Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: 2,7 milioane de lei pentru dispozitive medicale

Ialomița: 2,7 milioane de lei pentru dispozitive medicale

Îmbunătățirea vieții ialomițenilor costă bugetul Casei Județene de Asigurări de Sănătate 2,7 milioane de lei pe an. Fondurile sînt investite pentru achiziționarea diferitelor dispozitive medicale. De la începutul anului și pînă în prezent, 3900 de persoane din județ au beneficiat de acești bani pentru a-și achiziționa proteze, orteze, fotolii rulante sau alte echipamente medicale.

Eforturi pentru o viață mai bună
O categorie specială de servicii medicale pe care Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița le decontează o reprezintă și achiziționarea de dispozitive medicale... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2015, 17:20 (5081 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Județul drumurilor comunale electorale

Ialomița: Județul drumurilor comunale electorale

În vreme ce două treimi dintre localitățile județului nu beneficiază de sisteme de canalizare, administrațiile locale continuă să îngroape banii în drumuri. La sfîrșitul lunii septembrie, Consiliul Județean Ialomița a aprobat repartizarea la nivelul localităților județului a celor 6,9 milioane de lei primite în luna august de la Guvern. Printre comunele care au primit cele mai consistente sume se numără Săveni, Valea Ciorii și Gheorghe Lazăr.

Necesități administrative electorale
La sfîrșitul lunii septembrie 2015, Consiliul Județean Ialomița a repartizat 6,9 milioane de lei comunelor... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2015, 16:35 (4807 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Poliția ialomițeană caută forță de muncă

Poliția ialomițeană caută forță de muncă

În ciuda demersurilor administrative făcute de la București, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița continuă să se confrunte cu lipsa de personal. IPJ Ialomița are în prezent 100 de funcții libere. Cele mai vulnerabile zone din acest punct de vedere rămîn localitățile ialomițene din mediul rural.

Se caută soluții Situația privind nevoia tot mai mare de oameni în sistem a fost prezentată de comisarul șef Viorel Ștefu, comandantul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, în cadrul unei conferințe de presă, organizate în urmă cu o săptămînă. Acesta a vorbit public despre... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2015, 16:20 (7263 vizualizări - 13 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Groapa lui Stoica» naște pui

«Groapa lui Stoica» naște pui

Anul acesta administrația slobozeană a achiziționat 14800 de tone de asfalt cu care a învelit Slobozia de la un capăt la celălalt. Manevra administrativă atrage atenția opiniei publice de la faptul că, în mijlocul orașului, «Groapa lui Stoica» naște pui. Aceștia sugrumă arterele de circulație din centrul Sloboziei și transformă orașul într-un imens șantier. În urma constructorilor, trotuarele rămîn impracticabile, șoselele par amputate, iar locuitorii visează la alegerile din 2016.

Cîte bordeie, atîtea obiceie
Vineri, 2 octombrie, la orele prînzului, angajații firmei Recon și... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2015, 15:50 (5401 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Răzvan Stănescu, campion național la Sabie -Speranțe

Scrimă

Răzvan Stănescu, campion național la Sabie -Speranțe

În perioada 8-11 octombrie, la București s-a desfășurat Campionatul Național de Sabie, categoria speranțe. CSS Slobozia a avut reprezentanți la masculin și feminin, atît la individual cît și la echipe. Singura medalie a delegației noastre a fost adusă la individual masculin de Răzvan Stănescu, marea speranță a scrimei slobozene. Răzvan este campion național în anul 2015 al acestei categorii, după ce a trecut în sferturi, cu 15-5, de Luca Munteanu (ACS «Duel»), în semifinale de Sergiu Gheorghe (Dinamo), cu 15-11, iar în finală de Matei Aniculăesei (Steaua), cu 15-13. De remarcat că în această probă s-au duelat 54 de sportivi, provenind de la 9 cluburi. La echipe, CSS Slobozia a ocupat doar locul... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2015, 15:10 (5140 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia decontează transportul donatorilor de sânge

Primăria Slobozia decontează transportul donatorilor de sînge

Pentru a crește numărul donatorilor de sînge, reprezentanții Centrului de Transfuzii Sanguine Ialomița au cerut sprijinul Primăriei Slobozia. Municipalitatea s-a implicat în susținerea actului donării, creînd posibilitatea persoanelor din afara orașului, interesate să facă acest gest, de a-și deconta transportul. În județul Ialomița există peste 2000 de donatori «fideli».

Facilități pentru donatorii de sînge Inițiativa privind susținerea actului donării prin decontarea transportului public a fost demarată de reprezentanții Centrului de Transfuzii Ialomița, în baza unor reglementări... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2015, 14:45 (9259 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Se reia campionatul. Jucăm contra Craiovei!

3 săptămîni de pauză competițională în Liga Națională au fost necesare pentru acțiunea Echipei Naționale a României, concretizată prin două victorii în preliminariile Campionatului European. În aceste zile, jucătoarele se întorc la cluburi, iar lucrurile la normal. De sîmbătă, 17 octombrie, campionatul primei scene a handbalului feminin se reia cu etapa a 8-a. Sala Sporturilor de la Slobozia va găzdui, cu începere de la orele 11,00, partida dintre CSM Unirea și SCM Craiova. Ne așteaptă așadar, din nou, un joc dificil, cu o echipă obișnuită cu luptele pentru cupele europene. Craiova s-a despărțit în această vară de antrenorul Aurelian Roșca, banca tehnică fiind preluată de Simona Gogîrlă. Oltencele... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2015, 14:10 (3440 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Andreea Mantea, la un selfie cu Moș Crăciun

Andreea Mantea, la un selfie cu Moș Crăciun

Senzațional! Țineți aproape! Am fost martorii unui eveniment unic în Slobozia. Dar ce spunem noi Slobozia?! Nicăieri în Ialomița, niciunde în România un astfel de eveniment nu se poate repeta. Reporterii Independent au ajuns însă la timp acolo și... Am surprins-o pe Andreea Mantea făcînd selfie cu Moș Crăciunul instalat de primarul Alexandru Stoica în Piața Unirii!

Selfie cu «o frumusețe de statuie»
Cînd credeam că nimic nu ne mai poate surprinde, am văzut-o pe Andreea Mantea făcîndu-și un selfie cu Mihai Viteazul. Un selfie... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2015, 13:55 (6160 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Junioare III, CSS 6 București-CSS Slobozia 28–27 (14–13)

Învinse la ultima fază

Junioarele III ale CSS Slobozia, antrenate de profesorul Marian Simion, demonstrează în acest start de sezon o combativitate de invidiat. Dacă ar fi combinată cu o mai mare încredere în forțele proprii, cu siguranță această echipă nu ar mai pierde meciuri printre degete, cum s-a întîmplat duminică, 11 octombrie. În fața liderului CSS 6 București, Slobozia a acționat cu îndrăzneală și, în prima repriză, a condus cu 3-1, 5-4, 10-8 sau 12-11, în minutul 23. Finalul a fost al gazdelor, care au preluat conducerea și au intrat în avantaj la pauză, 14-13. În repriza secundă, Slobozia a revenit la conducere, iar în minutul 34 avea 19-17, pentru ca în minutul 41 să aibă 23-21. Gazdele au revenit și au... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2015, 12:25 (4139 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Despăgubiri de 14,4 mii de euro acordate de România unor inculpați ialomițeni

Povestea unei condamnări la CEDO

Despăgubiri de 14,4 mii de euro acordate de România unor inculpați ialomițeni

Curtea Europeană a Drepturilor Omului a amendat România din cauza persoanelor anchetate de Direcția Națională Anticorupție în dosarul «BCR Țăndărei». 6 dintre cei 14 inculpați ai cauzei au sesizat CEDO cu privire la faptul că procesul în urma căruia au fost judecați și condamnați a durat foarte mult! Așa se face că România a fost obligată de magistrații CEDO să le ofere acestora despăgubiri în valoare de 14,4 mii de euro. Față de această măsură, Guvernul României a încercat să impute sumele magistraților români care au instrumentat acest dosar. Este vorba despre 11 judecători și procurori ai DNA, Tribunalului Ialomița, Curții de Apel București și Înaltei Curți de Casație și Justiție. O verificare... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2015, 11:20 (6553 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Feteștiul, egala Unirii Ion Roată

Au trebuit să treacă 9 etape din campionatul Ligii a IV-a pentru ca nou promovata Unirea Ion Roată să piardă primele puncte. Herea, Grecea și ceilalți au dovedit, în prima jumătate a turului, o poftă de gol care a reușit să anihileze erorile din defensivă. Din păcate pentru ei, sîmbătă, 10 octombrie 2015, golurile marcate n-au fost suficiente pentru a obține o nouă victorie, cu toate că s-au bucurat de 4 reușite. Adversară le-a fost în derbyul etapei Rapid Fetești, trupă care pierde teren etapă de etapă în lupta pentru supremație. Feteștiul și Ion Roată au terminat la egalitate, 4-4, rezultat benefic pentru Olimpia Rădulești. Aceasta a învins cu un categoric 4-0 la Bărcănești și s-a apropiat la... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2015, 10:40 (4225 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban furnizează apă cu trihalometani!

Apa otrăvită de la Slobozia

Urban furnizează apă cu trihalometani!

De mai bine de 3 luni, Urban SA furnizează slobozenilor apă cu… trihalometani! Depășirile înregistrate au fost constatate oficial în luna august 2015, cînd Urban SA a solicitat prelungirea avizului sanitar de funcționare de la Direcția de Sănătate Publică. Valentin Cilibeanu, directorul Urban SA, susține că s-au luat măsuri de igienizare a bazinelor de decantare a apei. Pentru obținerea avizului sanitar de funcționare, Urban SA a solicitat un nou set de analize.

O vară cu trihalometani
Urban SA livrează slobozenilor apă care depășește concentrațiile admise de trihalometani. Situația... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2015, 19:20 (14602 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Coșmarul repartițiilor în blocurile ANL a reînceput

La Slobozia

Coșmarul repartițiilor în blocurile ANL a reînceput

Ordonanța de Urgență emisă la sfîrșitul lunii august 2015 aruncă în aer lista de repartiție a locuințelor ANL la Slobozia. Potrivit acesteia, «beneficiarii locuințelor de tip ANL care au pînă la 35 de ani la data depunerii cererii pentru repartizarea unei locuințe ANL, pot primi repartiții în cel mult 3 ani de la împlinirea acestei vîrste». Reglementarea invalidează lista de priorități existentă la acest moment pentru cele 48 de locuințe ANL nou-construite. «Este un abuz al autorităților locale. Voi face plîngere penală!» a declarat consilierul local Radu Paros.

Cine n-are noroc, n-are!... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2015, 15:50 (10151 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ave Neacșu, morituri te salutant!

PSD și-a confirmat oficial alesul

Ave Neacșu, morituri te salutant!

În pat și în politică, numai boii sînt consecvenți. De aceea, după Conferința Județeană a PSD Ialomița din 1 octombrie 2015 sîntem dispuși să recunoaștem că PSD există. Și cu 5-6 mii de membri, cît numără umflat, cu tot cu copiii membrilor de partid, conduce de 25 de ani un județ. Nu e vina lor, nu e vina sistemului, nu e vina partidelor de Opoziție... S-au orientat, au înțeles că numai așa pot răzbi în viață, în carieră, au descoperit că, în funcție de poziția în partid, își pot ascunde mai bine incompetența, prostia, micimea... Nu, nu e vina lor, e vina noastră! De aceea, la acest moment festiv, strigăm cu toată responsabilitatea pentru posteritate: «Ave Neacșu, cei care merg la moarte te salută... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2015, 14:25 (7898 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Horia: Copil mort în condiții suspecte

Horia: Copil mort în condiții suspecte

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița fac cercetări cu privire la decesul unui copil de doar un an, din localitatea ialomițeană Horia. Din primele informații se pare că moartea micuțului ar fi survenit din cauza neglijenței familiei.

Cercetările sînt în curs Tragedia s-a petrecut la sfîrșitul săptămînii precedente. Familia a anunțat la 112 faptul că micuțul de 1 an se simte rău, iar pînă la sosirea medicilor s-ar părea că acesta a murit. Cazul a intrat și în atenția organelor judiciare, care au deschis o anchetă. Concret, procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2015, 13:05 (5063 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Amara-izvor de sănătate, tărâm de recreere», un succes

Un proiect european de 500 mii de lei

«Amara-izvor de sănătate, tărîm de recreere», un succes

Miercuri, 29 septembrie, administrația orașului Amara a organizat conferința de presă aferentă finalizării proiectului «Amara-izvor de sănătate, tărîm de recreere». Valoarea acestui proiect, finanțat din fonduri europene, a fost de 514124 de lei și a constat în promovarea celor două produse turistice cu care comunitatea se mîndrește. Nămolul de Amara și Lacul Amara.

Un succes național Preocuparea administrației locale a orașului Amara pentru promovarea turismului a devenit de notorietate. Miercuri, 29 septembrie, oficialii locali au anunțat în cadrul unei conferințe de presă finalizarea... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2015, 10:40 (7151 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

ANIF Ialomița, păgubită cu 500 mii de lei

ANIF Ialomița, păgubită cu 500 mii de lei

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Fetești, în colaborare cu Poliția efectuează cercetări într-un dosar privind presupuse fapte de furt din patrimoniul statului. Concret, organele judiciare au fost sesizate de reprezentanții Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare Ialomița cu privire la faptul că mai multe tuburi de beton ce aparțin instituției au fost furate. Respectivele tuburi se aflau la o stație de irigații, amplasată pe un teren din zona localității Stelnica. Potrivit surselor judiciare și autorităților locale, principalii suspecți invocă faptul că acțiunea nu a fost săvîrșită cu intenție, totul o fiind o eroare. În tot acest scandal este implicată și una dintre firmele care... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2015, 21:30 (10904 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Conacul Manasia, perla de 2 milioane de euro

Istorie și prezent într-un singur loc

Conacul Manasia, perla de 2 milioane de euro

Aproape de marginea județului, la Manasia, istoria și prezentul împart același acoperiș. Cel al conacului construit în urmă cu un secol și jumătate de moșierul Ion Hagianoff. Aflat într-o avansată stare de degradare, imobilul a fost restaurat de Ariadna Avram, nepoată a pictorului George Lowendal, care a cumpărat domeniul și a investit 2 milioane de euro în lucrări de reabilitare. Revenit la strălucirea de odinioară, conacul lui Hagianoff este deschis tuturor celor care vor să evadeze pentru cîteva ore într-un cadru idilic...

Perla de 2 milioane de euro
Patrimoniul cultural al... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2015, 20:40 (9001 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Două boabe-n poarta lui Buzbuchi

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul II Constanța-Unirea Slobozia 0-2

Două boabe-n poarta lui Buzbuchi

Unirea Slobozia pare să-și fi conturat în proporție de 90% primul 11. Față de victoria clară cu CS Tunari, în partida din deplasare cu satelitul Viitorului lui Hagi a apărut o singură modificare. Aceasta a fost generată de revenirea după suspendarea lui Gabriel Lazăr. Astfel, Laurențiu Pîrvu a ieșit din gașca titularilor, Drăguț a urcat în linia mediană, iar Gabriel Topor a trecut din nou fundaș dreapta, post pe care se simte foarte bine. Și pentru că am ajuns aici iată cei 15 fotbaliști folosiți de antrenorul Ion Ionescu în disputa de la Ovidiu: Măstăcan-Topor, Lazăr, Hristian, Bucurică-Macare, Alexe-Drăguț (Popescu ’85), Ibrian (Șolcănea ’89), Toma-Khalil (Teodorescu ’60, Topală ’82). Condusă... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2015, 19:05 (3793 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Operațiunea «INVENTARIEREA» a fost finalizată

4000 de hectare își așteaptă proprietarii

Operațiunea «INVENTARIEREA» a fost finalizată

Instituția Prefectului Ialomița a reușit, după luni de eforturi administrative, să obțină un inventar al tuturor terenurilor disponibile la nivelul județului. Conform datelor oficiale, la acest moment există 4000 de hectare disponibile (pășune și teren agricol) la care Instituția Prefectului speră să mai adauge în cel mai scurt timp alte 2500 de hectare. «Nu spunem că am rezolvat situația. Dar am făcut un pas mare către lămurirea cît mai exactă a situației existente!» a declarat prefectul Gigi Petre. În ciuda declarațiilor optimiste, numărul de hectare disponibile identificate este de două ori mai mic decît necesarul solicitat de către proprietarii de teren încă nepuși în posesie...

... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2015, 18:25 (8795 vizualizări - 3 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
345 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

ISU Ialomița: Caravana «Fii pregătit!»

Sâmbătă, 29 septembrie a.c., între orele 10,00-17,00, va ajunge în orașul Slobozia caravana SMURD «Fii pregătit!». Aceasta va fi amplasată pe bulevardul Chimiei, în Piața Unirii și are ca scop instruirea ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2018, 18:15
(5536 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse și servicii agricole
cu sediul în loc. Cosâmbești, jud. Ialomița
angajează
ȘOFERI AUTOCAMION
Cerințe:
-studii medii
-permis de conducere categoria B și C+E
-experiență în conducerea
autocamioanelor >3,5 to minim 1 an
-fără cazier judiciar
-atestat valabil de șofer profesionist transport marfă
-atestat valabil ADR
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport intern
Responsabilități:
-participă la operațiunile de încărcare
și descarcăre a autovehiculului
Beneficii:
-pachet salarial atractiv
-card analize medicale
-telefon
CV-urile se pot depune
atât la sediul din Cosâmbești
cât și pe următoarea adresă de
email: [email protected]
Relații se pot obține și
la telefon 0749/082.231

28 Septembrie 2018, 13:05


Urziceni: S-a înecat la pescuit

Marți, 25 septembrie 2018, în jurul orelor 14,00, un apel primit la Dispeceratul ISU Ialomița semnala prezența a doi bărbați în zona unei amenajări hidrotehnice din beton, aflată pe râul Ialomița, în apropierea ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2018, 12:05
(5901 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni înecat


Cosâmbești: Prins cu aproape 100 kg de pește în portbagaj

Polițiștii ialomițeni acționează periodic în vederea apărării patrimoniului piscicol și combaterii faptelor ilegale asociate din pescuitul ilegal. Astfel, a fost depistat, pe raza localității Cosâmbești ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2018, 11:45
(5773 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente în Ialomița: Două persoane decedate, patru rănite

În cursul zilei de marți, 25 septembrie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere. Primul eveniment s-a produs în jurul orelor 16,00, în apropiere de comuna Sinești și s-a soldat ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2018, 11:15
(5639 vizualizări - 0 comentarii)


Deținătorii de câini periculoși, în atenția polițiștilor ialomițeni

În perioada septembrie-decembrie 2018, polițiștii ialomițeni desfășoară acțiuni de prevenire a oricăror incidente în care sunt implicați câinii periculoși sau agresivi și de verificare a modului de respectare ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2018, 11:05
(5338 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu la Țăndărei

Joi, 27 septembrie 2018, de la orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează în orașul Țăndărei un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2018, 10:45
(5298 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza în data de 19 octombrie 2018, orele 9,00, «Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți». Evenimentul se va desfășura la Slobozia, în ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2018, 20:20
(5420 vizualizări - 0 comentarii)


Adâncata: Și-a pierdut viața strivit de un utilaj

Un bărbat de 37 de ani din comuna ialomițeană Adâncata și-a pierdut viața marți, 25 septembrie 2018, în urma unui accident de muncă petrecut pe raza județului Bistrița Năsăud. Bărbatul lucra la amenajarea ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2018, 18:30
(6163 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Atenție la înșelăciuni!»

În perioada septembrie-octombrie 2018, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița derulează activități informativ-preventive în cadrul campaniei de prevenire a infracțiunilor de înșelăciune «Atenție ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 19:25
(4889 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 240000 de lei, 30 de permise reținute

Polițiștii au intervenit, în perioada 21-23 septembrie, la peste 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Astfel, la acest sfârșit de săptămână, polițiștii ialomițeni au fost angrenați în 26 de ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 19:20
(4926 vizualizări - 0 comentarii)


Corul Academic «Divina Armonie» va concerta la Hramul Catedralei Episcopale Slobozia

Luni, 1 octombrie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor, va sărbători hramul de toamnă al Catedralei Episcopale «Acoperământul Maicii Domnului ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 18:20
(5598 vizualizări - 0 comentarii)


A treia ediție a campaniei «Educația-prioritate a Bisericii», derulată în parohiile Protopopiatului Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, în parohiile din Protopopiatul Urziceni a fost derulată cea de-a treia ediție a proiectului social-filantropic «Educația-prioritate a Bisericii», în ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 18:05
(6989 vizualizări - 0 comentarii)


«Zilele Recoltei 2018», la Slobozia

Primăria Municipiului Slobozia vă invită la Sărbătoarea Recoltei, în perioada 29-30 septembrie 2018. La «Zilele Recoltei 2018», roadele pământului vor fi etalate pe tarabe de către cei mai gospodari producători ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 17:55
(3837 vizualizări - 0 comentarii)


«Centenarul Filmului Românesc», la Slobozia

Municipiul Slobozia intră pe harta celor o sută de orașe din țară care găzduiesc «Centenarul Filmului Românesc», un proiect de anvergură națională inițiat de Agerpres. Sâmbătă, 29 septembrie 2018, la Casa ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 12:40
(2917 vizualizări - 0 comentarii)


AJFOM Ialomița: Locuri de muncă în agricultură-Spania, campania 2019

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES România, oferă 950 locuri de muncă vacante în Spania pentru munca sezonieră în agricultură la recoltarea căpșunilor ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2018, 11:10
(3138 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Și-a înjunghiat fiul cu un cuțit

Polițiștii ialomițeni au deschis o anchetă într-un posibil caz de «tentativă de omor». Un bărbat este cercetat penal după ce, în cursul nopții de marți, 18/19 septembrie 2018, și-a înjunghiat fiul cu un ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 17:25
(4898 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Pește fără documente, confiscat de polițiști

Fetești: Pește fără documente, confiscat de polițiști

Polițiștii ialomițeni au acționat marți, 18 septembrie a.c., pe raza județului, sub coordonarea polițiștilor din cadrul Direcției de Ordine Publică, în vederea apărării patrimoniului piscicol și combaterii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 17:05
(4869 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: Accident cu două persoane rănite

Marți, 18 septembrie a.c., în jurul orelor 12,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Slobozia s-a produs un accident de circulație, două persoane fiind rănite. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 17:00
(3745 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Valea Măcrișului: Beat la volan, a provocat un accident

Marți, 18 septembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Valea Măcrișului s-a produs un accident soldat cu pagube materiale. Astfel, șoferii celor două autoturisme implicate ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 16:55
(4996 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A furat dintr-o barcă rucsacul unei femei

Polițiștii feteșteni au fost sesizați luni, 17 septembrie a.c., cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri dintr-o ambarcațiune aflată pe malul brațului Borcea. În urma sesizării, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 16:50
(8729 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Muniție neexplodată, descoperită la Movilița și Armășești

Muniție neexplodată, descoperită la Movilița și Armășești

Duminică, 16 septembrie a.c., pe un  teren agricol de pe raza comunei Movilița a fost descoperită o mină antitanc cu înveliș metalic, aflată într-o stare avansată de uzură. De asemenea, marți, 18 septembrie ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2018, 15:20
(4942 vizualizări - 0 comentarii)


Scrimerul George Dragomir a câștigat «Cupa României»

Scrimerul George Dragomir a câștigat «Cupa României»

Orașul Iași a fost gazda «Cupei României», la scrimă cadeți și juniori 2018. Așa cum era de așteptat, cel mai bun junior al momentului, George Dragomir, legitimat la CSM Unirea Slobozia, si-a respectat ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 20:19
(5004 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism căutat de autoritățile din Arad, depistat la Fetești

Un autoturism care figura în bazele de date ca fiind sustras, căutat pentru confiscare de autoritățile din județul Arad, a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 18:50
(3744 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Luni, 17 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 61 de ani, din Vlădeni, în timp ce încerca să comercializeze pește din speciile plătică și mreană ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 18:40
(5183 vizualizări - 0 comentarii)


Feteștean urmărit internațional, depistat de polițiști

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru infracțiuni contra persoanei și contra patrimoniului, fapte comise în Italia. Astfel ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 18:25
(4870 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Cântece de iubire» pe esplanada Centrului Cultural

Joi, 20 septembrie 2018, începând cu orele 18,00, pe esplanada Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» va fi susținut recitalul «Cântece de iubire». Soliști vor fi soprana Irina Iordăchescu și chitaristul ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 15:10
(4947 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Hoți din autoturisme, reținuți de polițiști

Polițiștii Secției de Poliție Rurală Jilavele cercetează patru tineri, cu vârste cuprinse între 20 și 24 de ani, toți din comuna Movilița, aceștia fiind bănuiți de comiterea infracțiunii de «furt». Sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2018, 11:05
(3577 vizualizări - 0 comentarii)


Se lansează «Ro Alert»

Sâmbătă, 15 septembrie 2018, începând cu orele 11,00, va fi lansat la nivel național portalul «Ro Alert», de la sediul Ministerul Afacerilor Interne. Evenimentul va fi realizat în sistem ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2018, 20:15
(3520 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în mai multe localități ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2018, 17:20
(5841 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...