Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Case, mașini de lux și sume de bani, confiscate prin ordonanța procurorilor locali

Averea proxeneților din Slobozia

Case, mașini de lux și sume de bani, confiscate prin ordonanța procurorilor locali

O sentință definitivă a Curții de Apel București aduce în atenția opiniei publice organele judiciare din Ialomița. Magistrații din Capitală au admis cererea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia cu privire la confiscarea extinsă de bani și bunuri imobile, instituită de anchetatori într-un dosar de proxenetism. Astfel, procurorii din Slobozia au reușit să confiște de la inculpații Vasile Vlad, zis «Sana», Ștefan Barbu, zis «Mălele», Marius Nicolae Gălbează și Ionuț Daniel Gălbează sumele de 185 mii de euro și 10 mii de franci elvețieni, garsoniere, terenuri și mașini de lux. Potrivit anchetei, inculpații au obținut toate aceste bunuri după ce au exploatat în scopuri... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2016, 20:05 (17684 vizualizări - 33 comentarii)

EVENIMENT

S-a încercat blocarea concursului directorilor de școli

În Ialomița

S-a încercat blocarea concursului directorilor de școli

Potrivit planificării Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, concursul directorilor de școli și grădinițe din județ ar fi trebuit să se încheie de săptămîna trecută. Testările sînt însă în plină desfășurare, pentru că evaluarea unora dintre candidați a fost reprogramată. Situația a fost generată de faptul că unii reprezentanți ai comisiilor de examinare nu s-au prezentat în zilele programate pentru susținerea probei interviului. În această situație se află 11 candidați din județ. Veniți în teritoriu pentru a monitoriza desfășurarea concursului, oficialii Ministerului Educației susțin că totul este, de fapt, o încercare de a bloca buna desfășurare a concursului...

Un concurs controversat... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2016, 16:50 (4813 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Mediatorii sanitari, pe cale de dispariție

În 2003, Ministerul Sănătății angaja prima generație de mediatori sanitari, cu scopul de a-i integra din punct de vedere social pe romii defavorizați. La 13 ani distanță, datele arată faptul că puține persoane au fost interesate să practice această meserie. Deși se numără printre județele din sud-estul țării cu cea mai mare comunitate de romi, Ialomița are doar 5 mediatori sanitari. Autoritățile județene susțin faptul că problema este generată de lipsa unor cursuri de formare profesională, destinate celor interesați să-și ajute semenii nevoiași.

Situație incertă
Rețeaua de mediatori... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2016, 13:35 (3789 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Poveste din Panama

Poveste din Panama

După 4 luni petrecute în inima unei civilizații străvechi din exoticul Panama, Cristina Olteanu, 33 de ani, s-a întors acasă la Slobozia să povestească experiența pe care a trăit-o alături de familiile indigene ale tribului Embera. Mărturisirile inedite despre oamenii care trăiesc simplu, dar într-o strînsă comuniune cu natura, au fost dublate de o impresionantă expoziție de fotografii, care surprind viața dintr-o altă perspectivă...

Călătorie în Panama Prietenii indigeni ai Cristinei au ajuns la Slobozia într-o zi friguroasă de octombrie, fiind primiți cu brațele deschise la Muzeul... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2016, 10:20 (5359 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Viceprimar cu probleme penale, ales la Primăria Țăndărei

Viceprimar cu probleme penale, ales la Primăria Țăndărei

În urma unei ședințe a Consiliului Local Țăndărei, desfășurată joi, 27 octombrie 2016, consilierii locali au ales prin vot secret noul viceprimar al orașului. Pe lista propunerilor au fost trecute trei nume, la finalul votului fiind confirmat în funcție Lucian Achimaș, din partea Partidului Ialomițenilor. Nou viceprimar din Țăndărei are însă probleme penale, el fiind trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Fetești pentru «ucidere din culpă». În urma unui accident rutier, pe care l-a produs în zona localității Giurgeni, Lucian Achimaș a luat viața unei persoane...

Ales local cu probleme penale... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2016, 18:10 (16501 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Abandonat de autorități pe patul de spital...

Un bărbat de 42 de ani a fost găsit în stația de autobuz de la Balaciu

Abandonat de autorități pe patul de spital...

Un bărbat fără adăpost și cu probleme psihice, în vîrstă de 42 de ani, găsit într-o stație de autobuz pe raza localității Balaciu, este pasat între instituții. Omul este domiciliat în localitatea Ostroveni, din județul Dolj, iar aceasta este cauza aparentă pentru care nu poate beneficia de servicii sociale pe raza județului Ialomița. Mai grav este faptul că autoritățile locale din Ostroveni nu reușesc identificarea bărbatului, motivînd că nu-l cunosc... În prezent, omul fără adăpost a fost abandonat la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Un caz complicat... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2016, 15:10 (6233 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dictatura Președintelui Victor Moraru

Un Consiliu Județean marionetă

Dictatura Președintelui Victor Moraru

Joi, 20 octombrie 2016, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit în cadrul ședinței ordinare lunare. Pe ordinea de zi a ședinței au figurat 17 proiecte de hotărîre care au vizat activitatea administrativă a județului în perioada imediat următoare. Cele mai disputate au fost deciziile care au vizat alocări bugetare pentru Spitalul Slobozia, modernizarea drumurilor județene și investițiile în reabilitarea unor obiective istorice. Ședința a fost dominată de mașina de vot a PSD-ALDE, grație căreia toate proiectele supuse aprobării au fost adoptate.

O mașină de vot perfectă Într-o formulă... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2016, 20:20 (17961 vizualizări - 31 comentarii)

EVENIMENT

Investiție de 8,7 milioane de lei, blocată în contestații

Beznă pe străzile Cartierului «Gării Noi» din Slobozia

Investiție de 8,7 milioane de lei, blocată în contestații

Tinerii din Slobozia care și-au construit case în Cartierul «Gării Noi», de la marginea orașului, mai au de așteptat pînă cînd vor beneficia de toate facilitățile promise de autorități. După ce au reclamat în numeroase rînduri lipsa utilităților, problemele așa-zisului Cartier rezidențial nu au dispărut... Luna trecută, administrația locală ar fi trebuit să monteze pe străzi stîlpi de iluminat, însă investiția de 8,7 milioane de lei a fost blocată de o contestație făcută de una dintre firmele care au participat la licitația pentru atribuirea lucrărilor. Contestația se află în dezbatere la Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor, care se va pronunța în acest caz peste 30 de zile.
... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2016, 18:40 (5534 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul comunei Manasia, Gelal Oprea, trimis în judecată

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni au remis publicității un comunicat de presă în care anunță trimiterea în judecată, în stare de libertate, a lui Gelal Oprea, primarul comunei Manasia. Edilul, împreună cu trei funcționare din cadrul instituției, este acuzat «fals intelectual» și «delapidare». Potrivit procurorilor, la instigarea primarului, funcționarele au redactat 47 de certificate de atestare fiscală în care au precizat date necorespunzătoare adevărului. Mai mult, Gelal Oprea este acuzat de faptul că, în anul 2012, și-a însușit o sumă de bani din bugetul Primăriei Manasia. Dosarul a fost trimis spre soluționare Judecătoriei Urziceni.... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2016, 18:20 (5725 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Luptă politică deschisă în Consiliul Local Urziceni

Luptă politică deschisă în Consiliul Local Urziceni

Luni, 24 octombrie 2016, la Urziceni, consilierii PNL au încercat să organizeze un puci politic al cărui scop era impunerea consilierului Cristea Nicolae în funcția de «consilier cu atribuții de viceprimar» pînă la revenirea în funcție a primarului Constantin Sava. Puciul a eșuat, iar plenul a votat pentru numirea consilierului ALDE Marian Neagu în această funcție. Finalul ședinței a fost unul tensionat, marcat de amenințări și injurii.

Nu a fost pentru cine s-a pregătit
Consiliul Local Urziceni este compus din 8 consilieri PNL, 7 consilieri PSD și 2 consilieri ALDE. În lipsa... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2016, 19:25 (8695 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Sub birul neputinței

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Axiopolis Cernavodă 1-1

Sub birul neputinței

După victoria din Cupă cu Delta Tulcea și succesul concludent cu Petrolistul Boldești din prima etapă a campionatului, cu toții credeam că este posibil ca Unirea să lupte pentru promovare și chiar să o reușească. Acum, cînd ultima suită de rezultate, chiar dacă a fost împănată și cu ceva victorii, tinde să ne contrazică, revenim cu picioarele pe pămînt. Echipa lui Ion Ionescu resimte încă pierderea a patru «piese» de bază... Totodată, tinerii n-au depășit tracul integrării în echipa mare, veteranii par a se plafona, iar implanturile din vară mai au pînă să confirme. Chiar și în aceste condiții, în meciul cu Axiopolis Cernavodă, disputat sîmbătă, 22 octombrie, cîteva sute de slobozeni au arătat... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2016, 18:40 (5194 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Târnosire de biserică, la Slobozia

Tîrnosire de biserică, la Slobozia

Sîmbătă, 22 octombrie, Preasfințitul Vincențiu a oficiat slujba de sfințire a bisericii care poartă hramul «Sfântul Mare Mucenic Gheorghe» și «Sfîntul Ioan Botezătorul» din municipiul Slobozia. Evenimentul, de o mare încărcătură spirituală, a adunat în jurul lăcașului de cult zeci de credincioși.

Cuvinte de binecuvîntare La slujbă au participat preacuviosul părinte arhimandrit Rafail, vicar eparhial, preacucernicii părinți consilieri Daniel Florin Enașcu, Florin Ionescu, Cristi Gavrilă, Nicușor-Silviu Dascălu și Marius Gabriel Purcărea, preacucernicul părinte protopop Ionuț Butu, protopop... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2016, 17:50 (11253 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Locuințele sociale din Slobozia sunt ocupate până la refuz

Locuințele sociale din Slobozia sînt ocupate pînă la refuz

Chiar dacă nu dispun de condiții optime, locuințele sociale ale Primăriei Slobozia sînt la mare căutare în rîndurile persoanelor fără posibilități materiale. Din păcate însă, imobilele nu pot fi repartizate solicitanților întrucît sînt ocupate în totalitate.

Eforturi zadarnice Mame lăsate pe drumuri cu tot cu copiii bolnavi, femei abuzate și trimise de acasă sau bătrîni neputincioși se prezintă în fiecare zi de joi a săptămînii la audiențele publice susținute de primarul Adrian Mocioniu. Toți îi adresează rugămintea edilului de a le face rost de un loc într-una dintre locuințele sociale... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2016, 17:25 (3906 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Răzvan Jeaca, bronz balcanic pentru Amara

Lupte libere

Răzvan Jeaca, bronz balcanic pentru Amara

În perioada 27-30 octombrie, la Buziaș, județul Timiș, se va desfășura Campionatul Național de Lupte, adresat juniorilor mici (13-15 ani). CS Amara va deplasa la această competiție 11 sportivi, 6 băieți și 5 fete, iar așteptările lui Marian Moraru sînt foarte mari, mai cu seamă că performanțele elevilor săi au depășit deja granițele României. În urmă cu cîteva zile, orașul Bursa din Turcia a găzduit Campionatul Balcanic de Lupte, adresat juniorilor mici. Sportivii CS Amara au arătat din nou cît de serios este tratată această disciplină în orașul ialomițean. La categoria 38 kg, Răzvan Jeaca a adus Amarei bronzul balcanic, o performanță deosebită. La 35 kg, Alexandru Stan a fost foarte aproape de... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2016, 16:20 (4921 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița pierde 1,8 milioane de euro alocați «cadastrului sistematic»

Administrațiile locale reclamă că nu pot cheltui banii de la Guvern

Ialomița pierde 1,8 milioane de euro alocați «cadastrului sistematic»

Administrațiile locale din Ialomița au primit peste 1,8 milioane de euro pentru realizarea «cadastrului sistematic». Cu o săptămînă înainte de termenul limită, doar 4 dintre localități au cheltuit o parte din cei 30 mii de euro oferiți de către stat. Primarii localităților reclamă faptul că procedura este greoaie și că Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița blochează acest proces. Tănase Mihalcea, directorul Oficiului, susține că instituția a asigurat toate condițiile pentru absorbția acestor fonduri.

Fiecare administrație pierde 30000 de euro
În 30 iunie 2016... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2016, 15:50 (9455 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Handbal, Junioare III, CS Ovidiu-CSS Slobozia 5–39 (2-17)

LPS Brăila, primul obstacol serios

Junioarele III ale CSS Slobozia s-au deplasat la finele săptămînii trecute la Ovidiu unde, într-o sală cochetă, s-au confruntat cu CS din localitate. Așa cum s-a întîmplat și în celelalte 3 etape din faza grupelor, meciul a fost la îndemîna handbalistelor lui Marian Simion. Deși lipsite de aportul a patru jucătoare, în frunte cu Ana Neagu și  Patricia Drăghici, acestea s-au impus cu 39-5. Mai mult de jumătate dintre goluri s-au marcat pe contraatac, portarii Anne Boll și Cătălina Vlase lansîndu-le excelent pe Zăvadă, Cucu sau Cloșcă. Pentru CSS au marcat Zăvadă-8 goluri, Vasile-8, Lazăr-7, Soreanu-7, Onea-3, Cloșcă-2, Dumitru-1, Ungureanu-1, Gălămuj-1, Cucu-1. Cu 4 victorii lejere la activ... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2016, 15:05 (4083 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Flavia Zamfir, pași siguri în zorii carierei

Tenis de cîmp

Flavia Zamfir, pași siguri în zorii carierei

Antrenoarea Ionela Pușcașu le cere să mai dea două ture de stadion, iar gașca de copii zburdalnici atît așteaptă. Încheie en fanfare sarcina trasată de tînăra profesoară și, totodată, antrenamentul. Unii vor fi atleți, visează deja la ștafete, ștachete și probe de viteză. Alții folosesc pregătirea la atletism pentru a-i ajuta în alte discipline sportive. Flavia Zamfir face tenis de cîmp, dar la cei 10 ani ai ei știe că fără o pregătire fizică adecvată nu va putea cuceri marile arene ale sportului alb. Astfel, pe lîngă lecțiile de tenis oferite de Paul Manta, se pregătește și sub supravegherea Ionelei Pușcașu sau a lui Adrian Chițu. Pînă departe este cale lungă, iar Flavia și părinții ei vor să... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2016, 14:20 (9460 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Urmărit penal pentru pornografie infantilă

Scandal sexual la Ciochina

Urmărit penal pentru pornografie infantilă

Un tînăr de 16 ani a intrat recent în atenția procurorilor Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Slobozia, după ce a răspîndit pe internet imagini cu un băiețel de 11 ani, pe care l-a obligat să se masturbeze. Faptele s-au petrecut înainte de începere școlii, pe raza localității Ciochina.

Imagini scandaloase, difuzate pe internet Din primele informații, băiețelul de 11 ani se afla în parcul din localitatea Ciochina împreună cu mai mulți prieteni. El și-ar fi dat jos pantalonii și le-ar fi făcut cîteva gesturi obscene. La... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2016, 13:35 (5927 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Criză de soluție

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia-Măgura Cisnădie 18–21 (8–12)

Criză de soluție

Măgura Cisnădie a făcut 11 transferuri pentru acest sezon și pretențiile sînt pe măsură. De remarcat că trei dintre jucătoarele aduse de sibieni, Czeczi, Tudor și Tatalovic, au fost și în vizorul Sloboziei, dar au preferat drumul Ardealului. Unirea, în schimb, a traversat o vară tumultoasă și abia spre startul sezonului a reușit să încropească un loc relativ competitiv. Pe aceste coordonate s-a disputat duelul dintre Slobozia și Cisnădie. Oaspetele au arătat din plin că handbalul este un sport dur, agresivitatea defensivei ardelene aducînd lacrimi în ochii lui Ilie și scoțînd-o prematur din joc pe Ivan. Echipa antrenată de Dumitru Muși s-a încîlcit în hățișul de brațe al adversarelor, puținele... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2016, 12:45 (5297 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ziaristul Enciu Bobârniche a plecat dintre noi

Ziaristul Enciu Bobârniche a plecat dintre noi

Duminică, 23 octombrie 2016, ziaristul Enciu Bobârniche a fost petrecut pe ultimul drum. Avea 67 de ani și, de ceva timp, renunțase la aparițiile în spațiul public și activitatea editorială. Pentru cei care l-au cunoscut, Enciu Bobârniche reprezintă un reper al presei locale de după anii ’90. Celorlalți, inevitabil mai mulți, le rămîn cărțile sale. Printre ele, prea multe pentru a le nominaliza, «Eiffel de carton» și «De la Ceaușescu la Băsescu, 20 de ani de viață politică ialomițeană»... Înzestrat cu o memorie prodigioasă, excelent documentarist și fin observator al vieții politice locale, Enciu Bobârniche va fi, atît timp cît cei care trăiesc... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2016, 11:10 (7602 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
308 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA: Plata subvențiilor pentru bunăstarea animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că miercuri, 14.02.2018, a demarat plata cererilor care au fost autorizate pentru Măsura 215 «Plăți privind Bunăstarea animalelor», Pachet ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 14:30
(6351 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Conducea o mașină fără permis

Tras pe dreapta de polițiști, un tânăr de 20 de ani din Bărbulești s-a ales cu un dosar penal după ce oamenii legii au constatat faptul că acesta nu deține permis de conducere. De asemenea, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:50
(4890 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan

Un ialomițean, în vârstă de 30 de ani, și un bărbat din Brăila, în vârstă de 40 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost surprinși la volan în stare de ebrietate. Aceștia aveau valori ale alcoolemiei ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:35
(3567 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni au confiscat 230 kg de pește

Polițiștii ialomițeni au confiscat de la un bărbat, de 35 de ani, domiciliat în Constanța, cantitatea de 230 kilograme de pește. Bărbatul încerca să vândă pe raza județului nostru respectiva cantitate, ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:10
(3636 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Amendat pentru că vindea ilegal lemne

Administratorul unei firme din Urziceni a fost amendat cu 5000 de lei de polițiștii din comuna Ion Roată. Acesta a fost identificat pe raza localității în timp ce transporta o remorcă încărcată cu lemne ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:05
(3546 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Condeești, Bărbulești și Fetești

Trei incendii s-au produs în cursul zilei de joi, 8 februarie 2018, la locuințele unor cetățeni din comunele Bărcănești și Bărbulești, respectiv municipiul Fetești. Primul eveniment a alertat pompierii ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 20:25
(5624 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Spărgător de locuințe, reținut de polițiști

Polițiștii din Urziceni au identificat un bărbat, de 50 de ani, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, fiind încarcerat ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 20:10
(4751 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: «Valențe culturale ale securității și sănătății în muncă»

Inspectoratul de Muncă Ialomița, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, continuă în anul școlar 2017-2018 derularea proiectului «Valențe culturale ale securității și sănătății în muncă ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 13:10
(4497 vizualizări - 0 comentarii)


Șindrilița: 5 persoane rănite într-un accident rutier

Un microbuz care se deplasa dinspre Urziceni către București și în care se aflau aproximativ 15 persoane a fost implicat într-un accident rutier la ieșirea din Șindrilița, localitate aflată la granița dintre ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2018, 17:51
(5955 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: L-a luat la bătaie cu bâta din cauza unui cal. Arestat pentru «tentativă la omor»!

Un bărbat din comuna Perieți a fost arestat preventiv de Tribunalul Ialomița, la 8 luni după ce și-a lovit cu bâta un amic. Victima a iscat o discuție contradictorie, după ce i-a reproșat agresorului că ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 19:05
(7143 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Reținut pentru «furt calificat»

Polițiștii feteșteni au identificat un tânăr de 27 de ani bănuit de săvârșirea mai multor infracțiuni de «furt calificat». Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, fiind ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 18:40
(5417 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 100 mii de lei, 14 permise de conducere reținute

Luni și marți, 5/6 februarie 2018, polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Au fost organizate 19 acțiuni punctuale ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 18:20
(5006 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Atenționare pentru pesta porcină africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița reamintește tuturor crescătorilor de porcine din județul Ialomița că, pe teritoriul României, la momentul actual, sunt declarate oficial ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 10:20
(5316 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat la volan, un bucureștean s-a izbit cu mașina de parapet

Sâmbătă, 3 februarie a.c., în jurul orelor 16,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2, în apropiere de municipiul Urziceni, s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 17:25
(6228 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 220 mii de lei, 30 de permise reținute!

În perioada 2-4 februarie a.c., polițiștii au intervenit la peste 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Astfel, au fost aplicate peste 650 de sancțiuni contravenționale, au fost constatate aproape ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 17:20
(4239 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Prima de inserție pentru absolvenți

Prin Legea nr. 250/2017, act normativ ce aduce modificări Legii nr. 76/2002, este introdusă prima de inserție pe care o pot primi absolvenții înregistrați la AJOFM, dacă se încadrează în muncă. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 12:25
(4994 vizualizări - 0 comentarii)


Pagini noi de internet pentru Instituțiile Prefectului

Paginile web ale Instituțiilor Prefectului au adoptat un model unitar pentru a facilita un acces rapid la informațiile privind principalele servicii de interes pentru cetățeni. În scopul asigurării unei ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 11:20
(4052 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomițean din Grindu, arestat pentru infracțiuni comise în Ungaria

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni pe teritoriul Ungariei. La data de 30 ianuarie 2017, polițiștii de ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 20:35
(7401 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: «Ziua Mondială a Zonelor Umede»

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, în parteneriat cu Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia vor marca și în acest an «Ziua Mondială a Zonelor Umede». Copiii participanți de la grădinițe ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 19:10
(5011 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cercetați pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au identificat doi bărbați, de 19 și 31 de ani, din Slobozia, aceștia fiind bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «tâlhărie ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 18:50
(4958 vizualizări - 0 comentarii)


Transport agabaritic pe ruta IMGB-Constanța Poarta 7

În perioada 02.02-05.02.2018 se va efectua un transport cu depășiri pe ruta IMGB-DN Centura București-A2-DN21-Slobozia-DN2A-Țăndărei-DN2A-HârșovaDN2AOvidiu-A4-Constanța Poarta 7. Etapele ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 18:40
(4060 vizualizări - 0 comentarii)


Pescar înecat în lacul de acumulare Dridu

Pescar înecat în lacul de acumulare Dridu

Un bărbat de 50 de ani a intrat cu o barcă improvizată pe lacul barajului Dridu, în dimineața zilei de 31 ianuarie 2018. În jurul orei 9,00, a fost văzut de un cetățean căzând din barcă în apa înghețată ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 11:20
(6043 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu înecat


Ialomița: Arestat pentru tentativă de omor

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul Oancea Gabriel Costel pentru săvârșirea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 10:35
(7086 vizualizări - 5 comentarii)


Incendiu la Sudiți

Pe data de 29 ianuarie 2018, către miezul nopții, pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu de plante furajere, izbucnit la o fermă din comuna Sudiți. Aproximativ ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2018, 19:35
(6446 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți incendiu


Percheziții la Manasia. Contrabanda cu țigări, în vizor!

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, luni, 29 ianuarie 2018, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2018, 19:15
(5914 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Comercianți de articole de sport contrafăcute, depistați de jandarmi

Slobozia: Comercianți de articole de sport contrafăcute, depistați de jandarmi

În cadrul acțiunilor de combatere a comerțului ilicit, jandarmii echipei de intervenție Slobozia au depistat joi, 25 ianuarie 2018, în Bazarul Municipal din Slobozia, 3 firme care comercializau peste 2 ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2018, 18:05
(6299 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

Peste 300 de polițiști au acționat, în ultimele 48 de ore, pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale din cadrul Ministerului Afacerilor Interne. Au fost organizate ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2018, 19:35
(4932 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Panouri de înștiințare la clădirile fără autorizație de incendiu

Începând cu data de 21 ianuarie 2018, a intrat în vigoare Legea nr. 28/2018, pentru completarea Legii nr. 307/2006, privind apărarea împotriva incendiilor. Noile prevederi impun afișarea unor panouri de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:50
(8892 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de suine

Crescătorii de porci vor beneficia, în perioada 2018-2020, de o schemă de sprijin financiar pentru aplicarea programului de susținere a acestora în vederea producerii cărnii de porc, pentru creșterea, îngrășarea ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:35
(9705 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Prima de activare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința șomerilor înregistrați în evidențele Agentiei care nu beneficiază de indemnizație de șomaj că, în conformitate cu prevederile ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:20
(6343 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...