Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Partidul Ialomițenilor își face loc pe piața electorală

Partidul Ialomițenilor își face loc pe piața electorală

Inițiativa celor 11 primari PD-L care s-au opus revenirii lui Gheorghe Tinel la conducerea PNL a devenit realitate. Începînd cu luna aprilie 2016, Partidul Ialomițenilor este constituit legal și luptă pentru a convinge electoratul ialomițean că reprezintă o alternativă politică. «Noi considerăm că cea mai mare reușită a noastră o reprezintă decuplarea deciziei de la nivelul central...» a declarat pentru ziarul nostru Constantin Vlăsceanu, președintele PI. Printre membrii-fondatori ai acestui «proiect politic local» se numără și ex-consilierul județean Nicolae Sitaru.

O naștere politică complicată... [citește_tot_articolul]

8 Aprilie 2016, 17:25 (16006 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

 Și-a omorât soția cu un cuțit

Crimă într-un apartament din Urziceni

Și-a omorît soția cu un cuțit

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița fac cercetări cu privire la persoana unui bărbat din Urziceni care, în noaptea de marți spre miercuri, 5/6 aprilie a.c., și-a înjunghiat soția mortal. Datele anchetatorilor arată că în prezent bărbatul urmează să fie adus la audieri.

Victima a murit la spital
Din primele informații crima s-a produs noaptea trecută, în apartamentul celor doi soți. Surse judiciare precizează faptul că bărbatul și femeia s-au luat la ceartă, moment în care agresorul a pus mîna pe un cuțit și și-a înjunghiat victima. A fost chemată de urgență... [citește_tot_articolul]

6 Aprilie 2016, 11:30 (9190 vizualizări - 6 comentarii)

Taguri: Urziceni crimă

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Gigi Petre aduce fermierilor prejudicii de 1 milion de euro

Unde nu-i cap, vai de administrație

Prefectul Gigi Petre aduce fermierilor prejudicii de 1 milion de euro

În vara anului 2015, fermierii ialomițeni au aflat că pot accesa un «ajutor de stat pentru compensarea pagubelor cauzate de fenomenul secetă severă în perioada aprilie-septembrie 2015». Indiferența autorităților locale și incompetența Prefecturii Ialomița au tergiversat acest proces o perioadă nepermis de lungă. Mai mult decît atît, din cauza nerespectării procedurilor legale impuse de către Ordonanța 45, la acest moment 247 de fermieri autorizați inițial în luna decembrie 2015 vor fi debitori pentru sumele acordate. Scandalul a fost făcut public joi, 24 martie 2016, în cadrul ședinței Colegiului Prefectural Ialomița. Prefectul Gigi Petre a lipsit de la această întîlnire. Valoarea prejudiciului... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2016, 20:25 (9471 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Povestea meșterului Manole

În vreme ce primarul Alexandru Stoica devenea celebru în întreaga țară pentru decizia sa neinspirată, în curtea sculptorului Gabriel Manole din Perieți prindea viață statuia ecvestră a lui Mihai Viteazul. Realizată din similipiatră, statuia a fost finalizată încă din luna noiembrie a anului trecut, iar autoritățile locale, în frunte cu același primar Alexandru Stoica, promite periodic că o va cumpăra... Valoarea de producție a statuii s-ar ridica la 200 mii de lei, iar sculptorul Gabriel Manole susține că nu este îngrijorat «în cazul în care autoritățile locale nu își vor ține promisiunea».
Un «Mihai Viteazul ecvestru» în curtea meșterului Manole... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2016, 18:55 (7601 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Surpriza Stanciu

Fotbal, Liga a III-a, CS Tunari-Unirea Slobozia 1-3

Surpriza Stanciu

Unirea Slobozia s-a deplasat sîmbătă, 2 aprilie 2016, la Tunari, cu gîndul de a-și redresa printr-o victorie linia de clasament. Ilfovenii au început, totuși, mai bine, iar Bucă, fostul jucător de la Axintele, a deschis scorul și a stabilit totodată și scorul la pauză. În repriza secundă, Ion Ionescu a sesizat unde nu merge jocul, iar schimbările făcute de antrenorul Unirii s-au dovedit inspirate. Văzut în urmă cu 3 ani drept o mare speranță, Viorel Stanciu a intrat într-un con de umbră pînă la acest meci. S-a plimbat fără mari rezultate pe la Călărași sau Modelu, iar apoi a fost tentat chiar să se lase de la fotbal. A renunțat la această idee în iarnă, cînd conducerea Unirii i-a arătat încredere... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2016, 17:20 (3539 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stațiile de apă din Ialomița funcționează ilegal

16,7 milioane de lei, cheltuite inutil

Stațiile de apă din Ialomița funcționează ilegal

În perioada 2004-2014, Ialomița a primit din partea Guvernului României 16,7 milioane de lei pentru a construi sisteme de apă performante. Mai bine de jumătate dintre aceste instalații furnizează apă locuitorilor județului fără a fi autorizate sanitar. Obținerea documentelor legale este imposibilă întrucît calitatea apei este neconformă. Responsabilitatea cade pe umerii administrațiilor locale care, așa cum ne-au obișnuit de 26 de ani încoace, tratează totul cu indiferență.

În Ialomița totul este posibil
O statistică a Direcției de Sănătate Publică Ialomița scoate în evidență... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2016, 16:05 (5619 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrângere rușinoasă

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia-Universitatea Cluj 23-25 (17-12)

Înfrîngere rușinoasă

Au trecut ceva zile de la finalul meciului dintre Unirea Slobozia și Universitatea Cluj, dar încă ne vuiește în minte prestația deplorabilă a echipei noastre. Să ai 17-12 la pauză, jocul în mînă și o echipă de puștoaice drept adversar și, cu toate acestea, la final să pierzi?! Să marchezi doar 6 goluri într-o repriză cînd nu ai în față un adversar de calibru?! Asta înseamnă prestație rușinoasă și asta s-a întîmplat în sala «Andreea Nica» sîmbătă, 2 aprilie, cu handbalistele pregătite de Victorina Bora. A fost un meci pe care vrem să-l uităm cît mai repede,dar nu putem trece cu vederea faptul că Unirea a avut evoluții negative pe întreaga durată a returului. Conform majorității celor care gravitează... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2016, 14:40 (5799 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Neacșu și Tinel își pun poalele-n cap Neacșu și Tinel își pun poalele-n cap

Atacuri sub centură

Neacșu și Tinel își pun poalele-n cap

Președintele PSD Ialomița, Marian Neacșu, îl acuză pe deputatul Gheorghe Tinel că nu a votat pentru un proiect de lege care cerea «modificarea art. 2, alin. (3), din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 111/2010, privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor». În replică, Gheorghe Tinel susține că Marian Neacșu «minte cu nerușinare» și face o trecere în revistă a felului în care Marian Neacșu își manifestă grija pentru «politici sociale echilibrate și îndreptate spre cetățeni». Ne-am gîndit că v-ar putea interesa subiectul și vă oferim cîteva mostre din această polemică politică...

Neacșu ridică primul piatra... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2016, 13:25 (20757 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia nebunilor

Consiliul Local legiferează, dar nu garantează

Slobozia nebunilor

Joi, în ultima zi a lunii martie, Consiliul Local Slobozia a demonstrat indubitabil că Independent are dreptate. Întîi pentru că asediul declanșat de comercianții din Bazarul Municipal confirmă incompetența colectivă a acestui Consiliu Local care timp de 4 ani nu a reușit să gestioneze eficient niciuna dintre problemele urbei... Și, nu în ultimul rînd, pentru că pe ordinea de zi a ședinței, alături de proiecte de hotărîre necesare pentru bunul mers al administrației sau folositoare locuitorilor Sloboziei, s-au aflat și proiecte care au frizat absurdul. Unul dintre acestea este proiectul de hotărîre care a propus ca Bogdan Viorel (n.red.: slobozeanul care predică construirea Statuii Luminii după... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2016, 12:35 (4469 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Andrășeștiul evadează

Etapa a XX-a a Ligii a IV-a, desfășurată sîmbătă, 2 aprilie a.c., a consemnat detașarea celor de la Andrias Andrășești în lideri autoritari. Aceștia au trecut de Voința Reviga cu 5-0 și au profitat de un nou pas greșit făcut de Unirea Ion Roată. Fostul lider a pierdut clar la Olimpia Rădulești, scor 1-4, și astfel se distanțează la 5 puncte în spatele Andrășeștiului. Surpriza s-a consemnat la Munteni Buzău, acolo unde Amara a obținut un punct important. Astfel, duelul din etapa următoare, dintre Amara și Andrășești, devine unul important. În rest, să trecem în revistă prima depunctare din acest sezon. Este, practic, condamnarea la retrogradare a Voinței Reviga. Aceasta a folosit la meciul cu ... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2016, 11:50 (3922 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Școala de teatru religios de la Scânteia

Școala de teatru religios de la Scînteia

Elevii clasei a V-a din localitatea Scînteia au singura trupă de teatru religios din județ. Julieta Radu, profesorul de Religie al școlii, spun că această formă de teatru este una educativă, care dezvoltă imaginația și spiritul creator. Copiii-actori spun că o iubesc pe doamna de Religie pentru că: «Ne învață să îl iubim pe Dumnezeu!»...

E pur si muove Scînteia este una dintre școlile uitate ale județului. Deși aflată la numai 25 de kilometri de Slobozia, rămîne una dintre școlile acelea de țară unde pare să nu se întîmple nimic, niciodată. Și totuși aici, la școala din Scînteia, a... [citește_tot_articolul]

5 Aprilie 2016, 10:40 (8368 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Iubita unui deținut a transformat un polițist în victimă

Telenovelă în Poliția ialomițeană

Iubita unui deținut a transformat un polițist în victimă

Un deținut din Ialomița, încarcerat la Penitenciarul Codlea, din județul Brașov, a devenit principalul suspect al unui dosar penal de amenințare. Infractorul a băgat spaima într-un polițist din comuna Stelnica, după ce omul legii i-ar fi furat iubita care-l aștepta în libertate. Cazul este instrumentat de polițiștii Serviciului de Investigații Criminale al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița.

Percheziții la Brașov Oficialii din Poliția ialomițeană cercetează speța expusă mai sus într-un mare secret. Reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița s-au ferit... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2016, 19:55 (6593 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Rezultate cu scântei la Olimpiada de Limba Engleză

Ialomița: Rezultate cu scîntei la Olimpiada de Limba Engleză

O sesizare anonimă transmisă pe adresa redacției Independent expune o posibilă tentativă de fraudă a rezultatelor, la proba scrisă, a Olimpiadei de Limba Engleză. Semnatarii reclamației au precizat faptul că unora dintre participanți li s-au acordat note mai mari, nejustificat, pentru a ajunge la Faza Națională. Respectivii elevi învață la Colegiul Național «Mihai Viteazul» , Liceul de Arte «Ionel Perlea», precum și la Liceul Pedagogic «Matei Basarab» toate din Slobozia. Oficialii din Învățămîntul ialomițean susțin însă că acuzațiile nu se confirmă.

Diferențe de opinie între profesori... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2016, 18:35 (11658 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Biblioteca lui Cristian

Clean Tech susține performanța în Educație

Biblioteca lui Cristian

Firma Clean Tech Internațional SRL din Ciulnița finanțează, de la începutul acestui an școlar, un proiect educațional prin intermediul căruia elevii clasei a VII-a a școlii din localitate sînt ajutați să-și îmbunătățească performanțele școlare. Exemplul inițiat de către Clean Tech Internațional SRL poate fi extins la nivelul tuturor școlilor din mediul rural. Independent susține acest demers identificînd la nivelul județului elevii cu care sistemul educațional județean se poate mîndri. Cristian Cîrstea este unul dintre aceștia.

Copilul care deschide Biblioteca... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2016, 15:05 (6046 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Condamnare cu suspendare pentru viceprimarul Valentin Băcanu

Aleșii penali ai Sloboziei

EXCLUSIV: Condamnare cu suspendare pentru viceprimarul Valentin Băcanu

Judecătoria Lehliu s-a pronunțat joi, 31 martie 2016, în dosarul penal deschis pe numele lui Valentin Băcanu, viceprimarul PSD al Sloboziei. Acesta a fost trimis în judecată în mai 2015, de procurorii din Călărași. Problemele sale penale au început ca urmare a unui denunț. Sentința dată la Lehliu nu este definitivă, aceasta putînd fi atacată cu apel în 10 zile de la comunicare.

Acuzații de «instigare la fals intelectual»
Potrivit informațiilor oferite de anchetatorii din Călărași, viceprimarul Valentin Băcanu a intrat în antenția procurorilor încă din anul 2012. La data respectivă... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2016, 22:50 (13820 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Primăria Slobozia LEGALIZEAZĂ construcțiile din Bazarul Municipal

Cu «acordul» Inspectoratului Județean în Construcții Ialomița

Primăria Slobozia LEGALIZEAZĂ construcțiile din Bazarul Municipal

După 9 luni de scandal public, mai multe controale ale Inspectoratului Județean în Construcții Ialomița și o serie întreagă de măsuri reparatorii, construcțiile ilegale din Bazarul Municipal intră în legalitate. La jumătatea săptămînii trecute, Primăria Slobozia și-a asumat adoptarea unui plan de măsuri care să permită legalizarea situației. Reamintim că în culpă se află 13 comercianți care și-au refăcut spațiile comerciale prin încălcarea flagrantă a Legii 50 din 1991, privind autorizarea executării lucrărilor de construcție.

Ocaua lui Stoica În urmă cu 2 săptămîni, Inspectoratul ... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2016, 19:55 (6084 vizualizări - 1 comentariu)

ANCHETĂ

Dosarul «Apa lui Ionașcu», redeschis de DNA

Alegeri locale la Slobozia

Dosarul «Apa lui Ionașcu», redeschis de DNA

Gabi Ionașcu visează la încă un mandat de primar al Sloboziei, fiind candidatul desemnat de UNPR Ialomița pentru a recandida la această funcție. Din această postură, același Gabi Ionașcu speră să-și reconvingă concetățenii să-l voteze... Pe de altă parte, cu aproape 7 ani în urmă, către DNA-Biroul Teritorial Slobozia, condus la acel moment de fostul prim procuror Dumitru Cristudor, era declinat dosarul «Apa lui Ionașcu». Cel în care fostul edil era acuzat de «abuz» și «neglijență în serviciu»... Potrivit unor surse, ancheta a fost însă blocată chiar de prim procurorul Dumitru Cristudor, fostul șef al DNA Slobozia, după ce acestuia i-a fost facilitată obținerea a 9320 mp de teren. Terenul în cauză... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2016, 22:55 (33407 vizualizări - 33 comentarii)

EVENIMENT

Vivani denunță contractele de colectare a deșeurilor menajere

Amenințările prind contur

Vivani denunță contractele de colectare a deșeurilor menajere

Vivani Salubritate nu renunță la intențiile sale de a majora cu 60% prețul per tonă la depozitarea deșeurilor menajere. Într-o notă remisă Consiliului Județean Ialomița, firma informează că intenționează să denunțe contractul cu Polaris M Holding SRL, operatorul care asigură salubrizarea orașului Slobozia. Decizia va afecta toți operatorii de colectare a deșeurilor menajere din Ialomița care depozitează acest tip de deșeuri pe platforma de gunoi a firmei Vivani. Oficialii Consiliului Județean susțin că măsura este ilegală și că o eventuală creștere de preț nu poate depăși 5 procente!

Pretenții nefondate... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2016, 20:40 (8033 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Constructori penalizați cu rezilierea contractelor

Podul de la Dridu intră în conservare

Constructori penalizați cu rezilierea contractelor

Multă vreme va mai trece pînă cînd construcția podului peste rîul Prahova, din zona localității Dridu, va fi finalizată. Oficialii Consiliului Județean Ialomița au anunțat public faptul că vor rezilia contractul și cu actuala societate angajată să termine investiția. Motivele invocate de beneficiarii din administrația județeană țin de neseriozitatea afișată de muncitori.

Podul nimănui
Lucrările la podul peste rîul Prahova din zona Dridu par să nu se mai termine. Consiliul Județean Ialomița încearcă de 4 ani să finalizeze investiția, însă eforturile par să fie sortite eșecului... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2016, 19:15 (5805 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Derbiul nervilor întinși

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Juventus București 1-2

Derbiul nervilor întinși

Vreme urîtă, lume relativ puțină și 10 jucători de cîmp în galben-albastru dispuși să dea o mînă de ajutor suspansului din fruntea clasamentului. Cu Gherasim titular și cu Cristică confirmat în poartă, Ion Ionescu a reușit în meciul cu Juventus București, de sîmbătă, 26 martie, să le insufle încrederea necesară elevilor săi. Unirea a fost echipa mai periculoasă, în ciuda faptului că oaspeții au dominat. Au făcut-o însă steril, doar căpitanul Bărbulescu avînd ocazia de a marca. A fost un șut din unghi la o acțiune pe dreapta la care Iosif Cristică a ieșit inspirat și a respins. De altfel, pe toată durata partidei, portarul de 23 de ani al Unirii s-a dovedit o achiziție inspirată. Ibrian a trecut... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2016, 18:20 (5824 vizualizări - 1 comentariu)

Vineri 26 Iun 2026
308 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ajutoare de peste 500 mii de lei, acordate de Epsicopia Sloboziei și Călărașilor

Reprezentanții Episcopiei Sloboziei și Călărașilor au realizat un bilanț al ajutoarelor pe care le-au acordat persoanelor aflate în dificultate din cadrul Episcopiei în ultimul trimestru al anului 2019 ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2020, 19:05
(6279 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii slobozeni au depistat persoana bănuită de comiterea infracțiunii de «tâlhărie calificată» săvârșită în data de 3 noiembrie 2019, asupra unei femei din municipiul Slobozia. Bărbatul în cauză a ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2020, 16:35
(2571 vizualizări - 0 comentarii)


Două fete din Amara, dispărute

Două fete din Amara, dispărute

Polițiștii din Ialomița caută două minore, de 14 și 15 ani, care au plecat de la domiciliu. Persoanele care pot oferi informații care să conducă la depistarea acestora, sunt rugate să anunțe cea mai apropiată ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2020, 12:40
(8299 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara dispărută


Tânăr din Slobozia, arestat

Miercuri, 8 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2020, 12:35
(3788 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia arestare


Primăria Slobozia: Obligativitatea de înscriere în Registrul Agricol

Primăria Municipiului Slobozia aduce la cunoștința persoanelor fizice și juridice obligația acestora de a declara următoarele date pentru înscrierea în Registrul Agricol. Astfel, între 5 ianuarie și ultima ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2020, 13:20
(5268 vizualizări - 0 comentarii)


Cosâmbești: Bătrână de 77 de ani, acroșată de o mașină

Luni, 6 ianuarie a.c., polițiștii rutieri din Slobozia au intervenit la un accident rutier produs pe DJ201, în localitatea Cosâmbești, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate a ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2020, 16:50
(3842 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Constănțean reținut pentru «înșelăciune» și «fals în înscrisuri sub semnătură privată»

Un bărbat de 34 de ani a fost reținut luni, 6 ianuarie 2020, de polițiștii ialomițeni, pentru comiterea mai multor infracțiuni de înșelăciune în formă continuată și de fals în înscriuri sub semnătură privată ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2020, 15:55
(5531 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Făcăeni, depistat băut la volan

Luni, 6 decembrie a.c., polițiștii din Fetești au depistat un tânăr de 22 de ani, din Făcăeni, care conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu în timp ce se afla sub influența alcoolului. ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2020, 15:45
(2099 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 5 permise reținute, amenzi de peste 79 mii de lei

Luni, 6 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la 24 de evenimente, dintre care 23 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112. De asemenea, au fost sesizate 8 infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2020, 15:40
(2895 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului-4,38%

La sfârșitul lunii noiembrie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4094 șomeri (din care 1867 femei), rata șomajului fiind de 4,38%, cu 0,97 pp ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2020, 12:20
(3176 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 3 mașini implicate într-un accident rutier

Un accident rutier s-a produs în dimineața zilei de marți, 7 ianuarie 2020, în zona podului rutier peste râul Ialomița din Slobozia. Se pare că un autoturism care a încercat să vireze la stânga către Cartierul ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2020, 11:11
(4229 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Morun de 120 kg, eliberat de polițiști

Fetești: Morun de 120 kg, eliberat de polițiști

Un tânăr de 31 de ani, din Fetești, s-a ales cu un dosar penal după ce a capturat ilegal un morun de 120 kg. Tânărul a fost identificat în trafic de polițiști. Împreună cu specialiștii Institutului Național ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2020, 18:20
(2709 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești morun


Bărbat din Amara, dispărut

Un bărbat de 50 de ani, din Amara, este căutat de polițiști. Bărbatul, pe numele său Marin Toder, a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit. Acesta are 1,50 m înălțime, constituție astenică, față ovală ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2020, 18:15
(2602 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Ciulnița, arestat pentru «conducere a unui vehicul fără permis de conducere»

Un tânăr de 25 de ani, din Ciulnița, care se sustrăgea executării unei pedepse privative de libertate, a fost identificat de polițiști și încarcerat la Penitenciarul Slobozia. Acesta avea de executat 4 ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2020, 18:10
(6013 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Cod Galben de vânt, emis de meteorologi

Ialomița: Cod Galben de vânt, emis de meteorologi

Administrația Națională de Meteorologie a emis pentru județul Ialomița o avertizare meteo Cod Galben de vânt puternic, valabilă până în cursul serii de luni, 6 ianuarie 2020, la orele 22,00. Potrivit specialiștilor ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2020, 13:26
(2482 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tânără implicată într-un accident rutier

Coșereni: Tânără implicată într-un accident rutier

O tânără de 23 de ani a avut nevoie de îngrijiri medicale, după ce mașina în care se afla s-a lovit de un alt autoturism, condus de un bărbat de 63 de ani. Accidentul rutier s-a petrecut pe DN2A, în zona ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2019, 21:19
(3240 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, «ajutoarele» lui Moș Crăciun

Polițiștii ialomițeni, «ajutoarele» lui Moș Crăciun

În apropierea Crăciunului, polițiștii ialomițeni au oferit cadouri copiilor din centrele de plasament și ajutoare mai multor familii cu o situație materială precară de pe raza județului. A devenit deja ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2019, 18:10
(2571 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Două accidente, un pieton rănit și unul decedat

La sfârșitul săptămânii, în Ialomița s-au înregistrat două accidente rutiere în care au fost implicați pietoni. Unul dintre aceștia și-a pierdut viața și o persoană a fost rănită și transportată la spital ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2019, 18:05
(3255 vizualizări - 1 comentariu)


Coșereni: Microbuz implicat într-un accident rutier

Coșereni: Microbuz implicat într-un accident rutier

Pasagerii unui microbuz care circula în zona localității Coșereni au trecut prin clipe de coșmar după ce autovehiculul s-a izbit puternic de un automobil, în seara zilei de vineri, 20 decembrie 2019. Șapte ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 21:55
(3479 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA în perioada sărbătorilor de Crăciun și Anul Nou

RAJA SA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada sărbătorilor de Crăciun și Anul Nou, dispeceratul, echipele de intervenție, dar și reprezentanții societății care asigură buna desfășurare ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 17:40
(4594 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru conducere fără permis și sub influența băuturilor alcoolice

Joi, 19 decembrie a.c., polițiștii din Urziceni au depistat în trafic un bărbat, de 48 de ani, în timp ce conducea un autoturism fără a deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 16:35
(5798 vizualizări - 0 comentarii)


Mandat de arestare, executat de polițiștii ialomițeni

Joi, 19 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pe raza județului pentru depistarea peroanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 16:20
(3779 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Brânză confiscată

În perioada 9-16 decembrie 2019, inspectorii DSVSA Ialomița au efectuat activități de control la 8 operatori economici ce desfașoară activități de procesare lapte și produse lactate, depozitare alimente ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 10:40
(3311 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Miercuri, 18 decembrie a.c, în jurul orei 5,00, o patrulă de poliție din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica, în timp ce se afla în exercitarea atribuțiunilor de serviciu, a depistat în flagrant un ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 10:30
(2458 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Fetești

Miercuri, 18 decembrie a.c., în jurul orelor 18,20, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat prin numărul de urgență 112, despre izbucnirea unui incendiu la deșeurile din lemn depozitate în curtea unei ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 10:10
(2392 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Accident rutier pe DN2, în localitatea Coșereni

Miercuri, 18 decembrie a.c., în jurul orelor 14,45, pe  DN2, în localitatea Coșereni, s-a produs un accident rutier în care au fost implicate un  autoturism, un tir și o autoutilitară. Imediat ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2019, 10:05
(3677 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiuni preventive pentru siguranța elevilor

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară permanent acțiuni informativ-preventive dedicate siguranței elevilor. Miercuri, 18 decembrie a.c., elevii clasei I ai Școlii Gimnaziale «Sf. Andrei ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2019, 18:25
(3850 vizualizări - 0 comentarii)


Artificii și petarde, confiscate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 4 Coșereni, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu, au depistat pe raza comunei Coșereni, un tânăr de 20 de ani, care transporta ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2019, 18:20
(3447 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea apei în Fetești-Gară

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unui branșament, de pe strada Căminului, din localitatea Fetești-Gară, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile joi, 18 decembrie 2019, în ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2019, 17:30
(3225 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tânăr de 19 ani, reținut de polițiști

Un tânăr de 19 ani, domiciliat în Urziceni, a fost reținut pentru 24 de ore de către polițiști. Acesta este principalul suspect într-un dosar privid fapte de «furt calificat». De asemenea, acesta se afla ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2019, 10:25
(2695 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...