Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Procurorii DIICOT, pe urmele traficanților de canabis

Slobozia: Procurorii DIICOT, pe urmele traficanților de canabis

Descinderi în dimineața zilei de joi, 5 iunie 2014. Procurorii DIICOT au descins în patru locații, două din București și două din Slobozia, pentru a identifica tot atîția suspecți. În ceea ce le privește pe persoanele vizate de anchetatori, acestea se făceau vinovate de comiterea infracțiunii de trafic de droguri. Descinderile de la Slobozia ale procurorilor DIICOT s-au desfășurat în zona fostului Complex Comercial «Azur». Anchetatorii au vizat doi tineri din oraș care, alături de alți doi din București, reușiseră să creeze un grup infracțional organizat, a cărui activitate infracțională viza «traficul de droguri». Respectivii suspecți s-ar face vinovați de faptul că ar fi comercializat cantități... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2014, 13:40 (8065 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ex-primarul Emil Vlante, spaima contractelor de arendă

Primar penal post-festum la Sudiți

Ex-primarul Emil Vlante, spaima contractelor de arendă

Ialomița este județul tuturor posibilităților. Facsimilul pe care vi-l prezentăm alăturat dovedește cu prisosință acest lucru. După cum puteți observa, contractul de arendă din imagine este semnat de două ori de către ex-primarul localității Sudiți, Emil Vlante. Prima dată în calitate de arendaș, reprezentant al propriei societăți agricole, iar a doua oară în calitate de primar.

Un elefant se legăna...
Ex-primarul Emil Vlante este cunoscut ca un cal breaz pentru pasiunea sa pentru terenuri agricole. Un facsimil sosit pe adresa redacției confirmă însă faptul că, pe perioada în... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2014, 09:30 (10385 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O nouă generație de asistenți medicali se pregătește să îmbrace halatele albe

Școala Postliceală Sanitară Slobozia, după 24 de ani

O nouă generație de asistenți medicali se pregătește să îmbrace halatele albe

În urmă cu o săptămînă, Școala Postliceală Sanitară Slobozia a sărbătorit absolvirea celei de-a opta generații de asistenți generaliști. 30 de viitoare cadre medicale, din anul 3B, au ținut să le mulțumească profesorilor și «dirigintei» Gabriela Dumitrescu, marcînd evenimentul printr-un moment special. Între profesori și absolvenți s-au schimbat impresii despre cei 3 ani de studiu ajunși la final, s-au înmînat diplome de onoare și s-au ciocnit cupe de șampanie.

24 de ani de învățămînt postliceal sanitar la Slobozia
Anul acesta Școala Postliceală Sanitară Slobozia împlinește 2... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2014, 09:10 (10465 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Plăți ilegale de 1,6 milioane de lei la Spitalul Slobozia!

Camera de Conturi Ialomița confirmă

Plăți ilegale de 1,6 milioane de lei la Spitalul Slobozia!

Starea de ilegalitate constatată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia a devenit deja  o obișnuință. Recent încheiatul control al Camerei de Conturi Ialomița a scos la iveală alte nereguli, diferite de cele ale Corpului de Control al Ministerului Sănătății. Este vorba despre cheltuirea în mod ilegal a sumei de 1,6 milioane de lei. Conducerea actuală a unității medicale a declarat pentru Independent, că «plățile în valoare de 1,6 milioane lei au iz penal»...

Fraudă cu banii spitalului
De la începutul anului și pînă în prezent, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2014, 08:50 (7003 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Buget de 10,7 milioane de lei pentru școala ialomițeană

Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au dat recent publicității valoarea bugetului pe care unitatea l-a avut disponibil în anul școlar precedent. Potrivit estimărilor oficiale, conturile instituției au fost alimentate în 2013 cu suma de 10,7 milioane de lei. O mare parte dintre aceste fonduri au fost alocate susținerii elevilor defavorizați.

Bani pentru profesori și elevi Ca și în cazul altor instituții publice deconcentrate din Ialomița, Inspectoratul Școlar Județean a avut parte, în 2013, de un buget de criză. Oficialii din cadrul instituției au dat publicității... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2014, 07:45 (5013 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărbătorile Sloboziei, un bâlci de provincie

Sărbătorile Sloboziei, un bîlci de provincie

Cea de-a XIV-a ediție a Sărbătorilor Sloboziei a confirmat, indubitabil, o realitate greu de cosmetizat. Slobozia este doar un tîrg de provincie și, în pofida eforturilor organizatorilor, nu va reuși să depășească curînd acest statut. Aceasta este jumătatea goală a paharului. Cît despre jumătatea plină, anul acesta ea a fost umplută cu... apă de ploaie!
Evenimente multe, slobozeni puțini La prima vedere, Sărbătorile Sloboziei au reunit tot ce are mai bun orașul. De la spectacole de copii la evenimente sportive și de la evocări documentare la conferirea titlului de cetățean de onoare, nimic... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 18:15 (16742 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Istoria se repetă la Bentu

Alți bani, aceeași problemă

Istoria se repetă la Bentu

De două săptămîni, digul din zona Bentu, aflat la kilometrul 34 al Brațului Borcea, a intrat din nou în atenția autorităților ialomițene. Construcția care protejează Balta Ialomiței de apele Dunării dă iar bătăi de cap oficialilor județeni. Reparat în urmă cu un an ca urmare a eroziunilor, digul se confruntă și de această dată cu aceeași problemă. Doar că acum porțiunea afectată de ape este mai extinsă, iar fondurile necesare pentru reparații sînt o idee mai mari. Șantierul de la Bentu, deschis în 2013, a «înghițit» 2 milioane de lei din fonduri guvernamentale, iar acum pentru plata unor lucrări similare cu cele din anul anterior ar mai fi nevoie de încă 1 milion. Și cum fără supraveghere de la... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 16:05 (3925 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

«3 din 6» pe traseul Bacău-Clinceni

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

«3 din 6» pe traseul Bacău-Clinceni

«Unirea Slobozia este o echipă care a învățat să joace fiecare meci cu gîndul la victorie. De aceea în cele 3 jocuri care ne-au mai rămas de disputat în acest sezon ne propunem să cîștigăm toate punctele!» ne declara antrenorul Adrian Mihalcea la finele partidei cu CSM Iași. 2 dintre anunțatele 3 confruntări s-au petrecut în săptămîna care tocmai s-a încheiat. Unirea a vrut victoria în amîndouă întîlnirile, dar s-a întîmplat doar într-una. Una peste alta, echipa noastră «nu are nicio șansă» de a termina mai jos de locul patru. Prin urmare, putem conchide că 2013-2014 a fost cel mai bun sezon din istoria fotbalului slobozean.

Moldova cucerită de Soare... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 15:30 (6831 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Accident suspect la Policlinica Urziceni

Mortul este întotdeauna de vină

Accident suspect la Policlinica Urziceni

Săptămîna precedentă, pe șantierul deschis la Policlinica din Urziceni a murit un om. Potrivit martorilor oculari, după ce a lucrat pe parcursul întregii zile în șantier, Lepădatu Ispas a acuzat dureri de stomac, iar la puțin timp a murit sub ochii colegilor. La sosirea paramedicilor SMURD, susțin aceiași martori oculari, firma de construcții angajată de Primărie pentru «lucrări de igienizare» a dispărut. Patronul firmei, Costel Dumitrache, susține că mortul era pe șantier pentru un interviu de angajare. Varianta sa este susținută și de către inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița. Ancheta polițiștilor susține însă contrariul!

Infarct pe scările Policlinicii Urziceni... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 13:15 (10025 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele

Alb-verzii au pierdut în fața liderului

Ialomițenii de la Viitorul Axintele au probleme tot mai mari în a-și îndeplini obiectivul, ocuparea locului II, acum cînd de finalul sezonului ne mai desparte o singură etapă. Echipa lui Ion Nica a pierdut vineri, 30 mai 2014, pe propriul teren disputa cu liderul detașat al seriei: FC Voluntari. În fapt, dezamăgirea acestei înfrîngeri este cu atît mai mare cu cît ilfovenii sînt de multă vreme ca și promovați în Liga a II-a. Adrian Bălan a semnat unicul gol al partidei, voluntarii s-au impus cu 1-0, iar Viitorul Axintele a picat pe locul IV, la un punct în spatele ocupantei locului II, CS Ștefănești. Pentru a termina campionatul pe poziția secundă, alb-verzii trebuie să învingă în ultima etapă... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 12:10 (4375 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alcoolul l-a lăsat pe drumuri

Abateri disciplinare la Spitalul Slobozia

Alcoolul l-a lăsat pe drumuri

Prins în stare de ebrietate în timpul programului, un angajat de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost demis. Bărbatul lucra în cadrul Compartimentului Neutralizare Deșeuri a unității medicale și nu era la prima abatere de acest gen. «L-am iertat o dată, dar de data aceasta a întrecut măsura!» a fost replica managerul interimar Adrian Berbece.

Alcoolul te lasă șomer Spitalul Județean de Urgență Slobozia se confruntă cu probleme de personal dintre cele mai diverse. De la angajați pe bază de «contracte de muncă mascate», abonați în mod constant la sporuri salariale ilegale,... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 11:05 (6502 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Memorialul «Mihai Ioniță», la prima ediție

În perioada 29 mai 2014-1 iunie 2014, Clubul TenisCon a organizat la Slobozia prima ediție a Memorialului «Mihai Ioniță», turneu adresat veteranilor, prin care reprezentanții Clubului au dorit să aducă un omagiu regretatului om de afaceri care, printre altele, s-a implicat foarte mult și în activitățile sportive. La competiție au participat mai bine de 50 de sportivi din Ialomița, dar și din alte județe, cum ar fi Brăila sau Vrancea. La categoria +30 ani s-a impus Cătălin Condei, tenismen venit din Brăila. Cătălin Trandafir, de la TenisCon, a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la categoria +45 de ani, în vreme ce la +55 ani laurii au fost smulși de focșăneanul Vasile Pavel. La +60 de... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 10:15 (6638 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Suntem permanent la dispoziția asiguraților!»

Mihai Geantă, directorul Casei Județene de Asigurări de Sănătate

«Sîntem permanent la dispoziția asiguraților!»

La sfîrșitul săptămînii precedente, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a organizat o conferință de presă în care a anunțat iminentele modificări care urmează să apară în noul contract-cadru care reglementează condițiile acordării asistenței medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2014-2015. Potrivit declarațiilor directorului instituției, Mihai Geantă, noul contract-cadru va fi unul în beneficiul populației, destinat îmbunătățirii serviciilor medicale.

Bilanț pozitiv pentru Ialomița
Vineri, 23 mai 2014, directorul Casei Județene de Asigurări... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 09:40 (3377 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Micii fotbaliști de la CSS au câștigat «Cupa Municipiului Slobozia»

Micii fotbaliști de la CSS au cîștigat «Cupa Municipiului Slobozia»

Sportul s-a regăsit la loc de cinste în cadrul acțiunilor organizate cu ocazia «Zilelor Sloboziei». Cum era de așteptat, un loc important l-a ocupat fotbalul. Atmosferă de mare eveniment fotbalistic pe «1 Mai», în dimineața de duminică, 1 iunie 2014. Cupa «Municipiului Sloboziei» a aliniat la start trupe de mici fotbaliști de la Portul Călărași, CSS Slobozia și două echipe ale CSM Unirea, una condusă de Ion Ionescu, iar cealaltă de Adrian Cristea. În tribune au luat loc peste 500 de spectatori, mai pătimași decît la meciurile celor mari. A fost prezentă toată conducerea Unirii, inclusiv primarul Alexandru Stoica. Primul meci i-a opus pe CSS Slobozia și Portul Călărași, gazdele trecînd cu 5-4 după... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 08:20 (4901 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Micuța poloneză» s-a ridicat la cer

«Micuța poloneză» s-a ridicat la cer

După o îndelungată suferință, încercările Alexandrei Aron din Slobozia de a lupta cu boala s-au sfîrșit. Diagnosticată cu o tumoare cerebrală în urmă cu 6 ani, tînăra a trecut în neființă luni, 2 iunie 2014, după-amiază. Dumnezeu să o odihnească în pace!

O luptătoare pentru Rai
Cea mai mare dorință a «micuței poloneze» era să se vindece. Se lupta cu boala de 6 ani. Simbol al dorinței de viață, Alexandra și-a demonstrat sieși și lumii întregi că este o luptătoare înnăscută. Eforturile ei de a supraviețui unei boli necruțătoare au fost imense. Zeci de ore de operații pe creier,... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 07:10 (10495 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

În slujba pantofilor de 44 de ani

În slujba pantofilor de 44 de ani

E magazin mic, ascuns pe un gang de pe Matei Basarab, în jumătatea orașului. La prima vedere, nu are nimic special. Poate doar sloganul: «Cine nu vrea calitate, să meargă în altă parte!». Însă, acolo o găsiți, zîmbitoare, politicoasă, atentă, niciodată obosită.... Și de  44 de ani în slujba pantofilor! O viață de om și o slujbă care, susține doamna Mariana Ștefănoiu, i-a plăcut de cînd se știe. «Pentru că toată viața mea am vîndut pantofi din piele, nu înlocuitori cum se fac acum peste tot!».

O poveste care începe în 1970
Doamna Mariana Ștefănoiu vinde pantofi. Nimic special... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 06:30 (6830 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Ciupercă peticește viitorul județului

Dormiți liniștiți, președintele veghează!

Administrația Ciupercă peticește viitorul județului

Săptămîna trecută, în pragul alegerilor europarlamentare, a avut loc o nouă ședință de Consiliu Județean. Considerată o ședință «tehnică», întîlnirea consilierilor județeni s-a concentrat asupra problemelor care țin de bucătăria internă a administrației județene. Printre cele 10 proiecte aflate pe ordinea de zi a fost aprobat însă și unul care a generat de-a lungul timpului numeroase dezbateri și scandaluri publice. De asemenea, președintele Silvian Ciupercă a anunțat public că licitația pentru adjudecarea celor 495 hectare de teren destinate înființării de orezării a fost cîștigată de către Green Harvest.

Zece milioane pentru hardware și software... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 06:20 (4263 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

Gabriel Mușat (PP-DD), noul viceprimar «social-democrat» al Sloboziei!

Dreapta locală s-a coagulat strîmb

Gabriel Mușat (PP-DD), noul viceprimar «social-democrat» al Sloboziei!

Sîmbătă, 31 mai 2014, la orele 11,00, reprezentanții «Dreptei» locale au anunțat declanșarea unei inițiative care să permită «coagularea Dreptei» la Slobozia. Scopul declarat al acesteia îl reprezenta înlocuirea viceprimarului Valentin Băcanu și cîștigarea alegerilor din 2016 la Slobozia. «Puciul» a eșuat însă înainte de declanșarea acestuia! Reprezentantul PP-DD, Gabriel Mușat a trădat «cauza»...

O inițiativă care vine prea tîrziu
Sîmbătă, 31 mai 2014, la orele 11,00, la Hotelul Select din Slobozia, reprezentanții Dreptei locale au organizat o conferință de presă în care au anunțat... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2014, 12:30 (22687 vizualizări - 29 comentarii)

EVENIMENT

Salariații ULTEX, «masă de manevră» împotriva ziarului Independent

Joi, 29 mai 2014, la orele 10,00, în fața sediului Prefecturii Ialomița, s-a desfășurat un eveniment unic în istoria presei locale. La cererea expresă a patronului Vasile Nițescu, salariații Ultex SA Țăndărei-în insolvență au protestat împotriva publicației noastre, incriminîmd un articol publicat de noi în ediția print din 21 mai 2014 (vezi: http://www.independentonline.ro/2014/05/26/Ultex-Tandarei--vanduta--la-pachet--cu-datoriile-unor-investitori-moldoveni--10008). Reamintim că articolul se bazează pe informații publice și conține și punctul de vedere al conducerii societății...

Independent, inamicul public nr. 1... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2014, 16:10 (8047 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Tentativă de omor în comuna Ion Roată

La un pas de a-și ucide bunicii sub o ploaie de pumni

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au pus în mișcare acțiunea penală pe numele unui tînăr de 33 de ani din comuna ialomițeană Ion Roată. Acesta se face acuzat de faptul că și-a bătut bunicii pînă i-a băgat în spital. Bătrînii se află acum sub supraveghere medicală, iar tînărul a fost reținut pentru comiterea infracțiunii de «tentativă de omor». Dacă va fi găsit vinovat, potrivit Codului Penal în vigoare, agresorul riscă să petreacă după gratii între 10 și 20 de ani!

Bătrînețe chinuită
La începutul acestei luni, organele judiciare din Ialomița au intrat în alertă... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2014, 12:40 (7537 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
345 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Copuzu: Pui de barză rănit, salvat de polițiști

Un bărbat din localitatea Copuzu a sesizat Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița cu privire la faptul că a găsit un pui de barză rănit pe un drum public. Polițiștii din cadrul Biroului pentru ...[citește_toată_știrea]

11 August 2021, 16:40
(1979 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Perioada de depunere a cererilor de ajutor de stat în sectorul bovin s-a încheiat

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că marți, 10 august 2021, s-a încheiat perioada de depunere a cererilor de solicitare a ajutorului de stat pentru susținerea activității ...[citește_toată_știrea]

11 August 2021, 16:30
(7267 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 11 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10831, fiind înregistrate 3 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

11 August 2021, 16:10
(1861 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 4 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 10 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10828, fiind înregistrate 4 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

10 August 2021, 16:35
(2131 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bărbat înecat în Lacul Iezer

Slobozia: Bărbat înecat în Lacul Iezer

Marți, 10 august a.c., două echipaje din cadrul Gărzii de intervenție Slobozia au intervenit cu o ambulanță SMURD și o barcă pentru recuperarea unui cadavru care plutea pe apă. Acesta a fost scos la mal ...[citește_toată_știrea]

10 August 2021, 13:20
(2337 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Giurgeni

Accident la Giurgeni

Marți dimineața, 10 august a.c., în jurul orei 7,00, două echipaje de pompieri din Țăndărei au intervenit cu o descarcerare și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în comuna Giurgeni. În eveniment ...[citește_toată_știrea]

10 August 2021, 12:30
(2250 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni accident


Apartament în flăcări la Slobozia

Luni, 9 august a.c., în jurul orelor 16,00, pompierii din Slobozia au intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit într-un apartament situat la ultimul nivel al unui bloc cu 4 etaje din municipiul ...[citește_toată_știrea]

10 August 2021, 12:20
(2989 vizualizări - 1 comentariu)


Incendii de vegetație uscată la Fetești și Movilița

Luni, 9 august a.c., în jurul orelor 13,00, pompierii din cadrul Stației Fetești au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată produs pe raza municipiului Fetești. ...[citește_toată_știrea]

10 August 2021, 12:15
(2487 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 nou caz de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 9 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10824, fiind înregistrat 1 nou caz de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

9 August 2021, 17:20
(2870 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 8 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10823, fiind înregistrate 2 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

8 August 2021, 16:40
(1672 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 7 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10821, fiind înregistrate 2 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

7 August 2021, 16:55
(2298 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric!

În perioada 9-13 august 2021, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în localitățile ...[citește_toată_știrea]

6 August 2021, 18:10
(5542 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 6 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10819, fiind înregistrate 2 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

6 August 2021, 16:15
(1789 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de solicitare a ajutorului de stat pentru susținerea activității crescătorilor din sectorul bovin

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește fermierilor că, până la data de 10 august 2021 inclusiv, pot depune cereri de solicitare a ajutorului de stat pentru susținerea activității ...[citește_toată_știrea]

6 August 2021, 15:10
(7259 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

Ca urmare a avertizărilor meteorologice de Cod Portocaliu pentru județele Constanța, Călărași, Ialomița și Prahova, emise de Administrația Națională de Meteorologie, manifestate prin averse ...[citește_toată_știrea]

6 August 2021, 14:50
(3306 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Portocaliu de instabilitate atmosferică

Ialomița: Cod Portocaliu de instabilitate atmosferică

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod Portocaliu de instabilitate atmosferică pentru 9 județe din țară, printre care și Ialomița. Avertizarea este valabilă până ...[citește_toată_știrea]

6 August 2021, 14:15
(2615 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier produs pe DN1D, în comuna Bărbulești

Accident rutier produs pe DN1D, în comuna Bărbulești

Pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină vineri, 6 august a.c., cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier în care au fost implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

6 August 2021, 12:10
(2817 vizualizări - 2 comentarii)


Jumătate din Ialomița, sub Cod Portocaliu de vijelii puternice, grindină și averse torențiale

Jumătate din Ialomița, sub Cod Portocaliu de vijelii puternice, grindină și averse torențiale

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, jumătate din județul Ialomița va fi sub incidența unui Cod Portocaliu de vijelii puternice, grindină de medii și mari dimensiuni și averse torențiale. ...[citește_toată_știrea]

5 August 2021, 19:10
(5129 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Mandat de executare a pedepsei, pus în aplicare de polițiști

Polițiștii din Ion Roată au desfășurat o acțiune privind identificarea persoanelor care se sustrag de la executarea pedepselor privative de libertate. Cu această ocazie a fost identificat un bărbat, de ...[citește_toată_știrea]

5 August 2021, 17:45
(5965 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorhe Doja: La volan, fără permis de conducere

Un tânăr de 27 de ani, domiciliat în Slobozia, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost prins la volan fără permis de conducere. În ziua miercuri, 4 august a.c., acesta a fost oprit pentru un control de ...[citește_toată_știrea]

5 August 2021, 17:40
(1914 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Acordare plăți în avans-Campania 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, începând cu data de 18 octombrie 2021, va demara Campania de plată în avans pentru fermierii care au depus Cereri unice de plată ...[citește_toată_știrea]

5 August 2021, 16:35
(2460 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 4 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 5 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10817, fiind înregistrate 4 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

5 August 2021, 16:20
(2427 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 4 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10813, fiind înregistrate 3 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

4 August 2021, 17:35
(2189 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: La furat de lemne

În cursul zilei de marți, 3 august a.c., polițiști din cadrul Secției Rurale Coșereni au depistat, în flagrant, pe raza localității Bărcănești, doi bărbați, în vârstă de 44 și 54 de ani, din Bărcănești ...[citește_toată_știrea]

4 August 2021, 17:25
(3091 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,41%, rata șomajului în iunie 2021

La sfârșitul lunii iunie 2021, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4133 șomeri (din care 1835 femei), rata șomajului fiind de 4,41%, cu 0,07 puncte ...[citește_toată_știrea]

4 August 2021, 14:35
(1488 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Bărbat posibil înecat în râul Ialomița

Intervenție a pompierilor din Urziceni, pe maul râului Ialomița, în zona localității Manasia, în ziua de marți, 3 august 2021. Aceștia intervin în cazul unui bărbat posibil înecat în apele Ialomiței. Se ...[citește_toată_știrea]

3 August 2021, 19:40
(3711 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Doi morți în urma unui accident rutier

Coșereni: Doi morți în urma unui accident rutier

Grav accident rutier petrecut în după-amiaza zilei de marți, 3 august a.c., în zona localității Coșereni. Doi oameni au murit pe loc după ce o mașină s-a lovit puternic de un autocamion. De asemenea, una ...[citește_toată_știrea]

3 August 2021, 19:30
(2394 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 7 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 3 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10810, fiind înregistrate 7 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

3 August 2021, 16:35
(3161 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 6 agust 2021-termen limită pentru depunerea Formularului 092

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 18:10
(1786 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 nou caz de COVID-19 în Ialomița

Luni, 2 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10803, fiind înregistrat 1 nou caz de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 17:05
(2715 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...