Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Țăndărei și Fetești, tandem în fruntea clasamentului

Etapa a 3-a a Ligii a IV-a Ialomița a fost una asezonată atît cu rezultate normale, cît și cu mici surprize. Liderul Victoria Țăndărei se păstrează în frunte după succesul cu Viitorul Axintele, dar nu va defila în campionat. Piedică în calea defilării pare să fie un nume cu greutate în fotbalul ialomițean: Rapid Fetești. Vișinii au bifat sîmbătă, 29 august, al treilea succes din tot atîtea posibile în dauna Fulgerului Fierbinți și se mențin la egalitate cu Țăndăreiul. În schimb, revelația primelor două runde, Spicul Colelia, a încasat prima înfrîngere din acest campionat, călău fiind Olimpia Rădulești. O surpriză plăcută este CS Amara. Cu două victorii și un egal, echipa lui Cătălin Mișu urcă... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2015, 12:20 (3475 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Evaziune chinezească la Slobozia

Evaziune chinezească la Slobozia

Explozia de magazine chinezești din Slobozia a intrat în atenția organelor de urmărire penală. Potrivit unor informații interne, polițiștii ialomițeni din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au început urmărirea penală în cazul a două societăți comerciale din oraș, administrate de patroni chinezi. Oamenii legii au sesizat și inspectorii fiscali, care au pus sechestre pe tone întregi de marfă, comercializate în reședința județului Ialomița. Faptele pe care le anchetează organele statului vizează infracțiuni de evaziune fiscală, prejudiciul depășind 1,1 milioane de lei.

Chinezii au invadat Slobozia... [citește_tot_articolul]

28 August 2015, 20:25 (12596 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Pictorii lui Dumnezeu

Pictorii lui Dumnezeu

De trei luni, în Biserica din Bazarul Municipal sfinții primesc straie noi. Munca începe dimineața, la prima oră, și se termină tîrziu, în noapte, cînd pensulele ajung să tremure și ochii se împăienjenesc de osteneală. Pictorii sînt trei, iar biserica are 400 de metri pătrați de perete... «E o biserică mai mică și sperăm să reușim să terminăm lucrarea pînă la sfîrșitul lui septembrie. Cu voia lui Dumnezeu, o să reușim!» ne spune pictorul Constantin Iulian Teofănescu. Nu-i place să vorbească despre el, iar despre munca sa vorbește puțin și măsurat. În locul lui, vorbesc sfinții de pe zidurile bisericii.

Biserica Apostolului Matei... [citește_tot_articolul]

28 August 2015, 16:20 (5976 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, în topul național al eparhiilor BOR

Județ sărac, biserică bogată

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, în topul național al eparhiilor BOR

Episcopia Sloboziei și Călărașilor ocupă un onorant loc 3 în topul celor mai bogate eparhii (arhiepiscopii și episcopii) din România. Potrivit unei monitorizări realizate de către «Forbes România», excedentul bugetar al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor se ridică la peste 3,2 milioane de lei, adică  puțin peste 720 mii de euro. Dincolo de senzaționalul acestor cifre se ascunde însă o poveste care începe în 2009, o dată cu întronizarea Prea Sfințitului Vincențiu, actualul episcop al acestei eparhii. Independent a urmărit evoluția financiară a acestei eparhii de-a lungul ultimilor 5 ani și este în măsură să vă creioneze o imagine detaliată... [citește_tot_articolul]

27 August 2015, 20:55 (30505 vizualizări - 55 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile din Dridu, acuzate de furt

Blestemul pămîntului

Autoritățile din Dridu, acuzate de furt

La aproape 25 de ani de la intrarea în vigoare a celebrei Legi 18 din 1991, urmașii proprietarilor de teren încă își mai caută dreptatea prin instituțiile publice. La Dridu însă, dreptatea pare să umble cu capul spart, iar Tudor Banu așteaptă, din 2001, ca autoritățile locale să identifice locul de casă lăsat moștenire de bunica acestuia, Niculina Banu. Cazul a ajuns în atenția Instituției Prefectului Ialomița și a fost declinat către Comisia Locală de Fond Funciar. «Adică tot către ăia care au refuzat atîția ani punerea în posesie. O bătaie de joc de la un cap la altul!» concluzionează amar Tudor Banu.

Dreptate, ochii plînși vor să te vadă... [citește_tot_articolul]

27 August 2015, 18:20 (14222 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Doi agenți de Ordine Publică, agresați în timpul serviciului

Slobozia: Doi agenți de Ordine Publică, agresați în timpul serviciului

Seria scandalurilor în care polițiștii devin victime ale infractorilor continuă la Slobozia. Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia l-au reținut pentru 24 de ore, pe bază de ordonanță, pe tînărul Daniel Robert Sîrbu, după ce acesta a agresat doi agenți ai Serviciului de Ordine Publică. Inculpatul se face vinovat de comiterea infracțiunilor de «ultraj» și «tulburarea ordinii și liniștii publice».

A împărțit pumni polițiștilor
Incidentul s-a petrecut în dimineața zilei de 26 august 2015, la orele 6,53. Potrivit procurorilor, agresorul agenților... [citește_tot_articolul]

27 August 2015, 16:45 (17944 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procurorul Daniela Manolache a plecat la DIICOT–Structura Centrală

Schimbări la Parchetul Județean

Procurorul Daniela Manolache a plecat la DIICOT–Structura Centrală

Schimbări importante la vîrful celei mai mari unități de Parchet din județ. De o săptămînă, Parchetul de pe lîngă Tribunalul Ialomița are o nouă conducere. Toate acestea după ce procurorul Daniela Maria Manolache a fost delegată la Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Structura Centrală. Acum șefia instituției este asigurată, prin delegare, de procurorul Verginica Buzoianu, șefa Secției de Urmărire Penală din cadrul Parchetului Județean.

Activitate intensă
Procurorul Daniela Maria Manolache a fost delegată să ocupe funcția de prim-procuror... [citește_tot_articolul]

25 August 2015, 19:35 (15555 vizualizări - 14 comentarii)

SPORT

CSM Unirea Slobozia, la startul unui nou sezon în Liga Națională

Handbal

CSM Unirea Slobozia, la startul unui nou sezon în Liga Națională

Unirea Slobozia încheie o pauză competițională relativ săracă în jocuri amicale, dar extrem de bogată în transferuri. Poate că din aceste motive, aspect remarcat la meciul susținut cu prilejul prezentării lotului, echipa noastră nu are încă omogenitatea dorită. Unirea a întîlnit sîmbătă, 22 august, echipa secundă a celor de la CSM București. Înaintea partidei a fost prezentat lotul pentru sezonul 2015-2016 al Ligii Naționale. A lipsit de la această prezentare extrema Camelia Carabulea, aflată în recuperare după o operație la genunchi. Meciul a fost, cum era de așteptat, la discreția slobozencelor. În ciuda rezultatului final, 32-18 (15-8) pentru Unirea, nu putem trece cu vederea greșelile la finalizare... [citește_tot_articolul]

25 August 2015, 18:25 (12766 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: S-a ales cu dosar penal pentru că a șpăguit un polițist

Ialomița: S-a ales cu dosar penal pentru că a șpăguit un polițist

Cei care cred că pot scăpa de cozile de la ghișee sau insistența polițiștilor din trafic oferind șpăgi ajung, uneori, să fie trași la răspundere penală. Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița scot la iveală o situație similară. Anchetatorii descriu cu lux de amănunte cum un cetățean oferă 50 de lei unui agent de poliție din Țăndărei, după ce a fost prins conducînd ilegal pe șosea. Fără să-i pese de funcție și de autoritate, omul legii pleacă cu banii, iar contravenientul își vede liniștit de drum. Procurorii le-au făcut dosare penale atît șoferului contravenient, cît și polițistului. Primul a fost trimis în judecată pentru dare de mită, în timp ce al doilea a fost anchetat pentru... [citește_tot_articolul]

25 August 2015, 16:45 (6848 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Final de vară în galben și albastru

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia revine în fotbalul mare

Final de vară în galben și albastru

Unirea Slobozia pornește din nou la drum. Nu revine, din păcate, acolo unde-i era locul (Liga a II-a), dar acest lucru poate fi posibil peste un an. Echipa-fanion a județului Ialomița va fi angrenată în competiția din seria a doua a Ligii a III-a și sînt multe aspecte care ne duc cu gîndul la promovarea în eșalonul secund încă din actuala stagiune. Vom avea, e drept, adversari redutabili în acest demers și vorbim aici de Juventus București, Delta Tulcea sau Viitorul II Constanța. Primul atu al Unirii este, și nu exagerăm, omogenitatea lotului. Acest aspect este generat de faptul că 10 dintre jucătorii disponibilizați în urma episodului «Curtea de Conturi» s-au întors să pună osul la revenirea... [citește_tot_articolul]

25 August 2015, 15:10 (5155 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dai șpagă, treci clasa

Profesoară trimisă în judecată la Școala Postliceală Sanitară Slobozia

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au finalizat cercetările în cazul profesoarei șpăgare de la Școala Postliceală Sanitară de la Slobozia. Femeia nu a scăpat de acuzații și a fost trimisă în judecată pentru luare de mită. Anchetatorii susțin că ea ar fi primit de la elevii săi o cutie cu bomboane și 400 de lei, în schimbul subiectelor în baza cărora au fost evaluați.

Filmul unei anchete
În luna iulie a anului trecut, în urma unui flagrant, procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița descopereau într-o sală de examinare a Școlii Postliceale Sanitare... [citește_tot_articolul]

25 August 2015, 14:25 (16750 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 6000 de posibile victime ale infractorilor

Ialomița are 6000 de posibile victime ale infractorilor

O statistică a Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița arată faptul că, la nivelul județului, aproximativ de 6000 de persoane pot fi potențiale victime pentru infractori. Datele oamenilor legii arată că cei mai vulnerabili sînt bătrînii. Pentru a evita orice risc, în primele 6 luni ale anului în curs, instituția a organizat numeroase campanii de prevenire.

Statistică îngrijorătoare Potrivit datelor furnizate de polițiști, cel mai mare număr al ialomițenilor cu risc victimal îl reprezintă bătrînii. Peste 2000 de persoane de vîrsta a treia din județ pot oricînd să cadă în plasa... [citește_tot_articolul]

25 August 2015, 13:25 (9039 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pompierii ialomițeni, afiliați la Asociația Internațională a Polițiștilor

Pompierii ialomițeni, afiliați la Asociația Internațională a Polițiștilor

În urmă cu o săptămînă, reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița s-au afiliat la Asociația Internațională a Polițiștilor (IPA). Demersul a avut ca rezultat înființarea Regiunii 2 Ialomița din cadrul marii organizații non-guvernamentale denumită IPA. Evenimentul s-a desfășurat în cadrul unei ceremonii oficiale, organizată la Slobozia.

Militarii ISU, membri în IPA
La ședința de constituire a Regiunii 2 Ialomița din cadrul Asociației Internaționale a Polițiștilor, Filiala Română, au participat colonelul Adrian Popescu, șeful... [citește_tot_articolul]

25 August 2015, 12:10 (3605 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Țăndăreiul, lider după 2 etape

Vacanțele s-au sfîrșit, sportul turează motorul din plin, nefăcînd excepție nici fotbalul județean. Așadar, Liga a IV-a Ialomița a ars deja 2 etape, iar surprizele n-au întîrziat să apară. Prima a fost ieșirea din scenă a Unirii Fierbinți, campioana ultimelor două ediții. Se pare că diriguitorii acestei echipe ar fi fost tentați să revină asupra retragerii, dar decizia a fost una tardivă. Locul Unirii a fost luat, coincidență fastă, de concitadinii de la Fulgerul, iar aceștia au pornit foarte serios în competiție. Și pentru că veni vorba de competiție...

Colelia la maxim Etapa a doua... [citește_tot_articolul]

25 August 2015, 10:15 (5021 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Slobozia: «Groapa lui Stoica», în sondaj

De două săptămîni încoace, «Groapa lui Stoica» a început să semene «a loc părăsit și neisprăvit». Spre deosebire de Negru Vodă însă, primarul Alexandru Stoica și-a pus palma în ..., ne scuzați de expresie!, și a plecat în concediu. Așa că, în locul celor nouă meșteri mari și a lui Manole zece, «care-i și întrece», la groapă mai lucrează doar doi Dorei care pompează de pe fundul gropii (na, că pînă la urmă am spus-o!) apa acumulată în urma ultimei furtuni.În aceste condiții, Independent propune slobozenilor o dezbatere argumentată pertinent, referitoare la dilema din acest moment a administrației locale: groapa trebuie sau nu să fie astupată?... [citește_tot_articolul]

21 August 2015, 16:25 (13123 vizualizări - 39 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Telenovelă însângerată la Andrășești

Arestat pentru «tentativă de omor»

Telenovelă însîngerată la Andrășești

O relație de dragoste imposibilă a fost motiv de scandal în sînul unei familii din comuna ialomițeană Andrășești, la sfîrșitul săptămînii trecute. În urma altercației, un bărbat a ajuns la spital, iar un altul a fost arestat preventiv la solicitarea procurorilor Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, sub acuzația de «tentativă de omor».

Și-a făcut dreptate cu cuțitul
Povestea din spatele scandalului petrecut la Andrășești seamănă cu o adevărată telenovelă. Din datele pe care le-au reținut procurorii în această cauză, protagoniștii sînt un soț gelos, un concubin și o tînără... [citește_tot_articolul]

18 August 2015, 12:20 (8730 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: «Groapa lui Stoica» în oglindă

De 6 ori mai mult cu aceiași bani europeni

Slobozia: «Groapa lui Stoica» în oglindă

De aproape un an și jumătate, administrația locală oferă explicații menite să justifice întîrzierile în execuția lucrărilor de reabilitare a Pieței Revoluției. De la «noi am făcut tot ce a depins de noi» și pînă la «sîntem epuizați fizic și moral», trecînd prin invariabilul «alții sînt de vină», oficialii administrației locale au arătat cu degetul în toate direcțiile încercînd să identifice «acarul Păun». Mai mult decît atît, toate scandalurile publice mediatizate de noi cu privire la această investiție au fost înfierate proletar, primarul Alexandru Stoica făcînd din publicația Independent «Inamicul nr. 1» al administrației locale. În acest... [citește_tot_articolul]

17 August 2015, 14:50 (20258 vizualizări - 34 comentarii)

REPORTAJ

Slobozia: Tinerețe fără bătrânețe, asistată medical

Slobozia: Tinerețe fără bătrînețe, asistată medical

Într-un oraș înțesat de saloane de cosmetică precum Slobozia, există un loc unde frumusețea este asistată medical. Cu aparate inovatoare și proceduri diversificate, Lia Laser Medspa garantează domnișoarelor și doamnelor din oraș că tinerețea fără bătrînețe poate deveni realitate.

Un proiect ambițios
Povestea singurului Centru de Estetică Medicală din Slobozia se scrie în imediata apropiere a Gării, la capătul bulevardului Unirii. Ideea înființării lui a apărut în 2010, an în care medicii Ionel și Adriana Stamate au decis să deschidă un Centru care să îmbine procedurile de înfrumusețare... [citește_tot_articolul]

17 August 2015, 12:10 (14673 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Doi morți și cinci răniți, în urma unui accident rutier

Tragedie la ieșire din Urziceni

Doi morți și cinci răniți, în urma unui accident rutier

Dimineață neagră pe șoseaua care leagă municipiile Urziceni și Buzău. Două persoane au murit, iar alte cinci au fost rănite în urma unui accident rutier. Se pare că șoferul vinovat de producerea tragediei ar fi adormit la volan...

Patru persoane au fost descarcerate
Din informațiile furnizate de polițiștii ialomițeni aflați la fața locului, se pare că accidentul ar fi fost produs de un cetățean ucrainean, în vîrstă de 43 de ani. Acesta se deplasa în direcția Buzău-Urziceni, iar la intrare în municipiu ar fi ațipit la volan și a pătruns pe contrasens. Astfel, el a intrat în coliziune... [citește_tot_articolul]

15 August 2015, 13:40 (9290 vizualizări - 4 comentarii)

Taguri: Urziceni accident

EVENIMENT

Ialomița: Consilierii județeni ignoră legea

Ialomița are 31 de consilieri județeni. Aceștia reprezintă forul legislativ al județului și sînt garantul respectării legii în Ialomița. Anual, conform articolului 52 din Legea 215/2001, consilierii județeni au obligația să redacteze un raport de activitate. La acest moment, doar 12 consilieri și-au respectat această obligație. Rapoartele sînt formale și lipsite de relevanță.

Somn de voie pe banii contribuabililor
Ialomița are 31 de consilieri județeni, aleși prin votul cetățenilor. Ei reprezintă forul legislativ al județului și sînt garantul respectării legii în Ialomița. În... [citește_tot_articolul]

14 August 2015, 20:15 (5519 vizualizări - 2 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
294 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto în colaborare cu Biroul Rutier Urziceni au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:17
(9447 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Fetești: 30 cutii de petarde descoperite la un puști de 15 ani

O patrulă de siguranță publică formată, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza municipiului Fetești, au depistat un tînăr de 15 ani, elev la o școală din localitate, ce avea ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:15
(12822 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești petardă


IPJ Ialomița: Comisarul șef Anghel Papacioc a încetat din viață

IPJ Ialomița: Comisarul șef Anghel Papacioc a încetat din viață

«Conducerea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița își exprimă regretul pentru tragica dispariție a celui care a fost un șef profesionist și un om deosebit: comisar șef de poliție Anghel PAPACIOC ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:56
(31252 vizualizări - 18 comentarii)


Moș Crăciun a venit cu daruri de la PDL

Moș Crăciun a venit cu daruri de la PDL

«În fiecare iarnă, Moș Crăciun cutreieră prin case, cu sacul plin de daruri. Și anul acesta organizația județeană a PDL Ialomița i-a scris lui Moș Crăciun și l-a rugat să împlinească visele unor copii din ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:30
(10961 vizualizări - 4 comentarii)


Autoturism furat din Spania, identificat la Slobozia

Vineri, 17 decembrie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto au identificat pe raza municipiului Slobozia un autoturism ce figura ca sustras ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:25
(10955 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia furt


Fetești: «Șofer» de 63 de ani, la volan fără permis

Sîmbătă, 18 decembrie a.c. polițiștii din Fetești au identificat în trafic un bărbat, de 63 de ani, din județul Vaslui, ce se deplasa la volanul unui autoturism fără a poseda permis de conducere. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:24
(8808 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de Crăciun în Protopopiatul Urziceni

«Crăciunul este o sărbătoare foarte importantă pentru noi toți. Este ocazia cînd toți membrii familiei se reunesc, părinți, copii, nepoți își fac daruri, se bucură de clipele petrecute împreună în jurul ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:23
(11495 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

În perioada 17-19 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat patru șoferi beți la volan, trei dintre ei avînd o îmbibație alcoolică de peste 0,80 mg/l alcool pur în sînge.
Unul dintre conducători ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:22
(10911 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Sfințirea unei noi biserici

Urziceni: Sfințirea unei noi biserici

«Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, duminică, 19 decembrie 2010, s-a săvîrșit prima Sfîntă Liturghie în biserica nou-construită a parohiei Sf. Treime ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:20
(12119 vizualizări - 1 comentariu)


Gheorghe Lazăr: A furat un calculator din sediul școlii

Un tînăr din localitatea Gheorghe Lazăr a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii ialomițeni, fiind cercetat pentru furt calificat, fiind suspectat că în noaptea de 10/11 noiembrie a.c. a sustras un ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:18
(12349 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Copil de 13 ani, lovit de o mașină pe trecerea de pietoni!

Vineri, 17 decembrie a.c., în jurul orei 15.45, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unui pieton ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:08
(8934 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Furt de energie electrică la Slobozia și Urziceni

Poliția municipiului Slobozia-Biroul de Ordine Publică pentru Mediul Rural împreună cu efective din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi și lucrători ai societății furnizoare de energie electrică ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:05
(12639 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Revoluției Române, sărbătorită la Slobozia

Ziua Revoluției Române, sărbătorită la Slobozia

Cu prilejul Zilei Revoluției Române din Decembrie 1989, Instituția Prefectului Ialomița, împreună cu Garnizoana Slobozia și Consiliul Local Slobozia vor organiza miercuri, 22 decembrie 2010, o serie de ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 13:59
(9698 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Comunicat de presă

Beneficiarii plăților naționale directe complementare în sectorul zootehnic, la specia ovine/caprine, aferente anului 2010, care vor să acceseze credite de la băncile cu care Agenția de Plăți și Intervenție ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 13:55
(10532 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Finanțele raportează depășirea planului la încasări de impozite și taxe

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, în luna noiembrie 2010, a fost încasată la bugetul general consolidat aproximativ 46 milioane de lei, în procent de 100,24% față de plan, procentul ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 14:04
(18906 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei incendii în trei zile

Trei incendii la locuințe sînt evenimentele la care au intervenit pompierii ialomițeni în ultimele 3 zile.
Astfel, în urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, adăpostul de animale al unui ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:53
(10015 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Braconaj pe fondul de vânătoare Cegani

Ialomița: Braconaj pe fondul de vînătoare Cegani

Nouă bărbați au fost depistați de polițiști în timp ce transportau, cu mai multe autoturisme de teren, animale vînate fără autorizație de vînătoare. Patru arme de vînătoare, peste 400 de cartușe de vînătoare ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:44
(17448 vizualizări - 1 comentariu)


i40, noul etalon Hyundai la nivel european

i40, noul etalon Hyundai la nivel european

Hyundai a anunțat numele noului său model de clasă CD pentru Europa: i40. Dezvoltat sub numele de cod «VF», modelul marchează o nouă fază în evoluția Hyundai la nivel de marcă și produs ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:33
(11749 vizualizări - 0 comentarii)


Sportivii reprezentativi, premiați

Marți, 21 decembrie, de la orele 14.00, la sala de spectacole a Clubului Elevilor din Slobozia se desfășoară festivitatea de decernare a premiilor Direcției Județene pentru Sport și Tineret Ialomița pe ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:22
(12190 vizualizări - 1 comentariu)


Agronomul Ștefan Poienaru, erou de roman

Agronomul Ștefan Poienaru, erou de roman

Sîmbăta trecută, 11 decembrie, la Fetești a fost lansată cartea «Ștefan», roman scris de către Gheorghe Preda ce prezintă viața omului de afaceri Ștefan Poienaru, administratorul Agrofam Holding Fetești ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 09:22
(17260 vizualizări - 2 comentarii)


Locuri de muncă vacante în Danemarca

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță persoanele în căutarea unui loc de muncă că, la acest moment, sînt disponibile 50 de locuri de muncă în Danemarca. Cele 50 de posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:16
(11777 vizualizări - 1 comentariu)


Și-a incendiat casa din neatenție

Un bătrîn de 60 de ani din localitatea Luciu a fost la un pas de moarte după ce aproape că și-a incendiat locuința singur. Incidentul s-a petrecut joi, 16 decembrie, cînd, băut fiind, bărbatul a lăsat ușa ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:15
(13371 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Luciu incendiu


Fiscul cere birurile

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că 27 decembrie 2010, inclusiv, este ultima zi în care se mai pot depune declarațiile aferente lunii noiembrie, respectiv declarația ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:14
(11949 vizualizări - 0 comentarii)


Teculescu recomandă evitarea deplasărilor cu mașina

Prefectul județului, Mădălin Teculescu recomandă cetățenilor să evite deplasările cu autovehiculele pe drumurile publice. Evident, recomandarea vine ca urmare a valabilității avertizării de «Cod Galben ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:13
(10450 vizualizări - 2 comentarii)


Cod Galben în Ialomița

Cod Galben în Ialomița

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, pentru intervalul 16 decembrie, orele 20,00-17 decembrie, orele 18,00, s-a emis o avertizare Cod Galben pentru mai multe județe din sud-estul țării, printre ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:27
(12818 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Agricol în Ialomița

Recensămîntul Agricol în Ialomița

Din informațiile operative centralizate de Institutul Național de Statistică asupra ritmului de colectare a datelor statistice în teren la Recensămîntul General Agricol, în perioada 2-15 decembrie 2010 ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:18
(12685 vizualizări - 0 comentarii)


A dispărut de acasă!

A dispărut de acasă!

Miercuri, 15 decembrie, o femeie de 21 de ani a reclamat polițiștilor faptul că soțul său Vladimir Beleuță, de 27 de ani, a dispărut de la domiciliu. Tînăra a povestit polițiștilor că bărbatul ar fi plecat ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:06
(11593 vizualizări - 1 comentariu)


Sinești: Accident în lanț soldat cu decesul unei persoane

Sinești: Accident în lanț soldat cu decesul unei persoane

Un bătrîn de 63 de ani a sfîrșit tragic într-un accident rutier petrecut în apropiere de localitatea Sinești, miercuri, 15 decembrie. Accidentul, produs în condiții deocamdată necunoscute, s-a produs după ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:03
(11190 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Salariul minim, modificat începînd cu 1 ianuarie 2011

Începînd cu 1 ianuarie 2011, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată este de 670 lei lunar, reprezentînd 3,94 lei/oră pentru un program complet de lucru de 170 de ore în medie pe lună, se ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 17:58
(10034 vizualizări - 2 comentarii)


«Foc de artificii», acțiune anti-petarde

Înaintea Sărbătorilor de Iarnă, polițiștii ialomițeni avertizează amatorii «pirotehniști» cu privire la faptul că folosirea de artificii este strict interzisă. IPJ Ialomița se înscrie astfel în rîndul județelor ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 17:57
(11676 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...