Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Produse EXPIRATE pe rafturile supermarketului Kaufland Slobozia!

Produse EXPIRATE pe rafturile supermarketului Kaufland Slobozia!

Marile magazine din Slobozia își înșeală clienții în ceea ce privește calitatea produselor pe care le expun la rafturi. Ziarul Independent a fost sesizat de un consumator cu privire la faptul că a cumpărat produse din supermarketul Kaufland al căror termen de valabilitate era expirat. Paradoxal, inspectorii Oficiului Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița susțin faptul că în urma controalelor efectuate astfel de nereguli se depistează tot mai puțin...

Pericol pentru sănătate Potrivit sesizării transmise redacției Independent... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2016, 16:15 (8488 vizualizări - 5 comentarii)

REPORTAJ

Festin culinar la «Casa Tudorii»

Într-un județ sărac în evenimente, sărbătoarea anuală de la «Casa Tudorii» devine o pată de culoare necesară și așteptată de către ialomițenii interesați. Anul acesta, evenimentul a ajuns la a VI-a ediție și, în ciuda vremii ploioase, s-a bucurat de o prezență numeroasă și entuziastă. Cele 50 de echipe care au concurat, au prezentat juriului peste 500 de rețete tradiționale (și nu numai!), demonstrînd că merită să fie declarați «urmașii Tudorii». S-a dansat pentru a alunga ploaia, s-a mîncat pînă la sațiu, s-a băut cu și fără măsură.... Dar, mai ales, oamenii s-au bucurat unii de ceilalți și de semnificația unui eveniment cu care au ajuns să se identifice.

Sărbătoare de vreme rea... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2016, 15:15 (11019 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a, etapa a 7-a

Primele puncte pentru FC Traian

Etapa a 7-a a Ligii a IV-a, disputată sîmbătă, 8 octombrie 2016, a fost una zbuciumată, cu multe rezultate surprinzătoare. Au uimit codașa FC Traian care a bifat, în sfîrșit, primele 3 puncte ale sezonului, în dauna nou promovatei Voința Maia. În schimb, Fulgerul Fierbinți rămîne cu zestrea de puncte imaculată. Mai mult, fierbințenii pierd la scor în fața Recoltei Gheorghe Lazăr. Astfel, aceasta din urmă ajunge la 18 puncte și își consolidează poziția de lider. Sînt deja mulți iubitori ai fotbalului ialomițean care văd în echipa din Gheorghe Lazăr principala favorită la supremație. Scorul etapei s-a înregistrat la Amara, acolo unde gazdele au trecut cu 9-0 de Unirea Ion Roată, echipă ce se adîncește... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2016, 14:40 (6567 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Mariana Iancu, manager interimar la Spitalul Slobozia

Consiliul Județean Ialomița a decis

Mariana Iancu, manager interimar la Spitalul Slobozia

Fostul manager al punctului de lucru Polaris M. Holding Slobozia, Mariana Iancu, conduce începînd de luni, 10 octombrie 2016, Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Ea a fost numită prin decizia președintelui Consiliului Județean Ialomița și va deține această funcție interimar pentru o perioadă de 6 luni.

În sfîrșit, un nou manager După repetatele demisii ale Violetei Șapira, Consiliul Județean Ialomița a decis, în cele din urmă, să accepte plecarea acesteia din fruntea Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Luni, 10 octombrie 2016, oficialii administrației județene... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2016, 14:05 (30791 vizualizări - 44 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru vrea «county manager»

PSD e-n tot și-n toate

Președintele Moraru vrea «county manager»

Aspirațiile europene ale președintelui Victor Moraru capătă noi valențe. Dornic să reformeze administrația județeană «după chipul și asemănarea celei de la Amara», președintele județului vrea să aibă un (o) «county manager». Numele viitorului administrator public județean, căci despre asta este vorba, nu a fost deocamdată divulgat, dar lista e de două degete, ca mîna tîmplarilor ghinioniști. Iar dacă ne întrebați pe noi, și mai scurtă de-atît...

Facă-se voia lui Moraru!
De două săptămîni încoace, Consiliul Județean a intrat în fibrilație administrativă. Funcționarii din subordinea... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2016, 15:25 (8664 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița, în impas

Autoritățile județene întorc spatele Educației

În ultimii 3 ani, controalele efectuate în școlile din Ialomița au scos la iveală numeroase deficiențe. Trist, dar adevărat este faptul că, în mare parte, problemele descoperite vizează aceleași unități de învățămînt. În ciuda indiferenței pe care o afișează, autoritățile județene promit însă că sînt capabile să gestioneze corespunzător toate derapajele de sistem. Dincolo de cuvinte, rămîn elevii pe care nepăsarea administrativă îi obligă să învețe încă un an în bănci uzate și clase în care plouă...

Se întîmplă în Ialomița În Ialomița există 95 de școli și grădinițe care, la fiecare... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2016, 14:40 (4711 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

PSD ocupă și listele parlamentare ale Opoziției

Senzațional!

PSD ocupă și listele parlamentare ale Opoziției

De o lună încoace, toată lumea vorbește despre listele parlamentare pe care le vom vota în decembrie. La PSD Ialomița mai încet, că nu se cuvine să vorbești de funie în casa deputatului condamnat. De aceea, ne-am decis să facem noi oficiul de ofițer de presă, că tot e postul vacant.

Cîtă frunză, atîta iarbă În urmă cu vreo 10 zile, Victor Moraru s-a înscăunat coordonator județean de campanie electorală. În această calitate, după modelul ilustrului său înaintaș, Ștefan cel Mare, binecunoscut ca apărător al creștinătății europene, el a identificat o strategie infailibilă pentru a cîștiga... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2016, 13:20 (9072 vizualizări - 12 comentarii)

REPORTAJ

Hoții locurilor de veci

Hoții locurilor de veci

Vanghelie Checiu apropie 80 de ani. A primit loc de veci de la Primărie prin 2002. Pentru că e deportat, locul de veci l-a primit gratuit, că așa e legea. Numai că de vreo 2 ani, pe locul lui de veci e stăpîn altcineva. De-atunci, nea Vanghelie nu mai are liniște și vine mereu cu jalba-n proțap la Primărie să-și ceară înapoi locul de veci. În urmă cu 2 săptămîni, primarul Adrian Mocioniu i-a promis personal că «va analiza situația». Dar timpul trece... «Cine știe zilele omului?! Numai Dumnezeu bunul! Iar eu am rămas fără locul meu de veci...» plînge bătrînul cui stă să îl asculte.

Administrația noastră cea de toate zilele... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2016, 11:05 (4918 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ceremonie de preluare a avioanelor F-16

Premierul Cioloș, la Baza Aeriană 86 Fetești

Ministerul Apărării Naționale și Forțele Aeriene Române au organizat vineri, 7 octombrie 2016, un eveniment cu ocazia preluării de către România a primelor 6 avioane F-16 care au intrat în dotarea Bazei Aeriene 86 Fetești. Ceremonia s-a desfășurat în prezența premierului Dacian Cioloș, a ministrului Apărării, Mihnea Motoc, și a omologului acestuia din Portugalia.

«Este o zi istorică pentru România!»
Evenimentul a debutat vineri, 7 octombrie 2016, cînd, la Baza Aeriană 86 Fetești, avionul militar în care se afla premierul Dacian Cioloș a aterizat pe pista bazei. Alături de acesta... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2016, 19:40 (4945 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița tergiversează procesul de retrocedare a terenurilor

Ialomița tergiversează procesul de retrocedare a terenurilor

În județul Ialomița, procesul de retrocedare a terenurilor inventariate anul trecut, prin Legea 165/2013, privind măsurile pentru finalizarea procesului de restituire, este blocat la nivelul Comisiilor Locale de Fond Funciar. Prefectura Ialomița precizează că situația a fost generată de dezinteresul manifestat de reprezentanții administrațiilor locale, acuzîndu-i de «tergiversarea procesului de retrocedare». Termenul limită pînă la care cei 10 mii de ialomițeni «deținători» de terenuri pot fi puși în posesie expiră în ianuarie 2017, iar primăriile care nu au rezolvat această problemă riscă să fie amendate cu pînă la 100 mii de lei. În urma inventarierii, în Ialomița au fost descoperite ca disponibile... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2016, 12:10 (8518 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Închisoare cu executare pentru Victoraș «Vivi» Dinescu

Judecătorii din Slobozia au decis

Închisoare cu executare pentru Victoraș «Vivi» Dinescu

Magistrații din cadrul Judecătoriei Slobozia au decis condamnarea la 3 ani și 6 luni închisoare, cu executare, în cazul lui Victoraș «Vivi» Dinescu, pentru comiterea infracțiunii de «șantaj». Sentința dată la Slobozia nu este definitivă, ea putînd fi atacată cu apel la Curtea de Apel București. Mai mult, judecătorii au decis să-i mențină măsura controlului judiciar.

Împrumuta bani cu camătă În martie 2015, polițiștii și procurorii din Slobozia au făcut mai multe percheziții la vila lui Victoraș «Vivi» Dinescu, situată în Cartierul Slobozia Nouă. Ancheta organelor judiciare... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2016, 17:25 (17734 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul Aurelian Ionescu, exclus din ALDE

Deputatul Aurelian Ionescu, exclus din ALDE

Marți, 4 octombrie 2016, în cadrul unei ședințe a Biroului Politic Județean al ALDE, deputatul de Ialomița Aurelian Ionescu, președintele Organizației, a fost exclus. Nu vă înghesuiți, că locul lăsat liber pare deja a fi fost ocupat...

Deputatul Aurelian Ionescu nu mai este președinte la ALDE Ialomița!
Deranjat de scrisoarea deschisă prin care deputatul Aurelian Ionescu susținea că se impune convocarea Congresului Extraordinar al ALDE, Călin Popescu Tăriceanu l-a decapitat scurt, din încheietură, pe parlamentarul de Ialomița. În replică, deputatul ialomițean înfierează proletar... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2016, 14:40 (7330 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Pupila PSD Ialomița, condamnată penal

Ghinion politic

Pupila PSD Ialomița, condamnată penal

av. Raluca Enescu: «Vă informez că Sârbu Andra NU ESTE CONDAMNATĂ!»

După exemplul seniorilor, tinerii social-democrați își croiesc și ei drum în viață. Aflată la primii pași în carieră, Andra Sârbu demonstrează că a ales bine partidul din care vrea să facă parte. Și nu-i dezamăgește pe cei care au investit în ea, pardon de expresie.

Un an cu suspendare
Andra Sârbu este una dintre pupilele PSD Ialomița. Gurile rele spun că e o ipochimenuță bună la toate, care s-a pripășit în curtea din spate a filialei social-democrate. Noi, desigur, am crezut doar ce ne spune ea: «Am intrat în TSD din pasiunea pentru politică (...)!». Am crezut, dar nu mai credem... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2016, 11:15 (24725 vizualizări - 40 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara: «Sclavă» sexuală, vândută pe internet

Amara: «Sclavă» sexuală, vîndută pe internet

O tînără în vîrstă de 17 ani, din Amara, a fost transformată în sclavă sexuală de iubitul ei. Toată vara, fata a fost obligată să se prostitueze cu turiștii veniți la mare, în mai multe hoteluri de pe litoral. Iubitul care a traficat-o a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, la solicitarea procurorilor DIICOT din Slobozia.

Legături bolnăvicioase
Proxenetul care a traficat-o pe tînără se numește Marius Durac, are 18 ani și locuiește în Căzănești. El și-a cunoscut victima pe internet, la începutul acestui an. Impresionată de cuvintele frumoase pe care i le scria pe site-urile... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2016, 19:05 (9478 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Canalizările-problemă din Cartierul Slobozia Nouă

În timp ce administrația locală a Sloboziei investește în rețeaua de canalizare a Cartierului Slobozia Nouă, cetățenii nu mai contenesc să reclame lucrările de mîntuială făcute de muncitori. Pe strada Aurel Vlaicu, de exemplu, cîțiva locatari au sesizat Primăriei faptul că nu se pot racorda la rețea din cauza stratului de asfalt așternut pe drum!

Lucrări de mîntuială la Slobozia Nouă
Proiectul privind amenajarea rețelei de canalizare în Cartierul Slobozia Nouă a fost adoptat de Primăria Slobozia încă din 2009. În luna mai a anului trecut, municipalitatea a aprobat plata a peste... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2016, 18:20 (8991 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Codașa nu ne-a pus probleme

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Arsenal Malu 4-1

Codașa nu ne-a pus probleme

După 3 meciuri în care nu a cunoscut gustul victoriei, Unirea Slobozia și-a încîntat proprii spectatori printr-o victorie la scor obținută în fața codașei seriei Arsenal Malu. Atacantul Adrian Răduca nu s-a mai lăsat așteptat și a ieșit la rampă cu o dublă, realizată în minutele 24 și 36. 2-0 a reprezentat un rezultat liniștitor după primele 45 de minute, iar Constantin Toma a clarificat pe deplin situația marcînd al treilea gol al slobozenilor în minutul 52. Giurgiuveanul Danciu a învolburat puțin apele în minutul 55, reducînd din handicap, dar totul a revenit la normal un sfert de oră mai tîrziu, cînd Victor Călin și-a descoperit veleitățile ofensive și a înscris primul său gol stagional. După... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2016, 17:10 (4601 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Criză de manuale pentru elevii de clasa a IV-a

În Ialomița

Criză de manuale pentru elevii de clasa a IV-a

Peste 2500 de elevi de clasa a IV-a din Ialomița vor mai avea de așteptat pentru a învăța Limba Română, Istorie, Geografie sau Matematică de pe manualele digitale. Distribuția manualelor în teritoriu este, deocamdată, blocată din cauza unei contestații privind licitația organizată de Ministerul Educației cu privire la alegerea editorului cărților școlare în format electronic.

Elevii, obligați să aștepte
Licitațiile cu privire la editarea manualelor școlare se organizează direct de Ministerul Educației, iar cărțile sînt trimise în teritoriu și distribuite în școli prin Depozitul... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2016, 16:25 (4246 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Alina Ilie și Elena Voicu, debutează la Naționala României

Handbal

Alina Ilie și Elena Voicu, debutează la Naționala României

Această săptămînă va aduce o dublă premieră pentru handbalul slobozean. Alina Ilie, jucătoare care activează în tricoul Unirii Slobozia și Elena Voicu, născută, descoperită și formată la Slobozia, vor debuta la Echipa Națională de senioare a României. Așa cum am mai scris, cele două au fost incluse de selecționerul Tomas Ryde într-un lot lărgit de 28 de handbaliste, din care se va alege garnitura pentru Campionatul European din Suedia. În această săptămînă cele două handbaliste au fost incluse în lotul de 20 ce va evolua în perioada 6-8 octombrie 2016, într-un turneu găzduit de Olanda. România va juca pe 6 octombrie cu Serbia, pe 7 octombrie cu Olanda B, iar pe 8 octombrie cu Olanda A. Practic... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2016, 15:35 (3693 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Moștenitorii locomotivelor Malaxa

Cu aproximativ 80 de ani în urmă, primele locomotive cu abur produse în România, la Uzinele «Malaxa», erau aduse la Depoul CFR Fetești. Scăpate de febra tehnologizării și furia hoților de fier vechi, două modele abandonate la intrarea în triajul Gării Fetești amintesc puținilor oameni care mai circulă cu trenul de anii de glorie ai Căilor Ferate Române.

Locomotive abandonate în gară
Istoria feroviară a României vorbește despre faptul că, între anii 1920 și 1940, Uzinele «Malaxa» Reșița au produs aproximativ 800 de modele de locomotive cu abur. Distribuite către depourile din marile... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2016, 15:20 (8900 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Radu Popa, pe podium la dublu

Tenis de cîmp, Campionatul Național de Seniori

Radu Popa, pe podium la dublu

Slobozeanul Radu Sebastian Popa, elev al Liceului Pedagogic «Matei Basarab», a avut parte de o vară fierbinte și încărcată pe plan sportiv. Despre acest aspect vom mai vorbi, pentru că a contribuit foarte mult la ascensiunea tenismenului din ultima vreme. Acum ne vom canaliza atenția asupra ultimei competiții la care acesta a participat, respectiv Campionatul Național de Seniori, desfășurat la București în perioada 26 septembrie-2 octombrie 2016.

Doi slobozeni, pe tabloul principal
O mare performanță pentru CSM Unirea, dar și pentru oraș în sine, este faptul că doi slobozeni s... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2016, 14:10 (5646 vizualizări - 1 comentariu)

Sâmbătă 27 Iun 2026
234 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Minori, infractori de ocazie

Polițiștii orașului Țăndărei au identificat pe șoseaua București, din localitate, doi minori, de 11, respectiv 14 ani, care se deplasau cu un atelaj hipo. După oprirea și verificarea atelajului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 06:22
(20610 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 18:29
(17473 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 18:18
(14788 vizualizări - 0 comentarii)


170 de locuri pentru arma «pompieri»

Ministerul Administrației și Internelor lansează programele de promovare, recrutare și selecționare a candidaților pentru admiterea în instituțiile militare de învățămînt. Începînd cu data de 15 martie ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 13:18
(15187 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Sărulești-Călărași

Efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni, ale posturilor de poliție limitrofe, precum și cele ale Serviciului Intervenție Rapidă Ialomița și Inspectoratului de Poliție al Județului Călărași au ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 11:16
(15753 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal, confiscate

Polițiștii au acționat în cursul zilei de luni, 15 martie a.c., în vederea depistării celor care dețin ilegal arme. Astfel, au fost depistați doi bărbați, în vîrstă de 34, respectiv 24 de ani, ambii din ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 10:42
(15404 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr cu șase infracțiuni la activ, reținut de polițiști

În cursul zilei de luni, 15 martie a.c., polițiștii ialomițeni au dispus reținerea pe bază de ordonanță pentru 24 de ore a unui bărbat în vîrstă de 30 de ani, din comuna Sudiți, acuzat de comiterea a șase ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 10:18
(13393 vizualizări - 0 comentarii)


Prins în flagrant la furat

Sâmbătă seara, 13 martie a.c., în jurul orei 19.00, o echipă de siguranță publică mixtă, formată dintr-un polițist și un jandarm, a surprins, în flagrant, un bărbat în vîrstă de 31 de ani, din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 10:16
(17565 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din Bordușani, identificați

Trei tineri în vîrstă de 17, 19 și 20 de ani, toți din comuna Bordușani, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat, fiind suspectați de comiterea a două furturi din curțile locuințelor a doi consăteni ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 09:23
(16325 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă la Urziceni

Polițiști din Urziceni au participat sîmbătă, 13 martie a.c., la o acțiune preventivă desfășurată pe raza municipiului. Acțiunea s-a desfășurat în intervalul orar 8.00-12.00, polițiștii controlînd 23 autovehicule ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 08:42
(15829 vizualizări - 0 comentarii)


15 tone deșeuri feroase, confiscate la Fetești

Sâmbătă, 13 martie a.c., în jurul orei 8.00, o echipă de siguranță publică aflată într-un filtru rutier instituit pe Strada Călărași din Fetești a oprit, pentru control, un autotractor cu remorcă în care ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 08:12
(14321 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente de la băutură

Sâmbătă, 13 martie a.c., în jurul orei 19.45, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată prin 112, despre un accident rutier petrecut pe raza comunei Făcăeni. Polițiștii deplasați la fața locului au efectuat ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 07:12
(17970 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste un miliard de la Poliția Rutieră

Avînd în vedere numărul mare al accidentelor rutiere produse în ultima perioadă, Poliția Rutieră a derulat în acest week-end acțiuni ce au avut drept scop determinarea participanților la trafic de a conștientiza ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 06:48
(14639 vizualizări - 0 comentarii)


Săbii ninja, bâte și cuțite, depistate în două mașini la Slobozia

Săbii ninja, bîte și cuțite, depistate în două mașini la Slobozia

În după-amiaza zilei de luni, 15 martie a.c., efective ale Serviciului de Investigații Criminale, Serviciului Rutier, Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban Slobozia și Serviciului de Intervenție ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 18:11
(14697 vizualizări - 0 comentarii)


Urgențe medicale la Bărbulești și Manasia

Echipajul SMURD din Detașamentul Urziceni a fost solicitat la două urgențe medicale din zona de competență. Astfel, duminică, 14 martie a.c., în jurul orelor 22.20, echipajul de prim-ajutor s-a deplasat ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 11:48
(15277 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrînă de 83 de ani, salvată de SMURD Fetești

Echipajul de descarcerare dar și cel de acordare a primului-ajutor de la Garda Fetești au fost solicitate sîmbătă, 13 martie a.c., în jurul orei 18.30, la apartamentul unei bătrîne din localitate, care ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 11:45
(17326 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu laBorănești

Flăcările au izbucnit sîmbătă, 13 martie a.c., la miezul nopții, la locuința unui cetățean din localitate. Incendiul a avut ca sursă probabilă de aprindere efectul termic al unui coș de evacuare a fumului ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 11:42
(18074 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, la raport

În săptămîna precedentă, Prefectura Ialomița a înregistrat 6 Ordine ale prefectului, 166 documente la Registratură, 11 scrisori, 2 apostile și au fost ținute 7 audiențe.
În cadrul Compartimentului Controlul ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2010, 11:19
(15288 vizualizări - 0 comentarii)


Deținut evadat, dat în urmărire națională

Deținut evadat, dat în urmărire națională

În dimineața zilei de joi, 12 martie a.c., de la Penitenciarului Tulcea a evadat Ichim Gheorghiță, de 21 de ani, din comuna Băltătești, județul Neamț.
Bărbatul a fost condamnat pentru săvârșirea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:52
(15239 vizualizări - 0 comentarii)


Comerț ilicit cu pantofi

Un bărbat, de 32 de ani, din Capitală, șofer al unui autovehicul, a fost depistat în trafic transportînd peste 400 de perechi de pantofi, în valoare de peste 20000 de lei. Șoferul a fost sancționat contravențional ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:43
(16696 vizualizări - 0 comentarii)


Jocuri electronice, fără licențe de exploatare

La o societate comercială din localitatea Gîrbovi, polițiștii au identificat cinci aparate de jocuri electronice, ce funcționau fără licențe de exploatare. Pe numele administratorului societății a fost ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:38
(15900 vizualizări - 0 comentarii)


500 litri de băuturi alcoolice, confiscate la Slobozia

Pe raza municipiului Slobozia a fost depistat un bărbat de 34 ani, din municipiul Brăila, ce transporta cu un autoturism cantitatea de 500 litri de alcool fără a deține documente de proveniență. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:37
(15653 vizualizări - 0 comentarii)


În Fetești, beat la volan

Vineri, 12 martie a.c., în jurul orelor 22.00, pe raza municipiului Fetești a fost depistat în trafic un bărbat de 49 de ani, din localitate. După testarea cu etilotestul, s-a constatat că șoferul conducea ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:36
(18643 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor din județul Ialomița, efective din cadrul structurilor teritoriale ale Ministerului Administrației și Internelor au fost angrenate în cursul ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:30
(18294 vizualizări - 0 comentarii)


Accident din cauza neacordării de prioritate

Pe DN 2, în afara localității Urziceni, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unei persoane. Un șofer, de 50 de ani, din județul Călărași, pe fondul neatenției, a pătruns ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:24
(15283 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt comis în județul Brăila, prinși de polițiștii ialomițeni

În cursul dimineții de vineri, 12 martie a.c., în jurul orei 06.00, agenții Postului de Poliție Ciocîrlia, cu ocazia efectuării serviciului de patrulare în vederea prevenirii și combaterii furturilor din ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2010, 14:20
(14125 vizualizări - 0 comentarii)


Pocora și investițiile în școli și diguri

Pocora și investițiile în școli și diguri

Ultima preocupare a deputatului PNL de Ialomița, Cristina Pocora vizează investițiile din învățămînt. Astfel, parlamentarul a remis ministrului Educației un set de întrebări privitoare la situația școlilor ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2010, 18:31
(19139 vizualizări - 0 comentarii)


Minor, suspect de comiterea a 12 furturi

Polițiștii din Țăndărei au reușit identificarea și probarea activității infracționale a unui minor, suspect a 12 furturi, care figurau în evidențele Poliției cu autori necunoscuți. Suspectul este un minor ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2010, 09:36
(15996 vizualizări - 1 comentariu)


Au furat fier de la o moară din Făcăeni

Miercuri, 10 martie a.c., polițiștii din Făcăeni au fost sesizați de un bărbat, de 60 de ani, din Constanța, administrator la o societate comercială din localitate, asupra unui furt. Astfel, în seara zilei ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2010, 08:16
(24038 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției

• Miercuri, 10 martie a.c., timp de trei ore, efective din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, Inspectoratului Județean de Jandarmi și Serviciului Public al Poliției Comunitare au organizat o acțiune ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2010, 06:21
(20965 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...