de ultimă generație, a devenit loc de depozitare.

Situație uluitoare... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2017, 17:55 (6568 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Gardul juristului Vasile Zamfir rămâne în picioare

Valentina Zamfir blochează războiul construcțiilor ilegale

Gardul juristului Vasile Zamfir rămâne în picioare

În luna august a anului 2016, la nici 2 luni de la preluarea funcției, primarul Adrian Mocioniu declara război construcțiilor ridicate ilegal în municipiul Slobozia. Printre obiectivele inventariate atunci de funcționarii Primăriei se număra și gardul juristului Spitalului Județean, Vasile Zamfir. La 6 luni distanță, gardul rămîne în picioare, grație lobby-ului făcut de către Valentina Zamfir, fata juristului Vasile Zamfir, pe care, spun surse autorizate, primarul Adrian Mocioniu a descoperit-o ulterior pe holurile instituției...

Un război demn de un primar
La începutul lunii... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2017, 15:40 (13841 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Foștii directori ai școlilor din Ialomița rămân istorie

Foștii directori ai școlilor din Ialomița rămân istorie

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a încheiat procesul cu privire la numirile directorilor de școli, în unitățile unde candidații nu au promovat testarea sau nu s-au prezentat pentru a o susține. Reprezentanții instituției au declarat oficial faptul că niciunul dintre foștii șefi ai școlilor din județ nu se regăsește pe lista noilor conducători învestiți. Potrivit metodologiei, procedura s-a realizat prin «detașare în interesul Educației», cu o săptămână înainte ca Ministerul Educației să adopte scandaloasa derogare potrivit căreia foștii șefi de unități școlare pot fi reîncadrați în sistem.

Aceleași școli, alți directori... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2017, 12:20 (20445 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Marian Neacșu, consilier onorific al premierului Sorin Grindeanu

Marian Neacșu, consilier onorific al premierului Sorin Grindeanu

După ce a ratat înscrierea în cursa electorală pentru un nou mandat de parlamentar, din cauza unei condamnări penale de 6 luni închisoare cu suspendare, Marian Neacșu a ajuns consilier onorific al premierului Sorin Grindeanu, pentru relația cu Parlamentul României. Decizia a fost adoptată în Monitorul Oficial.

Consilier onorific al primului ministru Președinte al PSD Ialomița, Marian Neacșu nu a putut să candideze pentru un nou mandat la Camera Deputaților din cauza problemelor penale pe care le are. El a fost condamnat de Înalta Curte de Casație și Justiție la 6 luni închisoare cu... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2017, 12:55 (14193 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noua conducere a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», suspectată de PLAGIAT

Cultură fără ghilimele

Noua conducere a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», suspectată de PLAGIAT

Administrația Moraru legitimează la conducerea Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» un director care poate fi acuzat de plagiat. Clementina Tudor, fost jurnalist și ofițer de presă al PSD Ialomița în campaniile pentru Alegerile Locale și Parlamentare, susține însă că «pentru realizarea proiectului de management, condiția obligatorie a fost să avem ca model aceste rapoarte! Eu le-am prelucrat și le-am îmbunătățit...». Lecturarea proiectului de management al Clementinei Tudor în paralel cu Rapoartele de activitate din anii 2011 și 2012 ale fostului director al Centrului Cultural, inclusiv un proiect de management redactat în anul 2013 de către reprezentanții Centrului Municipal de Cultură «... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2017, 11:40 (20139 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Oamenii din șenilată

Oamenii din șenilată

Preț de câteva zile, Ialomița a resimțit din plin furia iernii. Viscolul a încremenit în nămeți un județ întreg. Zeci de oameni au sunat continuu la numărul de urgență 112, cerând să fie protejați de furia naturii dezlănțuite. În sprijinul tuturor au venit militarii Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița, care au folosit în misiunile de salvare un vehicul cu șenile, adus de la Suceava. Cu ajutorul șenilatei, 100 de ialomițeni au ajuns în siguranță înapoi acasă sau la spitale, pentru a primi îngrijirile medicale de care aveau nevoie. Militarii care au manevrat utilajul susțin faptul că iarna aceasta mașina s-a întrecut pe sine...

Șenilata care sfidează viscolul... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2017, 10:10 (8964 vizualizări - 2 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

PSD pregătește epurarea instituțiilor descentralizate din Ialomița

Schimbarea stăpânilor, bucuria nebunilor

PSD pregătește epurarea instituțiilor descentralizate din Ialomița

PSD Ialomița a decis epurarea instituțiilor descentralizate ale statului din Ialomița. Deocamdată, procesul se află în faza de «selecție a dosarelor de cadre». Printre cele mai râvnite instituții publice se numără Inspectoratul Școlar Județean, Casa Județeană de Pensii, Inspectoratul Teritorial de Muncă și Oficiul Județean pentru Finanțarea Investițiilor Rurale. Perla Coroanei PSD rămâne însă Instituția Prefectului Ialomița, iar prima redută, cea ocupată acum de subprefectul Tonița Manea, se află acum sub asediu...

Partidul e-n toate... Procedura de selecție a candidaților PSD pentru... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2017, 12:35 (13112 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lifturi noi la Spitalul Slobozia

La sfârșitul lunii ianuarie 2017

Lifturi noi la Spitalul Slobozia

De 2 săptămâni, lifturile Spitalului Județean Slobozia au fost oprite pentru modernizare. Procesul va dura până la sfârșitul lunii ianuarie 2017. «La sfârșitul lunii ianuarie vom avea 2 lifturi noi. Celelalte urmează să fie modernizate în cel mai scurt timp posibil!» a declarat Mariana Iancu, directorul instituției.

În sfârșit, se lucrează
Uzate fizic și moral, lifturile Spitalului Județean Slobozia au intrat în proces de modernizare. La sfârșitul anului 2016, 2 dintre cele 4 lifturi au fost oprite, iar angajații firmei Movilift lucrează la înlocuirea în totalitate a componentelor... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2017, 12:10 (3872 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Anchetă penală in rem pentru furturi de pesticide

Ialomița: Anchetă penală in rem pentru furturi de pesticide

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița fac cercetări într-un dosar penal ce vizează furturile de pesticide. Ancheta oamenilor legii a debutat ca urmare a mai multor sesizări făcute de mai mulți fermieri ialomițeni, cărora le-au fost sparte depozitele unde țineau respectivele produse fitosanitare.

5 furturi într-o singură noapte Surse judiciare apreciază faptul că furturile de pesticide au fost sesizate în noaptea de 30 decembrie 2016. Faptele s-au petrecut la depozitele unor fermieri din localitățile Sudiți, Mărculești și Ograda. Oamenii au fost să verifice... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2017, 11:35 (5860 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Terenul sintetic de fotbal va costa Slobozia 500 mii de euro

Tichie de mărgăritar pentru administrația Mocioniu

Terenul sintetic de fotbal va costa Slobozia 500 mii de euro

Slobozia se va număra printre cele 15 orașe ale țării care au acceptat propunerea Federației Române de Fotbal de a construi un teren sintetic de fotbal. Deși investiția este una controversată, primarul Adrian Mocioniu se declară fericit de această decizie. Valoarea estimată a acestei investiții este de aproximativ 500 mii de euro.

Minciuni prin omisiune, pe bani publici În luna octombrie a anului 2016, Consiliul Local Slobozia a fost notificat cu privire la intențiile FRF de a construi la Slobozia un teren sintetic de fotbal. Și atunci, dar și pe 19 decembrie, când proiectul de hotărâre... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2017, 10:20 (5985 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Viorel Ștefu, secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne

Viorel Ștefu, secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne

Fostul comandant al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, comisarul șef Viorel Ștefu, a devenit secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne. Ordinul său de numire a fost semnat joi, 12 ianuarie 2017, de premierul Sorin Grindeanu.

Din Ialomița, în structurile MAI
Venit de la Buzău, comisarul șef Viorel Ștefu a fost vreme de 7 ani comandantul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. În 2016, în luna noiembrie, el a părăsit funcția de comandă a IPJ Ialomița pentru a ocupa temporar postul de șef al Direcției Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul... [citește_tot_articolul]

13 Ianuarie 2017, 10:55 (8052 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Nu aduce anul, ce aduce... Boboteaza pe Facebook!

Anul acesta, Boboteaza a lipsit din motive obiective. Președintele Moraru a găsit însă soluția pentru a marca evenimentul. Odihnit după a doua sa vizită la mânăstirile Moldovei (vezi foto 1) și plin de evlavie, el a postat pios pe pagina sa de Facebook, evenimentul de anul trecut. Pentru a evita confuziile, Independent a decis să explice pentru contribuabili fotografiile postate.

Domnul Moraru o călărește pe Sara. Și nu numai!
Pasionat de călărie și harnașamente, Președintele amintește ialomițenilor... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2017, 19:40 (6182 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Start în anul sportiv 2017

Start în anul sportiv 2017

Anul 2016 și-a spus povestea. În sportul ialomițean s-a făcut bilanțul, s-au premiat performerii și, în general, toată lumea a fost mulțumită. O dată trecute Sărbătorile, pășim timid în anul competițional 2017. Și cum lucrurile se mișcă greu, ca după orice hibernare, am adunat câteva informații ușoare, să meargă bine cu detoxifierea.

Scrimă Cei mai valoroși sabreri ai momentului din cadrul CSS Slobozia nu au apucat să savureze din plin vacanța de iarnă. La finele săptămânii trecute, au participat la etapa de Circuit European pentru juniori de la Budapesta. Rezultatele nu au fost spectaculoase... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2017, 18:25 (5255 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ialomița în Parlamentul României

Ialomița în Parlamentul României

În urma votului din 11 decembrie 2016, ialomițenii au trimis în Parlamentul României 6 parlamentari. 4 dintre ei, respectiv senatorul Marian Pavel și deputații Mihăiță Găină, Andrei Pop și Ștefan Mușoiu, aparțin Partidului Social Democrat. Al cincilea, intrat în Parlament ca de obicei, prin redistribuirea voturilor, este deputatul Partidului Național Liberal, Gheorghe Tinel. Iar cel de-al șaselea, ajuns acolo din pură întîmplare spun mediile avizate, este senatorul Gabi Ionașcu (PMP), pe care îl vom numi de astăzi înainte «senatorul lui Dumnezeu» din motive obiective pe care le veți descoperi mai jos.

Deputații vechi și noi... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2017, 17:25 (5159 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Continuă drumul spre salvare

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia

Continuă drumul spre salvare

Echipa de handbal CSM Unirea Slobozia continuă traiul periculos, pe muchie de cuțit, în Liga Națională. Meritele pentru supraviețuirea timp de 3 ani în elita sportului cu mingea mică aparțin în mare parte, alături de conjuncturile favorabile ivite la baraje, conducerii. Aceasta s-a întins din punct de vedere financiar atât cât i-a fost plapuma și a evitat nedoritul colaps întâmplat la Baia Mare, Ploiești sau, mai demult, la Constanța. Totuși, atât calmul Liviu Paraschiv, cât și temperamentala Victorina Bora sau, mai nou, Dumitru Muși au acuzat faptul că această plapumă a fost peticită la întâmplare. Iar prin găurile rămase libere, iubitorii handbalului își strecoară acum, mai mult ca oricând,... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2017, 16:05 (4059 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

În 2017

Slobozenii plătesc 7 lei de persoană pentru colectarea deșeurilor menajere

La sfârșitul anului precedent, Consiliul Local Slobozia a aprobat majorarea tarifelor de colectare a deșeurilor menajere. Decizia a fost adoptată în cadrul ședinței Consiliului Local din 28 decembrie 2016, la solicitarea Polaris M Holding.

Inevitabilul s-a produs Consiliul Local Slobozia a aprobat solicitarea Polaris M Holding de majorare a tarifelor de colectare a deșeurilor. În cadrul ședinței din 28 decembrie 2016, «cuantumul taxei speciale de salubrizare a fost stabilit la 7 lei pe lună pentru fiecare persoană fizică în parte». Proiectul de hotărâre a fost adoptat cu majoritate... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2017, 14:45 (6513 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Interviu cu «Senatorul lui Dumnezeu»

Interviu cu «Senatorul lui Dumnezeu»

Ajuns printr-un noroc chior senator al României, Gabi Ionașcu a postat pe pagina sa de Facebook, imediat după alegeri, următorul comentariu: «Mulțumesc tuturor celor care au lucrat în campania electorală alegeri! Ce au stricat unii oameni, a reparat Dumnezeu! Obrazul murdărit de unii oameni, Dumnezeu l-a spălat!». Independent a avut curiozitatea de a detalia acest comentariu, iar senatorul Gabi Ionașcu amabilitatea de a ne răspunde.

Cînd norocul ți-l fac alții...
Gabi Ionașcu a ajuns pe lista parlamentară a PMP Ialomița ca rezultat al unui calcul politic. Dar, la 2000 de lei, cît a declarat oficial că a investit în campania electorală, n-a avut nimic de pierdut... A mizat pe conserva de 2000 de votanți pe care îi mai are și pe nostalgicii lui Băsescu. Și l-a lăsat pe Nicu Pericli cu buzele umflate și buzunarele goale!... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2017, 12:35 (9017 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Alexandru Potor, secretar de stat în Ministerul Agriculturii

Este oficial!

Alexandru Potor, secretar de stat în Ministerul Agriculturii

Președintele Federației Naționale a Grupurilor de Acțiune Locală, ialomițeanul Alexandru Potor, a fost  desemnat oficial în funcția de secretar de stat al Ministerului Agriculturii. Potor a mai fost nominalizat pentru a ocupa această poziție și în luna noiembrie a anului 2015, însă numirea nu s-a concretizat.

De la FNGAL, în Ministerul Agriculturii
Potrivit unor surse, premierul Sorin Grindeanu a semnat deja numirea lui Alexandru Potor în funcția de secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii. Alexandru Potor este absolvent a două facultăți, respectiv Drept și Administrație... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2017, 22:30 (26035 vizualizări - 30 comentarii)

EVENIMENT

Școlile rămân închise joi și vineri, 12-13 ianuarie 2017

Efectele viscolului în Ialomița

Școlile rămân închise joi și vineri, 12-13 ianuarie 2017

Se redeschid principalele drumuri naționale din Ialomița

Din cauza vremii nefavorabile, elevii din Ialomița își prelungesc vacanța cu încă 2 zile. Inspectoratul Școlar Județean Ialomița anunță faptul că joi și vineri, 12-13 ianuarie 2017, toate școlile din județ vor fi închise. De asemenea, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează faptul că singurul drum național din județ redeschis este DN2 Urziceni-Buzău, însă doar pentru vehiculele al căror gabarit nu depășește 3,5 tone.

Școlile rămân închise
Decizia de a suspenda cursurile în zilele de joi și vineri, 12-13 ianuarie 2017, a fost luată de Inspectoratul... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2017, 13:30 (20339 vizualizări - 4 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
285 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

ISU Ialomița: Exercițiu de nivel tactic la un operator economic din Slobozia

Joi, 22 iunie 2023, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița va desfășura un exercițiu de nivel tactic tip JOINT, în vederea antrenării forțelor și perfecționării ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2023, 16:40
(19464 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă în lunile iunie și iulie 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice că începând de miercuri, 21 iunie 2023, românii pot investi în Titlurile de Stat «Tezaur», cu maturități de ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2023, 15:40
(31769 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au fost solicitați să intervină la 76 evenimente, dintre care 72 au fost sesizate la 112. Au fost sesizate 10 infracțiuni, dintre care 3 contra persoanei, 5 ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2023, 18:50
(6427 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Apelați responsabil Numărul Unic de Urgență 112!

În perioada 19 iunie-31 august 2023, polițiștii din cadrul IPJ Ialomița-Compartimentul de Analiză și Prevenire a Criminalității vor desfășura activități informativ-preventive în cadrul  campaniei de ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2023, 18:45
(15795 vizualizări - 0 comentarii)


Grevă japoneză la Tribunalul Ialomița

Miercuri, 21 iunie a.c., magistrații Tribunalului Ialomița declanșează greva japoneză, nemulțumiți de faptul că proiectul de lege privind modificarea pensiilor de serviciu ale personalului din justiție ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2023, 17:30
(3554 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Angajatori sancționați «muncă la negru» în construcții

ITM Ialomița: Angajatori sancționați «muncă la negru» în construcții

În perioada 8-15 iunie 2023, s-a desfășurat Campania Națională pentru identificarea cazurilor de muncă nedeclarată la angajatorii care își desfășoară activitatea în domeniul construcțiilor. Inspectorii ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2023, 14:00
(9452 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Depistat în flagrant în timp ce încerca să spargă un magazin

Polițiștii de Investigații Criminale au depistat în flagrant un bărbat, de 31 de ani, bănuit de comiterea infracțiuni de «tentativă la furt calificat». Cel în cauză a fost reținut pentru 24 de ore și introdus ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2023, 20:55
(11359 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Ordin de protecție emis după ce tatăl și-a agresat fiul

Polițiștii din Amara au fost sesizați sâmbătă, 17 iunie a.c., cu privire la faptul că un bărbat, de 48 de ani, din Amara, l-ar fi agresat fizic pe fiul său, un tânăr de 16 de ani. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2023, 20:50
(16987 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Factură electronică pentru clienți

RAJA Constanța: Factură electronică pentru clienți

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale, factura electronică fiind o opțiune rapidă, sigură și eficientă. Factura electronică este legală, are valoare fiscală și reprezintă o alternativă ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2023, 20:45
(12046 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni la Țăndărei

Polițiștii din Țăndărei, împreună cu reprezentanți ai Registrului Auto Român și Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au desfășurat activități de prevenire și combatere ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2023, 20:40
(4782 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Marți, 20 iunie 2023, termen de depunere a mai multor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că marți, 20 iunie 2023, este termenul-limită de depunere al mai multor declarații, în scopul notificării organului fiscal ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2023, 14:40
(12329 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa la Fetești. Lucrare programată!

În noaptea de 20 spre 21 iunie 2023, în intervalul orar 23,00-8,00, RAJA Constanța va întrerupe furnizarea apei potabile, în vederea cuplării noilor conducte de alimentare cu apă la Stația de Tratare și ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2023, 13:25
(11139 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Incendiu la o casă din cauza unei țigări

Două echipaje operative din cadrul Stației de Pompieri Fetești au intervenit pentru limitarea și lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din localitatea Bordușani. La fața locului au fost ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2023, 13:10
(13189 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Fetești

Duminică, 18 iunie a.c., Stația de Pompieri Fetești a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă la un accident rutier produs pe raza municipiul Fetești, în care au fost implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2023, 13:05
(11184 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Amara: Și-a pierdut viața în urma unui incendiu

Pompierii din Slobozia au intervenit sâmbătă, 17 iunie a.c., pentru stingerea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din orașul Amara. Flăcările au fost stinse după 3 ore și au distrus o parte din ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2023, 16:20
(13870 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara incendiu


DN2A: Accident între localitățile Ograda și Bucu

DN2A: Accident între localitățile Ograda și Bucu

Joi, 15 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat, pe raza întregului județ, pentru descurajarea săvârșirii unor fapte antisociale și pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică. Cu ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2023, 19:15
(14250 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2A accident


AJFP Ialomița: 5,28 milioane de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor fiscale efectuate în mai 2023

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au efectuat, în luna mai 2023, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. Astfel, au fost 29 de inspecții fiscale finalizate ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2023, 19:05
(18717 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități de prevenire a «violenței domestice»

Vineri, 16 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat o amplă acțiune de prevenire a «violenței domestice». Activitățile au vizat în special persoanele din mediul rural, cărora le-au fost oferite informații ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2023, 19:00
(8797 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților promoției 2023

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița amintește absolvenților promoției 2023 că pot beneficia de prevederile Legii nr. 76/2002, privind sistemul asigurarilor pentru șomaj si stimularea ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2023, 18:20
(9035 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de 49 mii de lei aplicate de polițiștii ialomițeni

În ultimele 24 de ore, polițiștii au fost solicitați să intervină la 104 evenimente, dintre care 98 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112. Au fost sesizate 15 infracțiuni, dintre ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2023, 18:00
(12078 vizualizări - 0 comentarii)


Protest în curtea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Protest în curtea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Peste 100 de cadre medicale, membre ale Sindicatului «Solidaritatea Sanitară», au protestat joi, 15 iunie a.c., în curtea Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Protestatarii s-au alăturat unei ample ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2023, 15:40
(11150 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Movilița. Reținut pentru «cămătărie» și «șantaj»!

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au identificat un bărbat, de 61 de ani, bănuit de comiterea infracțiunilor de «camătă» și «șantaj». Concret, în perioada februarie-iunie 2023 ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2023, 20:05
(7297 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Pește confiscat

Politiștii din Stelnica au depistat sâmbătă, 10 iunie 2023, pe raza comunei Bordușani, un bărbat de 47 de ani, din Fetești, în timp ce transporta în portbagajul autoturismului pește din specia crap, somn ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2023, 19:40
(14172 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 7,43 milioane de lei, în mai 2023

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna mai 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de 7,43 milioane de lei. Totodată ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2023, 13:40
(11174 vizualizări - 0 comentarii)


Lotul ISU Ialomița, calificat la Etapa Națională a Competiției naționale de descarcerare și de acordare a primului ajutor calificat

Lotul ISU Ialomița, calificat la Etapa Națională a Competiției naționale de descarcerare și de acordare a primului ajutor calificat

Lotul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița s-a calificat la Etapa Națională a Competiției naționale de descarcerare și de acordare a primului ajutor calificat ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2023, 12:30
(12042 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Marți-13, «Ziua Informării Preventive»

Începând cu anul 2011, la nivelul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență și structurilor din teritoriu, ziua de marți-13, este «Ziua Informării Preventive». Cu această ocazie, reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2023, 13:45
(9990 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,10%, rata șomajului la sfârșitul lunii aprilie 2023

La sfârșitul lunii aprilie 2023, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3975 de șomeri (din care 2039 femei), rata șomajului fiind de 5,10%, cu 1,21% ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2023, 13:30
(11390 vizualizări - 0 comentarii)


Ordin de protecție emis pe numele unui tânăr din Slobozia care și-a amenințat mama

Polițiștii din Slobozia au fost sesizați sâmbără, 10 iunie a.c., cu privire la faptul că o femeie, de 47 de ani, din Slobozia, ar fi fost amenințată de către fiul său, un tânăr de 28 de ani. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2023, 20:35
(14120 vizualizări - 0 comentarii)


0241/924-Call Center RAJA Constanța

0241/924-Call Center RAJA Constanța

Serviciul de Call Center al RAJA Constanța vine în întâmpinarea tuturor nevoilor particulare ale clienților. Serviciul funcționează sub forma unui robot telefonic ce răspunde la numărul unic 0241/924, fiind ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2023, 20:25
(8646 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări de 109,72 milioane de lei la bugetul general consolidat, în mai 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna mai a anului 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 109,72 milioane de lei, cu 12, ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2023, 20:20
(9643 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...