Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația Domeniului Public cercetată de procurorii Parchetului Fetești

Anchetă penală la Primăria Țăndărei

Administrația Domeniului Public cercetată de procurorii Parchetului Fetești

Singura fraudă cu ajutoare sociale demonstrată în Ialomița a ajuns în cele din urmă pe masa procurorilor. Este vorba despre cazul petrecut la începutul anului 2013 la Țăndărei, cînd un fost angajat al Administrației Domeniului Public a fost prins în flagrant în timp ce primea mită 100 de lei de la un beneficiar de ajutoare sociale, pentru a-i ponta orele de lucru. La un an distanță, investigațiile scot la iveală faptul că același angajat se face vinovat de alte fapte penale. El ar fi «măsluit» mai multe documente oficiale prin care a pontat ilegal orele de muncă ale asistaților sociali. Ancheta se află în derulare la Parchetul Fetești, iar organele judiciare din cadrul unității au întocmit un... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2014, 08:30 (6047 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Chimismul Teodorei

Chimismul Teodorei

Are nume de împărăteasă bizantină și va împlini 16 ani în luna mai. Este autoare de poezii patriotice, crede că Eminescu a fost și este «făuritor de cuvînt», iar băieții care spun că nu pot trăi fără ea i se par «ușor penibili». Am cunoscut-o pentru că este singurul elev de clasa a X-a din județ olimpic la Chimie. Însă, ceea ce o face pe Teodora Udrea specială e chimismul ei. Teodora este unică și irepetabilă, o elevă cu care fiecare școală s-ar putea mîndri, un adolescent cu care orașul Țăndărei se mîndrește, deși de-abia acum îl poate cunoaște.

O elevă cu scînteie olimpică
... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2014, 15:25 (15006 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, sub media pe țară la simulările examenelor naționale

Performanțele elevilor ialomițeni

Ialomița, sub media pe țară la simulările examenelor naționale

Rezultatele pe care elevii ialomițeni le-au obținut la simulările examenelor naționale confirmă încă o dată dezastrul din școli. Datele statistice arată că mai bine de jumătate dintre elevii de clasa a VIII-a și a XII-a sînt total nepregătiți pentru a promova Evaluarea Națională și Bacalaureatul.

Învățatul, piatra de moară a elevilor Așa cum era de așteptat, și în acest an rezultatele pe care elevii ialomițeni care au susținut simulările pentru examenele naționale sînt slabe. Primii care au intrat în focurile testărilor au fost elevii de clasa a VIII-a. La simulările Evaluării Naționale... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2014, 11:20 (15254 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Orașul Căzănești are cimitir ilegal

Promisiunea făcută e datorie de campanie

Orașul Căzănești are cimitir ilegal

Mare e grădina Ta, Doamne, și mulți edili se străduiesc să-Ți sară gardul. Doar, doar Ți-or intra în voie și vor fi iertați de păcate la electorale. Ca la Căzănești, de exemplu, unde preotului din localitate i s-a permis să deschidă un nou cimitir fără autorizație de construcție și fără certificat de urbanism. «Vă interzic să scrieți asta la ziar!» ne-a strigat prin telefon primarul Stelian Traian atunci cînd aflat că știm. Sîc, că nu se poate, domnule primar, că ziarul, ca și orașul, nu l-ați primit de-acasă, de la părinți, să faceți dumneavoastră ce vreți cu el!

Căzănești, mîndria țării... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2014, 15:20 (15047 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

200 de euro pentru un post de paznic

Locuri de muncă vîndute pe piața neagră

200 de euro pentru un post de paznic

Piața neagră a locurilor de muncă începe să se dezvolte și în Ialomița. Un bărbat din Urziceni a ajuns parte vătămată într-o anchetă a procurorilor după ce i-a oferit unui jandarm 200 de euro pentru a-i obține un serviciu. Militarul i-a promis acestuia că poate interveni pentru a-i asigura un post de paznic la o societate de profil. Bărbatul a plătit suma, însă nu a fost chemat la muncă de angajator. Pentru fapta sa, jandarmul a fost concediat, iar pe numele său a fost un întocmit un dosar penal pentru comiterea infracțiunii de trafic de influență. Cazul se judecă la Tribunalul Ialomița de mai bine de 8 luni...

La omul sărac, nici ofertele de muncă nu trag... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2014, 11:15 (10688 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Învățământul ialomițean, pe umerii dascălilor pensionari

«Școală, școală vrem profesori tineri»!

Învățămîntul ialomițean, pe umerii dascălilor pensionari

La vremuri noi, școala ialomițeană are profesori vechi. De 30 de ani, aceiași dascăli continuă să predea lecții generațiilor actuale de elevi, după principiile utilizate la începutul carierei. Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița o numesc «experiență la catedră», însă în clase se simte nevoia unei revigorări a resursei umane. Din această perspectivă, cifrele sînt uluitoare! Datele oficiale arată că în acest an școlar au fost reîncadrați în sistem un număr de 223 de profesori pensionari! Cel mai în vîrstă are 77 de ani și predă Educație Fizică la Școala Gimnazială «Ion Heliade Rădulescu» din Urziceni...

Cruda realitate din clase... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2014, 07:15 (42729 vizualizări - 55 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

7 percheziții domiciliare la Slobozia

Urmările scandalului de la Axa

7 percheziții domiciliare la Slobozia

Procurorii Parchetului Ialomița au descins în locuințele unor suspecți acuzați de fapte de violență. Astfel, în dimineața zilei de joi, 20 martie 2014, procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița și efective din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au descins în 7 locații de pe raza municipiului Slobozia. Anchetatorii au căutat 6 suspecți, acuzați de infracțiuni cu violență. Acțiunea ar avea legătură cu reglarea de conturi petrecută la sfîrșitul lunii ianuarie, în fața barului Axa din oraș...

Cuțite, săbii și pistoale, ridicate din casele suspecților
... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2014, 07:30 (41944 vizualizări - 52 comentarii)

EVENIMENT

Vizită de lucru la «gaura neagră»-sala de spectacole cu geometrie variabilă

Administrația Ciupercă își legitimează investiția

Miercuri, 19 martie 2014, oficialii Consiliului Județean au organizat o conferință de presă în care au prezentat stadiul realizării investiției «Modernizare sală de spectacole». La întîlnire a participat și directorul SC Concas Buzău, Ionel Gagu. Potrivit oficialilor județeni, primul spectacol în noua locație se va desfășura în această toamnă...

Cum legitimezi o «gaură neagră»
Iritat de campania de presă lansată de Independent, președintele Silvian Ciupercă a organizat o conferință de presă în care a încercat să justifice necesitatea... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2014, 17:20 (6530 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Costică Pesedică vrea Prefecturică!

Costică Pesedică vrea Prefecturică!

Dinspre Prefectura Ialomița bate vînt de primăvară. Și pe aripile lui zvonul că iarăși se va schimba prefectul nea Jiji. În locul domniei sale, zilele acestea ar putea reveni Atanasiu. Însă subprefectul Costică, mai zis și Pesedică pentru orientarea sa social-democrată, vrea și el...

Zvonuri cu Costică
Zvonurile înlocuirii din funcție a prefectului Gigi Petre sînt vechi de cînd administrația. De cîteva zile însă, ele trăiesc o nouă tinerețe. Surse din subsolul Prefecturii se jură pe vipușca de la uniformă că în intervalul imediat următor acesta va deveni istorie. În locul lui... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2014, 09:10 (10924 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Ciupercă a cheltuit 1,5 milioane pentru NIMIC

Bani albi pentru găuri negre

Administrația Ciupercă a cheltuit 1,5 milioane pentru NIMIC

Cel mai sărac și mai cinstit dintre politicieni (după Ion Iliescu!), respectiv Silvian Ciupercă, a cheltuit 1,5 milioane de lei în perioada 2006-2014 pentru lucrările de modernizare a sălii de spectacole din cadrul Consiliului Județean Ialomița. Există însă o justificare oficială a domniei sale pentru această risipă bugetară fără finalitate: «Am cheltuit acești bani pentru bucuria spirituală a ialomițenilor!». În rezultate concrete, suma reprezintă echivalentul a zece apartamente complet mobilate. În sala de spectacole, la un interval de 2 ani distanță, între cele două fotografii surprinse în sala de spectacole a Consiliului Județean nu par să existe diferențe notabile...

La sala lăudată să te duci cu sacul... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2014, 08:20 (5895 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii chiriași vor trăi sub cerul liber!

Tandemul Olaru-Zamfir tulbură apele la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Medicii chiriași vor trăi sub cerul liber!

În urmă cu o săptămînă, ziarul Independent publica informații din raportul Corpului de Control al Ministerului Sănătății, întocmit la finalul auditului întreprins la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Documentul demonstrează în clar neregulile pe care medicul Vasile Olaru, alături de juristul Vasile Zamfir, le-ar fi comis în cei 3 ani de manageriat. Vorbim despre medicamente și materiale sanitare achiziționate la suprapreț, licitații trucate sau personal angajat ilegal... Neregulile sînt însă mai multe decît au putut să constate oficialii Ministerului Sănătății! Un nou scandal public este pe cale să izbucnească la Spitalul Județean de Urgență... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 15:00 (18930 vizualizări - 47 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Farmacia din capela mortuară

La Sudiți s-a răsturnat carul cu afaceriști!

Farmacia din capela mortuară

Tocmai cînd spuneam că toate s-au văzut și s-au făcut, o veste venită tot din mediul rural ne-a lăsat cu gurile căscate. La Sudiți, secretarul Protopopiatului Slobozia, Cătălin Stanciu, a deschis luni, 3 martie 2014, o farmacie în capela mortuară a satului. Isprava s-a petrecut cu binecuvîntarea PS Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor și prin încălcarea flagrantă a legislației în vigoare. Iar acesta nu este decît începutul!

Farmacie cu binecuvîntarea PreaSfințitului
Viața e grea pentru toată lumea, mai ales atunci cînd ai de plătit dijmă la Episcopie. De aceea, părintele... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 14:50 (13615 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

SPORT

Săptămâna recuperărilor

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia, 4 puncte din două deplasări

Săptămîna recuperărilor

Unirea Slobozia este o echipă care se simte bine în deplasare, dovadă că în tur a scos 11 puncte de pe terenuri străine. Săptămîna trecută, elevii lui Adrian Mihalcea au avut de două ori prilejul să ne demonstreze acest lucru și au reușit de fiecare dată să smulgă puncte. Prin urmare, Unirea și-a consolidat locul 3 pe podium, iar zestrea pentru play-off a crescut și prin jocul rezultatelor la 13 puncte. Iată cum s-au întîmplat lucrurile în cele două etape disputate săptămîna trecută.

Victorie cu Berceniul Miercuri, 12 martie 2014, Slobozia a avut o deplasare dificilă la ACS Berceni... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 13:55 (5165 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Școlile de elită, vânate de părinți

Mutații fictive pentru clasa pregătitoare

Școlile de elită, vînate de părinți

Înscrierile în clasa pregătitoare au intrat în linie dreaptă și în județul Ialomița. Ca să-și știe copiii înscriși la școlile de elită, părinții au demarat o adevărată campanie de vînătoare a unităților de învățămînt. Ei și-au mutat, pe hîrtie, domiciliile la rudele, apropiații și prietenii din zona de circumscripție a respectivelor școli. În municipiul Slobozia au fost întocmite un număr de 50 de astfel de mutații fictive, cele mai multe în imediata apropiere a Școlii Generale Numărul 2 «Sfîntul Andrei».

Mai puține clase pregătitoare în viitorul an școlar
Raportat la nivelul... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 12:05 (3734 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Cele 363 de povești ale lui Costică Acsinte

Cele 363 de povești ale lui Costică Acsinte

Uitat timp de peste 40 de ani, Costică Acsinte a devenit în 2014 o celebritate mondială. Redate circuitului cultural internațional, grație internetului și muncii asidue a echipei care se ocupă de plăcile fotografice donate Muzeului Județean Ialomița, fotografiile lui Costică Acsnte sînt celebre. Times, Daily Mail și ulterior mass-media națională s-au bătut pentru un reportaj sau un articol de prima pagină cu colecția ACSINTE. Dincolo de unicitatea celor peste 5000 de plăcuțe foto, fotograful Costică Acsinte a lăsat posterității și albumul său foto cu imagini surprinse în decursul anilor 1916-1919, perioadă în care a activat ca sergent fotograf în cadrul Grupului 3 Aviație...

Fotograful care a visat să ajungă aviator... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 12:00 (7745 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Unirea Fierbinți se distanțează

Etapa a 18-a din Liga lui Basarab, disputată sîmbătă, 15 martie 2014, a constituit un bun prilej pentru Unirea Fierbinți de a-și confirma poziția de lider. Echipa din localitatea cu nume de serial s-a impus greu, cu 3-2, în fața unui adversar incomod, Abatorul Slobozia. Podiumul s-a păstrat în aceeași formulă, chiar dacă Țăndăreiul a profitat de semieșecul Revigăi cu Viticola și a egalat-o pe aceasta la puncte. Este deja clar, chiar dacă din poveste mult mai este, faptul că bătălia finală se va da între actualele prime trei clasate. În rest, alte cutremure în clasament nu s-au produs, favoritele impunîndu-se cu o singură excepție: Amara a trecut de Gheorghe Lazăr și se anunță o adevărată revelație... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 11:50 (7897 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

SANITAS face trafic de influență pentru protejarea angajaților PFA

Cotizația, mai tare decît legislația

SANITAS face trafic de influență pentru protejarea angajaților PFA

Epurările de personal din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia se fac diferențiat. Deși Corpul de Control al Ministerului le-a declarat «ilegale», angajările în sistem PFA nu se supun acestor reguli...

Ruleta rusească se joacă la Spitalul Slobozia!
Un alt subiect la fel de fierbinte care tulbură apele la Spitalul Județean de Urgență Slobozia îl reprezintă concedierea angajaților PFA. În timp ce o parte dintre persoanele plătite în baza contractelor de prestări servicii se pregătesc să plece acasă definitiv, altele continuă să beneficieze de statutul de angajat PFA. ... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 11:10 (10478 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CS Afumați-Viitorul Axintele 0-0

Egalul nimănui

CS Afumați și Viitorul Axintele s-au duelat vineri, 14 martie 2014, cu gîndul la a rămîne în plasa liderului FC Voluntari. A ieșit o luptă încrîncenată, terminată în cel mai pacifist mod, 0-0. Scorul nu avantajează niciuna dintre echipe, ambele rămînînd departe de promovare. Axintenii au practicat o apărare exactă, anihilîndu-l pe Vlada, principalul pericol al Afumațiului. Viitorul a reușit să marcheze în prima repriză, cînd diagonala lui Șelaru a fost reluată în plasă de Dumitrescu, însă arbitrul a anulat golul pe motiv de ofsaid. Ion Nica a gîndit partida în următoarea formulă de joc: Răduță-Pavelescu, Mihociu, Oprișan (Cioceanu), Sava-Croitoru (Dedu), Șelaru, Gheorghe, Frangu (Bogorodiță)-... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 10:30 (3266 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Piatra de moară a europarlamentarelor

Primarii refuză să scoată electoratul la vot

Piatra de moară a europarlamentarelor

În mai puțin de o lună și jumătate, potrivit calendarului electoral, Ialomița ar trebui să se afle la rîndu-i în campanie electorală pentru alegerile europarlamentare. În așteptarea listelor cu candidații de la Centru, partidele locale trăiesc o «dolce farniente» și se laudă cu procente pe care și cei mai optimiști dintre specialiștii în politica de baltă a Ialomiței le consideră absurde. 30 de procente pentru PNL, între 15 și 20 de procente pentru PD-L și de la 50 de procente în sus pentru PSD. În teritoriu însă, primarii au alte opinii și nu se sfiesc să le facă publice...

Europarlamentarele, o piatră de moară... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 10:10 (9251 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, FC Voluntari-Rapid Fetești 3-0

Feteștiul nu se regăsește

Rapid Fetești a poposit vineri, 14 martie 2014, pe terenul liderului autoritar din seria a doua, FC Voluntari. Era greu de crezut că echipa patronată de Marius Munteanu poate să scoată ceva din această deplasare, așa că victoria ilfovenilor la scor de neprezentare n-a mirat pe nimeni. Sașa Marinkovici a deschis scorul în minutul 31 pentru ca, în repriza secundă, Oprea (’51) și Tudorică (’82) să îl ridice la 3-0. Rapid Fetești a evoluat în următoarea alcătuire: Călugăru-Lefter (Stoicescu), Țonea, Ciubuc, Neculai (Stoica)-Enică, Ureche (Tarnovschi)-Alexandru, Ivan, Albuț (Pioaru)-Marcu. În etapa a 19-a, sîmbătă, 22 martie 2014, feroviarii primesc vizita Progresului Cernica în încercarea de a bifa... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2014, 09:15 (6255 vizualizări - 1 comentariu)

Joi 25 Iun 2026
256 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

SC CONSTRUCT PEROM SRL

angajează
-șoferi profesioniști
categoria C+E
-mecanici utilaje
-automacaragiu
-inginer mecanic

așteptăm CV-urile dvs
la adresa de e-mail

[email protected]
Pentru mai multe detalii
vă rugăm să ne contactați
la telefon
0264/358.878

27 Octombrie 2016, 20:05


DN2C: Beat la volan, a acroșat cu mașina un biciclist

Miercuri, 26 octombrie a.c., Poliția Orașului Amara a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2C s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2016, 19:05
(4232 vizualizări - 0 comentarii)


SC CDI TRANSPORT INTERN Și INTERNAȚIONAL SRL

angajează
șoferi cu categoria D
pentru transport angajați
Urziceni-Balotești
(tur-retur)
Relații la telefon
0730/466.979
0730/444.450

27 Octombrie 2016, 18:30


Fructe și legume, confiscate de polițiștii ialomițeni

În cadrul unei acțiuni demarată de polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, împreună cu cei ai Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, oamenii legii au confiscat 275 kg de fructe ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2016, 18:20
(3653 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: A acroșat un biciclist

Marți, 25 octombrie a.c., în jurul orei 10,30, pe raza localității Mihail Kogălniceanu s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate, polițiștii ajunși la fața ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2016, 18:45
(4347 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Jandarmii i-au confiscat peștele

Jandarmii din cadrul echipei de intervenție Urziceni, care desfășurau marți, 25 octombrie a.c., o acțiune de prevenire a comerțului ilicit, au observat un bărbat care comercializa pește direct din portbagajul ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2016, 18:30
(5366 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Urmărit pentru «complicitate la evaziune fiscală», arestat

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2016, 18:25
(4162 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trimis în judecată pentru sex cu minori

Un bătrîn de 76 de ani din zona Urziceniului a fost trimis în judecată de procurorii locali după ce a obligat un minor de 12 ani să întrețină raporturi sexuale orale cu inculpatul. Potrivit anchetei, bătrînul ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2016, 18:15
(4420 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînăr fără permis, reținut după ce a acroșat un pieton și a părăsit locul accidentului!

Un tînăr, de 22 de ani, din Slobozia, a fost reținut pe baza de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, marți, 25 octombrie a.c., fiind prezentat Parchetului cu propunere de arestare preventivă. În fapt ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2016, 20:35
(5012 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Accidente la Munteni Buzău și Urziceni

Luni, 24 octombrie a.c., pe DN2A, lîngă localitatea Munteni Buzău, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 61 de ani, din Urziceni, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2016, 20:20
(6240 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul copiilor»

În parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit nr. 2 din municipiu, Protopopiatul Slobozia a desfășurat luni, 24 octombrie 2016, acțiunea «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul copiilor». Părintele ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2016, 18:55
(6815 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Intervenție a jandarmilor pentru calmarea unui elev-bătăuș

Vineri, 21 octombrie a.c., în jurul orei 12,00, patrula de intervenție din cadrul Detașamentului de Jandarmi Fetești a fost sesizată de conducerea unui liceu din localitate despre faptul că în incinta școlii ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2016, 18:40
(6753 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Printr-un comunicat, Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 19:40
(5502 vizualizări - 1 comentariu)


Manasia: A intrat cu mașina în stîlp

Joi, 20 octombrie a.c., în comuna Manasia, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 32 de ani, din comuna Manasia, conducea un autoturism pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 19:25
(4971 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia accident


Acțiune a Poliției Rutiere Ialomița

Joi, 20 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 19:10
(4722 vizualizări - 1 comentariu)


Două posturi de ofițer, scoase la concurs la ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează concurs/examen în vederea ocupării unor posturi vacante de execuție, recrutare din sursă externă ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 18:20
(11380 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Bugetul pentru «Casa Verde Clasic», epuizat

În cadrul programului «Casa Verde Clasic», Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița a înregistrat, pînă la data de 20 octombrie 2016, un număr de 181 dosare. Astfel, plafonul de 1089963 lei, pus la dispoziție ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 15:35
(5200 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Luna octombrie, luna siguranței on-line

Peste 80 de elevi de la Colegiul Național «Grigore Moisil» și Liceul Tehnologic «Sfînta Ecaterina», din Urziceni, au fost informați despre navigarea în siguranță în mediul on-line. Astfel, la data de 1 ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 14:10
(3901 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Săveni produs de un șofer băut la volan

Miercuri, 19 octombrie a.c., pe DJ201, în localitatea Săveni, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 12:20
(5653 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni accident


AJOFM Ialomița: Rezultate la Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Joi, 20 octombrie 2016, la nivel național s-a organizat, sub îndrumarea Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă, Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți. Acest eveniment s-a desfășurat și ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 10:45
(6676 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții ale Poliției în Ialomița. «Evaziune fiscală» în servicii de publicitate!

Joi, 20 octombrie a.c., polițiști din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București, sub supravegherea Parchetului de pe lîngă Tribunalul București, pun în aplicare 34 de mandate de percheziție ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2016, 12:10
(7369 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier la Slobozia. Șoferul a fugit de la locul faptei!

Un tînăr de 23 de ani din Slobozia s-a ales cu un dosar penal după ce a provocat un accident rutier, în zona Muzeului Național al Agriculturii. Fără să dețină permis de conducere, după ce a băut cîteva ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2016, 18:53
(6671 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat mortal la Ciochina

Marți, 18 octombrie 2016, pe DN2A, în localitatea Ciochina, s-a produs un accident rutier soldat cu decesul unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului, s-a stabilit că ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2016, 16:20
(4101 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 36500 de lei, 10 de permise reținute

În perioada 17-19 octombrie 2016, polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2016, 15:55
(5609 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 50 și 60 de ani, au fost depistați în perioada 17-19 octombrie 2016 de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși au consumat anterior ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2016, 15:40
(3594 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestați pentru «furt calificat»

În cursul zilei de marți, 18 octombrie 2016, polițiști de Investigații Criminale au acționat pe raza județului Ialomița pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2016, 15:20
(5351 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Tîrg: Bătrînă de 82 de ani, victimă a unui furt

În urmă cu 2 zile, fiica unei femei de 82 de ani, din localitatea Fierbinți-Tîrg a sesizat Poliția cu privire la faptul că mama sa a fost victima infracțiunii de furt. Victima le-a relatat anchetatorilor ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2016, 18:40
(5548 vizualizări - 1 comentariu)


Gîrbovi: Accident rutier, provocat de un șofer băut

Accident rutier la Gîrbovi, la sfîrșitul săptămînii trecute, produs de un bărbat de 49 de ani, cu domiciliul în aceeași localitate. Șoferul a scăpat cu viață, însă s-a ales cu un dosar penal pentru conducere ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2016, 13:20
(4868 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi accident


DSVSA Ialomița: Macrou contaminat, retras de la comercializare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, prin personalul de specialitate, în perioada 10-12 octombrie 2016, ca urmare a unei notificări primite de la DSVSA Bucuresti, a dispus ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2016, 12:25
(4874 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Atestarea si certificarea întreprinderilor sociale/întreprinderilor sociale de inserție

În cadrul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița s-a înființat Compartimentul de Economie Socială, ce are ca obiectiv consolidarea coeziunii economice si sociale, ocuparea forței de ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2016, 18:20
(5890 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...