Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Sculptorița în lână

Sculptorița în lînă

Pînă acum 6 ani, Flori Dinu nu știa să tragă un tiv. Mai mult, spune acum amuzată, nu a cusut în viața ei un nasture, iar jobul de economistă la multinațională părea că o va scoate la pensie. Pînă într-o zi cînd s-a îmbolnăvit, iar mașina de cusut nedesfăcută din cutie pînă atunci i-a devenit și pasiune, dar și terapie. Pentru că împîslitul lînii sau felting-ul este un mod de terapie în lumea toată, Flori a adus și la noi în oraș sculptura în lînă, iar de curînd afacerea ei a prins contur. Haine, bijuterii, pantofi pictați manual, toate folosind lîna despre care spune că e un material organic, viu, care îți permite să-l îmblînzești și te îmbracă cum niciun alt material nu poate să o facă.
... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2015, 20:10 (5031 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Polaris M Holding declanșează operațiunea «SACUL GALBEN»

Joi, 2 aprilie 2015, la orele 16,00, Polaris M Holding a organizat o acțiune de promovare a colectării selective a deșeurilor. Concret, sprijinită de elevii școlilor din oraș, firma Polaris M Holding pune la dispoziția slobozenilor care locuiesc la case saci speciali pentru colectarea selectivă a hîrtiei, plasticului și dozelor de aluminiu. Prezent la eveniment, primarul Alexandru Stoica a declarat: «În Ialomița vîntul bate de două ori pe an. Șase luni de la nord, șase luni de la sud... În aceste condiții, oamenii sînt conștienți că, dacă nu colectează selectiv, toate aceste pet-uri se rostogolesc în oraș, oferind un aspect dezolant. Eu sînt convins că această campanie va avea succes!». Elevii... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2015, 19:25 (10443 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița, în pragul dezastrului

1000 de elevi dispar anual din clase

Școlile din Ialomița, în pragul dezastrului

Un studiu statistic efectuat de reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată faptul că școlile din județ rămîn fără elevi. În medie, la fiecare început de an școlar, 1000 de copii dispar din clase. Iar rezultatul este unul dezastruos pentru sistemul de învățămînt. Se comasează școli, se renunță la clase, iar profesorii sînt obligați să predea ore simultan. O prognoză efectuată pentru viitorul an școlar arată că această problemă va fi tot mai acută.

Statistici sumbre Cifrele prezentate de oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată un fenomen îngrijorător... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 21:05 (10702 vizualizări - 4 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Elena și Sfinxul

Feisbuc administrativ

Elena și Sfinxul

Nu aduce anul ce aduce Sfinxul. Una dintre cele mai vînate burlăcițe ale administrației locale explică, în sfîrșit, ce-și dorește de la un bărbat. Noi am fost vigilenți și am descoperit fotografia pe feisbucul domnișoarei.

Sfinxul vecinilor e întotdeauna mai gras
Elena Acsinia este unul dintre consilierii prefectului Gigi Petre și, așa cum am mai spus-o, una dintre cele mai vînate burlăcițe din administrația locală. Poate tocmai de aceea, fotografia pe care a postat-o pe feisbucul din dotare (personal, draga noastră, dar administrativ cîtă vreme rămînem consilier... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 20:45 (11059 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

SE CONTINUĂ PROIECTELE ADMINISTRAȚIEI «CIUPERCĂ»

SE CONTINUĂ PROIECTELE ADMINISTRAȚIEI «CIUPERCĂ»

Scandalurile declanșate în ultima vreme la vîrful administrației publice județene nu blochează derularea investițiilor proiectate în acest an. Printre prioritățile administrative se numără reabilitarea infrastructurii rutiere și concesionarea terenurilor din zona Giurgeni-Vlădeni, aflate în proprietatea Consiliului Județean.

2015, anul infrastructurii rutiere În cursul acestui an, Consiliul Județean Ialomița va continua să susțină programul județean de reabilitare a drumurilor județene. Conform datelor oficiale, lungimea tronsoanelor de drum județean care urmează să fie reabilitate... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 19:15 (6095 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clubul Sportiv Municipal a contestat decizia Camerei de Conturi Ialomița

«Scandalul de un milion de euro» în care a fost implicat Clubul Sportiv Municipal ia o turnură neașteptată. Instituția a contestat raportul Camerei de Conturi desfășurat în luna februarie 2015. Primarul Alexandru Stoica a declarat pentru Independent: «Conform legii, noi avem motivare și așteptăm să-i dăm în judecată pentru că ei pot să zică orice!». Reamintim că raportul Camerei de Conturi confirmă «efectuarea de plăți nelegale din fonduri publice în valoare de 4,26 milioane de lei».

Primarul Stoica amenință cu instanța... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 18:20 (6737 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Sorin Checiu, un pădurar de modă veche

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Sorin Checiu, un pădurar de modă veche

Rubrica noastră săptămînală a ajuns la Direcția Silvică. De la plecarea lui Ioan Tătoi, cel mai longeviv șef al acestei instituții, la Direcție e liniște ca-n codru. Dar asta nu înseamnă că nu există un șef. Numele lui e Sorin Checiu și a fost numit la începutul acestei luni, după 3 ani de așteptare, director cu acte în regulă...

O instituție condusă discret Sorin Checiu este un director atipic. Modest, reținut în declarații, aproape anonim, el conduce «cu delegație» Direcția Silvică Ialomița din anul 2012. Iar începînd cu această lună este director cu acte în regulă. Nu este înregimentat... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 17:30 (21841 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Un plus de atitudine

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Corona Brașov 23-26 (13-13)

Un plus de atitudine

Duminică, 29 martie 2015, la Slobozia a venit Corona Brașov, ocupanta locului III în Liga Națională. Alături de echipa de sub Tîmpa, în Sala Sporturilor s-a instalat și o frumoasă galerie, care le-a încurajat tot meciul pe Dedu și compania, ca și cînd de această partidă depindea întregul viitor al brașovencelor. «Sînt alături de noi meci de meci, iar succesele noastre li se datorează în mare măsură acestor suporteri minunați» ne spunea, la finele partidei, Oana Bondar, handbalistă exponențială a Coronei. Atmosfera a fost incendiară, atît în tribune, cît și în teren. Antrenorul Coronei, Bogdan Burcea a ales să le menajeze pe Brădeanu, Chiper sau Hotea, piese grele de care va depinde în mare măsură... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 16:50 (5896 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Arestul Poliției Ialomița, modernizat cu bani norvegieni

Arestul Poliției Ialomița, modernizat cu bani norvegieni

Centrul de Reținere și Arest Preventiv al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița se modernizează. Totul în cadrul unui program demarat la nivel național de Inspectoratul General al Poliției Române, în baza unui parteneriat cu autoritățile norvegiene. Astfel, 1,2 milioane de euro vor fi investiți în dube cu aer condiționat sau spații de deținere corespunzătoare.

Arestul se modernizează
Centrul de Arest și Reținere al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița se află pe lista celor 52 de unități similare care vor fi modernizate în cadrul proiectului inițiat de ... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 16:25 (4787 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Farul a plecat cu toate punctele

Fotbal, Unirea Slobozia, juniori

Farul a plecat cu toate punctele

Săptămîna începuse foarte bine pentru juniorii Unirii Slobozia, deplasarea de la Tulcea de miercuri, 25 martie 2015, însemnînd două victorii. Juniorii A au învins Delta cu 2-1, în vreme ce juniorii B s-au impus cu 1-0. Din păcate, duminică, 29 martie a.c., dubla cu Farul Constanța de pe teren propriu s-a transpus prin două înfrîngeri. Juniorii A au pierdut în mod usturător, cu 1-6, rămînînd fără șanse practice de a mai prinde locul II, care ar fi asigurat calificarea în faza semifinală a competiției. Golul de onoare al echipei pregătită de Ion Ionescu și Enache Costea a fost marcat de Khalil. O înfrîngere atît de categorică a fost, printre altele, și rodul erorilor din apărare, care au culminat... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 15:55 (4506 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, «CASĂ» pentru 394 de străini

Ialomița, «CASĂ» pentru 394 de străini

Biroul Județean pentru Imigrări Ialomița precizează că, pe teritoriul județului Ialomița, există 394 de cetățeni străini cu drept de rezidență temporară sau permanentă. Cei mai mulți dintre aceștia provin din țări musulmane, precum Turcia, Siria sau Liban. În 2014, aceeași instituție a aplicat 28 de amenzi contravenționale privind încălcarea regimului străinilor în România, în cuantum de 4600 de lei.

O lume într-un județ Potrivit informațiilor puse la dispoziție de Biroul Județean pentru Imigrări Ialomița, 220 de cetățeni străini au rezidență temporară în scop de reîntregire a familiei... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 15:20 (2878 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Lider dezlănțuit

Cu toate că s-au jucat doar 7 din cele 8 meciuri programate inițial, etapa a XVIII-a din Liga a IV-a Ialomița a fost una bogată în reușite. S-au dat nu mai puțin de 41 de goluri, o medie de aproape 6 pe meci. Liderul Unirea Fierbinți a făcut spectacol în meciul cu FC Traian, răzbunînd cu vîrf și îndesat înfrîngerea suferită în tur. Echipa lui Sorin Petre a învins cu 11-2 dar, în ciuda acestui rezultat, emoțiile pentru păstrarea poziției de lider continuă să existe. Urmăritoarea cea mai îndîrjită, Abatorul Slobozia, a trecut greu de Victoria Țăndărei, dar și-a luat punctele și rămîne la două lungimi de fierbințeni. Tot greu a bătut și Victoria Munteni Buzău, 2-1, cu satelitul Viitorului Axintele... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 14:55 (3559 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: GDF Suez construiește o nouă stație de gaze

Slobozia: GDF Suez construiește o nouă stație de gaze

GDF SUEZ Energy execută la Slobozia o lucrare de inelare între două stații de gaze. Trotuarul spart, aglomerația, disconfortul și șanțurile care se vor întinde pe 3,4 km de trotuar și zonele limitrofe acestuia vor fi prezente în viața slobozenilor pînă la sfîrșitul acestui an și chiar mai mult. Lucrarea a costat 473385 de lei și va fi finalizată în ianuarie 2016.

Informații oficiale Pe la începutul anului, trotuarul de pe bulevardul Matei Basarab s-a transformat în șantier. Potrivit datelor oficiale, GDF SUEZ Energy România va construi o nouă stație de gaze, una de rezervă spune șeful... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 14:35 (4901 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Junioare 1

CSS Slobozia, la turneul semifinal

Junioarele 1 ale CSS Slobozia au trecut cu bine de faza pe serii a campionatului și s-au calificat pentru a doua oară consecutiv la turneul semifinal al competiției. Jucătoarele pregătite de Marian Simion au fost repartizate pentru această fază în seria a treia, din care mai fac parte HC Buhuși, Universitatea Reșița, Viitorul Cluj, Gr. Șc. Energetic Rîmnicu Vîlcea, CSS 6 București. Turneul este organizat la Buhuși și se întinde pe 5 zile, în perioada 31 martie-4 aprilie 2015. «Am ajuns la Buhuși și privim cu încredere spre această competiție. Ne bucurăm că sîntem aici și vom căuta să arătăm că știm handbal și să cîștigăm tot ce putem...» ne-a declarat profesorul Marian Simion. CSS Slobozia a jucat... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 14:15 (4042 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Basarabia a fost România

Basarabia a fost România

La Slobozia, marșul «Basarabia e România» a fost amînat cu o zi, în zi de sîmbătă, ca să vină lumea. Sîmbătă, la orele 15,00, în parcul «de la Ialomița» ploua mocănește, în dușmănie. Cu un sfert de oră înainte de fix, în parc erau mai mulți jandarmi decît manifestanți. «Coa.e, ăștia au mai multe grade pe umeri decît sîntem noi!» avea să spună din spatele bandanei ridicate pe nas un adolescent ca un țîr, cu nădragii cu turul lăsat și steag tricolor în vîrf de băț. Marșul a pornit la fix, pe traseul Matei Basarab-Bulevardul Chimiei-Clopotnița de la Catedrală-Statuia colonelului Popescu. Lozincile au fost obligatorii, selfie-urile opționale!

«Chișinău și București, două inimi românești»... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 13:35 (11932 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Percheziții la Slobozia

Vivi Dinescu, săltat de mascați

UPDATE Mandat de arestare preventivă de 30 de zile pentru Victor «Vivi» Dinescu!

Interlopul Victor Dinescu, cunoscut și sub numele de Vivi, a căzut în mîinile anchetatorilor. El a fost săltat de mascați și condus la audieri, fiind suspectat de comiterea infracțiunilor de «cămătărie» și «șantaj». În aceeași speță urmează să fie audiate alte patru persoane.

Anchetă în plină desfășurare Un comunicat de presă remis publicității de Inspectoratul General al Poliției Române anunța desfășurarea la Slobozia și în municipiul București a unui număr de 10 percheziții domiciliare, efectuate la sediile unor societăți comerciale și persoane fizice, ca urmare a cercetărilor desfășurate... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2015, 13:15 (46983 vizualizări - 47 comentarii)

EVENIMENT

O asistată social, administrator de «carton» într-o rețea de firme fantomă

Percheziții la Manasia

O asistată social, administrator de «carton» într-o rețea de firme fantomă

O femeie săracă din Manasia a fost luată pe sus de mascați ca urmare a perchezițiilor desfășurate în județele Ialomița, Dîmbovița, Ilfov și în municipiul București, în urma cărora procurorii Parchetului de pe lîngă Curtea de Apel București au reușit să destructureze o rețea de evazioniști. Prejudiciul în această cauză se ridică la suma de 5 milioane de euro.

Suspecții, chemați la audieri
În județul Ialomița, procurorii Parchetului de pe lîngă Curtea de Apel București și polițiștii din cadrul Poliției Sector 4 București, Serviciul de Combatere a Criminalității Economice, au descins... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2015, 19:50 (10603 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Raportul primarului Stoica pentru anul 2014

Transparență administrativă la Slobozia

Raportul primarului Stoica pentru anul 2014

Primarul municipiului Slobozia, Alexandru Stoica, a făcut public raportul de activitate al administrației locale pentru anul 2014. Documentul are aproape 300 de pagini și este publicat pe site-ul oficial al instituției. Potrivit datelor prezentate, bugetul total al municipiului Slobozia în anul 2014 a fost de 111 milioane de lei, din care 58,6 milioane de lei reprezintă venituri proprii. «În anul 2014, ca și în anii anteriori, principala preocupare a autorității publice locale a fost acordarea de facilități fiscale contribuabililor în limitele legislației» a declarat primarul Alexandru Stoica în documentul citat.

Recenzia unui an în 300 de pagini... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2015, 19:45 (5848 vizualizări - 9 comentarii)

POLITICĂ

«Lupii» de Bărăgan de la TSD și TNL

«Lupii» de Bărăgan de la TSD și TNL

Am pornit de la o curiozitate legitimă. PSD și PNL, partidele fanion ale politicii locale, au în spatele liniei frontului și tineri, în marea lor parte, sub 30 de ani. Numiți malițios «lipitori de afișe», ei învață «de mici» care sînt regulile în partid și că ierarhia se respectă ca-n armată. Am încercat să punem în oglindă reprezentanții TSD și TNL. Unii dintre responsabili, Ionuț Răileanu (PSD) și Andreea Conescu (PNL) ne-au prezentat cîte doi membri, fiecare «mînat în luptă» de idealuri mărețe, după cum au ținut să ne asigure. Obișnuiți cu textele învățate de acasă, am citit printre rînduri că politica din Ialomița va avea viață grea și cu generația următoare.

Tineretul Social (și) Democrat...... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2015, 15:40 (33633 vizualizări - 40 comentarii)

REPORTAJ

Șevaletul cu povești

Șevaletul cu povești

Cristian Ionel, din Ograda, spune povești folosind pensule, uleiuri și culori. Eroii din basme prind viață pe pînzele legate de șevaletul care tronează în mijlocul atelierului său. Munca este istovitoare, însă poveștile pictate în tonuri vii de albastru, roșu sau verde aduc imaginea copilăriei mai aproape de sufletele tuturor privitorilor.

Copilărie zugrăvită cu pensula
Lumea basmelor din tablourile lui Cristian Ionel începe în atelierul pe care și l-a construit în curte. Încăperea nu este foarte mare, însă suficient de spațioasă pentru a-i cuprinde pe toți eroii din povești.... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2015, 13:15 (7014 vizualizări - 3 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
253 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: Proiectil descoperit în curtea casei

Descoperire mai puțin obișnuită în curtea unui localnic din Țăndărei. Omul săpa în grădină moment în care a scos din pămînt un proiectil de calibrul 85 de mm. Speriat, a sunat imediat la 112. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2014, 09:02
(6591 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune de amploare a polițiștilor

Activitățile preventive organizate de polițiștii ialomițeni au continuat în această perioadă. Oamenii legii au supravegheat traficul rutier și au asigurat un climat de ordine și liniște publică pe toată ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2014, 08:00
(5489 vizualizări - 1 comentariu)


Movila: Tragedie pe șosea

Doi tineri, de 27 și 31 de ani, și-au pierdut viața într-un accident rutier în dimineața zilei de miercuri, 5 martie 2014. Autoturismul în care se aflau a intrat într-un pom de pe marginea drumului... ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2014, 15:40
(7781 vizualizări - 7 comentarii)

Taguri: Movila accident


Urziceni: Conducea cu o alcoolemie de 1,33 miligrame alcool pur în aerul expirat

Un șofer din Bărcănești s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins băut la volan. Bărbatul avea o alcoolemie de 1,33 miligrame alcool pur în aerul expirat. Bărbatul a fost identificat în urma unei acțiuni ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 14:15
(9307 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi record aplicate de polițiști

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au continuat acțiunile de prevenire a evenimentelor în trafic. În urma verificărilor, oamenii legii au amendat cu 95000 de lei peste 400 de șoferi prinși în ilegalitate ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 13:05
(5102 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Restul», o nouă metodă pusă în practică de escroci

După metoda «Accidentul», escrocii apelează la o nouă practică prin care încearcă să-și păcălească victimele. Denumită de anchetatori «Restul», prin această metodă infractorii merg în magazine, doresc să ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 12:10
(9411 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: S-a deschis sesiunea pentru subvențiile de sprijin pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a dat startul campaniei de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață. Pentru a beneficia de sprijinul financiar pe ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 10:20
(12473 vizualizări - 0 comentarii)


Șoselele din Ialomița, scăldate în sînge. Un mort și cinci răniți!

Primul week-end al primăverii a adus moarte pe șoselele din Ialomița. În urma a trei accidente rutiere, o persoană a murit și alte cinci au fost rănite. Victimele au fost transportate la spital pentru acordarea ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 09:10
(7751 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șanse în plus pentru obținerea unui loc de muncă

Reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță organizarea unei noi ediții a Bursei Generale a Locurilor de Muncă. Evenimentul se va desfășura în data de 28 martie 201 ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 08:05
(9300 vizualizări - 6 comentarii)


Fetești: Se caută mama bebelușului înfășurat în cârpe și aruncat la gunoi într-o pungă!

Fetești: Se caută mama bebelușului înfășurat în cîrpe și aruncat la gunoi într-o pungă!

Descoperire macabră la Fetești la sfîrșitul săptămînii precedente. Două persoane au găsit lîngă un tomberon un nou născut mort. Copilul era înfășurat într-o pătură și un tricou, iar apoi introdus într-o ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2014, 14:55
(9994 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Înșelăciune pe internet

Vineri, 21 februarie 2014, un bărbat de 28 de ani, din Fetești a sesizat Poliția despre faptul că a fost înșelat de un adolescent, cu ocazia încheierii unei înțelegeri de vînzare-cumpărare a unui telefon ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2014, 09:40
(7439 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 82000 lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 21-23 februarie 2014, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2014, 08:30
(8133 vizualizări - 3 comentarii)


anunț angajare

societate comercială
angajează
-dispecer (2 posturi)
vă rugăm depuneți CV
la fax 0243/235.111
pentru relații suplimentare
apelați tel. 0724/000.595

24 Februarie 2014, 16:00


anunț angajare

societate comercială
angajează
-ambulanțieri (2 posturi)
vă rugăm depuneți CV la
tel./fax 0243/235.111
pentru relații suplimentare
apelați tel. 0724/000.595

19 Februarie 2014, 19:40


Agricultura-proiect de țară

Agricultura-proiect de țară

Mișcarea Agricultorilor din România consideră că agricultura trebuie să constituie o prioritate națională și după 20 de ani de strategii eșuate în domeniu propune un proiect național și economic: AGRICULTURA-PROIECT DE ȚARĂ ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2014, 08:10
(4437 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Peste 2 tone de floarea-soarelui, confiscate

Efectivele Serviciului de Investigarea Fraudelor au acționat marți, 11 februarie a.c., pentru prevenirea și combaterea ilegalităților ce se comit în domeniul producerii, prelucrării, depozitării și comercializării ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2014, 10:30
(6397 vizualizări - 6 comentarii)


Urziceni: Tineri bucureșteni, bănuiți că furau combustibil din mașini

Polițiștii de Investigații Criminale au reținut marți, 11 februarie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, trei tineri, cu vîrste cuprinse între 22 și 24 de ani, toți domiciliați pe raza ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2014, 10:10
(4815 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Prevenirea riscului de inundații

Căderile masive de zăpadă din ultima perioadă de timp au avut ca efect înzăpezirea a numeroase gospodării ale populației, atît din mediul urban dar mai ales din mediul rural. Pe fondul prognozelor meteorologice ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2014, 09:40
(7235 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 10000 lei

Marți, 11 februarie a.c., polițiștii rutieri au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2014, 07:50
(6658 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Modificări legislative pentru PFA, II și IF

Administrația Județeana a Finantelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 15/10.01.2014, a fost publicată Legea nr. 4/2014 pentru completarea Ordonanței ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2014, 16:20
(7624 vizualizări - 0 comentarii)


Roșiori: Incendiu de la un scurtcircuit la două adăposturi de animale

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, două adăposturi de animale ale unui cetățean din localitatea Roșiori au fost cuprinse de flăcări. Evenimentul a fost anunțat noaptea trecută, în ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2014, 11:15
(8683 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Roșiori incendiu


Senatorul Ștefan Stoica a încetat din viață

Senatorul Ștefan Stoica a încetat din viață

În cursul acestei dimineți de marți, 4 februarie 2014, după o lungă suferință, senatorul PSD Ștefan Stoica a încetat din viață. El suferea de peste un an de o formă gravă de cancer. Senatorul Ștefan Stoica ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2014, 10:10
(11156 vizualizări - 8 comentarii)


Minori dispăruți la Țăndărei

Minori dispăruți la Țăndărei

Duminică, 2 februarie 2014, polițiștii de investigații criminale au fost sesizați cu privire la faptul că minorii CRISTEA MIHAELA GEORGIANA, de 13 ani și ȘTEFAN MARIN, de 12 ani, ambii din orașul Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2014, 11:40
(8645 vizualizări - 2 comentarii)


Studenți ai Academiei de Poliție, în practică la IPJ Ialomița

Luni, 3 februarie 2014, este prima zi de practică din acest an pentru trei ialomițeni, studenți în cadrul Academiei de Poliție «Al. I. Cuza» București. Aceștia au fost repartizați să își desfășoare stagiul ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2014, 10:30
(11128 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Infractori încarcerați

Doi ialomițeni pe numele cărora instanța a emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea au fost depuși de către polițiștii de Investigații Criminale în Penitenciarul Slobozia în vederea încarcerării ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2014, 09:30
(4431 vizualizări - 0 comentarii)


Străzile din Ialomița, «curățate» de infractori

În cadrul unei conferințe de presă, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au făcut public raportul activității întreprinse în cursul anului 2013. Potrivit documentului oficial ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2014, 10:40
(9287 vizualizări - 0 comentarii)


Copiii Codului Portocaliu: Patru nou-născuți au venit pe lume la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

În acest sfîrșit de săptămînă, la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia au venit pe lume patru copii. Pentru doi dintre ei a fost nevoie de intervenția echipajelor Inspectoratului pentru ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2014, 11:07
(11065 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Bărbulești! UPDATE: 9 bărbați, arestați!

Potrivit unui comunicat de presă al IPJ Ialomița, «13 percheziții sînt efectuate, în această dimineață, de polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița pe raza comunei Bărbulești ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2014, 07:10
(13847 vizualizări - 9 comentarii)


Ex-europarlamentarul Maria Petre revine în viața publică. Asociația «Restaurantele Inimii», înființată la Slobozia!

La jumătatea lunii decembrie 2013, ex-parlamentarul PD-L Maria Petre a revenit în viața publică. În cadrul unei întîlniri desfășurate la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia, aceasta a anunțat înființarea ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2014, 18:49
(9442 vizualizări - 6 comentarii)


Exclusiv: Procurori din Teleorman, în acțiune la Penitenciarul Slobozia. Înșelăciune prin metoda «Accidentul», dejucată de anchetatori!

Procurori din cadrul Parchetului Local Turnu Măgurele au demarat o acțiune flagrantă la Penitenciarul Slobozia. Anchetatorii au reușit să recupereze un prejudiciu de 12000 lei al unei persoane înșelată ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2014, 17:12
(9757 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...