Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația Domeniului Public cercetată de procurorii Parchetului Fetești

Anchetă penală la Primăria Țăndărei

Administrația Domeniului Public cercetată de procurorii Parchetului Fetești

Singura fraudă cu ajutoare sociale demonstrată în Ialomița a ajuns în cele din urmă pe masa procurorilor. Este vorba despre cazul petrecut la începutul anului 2013 la Țăndărei, cînd un fost angajat al Administrației Domeniului Public a fost prins în flagrant în timp ce primea mită 100 de lei de la un beneficiar de ajutoare sociale, pentru a-i ponta orele de lucru. La un an distanță, investigațiile scot la iveală faptul că același angajat se face vinovat de alte fapte penale. El ar fi «măsluit» mai multe documente oficiale prin care a pontat ilegal orele de muncă ale asistaților sociali. Ancheta se află în derulare la Parchetul Fetești, iar organele judiciare din cadrul unității au întocmit un... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2014, 08:30 (6047 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Chimismul Teodorei

Chimismul Teodorei

Are nume de împărăteasă bizantină și va împlini 16 ani în luna mai. Este autoare de poezii patriotice, crede că Eminescu a fost și este «făuritor de cuvînt», iar băieții care spun că nu pot trăi fără ea i se par «ușor penibili». Am cunoscut-o pentru că este singurul elev de clasa a X-a din județ olimpic la Chimie. Însă, ceea ce o face pe Teodora Udrea specială e chimismul ei. Teodora este unică și irepetabilă, o elevă cu care fiecare școală s-ar putea mîndri, un adolescent cu care orașul Țăndărei se mîndrește, deși de-abia acum îl poate cunoaște.

O elevă cu scînteie olimpică
... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2014, 15:25 (15006 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, sub media pe țară la simulările examenelor naționale

Performanțele elevilor ialomițeni

Ialomița, sub media pe țară la simulările examenelor naționale

Rezultatele pe care elevii ialomițeni le-au obținut la simulările examenelor naționale confirmă încă o dată dezastrul din școli. Datele statistice arată că mai bine de jumătate dintre elevii de clasa a VIII-a și a XII-a sînt total nepregătiți pentru a promova Evaluarea Națională și Bacalaureatul.

Învățatul, piatra de moară a elevilor Așa cum era de așteptat, și în acest an rezultatele pe care elevii ialomițeni care au susținut simulările pentru examenele naționale sînt slabe. Primii care au intrat în focurile testărilor au fost elevii de clasa a VIII-a. La simulările Evaluării Naționale... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2014, 11:20 (15254 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Orașul Căzănești are cimitir ilegal

Promisiunea făcută e datorie de campanie

Orașul Căzănești are cimitir ilegal

Mare e grădina Ta, Doamne, și mulți edili se străduiesc să-Ți sară gardul. Doar, doar Ți-or intra în voie și vor fi iertați de păcate la electorale. Ca la Căzănești, de exemplu, unde preotului din localitate i s-a permis să deschidă un nou cimitir fără autorizație de construcție și fără certificat de urbanism. «Vă interzic să scrieți asta la ziar!» ne-a strigat prin telefon primarul Stelian Traian atunci cînd aflat că știm. Sîc, că nu se poate, domnule primar, că ziarul, ca și orașul, nu l-ați primit de-acasă, de la părinți, să faceți dumneavoastră ce vreți cu el!

Căzănești, mîndria țării... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2014, 15:20 (15047 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

200 de euro pentru un post de paznic

Locuri de muncă vîndute pe piața neagră

200 de euro pentru un post de paznic

Piața neagră a locurilor de muncă începe să se dezvolte și în Ialomița. Un bărbat din Urziceni a ajuns parte vătămată într-o anchetă a procurorilor după ce i-a oferit unui jandarm 200 de euro pentru a-i obține un serviciu. Militarul i-a promis acestuia că poate interveni pentru a-i asigura un post de paznic la o societate de profil. Bărbatul a plătit suma, însă nu a fost chemat la muncă de angajator. Pentru fapta sa, jandarmul a fost concediat, iar pe numele său a fost un întocmit un dosar penal pentru comiterea infracțiunii de trafic de influență. Cazul se judecă la Tribunalul Ialomița de mai bine de 8 luni...

La omul sărac, nici ofertele de muncă nu trag... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2014, 11:15 (10688 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Învățământul ialomițean, pe umerii dascălilor pensionari

«Școală, școală vrem profesori tineri»!

Învățămîntul ialomițean, pe umerii dascălilor pensionari

La vremuri noi, școala ialomițeană are profesori vechi. De 30 de ani, aceiași dascăli continuă să predea lecții generațiilor actuale de elevi, după principiile utilizate la începutul carierei. Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița o numesc «experiență la catedră», însă în clase se simte nevoia unei revigorări a resursei umane. Din această perspectivă, cifrele sînt uluitoare! Datele oficiale arată că în acest an școlar au fost reîncadrați în sistem un număr de 223 de profesori pensionari! Cel mai în vîrstă are 77 de ani și predă Educație Fizică la Școala Gimnazială «Ion Heliade Rădulescu» din Urziceni...

Cruda realitate din clase... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2014, 07:15 (42727 vizualizări - 55 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

7 percheziții domiciliare la Slobozia

Urmările scandalului de la Axa

7 percheziții domiciliare la Slobozia

Procurorii Parchetului Ialomița au descins în locuințele unor suspecți acuzați de fapte de violență. Astfel, în dimineața zilei de joi, 20 martie 2014, procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița și efective din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au descins în 7 locații de pe raza municipiului Slobozia. Anchetatorii au căutat 6 suspecți, acuzați de infracțiuni cu violență. Acțiunea ar avea legătură cu reglarea de conturi petrecută la sfîrșitul lunii ianuarie, în fața barului Axa din oraș...

Cuțite, săbii și pistoale, ridicate din casele suspecților
... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2014, 07:30 (41943 vizualizări - 52 comentarii)

EVENIMENT

Vizită de lucru la «gaura neagră»-sala de spectacole cu geometrie variabilă

Administrația Ciupercă își legitimează investiția

Miercuri, 19 martie 2014, oficialii Consiliului Județean au organizat o conferință de presă în care au prezentat stadiul realizării investiției «Modernizare sală de spectacole». La întîlnire a participat și directorul SC Concas Buzău, Ionel Gagu. Potrivit oficialilor județeni, primul spectacol în noua locație se va desfășura în această toamnă...

Cum legitimezi o «gaură neagră»
Iritat de campania de presă lansată de Independent, președintele Silvian Ciupercă a organizat o conferință de presă în care a încercat să justifice necesitatea... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2014, 17:20 (6530 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Costică Pesedică vrea Prefecturică!

Costică Pesedică vrea Prefecturică!

Dinspre Prefectura Ialomița bate vînt de primăvară. Și pe aripile lui zvonul că iarăși se va schimba prefectul nea Jiji. În locul domniei sale, zilele acestea ar putea reveni Atanasiu. Însă subprefectul Costică, mai zis și Pesedică pentru orientarea sa social-democrată, vrea și el...

Zvonuri cu Costică
Zvonurile înlocuirii din funcție a prefectului Gigi Petre sînt vechi de cînd administrația. De cîteva zile însă, ele trăiesc o nouă tinerețe. Surse din subsolul Prefecturii se jură pe vipușca de la uniformă că în intervalul imediat următor acesta va deveni istorie. În locul lui... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2014, 09:10 (10924 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Ciupercă a cheltuit 1,5 milioane pentru NIMIC

Bani albi pentru găuri negre

Administrația Ciupercă a cheltuit 1,5 milioane pentru NIMIC

Cel mai sărac și mai cinstit dintre politicieni (după Ion Iliescu!), respectiv Silvian Ciupercă, a cheltuit 1,5 milioane de lei în perioada 2006-2014 pentru lucrările de modernizare a sălii de spectacole din cadrul Consiliului Județean Ialomița. Există însă o justificare oficială a domniei sale pentru această risipă bugetară fără finalitate: «Am cheltuit acești bani pentru bucuria spirituală a ialomițenilor!». În rezultate concrete, suma reprezintă echivalentul a zece apartamente complet mobilate. În sala de spectacole, la un interval de 2 ani distanță, între cele două fotografii surprinse în sala de spectacole a Consiliului Județean nu par să existe diferențe notabile...

La sala lăudată să te duci cu sacul... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2014, 08:20 (5895 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii chiriași vor trăi sub cerul liber!

Tandemul Olaru-Zamfir tulbură apele la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Medicii chiriași vor trăi sub cerul liber!

În urmă cu o săptămînă, ziarul Independent publica informații din raportul Corpului de Control al Ministerului Sănătății, întocmit la finalul auditului întreprins la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Documentul demonstrează în clar neregulile pe care medicul Vasile Olaru, alături de juristul Vasile Zamfir, le-ar fi comis în cei 3 ani de manageriat. Vorbim despre medicamente și materiale sanitare achiziționate la suprapreț, licitații trucate sau personal angajat ilegal... Neregulile sînt însă mai multe decît au putut să constate oficialii Ministerului Sănătății! Un nou scandal public este pe cale să izbucnească la Spitalul Județean de Urgență... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 15:00 (18930 vizualizări - 47 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Farmacia din capela mortuară

La Sudiți s-a răsturnat carul cu afaceriști!

Farmacia din capela mortuară

Tocmai cînd spuneam că toate s-au văzut și s-au făcut, o veste venită tot din mediul rural ne-a lăsat cu gurile căscate. La Sudiți, secretarul Protopopiatului Slobozia, Cătălin Stanciu, a deschis luni, 3 martie 2014, o farmacie în capela mortuară a satului. Isprava s-a petrecut cu binecuvîntarea PS Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor și prin încălcarea flagrantă a legislației în vigoare. Iar acesta nu este decît începutul!

Farmacie cu binecuvîntarea PreaSfințitului
Viața e grea pentru toată lumea, mai ales atunci cînd ai de plătit dijmă la Episcopie. De aceea, părintele... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 14:50 (13615 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

SPORT

Săptămâna recuperărilor

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia, 4 puncte din două deplasări

Săptămîna recuperărilor

Unirea Slobozia este o echipă care se simte bine în deplasare, dovadă că în tur a scos 11 puncte de pe terenuri străine. Săptămîna trecută, elevii lui Adrian Mihalcea au avut de două ori prilejul să ne demonstreze acest lucru și au reușit de fiecare dată să smulgă puncte. Prin urmare, Unirea și-a consolidat locul 3 pe podium, iar zestrea pentru play-off a crescut și prin jocul rezultatelor la 13 puncte. Iată cum s-au întîmplat lucrurile în cele două etape disputate săptămîna trecută.

Victorie cu Berceniul Miercuri, 12 martie 2014, Slobozia a avut o deplasare dificilă la ACS Berceni... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 13:55 (5165 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Școlile de elită, vânate de părinți

Mutații fictive pentru clasa pregătitoare

Școlile de elită, vînate de părinți

Înscrierile în clasa pregătitoare au intrat în linie dreaptă și în județul Ialomița. Ca să-și știe copiii înscriși la școlile de elită, părinții au demarat o adevărată campanie de vînătoare a unităților de învățămînt. Ei și-au mutat, pe hîrtie, domiciliile la rudele, apropiații și prietenii din zona de circumscripție a respectivelor școli. În municipiul Slobozia au fost întocmite un număr de 50 de astfel de mutații fictive, cele mai multe în imediata apropiere a Școlii Generale Numărul 2 «Sfîntul Andrei».

Mai puține clase pregătitoare în viitorul an școlar
Raportat la nivelul... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 12:05 (3734 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Cele 363 de povești ale lui Costică Acsinte

Cele 363 de povești ale lui Costică Acsinte

Uitat timp de peste 40 de ani, Costică Acsinte a devenit în 2014 o celebritate mondială. Redate circuitului cultural internațional, grație internetului și muncii asidue a echipei care se ocupă de plăcile fotografice donate Muzeului Județean Ialomița, fotografiile lui Costică Acsnte sînt celebre. Times, Daily Mail și ulterior mass-media națională s-au bătut pentru un reportaj sau un articol de prima pagină cu colecția ACSINTE. Dincolo de unicitatea celor peste 5000 de plăcuțe foto, fotograful Costică Acsinte a lăsat posterității și albumul său foto cu imagini surprinse în decursul anilor 1916-1919, perioadă în care a activat ca sergent fotograf în cadrul Grupului 3 Aviație...

Fotograful care a visat să ajungă aviator... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 12:00 (7745 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Unirea Fierbinți se distanțează

Etapa a 18-a din Liga lui Basarab, disputată sîmbătă, 15 martie 2014, a constituit un bun prilej pentru Unirea Fierbinți de a-și confirma poziția de lider. Echipa din localitatea cu nume de serial s-a impus greu, cu 3-2, în fața unui adversar incomod, Abatorul Slobozia. Podiumul s-a păstrat în aceeași formulă, chiar dacă Țăndăreiul a profitat de semieșecul Revigăi cu Viticola și a egalat-o pe aceasta la puncte. Este deja clar, chiar dacă din poveste mult mai este, faptul că bătălia finală se va da între actualele prime trei clasate. În rest, alte cutremure în clasament nu s-au produs, favoritele impunîndu-se cu o singură excepție: Amara a trecut de Gheorghe Lazăr și se anunță o adevărată revelație... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 11:50 (7897 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

SANITAS face trafic de influență pentru protejarea angajaților PFA

Cotizația, mai tare decît legislația

SANITAS face trafic de influență pentru protejarea angajaților PFA

Epurările de personal din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia se fac diferențiat. Deși Corpul de Control al Ministerului le-a declarat «ilegale», angajările în sistem PFA nu se supun acestor reguli...

Ruleta rusească se joacă la Spitalul Slobozia!
Un alt subiect la fel de fierbinte care tulbură apele la Spitalul Județean de Urgență Slobozia îl reprezintă concedierea angajaților PFA. În timp ce o parte dintre persoanele plătite în baza contractelor de prestări servicii se pregătesc să plece acasă definitiv, altele continuă să beneficieze de statutul de angajat PFA. ... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 11:10 (10478 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CS Afumați-Viitorul Axintele 0-0

Egalul nimănui

CS Afumați și Viitorul Axintele s-au duelat vineri, 14 martie 2014, cu gîndul la a rămîne în plasa liderului FC Voluntari. A ieșit o luptă încrîncenată, terminată în cel mai pacifist mod, 0-0. Scorul nu avantajează niciuna dintre echipe, ambele rămînînd departe de promovare. Axintenii au practicat o apărare exactă, anihilîndu-l pe Vlada, principalul pericol al Afumațiului. Viitorul a reușit să marcheze în prima repriză, cînd diagonala lui Șelaru a fost reluată în plasă de Dumitrescu, însă arbitrul a anulat golul pe motiv de ofsaid. Ion Nica a gîndit partida în următoarea formulă de joc: Răduță-Pavelescu, Mihociu, Oprișan (Cioceanu), Sava-Croitoru (Dedu), Șelaru, Gheorghe, Frangu (Bogorodiță)-... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 10:30 (3265 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Piatra de moară a europarlamentarelor

Primarii refuză să scoată electoratul la vot

Piatra de moară a europarlamentarelor

În mai puțin de o lună și jumătate, potrivit calendarului electoral, Ialomița ar trebui să se afle la rîndu-i în campanie electorală pentru alegerile europarlamentare. În așteptarea listelor cu candidații de la Centru, partidele locale trăiesc o «dolce farniente» și se laudă cu procente pe care și cei mai optimiști dintre specialiștii în politica de baltă a Ialomiței le consideră absurde. 30 de procente pentru PNL, între 15 și 20 de procente pentru PD-L și de la 50 de procente în sus pentru PSD. În teritoriu însă, primarii au alte opinii și nu se sfiesc să le facă publice...

Europarlamentarele, o piatră de moară... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 10:10 (9251 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, FC Voluntari-Rapid Fetești 3-0

Feteștiul nu se regăsește

Rapid Fetești a poposit vineri, 14 martie 2014, pe terenul liderului autoritar din seria a doua, FC Voluntari. Era greu de crezut că echipa patronată de Marius Munteanu poate să scoată ceva din această deplasare, așa că victoria ilfovenilor la scor de neprezentare n-a mirat pe nimeni. Sașa Marinkovici a deschis scorul în minutul 31 pentru ca, în repriza secundă, Oprea (’51) și Tudorică (’82) să îl ridice la 3-0. Rapid Fetești a evoluat în următoarea alcătuire: Călugăru-Lefter (Stoicescu), Țonea, Ciubuc, Neculai (Stoica)-Enică, Ureche (Tarnovschi)-Alexandru, Ivan, Albuț (Pioaru)-Marcu. În etapa a 19-a, sîmbătă, 22 martie 2014, feroviarii primesc vizita Progresului Cernica în încercarea de a bifa... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 09:15 (6250 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
316 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Acțiune la Penitenciarul Slobozia

Reprezentanții Penitenciarului Slobozia au organizat joi, 22 iunie 2017, o acțiune ce a avut ca scop facilitarea asistenței post-detenție a persoanelor private de libertate, aflate în executarea unei pedepse ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2017, 20:15
(6167 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr căutat de pompieri în râul Ialomița

Tânăr căutat de pompieri în râul Ialomița

Un apel primit miercuri, 21 iunie a.c., la dispeceratul ISU Ialomița, a anunțat faptul că un tânăr, în vârstă de 22 de ani, a intrat la scăldat în zona orașului Fierbinți Târg și a dispărut de la suprafața ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 21:05
(5972 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Subvenție pentru angajarea elevilor/studenților pe perioada vacanței de vară

Angajatorii care încadrează elevi sau studenți pe perioada vacanței de vară beneficiază pentru fiecare elev sau student de un stimulent lunar în cuantum de 250 lei/lună. Perioada maximă de acordare a stimulentului ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 20:25
(7648 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Voluntarii, în concurs

Data de 23 iunie este dedicată anul acesta fazei județene a Concursurilor Profesionale ale Serviciilor Voluntare și Private pentru Situații de Urgență. Probele de concurs se vor desfășura pe Stadionul ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 20:05
(5595 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În atenția contribuabililor

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele fizice organizate ca întreprinderi individuale, întreprinderi familiale, persoane fizice autorizate, care realizează venituri ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 19:10
(5167 vizualizări - 0 comentarii)


Procurorii din Călărași au descins în Ialomița. Suspecți într-un dosar de «evaziune fiscală» și «spălare de bani», ridicați de la Slobozia

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Călărași au desfășurat miercuri, 21 iunie 2017, 43 de percheziții domiciliare pe raza mai multor județe, printre care și Ialomița. În județul nostru ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2017, 13:53
(9834 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Evaluarea Națională, în siguranță

Pentru desfășurarea în condiții de liniște și siguranță a examenelor de Evaluare Națională 2017, la nivelul județului Ialomița, polițiști de Ordine Publică, de la Rutieră și alte structuri, vor acționa ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2017, 18:40
(4274 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o  viață!»

Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Luni, 19 iunie 2017, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Centrul Județean de Transfuzie Ialomița continuă Campania «Donează sânge! Salvează o viață!». Campania are ca scop salvarea de vieți prin donarea ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 19:40
(5873 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

La acest sfârșit de săptămână, 16-18 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale, pentru ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 18:35
(4488 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor în Franța, prins în Ialomița

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de «infracțiuni contra proprietății», fapte comise în Franța. Schimbul de date și ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 18:05
(5045 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Urziceni

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, vineri, 16 iunie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 17:55
(4842 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Conlucrare între biserică și școală la Urziceni

Conlucrare între biserică și școală la Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Catedrala din Urziceni desfășoară un amplu program în vederea formării și dezvoltării intelectuale, morale și spirituale ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 15:55
(5781 vizualizări - 0 comentarii)


2232 de elevi din Ialomița susțin Evaluarea Națională

Luni, 19 iunie 2017, elevii susțin prima probă a Evaluării Naționale, la Limba și Literatura Română. Datele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că la acest examen s-au înscris 2232 de elevi de ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2017, 12:25
(4079 vizualizări - 0 comentarii)


Albești: A descoperit o bombă în curte

Un cetățean din comuna Albești a descoperit în propria gospodărie un element de muniție neexplodat. Omul a găsit bomba în timp ce săpa o groapă în curte. Speriat, a sunat la 112, iar la fața locului s-au ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 22:05
(5518 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Braconaj piscicol

Doi bărbați, de 37 și 64 de ani, din comuna Bordușani, au intrat în vizorul polițiștilor fiind identificați pescuind ilegal în apele lacului Bentu Mare. Asupra acestora au fost descoperite mai multe unelte ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 21:35
(5210 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tineri infractori, trimiși la închisoare

Polițiștii ialomițeni au reușit identificare a doi tineri, de 18 și 19 ani, domiciliați în Fetești, care se sustrăgeau executării pedepselor de 3 ani și 4 luni închisoare. Sentințele au fost emise de Tribunalul ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 21:10
(5867 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Se redeschide «Clubul de vacanță»

Reprezentanții Protopopiatului Urziceni organizează și în această vară «Clubul de vacanță». Este vorba despre o serie de întâlniri cu scop educativ, de tipul «școală de vară», organizate în cadrul instituției ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:55
(5475 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi de 31 mii de lei pentru «munca la negru»

29 de angajatori din Ialomița, care desfășoară activități în industria alimentară, au fost verificați în vederea identificării angajaților care lucrau «la negru», de către inspectorii Inspectoratului Teritorial ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:25
(6500 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Transporturi ilegale de lemne

Un tânăr de 27 de ani, din județul Vrancea, a fost sancționat contravențional cu 3000 de lei pentru transport ilegal de material lemnos. În urma unui control al polițiștilor ialomițeni, oamenii legii au ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 20:05
(5358 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beat la volan

Un șofer în vârstă de 39 de ani, din Căzănești, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat în trafic sub influența băuturilor alcoolice. Cel în cauză avea o alcoolemie de 1,16 miligrame alcool pur ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 19:10
(5765 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Cadouri pentru elevii merituoși

În ultima zi a anului școlar, reprezentanții Protopopiatului Urziceni au împărțit cadouri elevilor cu rezultate bune la învățătură din cadrul Colegiului Național «Grigore Mosil» din municipiu. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2017, 18:30
(5422 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă în domeniul confecțiilor

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza joi, 22 iunie 2017, Bursa locurilor de muncă în domeniul confecțiilor, acțiune ce va avea loc la sediul punctului de lucru Urziceni ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 20:05
(6318 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: S-au confiscat 575 mc de lemne!

IPJ Ialomița: S-au confiscat 575 mc de lemne!

Marți, 13 iunie a.c., polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea activităților ilegale din silvicultură. Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 19:20
(18208 vizualizări - 19 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 3 permise reținute, amenzi de peste 37000 de lei

Polițiștii ialomițeni au desfășurat pe raza județului acțiuni pe linie de circulație rutieră, pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun și îi expun pe ceilalți ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2017, 19:05
(8113 vizualizări - 0 comentarii)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Slobozia

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Distrigaz Sud Rețele ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 19:45
(8339 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Funcționarea grădinițelor pe perioada vacanței de vară

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, pentru a veni în sprijinul familiilor care au solicitat funcționarea grădinițelor pe perioada vacanței de vară, în perioada 19.06.2017-31.08.2017, vă informează că ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 18:15
(6998 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă în turism și alimentație publică

Marți, 13 iunie 2017, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Bursa locurilor de muncă în turism și alimentație publică. La nivelul ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2017, 17:10
(7783 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Marți, 13 iunie-«Ziua Informării Preventive»

ISU Ialomița: Marți, 13 iunie-«Ziua Informării Preventive»

Credința populară acordă alăturării datei de 13 cu ziua de marți, o conotație nefastă, marcată de ghinion. De aceea, sub sloganul «Preveniți ghinionul», această zi este dedicată în fiecare an, la nivelul ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2017, 16:15
(5726 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea de apă în Fetești

Pentru remedierea unei avarii survenite luni, 12 iunie 2017, în municipiul Fetești, la conducta cu diametrul de 250 mm de pe strada Călărași, RAJA Constanța este nevoită să întrerupă furnizarea de apă în ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2017, 12:10
(8904 vizualizări - 0 comentarii)


Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică la Slobozia, Munteni Buzău, Roșiori și Bărcănești

Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în perioada 12- ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2017, 17:45
(7630 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...