Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Corespondență de la Bruxelles

Două ore în Parlamentul European

La jumătatea săptămînii trecute, un grup de 25 de primari și viceprimari ialomițeni ai PD-L au răspuns invitației europarlamentarului Traian Ungureanu, de a vizita Parlamentul European de la Bruxelles. Vizita a fost programată pentru joi, 9 octombrie 2014, orele 14,30, iar prezența a fost obligatorie. Traian Ungureanu a lipsit, cu temei, de la întîlnire. La fel și ceilalți 750 de parlamentari europeni. Ce a mai rămas, citiți mai jos!

La două trecute fix, în fața Parlamentului European
Stația Luxemburg este capăt de linie pentru turiștii care vor să viziteze Parlamentul European... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2014, 12:10 (9380 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Echipa ultimelor minute

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele-Juventus București 1-1

Echipa ultimelor minute

Viitorul Axintele a salvat din nou un punct în ultimele secunde. De data asta s-a întîmplat sîmbătă, 18 octombrie, cînd echipa pregătită de Costel Pană și Ion Nica a primit vizita lui Juventus București. Viitorul a jucat în următoarea formulă: Răduță-Cioceanu, Oprișan, Mihociu (Croitoru), Sava-Bogorodiță, Frangu, Pavelescu, Luca-Dumitrache (Cană), Badea (Marele). Planul gîndit de alb-verzi pentru acest meci a suferit o fisură încă din minutul 6, cînd Nicolae Mihociu s-a accidentat, fiind înlocuit cu Mihai Croitoru. În aceste condiții, Pavelescu a trecut fundaș central. Cele două echipe au măcinat în gol timp de 90 de minute, pentru ca fix la terminarea timpului regulamentar, Juventus să dea lovitura... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2014, 11:50 (6925 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

SOS! Salvați ȘCOALA!

SOS! Salvați ȘCOALA!

În cadrul fiecărei întîlniri publice, oficialii din învățămîntul ialomițean reclamă lipsa de implicare a familiei în activitatea educativă a elevilor. La Școala Generală din Amara funcționează de o lună și jumătate un ONG al părinților, care încearcă să demonstreze contrariul. Înființată la inițiativa lui Ion Măiță, Asociația își propune să-i facă pe adulții din oraș mai responsabili, iar pe elevi să obțină rezultate mai bune la învățătură.

«Asociația părinților» din Amara
Într-o statistică oficială a profesorilor ialomițeni, un sfert din eșecurile școlare ale elevilor sînt cauzate... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2014, 11:30 (6490 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Coșereni: Arestați pentru «trafic de minori»

Doi tineri din localitatea Coșereni au fost arestați recent la propunerea procurorilor DIICOT. Potrivit instanței de judecată care a analizat decizia anchetatorilor, cei doi se fac vinovați de comiterea infracțiunii de «trafic de minori».

Minoră filmată în ipostaze indecente Potrivit situației de fapt descrisă în actele de urmărire penală, inculpații reținuți de judecătorii Tribunalului Ialomița la propunerea procurorilor DIICOT-Biroul Teritorial din Slobozia, cei doi inculpați se fac vinovați de faptul că ar fi încercat să profite de pe urma unei adolescente de doar 16 ani, din comuna... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2014, 11:10 (4823 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Haide, vino! Vino cu bidoanele!»

Hoții de combustibil furau o tonă de țitei zilnic!

«Haide, vino! Vino cu bidoanele!»

Polițiștii ialomițeni și procurorii Parchetelor de pe lîngă Judecătoriile Slobozia și Urziceni au demarat ancheta anului 2014 în Ialomița. 54 de persoane au fost arestate în urmă cu o săptămînă într-un dosar penal ce vizează furturi de țiței. Mulți dintre infractori erau angajați la sondele de petrol de pe raza județului și acționau prin intermediul unor complici. Produsele sustrase erau apoi vîndute pe piața neagră. Prejudiciul în această cauză se ridică la suma de 400 mii de euro. Hoții reușiseră să-și creeze un mod de operare inedit. Ei filau polițiștii care patrulau în zona siturilor petroliere, după care se puneau pe treabă.

Arestări pe bandă rulantă... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2014, 10:40 (6363 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Cetatea Deva-Unirea Slobozia 31-29 (16–10)

Înfrîngere în cuibul «viperelor»

Deplasarea de la Deva putea fi considerată ușoară doar de ultra optimiști. Echipa hunedoreană este una solidă și foarte greu de bătut pe teren propriu. Dar, cu toate acestea, elevele lui Liviu Paraschiv au fost destul de aproape de smulgerea unui punct. Ialomițencele au început bine jocul, iar în minutul 22 scorul era 10-10. Au urmat 8 minute de totală confuzie în jocul Unirii, timp în care echipa noastră nu a punctat deloc, încasînd în schimb 6 goluri. A fost 16-10 pentru Deva la pauză, iar a doua repriză a însemnat o activă cursă de urmărire în care devencele, supranumite «viperele», erau foarte aproape de a avea deranj în propriul cuib. Unirea a recuperat pas cu pas, apropiindu-se la un gol... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2014, 10:15 (7034 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Întâlnire informativă la Săveni a GAL «Dunărea de Jos»

Întîlnire informativă la Săveni a GAL «Dunărea de Jos»

În urmă cu o săptămînă, reprezentanții GAL «Dunărea de Jos» au realizat o întîlnire informativă la sediul autorității locale din Săveni, ocazie cu care au fost prezentate principalele programe de finanțare din cursul anului 2014. Comunitatea-gazdă a reușit să beneficize, cu sprijinul GAL «Dunărea de Jos» de o linie de finanțare în valoare de 70000 euro pentru asfaltarea străzilor din localitate.

Fonduri obținute prin intermediul GAL «Dunărea de Jos»
Joi, 9 octombrie 2014, reprezentanții GAL «Dunărea de Jos» au organizat în localitatea Săveni un seminar de promovare în cadrul căruia... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2014, 09:20 (9330 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Angajații Spitalului Județean, plătiți ilegal și amnistiați

Sindicatul «Sanitas» își apără cotizanții

Angajații Spitalului Județean, plătiți ilegal și amnistiați

Reprezentanții locali ai sindicatului «Sanitas» din Ialomița încearcă să obțină în instanță amnistierea fiscală a celor 200 de medici și asistente de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Potrivit unui raport al Camerei de Conturi Ialomița, angajații ar fi beneficiat ilegal de 320 mii de lei, sub formă de sporuri salariale, în perioada în care unitatea era condusă de doctorul Vasile Olaru. Măsura impusă de instituția de control a fost ca toate cadrele medicale să returneze fondurile. Însă, prin invocarea în sala de judecată a Legii amnistiei fiscale, acestea ar putea să fie scutite de această obligație. «Vom apela la Legea amnistiei fiscale, iar problema se va rezolva!» susține Valentin Spătărelu... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2014, 12:05 (7723 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Statui de «serie B» în centrul orașului

Figuri istorice celebre, alături de Ionel Perlea

Slobozia: Statui de «serie B» în centrul orașului

Pentru a nu fi acuzată că tratează cu indiferență istoria și cultura țării, administrația locală din Slobozia se pregătește să primească în oraș personalități importante. Este vorba despre șase replici sub formă de bust ale unor personalități precum Mihai Eminescu, Ștefan cel Mare sau Spiru Haret. Grupul statuar este prevăzut în proiectul de reabilitare a Pieței Revoluției și vine la pachet și cu certificate de garanție!

Statui cu acreditare la Slobozia
În speranța că ar putea fi luată în considerare la următoarele alegeri pentru viitoarea Capitală Culturală a Europei, Slobozia... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2014, 10:40 (17021 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Moraru, descălecătorul

Feisbuc administrativ

Moraru, descălecătorul

Așa cum amenințam deunăzi aleșii locali, periplul nostru prin minunata lume a feisbucului administrativ ialomițean continuă. Astăzi, în premieră absolută, vă prezentăm primul oficial din Ialomița căruia i s-a dus vestea că știe să călărească. Și, spun gurile rele, nici nu a primit vreo reclamație pînă acum, deși are și el o vîrstă, nu-i așa?!

Administrație ecvestră Fotografia alăturată face parte din colecția noastră de «feisbuc administrativ» de mai multe luni. După cum observați, ea îl surprinde pe Victor Moraru călare. Pe cal, dacă ar fi să dăm crezare comentariului... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2014, 09:15 (8103 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

 Recoltă slabă pentru PSD Ialomița

Perioada transferurilor politice s-a încheiat

Recoltă slabă pentru PSD Ialomița

Vineri, 17 octombrie 2014, în cadrul unei conferințe de presă, PSD Ialomița a făcut publică lista primarilor, viceprimarilor și consilierilor locali care au profitat de «Ordonanța Dragnea» (Ordonanța 55) pentru a migra la PSD.

Primari numărați pe degetele unei mîini Lista prezentată de PSD Ialomița are peste 60 de poziții. Cei mai mulți dintre transferați sînt însă consilieri locali. Lista primarilor este extrem de scurtă. Pe ea se regăsesc 3 primari PD-L, respectiv cei de la Armășești, Bărcănești și Ciocîrlia și un primar PNL, respectiv cel de la Gura Ialomiței. De asemenea, o situație... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2014, 15:20 (15764 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Membrii Clanului Frusin&Gigi Piticu, condamnați definitiv la închisoare!

Record al organelor judiciare din Slobozia

Membrii Clanului Frusin&Gigi Piticu, condamnați definitiv la închisoare!

Activitatea de urmărire penală desfășurată de polițiștii ialomițeni, sub coordonarea procurorilor Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, în dosarul ce viza familia de interlopi condusă de Gheorghe Toma, zis și Gigi Piticu, a fost apreciată de Curtea de Apel București. Probele instrumentate de organele judiciare i-au convins pe magistrații din Capitală să-i condamne definitiv pe toți infractorii la închisoare cu executare. Astfel, Gheorghe Toma, Nina Stanciu, concubina acestuia și Petre Toma, vărul interlopului, vor sta după gratii între 3 și 5 ani. Mai mult, aceeași instanță a dispus confiscarea de la aceștia a sumei totale de 63174 de euro. Tot judecătorii obligă fiecare inculpat în parte... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2014, 16:35 (11730 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: 12 milioane de lei, investiți într-o sală de gimnastică și un campus școlar

Se redeschid șantierele pentru obiectivele școlare abandonate

Slobozia: 12 milioane de lei, investiți într-o sală de gimnastică și un campus școlar

După mai bine de 4 ani de cînd lucrările de construcție ale unor obiective didactice din Slobozia au fost sistate, autoritățile locale au anunțat public faptul că vor redeschide șantierele. Miercuri, 15 octombrie 2014, Primăria Slobozia a semnat, împreună cu reprezentanții Agenției pentru Dezvoltare Regională Sud-Muntenia, contractele de finanțare pentru continuarea lucrărilor la sala de gimnastică a Liceului Pedagogic «Matei Basarab», precum și la Campusul Școlar de la Liceul de Arte «Ionel Perlea». Finalizarea celor două obiective se ridică la peste 12 milioane de lei, o bună parte din lucrări fiind realizată cu fonduri europene, în cadrul Programului Regio, destinat dezvoltării infrastructurii... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2014, 15:05 (11833 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Balaciu: Prim-procurorul adjunct al Parchetului Ialomița, implicat într-un accident rutier

Balaciu: Prim-procurorul adjunct al Parchetului Ialomița, implicat într-un accident rutier

Un apel la 112 anunța producerea unui accident rutier în zona localității Balaciu. Din primele informații, victima evenimentului rutier este procurorul Ion Aurelian, prim-procuror adjunct al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Oficialul a fost transportat la spital cu o Ambulanță. Evenimentul rutier s-ar fi produs în zona localității Balaciu, din primele informații reieșind faptul că în accident a fost implicat doar un singur vehicul. În respectiva mașină se afla prim-procurorul adjunct al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, Ion Aurelian. Potrivit polițiștilor, procurorul Ion Aurelian, aflat la volanul unui autoturism, ar fi încercat să evite un cîine, ar fi pierdut controlul... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2014, 19:55 (9605 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

De la ministrul Justiției pentru magistrații din Slobozia: 10 fără număr!

De la ministrul Justiției pentru magistrații din Slobozia: 10 fără număr!

Ministrul Justiției a întreprins o vizită de lucru la Tribunalul Ialomița, pentru a verifica activitatea instanțelor din Slobozia. Inspecția n-a durat foarte mult, însă timpul petrecut la sediul instanțelor locale a fost suficient pentru ca Robert Cazanciuc să se întoarcă la București cu o impresie ireproșabilă...

Ministrul Justiției, gazdă la Tribunalul Ialomița
Liniștea care a învăluit la orele prînzului redacțiile locale din Slobozia a fost întreruptă de insistența cu care cîțiva oficiali locali le-au cerut prezența reporterilor la sediul Tribunalului Ialomița pentru că «ministrul... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2014, 18:35 (6525 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia are un nou «rege al gunoaielor»

Polaris preia locul SC Servicii Comunale SRL

Slobozia are un nou «rege al gunoaielor»

La începutul acestei veri, după 12 ani de control absolut exercitat de Vivani și, ulterior, de SC Servicii Comunale, administrația locală a organizat o licitație pentru adjudecarea contractului de gestiune a serviciului public de salubrizare. Deși nu este oficial, noul operator este compania Polaris  M Holding, unul dintre cei mai mari operatori existenți pe piața din România. SC Servicii Comunale va continua însă să susțină aceste servicii pentru o perioadă de două luni, cu posibilitatea de prelungire a contractului, «dar nu mai tîrziu de momentul atribuirii acestui contract către cîștigătorul licitației!»...

Încă două luni cu SC Servicii Comunale... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2014, 17:25 (8162 vizualizări - 7 comentarii)

CEA MAI/CEL MAI...

Marius Pirpiliu, omul PSD de la Statistică

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Marius Pirpiliu, omul PSD de la Statistică

Timp de aproape 20 de ani, Direcția Județeană de Statistică Ialomița s-a confundat cu imaginea doamnei Aneta Ștefan, unul dintre puținii oameni din sistem neînregimentați politic. Acum însă, acest ultim bastion instituțional a căzut. De două luni, postul de director este ocupat de Marius Pirpiliu, un tînăr de numai 33 de ani, al cărui singur păcat, deocamdată, rămîne acela că este membru de partid.

Avansat după 7 ani de așteptare Marius Pirpiliu este tînăr, serios, responsabil și membru de partid în PSD. Dacă n-ar fi, textul de mai jos nu ar exista, iar calitățile lui n-ar valora nici... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2014, 15:30 (18535 vizualizări - 16 comentarii)

SPORT

«Bine, Maca!»

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-SC Bacău 1-0

«Bine, Maca!»

Poartă numărul 13 pe tricou, iar acesta pare să-i aducă și lui noroc, dar și echipei la care evoluează. «Bine, Maca!» s-a auzit prima dată în urmă cu aproape 4 ani, cînd Marius Macare debuta cu gol pentru Unirea într-un amical hibernal. «Bine, Maca!» s-a auzit și sîmbătă, 11 octombrie 2014, la meciul dintre Unirea Slobozia și Sport Club Bacău, cînd jucătorul de 29 de ani a marcat primul gol, și stagional, și al doilea personal, de cînd Unirea evoluează în Liga a II-a. Omul fără de care linia mediană a Unirii nu se poate configura a făcut diferența pe tabelă și a fost printre cei mai buni în meciul cu moldovenii. Mîngîiată de ultimele raze fierbinți ale toamnei, partida dintre Slobozia și Bacău... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2014, 14:10 (6021 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Teatru la pușcărie

Teatru la pușcărie

Penitenciarul Slobozia are trupă de teatru. Aceasta va debuta în cadrul «Salonului Anual de Carte» de anul acesta, desfășurat la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», pe 13 și 29 octombrie 2014, în două reprezentații cu public. Cei șapte actori amatori visează să cîștige cu piesa lor concursul anual organizat de Administrația Națională a Penitenciarelor desfășurat în luna noiembrie... Noi ne-am gîndit că n-ar fi rău să vă oferim o avanpremieră a acestui eveniment inedit!

Terapie prin teatru, după gratii
Penitenciarul Slobozia este recunoscut pentru preocupările sale culturale... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2014, 12:50 (6626 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Costel Pană, antrenor principal la Viitorul Axintele

Fotbal, Liga a III-a

Costel Pană, antrenor principal la Viitorul Axintele

Banca tehnică a Viitorului Axintele a suferit la începutul acestui săptămîni unele modificări. Cristi Sava a părăsit echipa ialomițeană, el urmînd să îndeplinească rolul de antrenor secund la Viitorul lui Gheorghe Hagi. Conducerea Viitorului s-a mișcat repede și l-a adus la echipă pe Costel Pană, fostul jucător al lui Dinamo de la începutul anilor ’90. «Într-adevăr, din această săptămînă sînt antrenorul principal al Viitorului Axintele, funcție pe care o voi îndeplini conform contractului pînă în vara lui 2016. Va fi o plăcere să colaborez cu domnul Ion Nica, un om pe care îl cunosc de mulți ani și împreună vom forma o echipă tehnică în adevăratul sens al cuvîntului. Cunosc o bună parte a lotului... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2014, 11:05 (8323 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
270 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Joi, 21 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27098, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de miercuri, 20 aprilie ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2022, 16:35
(4868 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente într-o singură zi

Ialomița: 4 accidente într-o singură zi

Miercuri, 20 aprilie a.c., în jurul orei 9,50, două echipaje din cadrul Stației de Pompieri  Fetești au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2022, 16:05
(8543 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni/Fetești: Percheziții într-un dosar penal privind produse contrafăcute

Urziceni/Fetești: Percheziții într-un dosar penal privind produse contrafăcute

Peste 620 de articole vestimentare și de încălțăminte contrafăcute, în valoare de 220000 de lei, au fost descoperite și confiscate de polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, în ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2022, 15:25
(12695 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Traficant de droguri, reținut pentru 24 de ore

Ialomița: Traficant de droguri, reținut pentru 24 de ore

Marți, 19 aprilie a.c., polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița-Brigada de Combatere a Criminalității Organizate București, împreună cu procurorii DIICOT-BT Ialomița, au ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2022, 17:30
(16501 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 20 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27094, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de marți, 19 ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2022, 16:15
(6044 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de intenție pentru accesarea Programului Național Apicol (PNA)

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că până la data de 2 mai 2022 primește Cereri de intenție pentru accesarea Programului Național Apicol (PNA). Valoarea sprijinului financiar ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2022, 15:00
(9691 vizualizări - 0 comentarii)


DN21A: A făcut infarct în timp ce era la volan

DN21A: A făcut infarct în timp ce era la volan

Un bătrân de 71 de ani a murit în dimineața zilei de miercuri, 20 aprilie a.c., în timp ce se afla la volan. Datele IPJ Ialomița arată faptul că acesta ar fi suferit un infarct. Alături de el, în mașină ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2022, 14:00
(11864 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN21A infarct șofer


Fetești: Trafic îngreunat din cauza unei macarale blocate pe șosea

Centrul Infotrafic al Poliției Române informează că miercuri, 20 aprilie a.c., traficul pe Autostrada Soarelui, în zona municipiului Fetești, se desfășoară cu dificultate din cauza unei macarale care a ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2022, 13:40
(3163 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin pentru semenii nevoiași acordat de Protopopiatul Urziceni

Sprijin pentru semenii nevoiași acordat de Protopopiatul Urziceni

În preajma Sărbătorii Învierii Domnului, în speranța de a aduce o rază de lumină specifică acestei mari sărbători a creștinătății, Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2022, 17:15
(9328 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, reprezentată de trei eleve la Olimpiada de Limba și Literatura Română pentru liceu

În perioada 26-30 aprilie 2022, la Slobozia, se desfășoară Etapa Națională a Olimpiadei de Limba și Literatura Română pentru liceu. La această competiție vor participa 173 de elevi din întreaga țară, însoțiți ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2022, 17:00
(25281 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 nou caz de COVID-19

Marți, 19 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27090, fiind înregistrat 1 nou caz față de ziua de luni, 18 aprilie ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2022, 16:15
(10883 vizualizări - 0 comentarii)


Eveniment dedicat bibliotecarilor, desfășurat la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Slobozia

Miercuri, 27 aprilie 2022, de la orele 12,00, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Slobozia organizează o serie de manifestări dedicate «Zilei Internaționale a Cărții și Drepturilor de Autor. Ziua Bibliotecarului ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2022, 15:30
(9631 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia, pe primul loc la nivelul județului în ceea ce privește activitatea de autorecenzare

În intervalul 14.03-18.04.2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 au fost completate 45540 chestionare la nivelul județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2022, 15:15
(24995 vizualizări - 1 comentariu)


Programul casieriilor RAJA Constanța în perioada Sărbătorilor Pascale

În intervalul 22-25 aprilie 2022, casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise. Pentru efectuarea plăților, abonații pot folosi serviciile ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2022, 13:15
(20443 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Acțiuni de prevenire a incendiilor în lăcașurile de cult

Inspectorii de prevenire din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița vor desfășura în această perioadă acțiuni de control și informare preventivă la lăcașurile ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2022, 12:00
(11350 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 20 aprilie 2022, termen limită pentru depunerea a 6 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor interesați că miercuri, 20 aprilie 2022, este termenul limită de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2022, 11:00
(16521 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 noi cazuri de COVID-19

Luni, 18 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27089, fiind înregistrate 2 noi cazuri față de ziua de duminică, 17 aprilie ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2022, 16:10
(5941 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, 10 victime

Ialomița: 4 accidente, 10 victime

Vineri, 15 aprilie a.c., două echipaje din cadrul Stației de Pompieri Fetești au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs pe Autostrada ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2022, 15:55
(2789 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat de polițiști la Perieți

Sâmbătă, 16 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au depistat, în comuna Perieți, un bărbat de 41 de ani, din localitatea Misleanu, împotriva căruia a fost instituită ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2022, 15:20
(3141 vizualizări - 0 comentarii)


Fată de 14 ani din Bordușelu, dispărută

Fată de 14 ani din Bordușelu, dispărută

Polițiștii din Ialomița caută o minoră, de 14 ani, care ar fi plecat de la domiciliu. Persoanele care pot oferi informații cu privire la depistarea acesteia sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2022, 15:10
(10857 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Județului Ialomița: Programul «Ialomița, casa noastră curată și frumoasă», lansat oficial

Instituția Prefectului Județului Ialomița: Programul «Ialomița, casa noastră curată și frumoasă», lansat oficial

Luni, 18 aprilie a.c., a fost lansat oficial programul ecologic «Ialomița, casa noastră curată și frumoasă». Această inițiativă are ca scop identificarea participanților la trafic care aruncă gunoaie din ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2022, 14:40
(12899 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 17 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27087, fiind înregistrate 3 noi cazuri față de ziua de sâmbătă, ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2022, 17:05
(4625 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 16 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27084, fiind înregistrate 2 noi cazuri față de ziua de vineri, 15 ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2022, 16:10
(3484 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 15 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27082, fiind înregistrate 2 noi cazuri față de ziua de joi, 14 aprilie ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2022, 16:35
(2067 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: Accident cu cinci victime

Vineri, 15 aprilie a.c., trei echipaje din cadrul Detașamentului de pompieri Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD, la ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2022, 14:40
(6934 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Incendii la Murgeanca și Dridu

Incendii la Murgeanca și Dridu

Joi, 14 aprilie a.c., în jurul orelor 12,00, pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu de baloți și gunoi menajer, produs în satul Murgeanca. Trei echipaje de ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2022, 14:25
(11151 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: 2 milioane de utilizatori pentru Spațiul Privat Virtual

2 milioane de contribuabili sunt înregistrați în Spațiul Privat Virtual (SPV), un serviciu gratuit, disponibil 24h/24h, 7 zile/7 zile, prin intermediul căruia se pot depune declarații sau cereri, solicita ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2022, 12:20
(11558 vizualizări - 0 comentarii)


Smirna: Biciclist sub influența alcoolului, rănit într-un accident rutier

Miercuri, 13 aprilie a.c., în jurul orelor 20,30, Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că la ieșire din localitatea Smirna s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2022, 17:15
(2840 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Mandate de executarea a pedepsei, puse în aplicare de polițiști

O femeie de 26 de ani, din Bărbulești, și doi bărbați, de 52 și 27 de ani, domiciliați în Axintele și Munteni-Buzău, care se sustrăgeau pedepselor cu închisoarea, au fost depistați de polițiști și încarcerați ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2022, 17:00
(16388 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Sume suplimentare de 0,797 milioane de lei, stabilite de Inspecția Fiscală

În urma activității desfășurate în luna martie 2022, Compartimentul de Inspecție Fiscală din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița a stabilit sume suplimentare de plată în valoare ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2022, 16:30
(16276 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...