Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Titluri reparatorii» de peste 50 mii de lei acordate primarului și viceprimarului din Andrășești

«Titluri reparatorii» de peste 50 mii de lei acordate primarului și viceprimarului din Andrășești

În timp ce Ordonanța «Trenuleț» adoptată anul trecut prevedea reducerea pe cât posibil a cheltuielilor bugetare, la Primăria Andrășești situația este cu totul alta. Printr-o dispoziție a primarului locali­tății, edilul, viceprimarul și funcționarii din administrația locală au beneficiat de plata unor «titluri reparatorii» de peste 50 mii de lei, invocând o prevedere a Înaltei Curți de Casație și Justiție ce pare a fi fost înțeleasă eronat. Actul administrativ a fost atacat în instanță de Prefectura Ialomița, ai cărei reprezentanți confirmă «o nesocotire a prevederilor aplicabile indemnizațiilor funcțiilor de demnitate publică»... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2025, 16:20 (4838 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

UNIREA SLOBOZIA RĂMÂNE ÎN SUPERLIGA 2025-2026!

UNIREA SLOBOZIA RĂMÂNE ÎN SUPERLIGA 2025-2026!

Unirea Slobozia rămâne în SuperLiga și în sezonul 2025-2026! Așa a decis Zeița Fortuna a fotbalului probabil înduplecată de pasiunea nebună a președintelui Clubului, Ilie Lemnaru, unicul care a crezut până la final în menținerea Unirii la nivelul SuperLigii. Dincolo de declarații, mai mult sau mai puțin siropoase, de după meciul fără istorie cu echipa Voluntariului, rămâne ȘANSA oferită Unirii, loteria penaltiurilor decizând învingătoarea.

 

Cu Mihalcea pleacă și niște jucători Meciul retur al Barajului cu FC Voluntari s-a desfășurat... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2025, 13:20 (18074 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Barajul de Promovare în Liga Florilor: 3 înfrângeri în 3 partide!

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Barajul de Promovare în Liga Florilor: 3 înfrângeri în 3 partide!

Echipa de handbal senioare a CSM Unirea Slobozia s-a deplasat, așa cum vă spuneam, la Sfântu Gheorghe, pentru Turneul de Baraj promovare/menținere în Liga Florilor. Turneul s-a desfășurat în perioada 29-31 mai 2025, la Sala Sporturilor «Szabó Kati» din Sfântu Gheorghe, municipiul reședință de județ al Covasnei.
Așadar, joi, 29 mai a.c., în prima partidă a Turneului, CSM Unirea Slobozia a întâlnit mult mai titrata CSM Târgu Jiu. Pentru echipa din Târgu Jiu a fost un meci de menținere în primul eșalon al handbalului feminin românesc, handbalistele lui Liviu Andrieș și Andrei Enache impunându-se fără... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2025, 10:20 (4554 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Arestat preventiv pentru că și-a sechestrat și bătut iubita minoră

Slobozia: Arestat preventiv pentru că și-a sechestrat și bătut iubita minoră

Un caz șocant este expus public de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia. Ancheta­torii au cerut recent instanței de judecată arestarea preventivă a unui tânăr de 18 ani care și-a sechestrat și lovit iubita. Fata are doar 16 ani, susțin surse judiciare. Agresorul se află acum după gratii, pentru că Judecătoria Slobozia a validat solicitarea privind arestarea preventivă înaintată de procurori.

 

Investigațiile, în plină desfășurare Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia precizează faptul că incidentul s-a petrecut... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2025, 12:20 (5178 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consilierul prezidențial Potinche, pregătit să preia conducerea DGASPC Ialomița

Din ciclul «Nu întoarce vântu’ pomul»

Consilierul prezidențial Potinche, pregătit să preia conducerea DGASPC Ialomița

Undeva pe la începutul lunii mai 2025, o dispoziție internă a președintelui Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, a trecut neobservată. Astfel, potrivit actului administrativ, începând cu 12 mai 2025, Alin Lucian Potinche, cel angajat pe perioadă determi­nată în funcția de director de cabinet la Cabinetul Președintelui Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, se detașează pentru o perioadă de cel mult un an în cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, «pe funcția contractuală de execuție vacantă de inspector de specialitate I». Pe scurt, aceasta este povestea celui care, așa cum îi... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2025, 07:55 (7327 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Organizațiile neguvernamentale, susținute de ialomițeni cu 3,4 milioane de lei

Organizațiile neguvernamentale, susținute de ialomițeni cu 3,4 milioane de lei

La începutul acestei săptămâni a expirat termenul prin care ialomițenii au putut direcționa 3,5% din impozitul aplicat veniturilor încasate anul trecut pentru a susține activitatea organizațiilor neguvernamentale. Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița arată că, în 2024, valoarea sumelor de care aceste entități au beneficiat a fost de 3,4 milioane de lei. Peste 2200 de fundații și organizații din toată țara au beneficiat de sprijinul financiar al ialomițenilor, cele mai multe având legătură cu activitatea cultelor religioase.

 

Societatea civilă sprijină organizațiile neguvernamentale... [citește_tot_articolul]

1 Iunie 2025, 10:25 (4672 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Festivalul «TROFEUL TINEREȚII»-AMARA, ediția 57

comunicat de presă

Festivalul «TROFEUL TINEREȚII»-AMARA, ediția 57

O nouă poveste scrisă prin muzică, tineri și emoție. Un concurs național de interpretare a muzicii ușoare românești din 1968!

Consiliul Județean Ialomița, Primăria și Consiliul Local Amara, Centrul Județean pentru Conservarea și Promo­varea Culturii Tradiționale Ialomița și Centrul Cultural «Ionel Perlea» Ialomița anunță cu mândrie organizarea celei de a 57-a ediții a festivalului-concurs național de interpretare a muzicii ușoare românești «Trofeul Tinereții» Amara, unul dintre cele mai prestigioase evenimente muzicale din România, ce va avea loc în perioada 2-3 august 2025.
Desfășurat fără întrerupere încă din anul 1968, Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara este cel mai longeviv concurs de muzică ușoară din Româ... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2025, 09:40 (5612 vizualizări - 5 comentarii)

REPORTAJ

Siropul natural al doctorului Mihai Lungu

Siropul natural al doctorului Mihai Lungu

Pe medicul Mihai Lungu îl cunoaște toată comunitatea din Ialomița. Este medic de familie în mai multe sate din județ și ani buni a făcut gărzi în cadrul Secției Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Experiența profesională pe care a acumulat-o l-a ajutat să înțeleagă felul în care medicamentele funcționează și cum trebuie combinate mai bine astfel încât să vindece pacienții. De peste 20 de ani și-a creat propriile rețete, pe care de această dată le-a transpus într-un produs natural care vindecă tusea, în special a copiilor. Este vorba despre siropul de tuse «TusiFix» creat doar cu ingrediente naturale... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2025, 12:50 (6469 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița va avea 3 centre de zi pentru vârstnici

Ialomița va avea 3 centre de zi pentru vârstnici

Pe lista proiectelor de finanțare PNRR pentru amenajarea de centre de zi pentru vârstnici au fost trecute și 3 proiecte ce se vor derula în Ialomița. Unul aparține Direcției de Asistență Socială a Primăriei Slobozia, iar celelalte Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița și comunei Săveni.

 

Implementarea proiectelor, în grafic Proiectele centrelor de zi pentru vârstnici au fost concepute de Ministerul Muncii și sunt finanțate de Uniunea Europeană prin Programul Național de Redresare și Reziliență. Pe lângă activitățile... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2025, 07:55 (9280 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Echipamente medicale pentru doctorii  de familie din Ialomița, în sfârșit în cabinete

După 3 ani

Echipamente medicale pentru doctorii  de familie din Ialomița, în sfârșit în cabinete

În anul 2022, medicii de familie din Ialomița au depus proiecte pentru modernizarea sau dotarea cu aparatură medicală a cabinetelor în care profesează. Investițiile s-au derulat cu sprijinul Ministerului Sănătății, finanțarea fiind asigurată de Uniunea Europeană, prin Programul Național de Redresare și Reziliență. După 3 ani în care investițiile au fost lăsate în așteptare, acestea vor ajunge în cabinetele medicilor de familie. «Lucrările de modernizare sunt în curs de realizare, iar colegii care au optat pentru aparatură o vor primi din iunie!» a transmis dr Andreia Radu, președinta Asociației Medicilor de Familie din Ialomița.

 

... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2025, 12:05 (5977 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Curtea de Conturi a României reclamă lipsa adăposturilor de protecție civilă

În Ialomița

Curtea de Conturi a României reclamă lipsa adăposturilor de protecție civilă

La nivel național, adăposturile civile sunt limitate ca număr, iar cele care există sunt insalubre și nu pot fi utilizate. Este concluzia la care a ajuns Curtea de Conturi a României după o misiune în care a verificat starea adăposturilor de protecție civilă din toată țara. Ialomița se încadrează la rându-i în acest tablou de «Așa, NU!».

 

O situație fără soluție Constatările Curții de Conturi a României pe baza verificării în teren a adăposturilor de protecție civilă arată că cele mai multe dintre acestea au rămas la nivelul... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2025, 07:50 (6175 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Liviu Patrichi vrea un nou mandat în fruntea celui mai mare spital din Ialomița

Concurs pentru funcția de manager al spitalului din Slobozia

Liviu Patrichi vrea un nou mandat în fruntea celui mai mare spital din Ialomița

bonus: Spitalul din Slobozia, cel mai mare angajator din Ialomița

Pentru că legea îi obligă, reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia trebuie să organizeze un nou concurs pentru ocuparea funcției de manager. Înscrierile au început la finele lunii aprilie 2025 și se vor încheia la sfârșitul acestei luni. Oficial, doar un singur candidat și-a depus dosarul în toată această perioadă, respectiv Liviu Patrichi, actualul manager al instituției. Neoficial, de pe margine s-ar pregăti pentru acest concurs și juristul instituției, Vasile Zamfir. De altfel, Vasile Zamfir este candidatul se serviciu pentru funcții publice, dar niciodată nu a reușit să le obțină.

 

Unde-i lege, nu-i tocmeală... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2025, 10:20 (10435 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ajutorul șefului de post al Secției de Poliție Adâncata, mort într-un accident rutier

Ajutorul șefului de post al Secției de Poliție Adâncata, mort într-un accident rutier

Poliția din județul Prahova anunța, la finalul săptămânii trecute, moartea unui tânăr de 21 de ani într-un accident rutier. Do­miciliat pe raza acestui județ, tânărul era angajat al Inspec­toratului de Poliție al Județului Ialomița și deținea funcția de ajutor al șefului de post în cadrul Secției de Poliție Adâncata.

 

A murit pe loc Tragedia în urma căruia ajutorul șefului de post al Secției de Poliție Adâncata și-a pierdut viața s-a petrecut vineri, pe raza județului de do­miciliu al subofițerului Nicușor Va­lentin... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2025, 16:55 (6959 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

147 de angajați ai școlilor ialomițene vor să primească «gradația de merit»

147 de angajați ai școlilor ialomițene vor să primească «gradația de merit»

«Gradația de merit» reprezintă calea prin care Ministerul Educației vrea să motiveze angajații din Învățământ, profesori sau personal didactic auxiliar să fie «performanți». În lunga sa tradiție, acest beneficiu s-a transformat într-o goană după hârtii prin care profesorii vor să demonstreze că merită să îl primească. Anul acesta, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a aprobat 98 de «gradații de merit», în timp ce numărul dosarelor depuse a fost de 147.

 

Mai multă birocrație, mai puțină performanță... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2025, 16:10 (7715 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

«Aroganța» unei șanse

Fotbal, SuperLiga/baraj de menținere/tur, FC Voluntari-Unirea Slobozia 2-1

«Aroganța» unei șanse

Cu un Mihalcea transferat ba la UTA, ba la Petrolul, mai nou la pachet și cu ceva jucători slobozeni, Unirea a disputat primul tur al barajului de menținere în SuperLiga luni, 26 mai 2025. Pe o vreme câinească cu o ploaie ce a căzut necontenit, jucătorii s-au chinuit la propriu să ofere un spectacol pentru cei puțin peste 500 de spectatori de pe Stadionul «Anghel Iordănescu» din Voluntari. S-a terminat 2-1 pentru gazde iar returul de «acasă», de la Clinceni, de luni, 2 iunie 2025, va fi decisiv pentru menținerea în sezonul viitor al SuperLigii.

 

Șansa, de partea ilfovenilor... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2025, 13:55 (5945 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Turneu de Baraj pentru senioarele CSM Unirea Slobozia

Handbal

Turneu de Baraj pentru senioarele CSM Unirea Slobozia

După cum era de așteptat, s-a stabilit programul Turneului de Baraj pentru promovare/menținere în Liga Florilor handbal feminin. Competiția se va desfășura la Sfântu Gheorghe, în perioada 29-31 mai 2025, alături de CSM Unirea Slobozia la Turneu participând CSU Știința București, CSM Slatina precum și CSM Târgu Jiu. Astfel, handba­listele senioare CSM Unirea Slobozia vor juca o primă partidă joi, 29 mai a.c., de la orele 14,00, contra celor de la CSM Târgu Jiu (de la orele 12,00 urmând să se dispute meciul CSM Slatina-CSU Știința București), în timp ce vineri, 30 mai 2025, de la orele 14,00, elevele antrenorului Ion Ivan vor întâ... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2025, 12:20 (4917 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Rezultate meritorii pentru tenismenii CSM Unirea Slobozia

Tenis de câmp

Rezultate meritorii pentru tenismenii CSM Unirea Slobozia

Jucătoarele legitimate la Clubul Sportiv Municipal Unirea Slobozia, Maria Dogaru și Andreea Dedu s-au clasat pe prima poziție, respectiv a doua la Turneul «Cupa Municipiului Galați». Ambele tenismene au concurat la categoria 14 ani, Maria Dogaru reușind să câștige «Cupa Municipiului Galați». De asemenea, la băieți 14 ani, tenismenul legitimat la CSM Unirea Slobozia, Luca Apostol Petrescu a reușit să se poziționeze al doilea pe po­diumul competiției «Trofeul Ilie Năstase», eveniment desfășurat la Brăila. Mai mult, la seniori, talentatul tenismen CSM Unirea Slobozia, Ștefan Andreescu, a ajuns în Finala Turneului M15 ITF desfășurat la București... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2025, 10:50 (4590 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Sabrerii Echipei Naționale, bronz la Cupa Mondială de la Madrid

Scrimă

Sabrerii Echipei Naționale, bronz la Cupa Mondială de la Madrid

Alcătuită din Iulian Teodosiu, Vlad Covaliu, Radu Nițu și George Dragomir, Echipa Națio­nală de sabie seniori a obținut medalia de bronz la etapa de Cupă Mondială de la Madrid, ultima competiție interna­țională înaintea Campionatelor Europene de la Genova (14-19 iunie 2025). Alături de sabrerul antrenat de Marin Cruțu la CSM Unirea Slobozia, George Dragomir, a urcat pe planșă și mai cunoscutul nostru concitadin, Iulian Teodosiu. Echipa Națională de sabie seniori a României a încheiat competiția de la Madrid învingând echipa Statelor Unite ale Americii în Finala mică cu scorul de 45-40.

... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2025, 08:40 (6746 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Un pacient și-a tăiat venele în semn de protest că medicul a refuzat să-l consulte!

S-a întâmplat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un pacient și-a tăiat venele în semn de protest că medicul a refuzat să-l consulte!

bonus: Problemele pacienților, tratate cu indiferență

Situație disperată a unui pacient care ar fi trebuie să fie consultat luni, 26 mai 2025, la Cabinetul de Ortopedie al Ambulatoriului Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Dezamăgit de faptul că medicul din cabinet a refuzat să-i acorde îngrijiri medicale, bărbatul și-a tăiat venele! Din fericire a fost salvat de către echipa medicală a Unității de Primiri Urgențe. În ceea ce îl privește pe medicul respectiv, pe numele său Ștefan Anghel, acesta i-a întors spatele bărbatului, ca și când nimic nu s-ar fi întâmplat. Conducerea unității medicale condamnă ferm comportamentul doctorului și spune că va iniția o anchetă internă. Nefericita întâ... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2025, 13:10 (24050 vizualizări - 37 comentarii)

EVENIMENT

În Ialomița trăiesc aproximativ 10 mii de persoane adulte cu handicap

În Ialomița trăiesc aproximativ 10 mii de persoane adulte cu handicap

O statistică oficială a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița arată că la nivelul Ialomiței trăiesc aproximativ 10 mii de persoane cu handicap. 1500 dintre acestea au fost eva­luate și încadrate în grad de handicap doar anul trecut.

 

Sprijin pentru persoanele cu dizabilități Conform unei analize a DGASPC Ialomița, numărul persoanelor adulte cu dizabilități a crescut anual în ultimii 10 ani. Numai anul trecut, reprezentanții instituției au evaluat și încadrat în grade de handicap 1500 de cazuri noi. Așa se face... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2025, 12:10 (5236 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
360 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Suspect de trafic cu minori, prins de jandarmi

Suspect de trafic cu minori, prins de jandarmi

Jandarmii Grupei de Intervenție Slobozia au fost solicitați joi, 3 decembrie a.c., în jurul orelor 10,00, de o femeie din orașul Amara. Femeia a solicitat eliberarea fiicei sale, despre care credea că ar ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2009, 13:55
(11537 vizualizări - 0 comentarii)


Focuri de armă pentru prinderea unui hoț de tractoare

Focuri de armă pentru prinderea unui hoț de tractoare

Miercuri, 2 decembrie, polițiștii din județul Buzău au solicitat sprijinul polițiștilor ialomițeni pentru identificarea autorului unui furt de tractor agricol. După puțină vreme, mașinăria agricolă a fost ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 19:31
(12702 vizualizări - 0 comentarii)


Cu cuțitul în centrul orașului

Ziua în amiaza mare, un bărbat din Fetești a făcut un scandal monstru în centrul orașului. Pe scurt, miercuri, 2 decembrie, polițiștii feteșteni au fost sesizați asupra situației, bărbatul amenințînd trecătorii ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 19:03
(11035 vizualizări - 0 comentarii)


Fier vechi confiscat la Țăndărei

Fier vechi confiscat la Țăndărei

7 tone de deșeuri. Aceasta este captura polițiștilor din Țăndărei în urma efectuării unei acțiuni ample de verificarea a modului de colectare a fierului vechi pe raza localității. În urma controalelor efectuate ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 18:32
(14214 vizualizări - 0 comentarii)


Bețiv recalcitrant la Slobozia

După ce a băut bine, un bărbat din Bărbulești s-a apucat de spart geamurile unui magazin din Slobozia. Patronul magazinului a solicitat imediat sprijinul polițiștilor, bărbatul, de 40 ani, din Bărbulești ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 18:12
(14080 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor arestat

Miercuri, 2 decembrie, polițiștii l-au încarcerat în Penitenciarul Slobozia pe Constantin I., de 46 ani, din Slobozia. Pe numele bărbatului instanța slobozeană emisese în luna octombrie 2009 un mandat de ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 17:42
(12444 vizualizări - 0 comentarii)


Scandal cu cuțitul din dotare

Scandal cu cuțitul din dotare

De Ziua Națională, marți, 1 decembrie 2009, jandarmii slobozeni au fost sesizați de patronul unui local din Slobozia asupra unui scandal iscat din senin între doi bărbați aflați în stare de ebrietate. ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 16:20
(10765 vizualizări - 0 comentarii)


«Clauzele interzise», în atenția ITM

«Clauzele interzise», în atenția ITM

Potrivit reprezentanților ITM, «libertatea de voință a părților este limitată în negocierea contractului individual de muncă de prevederile art. 38 din Codul Muncii, care prevede că „salariații nu pot ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 11:52
(12186 vizualizări - 0 comentarii)


Incidente electorale

Incidente electorale

În intervalul 23 noiembrie-1 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița au fost semnalate 3 incidente electorale, cîte unul în fiecare din localitățile Slobozia, Amara și Sudiți. Aspectele sesizate au ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 11:32
(13487 vizualizări - 0 comentarii)


Identificare online a parcelelor agricole

Pentru a diminua erorile privind identificarea parcelelor agricole, APIA va demara, în luna ianuarie 2010, o campanie de instruire a fermierilor privind modalitatea de identificare online a parcelelor agricole ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 15:10
(17403 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrână accidentată la traversarea străzii

Bătrînă accidentată la traversarea străzii

Traversarea neregulamentară a fost cauza unui accident rutier produs în cursul zilei de marți, 1 decembrie 2009, în jurul orelor 17,30, pe DN2A, în localitatea Stejaru. Victima, o femeie în vîrstă de 8 ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 12:04
(11531 vizualizări - 0 comentarii)


Circula cu numere de înmatriculare false

Pe numele unui bărbat, de 56 ani, din Urziceni, polițiștii rutieri au întocmit un dosar penal, fiind cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 12:03
(15308 vizualizări - 0 comentarii)


A murit încercând să aprindă soba

A murit încercînd să aprindă soba

Seria incendiilor la gospodăriile populației, evenimente frecvente în această perioadă a anului, a debutat tragic în luna decembrie. Astfel, marți seara, 1 decembrie, în jurul orei 22.30, la locuința lui ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 11:16
(14462 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea SPORT a fost actualizată!

Nu ratați cele mai noi articole despre sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

1 Decembrie 2009, 18:10
(13662 vizualizări - 0 comentarii)


Adeverințe de la APIA pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură eliberează adeverințe pentru beneficiarii plăților pe suprafață care intenționează să acceseze credite de la băncile care au încheiat convenții cu Agenția ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2009, 13:58
(12673 vizualizări - 0 comentarii)


Grave accidente de circulație

Grave accidente de circulație

La numai o săptămînă după un grav accident rutier petrecut pe DN2A, în apropierea kilometrului 55, din care rezultau 5 victime, un alt eveniment rutier s-a petrecut duminică dimineață, în jurul orelor ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2009, 13:48
(11575 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu puternic la Amara

Incendiu puternic la Amara

Un puternic incendiu a cuprins vineri, 27 noiembrie, în jurul orei 21,30, două anexe gospodărești din Amara. Pompierii slobozeni s-au deplasat cu operativitate la locul intervenției însă mai multe animale ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2009, 13:43
(10348 vizualizări - 0 comentarii)


Băsescu vrea să dea în judecată cotidianul Gardianul și pe Dinu Patriciu

Băsescu vrea să dea în judecată cotidianul Gardianul și pe Dinu Patriciu

Traian Băsescu a anunțat că va da în judecată pe Dinu Patriciu și cotidianul Gardianul pentru «minciună și trucarea unor filmări» și a întrebat conducerea ziarului dacă, înainte de a-l pune în circulație ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2009, 12:53
(11060 vizualizări - 2 comentarii)


Cauciucuri de 2 miliarde, furate de paznic

Cauciucuri de 2 miliarde, furate de paznic

Judecătorii slobozeni au decis joi, 26 noiembrie, arestarea a doi ialomițeni pentru săvîrșirea infracțiunii de furt. Cei doi au desfășurat a adevărată «afacere» cu cauciucuri furate, în perioada aprilie ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2009, 18:46
(12192 vizualizări - 1 comentariu)


Poșta, închisă pe 1 decembrie

Poșta, închisă pe 1 decembrie

Marți, 1 decembrie 2009, toate oficiile poștale din întreaga țară vor fi închise, anunță Departamentul Relații Publice din cadrul Companiei Naționale Poșta Română. Prin același comunicat de presă, se completează ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2009, 15:22
(14751 vizualizări - 0 comentarii)


«Sindicaliștii să decidă așa cum le dictează conștiința»

«Sindicaliștii să decidă așa cum le dictează conștiința»

Elena Neagu, liderul local al UJSL Ialomița protestează împotriva intenției Confederației Sindicatelor Democratice din România de a negocia un pact politic direct cu PSD. Potrivit declarațiilor sale, la ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2009, 18:07
(10840 vizualizări - 0 comentarii)


Un mort și un rănit într-un grav accident rutier

Marți, 24 noiembrie, la intrare în localitatea Albești, s-a petrecut un grav accident rutier. În timp ce se deplasa cu o autoutilitată, în condiții de vizibilitate redusă, conducătorul auto a pierdut controlul ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2009, 16:38
(13132 vizualizări - 0 comentarii)


FenomenalUrziceni-Sevilla 1-0

Fenomenal
Urziceni-Sevilla 1-0

Într-un meci absolut FENOMENAL, Unirea Urziceni a învins în această seară o forță a fotbalului european, FC Sevilla. Potrivit statisticilor, Unirea Urziceni a obținut în acest sezon de Champions League ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2009, 01:01
(16041 vizualizări - 0 comentarii)


Gripa nouă face noi victime printre ialomițeni

Gripa nouă face noi victime printre ialomițeni

România a înregistrat cel de-al doilea deces prin gripă nouă. În doar ultimele 24 de ore, Ministerul Sănătății a confirmat infestarea cu virusul A/H1N1 a încă 190 de persoane. Ialomița se înscrie în rîndul ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:17
(10364 vizualizări - 0 comentarii)


Fetiță de 10 ani, lovită de o mașină

O minoră, de doar 10 ani, din localitatea Movilița, a fost victima unui accident rutier. Copila a vrut să traverseze strada în fugă dar nu s-a asigurat, fiind lovită de o mașină condusă de un cetățean portughez ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:12
(10788 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, identificat la Fetești

Polițiștii feteșteni au depistat sîmbătă, 21 noiembrie, în jurul prînzului, un bărbat ce era urmărit general din luna octombrie 2009. Cătălin B., de 40 ani a fost găsit de polițiști în zona unui centru ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:12
(11544 vizualizări - 0 comentarii)


Scandalagiu beat, cu cuțitul în centrul satului

Sîmbătă, 21 noiembrie, agenții Postului de Poliție Scînteia au fost alarmați de o tînără din Slobozia despre faptul că un bărbat înarmat cu un cuțit provoacă scandal în centrul satului Iazu. Intervenind ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:11
(12181 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși de polițiști

La finele săptămînii precedente, vineri, 20 noiembrie, polițiștii au fost sesizați cu privire la comiterea unui furt dintr-un magazint situat pe raza localității Ion Roată. Valoarea bunurilor sustrase, ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:10
(10907 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 20 spre 21 noiembrie, în jurul oreler 1,00, un bărbat din localitatea Munteni Buzău s-a ales cu dosar penal după ce polițiștii l-au prins la volanul unei mașini ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:09
(10586 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la un utilaj răspânditor de asfalt

Incendiu la un utilaj răspînditor de asfalt

Un incendiu la un utilaj răspînditor de asfalt s-a petrecut vineri, 20 noiembrie 2009, în jurul orelor 18,00, în apropierea gropii de gunoi ecologice a municipiului Slobozia, unde se executau lucrări de ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2009, 14:40
(12292 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...