Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

SUPER laboratorul DSP Ialomița

SUPER laboratorul DSP Ialomița

De peste 25 de ani, Laboratorul de Diagnostic și Investigare în Sănătate Publică al Direcției de Sănătate Publică Ialomița funcționează ceas. De un an, el beneficiază de aparatură modernă și de 97 de domenii de acreditare. Specialiștii care își desfășoară activitatea aici testează calitatea apei, precum și a sării sau a altor alimente pe care noi le consumăm în fiecare zi.

400 mii de lei, investiți în sănătatea publică
Pe lîngă punctul de lucru de la Slobozia, laboratorul Direcției de Sănătate Publică Ialomița mai deține încă unul la Fetești. Activitatea tuturor acestora este... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 13:25 (9008 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia, juniori

Dublă victorie la Călărași

Dunărea Călărași va fi aproape sigur din sezonul viitor în Liga secundă. Mai mult decît sigur, Unirea Slobozia nu va mai fi acolo, ci mult mai jos. Cu toate acestea, la nivelul juniorilor Unirea stă mult mai bine decît Dunărea Călărași. Duminică, 15 martie, în cadrul etapei a 15-a a Campionatului  Republican, juniorii A ai Unirii Slobozia au învins la Călărași cu 3-1. Golurile echipei antrenate de Ion Ionescu și Costea Enache au fost marcate de Khalil, Teodorescu și Mădălin Marin. Nici juniorii B, pregătiți de Marius Milea, nu au fost mai prejos. Aceștia au învins cu 4-1. Gabriel Dobre a reușit o triplă, al patrulea gol fiind marcat de Săvescu, din penalty. Duminică, 22 martie, Unirea va... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 12:15 (3018 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Pisica botezată «Laguna Albastră» și cățelul bej

Feisbuc administrativ

Pisica botezată «Laguna Albastră» și cățelul bej

Cu regret vă informăm că rubrica de față a transformat oficialii administrației slobozene în oameni responsabili. Spunem asta pentru că, în ciuda eforturilor noastre de a face noi descoperiri, paginile de feisbuc ale aleșilor noștri refuză să ne ofere fotografii demne de a fi republicate. Nu știm dacă să plîngem sau să rîdem... Dar sîntem siguri că n-ar strica dacă ne-ați da o mînă de ajutor!

Inspirație de consilier local Elisabeta Beciu este consilier Local PSD la Slobozia, director la școala din Cartierul Bora și... cam atît! Nu s-a remarcat prin vreo declarație publică notabilă... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2015, 11:20 (6530 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

 Președintele Ciupercă, refuzat a doua oară

Curtea de Apel București a respins contestația privind prelungirea mandatului de arestare preventivă

Președintele Ciupercă, refuzat a doua oară

Este oficial și definitiv! Președintele Silvian Ciupercă rămîne încă o lună în Arestul Central al Poliției Capitalei. Curtea de Apel București a respins luni, 16 martie 2015, cea de-a doua contestație pe care acesta a făcut-o privind prelungirea mandatului de arestare preventivă. În aceeași situație se află și Cezar Vîlcan, șeful Serviciului Achiziții din cadrul Consiliului Județean Ialomița.

Încă o lună după gratii
În urmă cu o săptămînă, Tribunalul București a decis prelungirea mandatelor de arestare preventivă solicitate de DNA în cazul Ciupercă-Vîlcan. Așa cum era de așteptat... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2015, 18:15 (9669 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Silvian Ciupercă și Marian Vanghelie, colegi de celulă în Arestul Central al Poliției Capitalei

Silvian Ciupercă și Marian Vanghelie, colegi de celulă în Arestul Central al Poliției Capitalei

Mai multe informații prezentate de presa centrală confirmă faptul că Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița, și Marian Vanghelie, primarul Sectorului 5 din București, împart aceeași celulă în Arestul Central al Poliției Capitalei. Ambii au fost arestați preventiv la solicitarea procurorilor Direcției Naționale Anticorupție.
Silvian Ciupercă a fost reținut la începutul lunii februarie 2015, alături de Cezar Vîlcan, șeful Serviciului Achiziții din cadrul Consiliului Județean Ialomița. Cei doi sînt acuzați de comiterea a 8 infracțiuni de corupție și asimilate corupției, printre care «trafic de influență» sau «luare de mită». În cazul primarului Marian Vanghelie, din Sectorul... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2015, 15:30 (8153 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 O angajată a lăsat fără alocații 1700 de copii din Ialomița

Anchetă penală la Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița

O angajată a lăsat fără alocații 1700 de copii din Ialomița

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au pus în mișcare acțiunea penală față de o angajată a Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, acuzată de faptul că a sustras sume de bani din conturile instituției și i-a virat în conturile mai multor membrii de-ai familiei sale. Ea se face vinovată de «abuz în serviciu» și «uzurparea funcției».

Cercetările sînt în curs
Potrivit informațiilor obținute de reporterii Independent cu privire la acest caz, numita Cleopatra Maria Stroe lucra în cadrul instituției... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2015, 18:35 (21771 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia repartizează locuințele ANL

Casă nouă într-o săptămînă

Slobozia repartizează locuințele ANL

Cele 36 de apartamente ANL de pe Nordului vor fi repartizate în cursul săptămînii viitoare. Autoritățile susțin că, la acest moment, lista este finală. La repartiție, beneficiarii trebuie să facă dovada că punctajul obținut este corect. «Așa spune legea. Înțelegem că oamenii sînt nemulțumiți, dar avem mîinile legate...» explică viceprimarul Sloboziei, Gabriel Mușat.

O ședință de orgolii Luni, 9 martie 2015, Consiliul Local Slobozia s-a întrunit într-o ședință extraordinară. Singurul punct pe ordinea de zi a ședinței a fost Proiectul de Hotărîre privind modificarea Hotărârii Consiliului... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2015, 12:25 (5806 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Încă 30 de zile de arest pentru președintele Silvian Ciupercă

Încă 30 de zile de arest pentru președintele Silvian Ciupercă

Direcția Națională Anticorupție a solicitat Tribunalului București prelungirea mandatului de arestare preventivă în cazul președintelui Silvian Ciupercă, dar și în cazul lui Cezar Vîlcan. Cei doi vor rămîne după gratii pentru următoarele 30 de zile. Decizia nu este definitivă și a fost contestată de avocații care le susțin cauza în fața judecătorilor.

Cercetările continuă Procesul privind prelungirea arestării preventive a președintelui Silvian Ciupercă și a lui Cezar Vîlcan, șeful Serviciului Achiziții din cadrul Consiliului Județean Ialomița, s-a desfășurat luni... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2015, 13:45 (21191 vizualizări - 37 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara: Profesor trimis în judecată pentru că a bătut un elev

Amara: Profesor trimis în judecată pentru că a bătut un elev

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au finalizat cercetările în cazul profesorului din Amara, acuzat că ar fi agresat un elev în timpul pauzei mari. Dascălul a fost găsit vinovat pentru «purtare abuzivă». Cazul este unul fără precedent în istoria învățămîntului ialomițean, profesorul respectiv fiind primul din județ tras la răspundere penală pentru că a agresat elevii.

Plîngere penală la Poliție
Incidentul s-a petrecut în luna ianuarie a acestui an, în incinta Școlii Generale Amara. Datele din anchetă au scos la iveală faptul că, în timpul pauzei mari, un elev... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2015, 12:20 (19582 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Partidul Social Democrat, condamnat să repete istoria

Neacșu, eminența cenușie a social-democrației locale

Partidul Social Democrat, condamnat să repete istoria

Stim că știți ce a spus filosoful ăla spaniol, George Santayana: «cei care uită trecutul sînt condamnați să îl repete». Dar în cazul PSD Ialomița, parafraza asta se potrivește mănușă. Iar noi sîntem aici pentru a vă reaminti încă o dată, și încă o dată, că PSD Ialomița e condamnat să repete istoria sa politică la nesfîrșit, oricîte generații de politicieni s-ar succeda la conducerea filialei!

De la doctorul Savu la profesorul Ciupercă
Cei care nu și-au luat cîmpii plecînd la muncă în țările europene (încă de pe vremea cînd granițele europene se treceau fraudulos!) trebuie că-și... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 22:10 (9076 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

POLARIS taxează asistații social ca persoane juridice

Gunoiul săracilor costă mai mult

POLARIS taxează asistații social ca persoane juridice

De-a lungul ultimelor luni, Independent a publicat o serie de articole care au reflectat modul în care firma POLARIS M Holding a preluat serviciul de gestionare a deșeurilor în Slobozia. De la lipsa autorizației de mediu, colectarea neselectivă a gunoiului și obligativitatea încheierii contractului individual cu locuitorii orașului, în defavoarea contractelor colective cu Asociațiile, firma POLARIS a reușit, ascunsă în spatele prevederilor Legii 101/2006, să «controleze» Consiliul Local, de a cărui autoritate s-a folosit ca să oblige slobozenii să încheie contracte, ca mai apoi să aștepte de la aceiași angajați ai Primăriei să-i amendeze pe... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 21:25 (11649 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia Nouă plătește taxe pentru gropi

Impozite de oraș pentru condiții ca la țară

Slobozia Nouă plătește taxe pentru gropi

Slobozia Nouă se luptă să supraviețuiască sub dominația unei administrații nepăsătoare. Locuitorii acestui cartier sînt obligați să plătească taxe și impozite locale de oraș pentru condiții ca la țară. Iar reclamațiile oamenilor cu privire la acest fenomen nu mai contenesc. În replică la toate aceste acuzații, administrația locală a orașului declară că Slobozia Nouă este cartierul cu cea mai scăzută contribuție la bugetul municipiului...

Străzile groazei
Sătui să tot îndure drama de a locui în Slobozia Nouă, cîțiva cetățeni au trimis pe adresa redacției Independent... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 21:10 (5618 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Slobozia: Mall-ul săracilor

Slobozia: Mall-ul săracilor

Vinerea dimineața, după orele 10,00, săracii Sloboziei așteaptă la ușile singurului mall pe care și-l permit. E ziua în care hainele rămase pe umerașe și nevîndute peste săptămînă costă 2 lei, iar ei își așteaptă rîndul la coadă, antrenați de toate cozile la care și-au pierdut anii de viață. Fotografiile cu săracii care se îmbracă cu 2 lei ar putea fi cuprinse într-un catalog de modă pe care apoi să-l primească dimineața pe birou toți politicienii locali. Tanti Vasilica într-un taior ușor ros de molii, nea Costică purtînd cu atitudine un costum demodat de 15 ani... Noi ne oferim să facem pozele!... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 20:35 (9977 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Produse expirate într-un magazin Lidl din Slobozia

Produse expirate într-un magazin Lidl din Slobozia

Sub paravanul unui brand precum Lidl se ascund produse cu termenul de valabilitate depășit. Un cetățean a reclamat la Oficiul Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița că a cumpărat ceafă de porc expirată dintr-unul din cele două magazine pe care retailer-ul german le-a deschis la Slobozia. În urma verificărilor s-a constatat că plîngerea era justificată, unitatea comercială fiind sancționată contravențional.

Produs expirat, scos la vînzare
Potrivit informațiilor oferite de comisarii Oficiului Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița, produsul din carne expirat... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 20:10 (7685 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Infocentru turistic la Slobozia, pe bani europeni

Infocentru turistic la Slobozia, pe bani europeni

De cîțiva ani, în bugetul orașului Slobozia a fost anunțată finanțarea unui obiectiv generos: Centrul Național de Informare și Promovare Turistică. În fapt, o capsulă cu un calculator pe care Primăria îl visează programat să salveze turismul ialomițean. Investiția totală: 630350 lei! Banii sînt în proporție de 98% din fonduri europene, «iar investiția necesară», după cum justifică viceprimarul Băcanu. Pînă să-l credem, am aflat că în județul Ialomița nimeni nu știe cîți bani sînt încasați din turism, iar targetul, cînd vine vorba de turiști, este unul nișat, pescarii, pensionarii și turiștii pentru Tîrgul de Floci fiind cei vizați!

Infoturism pe 80 de mp... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 19:15 (4607 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Camera «ADEVĂRULUI», înființată la Penitenciarul Slobozia

Camera «ADEVĂRULUI», înființată la Penitenciarul Slobozia

Penitenciarul Slobozia a fost inclus într-un program-pilot, demarat la nivel național, privind amenajarea unor camere speciale, destinate audierii deținuților în incinta spațiilor de detenție. Proiectul a fost implementat și în alte 5 penitenciare din România.

Deținuți audiați on-line
Camera de audiere de la Penitenciarul Slobozia este prevăzută cu un ecran LCD, la care este conectat un dispozitiv audio-video care înregistrează imagini în timp real, sistemul putînd fi acționat prin intermediul unei telecomenzi cu ecran tactil. El a fost realizat și se află în supravegherea Serviciului... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 18:40 (7349 vizualizări - 1 comentariu)

CEA MAI/CEL MAI...

Ionela Stan, un director care face profit din semințe

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Ionela Stan, un director care face profit din semințe

Rubrica noastră, tot mai pașnică în ultima vreme, a bătut săptămîna aceasta la ușa Inspectoratului Teritorial pentru Calitatea Semințelor Ialomița. Da, instituția există, undeva lîngă sediul Poliției Municipale Slobozia și, așa cum îi șade bine oricărei instituții, are și ea un director.

10 mii de hectare de semințe
Ionela Stan este director al Inspectoratului Teritorial pentru Calitatea Semințelor Ialomița de prin anul 2013. Instituția, una discretă și eficientă, funcționează ca instituție cu personalitate juridică, finanțată din venituri proprii și de la bugetul de stat, în... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 18:10 (15564 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Movilița: Și-a violat bunica și amenințat-o cu moartea

Movilița: Și-a violat bunica și amenințat-o cu moartea

Un tînăr de 26 de ani, din Movilița, a fost reținut pe bază de ordonanță pentru 24 de ore, după ce și-a batjocorit bunica, o femeie de 69 de ani. Polițiștii care anchetează cazul precizează că femeia a fost violată cu bestialitate și amenințată cu moartea.

Victima era în stare de șoc! Nepotul agresor, pe numele său Gheorghe Negoiță, a intrat în locuința bunicilor săi din localitatea Movilița și a sărit la scandal. El i-a aplicat o corecție bunicului său, după care s-a năpustit asupra femeii și «a întreținut raporturi sexuale normale și orale cu aceasta, prin amenințare cu moartea»... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 17:30 (9024 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Movilița viol

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Diseminare... de gânduri» pe bani europeni

«Diseminare... de gînduri» pe bani europeni

Timp de 17 luni, din februarie 2013 pînă în martie 2015, Consiliul Județean Ialomița a cheltuit 1,1 milioane de lei în cadrul proiectului «Creșterea serviciilor publice din județul Ialomița prin profesionalizarea personalului administrativ». Proiectul, finanțat din fonduri europene, a avut drept obiectiv general «dezvoltarea capacității administrative prin abordarea practicilor de management performant», iar numărul beneficiarilor s-a ridicat la 260.

Mare e grădina Ta europeană, Doamne!
Vineri, 20 februarie 2015, la Centrul Cultural Ionel Perlea din Slobozia s-a încheiat ultima... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 17:05 (8691 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

La 7 metri de victorie

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Cetate Deva 28-29 (13-15)

La 7 metri de victorie

Unirea Slobozia trebuia să bată Deva și toți ne așteptam ca echipa să se mobilizeze în acest sens. A făcut-o preț de doar 16 minute, în repriza secundă, dar apoi a clacat lamentabil prin greșeli elementare în apărare și execuții cel puțin bizare în atac. A ieșit o victorie a ardelencelor pe care Marian Munteanu, președintele Devei, o punea pe seama experienței acestora. Noi preferăm să lăsăm diplomația deoparte: duminică, 8 martie, Deva a fost o echipă de bătut și, prin urmare, înfrîngerea Unirii Slobozia s-a produs exclusiv din vina acesteia!

Cetate puternică în prima repriză
... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2015, 16:40 (4945 vizualizări - 3 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
277 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

800 de maidanezi, rezidenți la Slobozia

Numărul cîinilor fără stăpîn în Slobozia se apropie de 1000. Potrivit datelor furnizate de autoritățile locale, în ciuda eforturilor serviciului de specialitate al Primăriei, fenomenul înmulțirii cîinilor ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 12:16
(17408 vizualizări - 1 comentariu)


Controalele la subvențiile pentru bovine, finalizate

La începutul săptămînii, marți, 15 septembrie, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat controlul administrativ pentru bovine, în vederea acordării Plăților Naționale Directe Complementare ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 10:39
(18666 vizualizări - 1 comentariu)


Elevă de la Colegiul «Mihai Viteazul», diagnosticată cu gripă porcină

Alertă în Ialomița. Primul caz de gripă porcină dintr-o unitate de învățămînt a fost confirmat astăzi la Slobozia. Probele prelevate unei eleve a Colegiului «Mihai Viteazul», suspectă de infectarea cu virusul ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2009, 19:59
(16712 vizualizări - 0 comentarii)


Jaf armat cu pușca de vînătoare

Un scenariu desprins din filmele de acțiune s-a petrecut marți, 15 septembrie 2009, în comuna Bucu. Un individ necunoscut a pătruns într-un magazin din localitate amenințînd vînzătoarea cu o armă. Amenințarea ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2009, 18:35
(17049 vizualizări - 1 comentariu)


Pichetare de «probă» la Prefectură

Federația Sindicatelor Libere din Învățămînt Ialomița a pichetat marți, 15 septembrie 2009, Prefectura Ialomița într-o nouă încercare de a atrage atenția asupra problemelor cu care se confruntă școlile ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2009, 18:31
(15995 vizualizări - 0 comentarii)


«Ridicați barierele!»

«Ridicați barierele!»

«Ridicați barierele!», așa își începe deputatul PNL Cristina Pocora comunicatul de presă remis presei cu ocazia deschiderii noului an școlar. Deputatul liberal, contestatar declarat al introducerii taxei ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2009, 12:26
(18609 vizualizări - 1 comentariu)


S-a certat cu părinții și a plecat de acasă

S-a certat cu părinții și a plecat de acasă

Joi, 10 spetembrie, în jurul orelor 15,30, polițiștii feteșteni au fost sesizați de o femeie în vîrstă de 33 de ani, din localitate, despre faptul că fiul său minor, Iordan Dănuț Dumitrel, de 14 ani, a ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:17
(19827 vizualizări - 7 comentarii)


Treversarea neregulamentară l-a costat viața

Joi seara, 10 septembrie, în comuna Ion Roată, un accident rutier s-a soldat cu decesul unei persoane. Victima, un bărbat de 52 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea străzii în fugă, prin loc ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:16
(17777 vizualizări - 1 comentariu)


Copilul dispărut de la Urziceni a fost găsit

Minorul Pîrvu Mihăiță Alin, dispărut de la domiciliu din data de 6 septembrie 2009, a fost găsit. Copilul a fost depistat în gara Ploiești, în după-amiaza zilei de 9 septembrie, de polițiștii prahoveni ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:15
(19969 vizualizări - 1 comentariu)


A fugit de acasă

A fugit de acasă

Marți, 8 septembrie, la miezul nopții, un cetățean din Urziceni a anunțat dispariția fiului său minor, Mihăiță Alin Pîrvu, în vîrstă de 10 ani. Bărbatul a povestit polițiștilor că fiul său a plecat de la ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 17:47
(19513 vizualizări - 1 comentariu)


Bătrînă înșelată

Marți, 8 septembrie 2009, în jurul orelor 13,30, o bătrînă în vîrstă de 81 ani, din Slobozia, a sesizat Poliția asupra faptului că un bărbat necunoscut, ce s-a recomandat ca fiind un prieten al ginerelui ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 17:42
(18956 vizualizări - 1 comentariu)


Firmele, răpuse de criză

Criza economică face ravagii printre agenții economici din Ialomița. Rezistă cine poate și radiază cine vrea să evite falimentul. Și, pentru ca tabloul să fie și mai dezolant, prea puține societăți comercială ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 13:35
(18260 vizualizări - 0 comentarii)


A fost prins după ce a furat dintr-un magazin

Luni, 7 septembrie 2009, la primele ore ale dimineții, un bărbat din Slobozia a fost depistat de jandarmi după ce furase mai multe șepci dintr-un magazin. «În jurul orelor 8,00, subofițerul jandarm ce se ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 11:07
(17384 vizualizări - 0 comentarii)


Rata șomajului crește alarmant

Fenomenul șomajului pare de necontrolat în Ialomița. Numărul șomerilor crește de la o zi la alta, iar autoritățile privesc neputincioase la «înghețarea» pieței forței de muncă la nivelul județului. Ultimele ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 11:07
(18407 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Nick Touring

În dimineața zilei de marți, 8 septembrie, în jurul orelor 07,00, pompierii și polițiștii ialomițeni au fost sesizați prin 112 cu privire la izbucnirea unui incendiu la sediul biroului unei societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:02
(17593 vizualizări - 1 comentariu)


Podul de la Albești, mai scump cu 1,3 milioane lei

Podul de la Albești, mai scump cu 1,3 milioane lei

Reabilitarea podului rutier de la Albești, una dintre prioritățile administrației Ciupercă, s-a scumpit brusc. Începute la sfîrșitul anului 2008, lucrările au fost estimate la suma de 3,9 miliane lei noi ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:01
(17643 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția pentru Tineret a organizat «Tabăra Tematică Valori și Tradiții Ialomițene» la Amara

În perioada 3-9 septembrie 2009, s-a desfășurat la Centrul de Agrement Amara- Pavilioane, «Tabăra Tematică Valori și Tradiții Ialomițene». Acțiunea a fost organizată de Direcția pentru Tineret Ialomița ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:00
(46155 vizualizări - 0 comentarii)


Weekend de foc pentru pompierii ialomițeni

Locuința unui cetățean din comuna Jilavele a fost cuprinsă de flăcări în dimineața zilei de sîmbătă, 5 septembrie, după ce materialele combustibile depozitate în podul casei s-au aprins de la un scurtcircuit ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 08:59
(17352 vizualizări - 0 comentarii)


Treninguri și parfumuri contrafăcute, vîndute la colț de stradă în Slobozia

La finele săptămînii precedente, vineri, 4 septembrie, jandarmii slobozeni au surprins un bărbat din comuna Bărbulești în timp ce vindea, fără documente legale, costume de trening și parfumuri. Tînărul ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 08:58
(18720 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean sprijină artele. Artele marțiale!

Consiliul Județean sprijină artele. Artele marțiale!

La începutul acestei săptămîni Consiliul Județean Ialomița a anunțat în cadrul unei conferințe de presă organizate la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia cofinanțarea unui proiect de promovare ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:58
(18453 vizualizări - 0 comentarii)


Eșecul unei întîlniri marca Stavăr

Săptămîna precedentă, în sala de ședințe a Inspectoratului Școlar Județean, s-a desfășurat sau cel puțin trebuia să se desfășoare la orele 10,00, ședința de constituire a Consiliului Consultativ al IȘJ ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:56
(19624 vizualizări - 0 comentarii)


100 de amenzi pentru prostituție

În ultima jumătate de an, numărul prostituatelor surprinse de autorități practicînd «cea mai veche meserie din lume» a crescut de peste 10 ori. Potrivit datelor oficiale, numărul de sancțiuni aplicate doar ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:53
(20038 vizualizări - 0 comentarii)


Programe alternative pentru copii și adolescenți

În cursul acestei săptămîni, Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea, în parteneriat cu Primăria Slobozia, organizează o serie de activități de vacanță destinate atragerii copiilor și adolescenților. «Inițiativa ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:51
(19558 vizualizări - 0 comentarii)


Decontarea cheltuielilor din Sănătate, în impas

Casa Județeană de Sănătate Ialomița a anunțat că în condițiile actuale, instituția nu mai poate asigura decontarea cheltuielilor din Sănătate. Potrivit declarațiilor directorului CJAS, Mihai Geantă, cheltuielile ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:49
(20317 vizualizări - 0 comentarii)


Deținuți în vizită la Casa Memorială «Ionel Perlea»

Săptămîna precedentă, vineri, 28 august, un grup de deținuți încarcerați în Penitenciarul cu Regim de Maximă Siguranță Slobozia a fost în vizită la Casa Memorială «Ionel Perlea» din comuna Ograda. Scopul ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:48
(19946 vizualizări - 0 comentarii)


Un american, cetățean de onoare al Sloboziei

Un american, cetățean de onoare al Sloboziei

«Pe tărîm știintific, unul din cei mai cunoscuți slobozeni, atît în țară cît și peste hotare, este domnul Mircea Constantin Popescu.
Născut la Slobozia, în data de 18 martie 1937, domnul Mircea Constantin ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:28
(20355 vizualizări - 0 comentarii)


Record de amenzi pentru polițistii comunitari

Vara aceasta, activitatea polițistilor comunitari din Slobozia a atins un nou vîrf de sarcină. Potrivit declarațiilor directorului acestui serviciu, Laurențiu Abaza, în luna august s-a înregistrat un număr ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 18:59
(19366 vizualizări - 0 comentarii)


Ciupercă a câștigat alegerile de la Sfântu Gheorghe

Ciupercă a cîștigat alegerile de la Sfîntu Gheorghe

Duminică, 30 august 2009, s-a desfășurat turul doi al alegerilor pentru ocuparea funcției de primar al localității Sfîntu Gheorghe. Pentru că deja am tratat subiectul, explicînd în numărul trecut al ziarului ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 18:55
(19407 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...