Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomițenii au înghițit 300 de mii de doze de antibiotice

Statistica ultimelor 3 luni

Ialomițenii au înghițit 300 de mii de doze de antibiotice

La finalul sezonului rece, specialiștii în sănătate publică prezintă un raport privind numărul de medicamente prescrise de medici și costurile aferente tratamentelor. Cele mai multe rețete au fost eliberate persoanelor care au suferit de viroze respiratorii. În lupta contra infecțiilor respiratorii, ialomițenii au înghițit 300 mii de doze de antibiotice, pentru care s-a plătit suma de 400 mii de lei...

Sezonul îmbolnăvirilor Potrivit medicilor Spitalului Județean de Urgență Slobozia, în lunile ianuarie și februarie ale acestui an, numărul cazurilor de viroze respiratorii a fost mai... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2014, 14:20 (4185 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Feteștiul, la primul punct în 2014

Rapid Fetești a primit sîmbătă, 5 aprilie 2014, vizita ilfovenilor de la Gloria Popești Leordeni. A fost un meci lipsit de spectaculozitate, vîntul contribuind din plin la stricarea jocului. S-a terminat 0-0, iar feteștenii se pot lăuda cu primul punct obținut în acest an. Gigel Stoica a folosit următoarea formulă de joc: Călugăru-Enică, Stoicescu, Țonea, Pioaru-Tarnovschi (Uruc), Ivan, Ureche (Alexandru), Albuț-Marcu, Neculai. Cealaltă echipă ialomițeană angrenată în competiția Ligii a III-a, Viitorul Axintele, a obținut vineri, 4 aprilie 2014, doar un egal pe teren propriu cu CS Ștefănești. Trupa lui Ion Nica a avut meciul în mînă, mai cu seamă din minutul 70 cînd, scăpat singur spre poartă... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2014, 13:25 (9567 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean Slobozia are din nou tomograf

Spitalul Județean Slobozia are din nou tomograf

În urmă cu o săptămînă, tomograful Spitalului Județean de Urgență Slobozia a fost repornit. Aparatul a fost nefuncțional timp de 6 săptămîni, ca urmare a unei defecțiuni la componenta principală a instalației, cupola CT. Cheltuielile de reparație au costat 292 mii de lei, banii fiind acordați de Consiliul Județean Ialomița. În următoarea perioadă, instituția în administrarea căreia se află cel mai mare spital din județ va investi alți 100 mii de euro pentru achiziționarea de aparate de radiologie.

Activitatea spitalului, paralizată Computerul Tomograf al Spitalului Județean de Urgență... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2014, 12:10 (13741 vizualizări - 15 comentarii)

SPORT

Handbal, CSS Slobozia

Elevele lui Marian Simion au promovat în faza următoare

În intervalul 2-6 aprilie 2014, la Giurgiu s-a desfășurat Turneul semifinal I, seria I din cadrul Campionatului Național de Handbal Feminin Junioare I. CSS Slobozia a făcut la această competiție o figură frumoasă, bucurîndu-se de aprecierea asistenței. Cu două victorii în 5 meciuri, elevele antrenorului Marian Simion au ocupat locul IV, obținînd astfel calificarea în Turneul semifinal 2. Rezultatele au fost următoarele: 29-32 cu CSS Galați, 29-23 cu CSS 6 București, 19-24 cu CSS 2 București, 21-23 cu LPS Iași și 31-18 cu HC Buhuși. Surpriza din lotul deplasat de CSS la acest turneu a constituit-o Elena Andrei. Deși este la bază portar, Elena a fost folosită în postura de jucătoare de cîmp pentru... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2014, 11:20 (6536 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

20 de voluntari au donat sânge pentru a sprijini copiii orfani

Acțiune umanitară la Centrul de Transfuzii Sanguine Slobozia

20 de voluntari au donat sînge pentru a sprijini copiii orfani

Proaspăt înființată, Asociația «Sprijin pentru Cetățeni» a demarat deja prima campanie umanitară. Sub sloganul «Sîngele salvează zîmbete», 20 de voluntari din cadrul ONG «Sprijin pentru Cetățeni» au venit la Centrul de Transfuzii Sanguine pentru a dona sînge. Cu bonurile de masă pe care le-au primit, aceștia au cumpărat jucării și alimente pentru copiii instituționalizați la Centrul de Plasament Nr. 2. Acțiunea demarată la Slobozia se va extinde în alte 5 județe din țară...

Tinerii, exemple pentru noi toți
Asociația «Sprijin pentru Cetățeni» este cea mai nouă ONG înființată la... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2014, 10:35 (6433 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Andreea Elena Ilie, campioană națională la săritura în lungime

Andreea Elena Ilie, campioană națională la săritura în lungime

Elevă a Clubului Sportiv Școlar Slobozia, Andreea Elena Ilie a devenit la finele săptămînii precedente campioană națională la săritura în lungime. La cei 11 ani ai săi, sportiva noastră a reușit performanța de a sări 4,82 de metri. Pe lîngă medalia obținută, atleta și-a doborît și recordul personal, de 4,50 metri. Alături de alți 100 de copii din întreaga țară, Andreea Elena Ilie de la CSS Slobozia a participat duminică, 6 aprilie 2014, la Campionatul Național de Atletism, organizat la București și destinat categoriei «Copii 2». Înscrisă la proba de săritură în lungime, Andreea a reușit performanța de a deveni campioană națională. Ea a sărit la groapa cu nisip 4,82 de metri. «Este un premiu foarte... [citește_tot_articolul]

7 Aprilie 2014, 09:05 (10855 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Parcul Industrial de la Slobozia face valuri

Drept ca funia-n sac!

Parcul Industrial de la Slobozia face valuri

De cum s-a topit zăpada, lucrările la finalizarea noului Parc Industrial al orașului au luat un nou avînt. Ce nu s-a putut realiza în termenele contractuale prevăzute a fost realizat la foc automat, în mai puțin de o lună. Oficialii locali susțin că «așa este contractul!». La fața locului însă, arterele de circulație ale noului Parc Industrial seamănă cu valurile mării într-o zi cu briză ușoară. Da, aveți dreptate! Se putea și mai rău...

Parcul industrial
La sfîrșitul săptămînii precedente, lucrările la noul Parc Industrial al Sloboziei se derulau într-un ritm suspect de alert... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2014, 16:55 (7141 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița pariază pe cultura orezului

O nouă prioritate economică marca Ciupercă

Consiliul Județean Ialomița pariază pe cultura orezului

Începînd cu săptămîna trecută, economia agricolă a Ialomiței se bazează pe cultura orezului. Declarațiile au fost făcute de către oficialii județeni în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean Ialomița. Potrivit acestora, tot mai mulți investitori sînt interesați de susținerea acestei culturi. Pentru a satisface cererea «în creștere», administrația județeană este dispusă să concesioneze peste 500 de hectare de teren în zona Giurgeni...

Idei crețe de investiții administrative
Ideea exploatării superioare a celor peste 8600 de hectare de teren aflate în proprietatea privată... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2014, 15:35 (8336 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Fără vlagă

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Unirea Tîrlungeni 1-2

Fără vlagă

Să ajungi în decurs de 3 zile să bați Rapidul la ea acasă și să te bată Tîrlungeniul la tine acasă reprezintă o performanță greu de realizat și pentru cel mai rotund balon din fotbal. Unirea a jucat bine cu Rapidul, n-a făcut-o rău nici cu Tîrlungeniul, dar a părut lipsită de vlagă și determinare. Singura constantă a reprezentat-o Măstăcan, acest Duckadam al Sloboziei pe care nu îl bate nimeni de la 11 metri, dar îl doboară letargia propriilor apărători.

Noi cu dominarea, ei cu golurile Unirea Slobozia a fost peste Unirea Tîrlungeni din startul meciului. Brașovenii s-au așezat pe două... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2014, 14:10 (5189 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: O nouă finanțare pentru Spitalul Județean

Slobozia: O nouă finanțare pentru Spitalul Județean

Din lista de proiecte aprobate la ședința din 28 martie 2014, de remarcat ar fi și proiectul care a vizat aprobarea bugetului de venituri și cheltuieli al Spitalului Județean de Urgență Slobozia pentru anul 2014. Conform documentației, valoarea acestei alocări bugetare este de 2,2 milioane de lei, însă fondurile sînt insuficiente pentru susținerea activității acestei unități medicale pînă la sfîrșitul anului 2014. Oficialii județeni au precizat că bugetul instituției va fi rectificat de mai multe ori pe parcursul acestui an pentru ca bolnavii să beneficieze de servicii spitalicești normale. Reamintim că Spitalul Județean se confruntă cu mari probleme financiare de mai mulți ani, aflîndu-se în... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2014, 12:40 (15043 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Axintele și Feteștiul, înfrîngeri la zero

Viitorul Axintele a dat piept în etapa a 20-a, vineri, 28 martie 2014, cu liderul incontestabil al seriei a II-a, FC Voluntari. «Cel puțin în meciul de vineri, cei de la Voluntari au fost mai buni. Este o echipă bine sudată, cu mulți jucători experimentați. Cred că nu vor avea probleme în a se impune în lupta pentru promovare!» ne-a declarat antrenorul axintenilor, Ion Nica. Cel care s-a confruntat în meciul cu FC Voluntari, cu o multitudine de absențe. Astfel, Luca a fost suspendat, Mihociu, Cioceanu, Badea și Bogorodiță sînt accidentați, iar Șelaru și Vasile, nerefăcuți au bifat simple acte de prezență pe banca de rezerve. Gazdele s-au impus cu 2-0 prin golurile reușite de Călințaru (’9) și... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2014, 11:25 (5359 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pace socială în Consiliul Local Slobozia

Nu aduce anul ce aduce primăvara 2014

Pace socială în Consiliul Local Slobozia

După luni de conflicte politice și personale, Consiliul Local Slobozia pare să fi obosit. Joi, 27 martie 2014, cei 21 de consilieri prezenți au renunțat la dispute, au evitat atacurile la persoană și au votat disciplinați cam două duzine de proiecte locale. Pe cale de consecință, ședința a fost una civilizată. Plictisitor, nu-i așa?

Consens general în Consiliul Local
Obosiți să mai lupte pentru victorii de palmares, cei 21 de consilieri locali ai municipiului Slobozia au declarat ședința de joi, 27 martie 2014, drept una de armistițiu și au votat în timp record două duzini de... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2014, 10:15 (9663 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Lupte libere

Robert Câlțea, bronz la Naționalele de Cadeți

Luptele libere au repurtat la finele săptămînii trecute primul succes din 2014 pentru Ialomița. În perioada 28-30 martie 2014 s-a desfășurat la Iași, Campionatul Național pentru Cadeți. În urma turneelor preliminare de la Tîrgu Mureș (22-24 februarie 2014) și Tîrgu Jiu (7-9 martie 2014), trei sportivi de la CS Amara au obținut bilete pentru actul final. Este vorba despre Cristian Miu (58 kg), Florian Nicolae și Robert Câlțea (63 kg). Deși este în primul an la cadeți, Robert Câlțea a fost unul dintre remarcații competiției obținînd medalia de bronz. Robert a pierdut în semifinală după un meci aprig disputat în fața lui Călin Arion, sportiv originar din Republica Moldova, legitimat la CS Onești... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2014, 09:20 (5043 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Încep lucrările la parcarea de sub Piața Revoluției

Slobozia: Încep lucrările la parcarea de sub Piața Revoluției

Săptămîna trecută s-a dat startul lucrărilor la noua investiție a municipalității slobozene. Deocamdată, angajații DADP salvează magnolii și arbuștii de pe platoul din fața Palatului Administrativ. Lucrările propriu-zise vor începe în luna mai și se vor finaliza în anul 2015!

Adio liniște, adio spații verzi De două săptămîni încoace, angajații DADP relochează arbuștii și magnolii din fața Palatului Administrativ din Slobozia. Acțiunea se vrea un preambul la deschiderea viitorului șantier din Piața Revoluției. Potrivit oficialilor locali, investiția este una necesară și se va derula... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2014, 08:30 (21085 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Juniori A

Primăvară de excepție pentru Unirea Slobozia

6 etape s-au disputat în Campionatul Juniorilor A de la reluarea sezonului regulat. Așa cum preconiza antrenorul Ion Ionescu, tinerii fotbaliști ai Unirii Slobozia au avut rezultate peste așteptări. Repartizați în seria a III-a, puștii Unirii au obținut 6 victorii în tot atîtea meciuri. Astfel, ei au trecut acasă de Delta Tulcea, cu 1-0, de LPS Galați, cu 2-0 și de Dunărea Galați, cu 7-1. În deplasare, Unirea s-a impus în fața celor de la CF Brăila cu 3-1, mai apoi trecînd de Gloria Buzău cu 2-1. Ultima ispravă a fost consemnată duminică, 30 martie 2014, cînd elevii lui Ion Ionescu au spulberat-o la Năvodari pe Săgeata, cu 6-2. Golurile Unirii au fost marcate de Teodorescu (2 goluri), Șolcănea... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2014, 07:15 (3965 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sic transit gloria mundi

Imperiul Vivani se prăbușește sub propria greutate

În anul 2007, Vivani Salubritate SA inaugura cel mai modern depozit de deșeuri din România. În octombrie 2012, grupul de firme Vivani punea în funcțiune «cel mai modern incinerator de deșeuri industriale, periculoase, speciale și medicale din sud-estul Europei». La începutul anului 2014, angajații incineratorului erau neplătiți de trei luni, incineratorul e nefuncțional de luni bune, cele 3 celule ale depozitului «ecologic» de deșeuri din incinta firmei se revarsă incontrolabil, iar datoriile firmei către stat au depășit 1,5 milioane de lei... Iar acesta este doar începutul!

Declinul unui imperiu... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2014, 16:15 (215618 vizualizări - 202 comentarii)

EVENIMENT

Frații Becali și Cristian Borcea își vor ispăși pedepsele la Penitenciarul Slobozia

Frații Becali și Cristian Borcea își vor ispăși pedepsele la Penitenciarul Slobozia

Informațiile privind aducerea la Slobozia a greilor fotbalului românesc s-au confirmat. Așadar, transferul de la Penitenciarul Poarta Albă la Penitenciarul Slobozia al fraților Ion și Victor Becali, precum și cel al lui Cristian Borcea, a fost aprobat. Cei trei inculpați din Dosarul «Transferurilor» își vor ispăși pedepsele în Penitenciarul din reședința județului Ialomița... Decizia de a-i transfera pe cei trei inculpați de la Constanța la Slobozia a survenit ca urmare a unei întrevederi a comisiei Penitenciarului Poarta Albă, care a decis ca Ioan și Victor Becali, alături de Cristian Borcea, să-și ispășească pedepsele într-un penitenciar cu regim închis. În urma dezbaterilor a fost ales Penitenciarul... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2014, 15:15 (8822 vizualizări - 11 comentarii)

ANCHETĂ

Noua generație de «băieți răi» ai Sloboziei

Cei mai periculoși infractori, arestați de procurorii Parchetului Județean

Noua generație de «băieți răi» ai Sloboziei

Văzut în ansamblu, orașul Slobozia pare preocupat, în general, de traiul zilnic și prea puțin de fapte rele. Realitatea este însă cu totul alta... Noapte de noapte, liniștea unui oraș în care aparent nu se petrece nimic este tulburată de noua generație a  «băieților răi». Locotenenți ai fostelor rețele organizate și conduse de frații interlopi Frusin și Gheorghe Toma sau Viorel Duțu «Pralea», noii infractori seamănă teroarea în oraș. Reprezentativi sînt Petre Buțoi, Robert Cristian Jecu și Mihail Roșca. Supranumiți de organele judiciare locale «Golanii», aceștia sînt responsabili pentru reglările de conturi petrecute în ultima perioadă în plină stradă. De cealaltă parte se află banda rivală... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2014, 11:25 (64353 vizualizări - 54 comentarii)

EVENIMENT

Facturi cu 30% mai mici pentru apa slobozenilor

Un slobozean cere SC Urban respectarea legii

Facturi cu 30% mai mici pentru apa slobozenilor

Urban datorează Sloboziei 30% din valoarea facturii în ultimii 4 ani! Afirmația îi aparține unui slobozean care intenționează să acționeze în instanță firma pentru recuperarea acestor sume. Nicolae Parpală reclamă «practicile comerciale incorecte și încălcarea legislației în domeniul protecției consumatorului, precum și în domeniul serviciilor de alimentare cu apă și canalizare». Slobozeanul nu se află la prima încercare de acest gen în lupta sa cu furnizorul local de apă...

Un slobozean cu inițiativă
Nicolae Parpală este expert contabil și beneficiar al serviciilor de apă furnizate... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2014, 07:15 (8622 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Gaura neagră» a Consiliului Județean Ialomița nu are hidroizolație

Plouă în sala de spectacole!

«Gaura neagră» a Consiliului Județean Ialomița nu are hidroizolație

Miercuri, 19 martie 2014, oficialii Consiliului Județean au organizat o conferință de presă în care au prezentat stadiul realizării investiției «Modernizare sală de spectacole». Conferința a fost urmată de o «vizită de lucru», în cadrul căreia a fost vizitat șantierul deschis în urmă cu aproape 20 de ani. Oficialii județeni au dat asigurări că sala va fi funcțională în această toamnă. La întîlnire a participat și directorul SC Concas Buzău, Ionel Gagu. Acesta nu a explus posibilitatea ca valoarea investiției să crească...

Cum legitimezi o «gaură neagră»?
Iritat de campania de... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2014, 17:15 (5996 vizualizări - 1 comentariu)

Joi 25 Iun 2026
257 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DSVSA Ialomița: Nou focar de Pestă Procină Africană la Andrășești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:35
(3577 vizualizări - 1 comentariu)


Axintele: Hoț reținut de polițiști

Joi, 9 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au reușit identificarea unui tânăr, de 17 ani, din Axintele, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». În fapt, în ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:25
(2932 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Slobozia, arestat pentru că a condus fără permis și beat la volan

Joi, 9 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 27 ani, din Slobozia, pe numele căruia Judecătoria Slobozia a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:20
(4395 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia arestare


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 13-17 mai a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:15
(5455 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: I-au furat ATV-ul din curte

Trei tineri din Borănești și Jilavele, cu vârste cuprinse între 17 și 19 ani, sunt cercetați de polițiștii ialomițeni pentru «furt calificat». În fapt, în noaptea de 29-30 aprilie a.c., cei în cauză ar ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:10
(5406 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Examinarea climatului animalelor protejate

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița va realiza, în perioada 6-11 mai 2019, studii de evaluare a stării resurselor biologice pentru stabilirea cotelor de recoltă privind speciile de animale strict ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:40
(2594 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Beat la volan

Un bărbat, de 27 ani, din Făcăeni, a fost depistat de polițiștii ialomițeni marți, 7 mai a.c., în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:35
(3952 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Movilița, arestat pentru «furt calificat»

Marți, 7 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 46 ani, din Movilița, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:30
(3426 vizualizări - 0 comentarii)


Transport agabaritic pe ruta Constanța-Iernut

În perioada 8-12 mai a.c., Slobozia va fi traversată de un transport agabaritic. Vehiculul transportă piese metalice de la Constanța Poarta 7 la Iernut-Maramureș. Șoferii aflați în trafic la momentul respectiv ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:25
(2686 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pește confiscat

Marți, 7 mai 2019, polițiștii ialomițeni au depistat doi bărbați, de 24 și 51 ani, pe raza municipiului Fetești, în timp ce transportau ilegal 35 kg pește. Primul bărbat, un călărășean de 24 ani, transporta ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:20
(3294 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,30%, șomajul în luna martie 2019

La sfârșitul lunii martie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5013 șomeri (din care 2135 femei), rata șomajului fiind de 5,30%. Din totalul de ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2019, 20:10
(2865 vizualizări - 1 comentariu)


Cod Roșu de vijelie în județul Ialomița

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare meteo Cod Roșu de vreme rea pentru 3 localități din județul Ialomița. Este vorba despre Ciulnița, Albești și Buești. Fenomenele meteo vizate sunt ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 20:44
(2628 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 200000 de lei, 27 permise reținute

În perioada 3-5 mai a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 99 evenimente ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:45
(3558 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Muzeul Agriculturii

Consiliul Județean Ialomița, împreună cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» au plăcerea să vă invite la vernisajul expoziției organizate în cadrul Olimpiadei Județene ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:40
(3004 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne de foc, confiscate

Sâmbătă, 4 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au depistat un bărbat, de 47 de ani, din Buești în timp ce transporta, cu ajutorul unei utilitare,  lemn de foc. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:35
(4101 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Bucureștean cercetat pentru «braconaj piscicol»

Duminică, 5 mai a.c., polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gheorghe Lazăr au depistat un bucureștean, de 63 de ani, în timp ce transporta cu ajutorul unui autoturism pește din speciile scrumbie, somn ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2019, 19:30
(3385 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 150 de misiuni desfășurate de pompierii ialomițeni în minivacanța de Paște

Peste 150 de misiuni desfășurate de pompierii ialomițeni în minivacanța de Paște

În perioada 26.04-01.05.2019, la nivel județean au fost înregistrate 153 intervenții, salvatorii fiind solicitați pentru stingerea a 9 incendii, 127 cazuri SMURD (123 pentru acordarea primului ajutor medical ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2019, 20:10
(4157 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea»

Consiliul Județean Ialomița, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia-România, Primăria orașului Silistra, Galeria de Artă Silistra, Bulgaria, TRUICART Events Brand și Dan Tudor Truică-curator independent ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2019, 13:25
(3549 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 81000 de lei

Sâmbătă și duminică, 27-28 aprilie a.c., au fost organizate în medie 59 de patrule pentru a menține ordinea și liniștea publică. Pe parcursul celor două zile, polițiștii au intervenit la 71 de evenimente ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2019, 11:10
(3685 vizualizări - 0 comentarii)


Independent

vă urează Paște Fericit și Sărbători minunate alături de cei dragi!

28 Aprilie 2019, 10:15


Donații pentru copii din partea polițiștilor ialomițeni

Donații pentru copii din partea polițiștilor ialomițeni

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au contribuit joi, 25 aprilie a.c., la ajutorarea copiilor din centrele de plasament de pe raza municipiului Slobozia. Scopul acțiunii a fost acela de ajutorare a copiilor ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2019, 21:10
(3696 vizualizări - 0 comentarii)


CNAIR: Măsuri pentru evitarea ambuteiajelor pe A2

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere adoptă măsuri pentru evitarea alomerării traficului pe Autostrada Soarelui, în perioada Paștelui și de 1 mai. Astfel, dacă vor exista ambuteiaje ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2019, 13:15
(3748 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni, amenzi de peste 45000 de lei

Marți, 23 aprilie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au organizat și desfășurat acțiuni de verificare unităților economice de pe raza județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2019, 17:50
(3056 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale înainte de Paște

În perioada 5-23 aprilie 2019, inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au efectuat 85 de acțiuni de control în unitățile de producere, procesare, depozitare și ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2019, 14:55
(3973 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Maia, arestat pentru «tâlhărie calificată»

Luni, 22 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 19:25
(3982 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Luni, 22 aprilie a.c., doi bărbați de 30 și 32 de ani, din județul Constanța, respectiv comuna Bordușani, au fost depistați de polițiști în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 19:20
(3314 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concert de Paști la Catedrala «Înălțarea Domnului»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează a cincea ediție a Concertului de Paști intitulat «Veniți să luați lumină!». Duminică, 5 mai 2019, începând cu orele 17,00, cu binecuvântarea și în prezența ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 16:20
(3520 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbătoarea hramulului Mânăstirii «Sfinții Voievozi» Slobozia

În perioada 30 aprilie-6 mai 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Izvorul ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 16:05
(3788 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la două gospodării din Fetești

Incendiu la două gospodării din Fetești

Incendiul a izbucnit la locuința unui cetățean din Cartierul Fetești-Sat, în seara zilei de luni, 22 aprilie a.c., în jurul orelor 22,00. Flăcările au pornit dintr-o anexă din lemn în care se afla centrala ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 14:20
(3506 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


DSVSA Ialomița: Stingere 12 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în perioada ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 11:40
(3122 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...