Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Procurorii DIICOT, pe urmele traficanților de canabis

Slobozia: Procurorii DIICOT, pe urmele traficanților de canabis

Descinderi în dimineața zilei de joi, 5 iunie 2014. Procurorii DIICOT au descins în patru locații, două din București și două din Slobozia, pentru a identifica tot atîția suspecți. În ceea ce le privește pe persoanele vizate de anchetatori, acestea se făceau vinovate de comiterea infracțiunii de trafic de droguri. Descinderile de la Slobozia ale procurorilor DIICOT s-au desfășurat în zona fostului Complex Comercial «Azur». Anchetatorii au vizat doi tineri din oraș care, alături de alți doi din București, reușiseră să creeze un grup infracțional organizat, a cărui activitate infracțională viza «traficul de droguri». Respectivii suspecți s-ar face vinovați de faptul că ar fi comercializat cantități... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2014, 13:40 (8065 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ex-primarul Emil Vlante, spaima contractelor de arendă

Primar penal post-festum la Sudiți

Ex-primarul Emil Vlante, spaima contractelor de arendă

Ialomița este județul tuturor posibilităților. Facsimilul pe care vi-l prezentăm alăturat dovedește cu prisosință acest lucru. După cum puteți observa, contractul de arendă din imagine este semnat de două ori de către ex-primarul localității Sudiți, Emil Vlante. Prima dată în calitate de arendaș, reprezentant al propriei societăți agricole, iar a doua oară în calitate de primar.

Un elefant se legăna...
Ex-primarul Emil Vlante este cunoscut ca un cal breaz pentru pasiunea sa pentru terenuri agricole. Un facsimil sosit pe adresa redacției confirmă însă faptul că, pe perioada în... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2014, 09:30 (10385 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O nouă generație de asistenți medicali se pregătește să îmbrace halatele albe

Școala Postliceală Sanitară Slobozia, după 24 de ani

O nouă generație de asistenți medicali se pregătește să îmbrace halatele albe

În urmă cu o săptămînă, Școala Postliceală Sanitară Slobozia a sărbătorit absolvirea celei de-a opta generații de asistenți generaliști. 30 de viitoare cadre medicale, din anul 3B, au ținut să le mulțumească profesorilor și «dirigintei» Gabriela Dumitrescu, marcînd evenimentul printr-un moment special. Între profesori și absolvenți s-au schimbat impresii despre cei 3 ani de studiu ajunși la final, s-au înmînat diplome de onoare și s-au ciocnit cupe de șampanie.

24 de ani de învățămînt postliceal sanitar la Slobozia
Anul acesta Școala Postliceală Sanitară Slobozia împlinește 2... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2014, 09:10 (10465 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Plăți ilegale de 1,6 milioane de lei la Spitalul Slobozia!

Camera de Conturi Ialomița confirmă

Plăți ilegale de 1,6 milioane de lei la Spitalul Slobozia!

Starea de ilegalitate constatată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia a devenit deja  o obișnuință. Recent încheiatul control al Camerei de Conturi Ialomița a scos la iveală alte nereguli, diferite de cele ale Corpului de Control al Ministerului Sănătății. Este vorba despre cheltuirea în mod ilegal a sumei de 1,6 milioane de lei. Conducerea actuală a unității medicale a declarat pentru Independent, că «plățile în valoare de 1,6 milioane lei au iz penal»...

Fraudă cu banii spitalului
De la începutul anului și pînă în prezent, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2014, 08:50 (7003 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Buget de 10,7 milioane de lei pentru școala ialomițeană

Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au dat recent publicității valoarea bugetului pe care unitatea l-a avut disponibil în anul școlar precedent. Potrivit estimărilor oficiale, conturile instituției au fost alimentate în 2013 cu suma de 10,7 milioane de lei. O mare parte dintre aceste fonduri au fost alocate susținerii elevilor defavorizați.

Bani pentru profesori și elevi Ca și în cazul altor instituții publice deconcentrate din Ialomița, Inspectoratul Școlar Județean a avut parte, în 2013, de un buget de criză. Oficialii din cadrul instituției au dat publicității... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2014, 07:45 (5013 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărbătorile Sloboziei, un bâlci de provincie

Sărbătorile Sloboziei, un bîlci de provincie

Cea de-a XIV-a ediție a Sărbătorilor Sloboziei a confirmat, indubitabil, o realitate greu de cosmetizat. Slobozia este doar un tîrg de provincie și, în pofida eforturilor organizatorilor, nu va reuși să depășească curînd acest statut. Aceasta este jumătatea goală a paharului. Cît despre jumătatea plină, anul acesta ea a fost umplută cu... apă de ploaie!
Evenimente multe, slobozeni puțini La prima vedere, Sărbătorile Sloboziei au reunit tot ce are mai bun orașul. De la spectacole de copii la evenimente sportive și de la evocări documentare la conferirea titlului de cetățean de onoare, nimic... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 18:15 (16742 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Istoria se repetă la Bentu

Alți bani, aceeași problemă

Istoria se repetă la Bentu

De două săptămîni, digul din zona Bentu, aflat la kilometrul 34 al Brațului Borcea, a intrat din nou în atenția autorităților ialomițene. Construcția care protejează Balta Ialomiței de apele Dunării dă iar bătăi de cap oficialilor județeni. Reparat în urmă cu un an ca urmare a eroziunilor, digul se confruntă și de această dată cu aceeași problemă. Doar că acum porțiunea afectată de ape este mai extinsă, iar fondurile necesare pentru reparații sînt o idee mai mari. Șantierul de la Bentu, deschis în 2013, a «înghițit» 2 milioane de lei din fonduri guvernamentale, iar acum pentru plata unor lucrări similare cu cele din anul anterior ar mai fi nevoie de încă 1 milion. Și cum fără supraveghere de la... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 16:05 (3925 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

«3 din 6» pe traseul Bacău-Clinceni

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

«3 din 6» pe traseul Bacău-Clinceni

«Unirea Slobozia este o echipă care a învățat să joace fiecare meci cu gîndul la victorie. De aceea în cele 3 jocuri care ne-au mai rămas de disputat în acest sezon ne propunem să cîștigăm toate punctele!» ne declara antrenorul Adrian Mihalcea la finele partidei cu CSM Iași. 2 dintre anunțatele 3 confruntări s-au petrecut în săptămîna care tocmai s-a încheiat. Unirea a vrut victoria în amîndouă întîlnirile, dar s-a întîmplat doar într-una. Una peste alta, echipa noastră «nu are nicio șansă» de a termina mai jos de locul patru. Prin urmare, putem conchide că 2013-2014 a fost cel mai bun sezon din istoria fotbalului slobozean.

Moldova cucerită de Soare... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 15:30 (6831 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Accident suspect la Policlinica Urziceni

Mortul este întotdeauna de vină

Accident suspect la Policlinica Urziceni

Săptămîna precedentă, pe șantierul deschis la Policlinica din Urziceni a murit un om. Potrivit martorilor oculari, după ce a lucrat pe parcursul întregii zile în șantier, Lepădatu Ispas a acuzat dureri de stomac, iar la puțin timp a murit sub ochii colegilor. La sosirea paramedicilor SMURD, susțin aceiași martori oculari, firma de construcții angajată de Primărie pentru «lucrări de igienizare» a dispărut. Patronul firmei, Costel Dumitrache, susține că mortul era pe șantier pentru un interviu de angajare. Varianta sa este susținută și de către inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița. Ancheta polițiștilor susține însă contrariul!

Infarct pe scările Policlinicii Urziceni... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 13:15 (10025 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele

Alb-verzii au pierdut în fața liderului

Ialomițenii de la Viitorul Axintele au probleme tot mai mari în a-și îndeplini obiectivul, ocuparea locului II, acum cînd de finalul sezonului ne mai desparte o singură etapă. Echipa lui Ion Nica a pierdut vineri, 30 mai 2014, pe propriul teren disputa cu liderul detașat al seriei: FC Voluntari. În fapt, dezamăgirea acestei înfrîngeri este cu atît mai mare cu cît ilfovenii sînt de multă vreme ca și promovați în Liga a II-a. Adrian Bălan a semnat unicul gol al partidei, voluntarii s-au impus cu 1-0, iar Viitorul Axintele a picat pe locul IV, la un punct în spatele ocupantei locului II, CS Ștefănești. Pentru a termina campionatul pe poziția secundă, alb-verzii trebuie să învingă în ultima etapă... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 12:10 (4376 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alcoolul l-a lăsat pe drumuri

Abateri disciplinare la Spitalul Slobozia

Alcoolul l-a lăsat pe drumuri

Prins în stare de ebrietate în timpul programului, un angajat de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost demis. Bărbatul lucra în cadrul Compartimentului Neutralizare Deșeuri a unității medicale și nu era la prima abatere de acest gen. «L-am iertat o dată, dar de data aceasta a întrecut măsura!» a fost replica managerul interimar Adrian Berbece.

Alcoolul te lasă șomer Spitalul Județean de Urgență Slobozia se confruntă cu probleme de personal dintre cele mai diverse. De la angajați pe bază de «contracte de muncă mascate», abonați în mod constant la sporuri salariale ilegale,... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 11:05 (6502 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Memorialul «Mihai Ioniță», la prima ediție

În perioada 29 mai 2014-1 iunie 2014, Clubul TenisCon a organizat la Slobozia prima ediție a Memorialului «Mihai Ioniță», turneu adresat veteranilor, prin care reprezentanții Clubului au dorit să aducă un omagiu regretatului om de afaceri care, printre altele, s-a implicat foarte mult și în activitățile sportive. La competiție au participat mai bine de 50 de sportivi din Ialomița, dar și din alte județe, cum ar fi Brăila sau Vrancea. La categoria +30 ani s-a impus Cătălin Condei, tenismen venit din Brăila. Cătălin Trandafir, de la TenisCon, a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la categoria +45 de ani, în vreme ce la +55 ani laurii au fost smulși de focșăneanul Vasile Pavel. La +60 de... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 10:15 (6638 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Suntem permanent la dispoziția asiguraților!»

Mihai Geantă, directorul Casei Județene de Asigurări de Sănătate

«Sîntem permanent la dispoziția asiguraților!»

La sfîrșitul săptămînii precedente, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a organizat o conferință de presă în care a anunțat iminentele modificări care urmează să apară în noul contract-cadru care reglementează condițiile acordării asistenței medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2014-2015. Potrivit declarațiilor directorului instituției, Mihai Geantă, noul contract-cadru va fi unul în beneficiul populației, destinat îmbunătățirii serviciilor medicale.

Bilanț pozitiv pentru Ialomița
Vineri, 23 mai 2014, directorul Casei Județene de Asigurări... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 09:40 (3377 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Micii fotbaliști de la CSS au câștigat «Cupa Municipiului Slobozia»

Micii fotbaliști de la CSS au cîștigat «Cupa Municipiului Slobozia»

Sportul s-a regăsit la loc de cinste în cadrul acțiunilor organizate cu ocazia «Zilelor Sloboziei». Cum era de așteptat, un loc important l-a ocupat fotbalul. Atmosferă de mare eveniment fotbalistic pe «1 Mai», în dimineața de duminică, 1 iunie 2014. Cupa «Municipiului Sloboziei» a aliniat la start trupe de mici fotbaliști de la Portul Călărași, CSS Slobozia și două echipe ale CSM Unirea, una condusă de Ion Ionescu, iar cealaltă de Adrian Cristea. În tribune au luat loc peste 500 de spectatori, mai pătimași decît la meciurile celor mari. A fost prezentă toată conducerea Unirii, inclusiv primarul Alexandru Stoica. Primul meci i-a opus pe CSS Slobozia și Portul Călărași, gazdele trecînd cu 5-4 după... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 08:20 (4902 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Micuța poloneză» s-a ridicat la cer

«Micuța poloneză» s-a ridicat la cer

După o îndelungată suferință, încercările Alexandrei Aron din Slobozia de a lupta cu boala s-au sfîrșit. Diagnosticată cu o tumoare cerebrală în urmă cu 6 ani, tînăra a trecut în neființă luni, 2 iunie 2014, după-amiază. Dumnezeu să o odihnească în pace!

O luptătoare pentru Rai
Cea mai mare dorință a «micuței poloneze» era să se vindece. Se lupta cu boala de 6 ani. Simbol al dorinței de viață, Alexandra și-a demonstrat sieși și lumii întregi că este o luptătoare înnăscută. Eforturile ei de a supraviețui unei boli necruțătoare au fost imense. Zeci de ore de operații pe creier,... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 07:10 (10495 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

În slujba pantofilor de 44 de ani

În slujba pantofilor de 44 de ani

E magazin mic, ascuns pe un gang de pe Matei Basarab, în jumătatea orașului. La prima vedere, nu are nimic special. Poate doar sloganul: «Cine nu vrea calitate, să meargă în altă parte!». Însă, acolo o găsiți, zîmbitoare, politicoasă, atentă, niciodată obosită.... Și de  44 de ani în slujba pantofilor! O viață de om și o slujbă care, susține doamna Mariana Ștefănoiu, i-a plăcut de cînd se știe. «Pentru că toată viața mea am vîndut pantofi din piele, nu înlocuitori cum se fac acum peste tot!».

O poveste care începe în 1970
Doamna Mariana Ștefănoiu vinde pantofi. Nimic special... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 06:30 (6830 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Ciupercă peticește viitorul județului

Dormiți liniștiți, președintele veghează!

Administrația Ciupercă peticește viitorul județului

Săptămîna trecută, în pragul alegerilor europarlamentare, a avut loc o nouă ședință de Consiliu Județean. Considerată o ședință «tehnică», întîlnirea consilierilor județeni s-a concentrat asupra problemelor care țin de bucătăria internă a administrației județene. Printre cele 10 proiecte aflate pe ordinea de zi a fost aprobat însă și unul care a generat de-a lungul timpului numeroase dezbateri și scandaluri publice. De asemenea, președintele Silvian Ciupercă a anunțat public că licitația pentru adjudecarea celor 495 hectare de teren destinate înființării de orezării a fost cîștigată de către Green Harvest.

Zece milioane pentru hardware și software... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2014, 06:20 (4263 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

Gabriel Mușat (PP-DD), noul viceprimar «social-democrat» al Sloboziei!

Dreapta locală s-a coagulat strîmb

Gabriel Mușat (PP-DD), noul viceprimar «social-democrat» al Sloboziei!

Sîmbătă, 31 mai 2014, la orele 11,00, reprezentanții «Dreptei» locale au anunțat declanșarea unei inițiative care să permită «coagularea Dreptei» la Slobozia. Scopul declarat al acesteia îl reprezenta înlocuirea viceprimarului Valentin Băcanu și cîștigarea alegerilor din 2016 la Slobozia. «Puciul» a eșuat însă înainte de declanșarea acestuia! Reprezentantul PP-DD, Gabriel Mușat a trădat «cauza»...

O inițiativă care vine prea tîrziu
Sîmbătă, 31 mai 2014, la orele 11,00, la Hotelul Select din Slobozia, reprezentanții Dreptei locale au organizat o conferință de presă în care au anunțat... [citește_tot_articolul]

31 Mai 2014, 12:30 (22687 vizualizări - 29 comentarii)

EVENIMENT

Salariații ULTEX, «masă de manevră» împotriva ziarului Independent

Joi, 29 mai 2014, la orele 10,00, în fața sediului Prefecturii Ialomița, s-a desfășurat un eveniment unic în istoria presei locale. La cererea expresă a patronului Vasile Nițescu, salariații Ultex SA Țăndărei-în insolvență au protestat împotriva publicației noastre, incriminîmd un articol publicat de noi în ediția print din 21 mai 2014 (vezi: http://www.independentonline.ro/2014/05/26/Ultex-Tandarei--vanduta--la-pachet--cu-datoriile-unor-investitori-moldoveni--10008). Reamintim că articolul se bazează pe informații publice și conține și punctul de vedere al conducerii societății...

Independent, inamicul public nr. 1... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2014, 16:10 (8047 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Tentativă de omor în comuna Ion Roată

La un pas de a-și ucide bunicii sub o ploaie de pumni

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au pus în mișcare acțiunea penală pe numele unui tînăr de 33 de ani din comuna ialomițeană Ion Roată. Acesta se face acuzat de faptul că și-a bătut bunicii pînă i-a băgat în spital. Bătrînii se află acum sub supraveghere medicală, iar tînărul a fost reținut pentru comiterea infracțiunii de «tentativă de omor». Dacă va fi găsit vinovat, potrivit Codului Penal în vigoare, agresorul riscă să petreacă după gratii între 10 și 20 de ani!

Bătrînețe chinuită
La începutul acestei luni, organele judiciare din Ialomița au intrat în alertă... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2014, 12:40 (7537 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
321 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Finala concursului «Zărzărică, Zărzărea», desfășurată la Slobozia

Vineri, 25 mai 2018, Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița va găzdui finala celei de a 26-a ediții a concursului de folclor «Zărzărică, Zărzărea». În competiție vor intra cele mai bune ansambluri ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 19:55
(4259 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița la «Zilele Sloboziei»

Verificări amănunțite în rândurile comercianților de produse alimentare care au participat la manifestările dedicate «Zilelor Sloboziei». Inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 19:40
(3904 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

Servicii Publice Slobozia SRL
cu sediul în str. Lujerului, nr. 3,
loc. Slobozia, jud. Ialomița

angajează paznic
cu atestat de pază, cu normă întreagă,
pentru punctul de lucru
Cimitirul Uman Bora
Relații la telefon 0735/309.947

22 Mai 2018, 11:05


Slobozia: Și-a petrecut noaptea în canalul în care a căzut

Slobozia: Și-a petrecut noaptea în canalul în care a căzut

Un bărbat de 65 de ani, din Slobozia, și-a petrecut noaptea trecută în canalul pluvial în care a căzut, neputând să iasă de acolo. Canalul se află situat la marginea Sloboziei, într-o zonă foarte puțin ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2018, 14:59
(7441 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, E-Distribuție Dobrogea SA anunță faptul că, în perioada 21-26 mai 2018, în localitățile Munteni Buzău, Gârbovi, Nicolești ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 18:50
(5787 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Măsuri pentru ecocondiționalitate

Agenția de Plăți și Intervenție în Agricultură informează cu privire la faptul că pe site-ul instituției, ce poate fi accesat la adresa www.apia.org.ro a fost lansat «Ghidul fermierului ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 18:05
(6027 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Doi bărbați, în vârstă de 47 și 48 de ani, cu domiciliile în Fetești și Giurgeni, au fost sancționați de polițiști, fiind prinși pescuind ilegal în apele Brațului Borcea al Dunării. Aceștia foloseau unelte ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 17:40
(3901 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: 3 bombe au fost descoperite la groapa de gunoi

Săveni: 3 bombe au fost descoperite la groapa de gunoi

Pirotehniștii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au ridicat  de la groapa de gunoi a comunei Săveni 3 elemente de muniție rămase neexplodate, de calibrul 152 mm. Alte două proiectile ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 15:52
(4767 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Olanda

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES, oferă 75 de locuri de muncă sezoniere în agricultură, de «muncitori în grădinărit-25 posturi», «procesori bulbi ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 12:40
(3871 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Competiția micilor pompieri

Elevii de gimnaziu din 4 localități ialomițene au participat joi, 17 mai 2018, la faza județeană a concursului «Prietenii Pompierilor». Competiția s-a desfășurat în incintele Liceului de Arte «Ionel Perlea ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2018, 18:20
(3615 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități preventive, susținute de polițiști

Efecte de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița efectuează în aceste zile acțiuni preventive în școlile și grădinițele din județ. Scopul activităților este acela de a le ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2018, 18:05
(4735 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat marți, 15 mai a.c., un ialomițean, de 45 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice fără a poseda permis de conucere pentru vreo categorie de autovehicule ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2018, 17:10
(3486 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat de polițiștii ialomițeni

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au depistat un bărbat, de 42 de ani, din Fetești, pe numele căruia exista un mandat european de arestare ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2018, 16:45
(6483 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere

La sfârșitul lunii aprilie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5655 șomeri, din care 840 șomeri indemnizați, respectiv 4815 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2018, 18:15
(3377 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferiță din Urziceni, prinsă la volan cu 145 km/h în afara localității

O tânără de 33 de ani a rămas fără permis după ce a fost prinsă conducând pe DN21, în afara localității Drajna, cu 145 km/h. Mai mult, șoferița transporta scule electrice pentru care nu avea documente legale ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2018, 12:18
(7006 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Pelerinaj la moaștele Sfântului Ierarh Nicolae

Eveniment religios la Catedrala din Urziceni. În perioada 18-22 mai 2018, în incinta sfântului lăcaș de cult vor fi aduse moaștele Sfântului Ierarh Nicolae, de la Biserica «Sfântul Gheorghe Nou» din București ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 21:10
(6302 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Elevii și-au demonstrat abilitățile de salvatori

Echipajele de elevi din 4 școli și licee din județul Ialomița s-au întrecut în cadrul concursului «Cu viața mea apăr viața», competiție organizată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița anual ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 19:10
(11833 vizualizări - 0 comentarii)


Concurs cu teme religioase la Urziceni

Protopopiatul Urziceni a organizat cea de a 15-a ediție a concursului cu teme religioase «Te Deum Laudamus». În competiție s-au întrecut elevi din Urziceni, Jilavele, Valea Măcrișului și Grindu, care au ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 18:40
(4282 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Movilița

Pompierii din Urziceni au intervenit pentru descarcerarea unui bărbat de 68 de ani, implicat într-un accident rutier. Evenimentul s-a produs în zona localității Movilița, acolo unde conducătorul auto a ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 18:20
(4923 vizualizări - 0 comentarii)


Încep «Zilele Municipiului Slobozia», ediția a XVIII-a

Luni, 14 mai 2018, se deschid manifestările dedicate «Zilelor Municipiului Slobozia». Ca și în edițiile precedente, autoritățile locale au pregătit și în acest an competiții dedicate copiilor, spectacole ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 14:55
(9763 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Movilița. Patru suspecți au fost reținuți!

Polițiștii din Ilfov au efectuat în dimineața zilei de joi, 10 mai a.c.,  4 percheziții domiciliare la tot atâția suspecți, acuzați de furturi prin metoda «Sinești». Aceștia ar fi sustras mai multe ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 11:10
(9792 vizualizări - 0 comentarii)


Cai transportați fără documente, depistați de DSVSA Ialomița

Vineri, 4 mai 2018, consilierii din cadrul DSVSA Ialomița au verificat două autoutilitare ce transportau 15 cabaline de la Slobozia către Mizil. Controlul a urmărit aspecte privind identificarea animalelor ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2018, 18:10
(3416 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

PREMIER
Transport Auto SRL
angajează
șoferi profesioniști,
categ. C+E,
cu minim de experiență

salariu atractiv
Relații la sediul firmei
Șos. Brăilei, nr. 5, Slobozia
telefon 0733/449.841

8 Mai 2018, 18:05


ISU Ialomița atenționează asupra elementelor de muniție neexplodată găsite

ISU Ialomița atenționează asupra elementelor de muniție neexplodată găsite

Pe tot teritoriul țării regăsim și astăzi elemente de muniție neexplodată (grenade, proiectile, bombe de aviație etc.) care datează din timpul războaielor mondiale. Ele au fost aruncate atunci și, din diverse ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2018, 18:00
(7298 vizualizări - 0 comentarii)


alătură-te echipei noastre!

căutăm fete frumoase,
responsabile, dicție bună,
minim talent actoricesc,
prezență scenică,
domiciliul în Slobozia,
disponibilitate maximă în week-end
pentru interpretarea
URSITOAREI BUNE
în scenete pentru botez și nuntă
dacă dorești să faci parte
din echipa noastră,
contactează-ne
la telefon 0762/608.918

8 Mai 2018, 17:15


Hoți din Movilița, reținuți

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Coșereni au identificat doi bărbați de 31, respectiv 46 de ani, bănuți de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Persoanele bănuite au fost reținute pe bază ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2018, 17:10
(4906 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferul spaniol care a provocat accidentul de la Stelnica, arestat preventiv

Luni, 7 mai a.c., un bărbat de 65 de ani a fost arestat preventiv pentru săvârșirea infracțiunilor de «ucidere din culpă», «vătămare corporală din culpă» și «conducere a unui autovehicul ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2018, 17:05
(5749 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Nepoată și bunică, ucise de un șofer spaniol

Grav accident rutier petrecut în comuna ialomițeană Stelnica, în cursul serii de duminică, 6 mai 2018. O fetiță de 8 ani și bunica ei, în vârstă de 58 de ani, au murit pe loc după ce au fost călcate de ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2018, 17:39
(8027 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Incendiu la o casă în construcție

Flăcările au cuprins o casă, aflată în construcție, în data de duminică, 6 mai 2018, în jurul orei 11,00, în condițiile manifestării unor rafale de vânt puternice. Pompierii de la Garda de Intervenție ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2018, 15:45
(4802 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Ialomița: Animale salvate de pompieri

3 apeluri pentru salvarea a două bovine și a unei cabaline s-au primit la sfârșitul săptămânii precedente de la cetățeni. Dacă în cazul a două bovine, una căzută într-un șanț din comuna Dridu, iar alta ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2018, 15:35
(4436 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...