Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Directorul general Paul Marcu, înlocuit cu directorul adjunct Neculai Badea

Schimbare la Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița

Directorul general Paul Marcu, înlocuit cu directorul adjunct Neculai Badea

La începutul lunii aprilie 2025, un caz de la Căsuța «Alexandra» din Slobozia, Centru dedicat în­grijirii și protecției sociale oferită de Stat copiilor cu dizabilități grave, instituție administrată de DGASPC Ialomița, ajungea în atenția opiniei publice după ce mai multe filmări au fost răspândite pe o rețea de socializare. Situația unei fete cu dizabilități grave, ținută legată la o mână, a fost prezentată la ore de maximă audiență de mai toate televiziunile, cazul complicându-se după ce în spațiul public au apărut și declarații ale unei angajate a Centrului. Mai mult, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului ... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2025, 07:55 (12753 vizualizări - 7 comentarii)

REPORTAJ

Povestea «podului lui Mihăilă», de la Buești...

Povestea «podului lui Mihăilă», de la Buești...

Dezvoltarea comunităților locale reprezentate este principala misiune pe care orice primar o are față de proprii alegători. Doar că, de foarte multe ori, acest demers se întâmplă cu pași mici sau deloc... Implementarea proiectelor de investiții durează ani buni sau se blochează în hățișurile birocrației. După 18 ani de așteptare, comuna Buești a reușit performanța de a avea un pod peste râul Ialomița. Lucrările au început anul trecut și, ca printr-o mi­nune, constructorul a terminat obiectivul anul acesta, așa cum și-a asumat prin contractul pe care l-a semnat cu autoritățile locale. «Este un vis împlinit atât pentru mine, cât și pentru... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2025, 09:40 (5623 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sănătatea ialomițeană se bazează pe medicii pensionari

Sănătatea ialomițeană se bazează pe medicii pensionari

Prezența medicilor pensionari în cabinetele individuale sau cele ale spitalelor este o realitate pe care Sănătatea ialomițeană o afișează de ani buni. Pentru a putea profesa, medicii pensionari trebuie să facă o cerere către Direcția de Sănătate Publică Ialomița și, mai nou, către Colegiul Medicilor Ialomița, pentru a primi o aprobare specială. Pe tot parcursul anului trecut și în primul trimestru al acestui an, peste 100 de medici din Ialomița au dus la îndeplinire acest demers.

 

Medici pensionari încă în activitate Atât cabinetele medicilor... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2025, 10:10 (7894 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Trimis în judecată pentru «agresiune sexuală» și «tentativă la viol asupra unui minor»

La Slobozia

Trimis în judecată pentru «agresiune sexuală» și «tentativă la viol asupra unui minor»

La începutul lunii martie 2025, Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia informa opinia publică referitor la cazul unei minore care a fost la un pas de a fi violată în scara blocului în care locuia. Autorul este un tânăr de 20 de ani aflat în prezent în stare de arest preventiv. Acesta a fost trimis în judecată de procurori atât pentru infracțiunea comisă în luna martie 2025, cât și pentru o altă faptă similară, comisă în 2023.

 

Se așteaptă decizia judecătorilor Autorul celor două agresiuni sexuale a intrat... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2025, 12:10 (12802 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

CJAS Ialomița a plătit peste 600 mii de lei pentru endoprotezare

CJAS Ialomița a plătit peste 600 mii de lei pentru endoprotezare

În perioada ianuarie 2024-martie 2025, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a plătit peste 600 mii de lei pentru endoprotezele de care au beneficiat pacienți din județul nostru. Toate operațiile de montare a acestor proteze s-au efectuat în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia de către medicii ortopezi ai unității medicale.

 

Program național de endoprotezare Endoprotezarea reprezintă înlocuirea unor articulații, precum cea a șoldului sau a genunchiului, cu unele artificiale. Operațiile de endoprotezare se efectuează în cazul î... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2025, 07:50 (8673 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

La Finanțe-n sediu...

La Finanțe-n sediu...

...la etajul cinci... Așa începea un poem adaptat de umilii scribi ai acestei fițuici undeva acum vreo 15 ani. Continuarea nu mai are relevanță în contextul actual, vremurile fiind demult apuse. Cu toate acestea, ne-au revenit în minte versurile de început căci, după cum o să observați, cel puțin etajul cinci din clădirea cea mare a Finanțelor are o puternică legătură cu ceea ce s-a petrecut. Să începem cu începutul. Undeva înainte de Săptămâna Luminată și de Sărbătoarea Paștelui im­plicit s-au produs «la Finanțe-n sediu» cel puțin două î... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2025, 12:15 (18951 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Deschiderea campusului Liceului de Arte «Ionel Perlea» este blocată în birocrație

De 2 ani

Deschiderea campusului Liceului de Arte «Ionel Perlea» este blocată în birocrație

Primăria Slobozia are în administrare clădirea din curtea Liceului de Arte «Ionel Perlea». Construcția imobilului a fost încheiată de mai bine de 5 ani, dar edificiul nu poate fi dat în folosință pentru că nu are avize sanitare și de securitate la incendiu. Obținerea documentelor este împiedicată de construcția ridicată în apropierea sa. Soluția de compromis o reprezintă schimbarea destinației construcției, din spații de cazare în spații pentru desfășurarea activităților educative destinate elevilor de la clasele de Muzică ale liceului. Pentru asta este însă nevoie de implementarea unui proiect tehnic aflat în așteptare la Primăria... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2025, 08:05 (10513 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Candidați picați la limită la examenul de admitere în avocatură

În Ialomița

Candidați picați la limită la examenul de admitere în avocatură

Recent încheiatul examen pentru admiterea în profesia de avocat, organizat la București de Uniunea Națională a Barourilor din România, nu a avut rezultate favorabile pentru niciunul din cei 6 candidați ialomițeni care și-au dorit să acceadă în această profesie. În unele cazuri doar o sutime sau două i-au despărțit pe aceștia de cele 70 de puncte necesare pentru a fi considerați admiși. Oficialii Baroului Ialomița susțin faptul că instituția are nevoie de forțe proaspete, având în vedere că numărul avocaților ialomițeni scade de la un an la altul.

 

Mai au o șansă în septembrie... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2025, 10:25 (14802 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șoseaua Brăilei, reparată de teama amenzilor?

Poliția Rutieră notifică, Primăria Slobozia acționează

Șoseaua Brăilei, reparată de teama amenzilor?

În urmă cu o săptămână, Primăria Slobozia a dat startul lucrărilor de asfaltare a porțiunii din DN21, cunoscută și sub numele de Șoseaua Brăilei, pe care o are în administrare. În spatele lucrărilor se ascund însă 7 notificări ale Serviciului Rutier Ialomița, privind reparația porțiunilor de drumuri naționale pe care administrația reședinței ju­dețului le are în grijă. În trecut, Poliția Rutieră a dat și amenzi pentru indiferența pe care Primăria Slobozia a afișat-o față de starea acestor drumuri. Lucrările actuale, cel mai probabil, ar fi început sub presiunea unor posibile sancțiuni contravenționale.

 

Șosele în administrare, reparații mai puține... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2025, 15:10 (7412 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiect imobiliar reclamat de cetățeni, validat de Consiliul Local Slobozia

Proiect imobiliar reclamat de cetățeni, validat de Consiliul Local Slobozia

De mai bine de un an, locuitorii de pe strada Vechea Matcă din municipiul Slobozia încearcă să blocheze un proiect imobiliar care le-ar da peste cap liniștea. Oamenii au făcut numeroase petiții către Primăria Slobozia, însă demersurile nu le-au fost luate în seamă. În urmă cu o săptămână, au fost prezenți în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia, în cadrul căreia fost a promovat un proiect de hotărâre ce vizează această investiție, rugând municipalitatea să împiedice realizarea proiectului. Deși unii consilieri locali le-au dat dreptate, aleșii locali care dețin majoritatea în Consiliul Local Slobozia au votat... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2025, 13:20 (15950 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Încă două și mă duc!

Fotbal, SuperLiga/play-out, FC Botoșani-Unirea Slobozia 1-1

Încă două și mă duc!

În această ediție de play-out a SuperLigii, micuța echipă a Unirii Slobozia a reușit 5 egaluri, 1 victorie și 1 înfrângere. Rezultate modeste ale unei echipe la fel de modestă. Unirea lui Mihalcea mai are de disputat două partide, cu FC Gloria Buzău în deplasare (vineri, 9 mai 2025) și cu Sepsi OSK (sâmbătă, 17 mai 2025). Înaintea meciului de la Buzău, Unirea ocupă penulti­mul loc din ierarhia play-out-ului, cu 21 de puncte, poziție direct retrogradabilă. Și speră la ocuparea unui loc de baraj pentru menținerea în SuperLiga sezonului 2025-2026...

 

Norocul Unirii... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2025, 12:05 (9880 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Promovare dificilă

Handbal, Divizia A/play-off, CSM Unirea Slobozia-CSM Roman 38-31 (19-13)

Promovare dificilă

bonus: Junioarele 3 CSM Unirea Slobozia, calificate la Turneul Final

CSM Unirea Slobozia a întâlnit sâmbătă, 3 mai 2025, la Sala «Andreea Nica» din Slobozia, CSM Roman, într-o nouă etapă a play-off-ului de promovare în Liga Florilor la handbal feminin. Meciul a fost câștigat fără drept de apel de elevele antrenate de Ion Ivan, CSM Unirea Slobozia controlând partida încă din start. Astfel, în minutul 7, scorul era deja 6-1 pentru handbalistele slobozene, diferența menținându-se până la finalul primei reprize. Scorul la sfârșitul primului mitan a fost de 19-13. Startul celei de a doua reprize a reprezentat un nou galop pentru CSM Slobozia, handbalistele Clubului Sportiv... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2025, 09:25 (7584 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Singura mașină de serviciu a Primăriei Gura Ialomiței, incendiată de Paște

Singura mașină de serviciu a Primăriei Gura Ialomiței, incendiată de Paște

Primăria Gura Ialomiței a rămas fără singurul automobil de serviciu. Mașina a fost incendiată de un tânăr de 19 ani, amețit de aburii alcoolului. Acesta și-ar fi pierdut cumpătul după ce și-ar fi amintit de un conflict mai vechi pe care l-ar fi avut cu un polițist local, rudă prin alianță cu primarul localității Gura Ialomiței. Incidentul s-a consumat în a doua zi de Paște, iar de supărarea tânărului nu a scăpat nici sediul Poliției din localitate. Reprezentanții ad­ministrației locale caută acum soluții pentru a achiziționa un alt autovehicul, fără a cheltui prea mulți bani.

 

Alcoolul bată-l vina!... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2025, 13:05 (9877 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

ACM4 București cere Primăriei Slobozia 1,5 milioane de lei pentru parcarea subterană din Piața Revoluției

ACM4 București cere Primăriei Slobozia 1,5 milioane de lei pentru parcarea subterană din Piața Revoluției

Aflată în reorganizare, societatea ACM4 București, firmă căreia i-a fost adjudecat, cu mai bine de 10 ani în urmă, contractul privind reabilitarea Pieței Revoluției din Slobozia, a dat în judecată Primăria Slobozia. Reprezentanții companiei cer administrației locale returnarea unei «garanții de bună execuție» pentru partea de lucrări efectuate. Este vorba despre o porțiune a parcării subterane, nefinisată și fără intrare, precum și agora din apropierea Centrului Cultural «Ionel Perlea». Potrivit cererii de chemare în judecată, administrația locală ar trebui să returneze societății ACM4 București 1,5 mi­lioane de lei.

 

Bani europeni și un șantier în conservare... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2025, 07:50 (14444 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Amira și Sky, campionii necuvântători ai Sloboziei

Amira și Sky, campionii necuvântători ai Sloboziei

Amira și Sky sunt campioni naționali și europeni. Trăiesc la Slobozia și sunt îngrijiți de Nicoleta și Mădălin Negrea, doi oameni ai legii. Au reușit să cucerească podiumurile naționale și internaționale datorită caracterului puternic și loialității pe care o ma­nifestă față de stăpânii lor. În rest, sunt foarte prietenoși și sociabili, deși câinii din rasa lor, ciobănesc german, sunt adesea ocoliți, fiind considerați periculoși. Cei doi stăpâni ai lor recomandă tuturor celor care-și doresc un prieten blănos să ia acasă un ciobănesc german...

 

Poveste de familie... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2025, 10:40 (9982 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Blocuri reabilitate termic, finalizate

La Fetești

Blocuri reabilitate termic, finalizate

Eficientizarea termică a unor blocuri din Fetești a fost printre primele proiecte depuse de administrația Șonchereche în cadrul Programului Național de Redresare și Reziliență. Astfel, mai multe blocuri au beneficiat de fonduri nerambursabile pentru eficientizare energetică. Încă de la finele anului 2022, primarul Feteștiului, Laurențiu Șonchereche și re­prezentanți guvernamentali au semnat contractele de finanțare pentru proiectele dedicate îmbunătățirii eficienței energe­tice a unor blocuri de locuințe din muni­cipiu. Prin acest program, blocurile organizate în asociații de proprietari, ai căror locatari și-au exprimat acordul scris pentru participare,... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2025, 10:25 (2456 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Țintă, interpelare pe tema «branșărilor ilegale» la rețeaua de energie electrică

Deputatul PSD Ștefan Țintă, interpelare pe tema «branșărilor ilegale» la rețeaua de energie electrică

Deputatul PSD Ștefan Țintă l-a interpelat oficial pe ministrul Energiei, Sebastian Burduja, «privind impactul pierderilor de energie electrică asupra facturilor plătite de români». Astfel, deputatul social-democrat a solicitat clarificări în ceea ce privește «pierderile rezultate din branșările ilegale», Țintă fiind interesat și de monitorizarea acestor probleme. «Pierderile din rețea, fie că sunt cauzate de lipsa investițiilor, fie de furturile de energie, pun o presiune financiară suplimentară pe toți consumatorii! Este inacceptabil ca populația să suporte costurile ineficienței și ale ilegalităților din sistem!» a declarat deputatul PSD Ștefan... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2025, 13:05 (9683 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Fosta fabrică de zahăr din Urziceni, transformată în platformă ilegală de deșeuri

Industria Ialomiței, groapă de gunoi

Fosta fabrică de zahăr din Urziceni, transformată în platformă ilegală de deșeuri

Dacă alte județe din țară au reușit să-și păstreze fostele fabrici și uzine comuniste și să le transforme în afaceri profitabile, nu același lucru se întâmplă și cu cele din Ialomița. În mare parte, industria Ialomiței a ajuns, la propriu, o imensă groapă de gunoi. Garda de Mediu Ialomița a descoperit zeci de tone de deșeuri depozitate ilegal în curtea fostei fabrici de zahăr din Urziceni. Cei responsabili de acest dezastru ecologic sunt două societăți al căror obiect de activitate este chiar colectarea, tratarea și distrugerea deșe­urilor. Ambele firme riscă acum să rămână fără acti­vitate dacă, la viitoarele controale, Garda de Mediu Ialomița va... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2025, 08:05 (10854 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Borănești: Arestați preventiv pentru «tentativă la omor»

Borănești: Arestați preventiv pentru «tentativă la omor»

O discuție în contradictoriu s-a transformat într-o anchetă penală. S-a întâmplat în urmă cu o săptămână la Borănești, unde doi bărbați au fost arestați preventiv după ce l-au înjunghiat pe cel cu care s-au luat la ceartă. În actele de urmărire penală, procurorii descriu faptul că violența celor doi a fost atât de mare încât au în­cercat, inițial, să-l calce cu mașina. Auto­ritățile judiciare trag chiar și un semnal de alarmă precizând faptul că s-au intensificat actele de violență iscate spontan, pe fondul discuțiilor contradictorii.

 

I-au intrat cu mașina în casă... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2025, 12:10 (2356 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Rețeaua de canalizare a comunelor Giurgeni, Gura Ialomiței și Mihail Kogălniceanu este NEFUNCȚIONALĂ!

După 15 ani de la demararea proiectului

Rețeaua de canalizare a comunelor Giurgeni, Gura Ialomiței și Mihail Kogălniceanu este NEFUNCȚIONALĂ!

Conectate în cadrul Asociației de Dezvoltare Intercomunitară «Lunca Ialomiței», comunele Mihail Kogălniceanu, Giurgeni și Gura Ialomiței au inițiat, cu 15 ani în urmă, un proiect privind realizarea unei rețele comune de canalizare, investiție finanțată de Uniunea Europeană prin Programul Național de Dezvoltare Rurală. Fără să mai surprindă pe nimeni, investiția este nefuncțională în momentul de față, iar entitatea în numele căreia a fost realizată s-a desființat. Între timp, cetățenii din cele trei localități s-ar fi branșat ilegal la rețeaua de canalizare, apele uzate provenite din gospodării ajungând... pe câmp.

 

Istoria unei investiții ratate... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2025, 08:05 (15046 vizualizări - 5 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
302 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Beți la volan

Polițiștii au depistat luni, 7 august a.c., doi bărbați de 27 și 48 ani, din comuna Scânteia, respectiv Movilița, care conduceau autoturisme deși se aflau sub infuența băuturilor alcoolice. Ambii au fost ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 21:05
(4168 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism căutat de autoritățile cehe, identificat de polițiștii ialomițeni

Un autoturism căutat pentru confiscare de autoritățile cehe a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița. Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 20:30
(5634 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A dispărut de la domiciliu

Ialomița: A dispărut de la domiciliu

Polițiștii ialomițeni  caută o minoră, de 12 ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea minorei sunt rugați să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 20:20
(7156 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Festivalul Național de Folclor «Doina Bărăganului», ediția a III-a

În organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, a Consiliului Local Amara, a Consiliului Local Slobozia, a Direcției ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 20:05
(5291 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Accident rutier în zona Popasului «Perla»

Accident rutier în orașul Amara, în zona Popasului «Perla». O femeie și un bărbat, ambii în vârstă de aproximativ 60 de ani, au fost răniți după ce două automobile s-au ciocnit. Din primele informații se ...[citește_toată_știrea]

7 August 2017, 19:13
(6750 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


ITM Ialomița: Amenzi de 100 mii de lei pentru «muncă la negru»

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat în luna iulie 2017 o serie de controale tematice pentru a preveni și combate fenomenul «muncii la negru». În urma verificărilor au fost depistate ...[citește_toată_știrea]

3 August 2017, 20:10
(6685 vizualizări - 1 comentariu)


Se închide gazul la Fetești

Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea furnizării de gaze naturale în municipiul Fetești, pe străzile Anghel Saligny, Călărași și Ecaterina Teodoriu, vineri, 4 august 2017, în intervalul orar 8,00-12,00. ...[citește_toată_știrea]

3 August 2017, 19:35
(4247 vizualizări - 0 comentarii)


«Trofeul Tinereții Amara 2017», sub supravegherea jandarmilor

Efective de jandarmi vor supraveghea, în perioada 3-6 august 2017, buna desfășurare a Festivalului «Trofeul Tinereții Amara 2017». Misiunile oamenilor legii au ca scop prevenirea de fapte antisociale. ...[citește_toată_știrea]

3 August 2017, 19:05
(5862 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC CARGILL CEREALE SRL
angajează
LABORANT
pentru Silozul Bucu, județul Ialomița
2 posturi-unul permanent și
unul pe perioadă determinată (5 luni)
Cerințe minime: studii medii,
cunoștințe operare calculator;
studiile de specialitate sau
experiența în domeniu
constituie un avantaj
Responsabilități: determină calitatea
produselor la Recepție,
în timpul Depozitării, la Livrare,
întocmește documentele specifice
acestor operațiuni manual
și pe calculator și operează
în sistemul de gestiune toți indicii
calitativi necesari, întocmește rapoarte
Cei interesați sunt rugați
să trimită CV-ul pe adresa de mail:
[email protected]
sau pe fax la nr. 021/23.32.499,
cu mențiunea
«pentru laborant Bucu, județul Ialomița»
CV-urile pot fi depuse
și la poarta Silozului Bucu,

situat în strada Gh. Lazăr,
cu mențiunea de mai sus,
în atenția dlui Șerban Jan-șef locație.
Termenul limită de depunere al CV-urilor
este 10 August 2017

1 August 2017, 20:10


Polițiști noi la IPJ Ialomița

Polițiști noi la IPJ Ialomița

4 ofițeri și 12 agenți de poliție din promoția 2017 reîmprospătează colectivul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Luni, 31 iulie a.c., 4 ofițeri și 12 agenți de poliție s-au prezentat la ...[citește_toată_știrea]

1 August 2017, 19:15
(5648 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursă a locurilor de muncă la solicitarea unui angajator

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza marți, 8 august 2017, o bursă a locurilor de muncă la solicitarea unui angajator. Este vorba de o firmă ce își desfășoară activitatea ...[citește_toată_știrea]

1 August 2017, 15:20
(8328 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la samsarii auto!

Polițiștii din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul București, efectuează, marți dimineața, 1 august 2017, 14 percheziții în ...[citește_toată_știrea]

1 August 2017, 11:05
(5845 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: A furat din magazin

Polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au fost sesizați vineri, 28 iulie a.c., de angajatul unei societăți comerciale din localitate, cu privire la faptul că o persoană ar fi sustras bunuri din magazin ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 20:10
(5213 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 28-30 iulie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 19:45
(4097 vizualizări - 0 comentarii)


Bilanț la ITM Ialomița. Peste 600 de controale, amenzi de peste 529 mii de lei!

Potrivit unui bilanț al ITM Ialomița pe primul semestru al anului 2017, în domeniul relațiilor de muncă au fost efectuate 668 de controale, 232 de angajatori fiind sancționați cu amenzi în cuantum de peste ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 19:35
(5352 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mandat de arestare pentru «tâlhărie»

Doi tineri de 14, respectiv 22 de ani, din Slobozia, bănuiți de comiterea infracțiunii de «tâlhărie calificată», sunt cercetați de polițiști. Tânărul de 22 de ani a fost reținut pentru o perioadă de 24 ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 19:15
(4454 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Exerciții de alarmare

Primăria Slobozia informează că, începând cu luna august 2017, în prima zi de miercuri a fiecărei luni, în intervalul orar 10,00-11,00, se vor organiza și desfășura exerciții de alarmare. Astfel, vor fi ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 18:40
(4500 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campanie pe șantierele cu lucrări de săpături

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat, în perioada 5-7 iulie 2017, o campanie de control la unitățile din șantierele unde se efctuează lucrări de săpături. Având în vedere evenimentele ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 15:20
(6130 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi de 34 mii de lei pentru patronii spălătoriilor auto

Inspectorii din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă  Ialomița au verificat recent modul în care se respectă legislația în muncă de către patronii spălătoriilor auto de pe raza județului. Cu ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 21:05
(6592 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: A scăzut infracționalitatea stradală

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a făcut un bilanț al activității pe primul semestru al anului în curs. Potrivit statisticilor, infracționalitatea stradală sesizată la nivelul județului a ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 20:20
(4099 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Află de pe internet informații despre calitatea aerului

Agenția Județeană pentru Protecția Mediului Ialomița informează cetățenii cu privire la faptul că website-ul care oferea informații despre calitatea aerului a fost îmbunătățit. Astfel, cei interesați pot ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 20:05
(4434 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Reținuți pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni au întocmit dosare penale pe numele a cinci ialomițeni, cu vârste cuprinse între 19 și 45 de ani, aceștia fiind suspecți în mai multe cauze privind comiterea de furturi. Pentru trei ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 19:40
(4709 vizualizări - 0 comentarii)


Avarie ENEL: Fetești a rămas fără apă!

Vineri, 28 iulie 2017, în jurul orelor 15,20, în urma unei avarii la linia de alimentare cu tensiune a Uzinei de Apă Fetești, abonații din localitate au rămas fără apă potabilă. Au fost anunțați reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 19:25
(5720 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Bărbat acroșat de un autoturism

Un bărbat de 34 de ani, din județul Constanța, a fost rănit în urma unui accident rutier produs pe raza comunei Stelnica luni, 24 iulie 2017. Acesta a fost acroșat de un autoturism condus de un tânăr, de ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2017, 16:35
(5528 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Stelnica accident


Movilița: Cinci persoane rănite într-un accident rutier

Accident rutier între localitățile Movilița și Coșereni. Cinci persoane au fost rănite după ce 3 mașini s-au ciocnit. La fața locului s-au deplasat paramedicii SMURD, însoțiți de un echipaj de descarcerare ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2017, 17:21
(5469 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Scandal de «Ziua Comunei»

Jilavele: Scandal de «Ziua Comunei»

Duminică 22 iulie a.c., în jurul orei 1.30, jandarmii din cadrul unei patrule care asigura măsurile de ordine publică la manifestările culturale prilejuite de «Ziua Comunei Jilavele», au observat pe o alee ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2017, 15:20
(6309 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele scandal


Tabără gratuită organizată de Catedrala Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, Catedrala din Urziceni a organizat o mini tabără la Mânăstirea Cozia din județul Vâlcea. Astfel, în perioada 16- ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2017, 12:15
(4637 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii iunie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6220 șomeri, din care 943 șomeri indemnizați, respectiv 5277 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2017, 11:10
(4695 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Moment de reculegere în memoria polițistului Sorin Vezeteu

IPJ Ialomița: Moment de reculegere în memoria polițistului Sorin Vezeteu

Duminică, 23 iulie 2017, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au ținut un moment de reculegere în fața instituției, pentru a cinsti memoria polițistului Sorin Vezeteu, ucis în ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2017, 15:30
(4936 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Oficialii MApN au intervenit pentru scoaterea din Dunăre a TAB-ului scufundat

Vineri, 21 iulie 2017, reprezentanții Ministerului Apărării Naționale au intervenit la Bordușani pentru a scoate din apele Dunării TAB-ul scufundat, în urma exercițiului militar NATO, desfășurat în zonă ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2017, 18:25
(11885 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...