Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

«Junior Davis Cup», pentru a treia oară la Slobozia

Tenis de cîmp

«Junior Davis Cup», pentru a treia oară la Slobozia

Tenisul juvenil de anvergură europeană își croiește din nou loc pe arenele din Slobozia. În perioada 27-29 iulie 2016, la Slobozia se va disputa o nouă ediție a «Junior Davis Cup», faza grupelor semifinale, turneu pe echipe adresat categoriei 16 masculin. Competiția este găzduită de arenele TenisCon și organizată de CSM Unirea Slobozia și FRT, în colaborare cu CS Satori și CSS Slobozia. De data aceasta, toată lumea este ferm convinsă că lucrurile vor sta mai bine pentru România, spre deosebire de celelalte două ediții organizate la Slobozia. «Echipa României îi cuprinde pe Ștefan Paloși și Filip Jianu, practic locurile 1 și 2 pe plan național. Al treilea jucător al echipei noastre este Cezar ... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2016, 16:20 (4919 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Azilul privat din Dridu a rămas fără beneficiari

Azilul privat din Dridu a rămas fără beneficiari

Potrivit unei informări venită din partea Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, azilul Fundației «Punte între Generații», înființat la Dridu, a rămas fără beneficiari. Toate acestea din cauza faptului că unitatea nu a putut să se conformeze cu privire la măsurile de remediere impuse de autoritățile din Ialomița. Cei 21 de vîrstnici cazați aici au fost mutați în mai multe centre de pe raza Sectorului 3 din București sau preluați de Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului, de pe raza aceluiași Sector al Capitalei.

Bătrînețe chinuită
... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2016, 15:50 (7364 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Se încheagă echipa

Fotbal, Liga 3, Unirea Slobozia continuă amicalele

Se încheagă echipa

Unirea Slobozia a avut parte săptămîna trecută de 3 meciuri amicale. A fost un program încărcat prin care antrenorul Ion Ionescu a căutat soluții pentru următoarea formulă de joc. Două victorii și o înfrîngere reprezintă bilanțul celor 3 teste, unul deloc rău avînd în vedere nivelul a două dintre adversare. Ca aspecte pozitive, putem nota aportul ofensiv adus de cei doi jucători nou veniți în această vară, Dumitru și Răduca, dar și faptul că un prim 11 tinde să se cristalizeze.

Victorie cu Brăila, eșec cu Dunărea
Unirea a continuat seria meciurilor amicale, galben-albaștrii deplasîndu... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2016, 14:25 (3575 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Conacul abandonat de la capătul lumii

Conacul abandonat de la capătul lumii

În Ialomița, zeci de monumente istorice se dărîmă în așteptarea lucrărilor de restaurare. Într-o situație similară se regăsește conacul pe care Alexandru Marghiloman l-a construit în satul Hagiești (comuna Sinești), la sfîrșitul secolului XIX. Aflat în proprietatea statului român, obiectivul a beneficiat vreme de 12 ani de 1 milion de lei pentru reabilitare. Șantierele au fost însă închise sistematic din cauza falșilor moștenitori ai marelui om politic, aceștia disputîndu-și conacul în instanță. Acum statul încearcă să facă rost de bani pentru a salva obiectivul. Însă toate demersurile au eșuat...

O bijuterie arhitectonică... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2016, 14:10 (9077 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Rețeaua județeană VIP»

Bani europeni pentru integrare socială

«Rețeaua județeană VIP»

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița (DGASPC) a obținut permisiunea de a extinde perioada de implementare a proiectului «Rețeaua Județeană VIP Voluntariat-Inițiative-Profesionalism pentru integrarea școlară și socială a copiilor vulnerabili» finanțat prin granturile SEE 2009-2014. Prelungirea perioadei de implementare a proiectului este justificată de riscul de abandon școlar pentru cele 35 de comunități locale implicate în proiect.

O inițiativă lăudabilă
Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, în parteneriat cu... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2016, 13:35 (8245 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Crăciun a plecat, Nica l-a urmat

Handbalul slobozean agonizează așa cum s-a întîmplat și cu fotbalul în urmă cu 2 ani... Dacă la fotbal a fost Curtea de Conturi, la handbal cutia Pandorei a fost deschisă de Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița. Hibelor găsite de această instituție nu li s-a găsit leac, chiar dacă prin tîrg se vorbea despre o colaborare cu handbalistele în sistem PFA, care ar fi putut rezolva problema contractelor. Cert este că marți, 19 iulie, 12 fețe zîmbitoare, plus a 13-a, Cristina Oancea, la fel de veselă, dar încă în convalescență după operația de apendicită, au luat la mărunțit pista stadionului «1 Mai». Monitorizate de preparatorul fizic Marius Milea, Petrescu, Ion, Horobeț, Predoi, Simion, Toma... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2016, 12:45 (5877 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

2100 de locuri la liceele din Ialomița

2100 de locuri la liceele din Ialomița

După emoțiile Evaluării Naționale, absolvenții de gimnaziu care au susținut examenul află săptămîna aceasta la ce liceu au intrat, în urma admiterii computerizate. Instituțiile de învățămînt liceal din județ au avut disponibile pentru aceștia 2100 de locuri. Cea mai ofertată dintre acestea a rămas Colegiul Național «Mihai Viteazul» din Slobozia.

2100 de locuri în liceele județului
După publicarea rezultatelor finale la Evaluarea Națională, absolvenții de gimnaziu din Ialomița au trecut prin focurile admiterii computerizate. Practic, în baza mediilor obținute la examenul național... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2016, 11:20 (3546 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Primăria Slobozia caută șef de Protocol

Concursuri cu dedicație

Primăria Slobozia caută șef de Protocol

Numărul angajaților Primăriei Slobozia se ridică la aproximativ 700 de persoane. Dintre acestea, 150 de persoane fac parte din aparatul propriu al primarului, deservind exclusiv departamentele și direcțiile aflate în subordinea acestuia. Noul primar, Adrian Mocioniu, a organizat de la numirea sa în funcție nu mai puțin de 6 concursuri. Ultimul anunț postat confirmă faptul că instituția are nevoie urgentă de un «șef de Protocol»!

Angajați cîtă frunză și iarbă
Primăria Slobozia are, după Spitalul Județean, cel mai numeros personal. Astfel, în cadrul serviciului Public de Asistență... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2016, 21:40 (25424 vizualizări - 56 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația președintelui Moraru

Prima ședință a Consiliului Județean Ialomița în mandatul 2016-2020

Administrația președintelui Moraru

Vineri, 15 iulie 2016, plenul Consiliului Județean Ialomița s-a reunit în prima ședință ordinară a acestui mandat. În sală au fost prezenți 30 din cei 31 de consilieri aleși la 5 iunie 2016, iar proiectele de hotărîre supuse atenției au vizat probleme de interes general, dar și reglementări necesare bunei funcționări a administrației județene. Printre acestea se numără cel privind aprobarea documentației de atribuire a contractelor de achiziție publică de furnizare a produselor de panificație și produselor lactate în școli, precum și cel privind «aprobarea organigramei și statului de funcții ale Spitalului Județean de Urgență Slobozia». Ședința a durat mai bine de 3 ore, pe fondul unor dispute... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2016, 17:35 (7247 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, în pragul falimentului

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, în pragul falimentului

Spitalul Județean de Urgență Slobozia se confruntă din nou cu probleme financiare. Potrivit indicatorilor publicați pe site-ul Ministerului Sănătății și a raportărilor făcute de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița, unitatea medicală dispune de fonduri doar pentru salariile celor peste 800 de angajați. Valoarea datoriilor acumulate a fost în luna mai 2016 de 1,2 milioane de lei. Deși este greu de recunoscut, situația este generată în principal de faptul că cel mai mare spital din Ialomița nu poate să deconteze serviciile medicale integral, din cauza lipsei specialiștilor...

Cum se pierd bani la spital... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2016, 14:05 (6439 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Agricultura ecologică se practică doar pe hârtie

În Ialomița

Agricultura ecologică se practică doar pe hîrtie

Fermierii din Ialomița au transformat agricultura ecologică într-un mit. În realitate, puține dintre suprafețele pe care au fost înființate culturi bio corespund criteriilor impuse de Ministerul Agriculturii în domeniu. Problemele se întîlnesc în cazul culturilor întinse pe suprafețe mari, care depășesc 100 de hectare. În urma controalelor s-a constatat faptul că, în aceste cazuri, plantele erau supuse tratamentelor chimice. Recent, inspectorii din cadrul Direcției pentru Agricultură Ialomița au aplicat amenzi de 45 mii de lei pentru abateri de la legislație. Motivele pentru care fermierii continuă să practice agricultură ecologică în aceste condiții sînt generate de prețul ridicat cu care se... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2016, 22:05 (13502 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Iusein Iuksel a rămas fără mandat

Nicăieri ca la Fierbinți

Iusein Iuksel a rămas fără mandat

Primarul orașului Fierbinți, Iusein Iuksel, a fost condamnat la 4 luni de închisoare cu suspendare. Pe cale de consecință, prefectul județului Ialomița, Gigi Petre, a decis că mandatul acestuia «încetează de drept». Primarul Iusein Iuksel a refuzat să comenteze situația. Atribuțiile funcției de primar la Fierbinți au fost preluate de către viceprimarul Cîmpean Marius.

Condamnat și ales
Primarul orașului Fierbinți, Iusein Iuksel, a fost condamnat definitiv la 4 luni de închisoare cu suspendare, pe 3 iunie 2016, pentru «conflict de interese». La momentul respectiv, Curtea de Apel... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2016, 21:35 (20908 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Muzeul Județean de Istorie, o instituție în derivă

Scandal în Cultura din Slobozia

Muzeul Județean de Istorie, o instituție în derivă

Proaspăt încheiatul scandal din Cultura ialomițeană legat de schimbările șefilor din fruntea instituțiilor de profil a făcut loc altuia, care vizează activitatea Muzeului Județean Ialomița. O angajată a instituției îl acuză public de incompetență pe Florin Vlad, reînvestit în funcția de director al Muzeului de către Consiliul Județean Ialomița pentru următorii 4 ani. Ca reacție la acuzațiile care i-au fost aduse, Florin Vlad a replicat:«Este doar opinia doamnei Corbu. Noi la muzeu ne facem treaba foarte bine»...

Procese cîștigate împotriva Muzeului Județean
Scandalul dintre arheologul... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2016, 20:50 (24042 vizualizări - 69 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Adolescent de 14 ani, recordman la dosare penale

Ialomița: Adolescent de 14 ani, recordman la dosare penale

Caz uluitor la Slobozia. Un adolescent care a împlinit recent 14 ani și poate răspunde penal se află în baza de date a Poliției cu 70 de dosare. El este suspect în numeroase anchete privind spargerile din autoturisme, fapte comise pe raza orașului. Tînărul-problemă provine dintr-o familie dezorganizată și are deficiențe comportamentale.

În vizorul Poliției de 3 ani Cazul adolescentului teribilist se află în atenția organelor judiciare încă de cînd acesta avea vîrsta de 11 ani. Pînă anul acesta, polițiștii sau procurorii nu puteau să ia măsuri împotriva acestuia întrucît, din cauza vîrstei... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2016, 20:25 (4838 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Urban Slobozia are autorizație de funcționare

Urban Slobozia are autorizație de funcționare

După 3 ani de funcționare în semiclandestinitate, Urban SA intră în legalitate. Potrivit informațiilor furnizate de Direcția de Sănătate Publică, furnizorul de apă al Sloboziei a obținut autorizația sanitară de funcționare în urmă cu o lună.

Oficial ne merge bine Urban SA a obținut, pe 15 iunie 2016, autorizația sanitară de funcționare nr. 412 «pentru sistemul de alimentare cu apă al municipiului Slobozia cu program de conformare». Potrivit programului de conformare aprobat, operatorul se angajează să adopte o serie de măsuri menite să garanteze faptul că apa slobozenilor va rămîne... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2016, 19:35 (4531 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

3 titluri pentru copiii Amarei

Campionatul Național de Lupte pe Plajă

3 titluri pentru copiii Amarei

Amara nu s-a bucurat în week-end-ul trecut doar de Festivalul Nămolului. Pe plaja «Zorilor» s-a desfășurat Campionatul Național de Lupte pe Plajă adresat copiilor. A fost din nou o competiție cu o participare numeroasă și cu un public tot mai larg și mai avizat. Încetul cu încetul, luptele devin sportul numărul 1 în orașul-stațiune balneară. Astfel, în jur de 380 de mici luptători de la 50 de cluburi și-au încordat mușchii pe nisipul amărean, sub privirile conducerii centrale a Federației Române de Lupte, prezentă la fața locului. CS Amara a participat, la categoria copiilor născuți în perioada 2003-2004, cu 6 sportivi și la final toți au reușit clasări pe podium. Astfel, în concursul masculin... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2016, 19:10 (4846 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Piscinele din Ialomița, controlate de inspectorii DSP

Piscinele din Ialomița, controlate de inspectorii DSP

Inspectorii din cadrul Direcției de Sănătate Publică au demarat o serie de controale tematice ce vizează locurile special amenajate pentru îmbăiere în sezonul cald. Verificările au debutat la începutul acestei săptămîni și se vor desfășura periodic pînă la finele sezonului cald.

Controale la piscine
Potrivit datelor furnizate de Direcția de Sănătate Publică, la nivelul județului Ialomița vor fi verificate un număr de 6 piscine și bazine, declarate ca locuri de îmbăiere pentru sezonul cald 2016. Trei dintre piscine se află în incinta stațiunii Amara, iar celelalte sînt deschise... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2016, 18:25 (4419 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

În audiență la primarul Mocioniu

Premieră administrativă la Slobozia

În audiență la primarul Mocioniu

În fiecare joi, la orele 14,30, primarul Sloboziei are «program de audiențe». Joi, 7 iulie 2016, Adrian Mocioniu, noul primar al orașului, a onorat în premieră această obligație administrativă. Reporterii Independent au fost acolo pentru a consemna...

Mocioniu nu-i ca Stoica
Joi, imediat după orele 14,00, holul Primăriei era înțesat de contribuabili înșirați cuminți pentru audiențele noului primar. Audiențele încep «la și jumate», dar e bine să fii mai devreme. Tot «la și jumate» apare și Adrian Mocioniu. Are un aer marțial! Nu zîmbește ca Stoica, nu se bate... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2016, 18:10 (7916 vizualizări - 4 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ionel Gae are vilă la Slobozia

Alesul gospodar își face iarna car și vara... casă!

Ionel Gae are vilă la Slobozia

Ionel Gae este vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița. El a candidat pe listele ALDE pentru fotoliul de primar al municipiului Slobozia. Și face naveta la Hîrșova, pentru că vila sa de pe Prelungirea Rahova din Slobozia nu e gata. Dar pînă la toamnă mai e puțin...

ALDE Gae, vicepreședinte navetist
Anonimul Ionel Gae, unul dintre cei mai șterși candidați care a alergat vreodată pentru fotoliul de primar al Sloboziei este vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița. A ajuns acolo printr-un fericit concurs de împrejurări, fiind singura alternativă de înlocuire a deputatului... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2016, 17:40 (10132 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Înjunghiată de soț cu șurubelnița

La Țăndărei

Înjunghiată de soț cu șurubelnița

Scene de coșmar petrecute în sînul unei familii din Țăndărei. Deranjat de faptul că soția vrea să-l părăsească, un bărbat și-a înjunghiat nevasta cu o șurubelniță. Femeia a ajuns de urgență la spital, iar soțul agresor a fost arestat preventiv pentru tentativă de omor. În ciuda acestei măsuri, violența domestică rămîne una dintre problemele greu de gestionat de către autorități.

Și-a vărsat supărarea pe soție
Deși legislația din România prevede o lege specială prin care este combătută violența în familie, derapajele de sistem sînt întîlnite la tot pasul. Iar Ialomița se înscrie... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2016, 17:25 (3089 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
299 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Persoanele care au nevoie de dializă vor fi aduse la Slobozia

Ialomița a intrat oficial sub avertizarea meteo Cod Portocaliu de viscol. Vremea rea a alertat și autoritățile care au dispus măsuri urgente pentru a ține piept vântului puternic și ninsorii abundente. ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2018, 11:49
(6371 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița sub Cod Portocaliu de viscol și ninsori

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, în intervalul 26 februarie 2018, orele 10,00-27 februarie 2018, orele 14,00, se vor produce intensificări susținute ale vântului, temporar ninsori puternic ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2018, 10:20
(4922 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: A smuls din pământ un stâlp de electricitate cu mașina

Gheorghe Doja: A smuls din pământ un stâlp de electricitate cu mașina

Grav accident rutier în această seară, la intrarea în localitatea Gheorghe Doja. Șoferul unei mașini a pierdut controlul volanului, a pătruns cu autoturismul pe câmp și a smuls din pământ un stâlp de electricitate ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 23:30
(9812 vizualizări - 1 comentariu)


Percheziții la Ion Roată și Axintele la contrabandiștii de țigări

Percheziții domiciliare în comunele Ion Roată și Axintele. Polițiștii au ridicat din locuința unui bărbat, de 42 de ani, din Ion Roată, peste 8000 de țigarete de contrabandă. Cel în cauză s-a ales cu un ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 20:50
(7608 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Avea asupra sa un cuțit

În timpul unei razii desfășurată de polițiști într-un bar din oraș, un bărbat de 37 de ani din Urziceni s-a ales cu un dosar penal după ce asupra sa a fost descoperit un cuțit. El este cercetat pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 20:35
(5798 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, Enel Dobrogea anunță faptul că, în perioada 26 februarie-2 martie 2018, în localitățile Munteni Buzău, Săveni, Slobozia ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 20:20
(6777 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui tânăr, de 22 de ani, din comuna Axintele, care se sustrăgea executării unei pedepse privative de libertate. Acesta a fost condamnat la 3 ani de închisoare ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 20:05
(4974 vizualizări - 0 comentarii)


Metoda «Loverboy»: Proxenet din Bucu, reținut

Un proxenet care acționa prin metoda «loverboy» a fost reținut joi, 22 februarie 2018, de polițiștii din Slobozia. Tânărul, domiciliat în localitatea Bucu, ar fi convins trei tinere, niciuna mai mare de ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2018, 18:55
(7450 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Și-a înjunghiat concubina cu un cuțit

Căzănești: Și-a înjunghiat concubina cu un cuțit

Conflict casnic într-o familie din localitatea ialomițeană Căzănești. O femeie de 50 de ani a ajuns la Spitalul Județean de Urgență din Slobozia după ce a fost înjunghiată în spate, cu un cuțit de bucătărie ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2018, 12:30
(7574 vizualizări - 0 comentarii)


Ioan Becali s-a predat la sediul IPJ Ialomița și va fi încarcerat la Penitenciarul Slobozia

Potrivit Mediafax, Ioan Becali, condamnat la 3 ani de închisoare cu executare în dosarul Transferurilor, s-a predat marți seara, 20 februarie 2018, la sediul IPJ Ialomița. El urmează ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2018, 10:10
(7999 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Adolescent de 16 ani, reținut după ce a spart un magazin

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Ion Roată cercetează un tânăr, de 16 ani, pentru «furt calificat», cel în cauză fiind reținut pentru 24 de ore. Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 19:10
(7165 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

depozit materiale de construcții
din București, Șos. Alexandriei
angajează
muncitori, vânzătoare magazin,
șofer cu categoria B, C, E
eventual și posesor atestat
de macaragiu, doar curse locale

Oferim cazare
Relații la telefon 0722/678.956

20 Februarie 2018, 18:20


Fetești: Se oprește gazul!

Din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor, Distrigaz Sud Rețele anunță întreruperea temporară a furnizării gazelor naturale, în data de miercuri, 21 februarie 2018, între orele 8,00-14,00, pe străzile ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 18:05
(4387 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Campanie de informare pentru depunerea Cererii Unice de Plată

Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură anunță public faptul că începând cu 1 martie 2018 fermierii pot depune Cererile Unice de Plată pentru acordarea subvențiilor pe suprafață ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 17:50
(12969 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 28 mii de lei, 5 permise de conducere reținute

Polițiștii au intervenit, în ultimele 24 de ore, la 8 evenimente, toate sesizate prin 112. Au aplicat peste 80 de sancțiuni contravenționale, iar în urma acțiunilor și intervențiilor, au constatat aproape ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 17:45
(7017 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Precizări privind aplicarea Legii Prevenirii de către polițiști

O dată cu intrarea în vigoare a Legii Prevenirii nr. 270/2017, atunci când polițiștii constată o faptă care intră sub incidența de reglementare a acesteia nu vor aplica amendă, ci vor acorda un termen de ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 11:10
(5419 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Arestat pentru șofat sub influența alcoolului

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat, la acest sfârșit de săptămână, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:35
(7402 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Cu cuțitul în magazin

Un bărbat de 45 de ani, din comuna Ion Roată, este cercetat de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunii de «portul fără drept de obiecte periculoase», după ce a fost depistat în timp ce avea asupra ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:25
(5060 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ion Roată cuțit


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii au depistat doi bărbați de 30 și 49 de ani, din județul Călărași și localitatea Sfântu Gheporghe, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși aveau acest drept suspendat. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:20
(6133 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți pentru motorina subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că începând de marți, 20 februarie 2018, va efectua plata ajutorului de stat pentru reducerea accizei la motorină utilizată în agricultură, ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:05
(5915 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii la Copuzu și Poiana, accident la Jilavele

Un grajd în care erau adăpostite 12 animale a fost cuprins de flăcări în seara zilei de sâmbătă, 17 februarie 2018. Proprietarii gospodăriei din satul Copuzu, comuna Balaciu, au alertat pompierii în jurul ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 09:40
(6305 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 50 mii de lei, 9 permise de conducere reținute

Miercuri și joi, 14 și 15 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. S-a intervenit la 23 de ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 19:05
(7315 vizualizări - 0 comentarii)


Gospodării inundate la Bărbulești

Gospodării inundate la Bărbulești

Pompierii Detașamentului Urziceni au intervenit în cursul zilei de joi, 15 februarie 2018, pentru scoaterea apei din curțile a 5 gospodării din comuna Bărbulești. Căderile semnificative de precipitații ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:40
(4276 vizualizări - 0 comentarii)


Lansare de carte regală la Slobozia

«Curtea Veche Publishing» și Librăria «Casa Cărților» din Slobozia invită iubitorii de carte din Slobozia, joi, 22 februarie 2018, începând cu orele 11,45, la o dublă lansare de carte regală: albumul « ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:30
(3897 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în zonele și în ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:15
(4998 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Prins în flagrant în timp ce încerca să fure dintr-o mașină

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au identificat un bărbat, în vârstă de 31 de ani, din localitatea Sinești, acesta fiind bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt», faptă ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:10
(7734 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Se oprește gazul!

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:05
(4792 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere

La sfârșitul lunii ianuarie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6829 șomeri, din care 1519 șomeri indemnizați, respectiv 5310 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 15:10
(4787 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Vaccinare la cabaline

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță deținătorii de cabaline că, în perioada februarie-aprilie 2018, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică împuterniciți ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 15:05
(4222 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plata subvențiilor pentru bunăstarea animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că miercuri, 14.02.2018, a demarat plata cererilor care au fost autorizate pentru Măsura 215 «Plăți privind Bunăstarea animalelor», Pachet ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 14:30
(6351 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...