Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Titluri reparatorii» de peste 50 mii de lei acordate primarului și viceprimarului din Andrășești

«Titluri reparatorii» de peste 50 mii de lei acordate primarului și viceprimarului din Andrășești

În timp ce Ordonanța «Trenuleț» adoptată anul trecut prevedea reducerea pe cât posibil a cheltuielilor bugetare, la Primăria Andrășești situația este cu totul alta. Printr-o dispoziție a primarului locali­tății, edilul, viceprimarul și funcționarii din administrația locală au beneficiat de plata unor «titluri reparatorii» de peste 50 mii de lei, invocând o prevedere a Înaltei Curți de Casație și Justiție ce pare a fi fost înțeleasă eronat. Actul administrativ a fost atacat în instanță de Prefectura Ialomița, ai cărei reprezentanți confirmă «o nesocotire a prevederilor aplicabile indemnizațiilor funcțiilor de demnitate publică»... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2025, 16:20 (4838 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

UNIREA SLOBOZIA RĂMÂNE ÎN SUPERLIGA 2025-2026!

UNIREA SLOBOZIA RĂMÂNE ÎN SUPERLIGA 2025-2026!

Unirea Slobozia rămâne în SuperLiga și în sezonul 2025-2026! Așa a decis Zeița Fortuna a fotbalului probabil înduplecată de pasiunea nebună a președintelui Clubului, Ilie Lemnaru, unicul care a crezut până la final în menținerea Unirii la nivelul SuperLigii. Dincolo de declarații, mai mult sau mai puțin siropoase, de după meciul fără istorie cu echipa Voluntariului, rămâne ȘANSA oferită Unirii, loteria penaltiurilor decizând învingătoarea.

 

Cu Mihalcea pleacă și niște jucători Meciul retur al Barajului cu FC Voluntari s-a desfășurat... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2025, 13:20 (18075 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Barajul de Promovare în Liga Florilor: 3 înfrângeri în 3 partide!

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Barajul de Promovare în Liga Florilor: 3 înfrângeri în 3 partide!

Echipa de handbal senioare a CSM Unirea Slobozia s-a deplasat, așa cum vă spuneam, la Sfântu Gheorghe, pentru Turneul de Baraj promovare/menținere în Liga Florilor. Turneul s-a desfășurat în perioada 29-31 mai 2025, la Sala Sporturilor «Szabó Kati» din Sfântu Gheorghe, municipiul reședință de județ al Covasnei.
Așadar, joi, 29 mai a.c., în prima partidă a Turneului, CSM Unirea Slobozia a întâlnit mult mai titrata CSM Târgu Jiu. Pentru echipa din Târgu Jiu a fost un meci de menținere în primul eșalon al handbalului feminin românesc, handbalistele lui Liviu Andrieș și Andrei Enache impunându-se fără... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2025, 10:20 (4554 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Arestat preventiv pentru că și-a sechestrat și bătut iubita minoră

Slobozia: Arestat preventiv pentru că și-a sechestrat și bătut iubita minoră

Un caz șocant este expus public de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia. Ancheta­torii au cerut recent instanței de judecată arestarea preventivă a unui tânăr de 18 ani care și-a sechestrat și lovit iubita. Fata are doar 16 ani, susțin surse judiciare. Agresorul se află acum după gratii, pentru că Judecătoria Slobozia a validat solicitarea privind arestarea preventivă înaintată de procurori.

 

Investigațiile, în plină desfășurare Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia precizează faptul că incidentul s-a petrecut... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2025, 12:20 (5178 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consilierul prezidențial Potinche, pregătit să preia conducerea DGASPC Ialomița

Din ciclul «Nu întoarce vântu’ pomul»

Consilierul prezidențial Potinche, pregătit să preia conducerea DGASPC Ialomița

Undeva pe la începutul lunii mai 2025, o dispoziție internă a președintelui Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, a trecut neobservată. Astfel, potrivit actului administrativ, începând cu 12 mai 2025, Alin Lucian Potinche, cel angajat pe perioadă determi­nată în funcția de director de cabinet la Cabinetul Președintelui Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, se detașează pentru o perioadă de cel mult un an în cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, «pe funcția contractuală de execuție vacantă de inspector de specialitate I». Pe scurt, aceasta este povestea celui care, așa cum îi... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2025, 07:55 (7327 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Organizațiile neguvernamentale, susținute de ialomițeni cu 3,4 milioane de lei

Organizațiile neguvernamentale, susținute de ialomițeni cu 3,4 milioane de lei

La începutul acestei săptămâni a expirat termenul prin care ialomițenii au putut direcționa 3,5% din impozitul aplicat veniturilor încasate anul trecut pentru a susține activitatea organizațiilor neguvernamentale. Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița arată că, în 2024, valoarea sumelor de care aceste entități au beneficiat a fost de 3,4 milioane de lei. Peste 2200 de fundații și organizații din toată țara au beneficiat de sprijinul financiar al ialomițenilor, cele mai multe având legătură cu activitatea cultelor religioase.

 

Societatea civilă sprijină organizațiile neguvernamentale... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2025, 10:25 (4672 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Festivalul «TROFEUL TINEREȚII»-AMARA, ediția 57

comunicat de presă

Festivalul «TROFEUL TINEREȚII»-AMARA, ediția 57

O nouă poveste scrisă prin muzică, tineri și emoție. Un concurs național de interpretare a muzicii ușoare românești din 1968!

Consiliul Județean Ialomița, Primăria și Consiliul Local Amara, Centrul Județean pentru Conservarea și Promo­varea Culturii Tradiționale Ialomița și Centrul Cultural «Ionel Perlea» Ialomița anunță cu mândrie organizarea celei de a 57-a ediții a festivalului-concurs național de interpretare a muzicii ușoare românești «Trofeul Tinereții» Amara, unul dintre cele mai prestigioase evenimente muzicale din România, ce va avea loc în perioada 2-3 august 2025.
Desfășurat fără întrerupere încă din anul 1968, Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara este cel mai longeviv concurs de muzică ușoară din Româ... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2025, 09:40 (5612 vizualizări - 5 comentarii)

REPORTAJ

Siropul natural al doctorului Mihai Lungu

Siropul natural al doctorului Mihai Lungu

Pe medicul Mihai Lungu îl cunoaște toată comunitatea din Ialomița. Este medic de familie în mai multe sate din județ și ani buni a făcut gărzi în cadrul Secției Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Experiența profesională pe care a acumulat-o l-a ajutat să înțeleagă felul în care medicamentele funcționează și cum trebuie combinate mai bine astfel încât să vindece pacienții. De peste 20 de ani și-a creat propriile rețete, pe care de această dată le-a transpus într-un produs natural care vindecă tusea, în special a copiilor. Este vorba despre siropul de tuse «TusiFix» creat doar cu ingrediente naturale... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2025, 12:50 (6469 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița va avea 3 centre de zi pentru vârstnici

Ialomița va avea 3 centre de zi pentru vârstnici

Pe lista proiectelor de finanțare PNRR pentru amenajarea de centre de zi pentru vârstnici au fost trecute și 3 proiecte ce se vor derula în Ialomița. Unul aparține Direcției de Asistență Socială a Primăriei Slobozia, iar celelalte Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița și comunei Săveni.

 

Implementarea proiectelor, în grafic Proiectele centrelor de zi pentru vârstnici au fost concepute de Ministerul Muncii și sunt finanțate de Uniunea Europeană prin Programul Național de Redresare și Reziliență. Pe lângă activitățile... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2025, 07:55 (9280 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Echipamente medicale pentru doctorii  de familie din Ialomița, în sfârșit în cabinete

După 3 ani

Echipamente medicale pentru doctorii  de familie din Ialomița, în sfârșit în cabinete

În anul 2022, medicii de familie din Ialomița au depus proiecte pentru modernizarea sau dotarea cu aparatură medicală a cabinetelor în care profesează. Investițiile s-au derulat cu sprijinul Ministerului Sănătății, finanțarea fiind asigurată de Uniunea Europeană, prin Programul Național de Redresare și Reziliență. După 3 ani în care investițiile au fost lăsate în așteptare, acestea vor ajunge în cabinetele medicilor de familie. «Lucrările de modernizare sunt în curs de realizare, iar colegii care au optat pentru aparatură o vor primi din iunie!» a transmis dr Andreia Radu, președinta Asociației Medicilor de Familie din Ialomița.

 

... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2025, 12:05 (5977 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Curtea de Conturi a României reclamă lipsa adăposturilor de protecție civilă

În Ialomița

Curtea de Conturi a României reclamă lipsa adăposturilor de protecție civilă

La nivel național, adăposturile civile sunt limitate ca număr, iar cele care există sunt insalubre și nu pot fi utilizate. Este concluzia la care a ajuns Curtea de Conturi a României după o misiune în care a verificat starea adăposturilor de protecție civilă din toată țara. Ialomița se încadrează la rându-i în acest tablou de «Așa, NU!».

 

O situație fără soluție Constatările Curții de Conturi a României pe baza verificării în teren a adăposturilor de protecție civilă arată că cele mai multe dintre acestea au rămas la nivelul... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2025, 07:50 (6175 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Liviu Patrichi vrea un nou mandat în fruntea celui mai mare spital din Ialomița

Concurs pentru funcția de manager al spitalului din Slobozia

Liviu Patrichi vrea un nou mandat în fruntea celui mai mare spital din Ialomița

bonus: Spitalul din Slobozia, cel mai mare angajator din Ialomița

Pentru că legea îi obligă, reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia trebuie să organizeze un nou concurs pentru ocuparea funcției de manager. Înscrierile au început la finele lunii aprilie 2025 și se vor încheia la sfârșitul acestei luni. Oficial, doar un singur candidat și-a depus dosarul în toată această perioadă, respectiv Liviu Patrichi, actualul manager al instituției. Neoficial, de pe margine s-ar pregăti pentru acest concurs și juristul instituției, Vasile Zamfir. De altfel, Vasile Zamfir este candidatul se serviciu pentru funcții publice, dar niciodată nu a reușit să le obțină.

 

Unde-i lege, nu-i tocmeală... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2025, 10:20 (10435 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ajutorul șefului de post al Secției de Poliție Adâncata, mort într-un accident rutier

Ajutorul șefului de post al Secției de Poliție Adâncata, mort într-un accident rutier

Poliția din județul Prahova anunța, la finalul săptămânii trecute, moartea unui tânăr de 21 de ani într-un accident rutier. Do­miciliat pe raza acestui județ, tânărul era angajat al Inspec­toratului de Poliție al Județului Ialomița și deținea funcția de ajutor al șefului de post în cadrul Secției de Poliție Adâncata.

 

A murit pe loc Tragedia în urma căruia ajutorul șefului de post al Secției de Poliție Adâncata și-a pierdut viața s-a petrecut vineri, pe raza județului de do­miciliu al subofițerului Nicușor Va­lentin... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2025, 16:55 (6960 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

147 de angajați ai școlilor ialomițene vor să primească «gradația de merit»

147 de angajați ai școlilor ialomițene vor să primească «gradația de merit»

«Gradația de merit» reprezintă calea prin care Ministerul Educației vrea să motiveze angajații din Învățământ, profesori sau personal didactic auxiliar să fie «performanți». În lunga sa tradiție, acest beneficiu s-a transformat într-o goană după hârtii prin care profesorii vor să demonstreze că merită să îl primească. Anul acesta, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a aprobat 98 de «gradații de merit», în timp ce numărul dosarelor depuse a fost de 147.

 

Mai multă birocrație, mai puțină performanță... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2025, 16:10 (7715 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

«Aroganța» unei șanse

Fotbal, SuperLiga/baraj de menținere/tur, FC Voluntari-Unirea Slobozia 2-1

«Aroganța» unei șanse

Cu un Mihalcea transferat ba la UTA, ba la Petrolul, mai nou la pachet și cu ceva jucători slobozeni, Unirea a disputat primul tur al barajului de menținere în SuperLiga luni, 26 mai 2025. Pe o vreme câinească cu o ploaie ce a căzut necontenit, jucătorii s-au chinuit la propriu să ofere un spectacol pentru cei puțin peste 500 de spectatori de pe Stadionul «Anghel Iordănescu» din Voluntari. S-a terminat 2-1 pentru gazde iar returul de «acasă», de la Clinceni, de luni, 2 iunie 2025, va fi decisiv pentru menținerea în sezonul viitor al SuperLigii.

 

Șansa, de partea ilfovenilor... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2025, 13:55 (5945 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Turneu de Baraj pentru senioarele CSM Unirea Slobozia

Handbal

Turneu de Baraj pentru senioarele CSM Unirea Slobozia

După cum era de așteptat, s-a stabilit programul Turneului de Baraj pentru promovare/menținere în Liga Florilor handbal feminin. Competiția se va desfășura la Sfântu Gheorghe, în perioada 29-31 mai 2025, alături de CSM Unirea Slobozia la Turneu participând CSU Știința București, CSM Slatina precum și CSM Târgu Jiu. Astfel, handba­listele senioare CSM Unirea Slobozia vor juca o primă partidă joi, 29 mai a.c., de la orele 14,00, contra celor de la CSM Târgu Jiu (de la orele 12,00 urmând să se dispute meciul CSM Slatina-CSU Știința București), în timp ce vineri, 30 mai 2025, de la orele 14,00, elevele antrenorului Ion Ivan vor întâ... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2025, 12:20 (4919 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Rezultate meritorii pentru tenismenii CSM Unirea Slobozia

Tenis de câmp

Rezultate meritorii pentru tenismenii CSM Unirea Slobozia

Jucătoarele legitimate la Clubul Sportiv Municipal Unirea Slobozia, Maria Dogaru și Andreea Dedu s-au clasat pe prima poziție, respectiv a doua la Turneul «Cupa Municipiului Galați». Ambele tenismene au concurat la categoria 14 ani, Maria Dogaru reușind să câștige «Cupa Municipiului Galați». De asemenea, la băieți 14 ani, tenismenul legitimat la CSM Unirea Slobozia, Luca Apostol Petrescu a reușit să se poziționeze al doilea pe po­diumul competiției «Trofeul Ilie Năstase», eveniment desfășurat la Brăila. Mai mult, la seniori, talentatul tenismen CSM Unirea Slobozia, Ștefan Andreescu, a ajuns în Finala Turneului M15 ITF desfășurat la București... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2025, 10:50 (4591 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Sabrerii Echipei Naționale, bronz la Cupa Mondială de la Madrid

Scrimă

Sabrerii Echipei Naționale, bronz la Cupa Mondială de la Madrid

Alcătuită din Iulian Teodosiu, Vlad Covaliu, Radu Nițu și George Dragomir, Echipa Națio­nală de sabie seniori a obținut medalia de bronz la etapa de Cupă Mondială de la Madrid, ultima competiție interna­țională înaintea Campionatelor Europene de la Genova (14-19 iunie 2025). Alături de sabrerul antrenat de Marin Cruțu la CSM Unirea Slobozia, George Dragomir, a urcat pe planșă și mai cunoscutul nostru concitadin, Iulian Teodosiu. Echipa Națională de sabie seniori a României a încheiat competiția de la Madrid învingând echipa Statelor Unite ale Americii în Finala mică cu scorul de 45-40.

... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2025, 08:40 (6746 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Un pacient și-a tăiat venele în semn de protest că medicul a refuzat să-l consulte!

S-a întâmplat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un pacient și-a tăiat venele în semn de protest că medicul a refuzat să-l consulte!

bonus: Problemele pacienților, tratate cu indiferență

Situație disperată a unui pacient care ar fi trebuie să fie consultat luni, 26 mai 2025, la Cabinetul de Ortopedie al Ambulatoriului Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Dezamăgit de faptul că medicul din cabinet a refuzat să-i acorde îngrijiri medicale, bărbatul și-a tăiat venele! Din fericire a fost salvat de către echipa medicală a Unității de Primiri Urgențe. În ceea ce îl privește pe medicul respectiv, pe numele său Ștefan Anghel, acesta i-a întors spatele bărbatului, ca și când nimic nu s-ar fi întâmplat. Conducerea unității medicale condamnă ferm comportamentul doctorului și spune că va iniția o anchetă internă. Nefericita întâ... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2025, 13:10 (24053 vizualizări - 37 comentarii)

EVENIMENT

În Ialomița trăiesc aproximativ 10 mii de persoane adulte cu handicap

În Ialomița trăiesc aproximativ 10 mii de persoane adulte cu handicap

O statistică oficială a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița arată că la nivelul Ialomiței trăiesc aproximativ 10 mii de persoane cu handicap. 1500 dintre acestea au fost eva­luate și încadrate în grad de handicap doar anul trecut.

 

Sprijin pentru persoanele cu dizabilități Conform unei analize a DGASPC Ialomița, numărul persoanelor adulte cu dizabilități a crescut anual în ultimii 10 ani. Numai anul trecut, reprezentanții instituției au evaluat și încadrat în grade de handicap 1500 de cazuri noi. Așa se face... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2025, 12:10 (5236 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
331 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Razie a polițiștilor în zona Urziceni

Marți, 7 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat o razie în municipiul Urziceni și comuna Bărbulești pentru prevenirea și combaterea faptelor comise cu violență, a activităților comerciale ilicite ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2019, 19:15
(2769 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități de prevenire în unitățile de învățământ din Fetești

Aproximativ 800 de elevi din cadrul a 4 unități de învățământ de pe raza municipiului Fetești au participat la activități preventive în cadrul cărora au fost dezbătute diferite teme care să conducă la prevenirea ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2019, 19:10
(3510 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, se oprește apa în municipiul Fetești pentru lucrări E-Distribuție Dobrogea!

Pentru efectuarea lucrărilor anuale de reparații și întreținere a unor instalații și rețele electrice din municipiul Fetești, E-Distribuție Dobrogea va întrerupe furnizarea energiei electrice vineri, 8 ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2019, 19:10
(2826 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Jandarmii, prezenți la «Târgul de Toamnă»

În perioada 8-9 noiembrie a.c., jandarmii ialomițeni vor asigura măsurile de ordine și siguranță publică în localitatea Munteni Buzău cu ocazia «Târgului de Toamnă». În plus, în cadrul acestui eveniment ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2019, 18:10
(2225 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Slobozia

Marți, 5 noiembrie a.c., 49 de polițiști  ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare pe raza municipiului Slobozia. Astfel, au fost efectuate percheziții domiciliare ce au vizat documentarea activității ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2019, 19:20
(2800 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia razie


Slobozia: Tânăr reținut după ce a fost prins la volanul mașinii pe care o furase

Marți, 5 noiembrie a.c., polițiștii slobozeni au reținut pentru 24 ore doi tineri bănuiți de săvârșirea infracțiunilor de «furt calificat», «tentativă de furt calificat» și «distrugere», fapte săvârșite ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2019, 19:15
(6256 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Fetești, arestat pentru conducere fără permis

Marți, 5 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale Fetești au identificat pe raza municipiului Fetești un bărbat, de 37 de ani, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2019, 19:10
(3651 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești arestare


Slobozia: Cercetat pentru «deținere de obiecte periculoase»

Marți, 5 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat pe raza municipiului Slobozia un tânăr de 19 ani care avea asupra sa un baston metalic cu 3 elemenți. Cel în cauză a fost sancționat contravențional ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2019, 19:05
(2224 vizualizări - 0 comentarii)


Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Adam, la Slobozia

Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Adam, la Slobozia

Marți, 5 noiembrie 2019, Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu, împreună cu toți preoții Eparhiei noastre și peste 4000 de credincioși au întâmpinat la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 21:05
(7380 vizualizări - 1 comentariu)


S-a stins din viață antrenorul de handbal Liviu Paraschiv

S-a stins din viață antrenorul de handbal Liviu Paraschiv

Ziua de 5 noiembrie 2019 a început cu o veste extrem de tristă pentru handbalul românesc. S-a stins din viață, la vârsta de 72 de ani, unul dintre cei mai longevivi și valoroși antrenori pe care i-a avut ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:45
(4307 vizualizări - 2 comentarii)


Movilița: Persoane intoxicate cu monoxid de carbon

Luni, 4 noiembrie a.c., în jurul orelor 23,00, o femeie de 52 de ani, din localitatea Movilița, a apelat numărul de urgență 112 sesizând faptul că fiul ei, în vârstă de 31 de ani, are stări de leșin. În ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:40
(2759 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a provocat un accident

Duminică, 3 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Fetești au intervenit la un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. În fapt, în timp ce se afla la volanul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:35
(3737 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 500 sancțiuni contravenționale aplicate

În perioada 1-3 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la 155 evenimente și au aplicat peste 500 de sancțiuni contravenționale. Astfel, în urma activităților au fost constatate 37 infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:30
(2573 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: 15 focare active de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației despre situația ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:25
(2214 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lansare de carte pentru copii

Sâmbătă, 9 noiembrie 2019, începând cu orele 12,00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia va avea loc lansarea de carte pentru copii «Povestea Mimozei». ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:20
(2441 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Percheziție la un hoț din locuințe

Luni, 4 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Postului de Poliție Axintele au efectuat o percheziție domiciliară pe raza comunei Axintele pentru documentarea activității infracționale a unei persoane bănuite ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:15
(2019 vizualizări - 0 comentarii)


Scânteia: Ordin de protecție emis pe numele unui brăilean

Luni, 4 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 2 Poliție Rurală Grivița au fost sesizați cu privire la un scandal în familie produs în localitatea Scânteia. În fapt, un bărbat, de 36 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:10
(3475 vizualizări - 0 comentarii)


Femeie acroșată de o mașină la Lăcusteni

Luni, 4 noiembrie a.c., în jurul orelor 17,30, polițiștii au intervenit la un eveniment rutier produs pe raza localității Lăcusteni, soldat cu rănirea unui pieton. Concret, în timp ce un bărbat, de 31 de ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2019, 18:05
(2619 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,49%-rata șomajului în luna septembrie 2019

La sfârșitul lunii septembrie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4194 șomeri (dintre care 1947 femei), rata șomajului fiind de 4,49%. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2019, 18:20
(2544 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 4-8 noiembrie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2019, 17:15
(5477 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Avarie la conducta principală de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta principală de alimentare cu apă, de pe strada Călărași din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile vineri, 1 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2019, 17:05
(2937 vizualizări - 0 comentarii)


Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Adam, la Slobozia

În perioada 5-11 noiembrie 2019, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi Hramului «Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil» al străvechiului așezământ ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2019, 18:15
(6909 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Învăț, știu să mă apăr!»

Miercuri, 30 octombrie a.c., Protopopiatul Slobozia, în colaborare cu Direcția Județeană de Telecomunicații Speciale Ialomiță a organizat acțiunea «Învăț, știu să mă apăr!». Evenimentul s-a desfășurat la ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2019, 18:10
(4318 vizualizări - 0 comentarii)


Ordin de protecție provizoriu pentru un bărbat din Rădulești

Luni, 28 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat, de 41 de ani, din Rădulești, și-ar fi agresat soția. În urma formularului de evaluare a riscului întocmit ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2019, 18:15
(5547 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Arestat pentru «efectuare fără drept de operațiuni cu articole pirotehnice»

Luni, 28 octombrie a.c., polițiștii au reușit identificarea unui bărbat, de 32 de ani, din Amara, pe numele căruia era emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat în Penitenciarul ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2019, 18:10
(4849 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara arestare


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge, salvează o viață!»

Luni, 28 octombrie 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia, Protopopiatul Slobozia a organizat ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2019, 17:20
(3300 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Avarie la conducta principală de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta principală de alimentare cu apă, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA  a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile luni, 28 octombrie ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2019, 16:25
(4753 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Accident rutier cu două victime

Un autoturism și două tiruri au fost implicate într-un accident de circulație, în dimineața zilei de 28 octombrie 2019, pe DN2, între localitățile Movilița și Sinești. În urma impactului dintre cele trei ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2019, 12:21
(3450 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii au depistat în trafic un bărbat, de 32 de ani, din Alexeni, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității Sinești, deși avea permisul suspendat. Totodată, un alt bărbat, de 45 de ani ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 20:40
(2455 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 28 octombrie-1 noiembrie2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 20:35
(7782 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...