Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Deficit de locuri în grădinițele din Ialomița

Deficit de locuri în grădinițele din Ialomița

Potrivit calendarului, în Ialomița au început oficial înscrierile în învățămîntul preșcolar. Față de anii precedenți, de la toamnă grădinițele își reduc locurile disponibile. Vor fi mai puține cu 500, comparativ cu cele din anul școlar în curs! Singura veste bună pentru părinți constă în faptul că aceștia pot depune cererile de înscriere și pe calculator, prin Sistemul Informatic Integrat al Învățămîntului din România (SIIIR).

Pregătiri pentru grădiniță
Oficialii din Inspectoratul Școlar Județean Ialomița au făcut publice la sfîrșitul săptămînii precedente lista locurilor disponibile... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2015, 19:20 (7424 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

«Fortăreața albastră»

Handbal, CSM Unirea Slobozia-HCM Rîmnicu Vîlcea 24-21(10-9)

«Fortăreața albastră»

De multă vreme n-am mai văzut Unirea Slobozia practicînd un handbal atît de frumos. Demult, n-a mai arătat echipa noastră atîta determinare! Duminică, 10 mai 2015, în partida cu HCM Rîmnicu Vîlcea, Slobozia a fost în teren, pe bancă și, mai ales, în tribune trup și suflet pentru victoria Unirii. «A apărut într-adevăr o schimbare în bine de cînd la echipă a venit doamna Victorina Bora. Avem altă atitudine, sîntem mult mai luptătoare și mai unite. Totodată, este un sentiment plăcut să știm că sîntem iubite de public. N-am mai văzut pe nicăieri spectatori ca la Slobozia!» ne-a declarat la finalul partidei, una dintre cele mai bune jucătoare ale Unirii, Camelia Carabulea. Meciul în sine a avut o primă... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2015, 18:25 (6714 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pomană europeană pentru 47 mii de ialomițeni

În urmă cu o săptămînă, Ialomița a finalizat procesul de distribuție a alimentelor europene, distribuite în baza Programului Operațional de Ajutorare a Persoanelor Defavorizate. În județ, de pomenile europene au beneficiat un număr de peste 47 mii de persoane sărace.

Statistici finale Distribuția ajutoarelor alimentare oferite de Uniunea Europeană a început la sfîrșitul lunii noiembrie 2014. Față de anii precedenți, Guvernul a decis să schimbe modalitatea de acordare a pomenii europene. Astfel, distribuția alimentelor s-a făcut în baza unor tichete emise de Ministerul Muncii către toate... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2015, 17:10 (2212 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Trofeul Tinereții se reinventează

Voltaj «maxim» la Amara

Trofeul Tinereții se reinventează

La două luni distanță de debutul celei de a 48-a ediții a «Trofeului Tinereții» de la Amara, autoritățile locale au primele vești bune. Potrivit declarațiilor primarului Victor Moraru, ediția de anul acesta va avea un buget mai mare, suportat în proporție de 50% de către Consiliul Județean Ialomița. De asemenea, oficialii Festivalului speră ca la ediția de anul acesta să concerteze una dintre cele mai în vogă trupe ale momentului, Voltaj.

Premiere administrative la Festival
Programată pentru începutul lunii august, cea de a 48-a ediție a Festivalului de la Amara oferă celor interesați... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2015, 16:25 (7310 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Doja a bătut și la Fierbinți

Etapa a 24-a a Ligii a IV-a a contrazis ceea ce credeam deja cu toții: că ne așteaptă un campionat cuminte, cu Unirea Fierbinți scăpată din nou în cîștigătoare. Apele au fost tulburate tocmai de cei care cu o etapă în urmă le limpeziseră: Recolta Gheorghe Doja. După ce au bătut Abatorul cu 5-1, fotbaliștii acestei echipe au detonat bomba la Fierbinți, unde au cîștigat cu 3-1. Astfel, Abatorul care a învins lejer pe Olimpia Rădulești s-a apropiat la 4 puncte de lider și continue să spere la primul loc. Scorul etapei s-a înregistrat la Colelia, care și-a confirmat forma bună din ultimele etape și a învins cu 9-0 pe Unirea Mihail Kogălniceanu. Ar fi a treia dată consecutiv cînd Spicul se salvează... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2015, 15:15 (5939 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asistența comunitară, în derivă

În Ialomița totul este posibil

Asistența comunitară, în derivă

În Ialomița, au trecut 13 ani de cînd funcționează Programul Național de Asistență Comunitară. Iar în timpul scurs, condițiile în care cei 34 de asistenți comunitari ai județului își desfășoară activitatea au rămas aceleași. Cu slujbe prost plătite și fără prea multă susținere, acești oameni încearcă să-și sprijine semenii greu încercați de soartă. Primarii ialomițeni precizează că pentru binele acestui program, el ar trebui susținut direct de comunitățile locale. Statul pare însă indiferent față de această propunere.

O zi din viața unui asistent comunitar Potrivit prevederilor legale... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2015, 14:05 (3775 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

La o parafă de retragere

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele

La o parafă de retragere

3000 de oameni s-au adunat sîmbătă, 9 mai 2015, pe stadionul Dunării Călărași pentru a vedea meciul favoriților contra Viitorului Axintele. Din păcate pentru ei, meciul avea să nu se mai dispute, hotărîre luată de arbitrul central al partidei, tîrgovișteanul Marian Chițu. Acesta a sesizat ceea ce alți 9 fluierași nu observaseră în retur: carnetele jucătorilor de la Viitorul Axintele nu erau în regulă din punct de vedere al vizei medicale, lipsind semnătura și parafa medicului specialist în medicină sportivă. Singurii cu acte în regulă au fost portarul Ștefan Ciuculescu și mijlocașul Alexandru Radu, jucători care făcuseră vizita medicală dinaintea returului cu alte echipe. «Vă dați seama că a fost... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2015, 12:45 (4457 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Pentru prima dată în istorie

Ialomița: Garda de Mediu a aplicat amenzi de 300 mii de lei!

Absentă din viața publică timp de 2 ani, Garda de Mediu Ialomița schimbă macazul. Ca urmare a unui control tematic realizat pînă la sfîrșitul lunii aprilie 2015, instituția a aplicat administrațiilor locale amenzi care depășesc 300 mii de lei! Tematica de control a vizat modul de salubrizare a localităților și respectarea legislației europene privind mediul. «E prima oară în istoria Gărzii cînd se aplică amenzi în volumul și de amploarea acestora pentru administrațiile locale!» a precizat, pentru Independent, Cornel Vasile, comisar-șef al Gărzii de Mediu Ialomița.

Garda de Mediu strînge șurubul... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2015, 11:35 (9279 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Florile de după gratiile Penitenciarului Slobozia

Florile de după gratiile Penitenciarului Slobozia

În România, pentru cei 33 mii de deținuți existenți în penitenciare există un buget de 200 milioane de euro. În urmă cu 30 de ani, acest buget era susținut exclusiv prin munca deținuților și statul avea chiar și o marjă de profit. La acest moment, munca deținuților asigură, susțin aceleași statistici, doar 5% din acest buget, în condițiile în care, în penitenciare, munca nu mai este obligatorie. Penitenciarul Slobozia nu face excepție de la regulă. Unii dintre deținuți însă fac...

Serele care aduc profit
Serele din Penitenciarul Slobozia sînt vechi de cînd instituția. Și, cu numai... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2015, 10:20 (7196 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Povești vânătorești cu Marius Dumitrescu

Conflict deschis la Asociația Județeană a Vînătorilor și Pescarilor Sportivi din Ialomița

Povești vînătorești cu Marius Dumitrescu

UPDATE Marius Dumitrescu, suspendat din funcție!

De aproape 2 luni, Asociația Județeană a Vînătorilor și Pescarilor Sportivi din Ialomița fierbe la foc mocnit. Potrivit unor surse interne, între directorul Asociației, Marius Dumitrescu, și președintele Adrian Neagu există un conflict deschis legat de modul în care este condusă Asociația. Polarizați în jurul celor doi, vînătorii și pescarii ialomițeni s-au împărțit în tabere. Dincolo de poveștile vînătorești și pescărești care răzbat în public, un fapt este cert: în anul 2014 AJVPS are cheltuieli cu 200 mii de lei mai mari decît veniturile obținute.

Scandal la foc mocnit
Conflictul... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2015, 19:50 (16726 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bugete cu 20% mai mari pentru spitalele ialomițene

Bugete cu 20% mai mari pentru spitalele ialomițene

La sfîrșitul săptămînii precedente, oficialii Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița au încheiat negocierile cu furnizorii de servicii medicale din Ialomița. Potrivit declarațiilor directorului Mihai Geantă, «fondurile negociate sînt suficiente și asigură furnizarea de servicii medicale pînă la finele anului în curs». Principalii beneficiari ai fondurilor puse la dispoziție prin intermediul instituției sînt cele 4 spitale din județ și laboratoarele de analize medicale. De remarcat este faptul că Spitalul Județean de Urgență Slobozia are an de an un buget tot mai mare în condițiile unui număr de paturi permanent diminuat.

Sănătate înainte de toate... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2015, 18:25 (5474 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adopțiile, un zid impenetrabil

21 de copii din Ialomița vor o familie

Adopțiile, un zid impenetrabil

Legislația privind adopțiile este extrem de greoaie și stufoasă. Părinții care vor să adopte un copil în România trec prin adevărate furci caudine legislative. În aceste condiții, mulți dintre copiii care își doresc să fie integrați într-o familie rămîn fără speranțe. Raportat la nivelul județului Ialomița, în acest moment există 21 de copii care așteaptă de cîțiva ca cineva să-i ia acasă. Demersurile tuturor viitorilor lor părinți au eșuat din cauza prevederilor legale.

Un demers aproape imposibil
Procedura adopției împarte în două tabere copiii care își doresc o familie și viitorii... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2015, 15:10 (5083 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița este pregătită pentru un nou ciclu programatic european

Orizont 2020

Ialomița este pregătită pentru un nou ciclu programatic european

Ofensiva dezvoltării europene inițiată de Grupurile de Acțiune Locală din Ialomița continuă și în următorul ciclu programatic european. Întărite de experiențele ultimilor 7 ani, GAL-urile ialomițene promit noi și noi victorii. Primul pas a fost deja realizat prin extinderea numărului de GAL-uri care activează pe teritoriul județului, de la 3 la 4. Esențială în opinia celor care conduc în acest moment GAL-urile ialomițene rămîne însă înțelegerea acestui fenomen la nivelul opiniei publice. În acest sens, prezentăm in nuce o serie de informații cheie care permit atît înțelegerea activității Grupurilor de Acțiune Locală, cît și direcțiile de dezvoltare vizate de aceste entități în viitorul ciclu programatic... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2015, 13:25 (5781 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Secția Pediatrie a Spitalului Județean ar putea fi desființată

Slobozia: Secția Pediatrie a Spitalului Județean ar putea fi desființată

Criza de medici din Spitalul Județean de Urgență Slobozia pune în pericol funcționarea uneia dintre cele mai solicitate secții ale acestei unități medicale. Secția Pediatrie ar putea fi desființată pentru că nu poate asigura o linie de gardă permanentă. Conducerea Spitalului a cerut sprijinul Consiliului Județean Ialomița pentru soluționarea acestei probleme. Una dintre soluții ar putea fi obținerea unei derogări din partea Ministerului Sănătății, astfel încît garda permanentă să poată fi asigurată și de către medicii de familie.

O poveste veche de un an
Lipsa de medici în cadrul... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2015, 19:10 (14928 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ograda: Un bărbat a fost ucis de un fulger

Ograda: Un bărbat a fost ucis de un fulger

Codul Galben de ploaie a făcut victime umane în județul Ialomița, la Ograda. În încercarea de a scăpa de vijelie, un bărbat a fost ucis de un fulger. În acest caz a fost deschisă o anchetă.

Poliția face verificări Din primele informații, bărbatul, pe numele său Costel Mociuc, se afla cu vacile la păscut, pe unul dintre islazurile de la marginea localității Ograda. Mai mulți martori susțin faptul că bărbatul ar fi încercat să se adăpostească de ploaie, însă un fulger puternic i-a curmat viața. El a fost găsit cîteva minute mai tîrziu carbonizat. La fața locului s-au... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2015, 15:10 (9040 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Andalex se întoarce în Ialomița

Transport medical privat cu scandal

Andalex se întoarce în Ialomița

Oferta pentru asigurarea serviciilor medicale de ambulanță, în regim privat, încinge spiritele la nivelul Casei Județene de Asigurări de Sănătate. Reprezentanții instituției sînt acuzați public de faptul că au făcut eforturi pentru ca de acest serviciu să beneficieze și mult contestata societate Andalex Constanța. Respectiva firmă a fost implicată în numeroase scandaluri publice ce au vizat modul ilegal în care a beneficiat de fonduri din bugetul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, pentru același tip de servicii. În replică la aceste acuzații, oficialii CJAS susțin că atribuirea serviciilor s-a făcut într-un mod transparent.

SC Andalex, din nou «în cărți»... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 23:20 (10466 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițenii îngroapă județul în gunoaie!

Ialomițenii îngroapă județul în gunoaie!

Un raport al Gărzii de Mediu Ialomița scoate în evidență indiferența locuitorilor din Ialomița în ceea ce privește gestionarea deșeurilor. Documentul oficial prezintă o situație detaliată a localităților din județ pe teritoriul cărora au fost descoperite depozite neconforme de gunoi, ca urmare a lipsei simțului civic. În majoritatea cazurilor, reziduurile erau amplasate pe malurile apelor din jurul comunităților. În urma controalelor au fost împărțite zeci de avertismente scrise, iar gospodarii fără simț de răspundere, obligați să curețe mizeria.

În Ialomița totul este posibil
... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 22:05 (6717 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Dotări «patriotice» la IPJ Ialomița

44 de mașini noi pentru oamenii legii

Dotări «patriotice» la IPJ Ialomița

Parcul auto al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița s-a înnoit cu 44 de automobile, marca Dacia. De o lună, oamenii legii participă la misiuni cu alte mașini de serviciu. Cît despre rablele cu care polițiștii circulau în trecut, acestea sînt în prag de casare. «Pe cele care nu vor mai corespunde standardelor sau pentru care e nevoie de cheltuieli mari pentru reparații, le vom casa!» precizează comisarul șef Viorel Ștefu, comandatul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița.
Imediat după sărbătoarea Zilei Poliției Române, pe poarta Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au intrat primele 27 de mașini noi. Este vorba de autoturisme produse în România, marca Dacia... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 21:15 (7551 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Victorina a venit, victoriile întârzie

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia

Victorina a venit, victoriile întîrzie

Sosirea Victorinei Bora pe banca Unirii nu a adus încă schimbarea în mai bine a jocului echipei slobozene așa cum așteptau iubitorii handbalului. Ca rezultate, s-a consemnat o înfrîngere greu digerabilă cu Clujul și un egal surprinzător la Deva. Dacă este să vorbim de plusuri, putem nota o atitudine pozitivă în joc a echipei și o apărare mai agresivă și mai bine organizată. În rest, din păcate, apar aceleași ratări incredibile și aceleași căderi inexplicabile pe final de joc. În  plus, atît la meciul cu Clujul, cît și la meciul cu Deva au survenit accidentări care spunem noi au cîntărit mult în economia meciului. Dar să spunem pe larg povestea primei săptămîni de play-out în așteptarea victoriilor... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 20:10 (4729 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, un județ rural

Cifrele Direcției Județene de Statistică Ialomița arată că densitatea de locuitori este mai mare în mediul rural față de mediul urban. Așa se face că mai bine de jumătate din cei 296162 locuitori ai Ialomiței trăiesc la țară.

52,7% dintre ialomițeni trăiesc la sat Potrivit informațiilor oficiale, la 1 iulie 2014, Ialomița avea un număr de 296162 de locuitori. Distribuiți pe sexe, în județ existau 150707 femei și 145455 bărbați. Din numărul total de cetățeni ai județului, înregistrați în datele Direcției Județene de Statistică Ialomița în vara anului trecut, 52,7% dintre aceștia locuiau... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 19:20 (2203 vizualizări - 0 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
285 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Țigări de contrabandă prin curierat rapid

Polițiștii ialomițeni au prins un bărbat de 45 ani din Slobozia în timp ce ridica de la o societate cu profil curierat rapid trei colete în care se aflau 20000 de țigarete. Potrivit polițiștilor, țigările ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:54
(12073 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi moldoveni cu ședere ilegală

De asemenea, în cadrul unei acțiuni, polițiștii ialomițeni au depistat doi cetățeni moldoveni cu ședere ilegală în Slobozia. Cei doi ai fost preluați de inpectorii Oficiului Român de Imigrări Ialomița care ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:53
(9116 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pistol cu bile de cauciuc, folosit fără drept de un tînăr

La sfîrșitul săptămînii precedente, în Slobozia a fost prins un tînăr de 26 ani ce purta și folosea fără drept un pistol cu bile de cauciuc. Polițiștii au întocmit pe numele bărbatului dosar penal pentru ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:52
(9869 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune de amploare a Poliției Române în sudul țării

Inspectoratul General al Poliției Române a coordonat timp de două zile, respectiv 1 și 2 aprilie, o amplă acțiune desfășurată în Călărași, Dîmbovița, Giurgiu, Olt, Teleorman și Ialomița. Peste 200 de polițiști ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:51
(9479 vizualizări - 0 comentarii)


2 aprilie-Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului

2 aprilie-Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului

Națiunile Unite au declarat în decembrie 2007 ziua de 2 aprilie drept Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului, fiind sărbatorită anual la nivel mondial, cu scopul de a dinamiza și coagula eforturile ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2011, 10:49
(10097 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: autism Ialomița


Autoturism furat din Spania, identificat la un centru de dezmembrări din Ialomița

Autoturism furat din Spania, identificat la un centru de dezmembrări din Ialomița

Lucrători din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au organizat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii traficului internațional cu autovehicule furate. Astfel, au fost verificați 13 operatori ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 15:27
(8747 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Viziuni», expoziție semnată Tudor Meiloiu

Miercuri, 6 aprilie, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», artistul plastic Tudor Meiloiu vernisează expoziția grafică «Viziuni». Evenimentul va debuta după amiază, la orele 14.00, iar după vernisaj ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 15:23
(12828 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Minor dispărut

Un adolescent de 14 ani din Urziceni a dispărut de acasă. Părinții au reclamat dipariția copilului, joi, 31 martie și au declarat polițiștilor că băiatul a plecat, miercuri, 30 martie, la școală de unde ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:25
(7695 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Spărgător de locuințe, prins de polițiști

La jumătatea lunii februarie 2011, locuința unui bărbat de 58 ani, din Urziceni, a fost spartă. Potrivit polițiștilor, din casă au fost furate mai multe bunuri și aparatură electronică. Bunurile furate ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:25
(9328 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Adolescent de 16 ani, arestat pentru tîlhărie

Judecătorii slobozeni au dispus arestarea preventivă pentru 19 zile a unui adolescent de 16 ani din localitatea Amara, pentru tîlhărie. Infractorul a acționat la jumătatea lunii precedente, pe data de ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:24
(9323 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: I-au furat porțile

Joi, 31 martie, un bărbat de 39 ani din Munteni Buzău a reclamat polițiștilor din localitate faptul că i-au fost furate două porți metalice în valoare de 500 lei. În urma verificărilor, hoții au fost identificați ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:24
(9001 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Accident cu două victime

O șoferită grăbită ce a efectuat o depășire neregulamentară au fost cauzele principale ale producerii unui accident de circulație produs joi, 31 martie, pe DN2A. Pe scurt, tînăra, de 34 ani, din Tulcea ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:23
(6880 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Confiscare de pesticide expirate

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au confiscat ieri, 31 martie, aproximativ 145 litri de produse pentru protecția plantelor ce erau expirate. Confiscarea s-a produs în cadrul ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:22
(8858 vizualizări - 0 comentarii)


Din 8 aprilie 2011, se închide Combinatul Chimic Slobozia

Grupul InterAgro, controlat de omul de afaceri Ioan Niculae, a anuntat marți, 29 martie a.c., că «de la 1 aprilie 2011, va opri de la funcționare și combinatul chimic din Turnu Măgurele (aparținînd societății ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 17:15
(11323 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Au dispărut doi minori

Ialomița: Au dispărut doi minori

Miercuri, 30 martie a.c., polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minorii Nedelcu Adriana, de 15 ani, din comuna Perieți și Radu Marius, de 15 ani, din comuna Ograda au plecat de la domiciliile ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:48
(11195 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: A distrus un gard cu tractorul

Un bărbat de 36 ani, administratorul unei firme de pe raza comunei Bordușani, a sesizat Poliția despre faptul în perioada 26-30 martie, persoane necunoscute au distrus gardul împrejmuitor al atelierului ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:27
(11804 vizualizări - 2 comentarii)


Andrășești: Lemne confiscate de polițiști

Miercuri, 30 martie a.c., polițiștii au identificat în trafic un tînăr, de 22 ani, din comuna Mera, județul Vrancea, care transporta material lemnos. La solicitarea polițiștilor de a prezenta documentele ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:26
(12536 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției în Țăndărei și Slobozia: Două permise reținute și aproape 5500 lei amenzi

Pe raza municipiului Slobozia și a orașului Țăndărei au fost derulate acțiuni privind creșterea gradului de siguranță rutieră și legalitatea transporturilor de animale. Polițiștii au acționat pe linia prevenirii ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:26
(10946 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Hoți de fier vechi, identificați

Pe numele a doi bărbați din comuna Bordușani s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. În fapt, în ziua de 30 martie a.c., cei în cauză au dezgropat și secționat o ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:25
(9030 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Francofolies 2011»

În organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», a Asociației Profesorilor de Limba Franceză «Les Franthousiastes», a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița precum ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 12:09
(4880 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 130 locuri de muncă vacante

Din totalul celor 130 locuri de muncă vacante anunțate de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, 10 posturi sînt pentru absolvenții de studii superioare. De asemenea, 39 locuri de muncă ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 11:58
(8214 vizualizări - 0 comentarii)


Antreprenori noi pentru Ialomița

Timp de o săptămînă, 32 de tineri ialomițeni au fost cursați pentru a deveni antreprenorii de mîine. Programul s-a desfășurat în cadrul unui proiect european, ce a urmărit promovarea culturii antreprenoriale ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:09
(10768 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tineri cercetați pentru furt calificat

În dimineața zilei de miercuri, 30 martie, polițiștii feteșteni au prins în flagrant un grup de tineri ce încercau să fure mai mulți conductori electrici destinați alimentării unor semnalizări luminoase ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:08
(9305 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Slobozia: Scenariu cu explozie la Combinatul Chimic

Joi, 30 martie 2011, la sediul Chemgas Holding s-a produs o explozie la o instalație tehnologică, urmată de un incendiu de proporții ce degaja fum dens și gaze toxice. Ca urmare a incidentului, planșeul ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:07
(10381 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Patru tone de fier vechi, confiscate

Slobozia: Patru tone de fier vechi, confiscate

Polițiștii slobozeni au confiscat, marți, 2 martie, patru tone de fier vechi. Deșeurile feroase erau transportate pe șoseaua Amara de un bărbat de 40 ani, ce conducea un tractor cu semiremorcă. Oprit de ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:04
(8872 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, zonă de sărăcie europeană

Recent, organismul internațional de statistică aparținînd Comisiei Europene, instituție ce analizează toate țările aparținătoare, a publicat un studiu al sărăciei. Potrivit documentului, Eurostat a plasat ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 09:32
(10181 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 18:29
(6751 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Mișcarea Națională de Împădurire», peste 10000 puieți de salcâm plantați

Ialomița: «Mișcarea Națională de Împădurire», peste 10000 puieți de salcîm plantați

Sîmbătă, 26 martie, la nivelul județului Ialomița s-a desfășurat etapa-pilot a Mișcării Naționale de Împădurire, inițiată de Asociația EcoAssist. La această acțiune au participat aproximativ 228 de voluntari ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 17:37
(9733 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat preventiv pentru tîlhărie

Un tînăr de 19 ani, reținut în urmă cu două zile pentru tîlhărie, a fost prezentat de polițiști instanței de judecată și a primit mandat de arestare preventivă pe o perioadă de 29 zile. Din cercetările ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 17:26
(10899 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Elevi transportați la «bou-vagon»

Poliția Țăndărei a desfășurat luni, 28 martie a.c., o acțiune privind legalitatea transportului rutier de persoane. Cu această ocazie a fost depistată în trafic o autoutilitară care transporta elevi în ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 17:23
(10336 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...